EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005SC1793

Odporúčanie pre rozhodnutie Rady ktorým sa Komisii povoľuje začať rokovania v záujme zabezpečenia účasti spoločenstva na diplomatickej konferencii, ktorá sa uskutoční 13. - 31. Marca 2006 v Singapure v rámci svetovej Organizácie Duševného Vlastníctva (WIPO) a prijatia revidovaného dohovoru o práve ochrannej známky

/* SEK/2005/1793 v konečnom znení */

52005SC1793

Odporúčanie pre rozhodnutie Rady ktorým sa Komisii povoľuje začať rokovania v záujme zabezpečenia účasti spoločenstva na diplomatickej konferencii, ktorá sa uskutoční 13. - 31. Marca 2006 v Singapure v rámci svetovej Organizácie Duševného Vlastníctva (WIPO) a prijatia revidovaného dohovoru o práve ochrannej známky /* SEK/2005/1793 v konečnom znení */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 11.1.2006

SEK(2005)1793 v konecnom znení

Odporúčanie pre

ROZHODNUTIE RADY

ktorým sa Komisii povoľuje začať rokovania v záujme zabezpečenia účasti Spoločenstva na diplomatickej konferencii, ktorá sa uskutoční 13. – 31. marca 2006 v Singapure v rámci Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) a prijatia revidovaného Dohovoru o práve ochrannej známky

.(PREDLOžENÝ KOMISIOU)

ODÔVODNENIE

1. Predmet dohovoru

V rámci Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) sa 13. – 31. marca 2006 v Singapure uskutoční diplomatická konferencia s cieľom vypracovať a prijať revidovaný Dohovor o práve ochrannej známky.

Dohovor o práve ochrannej známky (Trademark Law Treaty, TLT) prijatý 27. októbra 1994 v Ženeve (ďalej len „TLT z roku 1994“) zakotvuje procesné ustanovenia zamerané na zjednodušenie administratívneho konania, ktoré sa týka ochranných známok. Neustanovuje pravidlá hmotného práva z hľadiska ochranných známok. Neexistuje žiaden problém zlučiteľnosti s inými medzinárodnými nástrojmi, najmä s Dohodou o obchodných aspektoch práv duševného vlastníctva (dohoda TRIPS z roku 1994). Dohovor dopĺňa dohodu.

Používatelia od roku 1994 využívajú zjednodušenie administratívneho konania na zápis ochranných známok. Určité aspekty týkajúce sa konania je však stále potrebné upresniť alebo pridať. Z tohto dôvodu Stály výbor pre právo ochranných známok, priemyselných dizajnov a zemepisných označení (SCT) počas siedmich zasadnutí uskutočňoval práce zamerané na revíziu TLT z roku 1994 s cieľom vytvoriť zhromaždenie TLT a zaviesť prvky týkajúce sa elektronického podania a iných postupov do dohovoru.

Rokovania sa uskutočnili na základe týchto dokumentov:

Revidovaný dohovor a vykonávacie nariadenie : „základný návrh“ (dokument TLT/DC/3 z 3. januára 2005)

Cieľom diplomatickej konferencie je prijať nový revidovaný dohovor.

2. Rokovací poriadok diplomatickej konferencie

Diplomatická konferencia musí na základe vypracovaného návrhu (TLT/R/PM/2 z 3. januára 2005) stanoviť svoj rokovací poriadok. Tento návrh vo veľkej miere preberá rokovací poriadok diplomatickej konferencie, ktorá sa uskutočnila v júni a v júli 1999, na prijatie nového aktu Haagskej dohody o medzinárodnom zápise priemyselných dizajnov.

Delegácie pochádzajúce z členských štátov WIPO sa budú nazývať „delegácia riadnych členov“. Navrhuje sa, aby bolo Európske spoločenstvo pozvané na konferenciu a aby sa označovalo názvom „delegácia osobitných členov“. Na diplomatickej konferencii by delegácia osobitných členov mala rovnaký štatút ako delegácia riadnych členov, avšak bez možnosti stať sa členom komisie na overovanie právomocí a bez hlasovacieho práva (pozri bod 7 dokumentu TLT/R/PM/2). Všetky rozhodnutia sa podľa možnosti prijímajú konsenzom.

3. Záujem Spoločenstva v súvislosti s plánovaným dohovorom

Plánovaný revidovaný dohovor sa Európskeho spoločenstva týka, keďže v prípade, že Spoločenstvo prípadne v budúcnosti pristúpi k dohovoru, príslušné ustanovenia by sa mohli uplatňovať na ochrannú známku Spoločenstva[1] Pokiaľ ide o národné ochranné známky súčasná harmonizácia Spoločenstva[2] sa týka aspektov, na ktoré sa plánovaný dohovor nevzťahuje. K otázkam týkajúcim sa národných ochranných známok sa majú teda vyjadriť členské štáty.

Ochranná známka Spoločenstva potvrdzuje právomoc Spoločenstva.

Ochranná známka Spoločenstva nenahrádza národné ochranné známky, je ich autonómnym jednotným doplnením platným v celom Spoločenstve. Ochranná známka Spoločenstva a národné ochranné známky existujú vedľa seba, vo vzájomne autonómnej a nezávislej právnej forme, rovnako pokiaľ ide o pravidlá hmotného práva a uplatniteľné konanie, aj o úrady poverené na ich vydávanie.

