EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0516

2007/516/ЕО: Решение на Комисията от 19 юли 2007 година относно финансовата помощ от Общността за проучване на разпространението и антимикробната устойчивост на Campylobacter spp. в птичите стада от бройлери и разпространението на Campylobacter spp. и Salmonella spp. в труповете на бройлери, което да се проведе в държавите-членки (нотифицирано под номер C(2007) 3440)

OJ L 190, 21.7.2007, p. 25–37 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 03 Volume 020 P. 71 - 83

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/516/oj

21.7.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 190/25


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 19 юли 2007 година

относно финансовата помощ от Общността за проучване на разпространението и антимикробната устойчивост на Campylobacter spp. в птичите стада от бройлери и разпространението на Campylobacter spp. и Salmonella spp. в труповете на бройлери, което да се проведе в държавите-членки

(нотифицирано под номер C(2007) 3440)

(2007/516/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Решение 90/424/ЕИО на Съвета от 26 юни 1990 г. относно разходите във ветеринарната област (1), и по-специално член 20 от него,

като има предвид, че:

(1)

Решение 90/424/ЕИО определя процедурите, определящи отпускането на финансова помощ от Общността за специфични ветеринарни мерки, включително технически и научни. То предвижда Общността да предприема или да подпомага държавите-членки при предприемане на технически или научни мерки, необходими за изготвянето на ветеринарното законодателство на Общността и за развитието на ветеринарното образование или обучение.

(2)

Според доклада на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) на тема „Процеси и източници на зоонози, зоонозни агенти и антимикробна устойчивост в Общността през 2005 г.“ (2) в 22 държави-членки са докладвани общо 194 695 случаи на кампилобактериоза при хората. Месото от бройлери се счита за най-честият източник на инфекцията. Докладвани са 66,4 % положителни проби в месото от бройлери. При птичите стада от бройлери са докладвани от 0,2 % до 86 % положителни проби.

(3)

В допълнение към това, според доклада на ЕОБХ, през 2005 г. в 22 държави-членки са докладвани общо 168 929 случая на салмонелоза при хората. Обичайният процент на заразяване от прясно птиче месо варира от 4 % до 10 %, и е най-висок сред всички анализирани храни.

(4)

Също така в своя доклад ЕОБХ посочва, че относително висок процент от изолатите на Campylobacter и Salmonella от животни и храни са устойчиви на антимикробни препарати, които обичайно се прилагат при лечението на заболявания при хората. Това се отнася, по-специално, до случаи на устойчивост на флуорокинолони в изолатите на Campylobacter от птиче месо, в което до 94 % от изолатите са устойчиви на ципрофлоксацин. Хранителните инфекции, причинени от тези устойчиви бактерии, представляват сериозен риск за хората поради възможността лечението да се окаже неефективно.

(5)

В съответствие с Решение 2005/636/ЕО на Комисията от 1 септември 2005 г. относно финансовата помощ от Общността за базово проучване на разпространението на Salmonella spp. в птичите стада от бройлери от вида Gallus gallus, което да се проведе в държавите-членки (3), беше събрана сравнима информация относно разпространението на Salmonella в тези птичи стада. Въпреки това, поради липсата на хармонизиран мониторинг, е изключително трудно да се сравни разпространението на Campylobacter в птичите стада от бройлери и месото от бройлери, както и на Salmonella в месото от бройлери в различните държави-членки.

(6)

По силата на член 5 от Директива 2003/99/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 ноември 2003 г. относно мониторинга на зоонозите и заразните агенти, причиняващи зоонози, за изменение на Решение 90/424/ЕИО на Съвета и за отмяна на Директива 92/117/ЕИО на Съвета (4) могат да се създадат програми за координиран мониторинг особено когато се установи конкретна необходимост, за да се оценят рисковете и да се утвърдят основни стойности по отношение на зоонозите и заразните агенти, причиняващи зоонози на равнище държави-членки.

(7)

Научни експерти, в сътрудничество с ЕОБХ, разработиха технически спецификации за базово проучване на хармонизирания мониторинг на Campylobacter в птичите стада от бройлери. През 2006 г. във всички държави-членки беше организирано обучение за лабораторни специалисти относно методите за откриване на Campylobacter в тези стада. За 2007 г. е насрочено обучение относно метода за преброяване на Campylobacter в птичи трупове.

(8)

На своята среща на 16 и 17 октомври 2006 г. работната група по мониторинг на събирането на информация за зоонозите при ЕОБХ прие доклада относно предложените технически спецификации за програма за координиран мониторинг на Salmonella и Campylobacter в месото от бройлери в EС (5).

