EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0346

2010/346/: A Bizottság határozata ( 2010. június 18. ) a lovak fertőző kevésvérűségére vonatkozó romániai védőintézkedésekről (az értesítés a C(2010) 3767. számú dokumentummal történt) (EGT-vonatkozású szöveg )

HL L 155., 2010.6.22, p. 48–53 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 05/05/2022; hatályon kívül helyezte: 32022D0701

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/346/oj

22.6.2010   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 155/48


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2010. június 18.)

a lovak fertőző kevésvérűségére vonatkozó romániai védőintézkedésekről

(az értesítés a C(2010) 3767. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2010/346/EU)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az egyes élő állatok és állati termékek Közösségen belüli kereskedelmében a belső piac megvalósításának céljával alkalmazandó állat-egészségügyi és tenyésztéstechnikai ellenőrzésekről szóló, 1990. június 26-i 90/425/EGK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 10. cikke (4) bekezdésére,

mivel:

(1)

A lovak fertőző kevésvérűsége vírusos betegség, amely csak a lóféléket támadja meg. A lappangási idő általában 1–3 hét, de lehet akár 3 hónap is. A fertőzött ló élete végéig fertőző marad és átadhatja a fertőzést más lóféléknek. A fertőzés általában tünetmentes marad mindaddig, amíg az állat el nem pusztul egy virémia során bekövetkező akut rohamban, ekként pedig jelentősen megnő az átvitel valószínűsége. A betegség helyi szinten a fertőzött lófélék vérével terjed a vérszívó bögöly megszakított táplálkozása, az embrió méhen belüli megfertőződése útján. A betegség nagyobb távolságban főként a fertőzött állatok, spermáik, petesejtjeik és embrióik szállításával, valamint fertőzött injekcióstű használatával vagy a vírussal megfertőzött vérkészítmények infúziójával terjed.

(2)

A lófélék fertőző kevésvérűsége bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség a lófélék mozgására és harmadik országból történő behozatalára irányadó állat-egészségügyi feltételekről szóló, 1990. június 26-i 90/426/EGK tanácsi irányelv (2) A. melléklete alapján. Ezenkívül az állatbetegségek Közösségen belüli bejelentéséről szóló, 1982. december 21-i 82/894/EGK tanácsi irányelv (3) előírja, hogy a lófélék fertőző kevésvérűségének kitörését az állatbetegségek közösségi bejelentő rendszerén (ADNS) keresztül be kell jelenteni a Bizottságnak és a többi tagállamnak.

(3)

A 90/426/EGK irányelv 4. cikkének (5) bekezdése korlátozásokat ír elő lovaknak a lovak fertőző kevésvérűségével fertőzött gazdaságokból való elszállítását illetően mindaddig, amíg a fertőzött állatok levágását követően a többi állaton elvégzett két Coggins-próba negatív eredményt nem hoz.

(4)

A többi tagállammal ellentétben Romániában a lovak fertőző kevésvérűsége endémiás, és a fertőző lóállomány azonnali levágását nem hajtják végre következetesen. Ezért fogadták el a lovak fertőző kevésvérűségére Romániában vonatkozó védőintézkedésekről szóló, 2007. április 23-i 2007/269/EK bizottsági határozatot (4).

(5)

A lovak fertőző kevésvérűségének a Romániából más tagállamokba szállított, tenyésztésre és termelésre szánt lóféléknél előforduló újabb esetei és a Bizottság szolgálatai által az említett tagállamban a 90/426/EGK irányelv (5) 10. cikkével összhangban 2009-ben elvégzett állat-egészségügyi ellenőrzés nemrégiben közzétett eredménye azt jelzi, hogy a 2007/269/EK határozat végrehajtása, érvényesítése és nyomon követése gyenge.