Spoločenstvo má dohliadnuť na to, aby nový revidovaný dohovor nebol nezlučiteľný s nariadením (ES) č. 40/94 o ochrannej známke Spoločenstva. Má sa tak stať na účely prípadného budúceho pristúpenia Európskeho spoločenstva k dohovoru.

4. Najdôležitejšie otázky dohovoru, ktoré boli predmetom rokovaní, sú obsiahnuté v ďalej uvedených bodoch.

Najdôležitejšie otázky dohovoru, ktoré boli predmetom rokovaní, sú obsiahnuté v ďalej uvedených bodoch.

Ochranné známky, na ktoré sa dohovor uplatňuje (článok 2).

Možnosť, aby sa tento dohovor uplatňoval na ochranné známky, ktoré nepozostávajú zo znakov vnímateľných zrakom (zvukové alebo čuchové ochranné známky), v prípade, že to predpokladajú vnútroštátne právne predpisy.

Elektronické podanie (článok 8)

Možnosť, aby sa dokumenty odovzdávali a postupovali úradom zmluvných strán elektronickou cestou.

Odklad v prípade zmeškania lehoty (článok 14).

V súvislosti s odkladom po uplynutí lehoty možnosť ustanovenia jedného alebo viacerých z ďalej uvedených opatrení: predĺženie lehoty, pokračovanie v konaní alebo opätovné nastolenie práv.

Licencie (článok 17).

Ustanovenia, ktoré sa týkajú harmonizácie a zjednodušenia žiadostí o zápis licencií, ako aj ustanovenia, ktoré sa týkajú práva majiteľa v prípade, že ochranná známka sa používa na základe licencie.

Zhromaždenie (článok 24).

Vytvorenie zhromaždenia zmluvných strán, za pomoci ktorých je možné upraviť dohovor alebo iné opatrenie bez potreby zvolať diplomatickú konferenciu. Pokiaľ ide o prijímanie rozhodnutí zhromaždenia, každá zmluvná strana, ktorá je medzivládnou organizáciou (napríklad Európske spoločenstvo) sa môže zúčastniť na hlasovaní namiesto svojich členských štátov s počtom hlasov, ktorý zodpovedá počtu jej členských štátov, ktoré sú stranami tohto dohovoru. Žiadna medzivládna organizácia sa nezúčastňuje na hlasovaní, ak hociktorý z jej členských štátov uplatňuje svoje hlasovacie právo a naopak. Ide rovnaké pravidlo ako bolo použité v prípade Ženevského aktu Haagskej dohody, ktorú Európske spoločenstvo schválilo.

Odporúčanie pre

ROZHODNUTIE RADY

ktorým sa Komisii povoľuje začať rokovania v záujme zabezpečenia účasti Spoločenstva na diplomatickej konferencii, ktorá sa uskutoční 13. – 31. marca 2006 v Singapure v rámci Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) a prijatia revidovaného Dohovoru o práve ochrannej známky

ROZHODLA TAKTO:

Jediný článok

Komisia sa poveruje, aby na diplomatickej konferencii, ktorá sa uskutoční od 13. do 31. marca 2006 v Singapure v rámci Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) v záujme prijatia revidovaného Dohovoru o práve ochrannej známky, rokovala, po porade s osobitným výborom určeným Radou a v súlade so smernicami na rokovania uvedenými v prílohe, o aspektoch týkajúcich sa ochrannej známky Spoločenstva a o účasti Spoločenstva na plánovanom dohovore.

V Bruseli

Za Radu

predseda

PRÍLOHA

SMERNICE NA ROKOVANIA

1. Komisia musí zabezpečiť, aby ustanovenia plánovaného revidovaného dohovoru boli zlučiteľné so systémom ochrannej známky Spoločenstva tak, ako je to ustanovené v nariadení Rady (ES) č. 40/94, ako aj so všetkými opatreniami uplatňovania tohto nariadenia.

Komisia musí zabezpečiť, aby nevznikol žiaden problém zlučiteľnosti s inými medzinárodnými nástrojmi, najmä s Dohodou o obchodných aspektoch práv duševného vlastníctva (dohoda TRIPS z roku 1994).

2. Komisia musí zabezpečiť, aby revidovaný dohovor obsahoval opatrenia, ktoré umožnia Spoločenstvu stať sa členom plánovaného revidovaného dohovoru.

Komisia okrem toho musí zabezpečiť, aby sa pri prijímaní rozhodnutí zhromaždenia zmluvných strán mohlo Európske spoločenstvo zúčastniť na hlasovaní namiesto svojich členských štátov s počtom hlasov, ktorý zodpovedá počtu jeho členských štátov, ktoré sú stranami tohto dohovoru. Žiadna medzivládna organizácia sa nezúčastňuje na hlasovaní, ak hociktorý z jej členských štátov uplatňuje svoje hlasovacie právo a naopak

3. Komisia informuje Radu o pokračovaní rokovaní a v prípade potreby o problémoch, ktoré by sa mohli vyskytnúť.

[1] Ú. v. ES L 11, 14.1.1994, s. 1. Nariadenie (ES) č. 40/94 o ochrannej známke Spoločenstva naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 422/2004 (Ú. v. EÚ L 70, 9.3.2004, s. 1).

[2] Smernica Rady 89/104/EHS z 21. decembra 1988 o aproximácii právnych predpisov členských štátov v oblasti ochranných známok.

Top