EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62009CN0404

Zadeva C-404/09: Tožba, vložena 20. oktobra 2009 – Komisija Evropskih skupnosti proti Kraljevini Španiji

UL C 11, 16.1.2010, p. 15–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.1.2010   

SL

Uradni list Evropske unije

C 11/15


Tožba, vložena 20. oktobra 2009 – Komisija Evropskih skupnosti proti Kraljevini Španiji

(Zadeva C-404/09)

2010/C 11/26

Jezik postopka: španščina

Stranki

Tožeča stranka: Komisija Evropskih skupnosti (zastopniki: F. Castillo de la Torre, D. Recchia in J.-B. Laignelot, zastopniki)

Tožena stranka: Kraljevina Španija

Predlogi tožeče stranke:

Ugotovi naj se,

(a)

da Kraljevina Španija s tem, da je izdala soglasje za površinske kope „Fonfría“, „Nueva Julia“ in „Los Ladrones“ brez presoje, na podlagi katere bi bilo mogoče primerno opredeliti, opisati in ovrednotiti neposredne, posredne in kumulativne vplive obstoječih projektov za izkoriščanje površinskih kopov, ni izpolnila obveznosti iz členov 2, 3 in 5(1) in (3) Direktiva Sveta 85/337/EGS (1) z dne 27. junija 1985 o presoji vplivov nekaterih javnih in zasebnih projektov na okolje, kakor je bila spremenjena z Direktivo 97/11/EGS.

(b)

da je Kraljevina Španija od leta 2000, ko je bilo „Alto Sil“ opredeljeno kot evropsko območje varstva ptic (v nadaljevanju: EOVP):

s tem, da je izdala soglasje za površinske kope „Nueva Julia“ in „Los Ladrones“ brez primerne presoje morebitnih vplivov teh projektov, v vsakem primeru pa ne da bi bili izpolnjeni pogoji, da se projekti izvedejo kljub nevarnosti za vrsto divji petelin – ki je ena od naravnih vrednot, zaradi katerih je bilo „Alto Sil“ opredeljeno kot EOVP – in če ni drugih ustreznih rešitev, iz nujnih razlogov prevladujočega javnega interesa, in šele po posredovanju obvestila o izravnalnih ukrepih, potrebnih za zagotovitev varstva celovite usklajenosti omrežja Natura 2000, Komisiji,

in ni sprejela ukrepov, potrebnih za preprečitev poslabšanja stanja habitatov navedene vrste, in znatnega vznemirjanja navedene vrste – zaradi katere je bilo to območje opredeljeno kot EOVP – zaradi izkoriščanja obratov „Feixolín“, „Salguero-Prégame-Valdesegadas“„Fonfría“„Ampliación de Feixolín“ in „Nueva Julia“,

glede EOVP „Alto Sil“ ni izpolnila obveznosti iz člena 6 od (2) do (4), v povezavi s členom 7 Direktive 92/43/EGS (2).

(c)

da Kraljevina Španija od januarja 1998,

s tem, da glede rudarske dejavnosti v obratih „Feixolín“, „Salguero-Prégame-Valdesegadas“, „Fonfría“ in „Nueva Julia“ ni sprejela ukrepov, potrebnih za varstvo ekološkega interesa, ki ga ima predlagano območje „Alto Sil“ na državni ravni,

glede predlaganega območja „Alto Sil“ ni izpolnila obveznosti v skladu z razlago Sodišča v sodbah z dne 13. januarja 2005 v zadevi Dragaggi, C-117/03, in z dne 14. septembra 2006, Bund Naturschutz in Bayern, C-244/05, in

(d)

da Kraljevina Španija od decembra 2004

s tem, da je izdala soglasje za površinske kope (za obrate „Feixolín“, „Salguero-Prégame-Valdesegadas“, „Fonfría“ in „Nueva Julia“), ki bi lahko znatno vplivali na vrednote, zaradi katerih je bilo „Alto Sil“ opredeljeno kot območje, pomembno za Skupnost (Site of Community Interest, v nadaljevanju: SCI), brez primerne presoje morebitnih vplivov navedenih rudarskih obratov, v vsakem primeru pa ne da bi bili izpolnjeni pogoji, da se navedeni projekti izvedejo kljub nevarnosti za vrednote, zaradi katerih je bilo „Alto Sil“ opredeljeno kot SCI, in če ni drugih ustreznih rešitev, iz nujnih razlogov prevladujočega javnega interesa in šele po posredovanju obvestila o izravnalnih ukrepih, potrebnih za zagotovitev varstva celovite usklajenosti omrežja Natura 2000, Komisiji,

