EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62019TN0885

T-885/19. sz. ügy: 2019. december 25-én benyújtott kereset – Aquind és társai kontra Bizottság

HL C 68., 2020.3.2, p. 52–53 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2.3.2020   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 68/52


2019. december 25-én benyújtott kereset – Aquind és társai kontra Bizottság

(T-885/19. sz. ügy)

(2020/C 68/61)

Az eljárás nyelve: angol

Felek

Felperesek: Aquind Ltd (Wallsend, Egyesült Királyság), Aquind Energy Sàrl (Luxembourg, Luxemburg), Aquind SAS (Rouen, Franciaország) (képviselők: S. Goldberg, C. Davis, J. Bille Solicitors és E. White ügyvéd)

Alperes: Európai Bizottság

Kérelmek

A felperesek azt kérik, hogy a Törvényszék:

semmisítse meg a vitatott intézkedést, vagyis a felhatalmazáson alapuló rendeletet annyiban, amennyiben abban az AQUIND összekötő vezetéket eltávolítják az uniós listáról;

másodlagosan teljes egészében semmisítse meg a felhatalmazáson alapuló rendeletet;

az Európai Bizottságot kötelezze a felperesek részéről a jelen eljárással összefüggésben felmerült költségek viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

Keresetükben a felperesek azt kérik, hogy a Törvényszék semmisítse meg a 347/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a közös érdekű projektek uniós listája tekintetében történő módosításáról szóló, 2019. október 31-i felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletet.

Keresetük alátámasztása érdekében a felperesek hét jogalapra hivatkoznak.

1.

Az első, arra alapított jogalap, hogy az AQUIND összekötő vezeték uniós listáról való eltávolítását nem indokolta meg a Bizottság.

A felhatalmazáson alapuló rendelet nem tesz eleget az indokolási kötelezettségnek, mivel nem tartalmazza az AQUIND összekötő vezeték uniós listáról való eltávolításának az indokait, vagy nem tartalmaz azokra való utalást, valamint a felperesekkel nem közölték ezen eltávolítás okait.

2.

A második, a 347/2013/EU rendelet (1) (a továbbiakban: TEN-E rendelet) eljárási és anyagi jogi követelményeinek, és különösen annak 5. cikke (8) bekezdésének a megsértésére alapított jogalap.

A felhatalmazáson alapuló rendelet alkalmazásában a közös érdekű projektek listájának a felállítása nem felelt meg a TEN-E rendelet követelményeinek.

3.

A harmadik, az Energia Charta Egyezmény 10. cikke (1) bekezdésének a megsértésére alapított jogalap.

Az AQUIND összekötő vezeték uniós listáról való eltávolítása és ennek indokainak a hiánya sérti az Energia Charta Egyezmény 10. cikke (1) bekezdésében meghatározott, arra vonatkozó kötelezettségeket, hogy a befektetések számára stabil, méltányos és átlátható feltéteket alakítsanak ki, és hogy biztosítsák a befektetések tisztességes és méltányos elbánását.

4.

A negyedik, az Európai Unió Alapjogi Chartájának 41. cikkében foglalt, a megfelelő ügyintézéshez való jog megsértésére alapított jogalap.

Az AQUIND összekötő vezeték uniós listáról való, az Alapjogi Charta 41. cikkének megsértésével történő eltávolítása nem részrehajlás nélkül történt, és a felpereseket nem hallgatták meg a felhatalmazáson alapuló rendelet elfogadását megelőzően.

5.

Az ötödik, az egyenlő bánásmód uniós jogi elvének a megsértésére alapított jogalap.

Az AQUIND összekötő vezetéket az egyenlő bánásmód uniós jogi elvének a megsértésével a közös érdekű hasonló javasolt projektekhez képest eltérően és igazságtalanul kezelték, mégpedig anélkül, hogy az ilyen egyenlőtlen bánásmódot objektíven igazolták volna.

6.

A hatodik, az arányosság uniós jogi elvének a megsértésére alapított jogalap.

Aránytalan az, hogy az AQUIND összekötő vezetéket, a fejlesztés alatt álló, fennálló közös érdekű projektet egyszerűen anélkül távolították el az uniós listáról, hogy azt hasonló projektekkel részletesen összehasonlították volna, és hogy a felperesek számára biztosították volna azt a lehetőséget, hogy bármely problémát orvosoljanak.

7.

A hetedik, a jogbiztonság és a bizalomvédelem uniós jogi elvének a megsértésére alapított jogalap.

A vitatott intézkedés sérti a felperesek arra irányuló jogos bizalmát, hogy felveszik őket az uniós listára, és hogy a közös érdekű projektek uniós listáját a TEN-E rendelet célkitűzéseivel és az abban meghatározott kötelezettségekkel, valamint az egyéb alkalmazandó jogi követelményekkel összhangban állítják fel.


(1)  A transzeurópai energiaipari infrastruktúrára vonatkozó iránymutatásokról és az 1364/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről, valamint a 713/2009/EK, a 714/2009/EK és a 715/2009/EK rendelet módosításáról szóló, 2013. április 17-i 347/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL 2013. L 115., 39. o.; helyesbítések: HL 2014. L 283., 81. o.; HL 2018. L 167., 37. o.).


Top