EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005SC1793

Doporučení pro rozhodnutí Rady kterým se Komise pověřuje, aby zahájila jednání za účelem zajištění účasti Společenství na diplomatické konferenci, která se bude konat v Singapuru ve dnech 13. až 31. března 2006 v rámci Světové organizace pro duševní vlastnictví (WIPO), a přijetí revidované Smlouvy o známkovém právu

/* SEK/2005/1793 konecném znení */

52005SC1793

Doporučení pro Rozhodnutí Rady kterým se Komise pověřuje, aby zahájila jednání za účelem zajištění účasti Společenství na diplomatické konferenci, která se bude konat v Singapuru ve dnech 13. až 31. března 2006 v rámci Světové organizace pro duševní vlastnictví (WIPO), a přijetí revidované Smlouvy o známkovém právu /* SEK/2005/1793 konecném znení */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 11.1.2006

SEK(2005)1793 v konečném znění

Doporučení pro

ROZHODNUTÍ RADY

kterým se Komise pověřuje, aby zahájila jednání za účelem zajištění účasti Společenství na diplomatické konferenci, která se bude konat v Singapuru ve dnech 13. až 31. března 2006 v rámci Světové organizace pro duševní vlastnictví (WIPO), a přijetí revidované Smlouvy o známkovém právu

(předložen Komisí)

DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1. Předmět smlouvy

V rámci Světové organizace pro duševní vlastnictví (WIPO) se bude v Singapuru ve dnech 13. až 31. března 2006 konat diplomatická konference, jejímž cílem bude vypracování a přijetí revidované Smlouvy o známkovém právu.

Smlouva o známkovém právu sepsaná v Ženevě dne 27. října 1994 (dále jen „smlouva TLT z roku 1994“) obsahuje procesní ustanovení, která zjednodušují administrativní řízení vztahující se k ochranným známkám. Nezabývá se věcnými normami v oblasti ochranných známek. Tato smlouva je slučitelná s jinými mezinárodními akty, zejména s Dohodou o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (Dohoda TRIPS z roku 1994), kterou doplňuje.

Od roku 1994 se tak pro uživatele zjednodušilo administrativní řízení při zápisu ochranných známek. Přesto by měly být některé aspekty řízení upřesněny nebo doplněny. Z tohoto důvodu stálý výbor pro známkové právo, průmyslové vzory a zeměpisné označení (SCT) pracoval na revizi smlouvy TLT z roku 1994 během sedmi zasedání, jejichž cílem bylo stanovit zasedání k této smlouvě a zařadit do ní prvky týkající se elektronického podání a jiných postupů. Jednání se zakládala na těchto dokumentech:

revidovaná smlouva a prováděcí řád: „základní návrh“ (dokument TLT/DC/3 ze dne 3. ledna 2005).

Cílem diplomatické konference je přijetí nové revidované smlouvy.

2. Procedurální pravidla diplomatické konference

Diplomatická konference stanoví svůj jednací řád na základě předlohy, která pro ni byla vypracována (TLT/R/PM/2 ze dne 3. ledna 2005). Tato předloha ve velké míře přejímá jednací řád diplomatické konference pro přijetí nového aktu Haagské dohody o mezinárodním ukládání průmyslových vzorů, která se konala v červnu a červenci 1999.

Delegace členských států WIPO se zúčastní jako „řádné členské delegace“. Navrhuje se, aby bylo k účasti přizváno Evropské společenství jako „zvláštní členská delegace“. Zvláštní členská delegace bude na diplomatické konferenci zaujímat stejné postavení jako řádná členská delegace, avšak nebude moci být členem komise pro ověřování plných mocí a nebude mít hlasovací právo (viz bod 7 dokumentu TLT/R/PM/2). Bude-li to možné, budou všechna rozhodnutí přijímána na základě dohody.

3. Zájem Společenství na připravované smlouvě

Připravovaná revidovaná smlouva se týká Evropského společenství, neboť dotyčná ustanovení by se mohla použít pro ochrannou známku Společenství[1], pokud případně Společenství v budoucnu přístoupí ke smlouvě. Pokud jde o národní ochranné známky, týká se současná harmonizace Společenství[2] aspektů, na něž se připravovaná smlouva nevztahuje. Členské státy by se tedy měly vyjádřit k otázkám týkajícím se národních ochranných známek.

Ochranná známka Společenství dokládá pravomoc Společenství.

