52005SC1793

Priporočilo za sklep Sveta o pooblastitvi Komisije za začetek pogajanj za zagotovitev sodelovanja Skupnosti na diplomatski konferenci Svetovne organizacije za intelektualno lastnino, ki bo potekala v Singapurju od 13. do 31. marca 2006, in za sprejetje revidirane Pogodbe o pravu znamk /* SEK/2005/1793 končno */


[pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

Bruselj, 11.1.2006

SEK(2005)1793 konč.

Priporočilo za

SKLEP SVETA

o pooblastitvi Komisije za začetek pogajanj za zagotovitev sodelovanja Skupnosti na diplomatski konferenci Svetovne organizacije za intelektualno lastnino, ki bo potekala v Singapurju od 13. do 31. marca 2006, in za sprejetje revidirane Pogodbe o pravu znamk

(predložen s strani Komisije)

OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1. Predmet Pogodbe

V okviru Svetovne organizacije za intelektualno lastnino bo v Singapurju od 13. do 31. marca 2006 potekala diplomatska konferenca z namenom sestaviti in sprejeti revidirano Pogodbo o pravu znamk.

Pogodba o pravu znamk (v nadaljevanju „TLT iz leta 1994“), sklenjena v Ženevi 27. oktobra 1994, obravnava postopkovne določbe, namenjene poenostavitvi upravnih postopkov, ki se nanašajo na znamke. Ne obravnava pa vsebinskih pravil v zvezi z znamkami. Težav pri skladnosti z drugimi mednarodnimi instrumenti, zlasti s Sporazumom o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine (Sporazumom TRIPS iz leta 1994), ni. Tega namreč dopolnjuje.

Od leta 1994 imajo uporabniki koristi zaradi poenostavitve upravnih postopkov za registracijo znamk. Kljub temu bi bilo treba podrobneje pojasniti ali dodati nekatere postopkovne vidike. Zato je Stalni odbor za pravo o znamkah, industrijskih vzorcih in modelih ter geografskih označbah začel delo na sedmih sestankih za revizijo TLT iz leta 1994, da se zlasti ustanovi skupščina TLT in se v pogodbo vključijo elementi, ki se nanašajo na elektronsko vložitev in druge postopke. Razprave so potekale na podlagi naslednjih dokumentov:

Revidirane Pogodbe in izvedbene uredbe: „temeljnega predloga“ (dokumenta TLT/DC/3, z dne 3. januarja 2005)

Cilj diplomatske konference je sprejetje nove revidirane Pogodbe.

2. Pravilnik diplomatske konference

Diplomatska konferenca bo morala določiti svoj pravilnik na podlagi osnutka, sestavljenega za ta namen (TLT/R/PM/2, z dne 3. januarja 2005). Ta osnutek pretežno povzema pravilnik diplomatske konference za sprejetje novega akta Haaškega sporazuma o mednarodni registraciji modelov, ki je potekala junija in julija 1999.

Delegacije držav članic Svetovne organizacije za intelektualno lastnino bodo imele naziv „običajna delegacija članice“. Predlaga se, da se Evropska skupnost povabi k udeležbi z nazivom „posebna delegacija članice“. Posebna delegacija članice bo imela na diplomatski konferenci enak status kakor običajna delegacija članice, le da ne bo mogla biti članica Komisije za preverjanje pooblastil in ne bo imela glasovalne pravice (glej točko 7 dokumenta TLT/R/PM/2). Kolikor je to mogoče, se vse odločitve sprejmejo s soglasjem.

3. Interes Skupnosti za načrtovano Pogodbo

Načrtovana revidirana Pogodba se nanaša na Evropsko skupnost, saj bi se zadevne določbe lahko uporabljale za znamko Skupnosti[1] ob morebitnem prihodnjem pristopu Skupnosti k Pogodbi. V zvezi z nacionalnimi znamkami se dejansko usklajevanje Skupnosti[2] nanaša na vidike, ki jih načrtovana Pogodba ne zajema. Države članice se tako odločijo, ali povejo mnenje o vprašanjih, ki se nanašajo na nacionalne znamke.

Znamka Skupnosti upravičuje pristojnost Skupnosti.

Znamka Skupnosti ne nadomesti nacionalnih znamk, temveč je dodatek enotnega neodvisnega značaja, veljaven v vsej Skupnosti. Znamka Skupnosti in nacionalne znamke obstajajo skupaj in so pravno ločene in medsebojno neodvisne glede na veljavna vsebinska in postopkovna pravila ter na urade, pristojne za njihovo izdajanje.