(9)

На 20 февруари 2007 г. работната група прие и доклад, включващ предложение за схема за хармонизиран мониторинг на антимикробната устойчивост на Salmonella при домашните птици (Gallus gallus), пуйките и свинете, и на Campylobacter jejuni и C. coli при бройлерите (6). Докладът съдържа препоръки за въвеждането на схема за хармонизиран мониторинг и хармонизирана методология за изследване на податливостта.

(10)

В съответствие с член 7, параграф 3 и приложение II, част Б към Директива 2003/99/ЕО следва да се определят подробни правила за мониторинга на антимикробната устойчивост на Campylobacter jejuni и Campylobacter coli при домашните птици. За определянето на тези правила е необходимо да се съберат данни. Следователно в проучването трябва да бъде включено изследване на антимикробната устойчивост, за да се съберат необходимите данни.

(11)

Като се има предвид големият брой случаи на Salmonella и Campylobacter при хора, значението на бройлерите и месото им като източник на инфекции и увеличаващата се загриженост във връзка с развиването на антимикробна устойчивост, трябва да се съберат сравними данни за разпространението на Campylobacter при бройлерите и месото от бройлери и Salmonella в месото от бройлери в държавите-членки, за да се прецени необходимостта, приложимостта, цената и ползата от въвеждането на мерки за контрол за цялата Общност.

(12)

Проучването трябва да предостави техническата информация, необходима за разработване на ветеринарно законодателство на Общността, включително по отношение на употребата на антимикробните препарати в програмите за контрол на зоонозите при домашните птици. Като се отчете значимостта на събирането на сравними данни за разпространението на Salmonella и Campylobacter при бройлерите и месото от бройлери и антимикробната устойчивост на Campylobacter в стадата от бройлери в държавите-членки, те трябва да получат финансова помощ от Общността, за да се приложат специфичните изисквания на проучването. Целесъобразно е да се възстановят 100 % от разходите за лабораторни изследвания, до определен таван. Всички други направени разходи, като тези за вземане на проби, пътуване и администрация, не подлежат на финансиране от Общността.

(13)

Финансовата помощ от Общността следва да бъде отпусната, ако проучването се провежда в съответствие със законодателството на Общността и се спазват определени други условия.

(14)

Финансовата помощ от Общността следва да бъде отпусната, ако планираните действия се провеждат ефективно и при условие че компетентните власти представят цялата необходима информация в сроковете, определени в настоящото решение.

(15)

С оглед на административната ефективност, всички разходи, представени за финансиране от Общността, трябва да са изчислени в еуро. В съответствие с Регламент (ЕО) № 1290/2005 на Съвета от 21 юни 2005 г. относно финансирането на Общата селскостопанска политика (7), обменният курс за разходите във валути, различни от еуро, трябва да е най-скоро определеният от Европейската централна банка преди първия ден на месеца, в който се представя заявлението за финансова помощ на съответната държава-членка.

(16)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Предмет и приложно поле

Настоящото решение определя правилата за финансиране от Общността на проучване, което да се проведе в държавите-членки относно разпространението на:

а)

Campylobacter spp. при птичите стада от бройлери и тяхната антимикробна устойчивост; и

б)

Campylobacter spp. и Salmonella spp. в труповете на бройлери.

Член 2

Определения

За целите на настоящото решение ще се използват следните определения:

а)

„птиче стадо“ са всички птици (например бройлери) с еднакъв здравен статус, отглеждани в едно и също помещение и съставляващи отделна епидемиологична единица; при случаите на домашно отглеждани птици понятието включва всички птици, делящи едно и също въздушно пространство;

б)

„партида в кланица“ е доставката в дадена кланица в един ден на бройлери, отгледани в едно и също птиче стадо;

в)

„компетентен орган“ е органът или органите на държавата-членка, както е определено в член 3 от Регламент (ЕО) № 2160/2003 на Европейския парламент и на Съвета (8).

Член 3

Зоонози и заразни агенти, причиняващи зоонози, които са предмет на проучването

Държавите-членки провеждат проучване, за да оценят разпространението на следните зоонози и заразни агенти, причиняващи зоонози в проби, взети от кланици, подбрани на случаен принцип, в съответствие с приложение I:

а)

Campylobacter spp. при птичи стада от бройлери и тяхната антимикробна устойчивост;

б)

Campylobacter spp. в трупове на бройлери;

в)

Salmonella spp. в трупове на бройлери;

като са взети проби от кланиците в цялата Общност. В проучването ще бъдат включени само бройлери, произведени от първия ден на проучването в държавата-членка.

Член 4

Вземане и анализиране на пробите

1.   Вземането на проби се извършва от компетентния орган или под негов надзор в съответствие с техническите спецификации, определени в приложение I.