(6)

Az élő lófélék, spermáik, petesejtjeik és embrióik kereskedelme miatt a romániai járványügyi helyzet állat-egészségügyi kockázatot jelent az Unióban a lófélék számára. Ezért indokolt a Romániából származó lófélék, spermáik, petesejtjeik és embrióik, valamint a lófélék bizonyos vérkészítményeinek mozgására és kereskedelmére vonatkozó sajátos rendszert kialakító védőintézkedések elfogadása az Unióban, a lófélék egészségének és jóllétének megóvása céljából.

(7)

A betegség nem egyenlő arányban fordul elő Románia-szerte, valamint a lófélék e tagállambeli különböző kategóriái körében. Ez a helyzet lehetővé teszi, hogy kevésbé szigorú feltételeket alkalmazzanak bizonyos, versenyre szánt törzskönyvezett lovak szállítására, a jövőben pedig lehetővé kell tennie, hogy később a betegségtől mentes régiókat határozzanak meg.

(8)

A 90/426/EGK irányelv 7. cikkének (2) bekezdésével összhangban a rendeltetési tagállam a 4. cikk (5) bekezdésétől általános vagy korlátozott eltérést engedélyezhet az olyan különleges jellel ellátott állatok tekintetében, amely azt mutatja, hogy vágásra szánták őket, feltéve, hogy az egészségügyi bizonyítványon szerepel ilyen eltérés. Ilyen eltérés engedélyezése esetében a vágásra szánt lóféléket egyenesen a kijelölt vágóhídra kell szállítani, és a vágóhídra való érkezésüket követő öt napon belül le kell vágni őket.

(9)

A takarmány- és élelmiszerjog, valamint az állat-egészségügyi és az állatok kíméletére vonatkozó szabályok követelményeinek történő megfelelés ellenőrzésének biztosítása céljából végrehajtott hatósági ellenőrzésekről szóló, 2004. április 29-i 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) 12. cikke megállapítja a hatósági ellenőrzések során vett minták elemzésével foglalkozó laboratóriumokra vonatkozó akkreditációs követelményeket.

(10)

A lófélék afrikai lópestisen kívüli betegségeit vizsgáló közösségi referencialaboratóriumról szóló, 2008. február 28-i 180/2008/EK bizottsági rendelet (7) melléklete megállapítja a lóbetegségek unióbeli referencialaboratóriumnak a tagállamokban a lófélék fertőző betegségeinek diagnosztizálásáért felelős laboratóriumokkal történő együttműködésére vonatkozó hatásköröket, feladatokat és eljárásokat. E hatáskörök magukba foglalják többek között a diagnózisok harmonizálásának elősegítését és a vizsgálat szakszerűségének biztosítását az Unióban azáltal, hogy időszakos összehasonlító vizsgálatokat szervez és végez, és e vizsgálatok eredményeit időszakosan továbbítja a Bizottságnak, a tagállamoknak és a nemzeti/központi laboratóriumoknak. A Bizottság és a laboratórium által megállapított munkaprogram azt írja elő, hogy a lovak fertőző kevésvérűségére vonatkozó első szakszerűségi vizsgálatra 2010-ben kerül sor.

(11)

A lovak fertőző kevésvérűségére vonatkozó különös uniós vizsgálati normák hiányában, a Nemzetközi Állatjárványügyi Hivatal (OIE) szárazföldi állatokra vonatkozó diagnosztikai vizsgálatokról és vakcinákról szóló 2009. évi kézikönyvének vonatkozó fejezetére kell hivatkozni. Az említett fejezet – jelenleg a 2.5.6. fejezet – az agargél immundiffúziós (AGID) tesztet írja elő a lovak fertőző kevésvérűségének kimutatására, amely – a Kézikönyvben meghatározott bizonyos feltételek melletti kivételektől eltekintve – pontos és megbízható teszt. E határozatnak ezért két, negatív eredménnyel záruló AGID-tesztet kell előírnia a lovak fertőző kevésvérűsége tekintetében a teszt korlátainak ellensúlyozása érdekében.