Skupnost je odgovorna za nadziranje, da nova revidirana Pogodba ne bi bila neskladna z Uredbo (ES) št. 40/94 o znamki Skupnosti. To je cilj morebitnega prihodnjega pristopa Evropske skupnosti k Pogodbi.

4. Najpomembnejša vprašanja Pogodbe, o katerih je razprava že potekala

Najpomembnejša vprašanja revidirane Pogodbe, o katerih je razprava že potekala, se nanašajo na naslednje točke.

Znamke, za katere se Pogodba uporablja (člen 2)

Možnost, da se sedanja Pogodba uporablja za znamke, ki niso vidne (zvočne ali olfaktorne znamke), če to predvideva nacionalna zakonodaja.

Elektronska vložitev (člen 8)

Možnost sporočanja in predložitve dokumentov uradom pogodbenic po elektronski pošti.

Ukrepi odloga ob prekoračitvi roka (člen 14)

Obstaja možnost, da se v zvezi z ukrepi odloga po pretečenem roku predvidi eden ali več naslednjih ukrepov: podaljšanje roka, nadaljevanje postopka ali ponovna uvedba pravic.

Licence (člen 17)

Določbe, ki se nanašajo na usklajevanje in poenostavitev zahtev za vpis licenc, ter določbe, ki se nanašajo na pravico imetnika, če se znamka uporablja v skladu z licenco.

Skupščina (člen 24)

Uvedba skupščine pogodbenic zagotavlja, da se spremeni Pogodba ali karkoli drugega, ne da bi bilo treba sklicati diplomatsko konferenco. Glede odločanja skupščine vsaka od pogodbenic, ki je medvladna organizacija (na primer Evropska skupnost), lahko sodeluje pri glasovanju namesto svojih držav članic s številom glasov, ki je enako številu njenih držav članic, ki so podpisnice te pogodbe. Nobena medvladna organizacija ne sodeluje pri glasovanju, če ena od njenih držav članic uveljavlja svojo glasovalno pravico, in nasprotno. Postopek je enak kakor pri Ženevskem aktu Haaškega sporazuma in ga je Evropska skupnost sprejela.

Priporočilo za

SKLEP SVETA

o pooblastitvi Komisije za začetek pogajanj za zagotovitev sodelovanja Skupnosti na diplomatski konferenci Svetovne organizacije za intelektualno lastnino, ki bo potekala v Singapurju od 13. do 31. marca 2006, in za sprejetje revidirane Pogodbe o pravu znamk

SKLENIL:

Edini člen

Na diplomatski konferenci Svetovne organizacije za intelektualno lastnino, ki bo potekala v Singapurju od 13. do 31. marca 2006 z namenom sprejetja revidirane Pogodbe o pravu znamk, je Komisija ob posvetovanju s posebnim odborom, ki ga imenuje Svet, in v skladu s smernicami iz Priloge pooblaščena za pogajanja o vidikih, ki se nanašajo na znamko Skupnosti, in na sodelovanje Skupnosti pri načrtovani Pogodbi.

V Bruslju,

Za Svet

Predsednik

PRILOGA

POGAJALSKE SMERNICE

1. Komisija mora zagotoviti, da so določbe načrtovane revidirane Pogodbe skladne s sistemom znamke Skupnosti, kakor je določena v Uredbi Sveta (ES) št. 40/94, in z vsemi ukrepi za izvajanje navedene uredbe.

Komisija mora zagotoviti, da ni nobene težave pri skladnosti z drugimi mednarodnimi instrumenti, zlasti s Sporazumom o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine (Sporazumom TRIPS iz leta 1994).

2. Komisija mora zagotoviti, da revidirana Pogodba vsebuje določbe, ki Skupnosti omogočajo, da postane podpisnica načrtovane revidirane Pogodbe.

Poleg tega mora Komisija zagotoviti, da pri odločanju skupščine pogodbenic Evropska skupnost lahko sodeluje pri glasovanju namesto svojih držav članic s številom glasov, ki je enako številu njenih držav članic, ki so podpisnice te pogodbe.

3. Komisija bo Svet redno obveščala o nadaljevanju pogajanj in po potrebi o težavah, ki se utegnejo pojaviti.

[1] UL L 11, 14.1.1994, str. 1. Uredba (ES) št. 40/94 o znamki Skupnosti, nazadnje spremenjena z Uredbo (ES) št. 422/2004 (UL L 70, 9.3.2004, str. 1).

[2] Direktiva Sveta 89/104/EGS z dne 21. decembra 1988 o približevanju zakonodaje držav članic v zvezi z blagovnimi znamkami.