EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31997D0266

Решение на Комисията от 18 декември 1996 година относно формуляра за предоставяне на информация за предложените в рамките на Натура 2000 обекти

OB L 107, 24.4.1997, p. 1–156 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 11/07/2011; отменен от 32011D0484

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1997/266/oj

15/ 04

BG

Официален вестник на Европейския съюз

3


31997D0266


L 107/1

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 18 декември 1996 година

относно формуляра за предоставяне на информация за предложените в рамките на Натура 2000 обекти

(97/266/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Директива 92/43/ЕИО на Съвета от 21 май 1996 г. относно опазването на естествените местообитания и дивата флора и фауна (1), изменена с Акта за присъединяване на Австрия, Финландия и Швеция, и по-специално член 4, параграф 1, втора алинея от нея,

като има предвид, че член 4, параграф 1, втора алинея от Директива 92/43/ЕИО постановява държавите-членки да предадат на Комисията списъка с предложените обекти за Натура 2000, посочени в член 4, параграф 1, първа алинея заедно с информация за всеки обект във формуляр, установен от Комисията в съответствие с процедурата по член 21;

като има предвид, че за всеки предложен обект за Натура 2000 формулярът трябва да осигури картата на обекта, наименованието, местоположението, размера и данните, произтичащи от прилагането на критериите, използвани при подбора на обекта;

като има предвид, че предвидените мерки в настоящото решение са в съответствие със становището на комитета, учреден съгласно член 20 от Директива 92/43/ЕИО,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Формулярът на предаване на информацията съгласно член 4, параграф 1, втора алинея от Директива 92/43/ЕИО, представен в приложението към настоящото решение, се приема.

Член 2

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 18 декември 1996 година.

За Комисията

Ritt BJERREGAARD

Член на Комисията


(1)  ОВ L 206, 22.7.1992 г., стр. 7.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Image

Директива 79/409/ЕИО на Съвета относно опазването на дивите птици

и

Директива 92/43/ЕИО на Съвета относно опазването на естествените местообитания и за дивата фауна и флора

СТАНДАРТЕН ФОРМУЛЯР ЗА ДАННИ

Версия ЕВР 15

Последна версия от 27 май 1994 г., актуализирана, за да включи измененията в Акта за присъединяване на Австрия, Финландия и Швеция (ОВ L 1, 1.1.1995 г., стр. 135—137)

и

версията от март 1995 г. на Евростат за регионите по NUTS

СТАНДАРТЕН ФОРМУЛЯР ЗА ДАННИ

За специалните защитени зони (СЗЗ), за обекти, допустими за идентификация като обекти от значение за Общността (ОЗО) и за специални зони за съхранение (СЗС)

1.   ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА ОБЕКТА

Image

2.   МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ НА ОБЕКТА

Image

3.   ЕКОЛОГИЧНА ИНФОРМАЦИЯ

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

4.   ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА

Image

Image

5.   ЗАЩИТЕН СТАТУС НА ОБЕКТА И ВРЪЗКА С КОРИНЕ БИОТОПИ

Image

6.   ВЪЗДЕЙСТВИЯ И ДЕЙНОСТИ ВЪВ И ОКОЛО ОБЕКТА

Image

7.   КАРТА НА ОБЕКТА

Image

8.   ДИАПОЗИТИВИ

Image


НАТУРА 2000

СТАНДАРТЕН ФОРМУЛЯР ЗА ДАННИ

ОБЯСНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ

СЪДЪРЖАНИЕ

Увод

1.

ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА ОБЕКТА

1.1.

Тип обект (задължително)

1.2.

Код на обекта (задължително)

1.3.

Дата на съставяне на формуляра (задължително)

1.4.

Актуализиране (задължително)

1.5.

Връзка с други описани обекти (задължително, ако съществува връзка)

1.6.

Респондент (задължително)

1.7.

Име на обекта (задължително)

1.8.

Индикация на обектите и дати на обозначаване (задължително)

2.

МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ НА ОБЕКТА

2.1.

Местоположение на центъра на обекта (задължително)

2.2.

Повърхностна площ на обекта (задължително)

2.3.

Дължина на обекта

2.4.

Надморска височина (да се приложи, когато е уместно)

2.5.

Код, име на административния район и процент покритие във всеки район (задължително)

2.6.

Биогеографски район

3.

ЕКОЛОГИЧНА ИНФОРМАЦИЯ

3.1.

Типове местообитания, представени в обекта и оценка на обекта за тях

3.2.

Видове, посочени в член 4 от Директива 79/409/ ЕИО на Съвета и видове, изброени в приложение II към Директива 92/43/ЕИО на Съвета и оценка на обекта за тях

3.3.

Други важни видове от флората и фауната

4.

ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА

4.1.

Общ характер на обекта (задължително)

4.2.

Качество и значение (задължително)

4.3.

Уязвимост (задължително)

4.4.

Обозначение на обекта (да се приложи, когато е уместно)

4.5.

Собственост (да се приложи, когато е уместно)

4.6.

Документация

4.7.

Историческа справка (да не се попълва)

5.

ЗАЩИТА НА ОБЕКТА И ВРЪЗКА С ОБЕКТИ БИОТОПИ КОРИНЕ

5.1.

Защитен статус на национално и регионално ниво (допълнение Г) (задължително)

5.2.

Обекти, с които този обект е свързан (съседни обекти и обекти, принадлежащи към различни обозначителни типове) (да се приложи, когато е уместно)

5.3.

Връзка на описания обект с обекти биотопи Корине

6.

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЯТА И ДЕЙНОСТИТЕ ВЪВ И ОКОЛО ОБЕКТА

6.1.

Общи въздействия и пропорция от засегната повърхностната площ на обекта (допълнение Д) (да се приложи когато е уместно)

6.2.

Управление на обекта

7.

КАРТА НА ОБЕКТА (задължително)

8.

ДИАПОЗИТИВИ И ДРУГ ФОТОГРАФСКИ МАТЕРИАЛ (да се приложи, когато е уместно)

Увод

В основата на успеха на Натура 2000 е равнището на информация по местообитания и видове от интерес за Общността, което ще бъде събрано през идните години. Опитът от събирането на данни в Европа е натрупан чрез проектите по биотопи Корине, който понастоящем описва над 6 000 обекта в Европейския съюз. Основните области от данни включват този опит, изменен и разширен в рамката на съответните директиви.

Тъй като обектите, класифицирани според директивите за „птиците“ и „местообитанията“ заедно ще формират Натура 2000, общата основа и за двата типа ще бъде от основно значение, за да се постигне целта за създаване на съгласувана мрежа. Формата за въвеждане на данни отчита всички аспекти на двете директиви и има нужда само от един формуляр. Всички полета с данни от съществуващата брошура за директивата за „птиците“ са напълно съвместими с новата форма за вписване на данни. Така че, когато съществуват данни от 1 100-те специални защитени зони (СЗЗ), те могат да бъдат прехвърлени автоматично.

По този начин настоящият формуляр ще бъде използван за всички обекти, обозначени като СЗЗ съгласно директивата за „птиците“. Що се отнася до директивата за „местообитанията“, тя първоначално ще бъде използвана, за да представя необходимата информация за обектите, подходящи за определяне като Обекти от значение за Общността (ОЗО) при прилагането на член 4, параграф 1 от директивата (Етап 1) да бъде завършен до юни 1995 г.

Правната основа за предоставяне на данните за изпълнение на тази фаза от Натура 2000 е очертана в член 4 от Директивата за местообитанията, която дефинира, че „информацията ще включва карта на обекта, неговото име, местоположение, обхват и данните, произтичащи от прилагането на критериите, определени в приложение III (Етап 1), предоставени във формата, създадена от Комисията в съответствие с процедурата, определена в член 21“. Според член 4, параграф 3 от Директивата за „птиците“ държавите-членки вече са помолени „да изпратят на Комисията цялата съответна информация, така че тя да може да предприеме подходящи инициативи с оглед на координацията, необходима, за да осигури зоните, предвидени в параграфи 1 и 2 (на член 4), да образуват съгласувано цяло, което отговаря на изискванията за защита на тези видове в географските морски и сухоземни площи, където се прилага директивата“.

Главните цели на базата данни са:

1.

Да осигури необходимата информация, която да даде възможност на Комисията, в партньорство с държавите-членки, да координира мерките по създаването на съгласувана мрежа на Натура 2000 и да прецени нейната ефективност за запазване на местообитанията от приложение I и на местообитанията на видовете, изброени в приложение II към Директива 92/43/ЕИО на Съвета, така както и местообитанията на видовете птици от приложение I и други мигриращи птици, обхванати от Директива 79/409/ЕИО на Съвета.

2.

Да осигури информация, която ще подпомогне Комисията при други възможности за взимане на решения да осигури, че мрежата на Натура 2000 е напълно взета предвид в други области на политиката и сектори от дейности на Комисията, в частност регионална, селскостопанска, енергийна, транспортна политика и политика в областта на туризма.

3.

Да подпомогне Комисията и съответните комитети в избирането на действия за финансиране съгласно Life и други финансови инструменти, когато съответните данни за запазване на обекти , като собственост и управленска практика, е вероятно да улеснят процеса на вземане на решение.

4.

Да осигурят полезен форум за размяната и споделянето на информация за местообитания и видове от Общностен интерес в полза на всички държави-членки.

Настоящият документ илюстрира всички елементи, които са част от формуляра. В допълнение, някои елементи ще бъдат предмет на „ръководство за потребителя“, особено що се отнася до тълкуването на приоритетни типове местообитания.

Формулярът се разработва с оглед на архиви на хартия и компютъризирано вписване и трансфер на данни.

Онези полета от данни, които трябва да бъдат попълнени на етапа на определяне на обектите, които могат да бъдат определени като ОЗО са показани в чер и в курсив във формата за архив и са означени като „задължителни“ в съответните раздели на обяснителните бележки. Тези полета са също задължителни за СЗЗ. По отношение на изискванията за екологична информация, това е по-подробно изяснено в раздел 3 на обяснителните бележки.

Другите полета следва да бъдат попълнени на етапа на класифициране като СЗЗ или обозначаване като СЗС, когато информацията е свързана със съхраняването и управлението на обекта. Тези полета са обозначени в обяснителните бележки като „да се приложи, когато е уместно“.

Очаква се, че цялата информация, приложима за целите на обозначаване и класификация на обекта ще бъде обозначена. Това включва, по-специално, информацията, свързана с обосноваването за определянето на разглеждания обект и да обезпечи преценката на нейното съответствие на ефективността и съгласуваността на мрежата на Натура 2000. Допълнителна съответна информация би трябвало да се осигури колкото е възможно по-бързо. Независимо от това, за обектите, включени окончателно в мрежата на Натура 2000, е желателно да се попълнят всички полета, тъй като полетата с информация, включени във формуляра, са били ограничени до онези, оценени като такива от голямо значение за защитата и мониторинга на обекта както на национално, така и на общностно равнище.

В консултации със съответните власти се очаква да се развива системата от база данни на Натура 2000 в такъв формат, който да бъде съпоставим с информацията, събрана според международните спогодби и конвенции, като тази за биогенетичния фонд и Европейската диплома на Съвета на Европа.

Необходимо е да се отбележи, че в допълнение към записването на местообитанията във всяко място, държавите-членки ще трябва да предоставят, в съответствие с приложение III към директивата за „местообитанията“, общата площ, обхваната от всеки тип местообитания в тяхната страна, и това, че в допълнение към данните за популациите на всеки обект се изисква обща оценка за популационните числа във всяка национална територия за нуждите на анализа от приложение III. Тази информация, също както и информацията за птичите популации, ще бъде предмет на отделни файлове. Базата данни в момента се създава под покровителството на Комитета Орнис, за да се съберат данни за птичите популации във всеки регион на Общността.

Фигура 1

Възможна връзка между обектите

СЗЗ

Места, подходящи за ОЗО

Тип код

Насоки за попълване на формуляра на Натура 2000

Image

 

А

Обозначени СЗЗ, несвързани с друг обект по Натура 2000.

Да се попълни един формуляр за обект.

 

Image

Б

Допустимите за ОЗО, несвързани с друг обект по Натура 2000.

Да се попълни един формуляр за обект.

Image

В

Площта от допустимата ОЗО е същата като обозначената СЗЗ.

Да се попълни един формуляр за обект.

Image

Г

СЗЗ допира (но не препокрива) друг обект по Натура 2000, което може да бъде подходящо за ОЗО или СЗЗ в различен административен регион.

Д

Допустима ОЗО, допираща друг обект по Натура 2000, който е ОЗО или подходяща СЗЗ в друг административен регион.

Да се третират като два отделни обекта; да се попълнят два формуляра, да се изброят кодовете на обектите на свързани с тях обекти по Натура 2000 на всеки формуляр.

Image

Е

СЗЗ, съдържаща допустима ОЗО.

Ж

Допустима ОЗО изцяло в обозначена СЗЗ.

Да се третират като два отделни обекта, като се използва един формуляр за всеки обект, да се изброят кодовете на свързани с тях обекти по Натура 2000 на всеки формуляр.

Image

З

Обозначена СЗЗ изцяло в допустима ОЗО.

И

Допустима ОЗО, съдържаща обозначена СЗЗ.

Да се третират като два отделни обекта, като се използва един формуляр за всеки обект, да се изброят кодовете на свързани с тях обекти по Натура 2000 на всеки формуляр.

Image

Й

СЗЗ частично припокрива допустима ОЗО.

К

Допустима ОЗО частично припокриваща обозначена СЗЗ.

Да се тълкуват като два отделни обекта, като се използва един формуляр за всеки обект, да се изброят кодовете на свързани с тях обекти по Натура 2000 на всяка форма.

Форма за вписване на данни и база данни по Натура 2000

Ще се използва един стандартен формуляр за всички места, включени на този етап на развитие на Натура 2000 за да покрие класираните Специални защитени зони (СЗЗ) и онези обекти, които са допустими за Обекти от значение за Общността (ОЗО). Може да има случаи, когато съществува връзка между два или повече обекта по Натура 2000. Фигура 1 очертава различните възможни връзки, които могат да съществуват между два обекта по Натура 2000. В случаите, когато съществува припокриване между два обекта или когато единият от тях се намира в другия, ще бъде нужно да се попълнят два отделни формуляра. Това се дължи на различните юридически последици, произтичащи от различните типове обозначения.

1.   ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА ОБЕКТА

1.1.   Тип обект (задължително)

Този еднозначен код отчита възможната връзка между предложените допустими Обекти от значение за Общността (ОЗО) и класираните Специални защитени зони (СЗЗ). Всеки от тези кодове (от А до К) съответства на определена връзка, както е очертано във фигура 1. Когато съществува връзка с повече от един различен обект, се използва кодът, който определя преобладаващата връзка. Кодът също автоматично позволява идентификацията на типа обект (дали е СЗЗ, допустима ОЗО или и двете).

1.2.   Код на обекта (задължително)

В съответната база данни всеки обект се разпознава чрез уникален код, който образува ключовата точка в базата данни. Уникалният код на обекта съдържа девет знака и се състои от два компонента:

1.

първите два кода са кодовете за страната

AT

Австрия

IE

Ирландия

BE

Белгия

IT

Италия

DE

Германия

LU

Люксембург

DK

Дания

NL

Нидерландия

ES

Испания

PT

Португалия

FI

Финландия

SE

Швеция

FR

Франция

UK

Обединено кралство

GR

Гърция

 

 

2.

останалите седем знака, които служат, за да се създаде уникален азбучно-цифров код за всяко място, трябва да бъдат дадени, следвайки една логична и съгласувана система, дефинирана от отговорните национални власти.

Необходимо е да се отбележи, че също може да има връзка между описания обект и онези, определени като обекти биотопи Корине. Тази информация ще бъде посочена в раздел 5 на формата, която разглежда връзките с други обозначени зони (незадължителен).

1.3.   Дата на съставяне на формуляра (задължително)

Въвежда се датата, която искате да видите като „дата на съставяне“ за записаната информация. Полето с данни е под формата за годината (четири единици), последвана от месеца в цифрова форма (две единици).

Например: 199 305 — данни, съставени за пръв път през май 1993 г.

1.4.   Актуализиране (задължително )

Въвежда се датата, когато информацията, съобщена за обекта е била последно променена, като се използва същия формат като за „Дата“. В случай на запис на нов обект, полето „актуализиране“ се актуализира като шест интервала. Когато информацията е била актуализирана няколко пъти, това поле съдържа датата, на която информацията е била последно променяна. Междинните актуализирания се съхраняват в полето „история“, заедно с естеството на промяната (виж 3.7).

1.5.   Връзка с други описани обекти ( задължително ако съществува връзка)

Това поле осъществява кръстосана препратка към всички свързани описани обекти, за които се използва формуляра на Натура 2000: предложени допустими Обекти от значение за Общността (ОЗО) и класираните Специални защитени зони (СЗЗ) (и в бъдеще ще бъде използвано за места, обозначени като специални зони за съхранение ). Дава се кодът на обекта на всеки съответен обект.

1.6.   Респондент (задължително)

Тук се вписват името и адресвт на лицето или организацията, предоставяща информацията, съдържаща се в архива. Ако големи части от информацията са доставени от повече от едно лице или организация, ще се въведе всяка една информация, заедно с техните собствени имена и адреси.

1.7.   Име на обекта (задължително)

Имената на обектите се въвеждат на техния местен език. По този начин се избягват трудните преводи и се интегрират директно съществуващите данни на национално и местно ниво. В случай на различни букви (напр. гръцки) имената се транслитерират.

1.8.   Индикация на обекта и дати на обозначение (задължително)

Четири дати могат да бъдат включени, датата, на която обектът е предложен като допустим за идентификация като Обект от значение за Общността (ОЗО), датата, на която обектът е приет за ОЗО, и двете дати на обозначение (СЗС и СЗЗ); нужно е да се съхраняват датите за всяко едно от тях. Четири подполета ще показват годината и месеца, когато обектът е бил предложен като допустим за идентификация като Обект от значение за Общността (ОЗО), датата, на която обектът е потвърден като ОЗО, датата, на която обектът е бил официално включен в списъка от държавите-членки като специална защитена зона, и/или последно датата, когато е било обозначен като специална зона за съхранение. Когато обект е бил обозначен и впоследствие разширен, се представя годината на първоначалното изброяване и се дава най-скорошната обща площ.

2.   МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ НА ОБЕКТА

2.1.   Местоположение на центъра на обекта (задължително)

Географските координати (дължина и ширина) на центъра на обекта трябва да бъдат въведени в градуси, минути и секунди. Градусите, минутите и секундите географска дължина на запад от Гринуичкия меридиан са условно дадени с отрицателна стойност, а градусите на изток с положителна стойност, която може да бъде потвърдена със знак + или да се подразбира ако знакът е заменен от шпация. Това предотвратява координатни проблеми, ако данните впоследствие се прехвърлят в географска информационна система (ГИС).

За места, съставени от няколко отделни зони, се въвеждат координатите на най-важната подзона.

Почти всички страни използват различни скали, типове проекции и параметри за изработването на топографски карти. Тъй като са най-важният източник за координатна идентификация, такива алтернативни координатни системи (UTM, Lambert Conformal или Azimuthal, Gauss-Kruger и т.н.) са приемливи за записване на местоположението на обекта при условие, че типът проекция и параметрите са посочени в раздел 7 (карта на обекта). Тези бележки за координатите ще бъдат превърнати в ГИС в градуси дължина и ширина за съхранение в крайната база данни.

Въпреки че координатите на центъра на обекта липсват в почти всички документни източници, моля направете допълнителни усилия да попълните това поле акуратно. То е ключът за картографирането и процедурите по покриване с други пластове от тематични данни (такива като покривка на земята, тип почва, използване на земята, качество на въздуха, …). Всеки, който предава данни към централната база данни и който желае да използва алтернативна координатна система ще трябва да разговаря с компетентната служба на Комисията. След като координатите са акуратно записани, информацията по другите полета от данни може да бъде попълвана по автоматичен начин, без излишно дълги процедури.

Ако границите на обекта се прехвърлят по дигитален начин, това поле може да бъде автоматично изчислено като централната точка на многоъгълниците.

2.2.   Площ на обекта (задължително)

Площта на обекта се въвежда в хектари. Въпреки че това е задължително поле, стойността от – 99 се дава за обекти, за които площта е още неизвестна. Стойност 0 може да бъде правилна, ако обектът е пещера или скала. В този случай полето 2.3 е задължително.

Когато площта на обекта се е променила с времето, се въвежда най-скорошната обща площ.

2.3.   Дължина на обекта (задължително ако 2.2 ⇒ 0)

Това поле е задължително, само когато не са приложими измервания на зоната (напр. пещери, скали). Дължината на обекта се въвежда в километри.

Когато дължината на обекта се е променила с времето, се въвежда най-скорошната обща дължина.

2.4.   Надморска височина (да се приложи, когато е уместно)

Въвежда се надморската височина равнище в три подполета, които записват минималната, максималната и средна височина в границите на обекта. Важно е също да се записват отрицателните (под морското равнище) стойности, когато такива съществуват. Средните стойности следва да бъдат изчислени като средно претеглената величина от класовете надморска височина в обекта. За да се изчислят данните за надморска височина по автоматичен начин, като се използва съществуващият цифров височинен модел (ДВМ) в една ГИС система, е изключително важно да се отдели повече време, за да се регистрират внимателно координатите и границите на обекта. Такъв модел ще бъде на разположение за употреба в Комисията чрез проекта Gisco на Евростат.

2.5.   Код на административния регион, име и процентно покритие във всеки регион (задължително)

Евростат е разработила стандартна йерархична кодираща система за регионите на Европейската общност за референтните статистически данни. Тази кодираща система трябва да бъде приложена към всички регионални кодиращи приложения в Комисията. Пълно описание може да бъде намерено в публикацията на Евростат и допълнение А.

Кодовете NUTS се въвеждат за всяко място, заедно с процентното отношение на обекта във всеки регион. Един код е задължителен. Там, където обектът се разделя върху различни региони, колкото региона са включени, толкова кодове се въвеждат в базата данни на най-детайлното ниво (5 знака). Името на региона се изисква за кръстосана проверка.

Когато информацията за границите съществува в цифрова форма, процентното покритие на обекта в различни NUTS региони може да бъде изчислено в цифрова форма.

Когато обектите включват морски компонент, който не е обхванат от NUTS системата, процентната площ на обекта в рамките на този компонент също трябва да бъде отбелязана.

2.6.   Биогеографски район/и (задължително)

С препратка към картата на биогеографските региони (фигура 2: Док. Hab 95/10) указва се в кой/кои регион/и се намират обектите чрез отбелязване на подходящите кутийки.

Фигура 2

Карта на биогеографските райони (Док. Hab 95/10)

Image

3.   ЕКОЛОГИЧНА ИНФОРМАЦИЯ

За съставянето на списъка от обекти от значение за Общността (ОЗО) според Директива 92/43/ЕИО

Държавите-членки трябва да предоставят съответната информация за типовете местообитания от приложение I (раздел 3.1) и за видовете от флората и фауната от приложение II (раздели 3.2.в—3.2.ж).

В крайната фаза на обозначаване или класификация на обекта, включено по която и да е директива, трябва да бъде предоставена цялата екологична информация, необходима за извършване на оценката на приноса на обекта към цялостната ефективност и съгласуваност на мрежата по Натура 2000.

За класифицирани обекти или такива, които ще бъдат класифицирани като Специални защитени зони (СЗЗ)

цялата съответна информация по видовете от приложение I (раздел 3.2.а) и мигриращите видове, невключени в приложение I (раздел 3.2.б), е задължителна,

информацията, отнасяща се до местообитанията от приложение I (раздел 3.1) и видовете от флората и фауната от приложение II (раздели 3.2.в до 3.2.ж) също трябва да бъде осигурена за цялата или тази част от обекта, ако то също е признато, че е от значение за Общността съгласно Директива 92/43/ЕИО на Съвета или едновременно обозначен като Специална зона за съхраняване (СЗС),

всякаква друга приложима информация по видовете от флората и фауната (раздел 3.3) е желателна,

в случаите, когато един обект е класифициран като СЗЗ, и не е признат като цяло или частично, че е значение за Общността според Директива 92/43/ЕИО на Съвета, но за което все още определена информация за природните местообитания или за видовете от флората и фауната, е приложима за съхраняването на видовете птици, поради които СЗЗ е била класифицирана, тази информация е желателна.

За места, които ще бъдат обозначени като специални зони за съхраняване (СЗС)

цялата съответна информация, отнасяща се до типовете местообитания от приложение I (раздел 3.1) и видовете от флората и фауната от приложение II (раздели 3.2.в—3.2.ж) е задължителна,

цялата съответна информация, засягаща видовете птици от приложение I и мигриращите видове съгласно Директива 79/409/ЕИО на Съвета (раздели 3.2.а и 3.2.б) трябва да бъде предоставена за цялата или тази част на обекта, която е едновременно класифицирана или ще бъде класифицирана като СЗС,

цялата друга съответна информация за видовете от флората и фауната (раздел 3.3) е желателна.

3.1.   Типове местообитания, представени в обекта и оценка на обекта за тях

i)   Кодове и % покритие на местообитанията

типове местообитания от приложение I: кодове и и техния % покритие в обекта (допълнение Б)

Тук се въвежда кода на типовете местообитания от приложение I към Директива 92/43/ЕИО, както е указано в приложение Б. Този четиризначен код следва йерархичното представяне на типовете местообитания в приложение I към директивата. Всички местообитания от приложение I, присъстващи в определеното място, трябва да бъдат въведени с % покритие (свързано с критериите А(б) от приложение III към директивата).

Например: 4110/005: 5 % от обекта е покрит от тип местообитание № 4110

ii)   Критерии за оценка на обекта за даден естествен тип местообитание в приложение I (в съответствие с раздел А от приложение III)

ПРЕДСТАВИТЕЛНОСТ: = А, (а) от приложение III: степен на представителност на типа местообитание в обекта.

Критерий А, (а) от приложение III следва да бъде свързан с ръководството за jc.uwldke на типовете местообитания на приложение I, тъй като това ръководство предвижда определение, списък от типични видове и други съответни елементи. Степента на представителност дава мерна единица за това „колко типичен“ е даден тип местообитание. Ако е необходимо, тази оценка следва също така да вземе предвид представителността на въпросния тип местообитание в разглеждания обект, или за група от типове местообитания или за особено съчетание от различни типове местообитания.

Ако данните от това поле, а именно количествените данни, за сравнение не съществуват или измерването на критерия не е изпълнимо, за да се класира типа местообитание може да се използва методът на „експертна оценка“.

Би трябвало да се използва следната система за класиране:

А:

отлична представителност,

Б:

добра представителност,

В:

значителна представителност.

Нещо повече, всички случаи, в които типът местообитание е представен в разглеждания обект по незначителен начин, трябва да бъдат показани в четвърта категория:

Г:

незначително присъствие

В случаите, в които представителността на обекта за съответния тип местообитание е класирана като „Г: незначителна“, не се изисква друго означение за другите критерии за оценка, засягащи този тип местообитание в разглеждания обект. В тези случаи критериите „Относителна повърхност“, „Състояние на съхранение“ и „Обща оценка“ не следва да се отбелязват .

ОТНОСИТЕЛНА ПОВЪРХНОСТ: = А, (б) от приложение III: Площта на обекта, обхваната от естествения тип местообитание в съотношение към общата площ, обхваната от този естествен тип местообитание в рамките на съответната национална територия.

Теоретично, за да се оцени критерий А, (б) някой трябва да измери повърхността, покрита от типа местообитание в обекта, и общата повърхност от националната територия, която е покрита от същия тип местообитание. Въпреки че това е очевидно, може да бъде изключително трудно да се направят тези измервания, особено онези, отнасящи се до съответната национална повърхност.

Този критерий би трябвало да бъде изразен като процентно съотношение „p“. Независимо дали двете измервания съществуват или могат да бъдат получени (и следователно процентното съотношение може да бъде изчислено по този начин) или пък резултатът произтича от приблизителна оценка според най-добрата оценка (което е по-вероятната ситуация), оценката на „p“ на класове интервали, би трябвало да се направи, използвайки следния прогресивен модел:

А:

100 ≥ p > 15 %

В:

15 ≥ p > 2 %

С:

2 ≥ p > 0 %

СЪСТОЯНИЕ НА СЪХРАНЕНИЕ: = А, (в) от приложение III: Степен на съхранение на структурата и функциите на естествения тип местообитание, за които се отнасят и възможностите за възстановяване.

Този критерий съдържа три подкритерия:

i)

степен на съхранение на структурата,

ii)

степен на съхранение на функциите,

iii)

възможност за възстановяване.

Въпреки че горните подкритерии могат да бъдат оценявани поотделно, преди всичко те би трябвало да бъдат комбинирани за изискванията за подбор на предложени обекти в националния списък, тъй като те имат комплексно и взаимозависимо влияние върху процеса.

i)   Степен на съхранение на структурата

Този подкритерий следва да бъде свързан с ръководството за тълкуване на местообитанията от приложение I, тъй като това ръководство осигурява определение, списък от характерни видове и други съответни елементи.

