EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC0627(01)

Riigiabi: teadus- ja arendustegevus ning innovatsioon

Riigiabi: teadus- ja arendustegevus ning innovatsioon

 

KOKKUVÕTE:

komisjoni teatis – teadus- ja arendustegevuseks ning innovatsiooniks antava riigiabi eeskirjad

MIS ON TEATISE EESMÄRK?

Teatise eesmärk on selgitada eeskirju ja tingimusi, mille alusel võivad Euroopa Liidu (EL) liikmesriigid anda äriühingutele riigiabi teadus- ja arendustegevuseks ning innovatsiooniks.

PÕHIPUNKTID

Teadus- ja arendustegevuseks ning innovatsiooniks antava riigiabi eeskirjad koosnevad kahest teineteist täiendavast osast:

  • Määruses (EL) nr 651/2014, tuntud kui üldine grupierandi määrus (vt kokkuvõte), sätestatakse tingimused, mille alusel on teadus- ja arendustegevuseks ning innovatsiooniks antav abi (võrreldes muude riigiabi liikidega) vabastatud Euroopa Komisjonile ette teatamise kohustusest (st kehtib grupierand).
  • Teadus- ja arendustegevuseks ning innovatsiooniks antava riigiabi süsteem (teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni raamistik) sisaldab eeskirju, mille alusel komisjon hindab teadus- ja arendustegevuseks ning innovatsiooniks antavat abi, mis ei vasta grupierandi tingimustele.

Riigiabi andmise kiirendamine

  • Üldise grupierandi määruse kohaselt on abisummad, mille puhul ei ole vaja heakskiidu saamiseks Euroopa Komisjoni teavitada, oluliselt suurenenud. Näiteks saavad liikmesriigid nüüd anda abi tootearenduseks kuni 15 miljonit eurot projekti ja abisaaja kohta ilma komisjoni eelneva heakskiiduta (eelmiste eeskirjade kohaselt oli see summa 7,5 miljonit eurot).
  • See annab liikmesriikidele suurema paindlikkuse ning kiirendab teadus- ja arendustegevuseks ning innovatsiooniks antava abi rakendamist.

Erandite laiendamine

Teavitamiskohustusest vabastatud abi laieneb:

  • alusuuringutele;
  • rakendusuuringutele;
  • katseprojektidele, sh prooviuuringutele ja prototüüpidele;
  • teostatavusuuringutele;
  • teadustaristule;
  • innovatsiooniklastritele;
  • protsessi- ja organisatsiooniinnovatsiooniks antavale abile.

Suurema riigiabi võimalus

  • Finantseerimisvajakute katmiseks võimaldab teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni raamistik eraldi teatatud meetmete puhul anda abi kuni 70% ulatuses abikõlblikest kuludest suurettevõtetele ja 90% ulatuses väikeettevõtetele, kes tegelevad rakenduslike uuringutega, sealhulgas prototüüpimis- ja demonstreerimiskulude katteks.
  • Rohkem abi on võimalik saada, kui tegu on tõelise finantseerimisvajakuga. Et vältida põhjendamatut konkurentsi moonutamist ELi ühtsel turul, teostab komisjon suurema abi vajalikkuses veendumiseks põhjaliku analüüsi, lähtudes raamistiku kriteeriumidest.

Teadus- ja arendustegevuseks ning innovatsiooniks antava riigiabi kombineerimine ELi vahenditega programmis „Euroopa horisont“ või projektidega, millel on kvaliteedimärgis

Et selgelt ühiseid Euroopa huve teenivatele projektidele eraldatud suuri abisummasid oleks lihtsam hinnata, lisati üldisesse grupierandi määrusesse erieeskirjad ja need võeti vastu komisjoni määruse (EL) 2021/1237 alusel. Need käsitlevad abi:

Taotlemine

Liikmesriigid pidid tagama olemasolevate teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni abikavade kooskõla kõnealuse raamistikuga 1. jaanuariks 2015.

TAUST

Teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni eesmärk on aidata saavutada eesmärk kulutada teadus- ja arendustegevusele ning innovatsioonile 3% ELi sisemajanduse kogutoodangust ja seeläbi:

  • tagada arukas ja kestlik majanduskasv;
  • piirata teadus- ja arendustegevuseks ning innovatsiooniks antavast abist tulenevaid konkurentsimoonutusi.

PÕHIDOKUMENT

Komisjoni teatis „Teadus- ja arendustegevuseks ning innovatsiooniks antava riigiabi raamistik“ (ELT C 198, 27.6.2014, lk 1–29)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni 17. juuni 2014. aasta määrus (EL) nr 651/2014 ELi aluslepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta, millega teatavat liiki abi tunnistatakse siseturuga kokkusobivaks (ELT L 187, 26.6.2014, lk 1–78)

Määruse (EL) nr 651/2014 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Komisjoni teatis – Kriteeriumid, mis võimaldavad analüüsida üleeuroopalise tähtsusega projektide elluviimise toetamiseks antava riigiabi kokkusobivust siseturuga (ELT C 188, 20.6.2014, lk 4–12)

Viimati muudetud: 28.09.2021

Üles