EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62016TN0834

T-834/16. sz. ügy: 2016. november 29-én benyújtott kereset – QC kontra Európai Tanács

HL C 38., 2017.2.6, p. 36–37 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.2.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 38/36


2016. november 29-én benyújtott kereset – QC kontra Európai Tanács

(T-834/16. sz. ügy)

(2017/C 038/49)

Az eljárás nyelve: görög

Felek

Felperes: QC (Leszbosz, Görögország) (képviselő: Ch. Ladis ügyvéd)

Alperes: Európai Tanács

Kérelmek

A felperes azt kéri, hogy a Törvényszék:

semmisítse meg a 2016. március 18-i EU–Törökország nyilatkozatot, amelyet ugyanaznap a 144/16. sz. sajtóközleményben tettek közzé,

állapítsa meg valamennyi joghatásának semmisségét,

sürgősségi eljárás keretében hozzon határozatot,

rendelje el a megállapodás végrehajtásának azonnali felfüggesztését.

Jogalapok és fontosabb érvek

Keresete alátámasztása érdekében a felperes hét jogalapra hivatkozik.

1.

Az első, arra alapított jogalap, hogy ez a megállapodás lényeges eljárási és lényeges anyagi jogi szabályt sért, valamint hatáskörrel való visszaélést valósít meg.

2.

A második, az Amnesty International releváns és megalapozott jelentéseire alapított jogalap, amely jelentések tanúsítják a fent említett jogsértéseket, valamint megállapodásból eredő humanitárius válságot.

A felperes által tényleges nemzetközi szerződésnek tekintett megállapodás alkalmazása a menedékjogi rendszer alkalmazásának módszeres elmulasztását és a genfi egyezmény közvetlen megsértését eredményezte.

3.

A harmadik, az Egységes Európai Baloldal képviselőcsoport európai parlamenti képviselőinek hírösszefoglalójára alapított jogalap.

A megállapodás az uniós értékek „súlyos és folyamatos megsértését” képezi.

4.

A negyedik az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatára alapított jogalap.

A keresetlevél ezután azzal a nemzetközileg bebizonyított érvvel foglalkozik, amely szerint Törökország nem „biztonságos ország”, tekintettel a kínzás alkalmazására, valamint az emberi jogok megsértése miatti többszöri elmarasztalásra.

5.

Az ötödik, az EUMSZ-on alapuló jogalap.

A kereset arra hivatkozik, hogy a nyilatkozat – amelyet visszaélésszerűen neveznek így – az EUMSZ nemzetközi megállapodásokról szóló V. címe ötödik részének nyilvánvaló megsértését képezi.

6.

A hatodik, az Európai Unió Alapjogi Chartájára alapított jogalap.

A megállapodás megsértette továbbá a nemzetközi emberi jogot, többek között az Európai Unió Alapjogi Chartájának rendelkezéseit, mind az emberi méltóság, mind pedig a kifejezetten tilos „kollektív kitoloncolások” tekintetében. A keresetlevél konkrétan azon – konkrétan megemlített – irányelvek nem szándékos megsértését, illetve alkalmazásuk szándékos elmulasztását hangsúlyozza, amelyek az uniós határokon – különösen a sérülékeny személyek esetében – a „tömeges beáramlásra” az EU által adandó megfelelő reakciót követelnek meg, hangsúlyozza továbbá a nemzetközi védelem elismerése és a menedékjog területén alkalmazott eljárásokra irányadó irányelvek nem szándékos megsértését, illetve alkalmazásuk szándékos elmulasztását.

7.

A hetedik, a szakmai és megbízható szervezetek dokumentumaira alapított jogalap.

A keresetlevél egyebek mellett jelzi, hogy ezzel a megállapodással az Európai Unió mind Görögországban, mind pedig Törökországban azt idézte elő, hogy rengeteg, nyomorúságos körülmények között és minden jog híján élő ember, arról nem is beszélve, hogy elképzelhető, hogy a rendfenntartó erők részéről nem megfelelő bánásmódot szenvedtek el.

végezetül a kereset arra a megállapításra támaszkodik, hogy egy ilyen katasztrofális emberi és társadalmi helyzetben az Európai Unió nyilvánvalóan megsértette uniós és nemzetközi jogi kötelezettségeit.


Top