in v zvezi s temi projekti ni sprejela ukrepov, potrebnih za preprečitev poslabšanja stanja naravnih habitatov in habitatov vrst, ter za preprečitev vznemirjanja vrst zaradi izkoriščanja obratov „Feixolín“, „Salguero-Prégame-Valdesegadas“, „Fonfría“, „Nueva Julia“ in „Ampliación de Feixolín“,

glede SCI „Alto Sil“ ni izpolnila obveznosti iz člena člena 6 od (2) do (4) Direktive 92/43/EGS;

Kraljevini Španiji naj se naloži plačilo stroškov.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

Komisija je izvedela za več površinskih kopov premoga, ki jih upravlja družba Minero Siderúrgica de Ponferrada (MSP), ki bi lahko vplivali na naravne vrednote na področju, ki je predlagano za območje, pomembno za Skupnost (SCI), „Alto Sil“ (ES0000210), ki se nahaja v provinci León na severovzhodu Comunidad autónoma de Castilla y León. Iz podatkov ni razvidno samo to, da obstaja več površinskih kopov premoga, ampak tudi, da se bo površinska rudarska dejavnost nadaljevala v novih obratih, za katere je bilo izdano soglasje ali ki so v postopku izdaje soglasja.

Komisija glede Direktive 85/337/EGS meni, da se glede treh spornih obratov ni upoštevalo morebitnih posrednih, kumulativnih ali sinergijskih vplivov na najbolj občutljive vrste.

Komisija meni, da mora glede na vrsto, bližino in trajne učinke zadevnih projektov opis znatnih vplivov teh projektov na okolje v skladu z določili Priloge IV k Direktivi 85/337/EGS nujno zajemati „neposredne, […] posredne, […] kumulativne, kratko-, srednje- in dolgoročne, trajne in začasne […] vplive“.

Glede Direktive 92/43 o naravnih habitatih se tožba nanaša zlasti na vrsti divji petelin in rjavi medved. Komisija meni, da posledic, ki jih obrati lahko pustijo na teh vrstah, ni mogoče presojati samo glede neposrednega uničenja kritičnih območij teh vrst, ampak da je treba upoštevati večjo drobitev, poslabšanje in uničenje habitatov, ki so potencialno primerni za obnovitev teh vrst, ter povečanje vznemirjanja teh vrst, torej vidike, ki niso bili upoštevani. Temu je treba dodati še nevarnost učinka dokončne ovire kot posledice selitve in drobitve populacij.

Skratka, Komisija meni, da navedeni rudarski obrati poslabšujejo tiste dejavnike, ki naj bi povzročali upad števila teh vrst, in da zato pristojni organi ne morejo ugotoviti, da navedene dejavnosti nimajo znatnih vplivov na te vrste.

Zato Komisija meni, da ni bila opravljena presoja možnih vplivov na vrsti divji petelin in rjavi medved, ki bi lahko štela za primerno v smislu člena 6(3). Komisija meni, da bi, če bi bila takšna presoja opravljena, moralo biti ugotovljeno vsaj, da ni bilo gotovosti – ki se zahteva v skladu s sodno prakso – da dovoljeni projekti nimajo znatnih vplivov na ti vrsti. Pristojni organi bi torej lahko izdali soglasje za navedene projekte površinskih kopov samo, če bi pred tem preverili, ali so izpolnjeni pogoji iz člena 6(4), in sicer da ni drugih ustreznih rešitev, vključno s tem, da ni „nobene druge možnosti“, potem ko bi opredelili nujne razloge prevladujočega javnega interesa, ki bi upravičili odstopanja od uporabe tega člena, in potem, ko bi opredelili primerne izravnalne ukrepe.


(1)  UL L 175, str. 40.

(2)  Direktiva Sveta 92/43/EGS z dne 21. maja 1992 o ohranjanju naravnih habitatov ter prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst (UL L 206, str. 7).


Top