Като се сравнява структурата на даден тип местообитание, представен в обекта с данните от ръководството за тълкуване (и друга съответна научна информация), и дори със същия тип местообитание в други f/eujr, би трябвало да е възможно да се създаде система за класиране както следва, като се използва „най-добрата експертна оценка“:

I:

отлична структура,

II:

добре запазена структура,

III:

средно или частично деградирана структура.

В случаите, когато е даден подкласа „отлична структура“, критерият А, (в) като цяло трябва да бъде класиран като „А: отлично съхранение“, независимо от степенуването на другите два подкритерия.

В случаите, когато въпросният тип местообитание на разглеждания обект не притежава отлична структура, все пак е необходимо да се оценят другите два подкритерия.

ii)   Степен на съхранение на функциите

Може да е трудно да се определят и измерят функциите на определен тип местообитание на определения обект и тяхното съхранение, а и да се направи това независимо от другите типове местообитания. Поради тази причина е полезно да се перифразира „запазването на функциите“ чрез перспективите (капацитет и вероятност) на въпросния тип местообитание на разглеждания обект да поддържа структурата си в бъдеще, като се имат предвид, от една страна възможните неблагоприятни влияния и от друга, всички възможни усилия за разумно съхранение.

I:

отлични перспективи

II:

добри перспективи

III:

средни или неблагоприятни перспективи

В случаите, когато подклас „I: отлични перспективи“ или „II: добри перспективи“ са комбинирани със степен „II: добре запазена структура“ на първия подкритерий, критерият А, буква (в) като цяло трябва да бъде степенуван „А: отлично съхранение“ или съответно „Б: добро съхранение“, независимо от степента на третия подкритерий, който не би трябвало да бъде разглеждан по-нататък.

В случаите, когато подкласът „III: средни или неблагоприятни перспективи“ е съчетан със степен „III: средно или частично деградирана структура“ на първия подкритерий, критерият А, буква (в) като цяло би трябвало да бъде класиран като „В: средно или намалено съхранение“, независимо от степента на третия подкритерий, който не би трябвало да бъде разглеждан по-нататък.

iii)   Възможности за възстановяване

Този подкритерий се използва, за да оцени до каква степен е възможно възстановяването на един засегнат тип местообитание на разглеждания обект.

Първото нещо, което ще се оцени, е изпълнимостта от научна гледна точка: дали сегашното състояние на знанието предлага отговор на въпросите „какво да се направи“ и „как да се направи“. Това налага пълни знания за структурата и функциите на типа местообитание и на конкретните планове и предписания за управление, необходими за да се възстанови, това е така да се каже, да се стабилизира или увеличи процентното съотношение на площта, покрита от типа местообитание, да се създадат наново специфичната структура и функции, които са необходими за неговото дългосрочно поддържане, и да се поддържа или възстанови благоприятно състояние на съхранението за неговите типични видове.

Вторият въпрос, който може да бъде зададен, е дали е рентабилно от гледна точка на съхраняване на природата. Тази преценка трябва да вземе предвид степента на заплаха или рядкост на типа местообитание.

Системата за класация, като се използва „най-добрата експертна оценка“, би трябвало да бъде следната:

I:

лесно възстановяване,

II:

възможно възстановяване със средни усилия,

III:

трудно или невъзможно възстановяване.

Синтез: да се прилага към цялостното степенуване на трите подкритерия

А:

отлично съхранение

=

отлична структура, независимо от степента на другите два подкритерия,

=

добре запазена структура и отлични перспективи, независимо от степента на третия критерий.

Б:

добро съхранение

=

добре запазена структура и добри перспективи, независимо от степента на третия подкритерий,

=

добре запазена структура и средни/може би неблагоприятни перспективи и лесно или възможно със средни усилия възстановяване,

=

средно или частично деградирана структура, отлични перспективи и лесно или възможно със средни усилия възстановяване,

=

средно или частично нарушена структура, добри перспективи и лесно възстановяване.

В:

средно или намалено съхранение

=

всички други съчетания.

ОБЩА ОЦЕНКА = А, буква (г) от приложение III: Обща оценка на стойност на обекта за съхранението на разглеждания тип естествен местообитание.

Този критерий следва да се използва, за да се оценят предходните критерии по интегриран начин и като се вземат предвид различните тежести, които те могат да имат за разглеждания тип местообитание. Другите аспекти могат да бъдат разглеждани с оглед на оценката на най-тясно свързаните елементи, за да се оцени общо тяхното положително или отрицателно влияние върху съхранението на типа местообитание. „Най-тясно свързаните“ елементи могат да варират от един тип местообитание до друг; те могат да включват човешки дейности и в обекта или в съседни площи, които могат да повлияят върху състоянието на съхранение на типа местообитание, собствеността върху земята, съществуващият правен статус на обекта, екологичните връзки между различните типове местообитание и видове и т.н.

„Най-добрата експертна оценка“ може да бъде използвана, за да се оцени тази стойност, а системата за класация, използвана за да я изрази, би трябвало да е както следва:

А:

отлична стойност,

Б:

добра стойност,

В:

значима стойност.

3.2.   Видове, посочени в член 4 от Директива 79/409/ЕИО и видове, изброени в приложение II към Директива 92/43/ЕИО и оценка на обекта за тях

i)   Код, наименование и данни за популацията за видовете

За обектите, както е уместно, се въвежда научното наименование на всички съответни видове птици, релевантни за член 4, параграфи 1 и 2 от Директива 79/409/ЕИО на Съвета и на всички видове от флората и фауната, изброени по приложение II към Директива 92/43/ЕИО на Съвета, които се срещат в обекта, с индикация за тяхната популация в обекта (виж по-долу). Всеки съответен вид трябва също да бъде означен от четиризначен последователен код, взет от допълнение В, като се включват всички мигриращи видове птици, свързани с член 4, параграф 2 от Директива 79/409/ЕИО на Съвета.

Тъй като голям брой видове от фауната, в частност много видове птици, са мигриращи, обектът може да е важен за различни аспекти от жизнения цикъл на видовете. Те са категоризирани по-долу:

:

Непрелетни

:

намират се в обекта през цялата година,

:

Гнездящи

:

използват обекта да гнездят и отглеждат малките си,

:

Лагеруващи

:

обектът се използва при миграция или за смяна на перата извън размножителните територии,

:

Зимуващи

:

използват обекта през зимата.

Когато една непрелетна популация може да се намери в обекта през повече от един сезон, вписванията трябва да бъдат направени в подходящите полета.

Що се отнася до действителния брой, винаги се въвеждат точните данни за популацията, когато са известни. Когато точният брой не е известен, се дава обхватът на популацията, в която тя попада (1—5, 6—10, 11—50, 51—100, 101—250, 251—500, 501—1 000, 1 001—10 000, > 10 000). Когато обхватът на популацията не е известен, но съществува информация за минимума или максимума на размера на популацията, действителното число се означава с < (по-малко от) или > (повече от). Със суфикс се означава дали популационната стойност е на двойки (д) или индивиди (и). За някои видове със специализирани системи за развъждане, бройките могат да са отделно от мъжки и от женски: тези могат да бъдат обозначени (м) или съответно (ж). По-специално, за бозайници, земноводни/влечуги и риби може изобщо да не е налична цифрова информация. В този случай се отбелязва размера/плътността чрез индикация дали видът е обичаен (О), рядък (Р) или много рядък (М). При липса на каквито и да е данни за популацията тя се означава като присъстваща (П).

За безгръбначните и растенията в малкото особени случаи, когато действителното число на видовете е известно за обекта, се дава приблизителна оценка на популацията или обхват на популацията както е дадено по-горе. В противен случай се означава дали видът е обичаен (О), рядък (Р), или много рядък (М). При липса на каквито и да е данни за популацията, тя се означава като присъстваща (П).

Ако при липсата на каквито и да е данни за популацията, обектът все още е познат като обект от значение за Общността за даден вид, се описва характерът на популацията в полето с текста за описание на обекта „Качество“, като се очертава природата на популацията (напр. плътна, разпръсната или изолирана).

Следните групи видове се записват отделно: птици, бозайници, земноводни и влечуги, риби, безгръбначни и растения.

(ii)   Критерии за оценка на обекта за даден вид в приложение II (в съответствие с раздел Б от приложение III)

ПОПУЛАЦИЯ: = Б, (а) от приложение III: Размер и плътност на популацията от видове, присъстващи в обекта във връзка с популациите, представени в рамките на националната територия.

Този критерий съществува, за да оцени относителния размер или плътност на популацията в обекта към този на националната популация.

Този последен аспект като цяло е доста труден за оценяване. Оптималната мерна единица би била процент, произтичащ от съотношението на популацията в обекта към популацията в националната територия. Както е предложено за критерий А, (б) приблизителната оценка или класиране по интервали би трябвало да бъдат използвани според следния прогресивен модел:

А:

100 % ≥ p > 15 %,

Б:

15 % ≥ p > 2 %,

В:

2 % ≥ p > 0 %.

Нещо повече, всички случаи, когато засегнатата популация от видове е представена върху разглеждания обект по незначителен начин, трябва да се представят в четвърта категория.

Г:

незначителна популация.

В случаите, когато представителността на разглеждания обект е в категория „Г: незначителна“ не се изисква друго означение за другите критерии за оценка, отнасящи се до този тип местообитание в разглеждания обект. В тези случаи критериите „Съхранение“, „Изолация“ и „Обща оценка“ не следва да се отбелязват .

СЪХРАНЕНИЕ: = Б, (б) от приложение III: Степен на съхранение на характерните особености на местообитанието, които са важни за разглежданите видове и възможности за възстановяване

Този критерий съдържа два подкритерия:

i)

степен на съхранение на важните за видовете характеристики на местообитанието;

ii)

възможности за възстановяване.

i)   Степен на съхранение на важните за видовете характеристики на местообитанието

Критерий i) изисква обща оценка на характеристиките на местообитанието по отношение на биологическите потребности на даден вид. Характеристиките, отнасящи се до популационната динамика, са сред най-уместните и за животинските, и за растителните видове. Структурата на местообитанието и някои абиотични особености следва да бъдат оценени.

„Методът на най-добрата експертна оценка“ би трябвало да бъде използван, за да се класифицира този критерий:

I.

елементи в отлично състояние,

II.

добре запазени елементи,

III.

елементи в средно или частично деградирано състояние.

В случаите, когато на подкласа „I: елементи в отлично състояние“ или „II: добре запазени елементи“ е определен критерий Б, буква (б) трябва като цяло да бъдат класирани като „А: отлично съхранение“ или съответно „Б: добро съхранение“, независимо от степента на другия подкритерий.

ii)   Възможности за възстановяване

За този подкритерий, който трябва да се има предвид само когато елементите са в средно или частично деградирано състояние, трябва да се използва подход, аналогичен на този от критерий А, (в), iii), като се прибавя оценката на жизнеспособността на разглежданата популация. Това би трябвало да даде следната система за оценяване:

I:

лесно възстановяване,

II:

възстановяване, възможно със средни усилия,

III:

трудно или невъзможно възстановяване.

Синтез, приложим към класификацията на двата подкритерия

А.

отлично съхранение

=

елементи в отлично състояние, независимо от степента на възможност за възстановяване,

Б.

добро съхранение

=

добре запазени елементи, независимо от степента на възможност за възстановяване,

=

елементи в средно или частично деградирано състояние и лесни за възстановяване,

В.

средно или намалено съхранение

=

всички други съчетания.

ИЗОЛАЦИЯ: = Б, (в) от приложение III: Степен на изолация на популацията, присъстваща в обекта по отношение на естествения обхват на видовете.

Този критерий може да бъде тълкуван като приблизителна мярка на приноса на дадена популация към генетичното разнообразие на видовете от една страна и на стабилността на тази специфична популация от друга. Като използва опростен подход човек може да каже, че колкото е по-изолирана една популация (спрямо нейния естествен обхват), толкова по-голям е нейният дял към генетичното разнообразие на видовете. Следователно терминът „изолация“ трябва да бъде разглеждан в по-широк контекст, като се прилага равнопоставено за стриктните ендемити, за подвидове/родове/раси, така както и за подпопулациите на една метапопулация. В този контекст би трябвало да бъде използвано следното степенуване:

А:

(почти) изолирана популация,

Б:

неизолирана популация, но на границите на зоната на разпространение,

В:

неизолирана популация в рамките на разширена зона на разпространение.

ОБЩО = Б, (г) от приложение III: Обща оценка за значението на обекта за съхранението на съответните видове.

Този критерий се отнася за общата оценка за значението на обекта за съхранение на разглежданите видове. Той може да бъде използван, за да сумира предишните критерии, а също и да оцени други характерни особености на обекта, считани за релевантни за даден вид. Тези характеристики могат да варират от едни видове до други и могат да включват човешки дейности в обекта или близки площи, които могат да повлияят върху състоянието на съхранение на видовете, управлението на територията, нормативно уредената защита на обекта, екологичните взаимоотношения между различните типове местообитания и видове, и пр.

„Методът на най-добрата експертна оценка“ може да бъде използван за тази обща оценка, като се използва следната система за класификация:

А:

отлична стойност,

Б:

добра стойност,

В:

значима стойност.

3.3.   Други видове (да се приложи, когато е уместно)

Всички други важни видове от флората и фауната могат да бъдат вписани впоследствие, когато те имат отношение към съхранението и управлението на обекта, в съответствие със следната процедура:

отбелязва се полето на съответната група видове,

дава се научното наименование на видовете,

дават се редовни данни за максималната популация за видовете, когато е възможно. Когато количествени данни не съществуват, действителните данни се указват полуколичествено или качествено, като се използва отбелязването, очертано в раздел 3.2.i.

Моля, означете мотивацията за включването на всеки вид, като се използват следните категории:

А. Списъка от националната Червена книга,

Б. Ендемити,

В. Международни конвенции (включително Бернска, Бонска и Конвенция за биологичното разнообразие),

Г. Други причини.

Последващи подробности за мотивацията за изброяване на отделни видове, особено що се отнася до Г, могат да бъдат посочени в раздел 4.2, който е полето за свободен текст, описващ качеството и важността на обекта.

Кодовете от приложение III не са използвани тук, нито пък има оценка на обекта за видовете.

4.   ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА

Този раздел по принцип е за описание в свободен текст на ключови характеристики на обекта, който има две цели:

да позволи ключова информация да бъде архивирана, когато е неподходящо представена в списъка с кодове,

да предостави кратко и структурно описание на обекта, когато са показани подробностите.

4.1.   Общ характер на обекта (задължително)

Това поле следва да осигури цялостна „картина“ за обекта. Обобщават се общите характеристики на обекта, като се започва с обозначение на делението на обекта на обширни класове от местообитания, чрез използване на метода на най-добрата експертна оценка, за да се прецени техния процент покритие (тези класове местообитания са предварително формулирани в съответното поле). Общото покритие от класове местообитания следва да е 100 % и да отговаря на общата повърхност на обекта.

Тук следва да бъдат описани главните геологични, геоморфологични и ландшафтни характерни особености, които са от значение. Когато е уместно, се обозначават преобладаващите типове растителност. Също така се споменават други местообитания, които не са от приложение I, важни за съхранението на обекта. Когато по-нататъшна детайлна разбивка на информацията за класовете местообитания е важна за съхранението на обекта (напр. дали са трайни насаждения или лозя), това трябва да бъде дадено в раздела със свободен текст, наречен други характеристики на обекта. Информация за малки линеарни и мозаични типове залесени площи (живи плетове, бокажи, дървесни алеи) също би трябвало да бъде дадена под този общ текст.

4.2.   Качество и значение (задължително)

Въвежда се общото означение за качество и значение на обекта, с оглед на целите за съхранение на директивите.

За влажни обекти от международно значение, които обичайно наброяват 20 000 водолюбиви птици този факт би трябвало да бъде въведен тук.

Когато един вид е включен в раздел 3.3 с мотивация Г, се очертава основата за неговото включване.

4.3.   Уязвимост (задължително)

Означават се природата и степента на натиск върху обекта от човешки и други влияния и устойчивостта на местообитанията и екосистемите, открити там. Това поле следва да включва описание на важните елементи, неподходящо обхванати от кодираните данни, съдържащи се в раздел 6.1.

4.4.   Обозначение на обекта (да се приложи, когато е уместно)

Въвежда се като свободен текст всеки аспект от обозначението на обекта, който не е подходящо обхванат от кодовете, използвани в полетата за обозначаване на обекта (виж раздел 5).

4.5.   Собственост (да се приложи, когато е уместно)

Въвежда се общото описание на собствеността на обекта (напр. „частна“, „държавна“, „НПО за съхранение“). Ако е възможно, се включва приблизителна оценка на съотношението на площта на обекта във всеки клас собственост.

4.6.   Документация (да се приложи, когато е уместно)

Ако има информация в наличност, за всеки обект се прави справка за съответните публикации и/или научни факти, отнасящи се до обекта. Въвеждането на информация следва да се прави според стандартно установената практика за научни справки. Непубликуваните справки или съобщенията, отнасящи се до информацията, дадена във формуляра за архив, следва да бъдат включени, когато е от полза.

4.7.   История (да не се попълва)

Това поле ще бъде използвано от компетентната служба на Комисията, за да поддържа данни за етапите, чрез които е разработен текущият архив на обекта. Примерите за информация, която да бъде архивирана включват:

начално известяване,

корекция на грешки,

промени, произтичащи от действителни физични промени в обекта.

Във всеки отделен случай, полето за история съдържа три подполета, които са:

датата на промяната,

името на полето, което се променя,

описание, очертаващо промените, които са били направени.

5.   ЗАЩИТА НА ОБЕКТА И ВРЪЗКА С ОБЕКТИ БИОТОПИ КОРИНЕ

С оглед на регистрираните връзки, показани в 5.1 и 5.2 по-долу, трябва да бъде предоставена карта, ясно показваща границите на тези свързани обекти (виж раздел 7 от обяснителните бележки за по-нататъшно изясняване по този въпрос).

5.1.   Статус на защита на национално и регионално ниво (допълнение Г) (задължително)

За всяка държава-членка допълнение Г съдържа последователен списък от съответните типове обозначения на съхранение на природата, които имат нормативно установена защита с тяхната дефиниция от национално/регионално ниво. Три списъка на типове защита обхващат следните три категории:

А.

Типове обозначения, използвани с намерение да се защитава фауната, флората, местообитанията и ландшафтите (последните що се отнася до съответните за фауната, флората и за защитата на местообитанията);

Б.

Статус според секторни, в частност горско стопанство, законодателни и административни актове, осигуряващи адекватна защита съответно за опазване на фауната, флората и местообитанията;

В.

Частен статус, осигуряващ трайна защита за фауната, флората и местообитанията.

Типовете защита се категоризират според строгостта на защита, като се започва от най-стриктните статуси.

Когато няма защитен статус за обекта, важно е това да се означи чрез използване на националния код, отговарящ на „Статус без защита“.

За всеки обект кодовете на подходящите типове обозначения трябва да бъдат въведени заедно с % покритие в рамките на обекта за всеки тип обозначение. Информацията, която се съхранява в това поле, е на нивото на различните типове обозначения. Ако няколко природни резервата от един и същи тип са включени в записаното място, трябва да се въведе процентът на общата площ, покрита от тези резервати.

Връзката на отделните обозначени зони с обекта се записва отделно (виж 5.2).

5.2.   Обекти, с които това обект има връзка (съседни обекти и обекти, принадлежащи към различни типове обозначения) (да се приложи, когато е уместно)

Тази част от формуляра за архив позволява да бъдат означени съседните обекти или обектите, принадлежащи към различни типове обозначения, които застъпват или граничат едни с други. Взаимната връзка между различните типове се установява също и с кръстосана препратка към тях. Всички типове отношения са кодирани, като се използва един от следните начини:

типовете са съвпадащи (използва се код =),

описаният обект включва напълно друг обект (използва се код +),

друг обект включва напълно описания обект (използва се код –),

двата обекта частично се припокриват (използва се код *).

Като добавка към въвеждането на тези кодове, следва да се въведе и процентът на описания обект, който се припокрива с другия обект.

Съседните обекти се означават с „/“.

В допълнение формулярът предвижда за възможните типове обозначения на международно ниво (напр. Рамсарска конвенция, Конвенция за биогенетичното разнообразие, Европейска диплома, Барселонска конвенция, Биосфера, Световно наследство) и първо някои открити текстови полета, в които националните обозначения с името на обекта могат да бъдат споменати заедно с типа връзка с % припокриване с отношение към описаното място. Това позволява кръстосана препратка с базата данни от обозначени зони.

5.3   Връзка с обекти биотопи КОРИНЕ (да се приложи, когато е уместно)

За всички описани места, които се припокриват с биотопи Корине, се записва кодът на обекта биотоп Корине, типа застъпване (като се използва отбелязване като в 5.2) и процента от описаното място, който се припокрива с обекта Корине.

6.   ИНФОРМАЦИЯ ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЯТА И ДЕЙНОСТИТЕ ВЪВ И ОКОЛО ОБЕКТА

6.1.   Общи въздействия и съотношение на засегнатата повърхност на обекта (допълнение Д) (да се приложи, когато е уместно)

Въздействията са свързани с всички човешки дейности и естествени процеси, които могат да имат влияние, положително или отрицателно върху съхраняването и управлението на обекта (изброени в допълнение Д). Като се вземат предвид въздействията и дейностите в обекта:

въведете подходящите кодове от допълнение Д,

обозначава се интензивността на тяхното влияние върху обекта, като се използват следните категории:

А: силно влияние

Б: средно влияние

В: слабо влияние,

дава се процентът засегната от тях повърхност на обекта,

означава се дали тяхното влияние е положително (+), неутрално (0) или отрицателно (–).

Освен това се описват въздействията и дейностите в околността на обекта. Околност е зоната, където външни въздействия и дейности могат да окажат влияние на целостта на обекта. Това, наред с другото, ще зависи от местната топография, естеството на обекта и от типа човешки дейности.

Ако има съответни въздействия или дейности, които не са включени в този списък, те се означават в свободен текст в полето „уязвимост“ в раздел 4.3.

6.2.   Управление на обекта

Орган, отговорен за управлението на обекта (да се предостави, когато е уместно)

Въвежда се пълната справка, включително име, адрес и телефон/факс на органа и/или лицето, отговорно за управлението на обекта.

Информация за плана и практиката за управление на обекта, включително традиционни човешки дейности (да се предостави, когато е уместно)

Кратък преглед на плановете за управление, които са предприети или са в подготовка с реда от действия. Те следва да отчетат заплахите за обекта, описани чрез човешките дейности във връзка с полето за уязвимост (4.3).

Както вече е указано в увода, информацията от този тип в много случаи може да бъде от важно значение, когато се преценява степента на успех, като се оценяват мерките за съхранение, предложени съгласно LIFE или други финансови инструменти. Моля, цитирайте всички публикувани планове.

7.   КАРТА НА ОБЕКТА (задължително)

Чрез картографиране на границите на обекта, информацията за обекта може да бъде използвана по-точно за пространствени справки. Когато цифровизираните данни могат да бъдат изследвани в контекста на по-широката околна среда, чрез средствата на цифровото наслояване с други пластове от данни (напр. от проект за земната кора, почви, качество на водата или данни за физическото планиране). Това дава възможност данните да бъдат използвани в разнообразни приложения, които изискват точна информация за пространствените връзки. Например, данните стават много по-полезни като помощ при оценката на въздействието върху околната среда.

Всички обекти трябва да бъдат нанесени на карти от същия вид и качество като официално публикуваните топографски карти, като отговарят на всички стандарти на компетентния топографски институт с мащаб от 1:100 000 или възможно най-близкия мащаб с дебелина на линиите по-малка от 0,4 мм. Като се използва този мащаб, когато има няколко близки места, една и съща карта следва да бъде използвана за всички места.

Ако границите на обекта са също достъпни от географска информационна система с препратка към серия карти, използвани за цифровизация, мащаб, проекция на картата и параметри, тези цифрови данни следва да бъдат достъпни и информацията, свързана с това, да бъде включена във формуляра.

Площите, които отговарят на главните категории на обозначение, имащи най-висока степен на съхранение, трябва да бъдат нанесени на втора карта с точно същите характеристики като тези в първата карта.

В допълнение, ако са налични, въздушни снимки на обекта са считани за много полезни за „разбиране“ природата на обекта.

8.   ДИАПОЗИТИВИ И ДРУГ ФОТОГРАФСКИ МАТЕРИАЛ (да се приложи, когато е уместно)

Списък от диапозитиви и друг фотографски материал, изпратен заедно с формуляра с бележка за обекта, обекта и датата на снимане. Макар това да не е задължително, е много полезно да има фотографски материал за „разбирането“ на общата форма на съответното място, особено когато за даден обект възникнат проблеми или оплаквания. В допълнение, тези диапозитиви могат да бъдат използвани от Комисията за информация или образователни цели, касаещи мрежата на Натура 2000.

Номерът на диапозитива, посочен във формуляра, трябва също да бъде даден на копие на диапозитива. Относно всички диапозитиви и снимки би трябвало също да бъдат посочени автор и авторско право.


МРЕЖА НА НАТУРА 2000

ДОПЪЛНЕНИЯ КЪМ ФОРМАТА ЗА АРХИВ

Допълнение А:

Списък на всички региони на Европейския съюз, определени от Евростат в NUTS кодираща система

Image

СЪДЪРЖАНИЕ

Увод

Съответствие между NUTS нивата

Площ на регионите

Население на регионите

Списък с имена и кодове

Карти

EUR15 NUTS level 0

-

50

EUR15 NUTS level 1

-

51

Belgique/België

52

53

Danmark

55

56

Deutschland

57

67

Ellada

72

74

España

76

78

France

80

83

Ireland

85

86

Italia

87

90

Luxembourg

92

92

Nederland

93

94

Österreich

96

97

Portugal

99

100

Suomi/Finland

102

103

Sverige

105

106

United Kingdom

108

110

Приложение

112

 

 

УВОД

Номенклатурата на териториалните единици за статистически цели (NUTS) е създадена от Евростат, за да осигури една-единствена еднородна разбивка на териториални единици за изработването на регионалната статистика на Европейския съюз.

Въпреки, че сама по себе си NUTS няма правна стойност, тя е била използвана от 1988 г. в законодателството на Общността (Регламент (ЕИО) № 2052/88 на Съвета относно задачите на структурните фондове: ОВ L 185, 15 юли 1988 г.).

В допълнение към приемането на три нови държави-членки на Съюза (Австрия, Финландия, Швеция), тази версия включва административните промени, които са настъпили от последната публикация на NUTS през март 1992 г.:

пълна промяна на ниво 3 в случая на „провинциите“ от бившата Източна Германия,

създаването на десета „провинция“ в Белгия. Brabant е била разделена на Brabant Wallon и Vlaams Brabant и Брюксел е бил разделен от „провинция“ Brabant. Това в крайна сметка прави възможно да се получи напълно йерархична структура на Белгийската номенклатура,

Ирландия се променя от девет „планови региона“ на осем „региона на местната власт“. Трите „планови региона“ Североизток, Донегал и Северозапад са обединени в един регион: Граничен. „Плановият регион“ Изток е разделен на Дъблин и Средноизточен,

в Италия шест „провинции“ са били разделени на две: Vercelli, Novarra, Como, Milano, Forli и Firenze. „Провинция“ Catanzaro е била разделена на три.

Освен това са били направени определен брой модификации на кода. Неговата структура остава непроменена, но първите два знака, преди R1, R2,… са били заменени от кода ISO Alpha 2. Кодиращата система също е била реорганизирана по такъв начин, че да обезпечи, че когато кодовете са избрани във възходящ ред на числата, различните елементи на номенклатурата са представени в реда, изискван от държавите-членки.

Картите в този документ са предназначени просто да улеснят читателя да намери регионите; регионалните граници са също чисто индикативни. Използваният мащаб може да варира в зависимост от страната.

Тъй като няколко региона имат еднакви имена, разграничаването се прави чрез добавяне на всеки от тях на абревиатура за страната.

Някои NUTS региони се появяват на няколко нива (например: Люксембург се появява като страна и на нива 1, 2 и 3). В този случай се присъжда само един код. За по-лесен подбор на регионите на едно определено ниво, техните имена са повторени в колонките, съответстващи на нивото, към което те принадлежат. Приложение I съдържа списък от тези региони.

ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ

NUTS номенклатурата е създадена и развита според следните принципи:

а.

NUTS благоприятства институционалните разбивки.