2.   Националните референтни лаборатории (НРЛ) за Salmonella spp., Campylobacter spp. и изследване на антимикробна устойчивост извършват съответните части от анализите на проби и изолати.

3.   Въпреки това компетентните власти могат да определят други лаборатории, ангажирани с официални проверки на Salmonella spp., Campylobacter spp. и изследвания за антимикробна устойчивост, да извършват анализите на проби и изолати.

В тези случаи НРЛ осигуряват помощ и обучение на определените лаборатории и гарантират, че последните спазват правилата за контрол на качеството, като организират редовни кръгови тестове.

Лабораториите, определени в съответствие с параграф 3, първа алинея от настоящия член, които извършват изследвания, трябва да отговарят на следните условия:

а)

да имат доказан опит в използването на изискваните методи за изследване;

б)

да имат система за оценка на качеството в съответствие със стандарт EN/ISO 17025;

в)

да бъдат под надзора на съответните НРЛ.

Член 5

Условия за изплащане на финансова помощ от Общността

1.   Финансовата помощ от Общността за покриване на разходите за вземане на проби и анализи се изплаща на държавите-членки в размер на максималната обща сума за съфинансиране, определена в приложение II.

2.   Финансовата помощ, предвидена в параграф 1, се изплаща на държавата-членка само ако проучването е било проведено съгласно съответните разпоредби от законодателството на Общността, включително и правилата за конкуренция и възлагането на обществени поръчки, и в съответствие със следните условия:

а)

законите, регламентите и административните разпоредби, необходими за провеждане на проучването, влизат в сила най-късно до 31 декември 2007 г.;

б)

до 31 май 2008 г. на Комисията се представя доклад за напредъка, съдържащ информацията, изброена в част Д, точка 1 от приложение I и обхващаща първите три месеца на проучването;

в)

най-късно до 28 февруари 2009 г. на Комисията се представя окончателен доклад за провеждане на проучването, съдържащ цялата информация от точки 1 и 2 от част Д от приложение I, придружен от подкрепящи доказателства за разходите, извършени от държавите-членки за вземането на проби и анализи и получените за периода от 1 януари 2008 г. до 31 декември 2008 г. резултати; доказателствата за извършените разходи трябва да съдържат поне информацията, определена в приложение III;

г)

проучването трябва да е било проведено ефективно.

3.   В случай че окончателният доклад, посочен в параграф 2, буква в), не бъде представен до 28 февруари 2009 г., ще последва прогресивно намаляване на предвидената за изплащане финансова помощ, възлизащо на 25 % от общата сума до 30 март 2009 г., на 50 % до 30 април 2009 г. и на 100 % до 30 май 2009 г.

Член 6

Максимални суми за възстановяване

Максималните суми, които финансовата помощ от Общността възстановява на държавите-членки за вземане на проби и анализи, свързани с проучването, не надвишават следното:

а)

20 EUR за всяко изследване за наличие на Campylobacter и Salmonella spp.;

б)

30 EUR за всяко потвърждение, определяне на вида и изброяване на изолати на Campylobacter spp. и определянето на серотипа на изолати на Salmonella spp.;

в)

30 EUR за антимикробно изследване на изолати на Campylobacter от птичи стада от бройлери.

Член 7

Събиране на данни, оценка и доклад

1.   Компетентният орган, отговорен за изготвяне на годишния национален доклад съгласно член 9, параграф 1 от Директива 2003/99/ЕО, събира и оценява резултатите от пробите и анализите, свързани с разпространението на Salmonella и Campylobacter, извършени съгласно член 4 от настоящото решение, и докладва на Комисията всички необходими данни и оценката им, направена от страните-членки, най-късно до 28 февруари 2009 г. Резултатите от изследванията за антимикробна устойчивост се докладват преди края на месец май 2009 г. в рамката на годишния доклад в съответствие с член 9, параграф 1 от Директива 2003/99/ЕО.

2.   Комисията препраща резултатите, получени по време на проучването, заедно с обобщените национални данни и оценката, направена им от държавите-членки на Европейския орган за безопасност на храните, който ги проучва.

Използването на данните, представени от държавите-членки за цели, различни от тези на проучването, подлежи на предварително съгласие на държавите-членки.

3.   Националните обобщени данни и резултати стават публично достояние във форма, която запазва тяхната конфиденциалност.

Член 8

Обменен курс за разходите

Когато разходите на дадена държава-членка са във валута, различна от еуро, държавата-членка ги изчислява в еуро, като обменният курс е най-последно определеният от Европейската централна банка преди първия ден на месеца, в който е било подадено заявлението за финансова помощ от съответната държава-членка.

