EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R1103

Uredba Komisije (EU) št. 1103/2010 z dne 29. novembra 2010 o določitvi, na podlagi Direktive 2006/66/ES Evropskega parlamenta in Sveta, pravil glede označevanja zmogljivosti prenosnih sekundarnih (možna ponovna polnitev) ter avtomobilskih baterij in akumulatorjev Besedilo velja za EGP

UL L 313, 30.11.2010, p. 3–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/1103/oj

30.11.2010   

SL

Uradni list Evropske unije

L 313/3


UREDBA KOMISIJE (EU) št. 1103/2010

z dne 29. novembra 2010

o določitvi, na podlagi Direktive 2006/66/ES Evropskega parlamenta in Sveta, pravil glede označevanja zmogljivosti prenosnih sekundarnih (možna ponovna polnitev) ter avtomobilskih baterij in akumulatorjev

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive 2006/66/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. septembra 2006 o baterijah in akumulatorjih ter odpadnih baterijah in akumulatorjih in razveljavitvi Direktive 91/157/EGS (1) ter zlasti člena 21(2) in (7) Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Zmanjšanje količine odpadkov bi se lahko doseglo s podaljšanjem povprečne življenjske dobe sekundarnih (možna ponovna polnitev) baterij. Z izbiro ustrezne baterije za napravo bi se zmanjšala količina odpadnih baterij in akumulatorjev.

(2)

Bistvenega pomena je, da se informacije o označevanju zmogljivosti zagotovijo z usklajenimi, nadzorovanimi in ponovljivimi metodami, da bi se proizvajalcem zagotovile poštena konkurenca in usklajene vrednosti kakovosti.

(3)

V skladu z Direktivo 2006/66/ES je treba vse prenosne ter avtomobilske baterije in akumulatorje opremiti z oznako zmogljivosti. Namen te oznake je, da se končnim uporabnikom pri nakupu prenosnih ter avtomobilskih baterij in akumulatorjev zagotovijo koristne, lahko razumljive ter primerljive informacije.

(4)

V skladu s členom 21(7) Direktive 2006/66/ES se lahko dovolijo izjeme glede zahtev označevanja zmogljivosti.

(5)

Primerno je, da se te izjeme dovolijo za baterije in akumulatorje, ki se prodajajo vgrajeni v naprave ter ki naj jih končni uporabniki ne bi odstranili iz varnostnih razlogov, zaradi delovanja ali iz razlogov medicinske ali podatkovne celovitosti ter kontinuiranega dovajanja energije. Te baterije in akumulatorji niso dostopni končnim uporabnikom, ki se jim zato ob nakupu o njih tudi ni treba odločati.

(6)

Da bi se končnim uporabnikom zagotovile točne informacije na trdni znanstveni in tehnični osnovi, je zaželeno, da te temeljijo na obstoječih mednarodnih in evropskih standardih.

(7)

Obstoječa pravila o označevanju zmogljivosti prenosnih sekundarnih (možna ponovna polnitev) ter avtomobilskih baterij in akumulatorjev je treba uskladiti. Oceniti je treba tudi možnost uskladitve pravil o označevanju zmogljivosti prenosnih primarnih (ni možna ponovna polnitev) baterij.

(8)

Proizvajalci baterij in akumulatorjev potrebujejo za prilagoditev svojih tehnoloških postopkov novim zahtevam o označevanju zmogljivosti vsaj 18 mesecev.

(9)

Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega na podlagi člena 18 Direktive 2006/12/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. aprila 2006 o odpadkih (2)

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Področje uporabe

1.   Ta uredba se uporablja za prenosne sekundarne (možna ponovna polnitev) ter avtomobilske baterije in akumulatorje, ki se prvič dajo na trg osemnajst mesecev po datumu iz člena 5.

2.   Ta uredba se ne uporablja za prenosne sekundarne (možna ponovna polnitev) baterije in akumulatorje, ki so navedeni v Prilogi I.

Člen 2

Določanje zmogljivosti

1.   Električni naboj, ki ga baterija ali akumulator lahko doseže pod določenimi pogoji se šteje za zmogljivost te baterije ali akumulatorja.

2.   Zmogljivost prenosnih sekundarnih (možna ponovna polnitev) baterij in akumulatorjev se določi na podlagi standardov IEC/EN 61951-1, IEC/EN 61951-2, IEC/EN 60622, IEC/EN 61960 in IEC/EN 61056-1, odvisno od kemičnih snovi, ki jih vsebujejo, kot je določeno v delu A Priloge II.

