EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62009CN0297

C-297/09. sz. ügy: A Gerechtshof te Amsterdam (Hollandia) által 2009. július 29-én benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem — X elleni büntetőeljárás

HL C 11., 2010.1.16, p. 11–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.1.2010   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 11/11


A Gerechtshof te Amsterdam (Hollandia) által 2009. július 29-én benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem — X elleni büntetőeljárás

(C-297/09. sz. ügy)

2010/C 11/20

Az eljárás nyelve: holland

A kérdést előterjesztő bíróság

Gerechtshof te Amsterdam

Az alap-büntetőeljárás vádlottja

X

Az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések

1)

Az EK-Szerződés, különösen az EK 12., az EK 18. cikk, az EK 43. és azt követő cikkek és az EK 49. és azt követő cikkek hatálya alá, illetve alkalmazási körébe tartozik-e az a tényállás, amikor az uniós polgársággal rendelkező személy vonatkozásában alapos gyanú merül fel arra nézve, hogy az Európai Közösség állampolgársága szerinti tagállamtól eltérő tagállamában való tartózkodásának elsődleges célja bűncselekmények elkövetése?

2)

Ha az 1. kérdésre az EK 18. cikk vonatkozásában igenlő válasz adandó:

a.

A holland Wetboek van Strafrecht 67. cikkének (2) bekezdéséhez hasonló rendelkezés, amennyiben az az EK 18. cikk hatálya alá tartozó, de Hollandiától eltérő tagállamban állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyek előzetes letartóztatását teszi lehetővé, az e rendelkezés értelmében vett szabad mozgáshoz és szabad tartózkodáshoz való jog korlátozásának tekintendő-e?

b.

Igenlő válasz esetén fennáll-e e rendelkezésre vonatkozóan — amennyiben Hollandiától eltérő tagállamban állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező uniós polgárok előzetes letartóztatását teszi lehetővé a célzott nyomozás, a büntetőeljárás és az ítélethozatal érdekében — elfogadható igazolás, amely objektív, az érintett személy állampolgárságától független megfontolásokon alapul, és arányban áll a nemzeti jog jogszerű célkitűzésével?

3)

Ha az 1. kérdésre az EK 49. és azt követő cikkek vonatkozásában igenlő válasz adandó, a holland Wetboek van Strafrecht 67. cikke (2) bekezdéséhez hasonló rendelkezés, amennyiben lehetővé teszi a Hollandiától eltérő tagállamban állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyek előzetes letartóztatását, az EK 49. és azt követő cikkek értelmében vett szolgáltatásnyújtás szabadsága korlátozásának tekintendő-e, mert azon körülmények alapján történő hátrányos megkülönböztetésről van szó, hogy a szolgáltató a szolgáltatás nyújtásának helye szerinti államban nem, viszont más EK-tagállamban rendelkezik állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel?

4)

Amennyiben a 2. és a 3. kérdésre nemleges válasz adandó, a holland Wetboek van Strafrecht 67. cikke (2) bekezdéséhez hasonló rendelkezés, amennyiben valamely tagállamnak Hollandiától eltérő tagállamban állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező állampolgárainak az előzetes letartóztatását teszi lehetővé, állampolgárság alapján történő olyan hátrányos megkülönböztetésnek tekintendő-e, amely az EK 12. cikk (a hátrányos megkülönböztetés általános tilalma a Szerződés alkalmazási körében), az EK 43. és azt követő cikkek (az állampolgárság alapján történő hátrányos megkülönböztetés tilalma a letelepedés szabadsága területén) és az EK 49. és azt követő cikkek (az állampolgárság alapján történő hátrányos megkülönböztetés tilalma a szolgáltatásnyújtás szabadsága területén) alapján tilos?

5)

Amennyiben a 3. és a 4. kérdésre igenlő válasz adandó, a holland Wetboek van Strafrecht 67. cikke (2) bekezdéséhez hasonló rendelkezés, amennyiben valamely tagállamnak Hollandiától eltérő tagállamban állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező állampolgárának az előzetes letartóztatását teszi lehetővé a célzott nyomozás, a büntetőeljárás és az ítélethozatal érdekében, az EK 45–EK 48. cikk és az EK 55. cikk értelmében vett közrendi, közbiztonsági vagy közegészségügyi okokból jogszerűen bevezethető-e?


Top