Член 9

Прилагане

Настоящото решение се прилага от 1 януари 2008 година.

Член 10

Адресати

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 19 юли 2007 година.

За Комисията

Markos KYPRIANOU

Член на Комисията


(1)  ОВ L 224, 18.8.1990 г., стp. 19. Решение, последно изменено с Решение 2006/965/ЕО (ОВ L 397, 30.12.2006 г., стр. 22).

(2)  Списание на ЕОБХ (2006), 94.

(3)  ОВ L 228, 3.9.2005 г., стp. 14.

(4)  ОВ L 325, 12.12.2003 г., стp. 31. Директива, изменена с Директива 2006/104/ЕО на Съвета (ОВ L 363, 20.12.2006 г., стр. 352).

(5)  Списание на ЕОБХ (2007) 96, 1-46.

(6)  Списание на ЕОБХ (2006), 403, 1-62.

(7)  ОВ L 209, 11.8.2005 г., стp. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 378/2007 (ОВ L 95, 5.4.2007 г., стp. 1).

(8)  ОВ L 325, 12.12.2003 г., стp. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 1791/2006 на Съвета (ОВ L 363, 20.12.2006 г., стp. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ, ОПРЕДЕЛЕНИ В ЧЛЕН 4

ЧАСТ A

Рамка за вземането на проби

За да се избегнат последиците, свързани с остаряването на пробите, мониторингът се провежда върху партиди на територията на кланицата.

Тъй като е доказано, че разпространението на Campylobacter spp. варира значително в зависимост от сезона, то подлежи на стратификация. За целта периодът от 12 месеца се разделя на 12 периода в рамките на всеки месец. Във всеки от тези периоди се взема 1/12 от общия размер на пробите.

Извън горните условия вземането на проби се осъществява на случаен принцип по отношение на избора на кланици, деня на вземане на проби в рамките на месеца и партидите, от които се вземат проби в избрания ден. По-специално, тази схема за случаен подбор ще гарантира съизмеримостта на избора на партиди за клане с броя на отглежданите птичи стада, в съответствие с различните типове производство (конвенционално, свободно — на открито, органично). В допълнение на това, случайният принцип не трябва да се нарушава от информацията за наличие на Salmonella spp. или Campylobacter spp. Компетентният орган поема отговорността за създаването на схемата за случаен избор и осигурява коректното ѝ прилагане. Пример за процедура за случаен подбор е превдиден в Доклада на работната група по мониторинг на събирането на информация за зоонозите при ЕОБХ относно предложените технически спецификации за програма за координиран мониторинг на Salmonella и Campylobacter в месото от бройлери в ЕС. Подробностите, свързани със схемата за случаен избор, се докладват на Комисията.

ЧАСТ Б

Размер на пробите

1.   Първоначален размер на пробите

а)

Първоначалният размер на пробите представлява броят на партидите в кланица, които ще бъдат изследвани.

б)

Вземат се проби от най-малко 384 партиди в кланица. Отчитайки възможността за отсъствие на реакция, следва да се вземат проби от около 10 % повече от посочените цифри.

в)

Като изключение от буква б) в Естония, Латвия и Люксембург трябва да се вземат проби от следния брой партиди в кланица (1):

i)

в Естония — най-малко 96 партиди в кланица;

ii)

в Латвия — най-малко 120 партиди в кланица;

iii)

в Люксембург — най-малко 12 партиди в кланица.

2.   Вторичен размер на пробите

Вторичният размер на пробите представлява броят на отделните пилета за кланица, от които ще се вземат проби. Този брой е 10 птици за откриване на Campylobacter в цекума и 1 птица за откриването на Campylobacter и Salmonella в птичи трупове. Пробите от цекумите и от птичите трупове трябва да бъдат от една и съща партида в кланица.

ЧАСТ В

Събиране на проби, обработка и анализ за откриване и изследване за антимикробна устойчивост на Campylobacter spp. при птичите стада от бройлери

1.   Събиране и транспортиране

Campylobacter са сравнително неустойчиви организми, които умират бързо извън вътрешностите на приемника. Ето защо пробите трябва да се вземат правилно и да се анализират бързо. Да се избягват крайните температури и транспортирането да се извършва възможно най-бързо.

Пробите трябва да се събират от цекуми с ненарушена цялост. Вземането да се извършва по време на изкормването.

Пробите се събират само от хора, обучени в стандартните процедури за вземане на проби. Целта е да се избегне външно замърсяване от съдържанието на цекума по време на вземането на проби. Това се постига най-добре чрез внимателно ръчно изтегляне при връзката с червата. Трябва да се взема един ненарушен цекум от птица и той трябва да е пълен (в противен случай не се взема под внимание). Препоръчително е да се вземат проби на случаен принцип в рамките на партидата (като се избягва първата част на партидата, подлежаща на клане), но не от последователни птици. Десетте събрани цекума могат да бъдат поставени в един стерилен плик за транспортиране.