Различни критерии могат да бъдат използвани за подразделянето на националната територия на региони. Те са обикновено разделени между нормативни и аналитични критерии:

нормативните региони са изражение на политическа воля; техните граници са фиксирани според задачите, разпределени на териториалните общности, според мащабите на населението, необходимо да изпълни тези задачи ефективно и икономично, според исторически, културни и други фактори;

аналитичните (или функционални) региони са определени според аналитичните изисквания; те групират заедно териториите, като се използват географски критерии (напр. надморска височина или тип почви) или като се използват социално-икономически критерии (напр. еднородност, допълняемост или полярност на регионалните икономики).

Поради практически причини, свързани с достъпността на данните и внедряването на регионалните политики, NUTS номенклатурата е базирана основно върху действащите институционално деления в държавите-членки (нормативни критерии).

б.

NUTS благоприятства регионалните единици от общ характер.

Териториални единици, специфични за определени области от дейности (миннодобивни региони, региони с железопътно движение, фермерски региони, региони на пазара на труда и т.н.) могат понякога да бъдат използвани в определени държави-членки.

NUTS изключва специфични териториални единици и местни единици в услуга на регионални единици от общо естество.

в.

NUTS е йерархична класификация на пет нива ( три регионални и две местни нива).

Тъй като е йерархична класификация, NUTS подразделя всяка държава-членка на цяло число от NUTS 1 региони, всеки от които на свой ред е подразделен на цяло число от NUTS 2 региони и т.н.

На регионално ниво (без да се имат предвид общините) административната структура на държавите-членки по принцип съдържа две главни регионални нива ( провинции и околии в Германия, регионите и департаментите във Франция, автономни общности и провинции в Испания, стандартни региони и графства в Обединеното кралство, региони и провинции в Италия и т.н.).

Съвместното групиране на сравними единици на всяко NUTS ниво включва установяване, за всяка държава-членка, на допълнително регионално ниво към двете главни нива, посочени по-горе. Това допълнително ниво по този начин съответства на по-малко важна или дори несъществуваща административна структура, и неговото класификационно ниво варира в рамките на първите 3 нива на NUTS, изцяло зависещо от държавата-членка: NUTS 1 за Франция, Италия, Гърция и Испания, NUTS 2 за Германия и Обединеното кралство, NUTS 3 за Белгия и т.н.

ПРИЛАГАНЕ

Номенклатурата NUTS служи за справка:

а)

за събиране, развитие и хармонизация на регионалната статистика на Общността:

през 1970-те години NUTS постепенно е заменила специфичните деления, използвани в различните статистически области (селскостопански райони, транспортни региони и т.н.) и на базата на NUTS са разработени регионалните икономически отчети, и са определени регионалните секции за проучванията на Общността;

б)

за социално-икономически анализи на регионите:

заедно с установяването на взаимна връзка между регионите по отношение на размери, NUTS осигурява също и няколко аналитични нива. Брюкселската конференция от 1961 г. за регионалните икономики, организирана от Комисията установи, че NUTS 2 (Основни региони) е била рамката, главно използвана от държавите-членки за прилагането на техните регионални политики и по този начин е била подходящото ниво за анализиране на регионално-националните проблеми, докато NUTS 1 (главни социално-икономически региони, групиращи основните региони заедно) следва да бъдат използвани за анализиране на регионалните проблеми на Общността, като например „ефектът на митническия съюз и икономическата интеграция върху областите на следващото ниво надолу от националните области“. NUTS 3, която в общи линии съдържа региони, които са твърде малки за сложни икономически анализи, може да бъде използвана, за да се създадат специфични диагнози или да се определи точно къде има нужда да се вземат регионални мерки;

в)

за оформянето на регионалната политика на Общността:

за целите на оценка допустимостта за помощ от структурните фондове, регионите, чието развитие изостава (региони, засегнати от цел 1) и северните региони, чиято плътност на населението е изключително ниска (региони, засегнати от цел 6) са били класифицирани в ниво NUTS 2.

Областите, допустими според други приоритетни цели, са били основно класифицирани в ниво NUTS 3.

Периодичният доклад за социалното и икономическо положение и развитие на регионите на Общността, който се изисква да бъде подготвян от Комисията на всеки три години съгласно член 8 от Регламент (ЕИО) № 4254/88 на Съвета относно Европейския фонд за регионално развитие, досега е бил подготвян на ниво NUTS 2.

ГЛАВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Настоящата номенклатура NUTS подразделя икономическата територия на Европейския съюз (1) на 77 региона на ниво NUTS 1, 206 региона на ниво NUTS 2 и 1 031 региона на ниво NUTS 3. На местно ниво NUTS 4 нивото се определя само за следните страни: Финландия, Гърция, Ирландия, Люксембург, Португалия и Обединено кралство. Ниво NUTS 5 се състои от 98 433 общини или техния еквивалент.

Въпреки целта да се гарантира, че всички региони със съпоставими размери присъстват на едно и също ниво NUTS, всяко ниво все още съдържа региони, които съществено се различават по отношение на площ, население, икономическа тежест или административни правомощия. Тази разнородност на ниво Общност често е само отражение на ситуацията, съществуваща на ниво държава-членка.

По отношение площ, най-големите региони се намират в Швеция и Финландия:

Manner-Suomi (Континентална Финландия) (2) на ниво NUTS 1 с 336 600 км2;

Övre Norrland (Швеция): 154 310 км2, Pohjois -Suomi (Финландия): 136 070 км2 на ниво NUTS 2;

Lappi (Финландия): 98 940 км2, Norrbottens län (Швеция): 98 910 км2, Västerbottens län (Швеция): 55 400 км2 на ниво NUTS 3.

По отношение население има също забележими различия между регионите:

на ниво NUTS 1 Югоизточна Англия и Nordrhein-Westfalen имат най-много жители (17 000 000 всеки), от друга страна Äland (25 000 жители) е най-рядко населеният сред NUTS 1 регионите;

на ниво NUTS 2 Île de France и Ломбардия имат съответно 10 и 9 милиона жители, докато има 16 региона (повечето региони от периферията или острови) с по-малко от 300 000 жители: Äland, Burgenland, Flevoland, Guyane, Ceuta y Mellila, Valle d'Aosta, Белгийска провинция Люксембург, La Rioja, Азорските острови, Мадейра, Highlands и Islands и четири гръцки о-ва;

на ниво NUTS 3 По-голям Лондон, Берлин, испанските провинции на Мадрид и Барселона, италианските провинции на Милано, Рим и Неапол и гръцките номоси Атики имат всички по над 3 милиона жители, докато няколко NUTS региона в Германия, Белгия, Австрия, Финландия и Гърция имат население под 50 000.

Следващата таблица показва най-големите, най-малките и средните площи и население на първите три NUTS нива, за всяка държава-членка и за Европейския съюз като цяло.

ПРЕДСТАВЯНЕ

Тази публикация съдържа само първите три нива на NUTS. Пълната номенклатура е на дискета. Тя съдържа кодовете на Общността, националните кодове и етикетите на петте нива, определени в настоящия документ.

Информационната служба на Евростат ще се радва да Ви изпрати дискета при поискване:

Image

Таблица 1   Съответствие между нивата NUTS и националните административни единици

 

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

NUTS 4

NUTS 5

BE

Régions

3

Provinces

11

Arrondissements

43

-

 

Communes

589

DK

-

1

-

1

Amter

15

-

 

Kommuner

276

DE

Länder

16

Regierungsbezirke

38

Kreise

445

-

 

Gemeinden

16176

GR

Groups of development regions

4

Development regions

13

Nomoi

51

Eparchies

150

Demoi/Koinotides

5921

ES

Agrupación de comunitades autónomas

7

Comunitades autónomas

+ Ceuta y Mellila

17

1

Provincias

+ Ceuta y Mellila

50

2

-

 

Municipios

8077

FR

Z.E.A.T

+ DOM

8

1

Régions

+ DOM

22

4

Départements

+ DOM

96

4

-

 

Communes

36664

IE

-

1

-

1

Regional Authority Regions

8

Counties/County boroughs

34

DEDs/Wards

3445

IT

Gruppi di regioni

11

regioni

20

Provincie

103

-

 

Comuni

8100

LU

-

1

-

1

-

1

Cantons

12

Communes

118

NL

Landsdelen

4

Provincies

12

COROP regio's

40

-

 

Gemeenten

672

AT

Gruppen von Bundesländern

3

Bundesländern

9

Gruppen von Politischen Bezirken

35

-

 

Gemeinden

2351

PT

Continente

+ Regioes autonomas

1

2

Comissaoes de coordenacão regional

+ Regioes autonomas

5

2

Grupos de Concelhos

30

Concelhos – municipios

305

Freguesias

4208

FI

Manner-Suomi/ Ahvenanmaa

2

Suuralueet

6

Maakunnat

19

Seutukunnat

88

Kunnat

455

SE

-

1

Riksområden

8

Län

24

-

 

Kommuner

286

UK

Standard regions

11

Groups of counties

35

Counties/Local authority regions

65

Districts

485

Wards/Communities/ Localities

11095

EUR 15

 

77

 

206

 

1031

 

1074

 

98433

Националните сборове на едно ниво отчитат горните нива, принадлежащи на това ниво (напр. Белгия: 10 провинции и 1 единица считани за NUTS 2:

Rég. Bruxelles-Cap/Brussels Hfdst.gewest).

Таблица 2.   Площ на регионите (в хиляди км2)

 

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

Средна стойност

Минимална стойност

Максимална стойност

Средна стойност

Минимална стойност

Максимална стойност

Средна стойност

Минимална стойност

Максимална стойност

B

10,2

0,2

16,8

3,4

2,40

4,4

0,7

0,10

2

DK

43,1

43,1

43,1

43,1

43,10

43,1

2,9

0,10

6,2

D

22,3

0,4

70,6

8,9

0,40

29,5

0,7

0,03

2,9

GR

33

3,8

56,8

10,2

2,31

19,1

2,6

0,33

5,4

E

72,1

7,2

215

28

0,03

94,2

9,7

0,01

21,7

F

70,36

12

145,6

24,4

1,10

83,9

6,3

0,11

83,9

IRL

68,9

68,9

68,9

68,9

68,90

68,9

7,7

3,32

12,2

I

27,4

13,6

44,4

15,1

3,30

25,7

3,2

0,21

7,5

L

2,6

2,6

2,6

2,6

2,60

2,6

2,6

2,60

2,6

NL

10,3

7,3

11,9

3,4

1,40

5,7

1

0,13

3,4

A

28

23,6

34,4

9,3

0,41

19,2

2,4

0,41

4,6

P

30,7

0,8

88,9

13,1

0,80

27

3,1

0,80

8,6

FIN

169,1

1,6

336,6

56,4

1,55

136,1

17,8

1,55

98,9

S

410,9

410,9

410,9

51,4

6,50

154,3

17,1

2,90

98,9

UK

22

7,3

77,1

6,9

0,70

30,6

3,7

0,38

25,3

EUR15

68,1

0,2

410,9

23,0

0,03

154,3

5,4

0,01

98,9


Таблица 3.   Популация на регионите към 1.1.1992 г. (в хиляди)

 

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

Средна стойност

Минимална стойност

Максимална стойност

Средна стойност

Минимална стойност

Максимална стойност

Средна стойност

Минимална стойност

Максимална стойност

B

3348

951

5810

1116

236

2258

234

38

951

DK

5171

5171

5171

5171

5171

5171

335

45

608

D

5039

684

17595

2015

492

5273

148

17

3456

GR

2578

1004

3540

793

195

3540

202

21

3540

E

5584

1502

10502

2171

127

6984

752

56

4910

F

6546

1539

10862

2266

134

10862

589

73

2540

IRL

3549

3549

3549

3549

3549

3549

444

195

1371

I

5169

1584

8868

2843

117

8868

599

92

3923

L

393

393

393

393

393

393

393

393

393

NL

3796

1605

7117

1265

238

3284

380

55

1292

A

2638

1750

3336

879

273

1570

226

21

1570

P

3286

238

9366

1408

238

3479

329

50

1832

FIN

2527

25

5030

842

25

1787

266

25

1278

S

8668

8668

8668

1084

397

1728

361

57

1662

UK

5273

2089

17703

1657

278

6905

892

72

6905

EUR15

4238

25

17703

1830

25

10862

410

17

6905

Image

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

BE

 

 

BELGIQUE-BELGIË

BE1

RÉG. BRUXELLES-CAP.-BRUSSELS HFDST. GEWEST

Rég. Bruxelles-Cap

Brussels Hfdst. gewest

Rég. Bruxelles-Cap

Brussels Hfdst. gewest

BE2

VLAAMS GEWEST

 

 

BE21

 

Antwerpen

 

BE211

 

 

Antwerpen (Arrondissement)

BE212

 

 

Mechelen

BE213

 

 

Turnhout

BE22

 

Limburg (b)

 

BE221

 

 

Hasselt

BE222

 

 

Maaseik

BE223

 

 

Tongeren

BE23

 

Oost-Vlaanderen

 

BE231

 

 

Aalst

BE232

 

 

Dendermonde

BE233

 

 

Eeklo

BE234

 

 

Gent (Arrondissement)

BE235

 

 

Oudenaarde

BE236

 

 

Sint-Niklaas

BE24

 

Vlaams Brabant

 

BE241

 

 

Halle-Vilvoorde

BE242

 

 

Leuven

BE25

 

West-Vlaanderen

 

BE251

 

 

Brugge

BE252

 

 

Diksmuide

BE253

 

 

Ieper

BE254

 

 

Kortrijk

BE255

 

 

Oostende

BE256

 

 

Roeselare

BE257

 

 

Tielt

BE258

 

 

Veurne

BE3

RÉGION WALLONNE

 

 

BE31

 

Brabant Wallon

Brabant Wallon

BE32

 

Hainaut

 

BE321

 

 

Ath

BE322

 

 

Charleroi

BE323

 

 

Mons

BE324

 

 

Mouscron

BE325

 

 

Soignies

BE326

 

 

Thuin

BE327

 

 

Tournai

BE33

 

Liège

 

BE331

 

 

Huy

BE332

 

 

Liège (Arrondissement)

BE333

 

 

Verviers

BE334

 

 

Waremme

BE34

 

Luxembourg (b)

 

BE341

 

 

Arlon

BE342

 

 

Bastogne

BE343

 

 

Marche-en-Famenne

BE344

 

 

Neufchâteau

BE345

 

 

Virton

BE35

 

Namur

 

BE351

 

 

Dinant

BE352

 

 

Namur (Arrondissement)

BE353

 

 

Philippeville

Image

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

DK

DANMARK

Danmark

DANMARK

DK001

 

 

København og Frederiksberg

Kommuner

DK002

 

 

Københavns amt

DK003

 

 

Frederiksborg amt

DK004

 

 

Roskilde amt

DK005

 

 

Vestsjællands amt

DK006

 

 

Storstrøms amt

DK007

 

 

Bornholms amt

DK008

 

 

Fyns amt

DK009

 

 

Sønderjyllands amt

DK00A

 

 

Ribe amt

DK00B

 

 

Vejle amt

DK00C

 

 

Ringkøbing amt

DK00D

 

 

Århus amt

DK00E

 

 

Viborg amt

DK00F

 

 

Nordjyllands amt

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

DE

 

 

DEUTSCHLAND

DE1

BADEN-WÜRTTEMBERG

 

 

DE11

 

Stuttgart

 

DE111

 

 

Stuttgart, Stadtkreis

DE112

 

 

Böblingen

DE113

 

 

Esslingen

DE114

 

 

Göppingen

DE115

 

 

Ludwigsburg

DE116

 

 

Rems-Murr-Kreis

DE117

 

 

Heilbronn, Stadtkreis

DE118

 

 

Heilbronn, Landkreis

DE119

 

 

Hohenlohekreis

DE11A

 

 

Schwäbisch Hall

DE11B

 

 

Main-Tauber-Kreis

DE11C

 

 

Heidenheim

DE11D

 

 

Ostalbkreis

DE12

 

Karlsruhe

 

DE121

 

 

Baden-Baden, Stadtkreis

DE122

 

 

Karlsruhe, Stadtkreis

DE123

 

 

Karlsruhe, Landkreis

DE124

 

 

Rastatt

DE125

 

 

Heidelberg, Stadtkreis

DE126

 

 

Mannheim, Stadtkreis

DE127

 

 

Neckar-Odenwald-Kreis

DE128

 

 

Rhein-Neckar-Kreis

DE129

 

 

Pforzheim, Stadtkreis

DE12A

 

 

Calw

DE12B

 

 

Enzkreis

DE12C

 

 

Freudenstadt

DE13

 

Freiburg

 

DE131

 

 

Freiburg im Breisgau, Stadtkreis

DE132

 

 

Breisgau-Hochschwarzwald

DE133

 

 

Emmendingen

DE134

 

 

Ortenaukreis

DE135

 

 

Rottweil

DE136

 

 

Schwarzwald-Baar-Kreis

DE137

 

 

Tuttlingen

DE138

 

 

Konstanz

DE139

 

 

Lörrach

DE13A

 

 

Waldshut

DE14

 

Tübingen

 

DE141

 

 

Reutlingen

DE142

 

 

Tübingen, Landkreis

DE143

 

 

Zollernalbkreis

DE144

 

 

Ulm, Stadtkreis

DE145

 

 

Alb-Donau-Kreis

DE146

 

 

Biberach

DE147

 

 

Bodenseekreis

DE148

 

 

Ravensburg

DE149

 

 

Sigmaringen

DE2

BAYERN

 

 

DE21

 

Oberbayern

 

DE211

 

 

Ingolstadt, Kreisfreie Stadt

DE212

 

 

München, Kreisfreie Stadt

DE213

 

 

Rosenheim, Kreisfreie Stadt

DE214

 

 

Altötting

DE215

 

 

Berchtesgadener Land

DE216

 

 

Bad Tölz-Wolfratshausen

DE217

 

 

Dachau

DE218

 

 

Ebersberg

DE219

 

 

Eichstätt

DE21A

 

 

Erding

DE21B

 

 

Freising

DE21C

 

 

Fürstenfeldbruck

DE21D

 

 

Garmisch-Partenkirchen

DE21E

 

 

Landsberg a. Lech

DE21F

 

 

Miesbach

DE21G

 

 

Mühldorf a. Inn

DE21H

 

 

München, Landkreis

DE21I

 

 

Neuburg-Schrobenhausen

DE21J

 

 

Pfaffenhofen a. d. Ilm

DE21K

 

 

Rosenheim, Landkreis

DE21L

 

 

Starnberg

DE21M

 

 

Traunstein

DE21N

 

 

Weilheim-Schongau

DE22

 

Niederbayern

 

DE221

 

 

Landshut, Kreisfreie Stadt

DE222

 

 

Passau, Kreisfreie Stadt

DE223

 

 

Straubing, Kreisfreie Stadt

DE224

 

 

Deggendorf

DE225

 

 

Freyung-Grafenau

DE226

 

 

Kelheim

DE227

 

 

Landshut, Landkreis

DE228

 

 

Passau, Landkreis

DE229

 

 

Regen

DE22A

 

 

Rottal-Inn

DE22B

 

 

Straubing-Bogen

DE22C

 

 

Dingolfing-Landau

DE23

 

Oberpfalz

 

DE231

 

 

Amberg, Kreisfreie Stadt

DE232

 

 

Regensburg, Kreisfreie Stadt

DE233

 

 

Weiden i. d. OPf., Kreisfreie Stadt

DE234

 

 

Amberg-Sulzbach

DE235

 

 

Cham

DE236

 

 

Neumarkt i. d. OPf.

DE237

 

 

Neustadt a. d. Waldnaab

DE238

 

 

Regensburg, Landkreis

DE239

 

 

Schwandorf

DE23A

 

 

Tirschenreuth

DE24

 

Oberfranken

 

DE241

 

 

Bamberg, Kreisfreie Stadt

DE242

 

 

Bayreuth, Kreisfreie Stadt

DE243

 

 

Coburg, Kreisfreie Stadt

DE244

 

 

Hof, Kreisfreie Stadt

DE245

 

 

Bamberg, Landkreis

DE246

 

 

Bayreuth, Landkreis

DE247

 

 

Coburg, Landkreis

DE248

 

 

Forchheim

DE249

 

 

Hof, Landkreis

DE24A

 

 

Kronach

DE24B

 

 

Kulmbach

DE24C

 

 

Lichtenfels

DE24D

 

 

Wunsiedel i. Fichtelgebirge

DE25

 

Mittelfranken

 

DE251

 

 

Ansbach, Kreisfreie Stadt

DE252

 

 

Erlangen, Kreisfreie Stadt

DE253

 

 

Fürth, Kreisfreie Stadt

DE254

 

 

Nürnberg, Kreisfreie Stadt

DE255

 

 

Schwabach, Kreisfreie Stadt

DE256

 

 

Ansbach, Landkreis

DE257

 

 

Erlangen-Höchstadt

DE258

 

 

Fürth, Landkreis

DE259

 

 

Nürnberger Land

DE25A

 

 

Neustadt a. d. Aisch-Bad Windsheim

DE25B

 

 

Roth

DE25C

 

 

Weißenburg-Gunzenhausen

DE26

 

Unterfranken

 

DE261

 

 

Aschaffenburg, Kreisfreie Stadt

DE262

 

 

Schweinfurt, Kreisfreie Stadt

DE263

 

 

Würzburg, Kreisfreie Stadt

DE264

 

 

Aschaffenburg, Landkreis

DE265

 

 

Bad Kissingen

DE266

 

 

Rhön-Grabfeld

DE267

 

 

Haßberge

DE268

 

 

Kitzingen

DE269

 

 

Miltenberg

DE26A

 

 

Main-Spessart

DE26B

 

 

Schweinfurt, Landkreis

DE26C

 

 

Würzburg, Landkreis

DE27

 

Schwaben

 

DE271

 

 

Augsburg, Kreisfreie Stadt

DE272

 

 

Kaufbeuren, Kreisfreie Stadt

DE273

 

 

Kempten (Allgäu), Kreisfreie Stadt

DE274

 

 

Memmingen, Kreisfreie Stadt

DE275

 

 

Aichach-Friedberg

DE276

 

 

Augsburg, Landkreis

DE277

 

 

Dillingen a.d. Donau

DE278

 

 

Günzburg

DE279

 

 

Neu-Ulm

DE27A

 

 

Lindau (Bodensee)

DE27B

 

 

Ostallgäu

DE27C

 

 

Unterallgäu

DE27D

 

 

Donau-Ries

DE27E

 

 

Oberallgäu

DE3

BERLIN

Berlin

 

DE301

 

 

Berlin-West, Stadt

DE302

 

 

Berlin-Ost, Stadt

DE4

BRANDENBURG

Brandenburg

 

DE401

 

 

Brandenburg an der Havel, Kreisfreie Stadt

DE402

 

 

Cottbus, Kreisfreie Stadt

DE403

 

 

Frankfurt (Oder), Kreisfreie Stadt

DE404

 

 

Potsdam, Kreisfreie Stadt

DE405

 

 

Barnim

DE406

 

 

Dahme-Spreewald

DE407

 

 

Elbe-Elster

DE408

 

 

Havelland

DE409

 

 

Märkisch-Oderland

DE40A

 

 

Oberhavel

DE40B

 

 

Oberspreewald-Lausitz

DE40C

 

 

Oder-Spree

DE40D

 

 

Ostprignitz-Ruppin

DE40E

 

 

Potsdam-Mittelmark

DE40F

 

 

Prignitz

DE40G

 

 

Spree-Neiße

DE40H

 

 

Teltow-Fläming

DE40I

 

 

Uckermark

DE5

BREMEN

Bremen

 

DE501

 

 

Bremen, Kreisfreie Stadt

DE502

 

 

Bremerhaven, Kreisfreie Stadt

DE6

HAMBURG

Hamburg

 

DE601

 

 

Hamburg, Freie - und Hansestadt

DE7

HESSEN

 

 

DE71

 

Darmstadt

 

DE711

 

 

Darmstadt, Kreisfreie Stadt

DE712

 

 

Frankfurt am Main, Kreisfreie Stadt

DE713

 

 

Offenbach am Main, Kreisfreie Stadt

DE714

 

 

Wiesbaden, Kreisfreie Stadt

DE715

 

 

Bergstraße

DE716

 

 

Darmstadt-Dieburg

DE717

 

 

Groß-Gerau

DE718

 

 

Hochtaunuskreis

DE719

 

 

Main-Kinzig-Kreis

DE71A

 

 

Main-Taunus-Kreis

DE71B

 

 

Odenwaldkreis

DE71C

 

 

Offenbach, Landkreis

DE71D

 

 

Rheingau-Taunus-Kreis

DE71E

 

 

Wetteraukreis

DE72

 

Gießen

 

DE721

 

 

Gießen, Landkreis

DE722

 

 

Lahn-Dill-Kreis

DE723

 

 

Limburg-Weilburg

DE724

 

 

Marburg-Biedenkopf

DE725

 

 

Vogelsbergkreis

DE73

 

Kassel

 

DE731

 

 

Kassel, Kreisfreie Stadt

DE732

 

 

Fulda

DE733

 

 

Hersfeld-Rotenburg

DE734

 

 

Kassel, Landkreis

DE735

 

 

Schwalm-Eder-Kreis

DE736

 

 

Waldeck-Frankenberg

DE737

 

 

Werra-Meißner-Kreis

DE8

MECKLENBURG-VORPOMMERN

Mecklenburg-Vorpommern

 

DE801

 

 

Greifswald, Kreisfreie Stadt

DE802

 

 

Neubrandenburg, Kreisfreie Stadt

DE803

 

 

Rostock, Kreisfreie Stadt

DE804

 

 

Schwerin, Kreisfreie Stadt

DE805

 

 

Stralsund, Kreisfreie Stadt

DE806

 

 

Wismar, Kreisfreie Stadt

DE807

 

 

Bad Doberan

DE808

 

 

Demmin

DE809

 

 

Güstrow

DE80A

 

 

Ludwigslust

DE80B

 

 

Mecklenburg-Strelitz

DE80C

 

 

Müritz

DE80D

 

 

Nordvorpommern

DE80E

 

 

Nordwestmecklenburg

DE80F

 

 

Ostvorpommern

DE80G

 

 

Parchim

DE80H

 

 

Rügen

DE80I

 

 

Uecker-Randow

DE9

NIEDERSACHSEN

 

 

DE91

 

Braunschweig

 

DE911

 

 

Braunschweig, Kreisfreie Stadt

DE912

 

 

Salzgitter, Kreisfreie Stadt

DE913

 

 

Wolfsburg, Kreisfreie Stadt

DE914

 

 

Gifhorn

DE915

 

 

Göttingen

DE916

 

 

Goslar

DE917

 

 

Helmstedt

DE918

 

 

Northeim

DE919

 

 

Osterode am Harz

DE91A

 

 

Peine

DE91B

 

 

Wolfenbüttel

DE92

 

Hannover

 

DE921

 

 

Hannover, Kreisfreie Stadt

DE922

 

 

Diepholz

DE923

 

 

Hameln-Pyrmont

DE924

 

 

Hannover, Landkreis

DE925

 

 

Hildesheim

DE926

 

 

Holzminden

DE927

 

 

Nienburg (Weser)

DE928

 

 

Schaumburg

DE93

 

Lüneburg

 

DE931

 

 

Celle

DE932

 

 

Cuxhaven

DE933

 

 

Harburg

DE934

 

 

Lüchow-Dannenberg

DE935

 

 

Lüneburg, Landkreis

DE936

 

 

Osterholz

DE937

 

 

Rotenburg (Wümme)

DE938

 

 

Soltau-Fallingbostel

DE939

 

 

Stade

DE93A

 

 

Uelzen

DE93B

 

 

Verden

DE94

 

Weser-Ems

 

DE941

 

 

Delmenhorst, Kreisfreie Stadt

DE942

 

 

Emden, Kreisfreie Stadt

DE943

 

 

Oldenburg (Oldenburg), Kreisfreie Stadt

DE944

 

 

Osnabrück, Kreisfreie Stadt

DE945

 

 

Wilhelmshaven, Kreisfreie Stadt

DE946

 

 

Ammerland

DE947

 

 

Aurich

DE948

 

 

Cloppenburg

DE949

 

 

Emsland

DE94A

 

 

Friesland

DE94B

 

 

Grafschaft Bentheim

DE94C

 

 

Leer

DE94D

 

 

Oldenburg, Landkreis

DE94E

 

 

Osnabrück, Landkreis

DE94F

 

 

Vechta

DE94G

 

 

Wesermarsch

DE94H

 

 

Wittmund

DEA

NORDRHEIN-WESTFALEN

 

 

DEA1

 

Düsseldorf

 

DEA11

 

 

Düsseldorf, Kreisfreie Stadt

DEA12

 

 

Duisburg, Kreisfreie Stadt

DEA13

 

 

Essen, Kreisfreie Stadt

DEA14

 

 

Krefeld, Kreisfreie Stadt

DEA15

 

 

Mönchengladbach, Kreisfreie Stadt

DEA16

 

 

Mülheim a. d. Ruhr, Kreisfreie Stadt

DEA17

 

 

Oberhausen, Kreisfreie Stadt

DEA18

 

 