Ochranná známka Společenství nenahrazuje národní ochranné známky, ale doplňuje je jakožto samostatný a jednotný doklad platný v celém Společenství. Ochranná známka Společenství a národní ochranné známky existují vedle sebe a jsou z právního hlediska samostatné a navzájem na sobě nezávislé, a to jak pro použitelné věcné a procesní normy, tak pro úřady, které tyto známky vydávají.

Společenství bude dbát o to, aby nová revidovaná smlouva nebyla neslučitelná s nařízením (ES) č. 40/94 o ochranné známce Společenství, z důvodu případného budoucího přistoupení Evropského společenství ke smlouvě.

4. Hlavní projednávané prvky smlouvy

Hlavní prvky smlouvy, jež byly projednávány, se týkají těchto bodů:

Ochranné známky, pro něž se smlouva použije (článek 2).

Možnost použít tuto smlouvu pro ochranné známky, které nesestávají z viditelných značek (zvukové nebo čichové ochranné známky), stanoví-li tak vnitrostátní právní předpisy.

Elektronické podání (článek 8)

Možnost komunikace a zasílání dokumentů úřadům smluvních stran elektronickou cestou.

Odklad v případě nedodržení lhůty (článek 14)

Pokud jde o poskytnutí odkladu po uplynutí lhůty, je možné učinit některý() z těchto kroků: prodloužení lhůty, pokračování v řízení nebo obnovení práv.

Licence (článek 17)

Ustanovení o harmonizaci a zjednodušení žádostí o zápis licencí a ustanovení o právu majitele, je-li ochranná známka používána na základě licence.

Zasedání (článek 24)

Dodatek o zasedání smluvních stran, na jehož základě lze změnit smlouvu či přijmout jiné opatření, aniž by bylo třeba svolat diplomatickou konferenci. Pro přijímání rozhodnutí v rámci zasedání se může každá smluvní strana, která je mezivládní organizací (například Evropské společenství), účastnit hlasování namísto svých členských států s počtem hlasů rovnajícím se počtu členských států, které jsou stranami této smlouvy. Žádná mezivládní organizace se neúčastní hlasování, pokud jeden z jejích členských států vykonává své hlasovací právo a obráceně. Jedná se o stejné pravidlo, jaké bylo použito v případě Ženevské smlouvy a Haagské dohody a s nímž Evropské společenství souhlasilo.

Doporučení pro

ROZHODNUTÍ RADY

kterým se Komise pověřuje, aby zahájila jednání za účelem zajištění účasti Společenství na diplomatické konferenci, která se bude konat v Singapuru ve dnech 13. až 31. března 2006 v rámci Světové organizace pro duševní vlastnictví (WIPO), a přijetí revidované Smlouvy o známkovém právu

ROZHOD LA TAKTO:

Jediný článek

Během diplomatické konference, která se bude konat v rámci WIPO v Singapuru ve dnech 13. až 31. března 2006 a jejímž cílem je přijetí revidované Smlouvy o známkovém právu, se Komise pověřuje, aby jednala, v konzultaci se zvláštním výborem jmenovaným Radou a v souladu s pravidly uvedenými v příloze, o aspektech týkajících se ochranné známky Společenství a účasti Společenství na připravované smlouvě.

V Bruselu dne

Za Radu

předseda/předsedkyně

PŘÍLOHA

POKYNY PRO VYJEDNÁVÁNÍ

1. Komise je povinna zajistit, že ustanovení připravované revidované smlouvy budou v souladu se systémem ochranné známky Společenství stanoveným v nařízení Rady (ES) č. 40/94 a se všemi prováděcími opatřeními k uvedenému nařízení.

Komise je povinna zajistit, že nevznikne žádný problém, pokud jde o slučitelnost s jinými mezinárodními akty, zejména s Dohodou o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (Dohoda TRIPS z roku 1994).

2. Komise je povinna zajistit, že revidovaná smlouva bude obsahovat opatření umožňující Společenství stát se členem připravované revidované smlouvy.

Komise je dále povinna zajistit, že při přijímání rozhodnutí v rámci zasedání smluvních stran se Evropské společenství bude moci účastnit hlasování namísto svých členských států, s počtem hlasů rovnajícím se počtu členských států, které jsou stranami této smlouvy.

3. Komise bude informovat Radu o výsledcích jednání a o případných problémech.

[1] Úř. věst. L 11 ze dne 14.1.1994, s. 1. Nařízení (ES) č. 40/94 o ochranné známce Společenství, naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 422/2004 (Úř. věst. L 70, 9.3.2004, s. 1).

[2] Směrnice Rady 89/104/EHS ze dne 21. prosince 1988, kterou se sbližují právní předpisy členských států o ochranných známkách.

Top