Всяка съществена информация, получена от пробите, се попълва във формуляр, изготвен от компетентния орган, за да е възможно изпълнението на изискванията за докладване, посочени в част Д. На всяка проба и нейния формуляр се поставя етикет с уникален номер, който се използва от момента на вземането на пробата до момента на изследването. Компетентният орган трябва да създаде система за уникално номериране и начин на използването ѝ. Същият метод на идентифициране на партидата в кланицата се използва и за пробите от трупове.

Пробите от цекуми се транспортират до лабораторията във вид на цекуми с ненарушена цялост в рамките на 24 часа (например чрез изпращане по куриер) и там се анализират веднага. Когато това не е възможно, пробите трябва да се съхраняват в хладилник поне до момента на транспортирането и да се анализират до 72—80 часа след вземането им. В лабораторията пробите, които не могат да бъдат анализирани в същия ден, се съхраняват в хладилник до момента на анализа.

В лабораторията съдържанието на цекумите трябва да се отстрани стерилно и да се събере в една обща проба.

2.   Диагностичен метод

2.1.   Посявка

Директната посявка върху селективна хранителна среда дава добра оценка на разпространението на Campylobacter. Директната посявка на пробата се извършва върху селективна хранителна среда, подходяща за Campylobacter, (например модифициран Campylobacter, безкръвна селективна хранителна среда (CCDA); Karmali; или Preston Agar).

Плочките се инкубират при температура 41,5 ± 1 °C в микроаеробна атмосфера за поне 48 +/- 2 часа. Растежът може да се установи след 24 часа.

Микроаеробната атмосфера може да се постигне в разпространени в търговската мрежа микроаеробни инкубатори (газова смес 10 % CO2/6 % O2). При липсата на такива инкубатори могат да се използват микроаеробни системи за посявки като газови стъкленици. Съществуват и системи, които осигуряват необходимата микроаеробна атмосфера.

Трябва да се използват подходящи положителни и отрицателни контролни стойности за всяка партида от посявки.

2.2.   Потвърждение и определяне на вида на Genus Campylobacter

Изолирането и потвърждаването на Campylobacter организми трябва да се извършва по ISO 10272-1:2006(E). Поне на един изолат Campylobacter на партида трябва да се определи видът, като се използват фенотипни методи, описани от ISO 10272-1:2006(E) или публикувани молекулярни методи като техниките на полимеразната верижна реакция (PCR). Да се посочи използваният метод. Изолатите, на които е определен видът, не се използват в последващо изследване за антимикробна устойчивост.

Когато лабораторията не е достатъчно опитна в определянето на вида, изолатите се съхранят, както е указано в т. 2.4, и се организира допълнително обучение или се изпращат на по-опитна лаборатория след съгласуване с референтната лаборатория на Общността за Campylobacter.

2.3.   Контрол на качеството

За да се гарантира качеството, на референтната лаборатория на Общността за Campylobacter се изпраща извадка от максимум осем изолата на Campylobacter spp. за потвърждение и определяне на вида.

Извадката от тези изолати се изпраща на лабораторията или в една партида, или на три месеца. Ако се налага да се транспортират изолатите, се осигуряват подходящите условия (например използване на тампони с въглен).

2.4.   Съхранение

В НРЛ трябва да се съхранява най-малко един изолат за положителна проба, като се използва обичайният метод на НРЛ за събиране на изолати, при условие че той осигурява жизнеспособността на находките за минимум две години.

2.5.   Изследване за антимикробна устойчивост

Броят на изолатите на Campylobacter, които трябва да се включат в мониторинга на антимикробната устойчивост за всяка държава-членка, е 170. В мониторинга не трябва да се включва повече от един изолат за вид Campylobacter от една и съща партида в кланица.

Когато в дадена държава-членка броят на изолатите е по-малък от целевия размер на пробата, всички тези изолати се включват в мониторинга на антимикробната устойчивост.

Когато в дадена държава-членка броят на изолатите е по-голям от целевия размер на пробата, всички тези изолати или представителна извадка от случайно избрани изолати, с равен или по-голям брой от целевия размер, се включат в мониторинга.

Държавите-членки изследват поне антимикробните препарати, изброени в таблица 1, като използват дадените гранични стойности и подходяща концентрация, за да се определи податливостта на Campylobacter.