(12)

A 90/426/EGK és a 90/427/EGK tanácsi irányelvnek a lófélék azonosítási módszereinek tekintetében történő végrehajtásáról szóló, 2008. június 6-i 504/2008/EK bizottsági rendelet (8) a lófélék azonosító okmánnyal történő azonosítását írja elő. Az azonosító okmány és a lóféle közötti egyértelmű kapcsolat biztosítása érdekében a Romániából más tagállamokba való szállításra szánt felnőtt lovakat elektronikus válaszjeladó injektálásával kel megjelölni.

(13)

Az állatoknak a szállítás és a kapcsolódó műveletek közbeni védelméről szóló, 2004. december 22-i 1/2005/EK tanácsi rendelet (9) meghatározza a nagy távolságokra történő szállítás előtt az illetékes hatóság által a menetrenddel kapcsolatban elvégzendő ellenőrzéseket és más intézkedéseket.

(14)

A 90/426/EGK irányelv 8. cikke állapítja meg a lófélék mozgására és szállítására vonatkozó tanúsítási követelményeket. A lovak fertőző kevésvérűségével érintett romániai területekről más tagállamokba szállított törzskönyvezett lófélék nyomon követhetőségének fokozása érdekében a 90/426/EGK irányelv B. mellékletében előírt igazolást az említett irányelv C. mellékletének megfelelő állat-egészségügyi bizonyítvánnyal kell felváltani.

(15)

A Traces rendszer bevezetéséről szóló, 2004. március 30-i 2004/292/EK bizottsági határozattal (10) összhangban bevezetett integrált, számítógépesített állat-egészségügyi Kereskedelmi ellenőrző és szakértői rendszer (a továbbiakban: TRACES) kulcsfontosságú lehet a Romániából más tagállamokbeli vágóhidakra érkező lófélék kiszűrésére.

(16)

A vágásra szánt lóféléken kívüli lófélék Romániából más tagállamokba való szállítása nem tekinthető befejezettnek, mindaddig, amíg egy, a rendeltetési helyen az érkezést követően sorra kerülő elkülönítés során gyűjtött mintán a lovak fertőző kevésvérűségére vonatkozóan elvégzett teszt meg nem erősítette e betegség hiányát.

(17)

Mivel az érintett szektor teljes mértékben tudatában van a romániai járványügyi helyzet jelentette kockázatoknak, célszerű lehetővé tenni Romániából származó lófélék szállításában érintettek számára, hogy osztozzanak a felelősségben és az ilyen szállításokkal kapcsolatban az illetékes hatóságoknál felmerült költség viselésében is.

(18)

A 176/2010/EU bizottsági rendelettel (11) módosított, a 90/425/EGK irányelv A. mellékletének I. pontjában felsorolt külön közösségi szabályokban megállapított állat-egészségügyi követelmények hatálya alá nem tartozó állatok, spermák, petesejtek és embriók Közösségen belüli kereskedelmére és a Közösségbe történő behozatalára irányadó állat-egészségügyi követelmények megállapításáról szóló, 1992. július 13-i 92/65/EGK tanácsi irányelv (12) vizsgálati követelményeket vezetett be a lovak fertőző kevésvérűségét illetően azon donor kancák vonatkozásában is, amelyektől petesejteket vagy embriókat gyűjtenek. E módosításokat azonban csak 2010. szeptember 1-jétől kell alkalmazni. Ennélfogva azokban az esetekben, amikor Romániában tartott kancáktól gyűjtenek petesejteket és embriókat, a lófélék petesejtjeinek és embrióinak kereskedelmével kapcsolatos állat-egészségügyi bizonyítványminta meghatározásáról szóló, 1995. július 24-i 95/294/EK bizottsági határozatban (13) megállapított állat-egészségügyi követelményeket a lovak fertőző kevésvérűségére vonatkozó vizsgálati követelménnyel kell kiegészíteni.

(19)

Ezen túlmenően a lófélékből származó vérkészítményekre vonatkozó uniós jogszabályokban szereplő állat-egészségügyi követelmények felülvizsgálata most folyik. Jelenleg a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre vonatkozó egészségügyi előírások megállapításáról szóló, 2002. október 3-i 1774/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (14) VIII. mellékletének V.A. fejezete határozza meg a lósavóra vonatkozó követelményeket.

