EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A közszférabeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítése

A közszférabeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítése

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2016/2102 irányelv a közszférabeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítéséről

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

  • Az irányelv célja, hogy a közszférabeli honlapokat és mobilalkalmazásokat akadálymentesebbé tegye, és hogy harmonizálja a különböző szabványokat az Európai Unión (EU) belül, csökkentve ezzel az akadálymentesítéssel kapcsolatos termékek és szolgáltatások fejlesztői előtt álló akadályokat.
  • Ez lehetővé teszi az uniós polgárok, különösen a fogyatékossággal élők számára, hogy könnyebben hozzáférjenek a közszolgáltatásokhoz.

FŐBB PONTOK

Az uniós tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a közszférabeli szervezetek honlapjai és mobilalkalmazásai „akadálymentesebbek” legyenek (különösen a fogyatékossággal élő személyek számára) azok „érzékelhetővé, kezelhetővé, érthetővé és stabilabbá” tételével. Az akadálymentesítési szabványt az EN 301 549 v3.2.1 (2021-03) harmonizált európai szabvány tartalmazza. A szabvány ezen irányelv szempontjából releváns részeit a szabvány A. melléklete sorolja fel.

A közszférabeli szervezetek rendszeresen részletes, érthető és világos akadálymentesítési nyilatkozatot tesznek honlapjaik és mobilalkalmazásaik ezen irányelvnek való megfeleléséről, amely az alábbiakat tartalmazza:

  • a tartalom azon részeinek leírása, amelyek nem akadálymentesek, és a nyújtott akadálymentes alternatívák;
  • annak leírása, hogy a felhasználó miként tudja jelenteni az irányelvben foglaltaknak való meg nem felelést, valamint kérelmezni az irányelv hatálya alól kizárt információt;
  • az elégtelen válasz esetén igénybe vehető panaszkezelési mechanizmusra mutató link.

Az (EU) 2018/1523 végrehajtási határozat (egy végrehajtási jogi aktus, amelyet az Európai Bizottság fogadott el) tartalmazza a hozzáférhetőségi nyilatkozat mintáját.

A tagállamok továbbá kötelesek:

  • megkönnyíteni az akadálymentesítési követelmények alkalmazását a hatályban lévő nemzeti jogszabályok hatálya alá tartozó egyéb típusú honlapok és mobilalkalmazások esetében is;
  • elősegíteni a honlapok és mobilalkalmazások akadálymentesítésére irányuló képzési programokat;
  • felhívni a figyelmet az akadálymentesítési követelményekre;
  • megosztani a bevált gyakorlatokat, amit az Európai Bizottság segít elő;
  • biztosítani, hogy rendelkezésre álljon egy hatékony végrehajtási eljárás.

A tagállamok ezen irányelv minimumkövetelményeinél szigorúbb jogszabályi rendelkezést is elfogadhatnak vagy hatályban tarthatnak.

Kizárások

Az irányelv nem vonatkozik a közszolgálati műsorszolgáltatókra és azon nem kormányzati szervezetekre, amelyek nem nyújtanak a lakosság vagy kifejezetten a fogyatékossággal élő személyek számára alapvető szolgáltatásnak minősülő szolgáltatásokat. Nem vonatkozik továbbá a következő tartalmi elemekre:

  • a 2018. szeptember 23. előtt irodai fájlformátumokban közzétett tartalmakra, kivéve, ha azok az érintett közszférabeli szervezet adminisztratív folyamataihoz szükségesek;
  • a 2020. szeptember 23. előtt közzétett audio- vagy videótartalmakra;
  • a valós idejű audio- vagy videótartalmakra;
  • az online térképekre, feltéve, hogy az alapvető navigációs információkat akadálymentes formában is rendelkezésre bocsátják;
  • harmadik fél tulajdonát képező olyan tartalmakra, amelyek nem az érintett közszférabeli szervezet irányítása alá tartoznak;
  • gyűjteményi darabok vagy kéziratok reprodukcióira bizonyos körülmények között;
  • a 2019. szeptember 23. előtt közzétett extranet- és intranettartalmakra, amelyek csak egy zárt csoport számára elérhetők, ezek jelentős átdolgozásáig;
  • a 2019. szeptember 23-át követően nem frissített vagy szerkesztett honlapok vagy mobilalkalmazások tartalmára, amennyiben e tartalom nem szükséges adminisztratív folyamatokhoz.