Таблица 1

 

Антимикробен препарат

Гранична стойност (mg/l)R >

Campylobacter Jejuni

Еритромицин

4

Ципрофлоксацин

1

Тетрациклин

2

Стрептомицин

2

Гентамицин

1

Campylobacter Coli

Еритромицин

16

Ципрофлоксацин

1

Тетрациклин

2

Стрептомицин

4

Гентамицин

2

Методите за разреждане се извършват в съответствие с методите, описани в насоките на Института по клинични и лабораторни стандарти M31-A3 – трето издание „Стандарти за изпълнение за антимикробен диск и разтвори за тестовете за податливост при бактерии, изолирани от животни“ и M100 – S16 „Стандарти за извършване на изследване за податливост на антимикробни препарати“, шестнадесето международно допълнение.

ЧАСТ Г

Събиране на проби, обработка и анализ за откриване на Campylobacter spp. и Salmonella spp. в труповете на бройлери

1.   Събиране и транспортиране

За всяка партида в кланица трябва да се вземе цял труп веднага след охлаждане, но преди по-нататъшна обработка като замразяване, рязане или пакетиране. Това означава, че в някои кланици пробите се вземат след предохлаждането, където това е последната стъпка преди по-нататъшна обработка.

Взетата проба се поставя в отделен стерилен найлонов плик, като се избягва кръстосано замърсяване и се изпраща в лабораторията, където ще се извърши вземане на проба от кожата.

При събирането на труповете се избягва кръстосано замърсяване от други трупове или проби от цекуми. Ето защо на всички етапи трябва да се вземат предпазни мерки, за да е сигурно, че оборудването, използвано при вземането на пробите, транспортирането и съхранението, не е заразено с патогените, предмет на това проучване.

Всяка съществена информация, получена от пробите, се попълва във формуляр, изготвен от компетентния орган, за да се гарантира изпълнението на изискванията на част Д.

На всяка проба и нейния формуляр се поставя етикет с уникален номер, който се използва от момента на вземането на пробата до момента на изследването. Компетентният орган трябва да създаде система за уникално номериране и начин на използването ѝ. Същият метод за идентифициране на партидата в кланицата се използва и за пробите от цекуми.

Пробите се съхраняват при температура от + 2 до 8 °C и защитени от външно замърсяване по време на транспортирането.

В идеалния случай всички проби трябва да достигнат до лабораторията в рамките на 24 часа. При изключителни ситуации (дълго пътуване, национални празници или почивни дни) този период може да се удължи до 80 часа.

Когато се използват различни лаборатории за изследване на Campylobacter и Salmonella, лабораторията, изследваща Campylobacter, е с предимство при получаване на пробите.

2.   Вземане на проби в лабораторията и аналитични методи

2.1.   Получаване на проби

При получаване на пробите лабораториите проверяват информацията, записана от взелия пробите и попълват съответните части от формуляра на пробата.

Пробите се съхраняват при температура от + 2 до + 8 °C, като лабораторното им изследване започва възможно най-скоро след тяхното пристигане, но при всички случаи в рамките на 72 до 80 часа след вземането им.

2.2.   Подготовка на пробите

Целостта на опаковката след транспортирането на всички получени проби се проверяват преди изследване.

На всеки етап работещите с пробите трябва да избягват кръстосано замърсяване помежду им, както и замърсяване от околната среда.

Пилето трябва да се извади от плика, като се използват ръкавици и се внимава да не се замърси външната му повърхност.

Със стерилен инструмент и стерилна техника се отстранява кожата при шията, заедно с кожата от едната страна на тялото, като се избягват мазнините, за да се получи парче от 27 g, което се поставя в плик „Стомахер“ или пулсифайер.

2.3.   Начална суспензия

Парчето от 27 g за изследване се прехвърля в 9 обема (243 ml) буферна пептонна вода (БПВ), загрята до стайна температура. Сместа се обработва в плик „Стомахер“ или пулсифайер приблизително 1 минута (необходими са 27 g, за да се направи анализ едновременно за Salmonella spp. и Campylobacter spp. от една проба). Избягва се разпенването, като максимално се отстранява въздухът от плика „Стомахер“.

Началната суспензия се използва, както следва:

а)

10 ml (~ 1g) се поставят в 90 ml обогатител за откриване на Campylobacter spp.;

б)

10 ml (~ 1g) се поставят в празна стерилна епруветка; 1 ml се използва за изброяването на Campylobacter spp. върху плочки.

Останалата част от първоначалната суспензия (250 ml ~ 25g) се използва за откриването на Salmonella spp.

2.4.   Методи за откриване и идентифициране на Salmonella spp.

2.4.1.   Откриване на Salmonella spp.

