EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document JOL_2005_157_R_0003_01

Становище на комисията от 22 февруари 2005 година относно кандидатурите за присъединяване към Европейския съюз на Република България и Румъния

OB L 157, 21.6.2005, p. 3–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.6.2005   

BG

Официалното издание на Европейския съюз

L 157/3


СТАНОВИЩЕ НА КОМИСИЯТА

от 22 февруари 2005 година

относно молбите за присъединяване към Европейския съюз на Република България и Румъния

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за Европейски съюз, и по-специално член 49 от него,

като има предвид че:

1)

Република България и Румъния са кандидатствали за членство в Европейския съюз.

2)

В становището си от 15 юли 1997 г. относно Република България и Румъния, Комисията вече имаше възможността да изрази мнението си по някои основни аспекти на проблемите, възникнали във връзка с тези кандидатури.

3)

Европейският съвет на срещата си в Копенхаген през декември 1993 г. прие за първи път политическите и икономическите критерии за членство, както и тези относно достиженията на правото, които направляваха процеса на присъединяване наред с редовните оценки на Комисията за готовността на страните-кандидатки. Политическите критерии изискват страните-кандидатки да осигурят стабилност на институциите, гарантиращи демокрацията, принципа на правовата държава, човешките права и зачитането и защитата на правата на малцинствата; тези изисквания бяха издигнати в конституционни принципи в Договора за Европейски съюз и подчертани в Хартата за правата на човека на Европейския съюз. Икономическите критерии изискват съществуването на функционираща пазарна икономика, както и способност за справяне с конкурентния натиск и пазарните сили в Съюза. Критерият за достиженията на правото се отнася до възможността да се поемат задълженията на членството, произтичащи от законодателството на Съюза, достиженията на правото на ЕС, включително и присъединяване към целите на политическия, икономическия и паричен съюз.

4)

Условията за присъединяване на Република България и Румъния бяха договорени по време на конференциите организирани между държавите-членки и тези две държави.

5)

В своя стратегически документ от 6 октомври 2004 г. относно осъществения напредък в процеса на присъединяване, Комисията счете, че Република България и Румъния отговарят на политическите критерии. Като отчете осъществения от двете страни напредък и постигнатите резултати в изпълнението на техните ангажименти и на текущата подготвителна работа, тя прецени, че те би трябвало да могат да отговорят на икономическите критерии, както и на тези, произтичащи от достиженията на правото, и да бъдат готови да се присъединят на 1 януари 2007 г. На тази основа, Комисията посочи, че тя ще положи всички усилия за постигане на целта на Европейския съвет, която се изразява в успешно водене на преговорите с България и Румъния през 2004 г., на основата на собствени заслуги, с цел Договора за присъединяване да бъде подписан при първа възможност през 2005 г.

6)

Тези преговори бяха приключени през декември 2004 г. и така постигнатите договорености изглеждат справедливи и подходящи; като при това, разширяването ще позволи на Европейския съюз да играе по-голяма роля в развитието на международните отношения като наред с това запази вътрешната си сплотеност и динамизъм.

7)

С присъединяването си към Европейския съюз, Република България и Румъния безрезервно приемат Договора за създаване на Конституция за Европа и, до влизането в сила на последната, Договора за създаване на Европейски съюз и Учредителните договори на Европейските общности, включително и техните цели и съвкупността от решения, взети от тяхното влизане в сила, както и начертаните алтернативи за развитие и укрепване на тези Общности и на Съюза.

8)

Основна характеристика на правния ред, установен с Учредителните договори на Европейските общности, и с Договора за създаване на Конституция за Европа, след неговото влизане в сила, е че, някои от техните разпоредби и някои актове, приети от институциите, са пряко приложими, че правото на Общността има превес над всяка разпоредба от националното право, която евентуално влиза в противоречие с него и, че съществуват процедури, които гарантират еднообразното тълкуване на правото на Съюза; присъединяването към Европейския съюз изисква признаването на задължителния характер на тези правила, чието спазване е необходимо с цел да се гарантира ефикасността и единството на правото на Съюза.

9)

Комисията приканва Република България и Румъния да продължат енергично усилията, които остават да бъдат положени в областта на изпълнението на политическите и икономическите критерии за присъединяването, както и в рамките на приемането, изпълнението и прилагането на достиженията на правото. Комисията ще продължи да следи внимателно изпълнението на поетите от двете страни ангажименти и да ги подпомага чрез инструментите, с които разполага. На основата на този непрекъснат мониторинг, Комисията си запазва правото, по силата на Договора за присъединяване, и по-специално на член 39 на Протокола за присъединяване, да представи предложение, което препоръчва отлагането на присъединяването с една година, за 1 януари 2008 г., ако тя прецени, че са налице убедителни факти, които указват, че състоянието на подготовка на Република България или на Румъния за приемане и прилагане на достиженията на правото е такова, че съществува сериозен риск тази държава явно да не може да изпълнява изискванията, свързани с присъединяването на 1 януари 2007 г. в определен брой важни области, сред които са специфични ангажименти и изисквания, приложими за Румъния в областта на правосъдието и вътрешните работи и конкуренцията. С оглед на този мониторинг, Комисията си запазва също правото да се позове на различните предпазни клаузи, предвидени в Договора за присъединяване на двете страни, както и на специфичния механизъм относно държавните помощи, предвиден в Договора за присъединяване за Румъния, в случай, че тази страна не би зачела своите ангажименти що се отнася до оценка на прилагането на законодателството в тази област.

10)

Комисията приканва българските и румънските органи да приключат превода и прегледа на достиженията на правото преди датата на присъединяване с оглед да осигурят правната сигурност по отношение на прилагането законодателството.

11)

Една от целите на Европейския съюз е да задълбочи солидарността между народите, които го съставляват, като се зачита тяхната история, тяхната култура и техните традиции.

12)

Разширяването на Европейския съюз, което ще произтече от присъединяването на Република България и Румъния, ще допринесе за още по-силното укрепване на гаранциите за мира и свободата в Европа.

ДАВА ПОЛОЖИТЕЛНО СТАНОВИЩЕ:

относно присъединяването към Европейския съюз на Република България и Румъния

Настоящото становище се изпраща на Съвета на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 22 февруари 2005 г.

За Комисията

Оли РЕН

Член на Комисията по присъединяването

За Комисията

Жозе Мануел БАРОЗО

Председател


Top