Remscheid, Kreisfreie Stadt

DEA19

 

 

Solingen, Kreisfreie Stadt

DEA1A

 

 

Wuppertal, Kreisfreie Stadt

DEA1B

 

 

Kleve

DEA1C

 

 

Mettmann

DEA1D

 

 

Neuss

DEA1E

 

 

Viersen

DEA1F

 

 

Wesel

DEA2

 

Köln

 

DEA21

 

 

Aachen, Kreisfreie Stadt

DEA22

 

 

Bonn, Kreisfreie Stadt

DEA23

 

 

Köln, Kreisfreie Stadt

DEA24

 

 

Leverkusen, Kreisfreie Stadt

DEA25

 

 

Aachen, Landkreis

DEA26

 

 

Düren

DEA27

 

 

Erftkreis

DEA28

 

 

Euskirchen

DEA29

 

 

Heinsberg

DEA2A

 

 

Oberbergischer Kreis

DEA2B

 

 

Rheinisch-Bergischer-Kreis

DEA2C

 

 

Rhein-Sieg-Kreis

DEA3

 

Münster

 

DEA31

 

 

Bottrop, Kreisfreie Stadt

DEA32

 

 

Gelsenkirchen, Kreisfreie Stadt

DEA33

 

 

Münster, Kreisfreie Stadt

DEA34

 

 

Borken

DEA35

 

 

Coesfeld

DEA36

 

 

Recklinghausen

DEA37

 

 

Steinfurt

DEA38

 

 

Warendorf

DEA4

 

Detmold

 

DEA41

 

 

Bielefeld, Kreisfreie Stadt

DEA42

 

 

Gütersloh

DEA43

 

 

Herford

DEA44

 

 

Höxter

DEA45

 

 

Lippe

DEA46

 

 

Minden-Lübbecke

DEA47

 

 

Paderborn

DEA5

 

Arnsberg

 

DEA51

 

 

Bochum, Kreisfreie Stadt

DEA52

 

 

Dortmund, Kreisfreie Stadt

DEA53

 

 

Hagen, Kreisfreie Stadt

DEA54

 

 

Hamm, Kreisfreie Stadt

DEA55

 

 

Herne, Kreisfreie Stadt

DEA56

 

 

Ennepe-Ruhr-Kreis

DEA57

 

 

Hochsauerlandkreis

DEA58

 

 

Märkischer Kreis

DEA59

 

 

Olpe

DEA5A

 

 

Siegen-Wittgenstein

DEA5B

 

 

Soest

DEA5C

 

 

Unna

DEB

RHEINLAND-PFALZ

 

 

DEB1

 

Koblenz

 

DEB11

 

 

Koblenz, Kreisfreie Stadt

DEB12

 

 

Ahrweiler

DEB13

 

 

Altenkirchen (Westerwald)

DEB14

 

 

Bad Kreuznach

DEB15

 

 

Birkenfeld

DEB16

 

 

Cochem-Zell

DEB17

 

 

Mayen-Koblenz

DEB18

 

 

Neuwied

DEB19

 

 

Rhein-Hunsrück-Kreis

DEB1A

 

 

Rhein-Lahn-Kreis

DEB1B

 

 

Westerwaldkreis

DEB2

 

Trier

 

DEB21

 

 

Trier, Kreisfreie Stadt

DEB22

 

 

Bernkastel-Wittlich

DEB23

 

 

Bitburg-Prüm

DEB24

 

 

Daun

DEB25

 

 

Trier-Saarburg

DEB3

 

Rheinhessen-Pfalz

 

DEB31

 

 

Frankenthal (Pfalz), Kreisfreie Stadt

DEB32

 

 

Kaiserslautern, Kreisfreie Stadt

DEB33

 

 

Landau in der Pfalz, Kreisfreie Stadt

DEB34

 

 

Ludwigshafen am Rhein, Kreisfreie Stadt

DEB35

 

 

Mainz, Kreisfreie Stadt

DEB36

 

 

Neustadt an der Weinstraße, Kreisfreie Stadt

DEB37

 

 

Pirmasens, Kreisfreie Stadt

DEB38

 

 

Speyer, Kreisfreie Stadt

DEB39

 

 

Worms, Kreisfreie Stadt

DEB3A

 

 

Zweibrücken, Kreisfreie Stadt

DEB3B

 

 

Alzey-Worms

DEB3C

 

 

Bad Dürkheim

DEB3D

 

 

Donnersbergkreis

DEB3E

 

 

Germersheim

DEB3F

 

 

Kaiserslautern, Landkreis

DEB3G

 

 

Kusel

DEB3H

 

 

Südliche Weinstraße

DEB3I

 

 

Ludwigshafen, Landkreis

DEB3J

 

 

Mainz-Bingen

DEB3K

 

 

Pirmasens

DEC

SAARLAND

Saarland

 

DEC01

 

 

Stadtverband Saarbrücken

DEC02

 

 

Merzig-Wadern

DEC03

 

 

Neunkirchen

DEC04

 

 

Saarlouis

DEC05

 

 

Saarpfalz-Kreis

DEC06

 

 

Sankt Wendel

DED

SACHSEN

Sachsen

 

DED01

 

 

Chemnitz, Kreisfreie Stadt

DED02

 

 

Dresden, Kreisfreie Stadt

DED03

 

 

Görlitz, Kreisfreie Stadt

DED04

 

 

Leipzig, Kreisfreie Stadt

DED05

 

 

Plauen, Kreisfreie Stadt

DED06

 

 

Zwickau, Kreisfreie Stadt

DED07

 

 

Auerbach

DED08

 

 

Klingenthal

DED09

 

 

Oelsnitz

DED0A

 

 

Plauen-Land

DED0B

 

 

Reichenbach

DED0C

 

 

Annaberg

DED0D

 

 

Bautzen

DED0E

 

 

Chemnitzer Land

DED0F

 

 

Delitzsch

DED0G

 

 

Döbeln

DED0H

 

 

Freiberg

DED0I

 

 

Leipziger Land

DED0J

 

 

Meißen

DED0K

 

 

Mittlerer Erzgebirgkreis

DED0L

 

 

Mittweida

DED0M

 

 

Muldentalkreis

DED0N

 

 

Niederschlesischer Oberlausitzkreis

DED0P

 

 

Riesa-Großenhain

DED0Q

 

 

Löbau-Zittau

DED0R

 

 

Sächsische Schweiz

DED0S

 

 

Stollberg

DED0T

 

 

Torgau-Oschatz

DED0U

 

 

Weißeritzkreis

DED0V

 

 

Aue-Schwarzenberg

DED0W

 

 

Kamenz

DED0X

 

 

Zwickauer Land

DED0Y

 

 

Dresden-Land

DED0Z

 

 

Hoyerswerda

DEE

SACHSEN-ANHALT

 

 

DEE1

 

Dessau

 

DEE11

 

 

Dessau, Kreisfreie Stadt

DEE12

 

 

Anhalt-Zerbst

DEE13

 

 

Bernburg

DEE14

 

 

Bitterfeld

DEE15

 

 

Köthen

DEE16

 

 

Wittenberg

DEE2

 

Halle

 

DEE21

 

 

Halle/Saale, Stadtkreis

DEE22

 

 

Burgenlandkreis

DEE23

 

 

Mansfelder Land

DEE24

 

 

Merseburg-Querfurt

DEE25

 

 

Saalkreis

DEE26

 

 

Sangerhausen

DEE27

 

 

Weißenfels

DEE3

 

Magdeburg

 

DEE31

 

 

Magdeburg, Kreisfreie Stadt

DEE32

 

 

Aschersleben-Staßfurt

DEE33

 

 

Bördekreis

DEE34

 

 

Halberstadt

DEE35

 

 

Jerichower Land

DEE36

 

 

Ohrekreis

DEE37

 

 

Stendal

DEE38

 

 

Quedlinburg

DEE39

 

 

Schönebeck

DEE3A

 

 

Wernigerode

DEE3B

 

 

Altmarkkreis Salzwedel

DEF

SCHLESWIG-HOLSTEIN

Schleswig-Holstein

 

DEF01

 

 

Flensburg, Kreisfreie Stadt

DEF02

 

 

Kiel, Kreisfreie Stadt

DEF03

 

 

Lübeck, Kreisfreie Stadt

DEF04

 

 

Neumünster, Kreisfreie Stadt

DEF05

 

 

Dithmarschen

DEF06

 

 

Herzogtum Lauenburg

DEF07

 

 

Nordfriesland

DEF08

 

 

Ostholstein

DEF09

 

 

Pinneberg

DEF0A

 

 

Plön

DEF0B

 

 

Rendsburg-Eckernförde

DEF0C

 

 

Schleswig-Flensburg

DEF0D

 

 

Segeberg

DEF0E

 

 

Steinburg

DEF0F

 

 

Stormarn

DEG

THÜRINGEN

Thüringen

 

DEG01

 

 

Erfurt, Kreisfreie Stadt

DEG02

 

 

Gera, Kreisfreie Stadt

DEG03

 

 

Jena, Kreisfreie Stadt

DEG04

 

 

Suhl, Kreisfreie Stadt

DEG05

 

 

Weimar, Kreisfreie Stadt

DEG06

 

 

Eichsfeld

DEG07

 

 

Nordhausen

DEG08

 

 

Wartburgkreis

DEG09

 

 

Unstrut-Hainich-Kreis

DEG0A

 

 

Kyffhäuserkreis

DEG0B

 

 

Schmalkalden-Meiningen

DEG0C

 

 

Gotha

DEG0D

 

 

Sömmerda

DEG0E

 

 

Hildburghausen

DEG0F

 

 

Ilm-Kreis

DEG0G

 

 

Weimarer Land

DEG0H

 

 

Sonneberg

DEG0I

 

 

Saalfeld-Rudolstadt

DEG0J

 

 

Saale-Holzland Kreis

DEG0K

 

 

Saale-Orla-Kreis

DEG0L

 

 

Greiz

DEG0M

 

 

Altenburger Land

Image

Image

Image

Image

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

GR

 

 

ELLADA

GR1

VOREIA ELLADA

 

 

GR11

 

Anatoliki Makedonia, Thraki

 

GR111

 

 

Evros

GR112

 

 

Xanthi

GR113

 

 

Rodopi

GR114

 

 

Drama

GR115

 

 

Kavala

GR12

 

Kentriki Makedonia

 

GR121

 

 

Imathia

GR122

 

 

Thessaloniki

GR123

 

 

Kilkis

GR124

 

 

Pella

GR125

 

 

Pieria

GR126

 

 

Serres

GR127

 

 

Chalkidiki

GR13

 

Dytiki Makedonia

 

GR131

 

 

Grevena

GR132

 

 

Kastoria

GR133

 

 

Kozani

GR134

 

 

Florina

GR14

 

Thessalia

 

GR141

 

 

Karditsa

GR142

 

 

Larisa

GR143

 

 

Magnisia

GR144

 

 

Trikala

GR2

KENTRIKI ELLADA

 

 

GR21

 

Ipeiros

 

GR211

 

 

Arta

GR212

 

 

Thesprotia

GR213

 

 

Ioannina

GR214

 

 

Preveza

GR22

 

Ionia Nisia

 

GR221

 

 

Zakynthos

GR222

 

 

Kerkyra

GR223

 

 

Kefallinia

GR224

 

 

Lefkada

GR23

 

Dytiki Ellada

 

GR231

 

 

Aitoloakarnania

GR232

 

 

Achaia

GR233

 

 

Ileia

GR24

 

Sterea Ellada

 

GR241

 

 

Voiotia

GR242

 

 

Evvoia

GR243

 

 

Evrytania

GR244

 

 

Fthiotida

GR245

 

 

Fokida

GR25

 

Peloponnisos

 

GR251

 

 

Argolida

GR252

 

 

Arkadia

GR253

 

 

Korinthia

GR254

 

 

Lakonia

GR255

 

 

Messinia

GR3

ATTIKI

Attiki

Attiki

GR4

NISIA AIGAIOU, KRITI

 

 

GR41

 

Voreio Aigaio

 

GR411

 

 

Lesvos

GR412

 

 

Samos

GR413

 

 

Chios

GR42

 

Notio Aigaio

 

GR421

 

 

Dodekanisos

GR422

 

 

Kyklades

GR43

 

Kriti

 

GR431

 

 

Irakleio

GR432

 

 

Lasithi

GR433

 

 

Rethymni

GR434

 

 

Chania

Image

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

ES

 

 

ESPAÑA

ES1

NOROESTE

 

 

ES11

 

Galicia

 

ES111

 

 

La Coruna

ES112

 

 

Lugo

ES113

 

 

Orense

ES114

 

 

Pontevedra

ES12

 

Principado de Asturias

Principado de Asturias

ES13

 

Cantabria

Cantabria

ES2

NORESTE

 

 

ES21

 

Pais Vasco

 

ES211

 

 

Alava

ES212

 

 

Guipuzcoa

ES213

 

 

Vizcaya

ES22

 

Comunidad Foral de Navarra

Comunidad Foral de Navarra

ES23

 

La Rioja

La Rioja

ES24

 

Aragón

 

ES241

 

 

Huesca

ES242

 

 

Teruel

ES243

 

 

Zaragoza

ES3

COMUNIDAD DE MADRID

Comunidad de Madrid

Comunidad de Madrid

ES4

CENTRO (E)

 

 

ES41

 

Castilla y León

 

ES411

 

 

Avila

ES412

 

 

Burgos

ES413

 

 

León

ES414

 

 

Palencia

ES415

 

 

Salamanca

ES416

 

 

Segovia

ES417

 

 

Soria

ES418

 

 

Valladolid

ES419

 

 

Zamora

ES42

 

Castilla-la Mancha

 

ES421

 

 

Albacete

ES422

 

 

Ciudad Real

ES423

 

 

Cuenca

ES424

 

 

Guadalajara

ES425

 

 

Toledo

ES43

 

Extremadura

 

ES431

 

 

Badajoz

ES432

 

 

Cáceres

ES5

ESTE

 

 

ES51

 

Cataluña

 

ES511

 

 

Barcelona

ES512

 

 

Girona

ES513

 

 

Lleida

ES514

 

 

Tarragona

ES52

 

Comunidad Valenciana

 

ES521

 

 

Alicante

ES522

 

 

Castellon De La Plana

ES523

 

 

Valencia

ES53

 

Islas Baleares

Islas Baleares

ES6

SUR

 

 

ES61

 

Andalucia

 

ES611

 

 

Almeria

ES612

 

 

Cadiz

ES613

 

 

Cordoba

ES614

 

 

Granada

ES615

 

 

Huelva

ES616

 

 

Jaen

ES617

 

 

Málaga

ES618

 

 

Sevilla

ES62

 

Región de Murcia

Región de Murcia

ES63

 

Ceuta y Melilla

 

ES631

 

 

Ceuta

ES632

 

 

Melilla

ES7

CANARIAS

Canarias

 

ES701

 

 

Las Palmas

ES702

 

 

Santa Cruz De Tenerife

Image

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

FR

 

 

FRANCE

FR1

ÎLE DE FRANCE

Île de France

 

FR101

 

 

Paris

FR102

 

 

Seine-et-Marne

FR103

 

 

Yvelines

FR104

 

 

Essonne

FR105

 

 

Hauts-de-Seine

FR106

 

 

Seine-Saint-Denis

FR107

 

 

Val-de-Marne

FR108

 

 

Val-d'Oise

FR2

BASSIN PARISIEN

 

 

FR21

 

Champagne-Ardenne

 

FR211

 

 

Ardennes

FR212

 

 

Aube

FR213

 

 

Marne

FR214

 

 

Haute-Marne

FR22

 

Picardie

 

FR221

 

 

Aisne

FR222

 

 

Oise

FR223

 

 

Somme

FR23

 

Haute-Normandie

 

FR231

 

 

Eure

FR232

 

 

Seine-Maritime

FR24

 

Centre

 

FR241

 

 

Cher

FR242

 

 

Eure-et-Loir

FR243

 

 

Indre

FR244

 

 

Indre-et-Loire

FR245

 

 

Loir-et-Cher

FR246

 

 

Loiret

FR25

 

Basse-Normandie

 

FR251

 

 

Calvados

FR252

 

 

Manche

FR253

 

 

Orne

FR26

 

Bourgogne

 

FR261

 

 

Côte-d'Or

FR262

 

 

Nièvre

FR263

 

 

Saône-et-Loire

FR264

 

 

Yonne

FR3

NORD - PAS-DE-CALAIS

Nord - Pas-de-Calais

 

FR301

 

 

Nord

FR302

 

 

Pas-de-Calais

FR4

EST

 

 

FR41

 

Lorraine

 

FR411

 

 

Meurthe-et-Moselle

FR412

 

 

Meuse

FR413

 

 

Moselle

FR414

 

 

Vosges

FR42

 

Alsace

 

FR421

 

 

Bas-Rhin

FR422

 

 

Haut-Rhin

FR43

 

Franche-Comté

 

FR431

 

 

Doubs

FR432

 

 

Jura

FR433

 

 

Haute-Saône

FR434

 

 

Territoire de Belfort

FR5

OUEST

 

 

FR51

 

Pays de la Loire

 

FR511

 

 

Loire-Atlantique

FR512

 

 

Maine-et-Loire

FR513

 

 

Mayenne

FR514

 

 

Sarthe

FR515

 

 

Vendée

FR52

 

Bretagne

 

FR521

 

 

Côtes-d'Armor

FR522

 

 

Finistère

FR523

 

 

Ille-et-Vilaine

FR524

 

 

Morbihan

FR53

 

Poitou-Charentes

 

FR531

 

 

Charente

FR532

 

 

Charente-Maritime

FR533

 

 

Deux-Sèvres

FR534

 

 

Vienne

FR6

SUD-OUEST

 

 

FR61

 

Aquitaine

 

FR611

 

 

Dordogne

FR612

 

 

Gironde

FR613

 

 

Landes

FR614

 

 

Lot-et-Garonne

FR615

 

 

Pyrénées-Atlantiques

FR62

 

Midi-Pyrénées

 

FR621

 

 

Ariège

FR622

 

 

Aveyron

FR623

 

 

Haute-Garonne

FR624

 

 

Gers

FR625

 

 

Lot

FR626

 

 

Hautes-Pyrénées

FR627

 

 

Tarn

FR628

 

 

Tarn-et-Garonne

FR63

 

Limousin

 

FR631

 

 

Corrèze

FR632

 

 

Creuse

FR633

 

 

Haute-Vienne

FR7

CENTRE-EST

 

 

FR71

 

Rhône-Alpes

 

FR711

 

 

Ain

FR712

 

 

Ardèche

FR713

 

 

Drôme

FR714

 

 

Isère

FR715

 

 

Loire

FR716

 

 

Rhône

FR717

 

 

Savoie

FR718

 

 

Haute-Savoie

FR72

 

Auvergne

 

FR721

 

 

Allier

FR722

 

 

Cantal

FR723

 

 

Haute-Loire

FR724

 

 

Puy-de-Dôme

FR8

MÉDITERRANÉE

 

 

FR81

 

Languedoc-Roussillon

 

FR811

 

 

Aude

FR812

 

 

Gard

FR813

 

 

Hérault

FR814

 

 

Lozère

FR815

 

 

Pyrénées-Orientales

FR82

 

Provence-Alpes-Côte d'Azur

 

FR821

 

 

Alpes-de-Haute-Provence

FR822

 

 

Hautes-Alpes

FR823

 

 

Alpes-Maritimes

FR824

 

 

Bouches-du-Rhône

FR825

 

 

Var

FR826

 

 

Vaucluse

FR83

 

Corse

 

FR831

 

 

Corse-du-Sud

FR832

 

 

Haute-Corse

FR9

DÉPARTEMENTS D'OUTRE-MER

 

 

FR91

 

Guadeloupe

Gadeloupe

FR92

 

Martinique

Martinique

FR93

 

Guyane

Guyane

FR94

 

Réunion

Réunion

Image

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

IE

IRELAND

Ireland

IRELAND

IE001

 

 

Border

IE002

 

 

Dublin

IE003

 

 

Mid-East

IE004

 

 

Midland

IE005

 

 

Mid-West

IE006

 

 

South-East (IRL)

IE007

 

 

South-West (IRL)

IE008

 

 

West

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

IT

 

 

ITALIA

IT1

NORD OVEST

 

 

IT11

 

Piemonte

 

IT111

 

 

Torino

IT112

 

 

Vercelli

IT113

 

 

Biella

IT114

 

 

Verbano-Cusio-Ossola

IT115

 

 

Novara

IT116

 

 

Cuneo

IT117

 

 

Asti

IT118

 

 

Alessandria

IT12

 

Valle d'Aosta

Valle d'Aosta

IT13

 

Liguria

 

IT131

 

 

Imperia

IT132

 

 

Savona

IT133

 

 

Genova

IT134

 

 

La Spezia

IT2

LOMBARDIA

Lombardia

 

IT201

 

 

Varese

IT202

 

 

Como

IT203

 

 

Lecco

IT204

 

 

Sondrio

IT205

 

 

Milano

IT206

 

 

Bergamo

IT207

 

 

Brescia

IT208

 

 

Pavia

IT209

 

 

Lodi

IT20A

 

 

Cremona

IT20B

 

 

Mantova

IT3

NORD EST

 

 

IT31

 

Trentino-Alto Adige

 

IT311

 

 

Bolzano-Bozen

IT312

 

 

Trento

IT32

 

Veneto

 

IT321

 

 

Verona

IT322

 

 

Vicenza

IT323

 

 

Belluno

IT324

 

 

Treviso

IT325

 

 

Venezia

IT326

 

 

Padova

IT327

 

 

Rovigo

IT33

 

Friuli-Venezia Giulia

 

IT331

 

 

Pordenone

IT332

 

 

Udine

IT333

 

 

Gorizia

IT334

 

 

Trieste

IT4

EMILIA-ROMAGNA

Emilia-Romagna

 

IT401

 

 

Piacenza

IT402

 

 

Parma

IT403

 

 

Reggio nell'Emilia

IT404

 

 

Modena

IT405

 

 

Bologna

IT406

 

 

Ferrara

IT407

 

 

Ravenna

IT408

 

 

Forlì-Cesena

IT409

 

 

Rimini

IT5

CENTRO (I)

 

 

IT51

 

Toscana

 

IT511

 

 

Massa-Carrara

IT512

 

 

Lucca

IT513

 

 

Pistoia

IT514

 

 

Firenze

IT515

 

 

Prato

IT516

 

 

Livorno

IT517

 

 

Pisa

IT518

 

 

Arezzo

IT519

 

 

Siena

IT51A

 

 

Grosseto

IT52

 

Umbria

 

IT521

 

 

Perugia

IT522

 

 

Terni

IT53

 

Marche

 

IT531

 

 

Pesaro e Urbino

IT532

 

 

Ancona

IT533

 

 

Macerata

IT534

 

 

Ascoli Piceno

IT6

LAZIO

Lazio

 

IT601

 

 

Viterbo

IT602

 

 

Rieti

IT603

 

 

Roma

IT604

 

 

Latina

IT605

 

 

Frosinone

IT7

ABRUZZO-MOLISE

 

 

IT71

 

Abruzzo

 

IT711

 

 

L'Aquila

IT712

 

 

Teramo

IT713

 

 

Pescara

IT714

 

 

Chieti

IT72

 

Molise

 

IT721

 

 

Isernia

IT722

 

 

Campobasso

IT8

CAMPANIA

Campania

 

IT801

 

 

Caserta

IT802

 

 

Benevento

IT803

 

 

Napoli

IT804

 

 

Avellino

IT805

 

 

Salerno

IT9

SUD

 

 

IT91

 

Puglia

 

IT911

 

 

Foggia

IT912

 

 

Bari

IT913

 

 

Taranto

IT914

 

 

Brindisi

IT915

 

 

Lecce

IT92

 

Basilicata

 

IT921

 

 

Potenza

IT922

 

 

Matera

IT93

 

Calabria

 

IT931

 

 

Cosenza

IT932

 

 

Crotone

IT933

 

 

Catanzaro

IT934

 

 

Vibo Valentia

IT935

 

 

Reggio di Calabria

ITA

SICILIA

Sicilia

 

ITA01

 

 

Trapani

ITA02

 

 

Palermo

ITA03

 

 

Messina

ITA04

 

 

Agrigento

ITA05

 

 

Caltanissetta

ITA06

 

 

Enna

ITA07

 

 

Catania

ITA08

 

 

Ragusa

ITA09

 

 

Siracusa

ITB

SARDEGNA

Sardegna

 

ITB01

 

 

Sassari

ITB02

 

 

Nuoro

ITB03

 

 

Oristano

ITB04

 

 

Cagliari

Image

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

LU

 

 

LUXEMBOURG (GRAND-DUCHÉ)

 

LUXEMBOURG

(GRAND-DUCHÉ)

Luxembourg

(Grand-Duché)

Luxembourg

(Grand-Duché)


CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

NL

 

 

NEDERLAND

NL1

NOORD-NEDERLAND

 

 

NL11

 

Groningen

 

NL111

 

 

Oost-Groningen

NL112

 

 

Delfzijl en omgeving

NL113

 

 

Overig Groningen

NL12

 

Friesland

 

NL121

 

 

Noord-Friesland

NL122

 

 

Zuidwest-Friesland

NL123

 

 

Zuidoost-Friesland

NL13

 

Drenthe

 

NL131

 

 

Noord-Drenthe

NL132

 

 

Zuidoost-Drenthe

NL133

 

 

Zuidwest-Drenthe

NL2

OOST-NEDERLAND

 

 

NL21

 

Overijssel

 

NL211

 

 

Noord-Overijssel

NL212

 

 

Zuidwest-Overijssel

NL213

 

 

Twente

NL22

 

Gelderland

 

NL221

 

 

Veluwe

NL222

 

 

Achterhoek

NL223

 

 

Arnhem/Nijmegen

NL224

 

 

Zuidwest-Gelderland

NL23

 

Flevoland

Flevoland

NL3

WEST-NEDERLAND

 

 

NL31

 

Utrecht

Ultrecht

NL32

 

Noord-Holland

 

NL321

 

 

Kop van Noord-Holland

NL322

 

 

Alkmaar en omgeving

NL323

 

 

IJmond

NL324

 

 

Agglomeratie Haarlem

NL325

 

 

Zaanstreek

NL326

 

 

Groot-Amsterdam

NL327

 

 

Het Gooi en Vechtstreek

NL33

 

Zuid-Holland

 

NL331

 

 

Agglomeratie Leiden en Bollenstreek

NL332

 

 

Agglomeratie's-Gravenhage

NL333

 

 

Delft en Westland

NL334

 

 

Oost-Zuid-Holland

NL335

 

 

Groot-Rijnmond

NL336

 

 

Zuidoost-Zuid-Holland

NL34

 

Zeeland

 

NL341

 

 

Zeeuwsch- Vlaanderen

NL342

 

 

Overig Zeeland

NL4

ZUID-NEDERLAND

 

 

NL41

 

Noord-Brabant

 

NL411

 

 

West-Noord-Brabant

NL412

 

 

Midden-Noord-Brabant

NL413

 

 

Noordoost-Noord-Brabant

NL414

 

 

Zuidoost-Noord-Brabant

NL42

 

Limburg (NL)

 

NL421

 

 

Noord-Limburg

NL422

 

 

Midden-Limburg

NL423

 

 

Zuid-Limburg

Image

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

AT

 

 

ÖSTERREICH

AT1

OSTÖSTERREICH

 

 

AT11

 

Burgenland

 

AT111

 

 

Mittelburgenland

AT112

 

 

Nordburgenland

AT113

 

 

Südburgenland

AT12

 

Niederösterreich

 

AT121

 

 

Mostviertel-Eisenwurzen

AT122

 

 

Niederösterreich-Süd

AT123

 

 

Sankt Pölten

AT124

 

 

Waldviertel

AT125

 

 

Weinviertel

AT126

 

 

Wiener Umland/Nordteil

AT127

 

 

Wiener Umland/Südteil

AT13

 

Wien

Wien

AT2

SÜDÖSTERREICH

 

 

AT21

 

Kärnten

 

AT211

 

 

Klagenfurt-Villach

AT212

 

 

Oberkärnten

AT213

 

 

Unterkärnten

AT22

 

Steiermark

 

AT221

 

 

Graz

AT222

 

 

Liezen

AT223

 

 

Östliche Obersteiermark

AT224

 

 

Oststeiermark

AT225

 

 

West- und Südsteiermark

AT226

 

 

Westliche Obersteiermark

AT3

WESTÖSTERREICH

 

 

AT31

 

Oberösterreich

 

AT311

 

 

Innviertel

AT312

 

 

Linz-Wels

AT313

 

 

Mühlviertel

AT314

 

 

Steyr-Kirchdorf

AT315

 

 

Traunviertel

AT32

 

Salzburg

 

AT321

 

 

Lungau

AT322

 

 

Pinzgau-Pongau

AT323

 

 

Salzburg und Umgebung

AT33

 