Откриването на Salmonella spp. се извършва по ISO 6579-2002 (E). „Микробиология на храните и храните за животни — хоризонтален метод за откриване на Salmonella spp.“

2.4.2.   Определяне на серотипа на Salmonella spp.

НРЛ за Salmonella определя серотипа на поне един изолат от всяка положителна проба, използвайки схемата на Кауфман—Уайт.

За да се гарантира качеството, в референтната лаборатория на Общността за Salmonella се изпраща извадка от максимум 16 изолата, на които серотипът не може да се определи. Части от тези изолати се изпращат на три месеца.

2.4.3.   Определяне на фаготипа на Salmonella spp.

За S. Enteritidis и S. Typhimurium се препоръчва да се определи фаготипът на поне един изолат от всяка положителна проба, като се използва протоколът на Агенцията за защита на здравето (AЗЗ), Колиндейл, Лондон.

2.5.   Методи за откриване, идентифициране и количествено определяне на Campylobacter spp.

2.5.1.   Разпознаване на Campylobacter spp.

Изолирането и потвърждаването на организми Campylobacter се извършва, както е описано в ISO 10272-1:2006(E). Трябва да се определи видът на поне един изолат на Campylobacter за партида, като се използват фенотипните методи, описани в ISO 10272-1:2006(E) или публикувани молекулярни методи, като техниките на полимеразната верижна реакция (PCR). Използваният метод се посочва.

За да се гарантира качеството, извадка от максимум осем изолата на Campylobacter spp. се изпраща на референтната лаборатория на Общността за Campylobacter за потвърждение и определяне на вида.

Извадката от тези изолати се изпраща на лабораторията на всеки три месеца. Ако се налага изолатите да се транспортират между лабораториите, трябва да се осигурят подходящи условия (например използване на тампони с въглен).

2.5.2.   Количествено определяне на Campylobacter spp.

Количественото разпознаване на Campylobacter spp. се извършва според ISO/TS 10272-2:2006 „Микробиология на храните и храните за животни — хоризонтален метод за откриване и преброяване на Campylobacter spp. Част 2: Техника за преброяване на колониите“, като се започне от 10 ml начална суспензия, 0,1 ml от нея и по-нататъшни разреждания трябва да се изследват, за да може да се извърши преброяване до 106 cfu/g. В допълнение, 1 ml от неразредената начална суспензия се изследват, за да може да се получи граница от 10 cfu/g. Всички преброявания се правят в два екземпляра.

За да се направи точно сравнение и разбор на данните (за оценка на риска в бъдеще) за всяка лаборатория. се преценява неточността на измерването (НИ) при количествения детерминиращ метод.

За да се оцени НИ да се използва техническата спецификация ISO/TS 19036:2006, като се изключи това, че паралелните разреждания на началната суспензия се прилагат при оценката на НИ.

НИ се получава от вътрешнолабораторното стандартно отклонение на възпроизводимостта. Данните за НИ се събират от май до септември, за да се осигурят положителни проби. Общо 12 положителни проби се изследват в два екземпляра и се изготвят паралелни разреждания от 10 ml начална суспензия. Необработените данни за изчисляване на НИ се докладват отделно като част от цялостното описание за осъществяването на проучването, както е определено в част Д.

3.   Съхранение на изолатите

За да е възможно по-късно изследване за податливост на антимикробни препарати, се препоръчва съхранението на представителна група от изолати. Най-малко един изолат на Campylobacter за положителна проба (препоръчва се тя да е добита от количествен анализ) трябва да се съхранява в НРЛ, като се използва обичайният метод за събиране на изолати на НРЛ, при условие че той осигурява жизнеспособността на находките за минимум две години.

ЧАСТ Д

Доклади

Изготвят се доклади и те съдържат поне следната информация:

1.

Общо описание на извършване на проучването:

кланици: общият им брой в държавата и броят на тези, от които са взети проби;

реализиран първоначален размер на пробите;

описание на процедурите за стратификацията и прилагането на процедурите на случайния избор;

описанието на дейностите, свързани с контрола на качеството, включващо и доклад за 12 оценки на НИ за лаборатория относно количествено определяне на Campylobacter;

общи резултати.

2.

Специфична информация по отношение на данните за разпространение.

Държавите-членки представят резултатите от проучването под формата на необработени данни, като използват речник за данни и формуляри за събиране на данни, предоставени от Комисията.