(20)

Az uniós jogszabályok egyértelműsége érdekében a 2007/269/EK határozat hatályát veszti, és helyébe ez a határozat lép.

(21)

Szükségtelennek tűnik átmeneti feltételek bevezetése, mivel az előírt intézkedések megfelelően figyelembe veszik a lovak fertőző kevésvérűségének ebben az országban való felszámolására vonatkozóan nemrégiben elfogadott román programot.

(22)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Romániából származó lófélékre, spermáikra, petesejtjeikre és embrióikra, valamint a lófélékből készült vérkészítményekre alkalmazandó védőintézkedések

(1)   Románia területéről a következő áruk nem szállíthatók más tagállamokba:

a)

a mellékletben felsorolt régiókból származó lófélék;

b)

lófélék spermái;

c)

lófélék petesejtjei és embriói;

d)

a lófélékből származó vérkészítmények.

(2)   Az (1) bekezdés a) pontjában megállapított tilalom nem alkalmazandó a Románián kívüli gazdaságból származó azon lófélékre, amelyek(et) vagy:

a)

főúton vagy autópályán haladnak át Románián; vagy

b)

Románián közvetlenül és az út megszakítása nélkül szállítanak át vágóhídra azonnali levágásra, és amelyeket a 90/426/EGK irányelv C. mellékletében meghatározott mintával összhangban kiállított állat-egészségügyi bizonyítvány kísér.

2. cikk

A lóféléknek a mellékletben felsorolt régiókból más tagállamokba történő szállításaira vonatkozó eltérések

(1)   Az 1. cikk (1) bekezdésének a) pontjától eltérve Románia – a következő feltételek betartására is figyelemmel – engedélyezheti a lófélék szállítmányainak más tagállamokba való szállítását:

a)

a lófélék teljes szállítmányát:

i.

az illetékes hatóság által a lovak fertőző kevésvérűségétől mentesként engedélyezett gazdaságban (engedélyezett gazdaság) hatósági felügyelet mellett elkülönítették; és

ii.

más, rosszabb egészségi állapotú lóféléktől legalább 200 m távolságban tartották a szállítást megelőzően legalább 90 napig;

b)

a szállítmány részét képező lófélék negatív eredménnyel estek át a 90 nap különbséggel, két alkalommal vett vérmintán elvégzett, a lovak fertőző kevésvérűségének kimutatására szolgáló agargél-immundiffúziós teszten (a továbbiakban: AGID-teszt); a második mintát a szállítmány engedélyezett gazdaságból való elszállításának időpontját megelőző 10 napon belül gyűjtötték; az AGID-tesztnek meg kell felelnie a Nemzetközi Állatjárványügyi Hivatal (OIE) szárazföldi állatokra vonatkozó diagnosztikai vizsgálatokról és vakcinákról szóló, 2009. évi kézikönyvének (a továbbiakban: kézikönyv) megfelelő fejezetében megállapított kritériumoknak;

c)

a szállító rögzíti az annak biztosítására vonatkozóan megtett intézkedéseket, hogy a szállítmány részét képező lóféléket az engedélyezett gazdaságból piacon vagy rendező központon való áthaladás nélkül, közvetlenül a rendeltetési helyre szállítják;

d)

amennyiben a szállítmány törzskönyvezett lóféléket vagy tenyésztésre és termelésre szánt lóféléket is tartalmaz, az engedélyezett gazdaságban az a) pont i. alpontjában említett elkülönítési időszak során jelenlévő más lófélék negatív eredménnyel estek át az elkülönítési időszak során a gazdaságból való kivitel előtt vagy a szállítmány engedélyezett gazdaságból való elszállításának időpontját megelőző 10 napon belül vett vérmintákon elvégzett AGID-teszten;

e)

a szállítmány részét képező valamennyi lófélét elektronikus válaszjeladó beültetésével jelöltek meg, és azokat az 504/2008/EK rendelet 5. cikkének (1) bekezdésében előírt, a lovakra vonatkozó egységes azonosító okmánnyal vagy útlevéllel azonosították, amelynek a következőket kell tartalmaznia:

i.

