EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE1516

Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive Evropskega parlamenta in Sveta 2005/35/ES o onesnaževanju morja z ladij in uvedbi kazni za kršitve COM(2008) 134 konč. – 2008/0055 (COD)

UL C 77, 31.3.2009, p. 69–70 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

31.3.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

C 77/69


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive Evropskega parlamenta in Sveta 2005/35/ES o onesnaževanju morja z ladij in uvedbi kazni za kršitve

COM(2008) 134 konč. – 2008/0055 (COD)

(2009/C 77/17)

Svet je 4. aprila 2008 sklenil, da v skladu s členom 80(2) Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosi za mnenje o naslednjem dokumentu:

Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive Evropskega parlamenta in Sveta 2005/35/ES o onesnaževanju morja z ladij in uvedbi kazni za kršitve.

Strokovna skupina za promet, energijo, infrastrukturo in informacijsko družbo, zadolžena za pripravo dela Odbora na tem področju, je mnenje sprejela 16. julija 2008. Poročevalec je bil g. RETUREAU.

Evropski ekonomsko-socialni odbor je mnenje soglasno sprejel na 447. plenarnem zasedanju 17. in 18. septembra 2008 (seja z dne 17. septembra 2008).

1.   Predlogi Komisije

1.1

Odbor je prejel zaprosilo za mnenje o spremembah, ki jih predlaga Komisija za direktivo iz leta 2005 o boju proti onesnaževanju morja z ladij, da se upošteva sodna praksa Sodišča na področju okoljskega kriminala v zvezi s pristojnostmi evropskih institucij, učinkovitostjo zakonodaje Skupnosti in prednostjo Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti (PES) pred Pogodbo o Evropski uniji (PEU) glede politik in ciljev Skupnosti, opredeljenih v pogodbah.

2.   Splošne ugotovitve

2.1

Odbor ponovno ugotavlja, da Skupnost v skladu s pogodbami načeloma nima nobene pristojnosti na kazenskopravnem področju.

2.2

Kljub temu pa mora Komisija glede učinkovitosti prava Skupnosti, za katero ima pravico dajati pobude, skrbeti, da se uspešno izvajajo politike, ki so določene v PES in so v njeni pristojnosti. V ta namen lahko v svojih zakonodajnih pobudah predlaga, da vlade v svojem nacionalnem pravu predvidijo sorazmerne, učinkovite in odvračilne sankcije, vključno s kazenskimi sankcijami, za fizične in pravne osebe, v primeru, ko te osebe naklepno ali iz hude malomarnosti storijo kazniva dejanja zoper okolje, neposredno ali pri tem pomagajo, ali pa napeljujejo k takim kaznivim dejanjem, ki upravičujejo uporabo teh kazenskih sankcij.

2.3

Odbor je v prejšnjem mnenju (1) kritiziral preveč radikalna stališča Komisije glede obsega pristojnosti Skupnosti na kazenskopravnem področju in podprl bolj zmerno razlago, ki se je na koncu izkazala povsem v skladu s sodno prakso Sodišča (2). Od leta 2000 je bilo izgubljenega veliko časa zaradi medinstitucionalnega spora, ki je sedaj jasno rešen, kar bo v prihodnosti omogočilo boljše spoštovanje okoljskih predpisov.

2.4

Občasno izražena bojazen, da naj bi prihodnja sprememba pogodb povzročila nove spremembe pristojnosti in s tem tudi zakonodaje, ki bi tako izgubila trdnost in gotovost, se ne zdi upravičena niti glede na trenutni institucionalni položaj niti če bi Lizbonska pogodba začela veljati. Vsekakor se zdi, da se države članice niso pripravljene odpovedati svojim pristojnostim na kazenskopravnem področju, ki velja za suvereno pristojnost in tako kot del jedra državnih pristojnosti. Celo zlahka predstavljiva sprememba pristojnosti zakonodajnih institucij, ki pa ne bi bila tako radikalna, ne bi ipso facto upravičevala temeljne spremembe zakonodaje.

2.5

Poleg tega je Sodišče v zadevi C 308/2006 glede veljavnosti direktive 2005/35/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 7. septembra 2005 z vidika mednarodnega javnega prava slednje razglasilo za nepristojno in tako odpravilo s tem povezano izpodbijanje. Tudi na drugih mednarodnih sodiščih ta primer iz pravnih in političnih razlogov, ki presegajo okvir tega mnenja, ne bi uspel. Celo če bi se kakšno sodišče bilo pripravljeno izreči o osnutku prava Skupnosti v posvetovalnem mnenju, to ne bi zadoščalo za prevlado nad zakonodajalcem Skupnosti, ki je na podlagi prevlade prava Skupnosti nad nacionalnim pravom in mednarodnim pravom v močnejšem položaju in za katerega poleg tega mednarodno pravo ni obvezujoče.

2.6

V predlogu o onesnaževanju z ladij se države članice – povsem v skladu s sodno prakso Skupnosti – poziva, naj v omejenem številu opredeljenih hudih primerov, za katere Skupnost od držav članic zahteva, da jih kaznujejo, predvidijo in v svojo kazensko zakonodajo uvedejo učinkovite, sorazmerne in odvračilne kazenske sankcije za boj proti tem jasno opredeljenim kršitvam prava Skupnosti.

2.7

Čeprav ne gre za usklajevanje veljavnega kazenskega prava, saj se države članice zgolj poziva, naj določijo in kazenskopravno preganjajo kršitve, ki jih je zakonodajalec Skupnosti zgolj opredelil, pa sodna praksa Sodišča dopušča uvedbo obveznosti za države članice na kazenskopravnem področju, kar pomeni učinkovitejše sredstvo za krepitev evropskih predpisov in njihovo upoštevanje v pomembnih zadevah.

2.8

Odbor tako pozdravlja in podpira predlog o spremembi direktive iz leta 2005 ter meni, da bodo novi instrumenti za identifikacijo in spremljanje ladij, ki bodo postopno uvedeni, zagotovili, da bo direktiva z učinkovitim in sistematičnim kaznovanjem nezakonitih dejanj v celoti upoštevana.

V Bruslju, 17. septembra 2008

Predsednik

Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  UL C 220, 16.9.2003, str. 72.

(2)  Glej sodbo Sodišča z dne 23.10.2007Tožba Komisije Evropskih skupnosti proti Svetu Evropske unije, zadeva C 440/05.


Top