Tirol

 

AT331

 

 

Außerfern

AT332

 

 

Innsbruck

AT333

 

 

Osttirol

AT334

 

 

Tiroler Oberland

AT335

 

 

Tiroler Unterland

AT34

 

Vorarlberg

 

AT341

 

 

Bludenz-Bregenzer Wald

AT342

 

 

Rheintal-Bodenseegebiet

Image

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

PT

 

 

PORTUGAL

PT1

CONTINENTE

 

 

PT11

 

Norte

 

PT111

 

 

Minho-Lima

PT112

 

 

Cávado

PT113

 

 

Ave

PT114

 

 

Grande Porto

PT115

 

 

Tâmega

PT116

 

 

Entre Douro e Vouga

PT117

 

 

Douro

PT118

 

 

Alto Trás-os-Montes

PT12

 

Centro (P)

 

PT121

 

 

Baixo Vouga

PT122

 

 

Baixo Mondego

PT123

 

 

Pinhal Litoral

PT124

 

 

Pinhal Interior Norte

PT125

 

 

Dâo-Lafôes

PT126

 

 

Pinhal Interior Sul

PT127

 

 

Serra da Estrela

PT128

 

 

Beira Interior Norte

PT129

 

 

Beira Interior Sul

PT12A

 

 

Cova da Beira

PT13

 

Lisboa e Vale do Tejo

 

PT131

 

 

Oeste

PT132

 

 

Grande Lisboa

PT133

 

 

Península de Setúbal

PT134

 

 

Médio Tejo

PT135

 

 

Lezíria do Tejo

PT14

 

Alentejo

 

PT141

 

 

Alentejo Litoral

PT142

 

 

Alto Alentejo

PT143

 

 

Alentejo Central

PT144

 

 

Baixo Alentejo

PT15

 

Algarve

Algarve

PT2

AÇORES

Açores

Açores

PT3

MADEIRA

Madeira

Madeira

Image

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

FI

 

 

SUOMI/FINLAND

FI1

MANNER-SUOMI

 

 

FI11

 

Uusimaa

Uusimaa

FI12

 

Etelä-Suomi

 

FI121

 

 

Varsinais-Suomi

FI122

 

 

Satakunta

FI123

 

 

Häme

FI124

 

 

Pirkanmaa

FI125

 

 

Päijät-Häme

FI126

 

 

Kymenlaakso

FI127

 

 

Etelä-Karjala

FI13

 

Itä-Suomi

 

FI131

 

 

Etelä-Savo

FI132

 

 

Pohjois-Savo

FI133

 

 

Pohjois-Karjala

FI134

 

 

Kainuu

FI14

 

Väli-Suomi

 

FI141

 

 

Keski-Suomi

FI142

 

 

Etelä-Pohjanmaa

FI143

 

 

Vaasan rannikkoseutu

FI144

 

 

Keski-Pohjanmaa

FI15

 

Pohjois-Suomi

 

FI151

 

 

Pohjois-Pohjanmaa

FI152

 

 

Lappi

FI2

AHVENANMAA/ÅLAND

Ahvenanmaa/Åland

Ahvenanmaa/Åland

Image

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

SE

SVERIGE

 

SVERIGE

SE01

 

Stockholm

 

SE011

 

 

Stockholms län

SE02

 

Östra Mellansverige

 

SE021

 

 

Uppsala län

SE022

 

 

Södermanlands län

SE023

 

 

Östergötlands län

SE024

 

 

Örebro län

SE025

 

 

Västmanlands län

SE03

 

Småland med öarna

 

SE031

 

 

Jönköpings län

SE032

 

 

Kronobergs län

SE033

 

 

Kalmar län

SE034

 

 

Gotlands Län

SE04

 

Sydsverige

 

SE041

 

 

Blekinge län

SE042

 

 

Kristianstad län

SE043

 

 

Malmöhus län

SE05

 

Västsverige

 

SE051

 

 

Hallands län

SE052

 

 

Göteborgs och Bohus län

SE053

 

 

Älvsborgs län

SE054

 

 

Skaraborgs län

SE06

 

Norra Mellansverige

 

SE061

 

 

Värmlands län

SE062

 

 

Kopparbergs län

SE063

 

 

Gävleborgs län

SE07

 

Mellersta Norrland

 

SE071

 

 

Västernorrlands län

SE072

 

 

Jämtlands län

SE08

 

Övre Norrland

 

SE081

 

 

Västerbottens län

SE082

 

 

Norrbottens län

Image

Image

CODE

NUTS 1

NUTS 2

NUTS 3

UK

 

 

UNITED KINGDOM

UK1

NORTH

 

 

UK11

 

Cleveland, Durham

 

UK111

 

 

Cleveland

UK112

 

 

Durham

UK12

 

Cumbria

Cumbria

UK13

 

Northumberland, Tyne and Wear

 

UK131

 

 

Northumberland

UK132

 

 

Tyne and Wear

UK2

YORKSHIRE AND HUMBERSIDE

 

 

UK21

 

Humberside

Humberside

UK22

 

North Yorkshire

North Yorkshire

UK23

 

South Yorkshire

South Yorkshire

UK24

 

West Yorkshire

West Yorkshire

UK3

EAST MIDLANDS

 

 

UK31

 

Derbyshire, Nottinghamshire

 

UK311

 

 

Derbyshire

UK312

 

 

Nottinghamshire

UK32

 

Leicestershire, Northamptonshire

 

UK321

 

 

Leicestershire

UK322

 

 

Northamptonshire

UK33

 

Lincolnshire

Lincolnshire

UK4

EAST ANGLIA

East Anglia

 

UK401

 

 

Cambridgeshire

UK402

 

 

Norfolk

UK403

 

 

Suffolk

UK5

SOUTH EAST (UK)

 

 

UK51

 

Bedfordshire, Hertfordshire

 

UK511

 

 

Bedfordshire

UK512

 

 

Hertfordshire

UK52

 

Berkshire, Buckinghamshire

Oxfordshire

 

UK521

 

 

Berkshire

UK522

 

 

Buckinghamshire

UK523

 

 

Oxfordshire

UK53

 

Surrey, East-West Sussex

 

UK531

 

 

East Sussex

UK532

 

 

Surrey

UK533

 

 

West Sussex

UK54

 

Essex

Essex

UK55

 

Greater London

Greater London

UK56

 

Hampshire, Isle of Wight

 

UK561

 

 

Hampshire

UK562

 

 

Isle of Wight

UK57

 

Kent

Kent

UK6

SOUTH WEST (UK)

 

 

UK61

 

Avon, Gloucestershire, Wiltshire

 

UK611

 

 

Avon

UK612

 

 

Gloucestershire

UK613

 

 

Wiltshire

UK62

 

Cornwall, Devon

 

UK621

 

 

Cornwall

UK622

 

 

Devon

UK63

 

Dorset, Somerset

 

UK631

 

 

Dorset

UK632

 

 

Somerset

UK7

WEST MIDLANDS

 

 

UK71

 

Hereford & Worcester, Warwickshire

 

UK711

 

 

Hereford and Worcester

UK712

 

 

Warwickshire

UK72

 

Shropshire, Staffordshire

 

UK721

 

 

Shropshire

UK722

 

 

Staffordshire

UK73

 

West Midlands (County)

West Midlands (County)

UK8

NORTH WEST (UK)

 

 

UK81

 

Cheshire

Cheshire

UK82

 

Greater Manchester

Greater Manchester

UK83

 

Lancashire

Lancashire

UK84

 

Merseyside

Merseyside

UK9

WALES

 

 

UK91

 

Clwyd, Dyfed, Gwynedd, Powys

 

UK911

 

 

Clwyd

UK912

 

 

Dyfed

UK913

 

 

Gwynedd

UK914

 

 

Powys

UK92

 

Gwent, Mid-South-West Glamorgan

 

UK921

 

 

Gwent

UK922

 

 

Mid Glamorgan

UK923

 

 

South Glamorgan

UK924

 

 

West Glamorgan

UKA

SCOTLAND

 

 

UKA1

 

Borders-Central-Fife-Lothian-Tayside

 

UKA11

 

 

Borders

UKA12

 

 

Central

UKA13

 

 

Fife

UKA14

 

 

Lothian

UKA15

 

 

Tayside

UKA2

 

Dumfries & Galloway, Strathclyde

 

UKA21

 

 

Dumfries and Galloway

UKA22

 

 

Strathclyde

UKA3

 

Highlands, Islands

 

UKA31

 

 

Highlands

UKA32

 

 

Islands

UKA4

 

Grampian

Grampian

UKB

NORTHERN IRELAND

Northern Ireland

Northern Ireland

Image

Image

Допълнение Б

Типове местообитания от приложение I към Директива 92/43/ЕИО

Код

Код по приложение I

П

Тип местообитание

1110

11.25

 

Пясъчни брегове, които са леко покрити от морска вода през цялото време

1120

11.34

*

Лехи на посейдония

1130

13.2

 

Естуари

1140

14

 

Глинести равнини и пясъчни равнини, непрокривани от морска вода при нисък прилив

1150

21

*

Лагуни

1160

 

Големи плитки протоци и заливи

1170

 

Рифове

1180

 

Морски „колони“ в плитки води, причинени от изтичащи газове

1210

17.2

 

Едногодишна растителност по контурите на водните течения/прибоя

1220

17.3

 

Многогодишна растителност по каменни брегове

1230

18.21

 

Обраснали морски скали по Атлантическото и Балтийското крайбрежие

1240

18.22

 

Обраснали морски скали по Средиземноморското крайбрежие (с ендемитни видове от Limonium spp.)

1250

18.23

 

Обраснали морски скали по Макаронезийското крайбрежие (флора, ендемична за тези брегове)

1310

15.11

 

Саликорния и други ежегодно колонизиращи кал и пясък

1320

15.12

 

Спартинови торфища (Spartinion)

1330

15.13

 

Атлантически солени ливади (Glauco-Puccinellietalia)

1340

15.14

*

Континентални солени ливади (Puccinellietalia distantis)

1410

15.15

 

Средиземноморски солени ливади (Juncetalia maritimi)

1420

15.16

 

Средиземноморски и термоатлантически халофилни нискостъблени твърди туфи (Arthrocnemetalia fructicosae)

1430

15.17

 

Иберийски халонитрофилни нискостъблени твърди туфи (Pegano-Salsoletea)

1510

15.18

*

Солени степи (Limonietalia)

1520

15.19

*

Гипсови степи (Gypsophiletalia)

1530

15.1A

*

Панонични солени степи и солени мочурища

2110

16.211

 

Ембрионални подвижни дюни

2120

16.212

 

Подвижни дюни покрай бреговата линия с Ammophila arenaria (бели дюни)

2130

16.221 -> 16.227

*

Неподвижни дюни с тревиста растителност (сиви дюни)

2131

16.221

*

Galio-Koelerion albescentis

2132

16.222

*

Euphorbio-Helichrysion

2133

16.223

*

Crucianellion maritimae

2134

16.224

*

Euphorbia terracina

2135

16.225

*

Mesobromion

2136

16.226

*

Trifolio-Gerantietea sanguinei, Galio maritimi-Geranion sanguinei

2137

16.227

*

Thero-Airion, Botrychio-Polygaletum, Tuberarion guttatae

2140

16.23

*

Декалцирани неподвижни дюни с Empetrum nigrum

2150

16.24

*

Еуатлантически декалцирани неподвижни дюни (Calluno-Ulicetea)

2160

16.25

 

Дюни с Hyppophae rhamnoides

2170

16.26

 

Дюни със Salix arenaria

2180

16.29

 

Гористи дюни на Атлантическото крайбрежие

2190

16.31 -> 16.35

 

Влажни дюни със застояла вода

2191

16.31

 

Локви в дюни със застояла вода

2192

16.32

 

Първични торфища в дюни със застояла вода

2193

16.33

 

Блата в дюни със застояла вода

2194

16.34

 

Пасища в дюни със застояла вода

2195

16.35

 

Тръстикови и острицови легла в дюни със застояла вода

21A0

1A

*

Мачеъри (* в мачеъри в Ирландия)

2210

16.223

 

Неподвижни плажни дюни с Crucianellion maritimae

2220

16.224

 

Дюни с Euphorbia terracina

2230

16.228

 

Пасищни дюни c Malcolmietalia

2240

16.229

 

Пасищни дюни с едногодишни растения Brachypodietalia

2250

16.27

*

Дюни с хвойнови гъсталаци (Juniperus spp.)

2260

16.28

 

Дюни със склеорофилни нискостъблени твърди туфи (Cisto-Lavenduletalia)

2270

16.29 × 42.8

*

Гористи дюни с Pinus pinea и/или Pinus pinaster

2310

64.1 × 31.223

 

Суха пясъчна пустош с Calluna и Genista

2320

64.1 × 31.227

 

Суха пясъчна пустош с Calluna и Empetrum

2330

64.1 × 35.2

 

Открити пасища с Corynephorus и Agrostis на континентални дюни

2340

64.71

*

Панонични наземни дюни

3110

22.11 × 22.31

 

Олиготрофични води с много ниско съдържание на минерали на Атлантическите пясъчни равнини със земноводна растителност: Lobelia, Littorelia и Isoetes

3120

22.11 × 22.34

 

Олиготрофични води с много ниско съдържание на минерали на западносредиземноморските пясъчни равнини с Isoetes

3130

22.12 × (22.31 a 22.32)

 

Олиготрофични води в средноeвропейската и периалпийска област със земноводна растителност Littorella или Isoetes или едногодишна растителност по открити брегове (Nanocyperetalia)

3131

22.12 × 22.31

 

Олиготрофични води в средноевропейската и периалпийска област със земноводна растителност: Littorella или Isoetes

3132

22.12 × 22.32

 

Олиготрофични води в средноевропейската и периалпийската област с едногодишна растителност по открити брегове (Nanocyperetalia)

3140

22.12 × 22.44

 

Твърди олигомезотрофични води с бентосна растителност от харови формации

3150

22.13

 

Естествени еутрофични езера с Magnopotamion или Hydrocharition — тип растителност

3160

22.14

 

Дистрофични езера

3170

22.34

*

Средиземноморски временни езера

3180

*

Езера (Ирландия)

3220

24.221 a 24.222

 

Алпийски реки и тревиста растителност покрай бреговете им

3221

24.221

 

Субалпийски ручейни съобщества от върбовка

3222

24.222

 

Алпийски чакълени съобщества

3230

24.223

 

Алпийски реки и тяхната дървесна растителност с Myricaria germanica

3240

24.224

 

Алпийски реки и тяхната дървесна растителност със Salix elaegnos

3250

24.225

 

Постоянно течащи средиземноморски реки с Glaucium flavum

3260

24.4

 

Плаваща растителност от Ranunculus на равнинни подпланински реки

3270

24.52

 

Chenopodietum rubri от подпланински реки

3280

24.53

 

Постоянно течащи средиземноморски реки: Rapsalo-Agrostidion и висящи завеси от Salix и Populus alba

3290

 

Пресъхващи течащи средиземноморски реки

4010

31.11

 

Северноатлантически влажни пустеещи земи с Erica tetralix

4020

31.12

*

Южноатлантически влажни пустеещи земи с Erica ciliaris и Erica tetralix

4030

31.2

 

Сухи пустеещи земи (всички подтипове)

4040

31.234

*

Сухи крайбрежни пустеещи земи с Erica vagans и Ulex maritimus

4050

31.3

*

Ендемични макаронезийски пустеещи земи

4060

31.4

 

Алпийски и субалпийски пустеещи земи

4070

31.5

*

Туфи с Pinus mugo и Rhododendron hirsutum (Mugo-Rhododendretum hirsuti)

4080

31.622

 

Туфи от субарктическа върба

4090

31.7

 

Ендемични оросредиземноморски пустеещи земи с прещип

5110

31.82

 

Стабилни формации на Buxus sempervirens върху варовикови скалисти склонове (Berberidion p.)

5120

31.842

 

Планински формации на Genista purgans

5130

31.88

 

Формации на Juniperus communis върху варовикови пустеещи земи или пасища

5140

31.89

*

Формации Cistus palhinhae на морски влажни пустеещи земи (Junipero-Cistetum palhinhae)

5210

32.131 -> 32.135

 

Формации на Juniperus

5211

32.131

 

Juniperus oxycedrus arborescent matorral

5212

32.132

 

Juniperus phoenicea arborescent matorral

5213

32.133

 

Juniperus excelsa и J. foetidissima arborescent matorrals

5214

32.134

 

Juniperus communis arborescent matorral

5215

32.135

 

Juniperus drupacea arborescent matorral

5220

32.17

*

Matorral c Zyziphus

5230

32.18

*

Matorral c Laurus nobilis

5310

32.216

 

Лаврови гъсталаци

5320

32.217

 

Ниски формации от Еуфорбия близо до скали

5330

32.22 -> 32.26

 

Всички типове

5331

32.22

 

Формации от дървовидна млечка (Еуфорбия)

5332

32.23

 

Дисдоминирани гариги

5333

32.24

 

Палметови храсталаци

5334

32.25

 

Предпустинни нискостъблени туфи

5335

32.26

 

Топлосредиземноморски полета от зановец (ретамари)

5410

33.1

 

Astralago-Plantaginetum subulatae phrygana

5420

33.3

 

Sarcopoterium spinosum phrygana

5430

33.4

 

Критски формации (Euphorbieto-Verbascion)

6110

34.11

*

Карстови варовикови пасища (Alysso-Sedion albi)

6120

34.12

*

Ксерикови пясъчни варовикови пасища (Koelerion glaucae)

6130

34.2

 

Каламинариански пасища

6140

36.314

 

Силициеви пиринейски пасища с Festuca eskia

6150

36.32

 

Силициеви алпийски и бореални треви

6160

36.36

 

Силициеви иберийски пасища c Festuca indigesta

6170

36.41 ->36.45

 

Алпийски варовикови пасища

6171

36.41

 

Прегорели ливади от острица и съответните съобщества

6172

36.42

 

Обветрени оголени торфища

6173

36.43

 

Терасирани и концентрични пасища

6174

36.44

 

Алпийски съобщества на тежките метали

6175

36.45

 

Оросредиземноморски оголени пасища

6180

36.5

 

Макаронезийски планински пасища

6210

34.31 ->34.34

*

(Festuco Brometalia) Върху варовикови субстрати (*важни обекти за орхидеи)

6211

34.31

*

Субконтинентални степни пасища

6212

34.32

*

Субатлантически полусухи варовикови пасища

6213

34.33

*

Субатлантически много сухи варовикови пасища

6214

34.34

*

Централноевропейски калциево-силициеви пасища

6220

34.5

*

Псевдостепи с треви и едногодишни растения (Thero-Brachypodietea)

6230

35.1

*

Богато на видове пасище Нардус, върху силициеви субстрати в планински местности (и подпланински местности, в континентална Европа)

6240

34.31

*

Субконтинентални степни пасища

6250

34.91

*

Панонични степи

6260

34.A1

*

Панонични пясъчни степи

6310

32.11

 

С Quercus suber и/или Quercus ilex

6410

37.31

 

Ливади с молиния върху варовик и глина (Eu-Molinion)

6420

37.4

 

Средиземноморски високи треви и тръстикови ливади (Molinio-Holoschoenion)

6430

37.7 a 37.8

 

Еутрофични високи треви

6431

37.7

 

Влажни покрайнини на речни корита и гори

6432

37.8

 

Субалпийски и алпийски съобщества

6440

 

Ливади от Cnidion venosae, изложени на заливане от вода

6510

38.2

 

Низинни ливади за сено (Alopecurus pratensis, Sanguisorba officinalis)

6520

38.3

 

Планински ливади за сено (Британски тип с Geranium sylvaticum )

7110

51.1

*

Изкуствено създадени действащи блата

7120

51.2

 

Нарушени изкуствено създадени блата (все още с възможност за естествено възстановяване)

7130

52.1 a 52.2

*

Спящи блата (*само активни)

7131

52.1

*

Низинни спящи блата

7132

52.2

*

Планински спящи блата

7140

54.5

 

Преходни тинести и тресавищни блата

7150

54.6

 

Падини върху торфени субстрати (Rhynchosporion)

7210

53.3

*

Варовити блата с Cladium mariscus и Carex davalliana

7220

54.12

*

Вкаменяващи се извори с шуплести варовикови образувания (Cratoneurion)

7230

54.2

 

Алкални блата

7240

54.3

*

Алпийски първични образувания от Caricion bicoloris-atrofuscae

7310

54.8

*

Aapa mires

7320

54.9

*

Palsa mires

8110

61.1

 

Силициеви

8120

61.2

 

Същински

8130

61.3

 

Западносредиземноморски и алпийски термофилни

8140

61.4

 

Балкански

8150

61.5

 

Средноевропейски силициеви

8160

61.6

*

Средноевропейски варовити

8210

62.1 a 62.1A

 

Варовикови подтипове

8211

62.11

 

Западно средиземноморски и ороиберийски варовикови скали

8212

62.12

 

Централнопиринейски варовикови скали

8213

62.13

 

Лигуроапенински варовикови скали

8214

62.14

 

Южноиталиански варовикови скали

8215

62.15

 

Алпийски и субсредиземноморски варовикови скали

8216

62.16

 

Средиземноморски гръцки варовикови скали

8217

62.17

 

Егейски варовикови скали

8218

62.18

 

Южногръцки планински скали

8219

62.19

 

Централногръцки планински скали

821A

62.1A

 

Северногръцки варовикови скали

8220

62.2

 

Силикатни подтипове

8230

62.3

 

Първична растителност по скални повърхности

8240

62.4

*

Варовикови настилки

8310

65

 

Пещери, затворени за посещение

8320

 

Полета от лава и естествени разкопки

8330

 

Подводни или частичноподводни морски скали

8340

 

Постоянни глетчери

9010

42.C

*

Западна тайга

9110

41.11

 

Luzulo-Fagetum букови гори

9120

41.12

 

Букови гори с Ilex и Taxus, богати на епифити (Ilici-Fagion)

9130

41.13

 

Asperulo-Fagetum букови гори

9140

41.15

 

Субалпийски букови гори с Acer и Rumex arifolius

9150

41.16

 

Варовикови букови гори (Cephalanthero-Fagion)

9160

41.24

 

Stellario-Carpinetum дъб—габър гори

9170

41.26

 

Galio-Carpinetum дъб—габър гори

9180

41.4

*

Гори от Tilio-Acerion в дефиле

9190

41.51

 

Стари ацидофилни дъбови гори с Quercus robur на пясъчни равнини

91A0

41.53

 

Стари дъбови гори с Ilex и Blechnum на Британските острови

91B0

41.86

 

Fraxinus angustifolia гори

91C0

42.51

*

Каледонска гора

91D0

44.A1 -> 44.A4

*

Заблатена гора

91D1

44.A1

*

Брезови гори с торфен мъх

91D2

44.A2

*

Заблатени гори от шотландски бор

91D3

44.A3

*

Заблатени гори от планински бор

91D4

44.A4

*

Смърчови гори с торфен мъх

91

44.3

*

Остатъчни алувиални гори (Alnion glutinoso-incanae)

91F0

44.4

 

Смесени гори дъб—бряст—ясен на големи реки

91G0

41.2B

*

Панонични гори от дъб—габър

91H0

41.7374

*

Панонийски гори от бял дъб

91I0

41.7A

*

Евросибирски гори от степен дъб

9210

41.181

*

Апенински букови гори с Taxus и Ilex

9220

41.184

*

Апенински букови гори с Abies alba и букови гори с Abies nebrodensis

9230

41.6

 

Галицио-португалски дъбови гори с Quercus robur и Quercus pyrenaica

9240

41.77

 

Гори от Quercus faginea (Иберийски полуостров)

9250

41.85

 

Гори от Quercus trojana (Италия и Гърция)

9260

41.9

 

Кестенови гори

9270

41.1A × 42.17

 

Гори от елински бук с Abies borisii-regis

9280

41.1B

 

Гори от Quercus frainetto

9290

42.A1

 

Кипарисови гори (Acero-Cupression)

92A0

44.17

 

Галерии от Salix alba и Populus alba

92B0

44.52

 

Крайречни формации по пресъхващи средиземноморски водни потоци с Rhododendron ponticum, Salix и други

92C0

44.7

 

Ориенталски платанови гори (Platanion orientalis)

92D0

44.8

 

Термосредиземноморски крайречни галерии (Nerio-Tamariceteae) и крайречни галерии (Securinegion tinctoriae) на югозападния Иберийски полуостров

9310

41.7C

 

Критски гори от Quercus brachyphylla

9320

45.1

 

Гори от Olea и Ceratonia

9330

45.2

 

Гори от Quercus suber

9340

45.3

 

Гори от Quercus ilex

9350

45.5

 

Гори от Quercus macrolepis

9360

45.61 -> 45.63

*

Макаронезийски лаврови гори (Laurus, Ocotea)

9361

45.61

*

Азорски laurisilvas

9362

45.62

*

Мадейрови laurisilvas

9363

45.63

*

Канарски laurisilvas

9370

45.7

*

Палмови горички от феникс/Phoenix

9380

45.8

 

Гори от Ilex aquifolium

9410

42.21 -> 42.23

 

Ацидофилни гори (Vaccinio-Piceetea)

9411

42.21

 

Субалпийски смърчови гори на Алпите

9412

42.22

 

Планински смърчови гори на вътрешните Алпи

9413

42.23

 

Субалпийски херциниански гори

9420

42.31 a 42.32

 

Алпийски гори с лиственица и Pinus cembra

9421

42.31

 

Източни силикатни гори от лиственица и арола

9422

42.32

 

Източни калцитни гори от лиственица и арола

9430

42.4

*

Гори от Pinus uncinata (*върху гипс и варовик)

9510

42.14

*

Апенински гори от Abies alba и Picea excelsa

9520

42.19

 

Гори от Abies pinsaro

9530

42.61 -> 42.66

*

Средиземноморски борови гори с ендемитни черни борове

9531

42.61

*

Италиански гори от Pinus nigra

9532

42.62

*

Гръцки гори от Pinus nigra

9533

42.63

*

Гори от бор на Залцман

9534

42.64

*

Корсикански гори от ларициев бор

9535

42.65

*

Калабрийски гори от ларициев бор

9536

42.66

*

Гори от бор на Пала

9540

42.8

 

Средиземноморски борови гори с ендемитни мезогейски борове, включващи Pinus mugo и Pinus leucodermis

9550

42.9

 

Макаронезийски борови гори (ендемитни)

9560

42.A2 -> 42.A5 a 42.A8

*

Ендемични средиземноморски гори с Juniperus spp.