az említett okmány I. szakasza A. részének 5. pontjában a beültetett elektronikus válaszjeladó leolvasásakor megjelenő szám;

ii.

az említett okmány VII. szakaszában az e bekezdés b) és d) pontjában előírt AGID-tesztek és eredményeik;

f)

a menetlevélre vonatkozóan az 1/2005/EK tanácsi rendelet 14. cikke (1) bekezdésének a) pontjával összhangban elvégzett ellenőrzések kielégítőek, és nem teszik szükségessé, hogy az említett rendelet 14. cikke (1) bekezdésének d) pontjával összhangban adatokat küldjenek egy tranzit tagállambeli ellenőrző állomásra;

g)

a szállítmány részét képező lóféléket megfelelően kitöltött, a 90/426/EGK irányelv C. mellékletében meghatározott mintának megfelelő állat-egészségügyi bizonyítvány kíséri, amelyen szerepel a rendeltetési hely és a következő kiegészítő megjegyzést tartalmazza:

„A [C(2010) 3767] bizottsági határozattal összhangban szállított lófélék (15).

(2)   Az (1) bekezdés b) pontjától eltérve az elszállítást megelőzően legalább 90 nappal levett mintákon elvégzendő első AGID-teszt nem írható elő a következő feltételek mellett:

a)

a rendeltetési tagállam a 90/426/EGK irányelv 7. cikkének (2) bekezdésében előírt intézkedések alkalmazásával ilyen eltérést engedélyezett, vagy

b)

a lóféléket közvetlenül vágóhídra való szállításra szánják, és a szállítmányokat a lovak fertőző kevésvérűségétől mentesként igazolt, engedélyezett gazdaságban a lovak fertőző kevésvérűségére vonatkozó nemzeti járványvédelmi programmal összhangban állították össze.

3. cikk

A bizonyos versenyeken és eseményeken részt vevő, törzskönyvezett lovak tekintetében a lóféléknek a mellékletben felsorolt régiókból más tagállamokba történő szállításaira vonatkozó eltérés

A 2. cikk (1) bekezdésének a), b), c), d) és f) pontjától eltérve Románia – a következő feltételek betartására is figyelemmel – engedélyezheti törzskönyvezett lovak szállítmányainak a Nemzetközi Lovas Szövetség (FEI) égisze alatt szervezett versenyeken vagy nagyobb nemzetközi lovassport-eseményeken való részvétel céljából más tagállamokba való szállítását:

a)

a lovak negatív eredménnyel estek át a Kézikönyvben megállapított kritériumokkal összhangban, az engedélyezett gazdaságból való elszállítás időpontját megelőző 10 napon belül vett vérmintán elvégzett AGID-teszten;

b)

az engedélyezett gazdaságban található lófélék és az engedélyezett gazdaság 200 m-es körzetében található lófélék negatív eredménnyel estek át a tervezett szállítás időpontját megelőző 90–180. nap között vett vérmintán végzett AGID-teszten;

c)

teljesülnek a 2. cikk (1) bekezdése e) és g) pontjában megállapított feltételek.

4. cikk

Az AGID-teszt pozitív eredménye esetén alkalmazandó korlátozások

Az e határozat 2. cikke (1) bekezdésének b) és d) pontjában, valamint 3. cikkének a) pontjában előírt bármely AGID-teszt pozitív eredménye esetén, az engedélyezett gazdaság egészét a 90/426/EGK tanácsi irányelv 4. cikke (5) bekezdése a) pontjának harmadik franciabekezdésében előírt intézkedések megtételéig szállítási korlátozás alá helyezik.