Тези данни включват следната информация:

име/код на кланицата;

идентификационен номер на партидата в кланицата;

име/код на холдинга, част от който е кланицата;

големина на холдинга, ако е известно;

състояние на имунизациите срещу Salmonella, ако е известно;

възраст на бройлерите при вземане на пробите (клането);

информация дали това е първата или поредна партида, която се коли от птичето стадо (предшестващо прореждането или не);

тип производство (конвенционално, свободно — на открито, органично);

резултати от предишни изследвания за Salmonella и Campylobacter в същото птиче стадо;

дата на вземане на пробите;

брой птици, които се колят годишно в дадената кланица;

метод за охлаждане, който се използва (въздушен, потапяне, пръскане);

детайли от транспортния протокол (както е уточнено: Да/Не);

дата на получаване в лабораторията;

дата на изследване;

идентификация на лабораторията;

вид проба;

описание на използваните методи за посявка и в частност — селективната хранителна среда/и;

Campylobacter изолати: метод, използван при определяне на вида;

Campylobacter: резултат от бактериологичното изследване, включително и определяне на вида от пробата от цекума;

Campylobacter: резултат от бактериологичното изследване, включително и определяне на вида от пробата от тялото;

Salmonella: резултат от бактериологичното изследване и определянето на серотипа;

време между вземане на пробата и анализа (за 12-часов период).

3.

Специфична информация във връзка с изследването на антимикробната устойчивост на изолатите на Campylobacter от проби на цекум.

Резултатите от мониторинга на антимикробната устойчивост се оценяват и докладват в съответствие с член 9 от Директива 2003/99/ЕО в годишния доклад за процесите и източниците на зоонози, заразни агенти, причиняващи зоонози и антимикробната устойчивост.

Без да се нарушават клаузите на приложение IV към Директива 2003/99/ЕО, се докладва следната информация:

произход на изолатите — базово проучване, програма за контрол, пасивно наблюдение;

брой на изолатите, изследвани за податливост за видове Campylobacter;

брой на изолатите, определени като устойчиви на антимикробен препарат за видове Campylobacter; и

брой на напълно податливи изолати и брой на изолати, устойчиви на 1, 2, 3, 4, и > 4 антимикробни препарата, изброени в таблица 1 за видове Campylobacter.


(1)  Изчисление: брой холдинги (4 в Естония, 5 в Латвия) по две птичи стада на холдинг, по две партиди в кланица на птиче стадо, шест пъти в годината. В Люксембург се колят бройлери от три малки птичи стада. Да се взема проба от партида в кланица на всеки три месеца.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Максимален размер на финансовата помощ за държавите-членки

(в EUR)

Държава-членка

Максимална обща сума за съфинансиране на вземането на проби и анализ

Белгия — BE

58 092

България — BG

58 092

Чешка република — CZ

58 092

Дания — DK

58 092

Германия — DE

58 092

Естония — EE

14 688

Ирландия — IE

58 092

Гърция — EL

58 092

Испания — ES

58 092

Франция — FR

58 092

Италия — IT

58 092

Кипър — CY

58 092

Латвия — LV

18 360

Литва — LT

58 092

Люксембург — LU

1 836

Унгария — HU

58 092

Малта — MT

58 092

Нидерландия — NL

58 092

Австрия — AT

58 092

Полша — PL

58 092

Португалия — PT

58 092

Румъния — RO

58 092

Словения — SI

58 092

Словакия – SK

58 092

Финландия — FI

58 092

Швеция — SE

58 092

Великобритания — UK

58 092

Общо

1 429 092


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Заверен финансов отчет за провеждането на проучване за разпространението и антимикробната устойчивост на Campylobacter spp. в птичите стада от бройлери и разпространението и антимикробната устойчивост на Campylobacter spp. и Salmonella spp. в труповете на бройлери

Отчетен период: … до …

Отчет за разходите по извършване на проучването, подлежащи на финансова помощ от Общността:

Референтен номер на решението на Комисията, предвиждащо финансовата помощ:

Извършени разходи, свързани с функции по

Брой на тестовете

Общ размер на разходите, извършени по време на изследванията през отчетния период

(в национална валута)

Бактериологични изследвания за Campylobacter spp.

 

 

Бактериологични изследвания за Salmonella spp.

 

 

Потвърждение на Campylobacter spp.

 

 

Определяне на вида на изолатите от Campylobacter

 

 

Преброяване на изолатите от Campylobacter

 

 

Определяне на серотипа на изолатите от Salmonella

 

 

Изследване на антимикробната устойчивост на изолатите от Campylobacter

 

 

Декларация от бенефициера

С настоящото удостоверяваме, че

горепосочените разходи са достоверни и са извършени при изпълнението на задачите, определени в настоящото решение и бяха от съществено значение за правилното осъществяване на тези задачи;

всички документи за разходите са на разположение за целите на одита;

не е изисквана друга финансова помощ от Общността по тази програма.

Дата:

Финансово отговорно лице:

Подпис:


Top