9561

42.A2

*

Гори от испанска хвойна

9562

42.A3

*

Гори от гръцка хвойна

9563

42.A4

*

Гори от смрадлива хвойна

9564

42.A5

*

Гори от сирийска хвойна (Juniperus drupaceae)

9565

42.A8

*

Макаронезийски хвойнови гори

9570

42.A6

*

Гори от Tetraclinis articulata (Murcia)

9580

42.A71 -> 42.A73

*

Гори от Taxus baccata

9581

42.A71

*

Гори от британски тис

9582

42.A72

*

Гори от корсикански тис

9583

42.A73

*

Гори от сардински тис

Допълнение B

Видове птици по приложение I към Директива 79/409/ЕИО

Код Новак

Наименование

Приложение

I

II/I

II/2

III/l

III/2

A402

Accipiter brevipes

X

 

 

 

 

A085

Accipiter gentilis

 

 

 

 

 

A400

Accipiter gentilis arrigonii

X

 

 

 

 

A086

Accipiter nisus

 

 

 

 

 

A401

Accipiter nisus granti

X

 

 

 

 

A298

Acrocephalus arundinaceus

 

 

 

 

 

A293

Acrocephalus melanopogon

X

 

 

 

 

A294

Acrocephalus paludicola

X

 

 

 

 

A296

Acrocephalus palustris

 

 

 

 

 

A295

Acrocephalus schoenobaenus

 

 

 

 

 

A297

Acrocephalus scirpaceus

 

 

 

 

 

A168

Actitis hypoleucos

 

 

 

 

 

A324

Aegithalos caudatus

 

 

 

 

 

A223

Aegolius funereus

X

 

 

 

 

A079

Aegypius monachus

X

 

 

 

 

A247

Alauda arvensis

 

 

 

 

 

A200

Alca torda

 

 

 

 

 

A229

Alcedo atthis

X

 

 

 

 

A111

Alectoris hbrbara

X

 

X

X

 

A411

Alectoris chukar

 

 

 

 

 

A109

Alectoris graeca

 

X

 

 

 

A412

Alectoris graeca saxatilis

X

 

 

 

 

A413

Alectoris graeca whitakeri

X

 

 

 

 

A110

Alectoris rufa

 

X

 

X

 

A203

Alle alle

 

 

 

 

 

A054

Anas acuta

 

X

 

 

X

A056

Anas clypeata

 

X

 

 

X

A052

Anas crecca

 

X

 

 

X

A050

Anas penelope

 

X

 

 

X

A053

Anas platyrhynchos

 

X

 

X

 

A055

Anas querquedula

 

X

 

 

 

A051

Anas strepera

 

X

 

 

 

A041

Anser albifrons

 

 

X

 

 

A394

Anser albifrons albifrons

 

 

 

 

X

A395

Anser albifrons flavirostris

X

 

 

 

 

A043

Anser anser

 

X

 

 

X

A040

Anser brachyrhynchus

 

 

X

 

 

A042

Anser erythropus

X

 

 

 

 

A039

Anser fabalis

 

X

 

 

 

A432

Anthus berthelotii

 

 

 

 

 

A255

Anthus campestris

X

 

 

 

 

A258

Anthus cervinus

 

 

 

 

 

A257

Anthus pratensis

 

 

 

 

 

A254

Anthus richardi

 

 

 

 

 

A259

Anthus spinoletta

 

 

 

 

 

A256

Anthus trivialis

 

 

 

 

 

A226

Apus apus

 

 

 

 

 

A424

Apus caffer

X

 

 

 

 

A228

Apus melba

 

 

 

 

 

A227

Apus pallidus

 

 

 

 

 

A425

Apus unicolor

 

 

 

 

 

A405

Aquila adalberti

X

 

 

 

 

A091

Aquila chrysaetos

X

 

 

 

 

A090

Aquila clanga

X

 

 

 

 

A404

Aquila heliaca

X

 

 

 

 

A089

Aquila pomarina

X

 

 

 

 

A028

Ardea cinerea

 

 

 

 

 

A029

Ardea purpurea

X

 

 

 

 

A024

Ardeola ralloides

X

 

 

 

 

A169

Arenaria interpres

 

 

 

 

 

A222

Asio flammeus

X

 

 

 

 

A221

Asio otus

 

 

 

 

 

A218

Athene noctua

 

 

 

 

 

A059

Aythya ferina

 

X

 

 

X

A061

Aythya fuligula

 

X

 

 

X

A062

Aythya marila

 

 

X

 

X

A060

Aythya nyroca

X

 

 

 

 

A263

Bombycilla garrulus

 

 

 

 

 

A104

Bonasa bonasia

X

 

X

 

 

A021

Botaurus stellaris

X

 

 

 

 

A046

Branta bernicla

 

 

X

 

 

A044

Branta canadensis

 

X

 

 

 

A045

Branta leucopsis

X

 

 

 

 

A396

Branta ruficollis

X

 

 

 

 

A215

Bubo bubo

X

 

 

 

 

A025

Bubulcus ibis

 

 

 

 

 

A452

Bucanetes githagineus

X

 

 

 

 

A067

Bucephala clangula

 

 

X

 

 

A387

Bulweria bulwerii

X

 

 

 

 

A133

Burhinus oedicnemus

X

 

 

 

 

A087

Buteo buteo

 

 

 

 

 

A088

Buteo lagopus

 

 

 

 

 

A403

Buteo rufinus

X

 

 

 

 

A243

Calandrella brachydactyla

X

 

 

 

 

A431

Calandrella rufescens

 

 

 

 

 

A374

Calcarius lapponicus

 

 

 

 

 

A144

Calidris alba

 

 

 

 

 

A149

Calidris alpina

 

 

 

 

 

A143

Calidris canutus

 

 

X

 

 

A147

Calidris ferruginea

 

 

 

 

 

A148

Calidris maritima

 

 

 

 

 

A145

Calidris minuta

 

 

 

 

 

A146

Calidris temminckii

 

 

 

 

 

A010

Calonectris diomedea

X

 

 

 

 

A224

Caprimulgus europaeus

X

 

 

 

 

A225

Caprimulgus ruficollis

 

 

 

 

 

A366

Carduelis cannabina

 

 

 

 

 

A364

Carduelis carduelis

 

 

 

 

 

A363

Carduelis chloris

 

 

 

 

 

A368

Carduelis flammea

 

 

 

 

 

A367

Carduelis flavirostris

 

 

 

 

 

A365

Carduelis spinus

 

 

 

 

 

A371

Carpodacus erythrinus

 

 

 

 

 

A202

Cepphus grylle

 

 

 

 

 

A268

Cercotrichas galactotes

 

 

 

 

 

A335

Certhia brachydactyla

 

 

 

 

 

A334

Certhia familiaris

 

 

 

 

 

A288

Cettia cetti

 

 

 

 

 

A138

Charadrius alexandrinus

 

 

 

 

 

A417

Charadrius asiaticus

 

 

 

 

 

A136

Charadrius dubius

 

 

 

 

 

A137

Charadrius hiaticula

 

 

 

 

 

A430

Chersophilus duponti

X

 

 

 

 

A416

Chlamydotis undulata

X

 

 

 

 

A196

Chlidonias hybridus

X

 

 

 

 

A198

Chlidonias leucopterus

 

 

 

 

 

A197

Chlidonias niger

X

 

 

 

 

A031

Ciconia ciconia

X

 

 

 

 

A030

Ciconia nigra

X

 

 

 

 

A264

Cinclus cinclus

 

 

 

 

 

A080

Circaetus gallicus

X

 

 

 

 

A081

Circus aeruginosus

X

 

 

 

 

A082

Circus cyaneus

X

 

 

 

 

A083

Circus macrourus

X

 

 

 

 

A084

Circus pygargus

X

 

 

 

 

A289

Cisticola juncidis

 

 

 

 

 

A211

Clamator glandarius

 

 

 

 

 

A064

Clangula hyemalis

 

 

X

 

 

A373

Coccothraustes coccothraustes

 

 

 

 

 

A422

Columba bollii

X

 

 

 

 

A423

Columba junoniae

X

 

 

 

 

A206

Columba livia

 

X

 

 

 

A207

Columba oenas

 

 

X

 

 

A208

Columba palumbus

 

X

 

X

 

A421

Columba palumbus azorica

X

 

 

 

 

A455

Columba trocaz

X

 

 

 

 

A231

Coracias garrulus

X

 

 

 

 

A350

Corvus corax

 

 

 

 

 

A349

Corvus corone

 

X

 

 

 

A348

Corvus frugilegus

 

X

 

 

 

A347

Corvus monedula

 

X

 

 

 

A 113

Coturnix coturnix

 

 

X

 

 

A122

Crex crex

X

 

 

 

 

A212

Cuculus canorus

 

 

 

 

 

A134

Cursorius cursor

X

 

 

 

 

A454

Cyanopica cyana

 

 

 

 

 

A037

Cygnus bewickii

X

 

 

 

 

A038

Cygnus cygnus

X

 

 

 

 

A036

Cygnus olor

 

 

X

 

 

A253

Delichon urbica

 

 

 

 

 

A239

Dendrocopos leucotos

X

 

 

 

 

A237

Dendrocopos major

 

 

 

 

 

A427

Dendrocopos major canariensis

X

 

 

 

 

A428

Dendrocopos major thanneri

X

 

 

 

 

A238

Dendrocopos medius

X

 

 

 

 

A240

Dendrocopos minor

 

 

 

 

 

A429

Dendrocopus syriacus

X

 

 

 

 

A236

Dryocopus martius

X

 

 

 

 

A027

Egretta alba

X

 

 

 

 

A026

Egretta garzetta

X

 

 

 

 

A399

Elanus caeruleus

X

 

 

 

 

A447

Emberiza caesia

X

 

 

 

 

A378

Emberiza cia

 

 

 

 

 

A446

Emberiza cineracea

X

 

 

 

 

A377

Emberiza cirlus

 

 

 

 

 

A376

Emberiza citrinella

 

 

 

 

 

A379

Emberiza hortulana

X

 

 

 

 

A382

Emberiza melanocephala

 

 

 

 

 

A380

Emberiza pusilla

 

 

 

 

 

A381

Emberiza schoeniclus

 

 

 

 

 

A248

Eremophila alpestris

 

 

 

 

 

A269

Erithacus rubecula

 

 

 

 

 

A139

Eudromias morinellus

X

 

 

 

 

A101

Falco biarmicus

X

 

 

 

 

A098

Falco columbarius

X

 

 

 

 

A100

Falco eleonorae

X

 

 

 

 

A095

Falco naumanni

X

 

 

 

 

A103

Falco peregrinus

X

 

 

 

 

A102

Falco rusticolus

X

 

 

 

 

A099

Falco subbuteo

 

 

 

 

 

A096

Falco tinnunculus

 

 

 

 

 

A097

Falco vespertinus

 

 

 

 

 

A321

Ficedula albicollis

X

 

 

 

 

A322

Ficedula hypoleuca

 

 

 

 

 

A320

Ficedula parva

X

 

 

 

 

A442

Ficedula semitorquata

X

 

 

 

 

A204

Fratercula arctica

 

 

 

 

 

A359

Fringilla coelebs

 

 

 

 

 

A448

Fringilla coclebs ombriosa

X

 

 

 

 

A360

Fringilla montifringilla

 

 

 

 

 

A449

Fringilla teydea

X

 

 

 

 

A125

Fulica atra

 

X

 

 

X

A126

Fulica cristata

X

 

 

 

 

A009

Fulmarus glacialis

 

 

 

 

 

A244

Galerida cristata

 

 

 

 

 

A245

Galerida theklae

X

 

 

 

 

A153

Gallinago gallinago

 

X

 

 

X

A154

Gallinago media

X

 

 

 

 

A123

Gallinula chloropus

 

 

X

 

 

A342

Garrulus glandarius

 

 

X

 

 

A002

Gavia arctica

X

 

 

 

 

A003

Gavia immer

X

 

 

 

 

A001

Gavia stellata

X

 

 

 

 

A189

Gelochelidon nilotica

X

 

 

 

 

A033

Geronticus eremita

 

 

 

 

 

A135

Glareola pratincola

X

 

 

 

 

A217

Glaucidium passerinum

X

 

 

 

 

A127

Grus grus

X

 

 

 

 

A076

Gypaetus barbatus

X

 

 

 

 

A078

Gyps fulvus

X

 

 

 

 

A130

Haematopus ostralegus

 

 

X

 

 

A426

Halcyon smyrnensis

 

 

 

 

 

A075

Haliaeetus albicilla

X

 

 

 

 

A093

Hieraaetus fasciatus

X

 

 

 

 

A092

Hieraaetus pennatus

X

 

 

 

 

A131

Himantopus himantopus

X

 

 

 

 

A299

Hippolais icterina

 

 

 

 

 

A439

Hippolais olivetorum

X

 

 

 

 

A438

Hippolais pallida

 

 

 

 

 

A300

Hippolais polyglotta

 

 

 

 

 

A252

Hirundo daurica

 

 

 

 

 

A251

Hirundo rustica

 

 

 

 

 

A398

Histrionicus histrionicus

 

 

 

 

 

A418

Hoplopterus spinosus

X

 

 

 

 

A014

Hydrobates pelagicus

X

 

 

 

 

A022

Ixobrychus minutus

X

 

 

 

 

A233

Jynx torquilla

 

 

 

 

 

A105

Lagopus lagopus lagopus

 

 

X

X

 

A406

Lagopus lagopus scot./hibernicus

 

X

 

X

 

A106

Lagopus mutus

 

X

 

 

X

A408

Lagopus mutus helveticus

X

 

 

 

 

A407

Lagopus mutus pyrenaicus

X

 

 

 

 

A338

Lanius collurio

X

 

 

 

 

A340

Lanius excubitor

 

 

 

 

 

A339

Lanius minor

X

 

 

 

 

A433

Lanius nubicus

 

 

 

 

 

A341

Lanius senator

 

 

 

 

 

A184

Larus argentatus

 

 

X

 

 

A181

Larus audouinii

X

 

 

 

 

A182

Larus canus

 

 

X

 

 

A183

Larus fuscus

 

 

X

 

 

A180

Larus genei

X

 

 

 

 

A185

Larus glaucoides

 

 

 

 

 

A186

Larus hyperboreus

 

 

 

 

 

A187

Larus marinus

 

 

X

 

 

A176

Larus melanocephalus

X

 

 

 

 

A177

Larus minutus

 

 

 

 

 

A179

Larus ridibundus

 

 

X

 

 

A178

Larus sabini

 

 

 

 

 

A150

Limicola falcinellus

 

 

 

 

 

A157

Limosa lapponica

X

 

X

 

 

A156

Limosa limosa

 

 

X

 

 

A291

Locustella fluviatilis

 

 

 

 

 

A292

Locustella luscinioides

 

 

 

 

 

A290

Locustella naevia

 

 

 

 

 

A369

Loxia curvirstra

 

 

 

 

 

A370

Loxia pytyopsittacus

 

 

 

 

 

A451

Loxia scotica

X

 

 

 

 

A246

Lullula arborea

X

 

 

 

 

A270

Luscinia luscinia

 

 

 

 

 

A271

Luscinia megarhynchos

 

 

 

 

 

A272

Luscinia svecica

X

 

 

 

 

A152

Lymnocryptes minimus

 

X

 

 

X

A057

Marmayonetta angustirostris

X

 

 

 

 

A066

Melanitta fusca

 

 

X

 

 

A065

Melanitta nigra

 

 

X

 

X

A242

Melanocorypha calandra

X

 

 

 

 

A068

Mergus albellus

X

 

 

 

 

A070

Mergus merganser

 

 

X

 

 

A069

Mergus serrator

 

 

X

 

 

A230

Merops apiaster

 

 

 

 

 

A383

Miliaria calandra

 

 

 

 

 

A073

Milvus migrans

X

 

 

 

 

A074

Milvus milvus

X

 

 

 

 

A280

Monticola saxatilis

 

 

 

 

 

A281

Monticola solitarius

 

 

 

 

 

A358

Montifringilla nivalis

 

 

 

 

 

A262

Motacilla alba

 

 

 

 

 

A261

Motacilla cinerea

 

 

 

 

 

A260

Motacilla flava

 

 

 

 

 

A441

Muscicapa latirostris

 

 

 

 

 

A319

Muscicapa striata

 

 

 

 

 

A077

Neophron percnopterus

X

 

 

 

 

A058

Netta rufina

 

 

X

 

 

A344

Nucifraga caryocatactes

 

 

 

 

 

A160

Numenius arqvata

 

 

X

 

 

A158

Numenius phaeopus

 

 

X

 

 

A159

Numenius tenuirostris

X

 

 

 

 

A216

Nyctea scandiaca

X

 

 

 

 

A023

Nycticorax nycticorax

X

 

 

 

 

A390

Oceanodroma castro

X

 

 

 

 

A015

Oceanodroma leucorhoa

X

 

 

 

 

A278

Oenanthe hispanica

 

 

 

 

 

A435

Oenanthe isabellina

 

 

 

 

 

A436

Oenanthe leucopyga

 

 

 

 

 

A279

Oenanthe leucura

X

 

 

 

 

A277

Oenanthe oenanthe

 

 

 

 

 

A337

Oriolus oriolus

 

 

 

 

 

A129

Otis tarda

X

 

 

 

 

A214

Otus scops

 

 

 

 

 

A071

Oxyura leucocephala

X

 

 

 

 

A094

Pandion haliaetus

X

 

 

 

 

A323

Panurus biarmicus

 

 

 

 

 

A328

Parus ater

 

 

 

 

 

A329

Parus caeruleus

 

 

 

 

 

A327

Parus cristatus

 

 

 

 

 

A443

Parus lugubris

 

 

 

 

 

A330

Parus major

 

 

 

 

 

A326

Parus montanus

 

 

 

 

 

A325

Parus palustris

 

 

 

 

 

A354

Passer domesticus

 

 

 

 

 

A355

Passer hispaniolensis

 

 

 

 

 

A356

Passer montanus

 

 

 

 

 

A389

Pelagodrama marina

X

 

 

 

 

A020

Pelecanus crispus

X

 

 

 

 

A019

Pelecanus onocrotalus

X

 

 

 

 

A112

Perdix perdix

 

X

 

X

 

A415

Perdix perdix hispaniensis

X

 

 

 

 

A414

Perdix perdix italica

X

 

 

 

 

A072

Pernis apivorus

X

 

 

 

 

A357

Petronia petronia

 

 

 

 

 

A018

Phalacrocorax aristotelis

 

 

 

 

 

A392

Phalacrocorax aristotelis desmarestii

X

 

 

 

 

A017

Phalacrocorax carbo

 

 

 

 

 

A391

Phalacrocorax carbo sinensis

X

 

 

 

 

A393

Phalacrocorax pygmeus

X

 

 

 

 

A171

Phalaropus fulicarnus

 

 

 

 

 

A170

Phalaropus lobatus

X

 

 

 

 

A115

Phasianus colchicus

 

X

 

X

 

A151

Philomachus pugnax

X

 

X

 

 

A035

Phoenicopterus ruber

X

 

 

 

 

A273

Phoenicurus ochruros

 

 

 

 

 

A274

Phoenicurus phoenicurus

 

 

 

 

 

A313

Phylloscopus bonelli

 

 

 

 

 

A315

Phylloscopus collybita

 

 

 

 

 

A314

Phylloscopus sibilatrix

 

 

 

 

 

A312

Phylloscopus trochiloides

 

 

 

 

 

A316

Phylloscopus trochilus

 

 

 

 

 

A343

Pica pica

 

X

 

 

 

A241

Picoides tridactylus

X

 

 

 

 

A234

Picus canus

X

 

 

 

 

A235

Picus viridis

 

 

 

 

 

A034

Platalea leucorodia

X

 

 

 

 

A375

Plectrophenax nivalis

 

 

 

 

 

A032

Plegadis falcinellus

X

 

 

 

 

A140

Pluvialis apricaria

X

 

X

 

X

A141

Pluvialis squatarola

 

 

X

 

 

A007

Podiceps auritus

X

 

 

 

 

A005

Podiceps cristatus

 

 

 

 

 

A006

Podiceps grisegena

 

 

 

 

 

A008

Podiceps nigricollis

 

 

 

 

 

A124

Porphyrio porphyrio

X

 

 

 

 

A120

Porzana parva

X

 

 

 

 

A119

Porzana porzana

X

 

 

 

 

A121

Porzana pusilla

X

 

 

 

 

A267

Prunella collaris

 

 

 

 

 

A266

Prunella modularis

 

 

 

 

 

A205

Pterocles alchata

X

 

 

 

 

A420

Pterocles orientalis

X

 

 

 

 

A386

Pterodroma feae

X

 

 

 

 

A385

Pterodroma madeira

X

 

 

 

 

A250

Ptyonoprogne rupestris

 

 

 

 

 

A388

Puffinus assimilis

X

 

 

 

 

A011

Puffinus gravis

 

 

 

 

 

A012

Puffinus griseus

 

 

 

 

 

A013

Puffinus puffinus

 

 

 

 

 

A384

Puffinus puffinus mauretanicus

X

 

 

 

 

A345

Pyrrhocorax graculus

 

 

 

 

 

A346

Pyrrhocorax pyrrhocorax

X

 

 

 

 

A453

Pyrrhula murina

X

 

 

 

 

A372

Pyrrhula pyrrhula

 

 

 

 

 

A118

Rallus aquaticus

 

 

X

 

 

A132

Recurvirostra avosetta

X

 

 

 

 

A318

Regulus ignicapillus

 

 

 

 

 

A317

Regulus regulus

 

 

 

 

 

A336

Remiz pendulinus

 

 

 

 

 

A249

Riparia riparia

 

 

 

 

 

A188

Rissa tridactyla

 

 

 

 

 

A437

Saxicola dacotiae

X

 

 

 

 

A275

Saxicola rubetra

 

 

 

 

 

A276

Saxicola torquata

 

 

 

 

 

A155

Scolopax rusticola

 

X

 

 

X

A450

Scrinus canaria

 

 

 

 

 

A362

Serinus citrinella

 

 

 

 

 

A361

Serinus serinus

 

 

 

 

 

A332

Sitta europaea

 

 

 

 

 

A444

Sitta krueperi

X

 

 

 

 

A445

Sitta neumayer

 

 

 

 

 

A331

Sitta whiteheadi

X

 

 

 

 

A063

Somateria mollissima

 

 

X

 

X

A174

Stercorarius longicaudus

 

 

 

 

 

A173

Stercorarius parasiticus

 

 

 

 

 

A172

Stertorarius pomarinus

 

 

 

 

 

A175

Stercoramts skua

 

 

 

 

 

A195

Sterna albifrons

X

 

 

 

 

A190

Sterna caspia

X

 

 

 

 

A192

Sterna dougallii

X

 

 

 

 

A193

Sterna hirundo

X

 

 

 

 

A194

Sterna paradisaea

X

 

 

 

 

A191

Sterna sandvicensis

X

 

 

 

 

A209

Streptopelia decaocto

 

 

X

 

 

A210

Streptopelia turtur

 

 

X

 

 

A219

Strix aluco

 

 

 

 

 

A457

Strix nebulosa

X

 

 

 

 

A220

Strix uralensis

X

 

 

 

 

A353

Sturnus roseus

 

 

 

 

 

A352

Sturnus unicolor

 

 

 

 

 

A351

Sturnus vulgaris

 

 

 

 

 

A016

Sula bassana

 

 

 

 

 

A456

Surnia ulula

X

 

 

 

 

A311

Sylvia atricapilla

 

 

 

 

 

A310

Sylvia borin

 

 

 

 

 

A304

Sylvia cantillans

 

 

 

 

 

A309

Sylvia communis

 

 

 

 

 

A303

Sylvia conspicillata

 

 

 

 

 

A308

Sylvia curruca

 

 

 

 

 

A306

Sylvia hortensis

 

 

 

 

 

A305

Sylvia melanocephala

 

 

 

 

 

A307

Sylvia nisoria

X

 

 

 

 

A440

Sylvia rueppelli

X

 

 

 

 

A301

Sylvia sarda

X

 

 

 

 

A302

Sylvia undata

X

 

 

 

 

A004

Tachybaptus ruficollis

 

 

 

 

 

A397

Tadorna ferruginea

X

 

 

 

 

A048

Tadorna tadorna

 

 

 

 

 

A107

Tetrao tetrix

 

 

X

 

 

A410

Tetrao tetrix britannicus

 

 

 

 

X

A409

Tetrao tetrix tetrix

X

 

 

 

 

A108

Tetrao urogallus

X

 

X

 

X

A128

Tetrax tetrax

X

 

 

 

 

A333

Tichodroma muraria

 

 

 

 

 

A161

Tringa erythropus

 

 

X

 

 

A166

Tringa glareola

X

 

 

 

 

A164

Tringa nebularia

 

 

X

 

 

A165

Tringa ochropus

 

 

 

 

 

A163

Tringa stagnatilis

 

 

 

 

 

A162

Tringa totanus

 

 

X

 

 

A265

Troglodytes troglodytes

 

 

 

 

 

A434

Troglodytes troglodytes fridanensis

X

 

 

 

 

A286

Turdus iliacus

 

 

X

 

 

A283

Turdus merula

 

 

X

 

 

A285

Turdus philomelos

 

 

X

 

 

A284

Turdus pilaris

 

 

X

 

 

A282

Turdus torquatus

 

 

 

 

 

A287

Turdus viscivorus

 

 

X

 

 

A117

Turnix sylvatica

X

 

 

 

 

A213

Tyto alba

 

 

 

 

 

A232

Upupa epops

 

 

 

 

 

A199

Uria aalge

 

 

 

 

 

A419

Uria aalge ibericus

X

 

 

 

 

A142

Vanellus vanellus

 

 

X

 

 

A167

Xenus cinereus

X

 

 

 

 

Животински породи по приложение II към Директива 92/43/ЕЕО

Код

П

Наименование на породата

Приложение

II

IV

V

1101

*

Acipenser sturio (Linnaeus 1758)

X

X

 

1120

 

Alburnus albidus (Costa 1838)

X

 

 

1119

 

Alburnus vulturius

X

 

 

1911

*

Alopex lagopus

X

X

 

1102

 

Alosa alosa (Linnaeus 1758)

X

 

X

1103

 

Alosa fallax (Lacepède 1800)

X

 

X

1187

*

Alytes muletensis (Sanchez & Androver)

X

X

 

1133

 

Anaecypris hispanica (Steindachner 1866)

X

X

 

1152

 

Aphanius fasciatus (Cuvier & Valenciennes 1821)

X

 

 

1151

 

Aphanius iberus (Valenciennes 1846)

X

 

 

1051

 

Apteromantis aptera

X

X

 

1130

 

Aspius aspius (Linnaeus 1758)

X

 

X

1092

 

Austropotamobius pallipes

X

 

X

1049

 

Baetica ustulata

X

X

 

1308

 

Barbastella barbastellus (Schreber)

X

X

 

1143

 

Barbus capito

X

 

X

1142

 

Barbus comiza (Steindachner 1865)

X

 

X

1138

 

Barbus meridionalis (Risso 1826)

X

 

X

1137

 

Barbus plebejus (Valenciennes 1842)

X

 

X

1188

 

Bombina bombina (Linnaeus)

X

X

 

1193

 

Bombina variegata (Linnaeus)

X

X

 

1085

 

Buprestis splendens

X

X

 

1078

*

Callimorpha quadripunctata

X

 

 

1352

*

Canis lupus Linnaeus

X

X

X

1372

 

Capra aegagrus Erxleben

X

X

 

1370

*

Capra pyrenaica Schinz pyrenaica

X

X

 

1914

*

Carabus menetresi pacholei

X

 

 

1080

*

Carabus olympiae

X

X

 

1224

*

Caretta caretta (Linnaeus)

X

X

 

1011

 

Caseolus calculus

X

X

 

1010

 

Caseolus commixta

X

X

 

1009

 

Caseolus sphaerula

X

X

 

1337

 

Castor fiber (Linnaeus)

X

X

X

1088

 

Cerambyx cerdo

X

X

 

1367

*

Cervus elaphus Linnaeus corsicanus Erxleben

X

X

 

1141

 

Chalcalburnus chalcoides (Guldenstaedt 1772)

X

 

 

1273

 

Calcilcides occidentalis

X

X

 

1172

 

Chioglossa lusitanica Bocage

X

X

 

1115

 

Chondrostoma genei Bonaparte 1832

X

 

 

1128

 

Chondrostoma lusitanicum Collares-Pereira 1980

X

 

 

1116

 

Chondrostoma polylepis Steindachner 1866

X

 

 

1140

 

Chondrostoma soetta Bonaparte 1832

X

 

 

1126

 

Chondrostoma toxostoma Vallot 1837

X

 

 

1147

 

Cobitis conspersa Cantori

X

 

 

1148

 

Cobitis larvata De Filippi 1859

X

 

 

1149

 

Cobitis taenia Linnaeus 1758

X

 

 

1144

 

Cobitis trichonica Stephanidis 1974

X

 

 

1045

 

Coenagrion hylas

X

 

 

1044

 

Coenagrion mercuriale

X

 

 

1071

 

Coenonympha oedippus

X

X

 

1047

 

Cordulegaster trinacriae

X

X

 

1113

*

Coregonus oxyrhynchus (Linnaeus 1758)

X

X

 

1161

 

Cottus ferruginosus

X

 

 

1163

 

Cottus gobio Linnaeus I758

X

 

 

1162

 

Cottus petiti Bacescu 1964

X

 

 

1086

 

Cucujus cinnaberinus

X

X

 

1195

 

Discoglossus jeanneae Busack

X

X

 

1196

 

Discoglossus montalentii

X

X

 

1190

 

Discoglossus sardus

X

X

 

1004

 

Discula leacockiana

X

X

 

1002

 

Discula tabellata

X

X

 

1022

 

Discus defloratus

X

X

 

1023

 

Discus guerinianus

X

X

 

1081

 

Dytiscus latissimus

X

X

 

1279

 

Elaphe quatuorlineata (Lacépède)

X

X

 

1293

 

Elaphe situla (Linnaeus)

X

X

 

1007

 

Elona quimperiana

X

X

 

1220

 

Emys orbicularis (Linnaeus)

X

X

 

1072

 

Erebia calcaria

X

X

 

1073

 

Erebia christi

X

X

 

1074

 

Eriogaster catax

X

X

 

1098

 

Eudontomyzon spp.