5. cikk

A lófélék spermáira, petesejtjeire, és embrióira, valamint a lófélékből származó vérkészítményekre vonatkozó eltérések

(1)   Az 1. cikk (1) bekezdésének b) pontjától eltérve Románia engedélyezheti a lófélék 92/65/EGK irányelv D. melléklete II. fejezete I. szakaszának 1.6.c, 1.7. és 1.8. pontjában szereplő követelményeknek megfelelő fagyasztott spermáinak más tagállamokba való szállítását.

(2)   Az 1. cikk (1) bekezdésének c) pontjától eltérve Románia engedélyezheti azon donor kancáktól gyűjtött fagyasztott embriók más tagállamokba való szállítását, amelyek negatív eredménnyel estek át 90 nap különbséggel vett vérmintákon végzett AGID-teszten; a második mintát az embriók gyűjtésének időpontját követő 30–45. nap között vették.

(3)   Az (1) és (2) bekezdésben említett fagyasztott spermákat, illetve embriókat a 92/65/EGK tanácsi irányelv 11. cikkének (5) bekezdésével összhangban a szóban forgó szállítmányra vonatkozóan kiállított állat-egészségügyi bizonyítvány kíséri, amely a következő kiegészítő megjegyzést tartalmazza:

„Lóféléknek a 2010/346/EU bizottsági határozattal összhangban szállított spermái/embriói (a nem kívánt rész törlendő) (16).

(4)   Az 1. cikk (1) bekezdésének d) pontjától eltérve Románia engedélyezheti az 1774/2002/EK rendelet VIII. mellékletének V.A. fejezetében szereplő követelményeknek megfelelő lósavó más tagállamokba való szállítását.

6. cikk

Románia további kötelezettségei

Románia biztosítja, hogy:

a)

az engedélyezett gazdaságok nevét és földrajzi elhelyezkedését, valamint az engedélyezett gazdaságért felelős és a 2. cikk (1) bekezdése g) pontjában és az 5. cikk (3) bekezdésében említett állat-egészségügyi bizonyítványt aláíró hatósági állatorvos nevét és szakmai minőségét közlik a Bizottsággal és a többi tagállammal;

b)

a 2. cikk (1) bekezdése b) és d) pontjában, valamint a 3. cikkben előírt AGID-teszteket végző hatósági laboratórium:

i.

megfelel a 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 12. cikkében szereplő követelményeknek;

ii.

2010. december 31-ig, majd azt követően évente szakszerűségi vizsgálaton esik át a lófélék afrikai lópestisen kívüli betegségeit vizsgáló európai uniós referencialaboratóriummal együttműködésben;

c)

a b) pontban említett hatósági laboratóriumban a 2. cikk (1) bekezdése b) és d) pontjával, valamint a 3. cikkel összhangban az elszállítás időpontjától számított 10 napon belül elvégzett minden egyes AGID-teszt tekintetében legalább 90 napos időszakon át vérminta-másolatot tárolnak, kivéve, ha:

i.

az állat elhullását az 504/2008/EK rendelet 19. cikkével összhangban bejelentették; vagy

ii.

a 7. cikk (1) bekezdésének b) pontjában említett AGID-teszt vonatkozásában negatív eredményt jelentettek be a 90 napos időszak lejártát megelőzően;

d)

a szállításról a TRACES-en keresztül legalább 36 órával az érkezést megelőzően értesítették a rendeltetési helyet.

7. cikk

A rendeltetési hely szerinti tagállam kötelezettségei

(1)   A rendeltetési hely szerinti tagállamok biztosítják, hogy amennyiben a 2. cikk (1) bekezdése b) pontjában említett lófélék szállításáról a 6. cikk d) pontjával összhangban előzetes értesítést kapnak, a lóféléket a rendeltetési helyre történő megérkezésükkor vagy:

a)

az illetékes hatóságok részére a TRACES-en keresztül bejelentett vágóhídra való megérkezéstől számított legfeljebb 72 órán belül levágják; a vágóhidakra az e határozatnak megfelelően érkező szállítmányok 10 %-át érkezés utáni AGID-tesztnek vetik alá; vagy

b)

hatósági állatorvosi felügyelet mellett a 2. cikk (1) bekezdése g) pontjában említett állat-egészségügyi bizonyítványban feltüntetett rendeltetési gazdaságban legalább 30 napig és más lóféléktől legalább 200 m távolságban, vagy vektormentes körülmények között elkülönítették, és az elkülönítési időszak kezdőidőpontjától számítva leghamarabb 28 nap után vett vérmintán elvégzett AGID-teszten negatív eredménnyel estek át.