3.   Zmogljivost avtomobilskih baterij in akumulatorjev se določi na podlagi standarda IEC 60095-1/EN 50342-1, odvisno od kemičnih snovi, ki jih vsebujejo, kot je določeno v delu B Priloge II.

Člen 3

Enota za meritev zmogljivosti

1.   Zmogljivost prenosnih sekundarnih (možna ponovna polnitev) baterij in akumulatorjev se izrazi v „miliamper urah“ ali „amper urah“, pri čemer se uporablja kratica mAh oziroma Ah.

2.   Zmogljivost avtomobilskih baterij in akumulatorjev se izrazi v „amper urah“ (Ah) in „amperih pri hladnem zagonu“ (A), pri čemer se uporabljata navedeni kratici.

Člen 4

Oblikovanje oznake zmogljivosti

1.   Prenosne sekundarne (možna ponovna polnitev) baterije in akumulatorje je treba opremiti z oznako, ki vsebuje informacije iz dela A Priloge III. Najmanjša velikost oznake se določi glede na vrsto baterije in akumulatorja, kot je določeno v delu A Priloge IV.

2.   Vse avtomobilske baterije in akumulatorje je treba opremiti z oznako, ki vsebuje informacije iz dela B Priloge III. Najmanjša velikost oznake se določi glede na vrsto baterije in akumulatorja, kot je določeno v delu B Priloge IV.

Člen 5

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 29. novembra 2010

Za Komisijo

Predsednik

José Manuel BARROSO


(1)  UL L 266, 26.9.2006, str. 1.

(2)  UL L 114, 27.4.2006, str. 9.


PRILOGA I

Izjeme glede zahtev označevanja zmogljivosti

1.

Prenosni sekundarni (možna ponovna polnitev) baterije in akumulatorji, ki so vgrajeni ali zasnovani za vgradnjo v naprave, preden se dajo na voljo končnim uporabnikom, in naj se jih ne bi odstranilo, kot je določeno v členu 11 Direktive 2006/66/ES, so izvzeti iz področja uporabe te uredbe.


PRILOGA II

Meritev zmogljivosti prenosnih sekundarnih (možna ponovna polnitev) ter avtomobilskih baterij in akumulatorjev

Del A.   Prenosne sekundarne (možna ponovna polnitev) baterije in akumulatorji

1.

Nazivna zmogljivost prenosnih sekundarnih nikelj-kadmijevih baterij in akumulatorjev se meri v skladu s standardoma IEC/EN 61951-1 in IEC/EN 60622.

2.

Nazivna zmogljivost prenosnih sekundarnih nikelj-kovinsko hidridnih baterij in akumulatorjev se meri v skladu s standardom IEC/EN 61951-2.

3.

Nazivna zmogljivost prenosnih sekundarnih litijevih baterij in akumulatorjev se meri v skladu s standardom IEC/EN 61960.

4.

Nazivna zmogljivost prenosnih sekundarnih svinčevo-kislinskih baterij in akumulatorjev se meri v skladu s standardom IEC/EN 61056-1.

Del B.   Avtomobilske baterije in akumulatorji

1.

Nazivna zmogljivost in zmogljivost pri hladnem zagonu avtomobilskih baterij in akumulatorjev (svinčevo-kislinski zaganjalniki) se merita v skladu s standardom IEC 60095-1/EN 50342-1.


PRILOGA III

Informacije na oznakah zmogljivosti

Del A.   Prenosne sekundarne (možna ponovna polnitev) baterije in akumulatorji

Oznaka zmogljivosti prenosnih sekundarnih (možna ponovna polnitev) baterij in akumulatorjev vsebuje naslednje informacije:

1.

Za prenosne sekundarne nikelj-kadmijeve (NiCd), nikelj-kovinsko hidridne (Ni-MH) in litijeve baterije in akumulatorje se nazivna zmogljivost, kakor je določena v standardih IEC/EN 61951-1, IEC/EN 60622, IEC/EN 61951-2 oziroma IEC/EN 61960, navede:

(a)

kot celo število, kadar je zmogljivost izražena v „mAh“, razen za prenosne sekundarne (možna ponovna polnitev) baterije in akumulatorje, namenjene za uporabo v električnem orodju;

(b)

kot decimalno število z eno decimalko, kadar je zmogljivost izražena v „Ah“, in kot celo število, kadar je izražena v „mAh“, za vse prenosne sekundarne (možna ponovna polnitev) baterije in akumulatorje, namenjene za uporabo v električnem orodju;

(c)

s stopnjo natančnosti, ki jo zahtevajo standardi IEC/EN 61951-1, IEC/EN 61951-2, IEC/EN 60622 in IEC/EN 61960.