A tagállamok kizárhatják ezen irányelv alkalmazásából az iskolák, az óvodák és a bölcsődék honlapjait és mobilalkalmazásait, az alapvető online adminisztratív funkciókkal kapcsolatos tartalmak kivételével.

Ellenőrzés

A tagállamok kötelesek ellenőrizni a megfelelést a Bizottság által 2018. október 11-én elfogadott módszertan alkalmazásával. Az (EU) 2018/1524 végrehajtási határozat által előírt módszertan az alábbiakat foglalja magában:

  • az ellenőrzés gyakorisága, valamint a honlapokra és a mobilalkalmazásokra vonatkozó mintavétel szabályai;
  • a honlapok, az azokon található tartalom, valamint a mobilalkalmazások tartalmának mintavétele;
  • annak leírása, hogy milyen módon kell a követelményeknek való megfelelést megállapítani;
  • egy olyan mechanizmus, amely hiányosságok feltárása esetén segíti a közszférabeli szervezeteket e hiányosságok kijavításában;
  • az automatikus, manuális és felhasználhatósági tesztekre vonatkozó szabályok.

Jelentéstétel

2021. december 23-ig bezárólag, majd azt követően háromévente a tagállamok a Bizottságnak jelentést nyújtanak be, amely bemutatja az ellenőrzés eredményét és a végrehajtási eljárás igénybe vételéről szóló információkat. Az első jelentésnek tartalmaznia kell továbbá a következőket:

  • az érdekelt felekkel (a fogyatékossággal élő személyek vagy idős személyek szervezeteivel, a társadalmi partnerekkel, az ágazattal és más felekkel) a honlapok és a mobilalkalmazások akadálymentességéről folytatott konzultációra szolgáló eljárások;
  • az akadálymentességgel kapcsolatos szakpolitika terén történt fejlemények közzétételére szolgáló eljárások;
  • az irányelv végrehajtása során szerzett tapasztalatok és tanulságok;
  • a képzési és tájékoztatási tevékenységekre vonatkozó információk.

Az összes jelentés tartalmát akadálymentes formában közzé kell tenni. A Bizottság 2022. június 23-ig felülvizsgálja az irányelv alkalmazását.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2016. december 22. óta hatályos, és a tagállamok nemzeti jogába 2018. szeptember 23-ig kellett átültetni. A tagállamok ezeket az intézkedéseket a következőképpen kötelesek alkalmazni:

  • a 2018. szeptember 22. után közzétett honlapok esetében: 2019. szeptember 23-tól;
  • közszférabeli szervezetek minden egyéb honlapja esetében: 2020. szeptember 23-tól;
  • közszférabeli szervezetek mobilalkalmazásai esetében: 2021. június 23-tól.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/2102 irányelve (2016. október 26.) a közszférabeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítéséről (HL L 327., 2016.12.2., 1–15. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) 2021/1339 végrehajtási határozata (2021. augusztus 11.) az (EU) 2018/2048 végrehajtási határozatnak a honlapokra és mobilalkalmazásokra vonatkozó harmonizált szabvány tekintetében történő módosításáról (HL L 289., 2021.08.12., 53–55. o.)

A Bizottság (EU) 2018/2048 végrehajtási határozata (2018. december 20.) a honlapokra és mobilalkalmazásokra vonatkozó, az (EU) 2016/2102 európai parlamenti és tanácsi irányelv támogatására kidolgozott harmonizált szabványról (HL L 327., 2018.12.21., 84–86. o.)

Az (EU) 2018/2048 végrehajtási határozat későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Bizottság (EU) 2018/1523 végrehajtási határozata (2018. október 11.) a közszférabeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítéséről szóló (EU) 2016/2102 európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti akadálymentesítési mintanyilatkozat létrehozásáról (HL L 256., 2018.10.12., 103–107. o.)

A Bizottság (EU) 2018/1524 végrehajtási határozata (2018. október 11.) a közszférabeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítéséről szóló (EU) 2016/2102 európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti ellenőrzési módszertan és tagállami jelentéstételi szabályok kidolgozásáról (HL L 256., 2018.10.13., 108–116. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 27.10.2021

Top