(2)   Az 1. cikk (1) bekezdése b) pontjának sérelme nélkül a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a 2. cikk (1) bekezdése b) pontjában említett lóféléknek az e cikk (1) bekezdésének b) pontjában említett rendeltetési gazdaságba való érkezési időpontjától számított 90 napos időszak során a lóféléket valamely másik tagállamba csak akkor lehet elszállítani az említett gazdaságból, ha:

a)

negatív eredménnyel estek át az elszállítás időpontját megelőző 10 napon belül vett vérmintán elvégzett AGID-teszten; és

b)

azokat a 90/426/EGK irányelv C. mellékletében meghatározott mintával összhangban lévő, és megfelelően kiállított állat-egészségügyi bizonyítvány kíséri.

8. cikk

Jelentéstételi kötelezettségek

A lófélék és spermáik, petesejtjeik és embrióik e határozatnak megfelelő kereskedelme által érintett tagállamok rendszeresen, de legalább háromhavonta az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottság üléseinek keretében jelentést tesznek a Bizottságnak és a többi tagállamnak.

9. cikk

Az igazgatási eljárások költségei

(1)   Románia megteszi a szükséges intézkedéseket – beleértve adott esetben a jogi intézkedéseket is – annak biztosítására, hogy az e tagállamból származó lófélék, spermáik, petesejtjeik és embrióik, valamint savójuk 2., 3. és 5. cikkel összhangban történő szállításával kapcsolatos, további igazgatási eljárások – többek között az esetlegesen szükséges laboratóriumi vizsgálatok vagy nyomon követő vizsgálatok – költségeit teljes egészében a lófélék vagy termékeik feladója viseli.

(2)   A rendeltetési hely szerinti tagállamok megteszik a szükséges intézkedéseket – beleértve adott esetben a jogi intézkedéseket is – annak biztosítására, hogy a Romániából származó lófélék 2. és 3. cikkel összhangban történő szállításával kapcsolatos, további igazgatási eljárások – többek között a 7. cikkben előírt intézkedések elvégzéséig esetlegesen szükséges laboratóriumi vizsgálatok vagy nyomon követő vizsgálatok – költségeit teljes egészében a lófélék címzettje viseli.

10. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 2007/269/EK határozat hatályát veszti.

11. cikk

Címzettek

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2010. június 18-án.

a Bizottság részéről

John DALLI

a Bizottság tagja


(1)  HL L 224., 1990.8.18., 29. o.

(2)  HL L 224., 1990.8.18., 42. o.

(3)  HL L 378., 1982.12.31., 58. o.

(4)  HL L 115., 2007.5.3., 18. o.

(5)  DG(SANCO) 2009-8256 – MR FINAL (http://ec.europa.eu/food/fvo/rep_details_en.cfm?rep_id=2341).

(6)  HL L 165., 2004.4.30., 1. o.

(7)  HL L 56., 2008.2.29., 4. o.

(8)  HL L 149., 2008.6.7., 3. o.

(9)  HL L 3., 2005.1.5., 1. o.

(10)  HL L 94., 2004.3.31., 63. o.

(11)  HL L 52., 2010.3.3., 14. o.

(12)  HL L 268., 1992.9.14., 54. o.

(13)  HL L 182., 1995.8.2., 27. o.

(14)  HL L 273., 2002.10.10., 1. o.

(15)  HL L 155, 2010.6.22, 48. o.”

(16)  HL L 155, 2010.6.22, 48. o.”


MELLÉKLET

Az (1) cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett régiók:

Tagállam

Régió

Megjegyzés

Románia

Teljes terület

 


Top