X

 

 

1065

 

Euphydryas aurinia

X

 

 

1301

 

Galemys pyrenaicus (Geoffroy)

X

X

 

1255

 

Gallotia galloti insulanagae Martín

X

X

 

1242

*

Gallotia simonyi (Steindachner)

X

X

 

1024

 

Geomalacus maculosus

X

X

 

1006

 

Geomitra moniziana

X

X

 

1124

 

Gobio albipinnatus Lukash 1933

X

 

 

1122

 

Gobio uraoscopus (Agassiz 1828)

X

 

 

1046

 

Gomphus graslinii

X

X

 

1075

 

Graellsia isabellae

X

 

X

1082

 

Graphoderus bilineatus

X

X

 

1912

*

Gulo gulo

X

X

 

1157

 

Gymnocephalus schraetzer (Linnaeus 1758)

X

 

X

1364

 

Halichoerus grypus (Fabricius)

X

 

X

1915

 

Helicopsis striata austriaca

X

 

 

1025

 

Helix subplicata

X

X

 

1105

 

Hucho hucho (Linnaeus 1758)

X

 

X

1052

 

Hypodryas maturna

X

X

 

1118

 

Iberocypris palaciosi (Doadrio 1980)

X

 

 

1249

 

Lacerta monticola Boulenger

X

X

 

1259

 

Lacerta schreiberi Bedriaga

X

X

 

1117

*

Ladigesocypris ghigii (Gianferrari 1927)

X

 

 

1099

 

Lampetra fluviatilis (Linnaeus 1758)

X

 

X

1096

 

Lampetra planeri (Bloch 1784)

X

 

 

1017

 

Leiostyla abbreviata

X

X

 

1018

 

Leiostyla cassida

X

X

 

1019

 

Leiostyla corneocostata

X

X

 

1020

 

Leiostyla gibba

X

X

 

1021

 

Leiostyla lamellosa

X

X

 

1097

 

Lethenteron zanandreai (Vladykov 1955)

X

 

X

1132

 

Leuciscus lucumonis Bianco 1982

X

 

 

1131

 

Leuciscus souffia Risso 1826

X

 

 

1042

 

Leucorrhinia pectoralis

X

X

 

1079

 

Limoniscus violaceus

X

 

 

1043

 

Lindenia tetraphylla

X

X

 

1083

 

Lucanus cervus

X

 

 

1355

 

Lutra lutra (Linnaeus)

X

X

 

1060

 

Lycaena dispar

X

X

 

1361

 

Lynx lynx Linnaeus

X

X

 

1362

*

Lynx pardina (Themminck)

X

X

 

1036

 

Macromia splendens

X

X

 

1061

 

Maculinea nausithous

X

X

 

1059

 

Maculinea teleius

X

X

 

1029

 

Margaritifera margaritifera

X

 

X

1222

 

Mauremys caspica

X

X

 

1221

 

Mauremys leprosa (Schweigger)

X

X

 

1062

 

Melanargia arge

X

X

 

1176

 

Mertensiella luschani (Steindachner)

X

 

 

1338

 

Microtus cabrerae Thomas

X

X

 

1340

*

Microtus oeconomus (Pallas) arenicola

X

X

 

1310

 

Miniopterus schreibersi (Kuhl)

X

X

 

1145

 

Misgurnus fossilis (Linnaeus 1758)

X

 

 

1366

*

Monachus monachus (Hermann)

X

X

 

1089

 

Morimus funereus

X

 

 

1356

 

Mustela lutreola (Linnaeus)

X

X

 

1323

 

Myotis bechsteinii (Kuhl)

X

X

 

1307

 

Myotis blythii (Tomes)

X

X

 

1316

 

Myotis capaccinii Bonaparte

X

X

 

1318

 

Myotis dasycneme Boie

X

X

 

1321

 

Myotis emarginatus (Geoffroy)

X

X

 

1324

 

Myotis myotis (Borkhausen)

X

X

 

1037

 

Ophiogomphus cecilia

X

X

 

1084

*

Osmoderma eremita

X

X

 

1373

 

Ovis ammon Linnaeus musimon Pallas

X

X

 

1041

 

Oxygastra curtisii

X

X

 

1156

 

Padogobius nigricans (Canestrini 1867)

X

 

 

1155

 

Padogobius panizzae (Verga 1841)

X

 

 

1055

 

Papilio hospiton

X

X

 

1199

*

Pelobates fuscus Laurenti insubricus

X

 

 

1095

 

Petromyzon marinus Linnaeus 1758

X

 

 

1913

*

Phoca hispida saimensis

X

X

 

1365

 

Phoca vitulina Linnaeus

X

 

X

1351

 

Phocaena phocaena (Linnaeus)

X

X

 

1129

 

Phoxinellus spp.

X

 

 

1229

 

Phyllodactylus europaeus

X

X

 

1063

 

Plebicula golgus

X

X

 

1265

 

Podarcis lifordi (Günther)

X

X

 

1252

 

Podarcis pityusensis (Boscá)

X

X

 

1154

 

Pomatoschistus canestrini (Nini 1882)

X

 

 

1186

 

Proteus anguinus Laurenti

X

X

 

1910

*

Pteromys volans (Sciuropterus russicus)

X

X

 

1215

 

Rana latastei Boulenger

X

X

 

1306

 

Rhinolophus blasii Peters

X

X

 

1305

 

Rhinolophus euryale Blasius

X

X

 

1304

 

Rhinolophus ferrumequinum (Schreber)

X

X

 

1303

 

Rhinolophus hipposideros (Bechstein)

X

X

 

1302

 

Rhinolophus mehelyi Matschie

X

X

 

1134

 

Rhodeus sericeus amarus (Pallas 1776)

X

 

 

1087

*

Rosalia alpina

X

X

 

1374

*

Rupicapra ornata Neumann

X

X

 

1371

 

Rupicapra rupicapra Linnaeus balcanica Bolkay

X

X

 

1123

 

Rutilus alburnoides (Steindachner 1866)

X

 

 

1127

 

Rutilus arcasii (Steindachner 1866)

X

 

 

1139

 

Rutilus frisii meidingeri (Heckel 1852)

X

 

X

1125

 

Rutilus lemmingii (Steindachner 1866)

X

 

 

1135

 

Rutilus macrolepidotus (Steindachner 1866)

X

 

 

1114

 

Rutilus pigus (Lacepède 1804)

X

 

 

1136

 

Rutilus rubilio (Bonaparte 1837)

X

 

 

1146

 

Sabanejewia aurata (Filippi 1865)

X

 

 

1169

*

Salamandra salamandra (Linnaeus) aurorae

X

 

 

1175

 

Salamandrina terdigitata

X

X

 

1108

 

Salmo macrostigma (Dumeril 1858)

X

 

 

1107

 

Salmo marmoratus Cuvier 1817

X

 

 

1106

 

Salmo salar Linnaeus 1758

X

 

X

1121

 

Scardinius graecus Stephanidis 1937

X

 

 

1150

 

Silurus aristotelis (Garman 1890)

X

 

X

1181

 

Speleomantes ambrosii

X

X

 

1182

 

Speleomantes flavus

X

X

 

1180

 

Speleomantes genei

X

X

 

1184

 

Speleomantes imperialis

X

X

 

1183

 

Speleomantes supramontes

X

X

 

1335

 

Spermophilus citellus Linnaeus

X

 

 

1219

 

Testudo graeca

X

X

 

1217

 

Testudo hermanni (Gmelin)

X

X

 

1218

 

Testudo marginata

X

X

 

1166

 

Triturus cristatus (Laurenti)

X

X

 

1349

 

Tursiops truncatus (Montagu)

X

X

 

1032

 

Unio crassus

X

X

 

1354

*

Ursus arctos Linnaeus

X

X

 

1153

*

Valencia hispanica (Valenciennes 1846)

X

X

 

1014

 

Vertigo angustior

X

 

 

1015

 

Vertigo genesii

X

 

 

1013

 

Vertigo geyeri

X

 

 

1016

 

Vertigo moulinsiana

X

 

 

1296

*

Vipera schweizeri Werner

X

X

 

1298

 

Vipera ursinii (Bonaparte)

X

X

 

1160

 

Zingel streber (Siebold 1863)

X

 

 

Растителни видове по приложение II към Директива 92/43/ЕЕО

Код

П

Наименование на вида

Приложение

II

IV

V

1431

*

Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei

X

X

 

1475

*

Aconitum corsicum Gayer

X

X

 

1479

 

Adonis distorta Ten.

X

X

 

1517

 

Aeonium gomeraense Praeger

X

X

 

1518

 

Aeonium saundersii Bolle

X

X

 

1519

 

Aichryson dumosum (Lowe) Praeg.

X

X

 

1516

 

Aldrovanda vesiculosa L.

X

X

 

1847

 

Allium grosii Font Quer

X

X

 

1508

 

Alyssum pyrenaicum Lapeyr.

X

X

 

1615

 

Ammi trifoliatum (H.C. Watson) Trelease

X

X

 

1559

*

Anagyris latifolia Brouss. ex Willd.

X

X

 

1674

*

Anchusa crispa Viv.

X

X

 

1855

*

Androcymbium psammophilum Svent.

X

X

 

1842

*

Androcymbium rechingeri Greuter

X

X

 

1630

 

Androsace mathildae Levier

X

X

 

1632

 

Androsace pyrenaica Lam.

X

X

 

1807

 

Andryala crithmifolia Ait.

X

X

 

1607

*

Angelica heterocarpa Lloyd

X

X

 

1617

 

Angelica palustris (Besser) Hoffm.

X

X

 

1766

*

Anthemis glaberrima (Rech. f.) Greuter

X

X

 

1553

 

Anthyllis hystrix Cardona, Contandr. & E. Sierra

X

X

 

1560

 

Anthyllis lemanniana Lowe

X

X

 

1723

 

Antirrhinum charidemi Lange

X

X

 

1619

*

Apium bermejoi Llorens

X

X

 

1614

 

Apium repens (Jacq.) Lag.

X

X

 

1474

 

Aquilegia bertolonii Schott

X

X

 

1473

 

Aquilegia kitaibelii Schott

X

X

 

1472

*

Aquilegia pyrenaica D.C. cazorensis (Heywood) Galiano.

X

X

 

1507

 

Arabis sadina (Samp.) P. Cout.

X

X

 

1439

 

Arceuthobium azoricum Wiens & Hawksw

X

X

 

1470

*

Arenaria nevadensis Boiss. & Reuter

X

X

 

1453

 

Arenaria provincialis Chater & Halliday

X

X

 

1812

*

Argyranthemum lidii Humphries

X

X

 

1824

 

Argyranthemum thalassophylum (Svent.) Hump.

X

X

 

1823

 

Argyranthemum winterii (Svent.) Humphries

X

X

 

1645

 

Armeria berlengensis Daveau

X

X

 

1646

*

Armeria helodes Martini & Pold

X

X

 

1637

 

Armeria neglecta Girard

X

X

 

1638

 

Armeria pseudarmeria (Murray) Mansfeld

X

X

 

1644

*

Armeria rouyana Daveau

X

X

 

1636

 

Armeria soleirolii (Duby) Godron

X

X

 

1635

 

Anmeria velutina Welv. ex Boiss. & Reuter

X

X

 

1765

*

Artemisia granatensis Boiss.

X

X

 

1916

*

Artemisia laciniata Willd.

X

X

 

1917

*

Artemisia pancicii (Janka) Ronn.

X

X

 

1840

*

Asphodelus bento-rainhae P. Silva

X

X

 

1423

 

Asplenium jahandiezii (Litard.) Rouy

X

X

 

1802

*

Aster pyrenaeus Desf. ex. DC.

X

X

 

1757

*

Aster sorrentinii (Tod) Lojac.

X

X

 

1543

*

Astragalus algarbiensis Coss. cx Bunge

X

X

 

1558

*

Astragalus aquilanus Anzalone

X

X

 

1557

 

Astragalus centralpinus Braun-Blanquet

X

X

 

1548

*

Astragalus maritimus Moris

X

X

 

1544

 

Astragalus tremolsianus Pau

X

X

 

1555

*

Astragalus verrucosus Moris

X

X

 

1748

 

Asyneuma giganteum (Boiss.) Bornm.

X

X

 

1613

 

Athamanta cortiana Ferrarini

X

X

 

1822

*

Atractylis arbuscula Svent. & Michaelis

X

X

 

1811

 

Atractylis preauxiana Schultz.

X

X

 

1707

*

Atropa baetica Willk.

X

X

 

1886

 

Avenula hackelii (Henriq.) Holub

X

X

 

1755

*

Azorina vidalii (H.C. Watson) Feer

X

X

 

1445

*

Bassia saxicola (Guss.) A.J.Scott

X

X

 

1535

*

Bencomia brachystachya Svent.

X

X

 

1536

 

Bencomia sphaerocarpa Svent.

X

X

 

1446

 

Beta patula Ait.

X

X

 

1506

*

Biscutella neustriaca Bonnet

X

X

 

1505

 

Biscittella vincentina (Samp.) Rothm.

X

X

 

1500

 

Boleum asperum (Pers.) Desvaux

X

X

 

1872

*

Borderea chouardii (Gausen) Heslot

X

X

 

1419

 

Botrychium simplex Hitchc.

X

X

 

1498

 

Brassica glabrescens Poldini

X

X

 

1496

 

Brassica insularis Moris

X

X

 

1494

*

Brassica macrocarpa Guss.

X

X

 

1882

 

Bromus grossus Desf. ex DC.

X

X

 

1385

 

Bruchia vogesiaca Schwaegr.

X

 

 

1388

*

Bryoerythrophyllum machadoanum (Sergio) M. Hill

X

 

 

1605

*

Bupleurum capillare Boiss. & Heldr.

X

X

 

1616

 

Bupleurum handiense (Bolle) Kunkel

X

X

 

1606

*

Bupleurum kakiskalae Greuter

X

X

 

1386

 

Buxbaumia viridis (Moug. ex Lam. & DC.) Brid. ex Moug. & Nestl.

X

 

 

1832

 

Caldesia parnassifolia (L.) Parl.

X

X

 

1810

 

Calendula maderensis DC.

X

X

 

1751

*

Campanula sabatia De Not.

X

X

 

1659

 

Caralluma burchardii N.E. Brown

X

X

 

1760

*

Carduus myriacanthus Salzm. ex DC.

X

X

 

1899

 

Carex malato-belizii Raymond

X

X

 

1897

*

Carex panormitana Guss.

X

X

 

1770

*

Centaurea alba L. heldreichii (Halacsy) Dostal

X

X

 

1830

*

Centaurea alba L. princeps (Boiss. & Heldr.) Gugler

X

X

 

1806

*

Centaurea attica Nyman megarensis (Halacsy & Hayek) Dostal

X

X

 

1794

*

Centaurea balearica J.D. Rodriguez

X

X

 

1796

*

Centaurea borjae Valdes-Berm. & Rivas Goday

X

X

 

1772

*

Centaurea citricolor Font Quer

X

X

 

1801

 

Centaurea corymbosa Pourret

X

X

 

1774

 

Centaurea gadorensis G. Bianca

X

X

 

1791

*

Centaurea horrida Badaro

X

X

 

1776

*

Centaurea kalambakensis Freyn & Sint.

X

X

 

1798

 

Centaurea kartschiana Scop.

X

X

 

1778

*

Centaurea lactiflora Halacsy

X

X

 

1793

 

Centaurea micrantha Hoffmanns. & Link herminii (Rouy) Dostal

X

X

 

1780

*

Centaurea niederi Heldr.

X

X

 

1799

*

Centaurea peucedanifolia Boiss. & Orph.

X

X

 

1782

*

Centaurea pinnata Pau

X

X

 

1795

 

Centaurea pulvinata (G. Bianca) G. Bianca

X

X

 

1784

 

Centaurea rothmalerana (Arènes) Dostàl

X

X

 

1785

 

Centaurea vicentina Mariz

X

X

 

1655

*

Centaurium rigualii Esteve Chueca

X

X

 

1658

*

Centaurium somedanum Lainz

X

X

 

1746

 

Centranthus trinervis (Viv.) Beguinot

X

X

 

1901

*

Cephalanthera cucullata Boiss. & Heldr.

X

X

 

1660

*

Ceropegia chrysantha Svent.

X

X

 

1721

 

Chaenorhinum serpyllifolium (Lange) Lange lusitanicum R. Fernandes

X

X

 

1609

 

Chaerophyllum azoricum Trelease

X

X

 

1537

*

Chamaemeles coriacea Lindl.

X

X

 

1814

 

Cheirolophus duranii (Burchard) Holub

X

X

 

1828

 

Cheirolophus ghomerytus (Svent.) Holub

X

X

 

1808

 

Cheirolophus junonianus (Svent.) Holub

X

X

 

1809

 

Cheirolophus massonianus (Lowe) Hansen

X

X

 

1826

 

Cirsium latifolium Lowe

X

X

 

1596

 

Cistus chinamadensis Bañares & Romero

X

X

 

1592

 

Cistus palhinhae Ingram

X

X

 

1492

 

Coincya cintrana (P. Cout.) Pinto da Silva

X

X

 

1490

*

Coincya rupestris Rouy

X

X

 

1887

 

Coleantus subtilis (Tratt.) Seidl

X

X

 

1478

*

Consilda samia P.H. Davis

X

X

 

1663

*

Convolvulus argyrothamnus Greuter

X

X

 

1666

*

Convolvulus caput-medusae Lowe

X

X

 

1664

*

Convolvulus fernandesii Pinto da Silva & Teles

X

X

 

1667

*

Convolvulus lopez-socasii Svent.

X

X

 

1665

*

Convolvulus massonii A. Dietr.

X

X

 

1488

*

Coronopus navasii Pau

X

X

 

1511

*

Crambe arborea Webb. ex Christ

X

X

 

1510

 

Crambe laevigata DC. ex Christ

X

X

 

1513

*

Crambe sventenii R. Petters ex Bramwell & Sund.

X

X

 

1786

*

Crepis crocifolia Bois & Heldr.

X

X

 

1787

 

Crepis granatensis (Wilk.) Bianca & M. Cueto

X

X

 

1420

 

Culcita macrocarpa C. Presl

X

X

 

1902

 

Cypripedium calceolus L.

X

X

 

1546

*

Cytisus aeolicus Guss. ex Lindl

X

X

 

1583

 

Daphne petraea Leybold

X

X

 

1584

*

Daphne rodriguezii Texidor

X

X

 

1538

 

Dendriopterium pulidoi Svent.

X

X

 

1895

 

Deschampsia maderensis (Haeck. & Born.)

X

X

 

1447

 

Dianthus cintranus Bois. & Reuter cintranus Bois. & Reuter

X

X

 

1469

 

Dianthus marizii (Samp.) Samp.

X

X

 

1468

 

Dianthus rupicola Biv.

X

X

 

1383

 

Dichelyma capillaceum (With.) Myr.

X

 

 

1381

 

Dicranum viride (Sull. & Lesq.) Lindb

X

 

 

1486

 

Diplotaxis ibicensis (Pau) Gomez-Campo

X

X

 

1485

*

Diplotaxis siettiana Maire

X

X

 

1497

 

Diplotaxis vicentina (P. Cout.) Rothm

X

X

 

1380

 

Distichophyllum carinatum Dix. & Nich.

X

 

 

1561

*

Dorycnium spectabile Webb & Berthel

X

X

 

1689

 

Dracocephalum austriacum L.

X

X

 

1393

 

Drepanocladus vernicosus (Mitt.) Warnst.

X

 

 

1425

*

Dryopteris corleyi Fraser-Jenk.

X

X

 

1397

*

Echinodium spinosum (Mitt.) Jur.

X

 

 

1680

 

Echium candicans L. fil.

X

X

 

1677

*

Echium gentianoides Webb & Coicy

X

X

 

1898

 

Eleocharis carniolica Koch

X

X

 

1624

 

Erica scoparia L. azorica (Hochst.) D.A. Webb

X

X

 

1789

 

Erigeron frigidus Boiss. ex DC.

X

X

 

1570

*

Erodium astragaloides Boiss. & Reuter

X

X

 

1569

 

Erodium paularense Fernandez-Gonzalez & Izco

X

X

 

1568

*

Erodium rupicola Boiss.

X

X

 

1502

 

Erucastrum palustre (Pirona) Vis.

X

X

 

1604

 

Eryngium alpinum L.

X

X

 

1603

*

Eryngium viviparum Gay

X

X

 

1578

*

Euphorbia handiensis Burchard

X

X

 

1576

 

Euphorbia lambii Svent

X

X

 

1575

*

Euphorbia margalidiana Kuhbier & Lewejohann

X

X

 

1577

 

Euphorbia stygiana H.C. Watson

X

X

 

1573

 

Euphorbia transtagana Boiss.

X

X

 

1736

*

Euphrasia azorica Wats

X

X

 

1720

*

Euphrasia genargentea (Feoli) Diana

X

X

 

1734

 

Euphrasia grandiflora Hochst. ex. Seub.

X

X

 

1714

 

Euphrasia marchesettii Wettst. ex Marches.

X

X

 

1610

 

Ferula latipinna Santos

X

X

 

1884

 

Festuca brigantina (Markgr.-Dannenb.) Markgr.-Dannenb.

X

X

 

1888

 

Festuca duriotagana Franco & R. Afonso

X

X

 

1885

 

Festuca elegans Boiss.

X

X

 

1890

 

Festuca henriquensii Hack.

X

X

 

1891

 

Festuca sumilusitanica Franco & Afonso

X

X

 

1580

 

Frangula azorica Tutin

X

X

 

1661

*

Galium litorale Guss.

X

X

 

1662

*

Galium viridiflorum Boiss. & Reuter

X

X

 

1893

 

Gaudinia hispanica Stace & Tutin

X

X

 

1550

 

Genista dorycnifolia Font Quer

X

X

 

1547

 

Genista holopetala (Fleischm. ex Koch) Baldacci

X

X

 

1656

 

Gentiana ligustica R. de Vilm. & Chopinet

X

X

 

1654

 

Gentianella anglica (Pugsley) E.F. Warburg

X

X

 

1571

*

Geranium maderense P.F. Yeo

X

X

 

1737

*

Globularia ascanii D. Bramwell & Kunkel

X

X

 

1738

*

Globularia sarcophylla Svent.

X

X

 

1432

*

Globularia stygia Orph. ex Boiss.

X

X

 

1907

 

Goodyera macrophylla Lowe

X

X

 

1467

*

Gypsophila papillosa P. Potra

X

X

 

1593

 

Halimium verticillatum (Brot.) Sennen

X

X

 

1594

 

Helianthemum alypoides Losa & Rivas Goday

X

X

 

1597

*

Helianthemum bystropogophyllum Svent.

X

X

 

1591

 

Helianthemum caput-felis Boiss.

X

X

 

1827

 

Helichrysum gossypinum Webb

X

X

 

1829

 

Helichrysum oligocephala (Svent. & Bzamw.)

X

X

 

1448

 

Herniaria algarvica Chaudri

X

X

 

1449

 

Herniaria berlengiana (Chaudhri) Franco

X

X

 

1466

*

Herniaria latifolia Lapeyr. litardierei Gamisans

X

X

 

1462

 

Herniaria maritima Link

X

X

 

1892

 

Holcus setiglumis Boiss. & Reuter duriensis Pinto da Silva

X

X

 

1851

 

Hyacinthoides vicentina (Hoffmanns. & Link) Rothm.

X

X

 

1422

 

Hymenophyllum maderensis Gibby & Lovis

X

X

 

1779

 

Hymenostemma pseudanthemis (Kunze) Willd;

X

X

 

1433

*

Hypericum aciferum (Greuter) N.K.B. Robson

X

X

 

1495

*

Iberis arbuscula Runemark

X

X

 

1503

 

Iberis procumbens Lange microcarpa Franco & Pinto da Silva

X

X

 

1487

*

Ionopsidium acaule (Desf.) Reichenb.

X

X

 

1499

 

Ionopsidium savianum (Caruel) Ball ex Arcang.

X

X

 

1417

 

Isoetes azorica Durieu & Paiva

X

X

 

1416

 

Isoetes boryana Durieu

X

X

 

1415

 

Isoetes maliverniana Ces. & De Not.

X

X

 

1727

*

Isoplexis chalcantha Svent. & O'Shanahan

X

X

 

1728

 

Isoplexis isabelliana (Webb & Berthel.) Masferrer

X

X

 

1752

 

Jasione crispa (Pourret) Samp. serpentinica Pinto da Silva

X

X

 

1753

 

Jasione lusitanica A. DC.

X

X

 

1652

 

Jasminum azoricum L.

X

X

 

1877

 

Juncus valvatus Link

X

X

 

1392

 

Jungermannia handelii (Schiffn.) Amak.

X

X

 

1805

*

Jurinea cyanoides (L.) Reichenb.

X

X

 

1800

*

Jurinea fontqueri Cuatrec.

X

X

 

1444

*

Kochia saxicola Guss

X

X

 

1581

 

Kosteletzkya pentacarpos (L.) Ledeb.

X

X

 

1438

 

Kunkeliella subsucculenta Kammer

X

X

 

1825

*

Lactuca watsoniana Trel.

X

X

 

1768

*

Lamyropsis microcephala (Moris) Dittrich & Greuter

X

X

 

1599

*

Laserpitium longiradium Boiss.

X

X

 

1792

 

Leontodon boryi Boiss. ex DC.

X

X

 

1759

 

Leontodon microcephalus (Boiss. ex DC.) Boiss.

X

X

 

1790

*

Leontodon siculus (Guss.) Finch & Sell

X

X

 

1871

 

Leucojum nicaeense Ard.

X

X

 

1788

 

Leuzea longifolia Hoffmanns. & Link

X

X

 

1758

 

Ligularia sibirica (L.) Cass.

X

X

 

1649

*

Limonium arborescens (Brouss.) Kuntze

X

X

 

1650

 

Limonium dendroides Svent.

X

X

 

1633

 

Limonium dodartii (Girard) O. Kuntze lusitanicum (Daveau) Franco

X

X

 

1634

*

Limonium insulare (Beg. & Landi) Arrig. & Diana

X

X

 

1639

 

Limonium lanceolatum (Hoffmanns. & Link) Franco

X

X

 

1640

 

Limonium multiflorum Erben

X

X

 

1642

*

Limonium pseudolaetum Arrig. & Diana

X

X

 

1647

*

Limonium spectabile (Svent.) Kunkel & Sunding

X

X

 

1643

*

Limonium strictissimum (Salzmann) Arrig.

X

X

 

1648

*

Limonium sventenii Santos & Fernandez Galvan

X

X

 

1726

 

Linaria algarviana Chav.

X

X

 

1716

 

Linaria coutinhoi Valdés

X

X

 

1719

*

Linaria ficalhoana Rouy

X

X

 

1715

 

Linaria flava (Poirer) Desf.

X

X

 

1718

*

Linaria hellenica Turrill

X

X

 

1713

*

Linaria ricardoi Cout.

X

X

 

1710

 

Linaria tonzigii Lona

X

X

 

1717

*

Linaria tursica B. Valdes & Cabezudo

X

X

 

1572

*

Linum muelleri Moris

X

X

 

1903

 

Liparis loeselii (L.) Rich.

X

X

 

1668

*

Lithodora nitida (H. Ern) R. Fernandes

X

X

 

1562

*

Lotus azoricus P.W. Ball

X

X

 

1563

 

Lottus callis-viridis D. Bramwell & D.H. Davis

X

X

 

1564

*

Lotus kunkelii (K. Chueca) D. Bramwell & al.

X

X

 

1831

 

Luronium natans (L.) Raf.

X

X

 

1598

*

Lythrum flexuosum Lag.

X

X

 

1379

 

Manma triandra (Scop.) Grolle

X

 

 

1539

 

Marcetella maderensis (Born.) Svent.

X

X

 

1430

*

Marsilea azorica Launert & Paiva

X

X

 

1427

 

Marsilea batardae Launert

X

X

 

1428

 

Marsilea quadrifolia L.

X

X

 

1429

 

Marsilea strigosa Wiild.

X

X

 

1390

*

Marsupella profunda Lindb.

X

 

 

1579

 

Maytenus umbellata (R. Br.) Mabb.

X

X

 

1389

 

Meesia longiseta Hedw.

X

 

 

1612

 

Melanoselinum decipiens (Schrader & Wendl.) Hoffm.

X

X

 

1556

 

Melilotus segetalis (Brot.) Ser. fallax Franco

X

X

 

1697

*

Micromeria taygetea P.H. Davis

X

X

 

1879

 

Micropyropsis tuberosa Romero-Zarco & Cabezudo

X

X

 

1458

 

Moehringia tommasinii Marches.

X

X

 

1520

 

Monanthes wildpretii Bañares & Scholz

X

X

 

1620

 

Munizia edulis Lowe

X

X

 

1850

*

Muscari gussonei (Parl.) Tod.

X

X

 

1754

 

Musschia aurea (L.f.) DC.

X

X

 

1756

*

Musschia wollastonii Lowe

X

X

 

1678

 

Myosofis azorica H.C. Watson

X

X

 

1669

 

Myosotis lusitanica Schuster

X

X

 

1679

 

Myosotis maritima Hochst. in Seub.

X

X

 

1670

 

Myosotis rehsteineri Wartm.

X

X

 

1673

 

Myosotis retusifolia R. Afonso

X

X

 

1435

*

Myrica rivas-martinezii Santos.

X

X

 

1833

 

Najas flexilis (Willd.) Rostk. & W.L. Schmidt

X

X

 

1865

 

Narcissus asturiensis (Jordan) Pugsley

X

X

 

1863

 

Narcissus calcicola Mendonça

X

X

 

1862

 

Narcissus cyclamineus DC.