2.

Za prenose sekundarne svinčevo-kislinske baterije in akumulatorje se najmanjša vrednost nazivne zmogljivosti v vzorcu, določenem v standardu IEC/EN 61056-1, navede:

(a)

kot decimalno število z eno decimalko, kadar je zmogljivost izražena v „Ah“, razen za prenosne sekundarne (možna ponovna polnitev) baterije in akumulatorje, namenjene za uporabo v električnem orodju, ter

(b)

s stopnjo natančnosti, ki jo zahteva standard IEC/EN 61056-1.

Del B.   Avtomobilske baterije in akumulatorji

Oznaka zmogljivosti avtomobilskih baterij in akumulatorjev vsebuje naslednje informacije:

1.

nazivno zmogljivost in zmogljivost pri hladnem zagonu, kot je določeno v standardu IEC 60095-1/EN 50342-1;

2.

vrednost nazivne zmogljivosti in zagonski tok, izražena s celim številom, s stopnjo natančnosti ± 10 % nominalne vrednosti.


PRILOGA IV

Najmanjša velikost in namestitev oznak zmogljivosti

Del A.   Prenosne sekundarne (možna ponovna polnitev) baterije in akumulatorji

Oznake zmogljivosti prenosnih sekundarnih (možna ponovna polnitev) baterij in akumulatorjev izpolnjujejo naslednje zahteve:

1.

Za posamezne baterije in akumulatorje, razen za gumbaste celice in baterije za napajanje spominskega modula (memory back-up):

(a)

na bateriji in akumulatorju: najmanjša velikost oznake je 1,0 × 5,0 mm (V × D) (1);

(b)

na embalaži (sprednja stran) baterij in akumulatorjev: najmanjša velikost oznake je 5,0 × 12,0 mm (V × D);

(c)

oznaka se namesti na embalažo (sprednja stran) ter na baterije in akumulatorje v embalaži;

(d)

pri baterijah in akumulatorjih, ki se prodajajo brez embalaže, se oznaka namesti na baterijo in akumulator.

2.

Za baterijske sklope:

(a)

pri baterijskih sklopih, kjer je površina največje ploskve manjša od 70 cm2, je najmanjša velikost oznake 1,0 × 5,0 mm (V × D);

(b)

pri baterijskih sklopih, kjer je površina največje ploskve enaka ali večja od 70 cm2, je najmanjša velikost oznake 2,0 × 5,0 mm (V × D);

(c)

oznaka se namesti samo na zunanje ohišje sklopa celic, in ne na vsako posamezno celico znotraj ohišja.

3.

Kadar je velikost baterije, akumulatorja ali baterijskega sklopa taka, da na njej ni mogoče namestiti oznake najmanjše velikosti, se zmogljivost označi na embalaži najmanj v velikosti 5,0 × 12,0 mm (V × D). V tem primeru in kadar baterija, akumulator ali baterijski sklop nima lastne embalaže, se zmogljivost označi na embalaži naprave, s katero se baterije, akumulatorji ali baterijski sklopi prodajajo.

4.

Za gumbaste celice in baterije za napajanje spominskega modula (memory back-up):

(a)

na embalaži (sprednja stran): najmanjša velikost oznake je 5,0 × 12,0 mm (V × D);

(b)

oznaka se namesti na sprednjo stran embalaže.

Del B.   Avtomobilske baterije in akumulatorji

Oznake zmogljivosti avtomobilskih baterij in akumulatorjev izpolnjujejo naslednje zahteve:

(a)

oznaka pokriva najmanj 3 % površine največje strani avtomobilske baterije in akumulatorja, vendar ne presega velikosti 20 × 150 mm (V × D);

(b)

oznaka se namesti na baterijo ali akumulator, na eno od strani baterije ali akumulatorja, pri čemer je izključena spodnja stran.


(1)  Višina (V), dolžina (D).


Top