X

X

 

1860

 

Narcissus fernandesii G. Pedro

X

X

 

1859

 

Narcissus humilis (Cav.) Traub

X

X

 

1858

*

Narcissus nevadensis Pugsley

X

X

 

1857

 

Narcissus pseudonarcissus L. nobilis (Haw.) A. Fernandes

X

X

 

1870

 

Narcissus scaberulus Henriq.

X

X

 

1868

 

Narcissus triandrus (Salisb.) D.A. Webb capax (Salisb.) D.A. Webb

X

X

 

1869

 

Narcissus viridiflorus Schousboe

X

X

 

1600

*

Naufraga balearica Constans & Cannon

X

X

 

1683

 

Nepeta dirphya (Boiss.) Heldr. ex Halacsy

X

X

 

1684

*

Nepeta sphaciotica P.H. Davis

X

X

 

1396

 

Notothylas orbicularis (Schwein.) Sull.

X

 

 

1709

 

Odontites granatensis Boiss.

X

X

 

1729

 

Odontites holliana (Lowe) Benth.

X

X

 

1601

*

Oenanthe conioides Lange

X

X

 

1621

 

Oenanthe divaricata (R.Br.) Mabb.

X

X

 

1675

 

Omphalodes kuzinskyana Willk.

X

X

 

1676

*

Omphalodes littoralis Lehm.

X

X

 

1549

*

Ononis hackelii Lange

X

X

 

1815

*

Onopordum carduelinum Bolle

X

X

 

1821

*

Onopordum nogalesii Svent.

X

X

 

1418

 

Ophioglossum polyphyllum A. Braun

X

X

 

1905

*

Ophrys lunulata Parl.

X

X

 

1685

 

Origanum dictamnus L.

X

X

 

1387

 

Orthotrichum rogeri Brid.

X

 

 

N201

 

Paeonia cambessedesii (Willk.) Willk.

X

X

 

1481

 

Paeonia clusii F.C. Stern rhodia (Stearn) Tzanoudakis

X

X

 

1482

 

Paeonia parnassica Tzanoudakis

X

X

 

1514

*

Parolinia schizogynoides Svent.

X

X

 

1816

*

Pericallis hadrosoma Svent.

X

X

 

1602

 

Petagnia saniculifolia Guss.

X

X

 

1395

 

Petalophyllum ralfsii Nees & Goot. ex Lehm.

X

 

 

1456

 

Petrocoptis grandiflora Rothm.

X

X

 

1454

 

Petrocoptis montsicciana O. Bolos & Rivas Mart.

X

X

 

1451

 

Petrocoptis pseudoviscosa Fernandez-Casas

X

X

 

1817

 

Phagnalon benettii Lowe

X

X

 

1894

 

Phalaris maderensis (Menezes) Menezes

X

X

 

1896

 

Phoenix theophrasti Greuter

X

X

 

1653

 

Picconia azorica (Tutin) Knobl.

X

X

 

1741

 

Pinguicula nevadensis (Lindb.) Casper

X

X

 

1532

*

Pittosporum coriaceum Dryand. ex Ait.

X

X

 

1742

 

Plantago algarbiensis Samp.

X

X

 

1743

 

Plantago almogravensis Franco

X

X

 

1744

 

Plantago malato-belizii Lawalree

X

X

 

1440

 

Polygonum praelongum Coode & Cullen

X

X

 

1412

*

Polystichum drepanum (Sw.) C. Presl.

X

X

 

1534

 

Potentilla delphinensis Gren. & Godron

X

X

 

1627

*

Primula apennina Widmer

X

X

 

1628

 

primula palinuri Petagna

X

X

 

1540

 

Prunus lusitanica L. azorica (Mouillef.) Franco

X

X

 

1878

 

Pseudarrhenatherum pallens (Link) J. Holub

X

X

 

1889

 

Puccinellia pungens (Pau) Paunero

X

X

 

1477

 

Pulsatilla patens (L.) Miller

X

X

 

1476

 

Ranunculus weyleri Mares

X

X

 

1515

*

Reseda decursiva Forssk.

X

X

 

1531

*

Ribes sardoum Martelli

X

X

 

1384

 

Riccia breidleri Jur. ex Steph.

X

 

 

1391

 

Riella helicophylla (Mont.) Hook.

X

 

 

1608

 

Rouya polygama (Desf.) Coincy

X

X

 

1442

 

Rumex azoricus Rech. fil.

X

X

 

1441

 

Rumex rupestris Le Gall

X

X

 

1443

*

Salicornia veneta Pignatti & Lausi

X

X

 

1434

 

Salix salvifolia Brot. australis Franco

X

X

 

1745

*

Sambucus palmensis Link

X

X

 

1622

 

Sanicula azorica Guthnick ex Seub.

X

X

 

1777

 

Santolina impressa Hoffmanns. & Link

X

X

 

1775

 

Santolina semidentata Hoffmanns. & Link

X

X

 

1525

 

Saxifraga berica (Beguinot) D.A. Webb

X

X

 

1527

 

Saxifaga florulenta Moretti

X

X

 

1528

 

Saxifraga hirculus L.

X

X

 

1524

 

Saxifraga tombeanensis Loiss. ex Engl.

X

X

 

1747

 

Scabiosa nitens Roemer & J.A. Schultes

X

X

 

1394

 

Scapania massalongi (K. Muell.) K. Muell.

X

 

 

1854

 

Scilla maderensis Menezes

X

X

 

1521

 

Sedum brissemoretii Raymond-Hamet

X

X

 

1853

 

Semele maderensis Costa

X

X

 

1804

*

Senecio elodes Boiss. ex DC.

X

X

 

1803

 

Senecio nevadensis Boiss. & Reuter

X

X

 

1611

*

Seseli intricatum Boiss.

X

X

 

1730

 

Sibthorpia peregrina L.

X

X

 

1703

*

Sideritis cystosiphon Svent.

X

X

 

1699

*

Sideritis discolor (Webb ex de Noe) Bolle

X

X

 

1688

 

Sideritis incana L. glauca (Cav.) Malagarriga

X

X

 

1700

 

Sideritis infernalis Bolle

X

X

 

1687

 

Sideritis javalambrensis Pau

X

X

 

1704

 

Sideritis marmorea Bolle

X

X

 

1692

 

Sideritis serrata Cav. ex Lag.

X

X

 

1450

 

Silene cintrana Rothm.

X

X

 

1461

*

Silene hicesiae Brullo & Signorello

X

X

 

1464

 

Silene hifacensis Rouy ex Willk.

X

X

 

1459

*

Silene holzmannii Heldr. ex Boiss.

X

X

 

1457

 

Silene longicilia (Brot.) Otth.

X

X

 

1455

 

Silene mariana Pau

X

X

 

1463

*

Silene orphanidis Boiss.

X

X

 

1452

*

Silene rothmaleri Pinto da Silva

X

X

 

1465

*

Silene velutina Pourret ex Loisel.

X

X

 

1512

 

Sinapidendron rupestre (Ait.) Lowe

X

X

 

1501

 

Sisymbrium cavanillesianum Valdes & Castroviejo

X

X

 

1493

 

Sisymbrium supinum L.

X

X

 

1705

*

Solanum lidii Sunding

X

X

 

1625

 

Soldanella villosa Darracq.

X

X

 

1671

 

Solenanthus albanicus (Degen & al.) Degen & Baldacci

X

X

 

1541

 

Sorbus maderensis (Lowe) Docle

X

X

 

1471

 

Spergularia azorica (Kindb.) Lebel

X

X

 

1398

 

Sphagnum pylaisii Brid.

X

 

 

1818

 

Stemmacantha cynaroides (Chr. Son. in Buch) Ditt

X

X

 

1883

*

Stipa austroitalica Martinovsky

X

X

 

1881

*

Stipa bavarica Martinovsky & H. Scholz

X

X

 

1918

*

Stipa styriaca Martinovsky

X

X

 

1880

*

Stipa veneta Moraldo

X

X

 

1819

 

Sventenia bupleuroides Font Quer

X

X

 

1672

*

Symphytum cycladense Pawl.

X

X

 

1820

*

Tanacetum ptarmiciflorum Webb & Berth

X

X

 

1399

 

Tayloria rudolphiana (Gasrov) B.& G.

X

 

 

1565

*

Teline rosmarinifalia Webb & Berthel.

X

X

 

1566

*

Teline salsoloides Arco & Acebcs.

X

X

 

1701

 

Teucrium abutiloides L'Hér

X

X

 

1702

 

Teucrium betonicum L'Hér

X

X

 

1693

 

Teucrium lepicephalum Pau

X

X

 

1694

 

Teucrium turredanum Losa & Rivas Goday

X

X

 

1382

*

Thamnobryum fernandesii Sérgio

X

 

 

1437

 

Thesium ebracteatum Hayne

X

X

 

1618

 

Thorella verticillatinundata (Thore) Brig.

X

X

 

1695

*

Thymus camphoratus Hoffmanns. & Link

X

X

 

1681

 

Thymus carnosus Boiss.

X

X

 

1682

*

Thymus cephalotos L.

X

X

 

1421

 

Trichomanes speciosum Willd.

X

X

 

1545

 

Trifolium saxatile All.

X

X

 

1595

*

Tuberaria major (Willk.) Pinto da Silva & Roseira

X

X

 

1731

 

Verbascum litigiosum Samp.

X

X

 

1733

 

Veronica micrantha Hoffmanns. & Link

X

X

 

1732

*

Veronica oetaea L.-A. Gustavson

X

X

 

1552

*

Vicia bifoliolata J.D. Rodriguez

X

X

 

1567

 

Vicia dennesiana H.C. Watson

X

X

 

1585

*

Viola hispida Lam.

X

X

 

1589

 

Viola jaubertiana Mares & Vigineix

X

X

 

1586

 

Viola paradoxa Lowe

X

X

 

1426

 

Woodwardia radicans (L.) Sm.

X

X

 

1436

 

Zelkova abelicea (Lam.) Boiss.

X

X

 

Допълнение Г

Категории защитен статус във всяка държава-членка на национално и регионално ниво

BELGIË/BELGIQUE (BE)

Категория

Код

Тип

 

BE00

AUCUN STATUT DE PROTECTIONGEEN BECHERMINGSSTATUS

A

BE01

Réserve naturelle domanialeStaatsnatuurreservaat

BE02

Réserve naturelle agréeErkend natuurreservaat

BE03

Bosreservaat

BE04

Réserve forestière

BE05

Parc naturelNatuurpark

BE06

Erkend bosreservaat

B

BE11

Berschermd duingebiet

BE12

Site classéGerangschikt landschap

BE13

Openbaar bos

BE14

Zone naturelle d'intérêt scientifique ou Réserve naturelleR/N-gebied

BE15

AutresAndere

C

BE21

Réserve naturelle privéePrivaat natuurreservaat


DANMARK (DK)

Категория

Код

Тип

 

DK00

STATUS: UBESKYTTET

A

DK01

Fredet område

DK02

Videnskabeliegt reservat

DK03

Område beskyttet efter Naturbeskyttelseslovens regler

DK04

Fortidsminde

DK05

Vildtreservat

DK06

Større nationalt naturområde

DK07

Nationalt biologisk interesseområde

DK08

Marint biologisk interesseområde

B

DK11

Naturskovsområde

DK12

Regionalt biologisk interesseområde

DK13

Regional spredningskorridor

C

DK21

Ejet af private fonde


DEUTSCHLAND (DE)

Категория

Код

Тип

 

DE00

OHNE SCHUTZSTATUS

A

DE01

Nationalpark

DE02

Naturschitzgebiet

DE03

Flächenhaftes Naturdenkmal

DE04

Geschützter Landschaftsbestandteil

DE05

NATURPARK (SOWEIT RELEVANT)

DE06

Artenschon- und Artenschutzgebiete

DE07

Landschaftsschutzgebiet

B

DE11

Waldschutzgebiet ohne forstliche Nutzung

DE12

Waldschutzgebiet mit eingeschränkter Nutzung

DE13

Schutzwald (Boden-, Erosions-, Lawinenschutz)

C

DE21

Im Besitz/Eigentum einer Naturschutzorganisation


ELLAS (GR)

Категория

Код

Тип

 

GR00

NO PROTECTION STATUS

A

GR01

Absolute nature reserve area

GR02

Absolute nature reserve zone in nature (woodland) park

GR03

Absolute marine reserve zone in marine park

GR04

Absolute nature reserve in ecodevelopment area

GR05

Core strict nature reserve in national park

GR06

Natural monument and landmark (protected as strict nature reserve)

GR07

Nature reserve area

GR08

Nature reserve zone in nature (woodland) park

GR09

Marine reserve zone in marine park

GR10

Nature reserve zone in ecodevelopment area

GR11

Peripheral zone of National park

GR12

Aesthetic forest

B

GR21

Game breeding station

GR22

Game refuge

GR23

Controlled hunting area

GR24

Protected forest

GR25

Multiple use management zone in nature (woodland) park

GR26

Multiple use management zone in marine park

GR27

Multiple use management zone in ecodevelopment area

GR28

Protected significant natural formations

C

GR31

Land owned by a non-governmental organization for nature conservation


ESPAÑA (ES)

Категория

Код

Тип

 

ES00

SIN ESTATUTO DE PROTECCIÓN

A

ES01

Reserva Biológica Nacional

ES02

Reserva Integral

ES03

Reserva Marina

ES04

Reserva Natural

ES05

Reserva Natural de Fauna Salvaje

ES06

Reserva Natural Parcial

ES07

Reserva Integral Natural

ES08

Parque Nacional

ES09

Parque Nacional (Red Estatal)

ES10

Parque Natural

ES11

Parque Regional

ES12

Parque

ES13

Paraje Natural

ES14

Paraje Natural de Interés National

ES15

Paraje Natural de la Comunitad Valenciana

ES16

Sitio Natural de Interés Nacional

ES17

Área Natural de Especial Interés

ES18

Enclave Natural

ES19

Monumento Natural

ES20

Monumento Natural de Interés Nacional

ES21

Paisaje Protegido

C

ES31

Reserva privada


FRANCE (FR)

Категория

Код

Тип

 

FR00

AUCUN STATUT DE PROTECTION

A

FR01

Parc national (zone centrale)

FR02

Parc national (réserve intégrale)

FR03

Réserve naturelle (par décret)

FR04

Réserve naturelle volontaire

FR05

Arrêté préfectoral de protection de biotope

FR06

Réserve biologique domaniale intégrale

FR07

Réserve biologique domaniale dirigée

FR08

Réserve biologique forestière

B

FR11

Forêt de protection

FR12

Site/Monument inscrit

FR13

Site/Monument classé

FR14

Site acquis par le Conservatoire de l'espace littoral et des rivages lacustres

FR15

Parc naturel régional

FR16

Parc national (zone péripherique)

FR17

Réserve nationale de chasse

FR18

Réserve de chasse du domaine public maritime

FR19

Réserve de chasse du domaine public fluvial

FR20

Réserve de chasse approuvée

FR21

Réserve de pêche du domaine public fluvial

FR22

Réserve conventionnelle

FR23

Forêt domaniale

FR24

Forêt communale bénéficiant du régime forestier

C

FR31

Site acquis par un conservatoire des sites

FR32

Site acquis par le département

FR33

Réserve libérale (à caractère privé)


IRELAND (IE)

Категория

Код

Тип

 

IE00

NO PROTECTION STATUS

A

IE01

National nature reserve Section 15 of Wildlife Act 1976

IE02

National nature reserve Section 16 of Wildlife Act 1976

IE03

National park

IE04

Refuge for fauna

Wildlife Act 1976

IE05

No shooting area (Wildfowl Sanctuary) Wildlife Act 1976

B

IE11

Fresh waters designated under terms of Directive 87/659/CEE — S.I. 293 of 1988

IE12

Tree preservation order Planning Acts 1963 and subsequent

IE13

Special amenity area order — Planning Acts 1963 and subsequent

C

IE21

Land owned by a non-governmental organization for nature conservation


ITALIA (IT)

Категория

Код

Тип

 

IT00

NESUN TIPO DI PROTEZIONE

A

IT01

Parco nazionale

IT02

Riserva naturale statale

IT03

Parco naturale interregionale

IT04

Parco naturale regionale/provinciale

IT05

Riserva naturale regionale/provinciale

IT06

Monumenti naturali

IT07

Oasi di protezione della fauna

B

IT11

Bellezze naturali

IT12

Arce di verde urbano

IT13

Vincoli idrogeologici

IT14

Aree di protezione di sorgenti d'acqua

C

IT21

Oasi di protezione costituite da soggetti privati

IT22

Fondi chiusi


LUXEMBOURG (LU)

Категория

Код

Тип

 

LU00

AUCUN STATUT DE PROTECTION

A

LU01

Zone verte

LU02

Zone protégée

LU03

Site éco

LU04

Paysage protégé

LU05

Parc naturel

B

LU11

Sites et monuments

LU12

Réserve de chasse domaniale

LU13

Réserve de chasse communale

LU14

Réserve piscicole

LU15

Zone et secteur de protection des eaux

C

LU31

Réserve naturelle privée


NEDERLAND (NL)

Категория

Код

Тип

 

NL00

GEEN BECHERMINGSSTATUS

A

NL01

Natuurbeschermingswet

C

NL21

Natuurreservaat met beheerssubsidie

NL22

Nationaal park

NL23

Relatienota-beheersgebieden


ÖSTERREICH (AT)

Категория

Код

Тип

 

AT00

OHNE SCHUTZSTATUS

A

AT01

Nationalpark

AT02

Naturpark

AT03

Naturschutzgebiet

AT04

Landschaftsschutzgebiet

AT05

Ruhegegiet

AT06

Geschützter Landschaftsteil

AT07

Geschützte Grünbestände

AT08

Geschützte Naturgebiete von örtlicher Bedeutung

AT09

Sonstige Lanschaftsteile

AT10

Naturdenkmal

AT11

Naturhölen

AT12

Baumschutz (in der Stadt Salzburg)

AT13

Moorschutz

AT14

Feuchtgebietsschutz

AT15

Auwaldschutz

AT16

Schutz stehender Gewässer (einschließlich Uferbereich)

AT17

Schutz fließender Gewässer (einschließlich Uferbereich)

AT18

Schutz der Gletscher

AT19

Schutz der Alpinregion (bzw. d. Alpinen Ödlandes)

AT20

Seltene und bedrohte Tierarten (aufgelistet) sowie deren Lebensräume

AT21

Seltene und bedrohte Pflanzenarten (aufgelistet) sowie deren Lebensräume

AT22

Pilze

B

AT31

Naturwaldzellen (Forstrecht)

AT32

Erholungswald (Forstrecht)

AT33

Schutzwald (Forstrecht)

AT34

Wasserschutzgebiete (Wasserrecht)

AT35

Wasserschongebiete (Wasserrecht)

AT36

Ökologisch besonders wertvolle Gebiete (Raumordnung)

C

AT41

Moorerhaltungsprämien

AT42

Mähprämien in Streuwiesen

AT43

Mähprämien in sonstigen Feuchtwiesen

AT44

Mähprämien in Halbtrockenrasen

AT45

Weideverzichtsprämien (zumeist in Feuchtgebieten)

AT46

Beweidungsprämien (zumeist in Halbtrockenrasen oder Almbereich).

AT47

Lärchenwieseprämien (zur Erhaltung der traditionellen Kulturform „Lärchenwiese“)

AT48

Düngeverzichtsprämien (zumeist in Feuchtgebieten und Halbtrockenrasen)

AT49

Almbewirtschaftungsprämien

AT50

Prämien für Außernutzungstellung von ökologisch wertvollen Gebieten wie Naturwäldern, Auwäldern


PORTUGAL (PT)

Категория

Код

Тип

 

PT00

SEM ESTATUTO DE PROTECÇÃO

A

PT01

Reserva integral

PT02

Refúgio ornitológico

PT03

Reserva botânica

PT04

Reserva zoológica

PT05

Area ornitológica a recuperar

PT06

Parque national

PT07

Reserva natural

PT08

Parque natural

PT09

Monumento natural

PT10

Sítio classificado

PT11

Paisagem protegida

B

PT21

Reserva ecólogica national

PT22

Domínio público hídrico

PT23

Reserva agricola national

PT24

Mata national

PT25

Reserva florestal natural integral

PT26

Reserva florestal natural parcial

PT27

Reserva florestal de recreio

PT28

Zona de caça proibida

PT29

Reserva de caça

PT30

Zona de caça nacional

PT31

Zona de pesca proibida

PT32

Zona de pesca reservada

PT33

Zona de defesa e controlo urbano

C

PT41

Sito de interesse biológico


SUOMI/FINLAND (FI)

Категория

Код

Тип

 

FI00

EI SUOJELTU

A

FI01

Luonnonpuisto (Strict nature reserve)

FI02

Kansallispuisto (National park)

FI03

Valtion luonnonsuojelualue (State nature reserve)

FI04

Luonnonmuistomerkki valtion maalla (Natural monument on state-owened land)

B

FI11

Erämaa-alue (Wilderness area)

FI12

Valtion retkeilyalue (State hiking area)

FI13

Metsähallituksen päätöksellä suojeltu valtion metsä (State forest protected by decision of the Forest and Park Serevice)

FI14

Maa-aineslain nojalla suojeltu harju- tai kallioalue (Esker or rock area protected by the Land Extraction Act)

FI15

Koskiensuojelulain nojalla suojeltu vesistö (Water system proptected by the Act on Protection of Rapids)

C

FI16

Yksityinen luonnonsuojelualue (Private nature reserve)

FI17

Luonnonmuistomerkki yksityismaala (Natural monument on private land)


SVERIGE (SE)

Категория

Код

Тип

 

SE00

UTAN SKYDDSSTATUS

A

SE01

Nationalpark (National park)

SE02

Naturreservat (Nature reserve)

SE03

Naturvardsområde (Nature conservation area)

SE04

Biotopskydd (Habitat protection)

SE05

Samrådsområde (Consultation area)

SE06

Särskilt skydd för djur eller växtart inom ett område (Wildlife sanctuary)


UNITED KINGDOM (UK)

Категория

Код

Тип

 

UK00

NO PROTECTION STATUS

A

UK01

National nature reserve

UK02

Marine nature reserve

UK03

Area of special protection for birds

UK04

Site of special scientific interest / Area of special scientific interest (Northern Ireland)

C

UK21

Land owened by a non-governmental organization for nature conservation

Допълнение Д

Въздействия и дейности, влияещи върху статуса на съхранение на обекта

Код

Категория

 

Земеделие, горско стопанство

100

Култивация

101

 

промяна в култивационните практики

102

 

косене/рязане

110

Употреба на пестициди

120

Наторяване

130

Напояване

140

Паша

141

 

изоставяне на пасищните системи

150

Преструктуриране на земеделските имоти

151

 

премахване на живи плетове и шубраци

160

Общо управление на горското стопанство

161

 

горско залесяване

162

 

изкуствено залесяване

163

 

горско резалесяване

164

 

горско прочистване

165

 

премахване на подлеса/младите издънки

166

 

премахване на мъртви или умиращи дървета

167

 

експлоатация без резалесяване

170

Животновъдство

171

 

хранене на добитъка

180

Изгаряне

190

Земеделски и горски дейности, неизброени дотук

 

Риболов, лов и събиране

200

Риба и други черупкови аквакултури

210

Професионален риболов

211

 

риболов на определено място

212

 

траулиране

213

 

риболов с плаваща мрежа

220

Любителски риболов

221

 

на стръв

230

Лов

240

Взимане/премахване на фауна/животински екземпляри, общо

241

 

събиране (насекоми, влечуги, земноводни)

242

 

взимане от гнездата (соколи)

243

 

залагане на капани, отравяне, бракониерство

244

 

други форми на отнемане от фауната

250

Взимане/премахване на флора /растителни екземпляри, общо

251

 

непозволено бране от растителни градини

290

Лов, риболов или събирателни дейности, неизброени дотук

 

Минодобив и извличане на материали

300

Добив на пясък и чакъл

301

 

кариери, каменоломни

302

 

премахване на брегови материали

310

Извличане на торф

311

 

ръчно рязане на торф

312

 

механично премахване на торф

320

Сондажи и извличане на нефт и газ

330

Мини

331

 

открит гипсов минодобив

332

 

подземен минодобив

340

Солници

390

Минодобив и извличащи дейности неизброени дотук

 

Урбанизация, индустриализация и подобни дейности

400

Урбанизирани територии, човешко обитание

401

 

непрекъсната урбанизация

402

 

прекъсната урбанизация

403

 

разпръснато обитание

409

 

други модели на обитание

410

Промишлени и търговски площи

411

 

фабрика

412

 

промишлено складиране

419

 

други промишлени/търговски площи

420

Отпадъци

421

 

унищожаване на домакински отпадъци

422

 

унищожаване на промишлени отпадъци

423

 

унищожаване на инертни материали

424

 

други отпадъци

430

Селскостопански структури

440

Съхраняване на материали

490

Други урбанизаторни, промишлени и подобни дейности

 

Транспортиране и комуникации

500

Комуникационни мрежи

501

 

пътеки, писти, велосипедни писти

502

 

пътища, автомобилни пътища

503

 

железопътни линии, високоскоростни влакове

504

 

пристанищни райони

505

 

летище

506

 

аеродрум, летище за хеликоптери

507

 

мост, виадукт

508

 

тунел

509

 

други комуникационни мрежи

510

Енергиен транспорт

511

 

електропроводи

512

 

тръбопроводи

513

 

други форми на енергиен транспорт

520

Товарене

530

Подобрен достъп до място

590

Други форми на транспортиране и комуникация

 

Свободно време и туризъм (някои по-горе, включени под различни позиции)

600

Съоръжения за спорт и свободно време

601

 

голф игрище

602

 

ски комплекс

603

 

стадион

604

 

писта за обиколки, писта за надбягване

605

 

хиподрум

606

 

увеселителен парк

607

 

спортна площадка

608

 

къмпинг и каравани

609

 

други съоръжения за спорт и свободно време

610

Културни центрове

620

Спортове и занимания в свободното време на открито

621

 

водни спортове

622

 

ходене, езда и немоторизирани превозни средства

623

 

моторизирани превозни средства

624

 

алпинизъм, скално катерене, спелеология

625

 

безмоторно летене, делтапланеризъм, парапланеризъм, с балон

626

 

ски извън писта

629

 

други спортове и занимания в свободното време на открито

690

Други въздействия от туризма и свободното време неизброени по-горе

 

Замърсяване и други човешки въздействия/дейности

700

Замърсяване

701

 

замърсяване на водата

702

 

замърсяване на въздуха

703

 

замърсяване на почвата

709

 

други форми или смесени форми на замърсяване

710

Шумово замърсяване

720

Злоупотреби, свръхупотреба

730

Военни маневри

740

Вандализъм

790

Друго замърсяване или човешко въздействие/дейности

 

Предизвикани от човека промени в хидравличните условия (влажни обекти и морска среда)

800

Депа, мелиорации и пресушаване, общо

801

 

полдеризация (строеж на диги)

802

 

възстановяване на земя от море, естуари или мочурища

803

 

запълване на канали, ровове, езерца, басейни, мочурища или изкопи

810

Дренаж

811

 

управление на водната и брегова растителност за дренажни цели

820

Премахване на утайки (кал…)

830

Канализация

840

Наводняване

850

Промяна на хидрографското функциониране, общо

851

 

модификация на морските течения

852

 

модифициране структурите на наземни водни течения

853

 

управление на водните равнища

860

Стоварване, отлагане на изкопни наноси

870

Диги, укрепления, изкуствени плажове, общо

871

 

съоръжения за защита от морето или предпазване на брега

890

Други повлияни от човека промени в хидравличните условия

 

Естествени процеси (биотични и абиотични)

900

Ерозия

910

Затлачване с тиня

920

Пресушаване

930

Потапяне/заливане

940

Природни катастрофи

941

 

наводнение

942

 

лавина

943

 

колапс на терена, свлачища

944

 

буря, циклон

945

 

вулканична дейност

946

 

земетресение

947

 

приливна вълна

948

 

пожар (природен)

949

 

други природни катастрофи

950

Биоценотична еволюция

951

 

натрупване на органични материали

952

 

еутрофикация

953

 

ацидификация

954

 

инвазия на вид

960

Междувидови връзки при фауната

961

 

конкуренция (например гларус/чайка)

962

 

паразитизъм

963

 

интродукция на болест

964

 

генетично замърсяване

965

 

хищничество

966

 

антагонизъм, произтичащ от внасяне на видове

967

 

антагонизъм с домашни животни

969

 

други форми или смесени форми на междувидова конкуренция при животните

970

Междувидови връзки при флората

971

 

конкуренция

972

 

паразитизъм

973

 

интродукция на болест

974

 

генетично замърсяване

975

 

липса на опрашващи агенти

976

 

повреда от видове дивеч

979

 

други форми или смесени форми на междувидова конкуренция при растенията

990

Други природни процеси


(1)  Препратка: SEC 2.05., 13.07.

(2)  С изключение на Швеция, която се състои от само един регион NUTS 1.


Top