EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Obmedzenie používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach

Obmedzenie používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 2011/65/EÚ – obmedzenie používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

Posilňujú sa ňou existujúce pravidlá používania nebezpečných látok, ako sú olovo, ortuť a kadmium, v elektrických a elektronických zariadeniach (EEZ) s cieľom chrániť zdravie ľudí a životné prostredie, najmä umožňovaním environmentálne šetrného zhodnocovania a spracovania odpadu z EEZ.

HLAVNÉ BODY

Týmto prepracovaným právnym predpisom sa aktualizuje smernica 2002/95/ES, ktorou sa okrem iného obmedzovalo používanie niektorých nebezpečných látok v EEZ, a to rozšírením obmedzení používania nebezpečných chemických látok na širší rozsah EEZ.

Rozsah pôsobnosti

  • V prílohe k smernici sa stanovujú kategórie EEZ, na ktoré sa vzťahuje tento právny predpis. Kategórie zahŕňajú domáce spotrebiče či zariadenia informačných technológií (IT), ako aj otvorenú kategóriu akýchkoľvek iných zariadení (v platnosti od júla 2019).
  • Zákaz sa teraz uplatňuje na všetky EEZ a na káblenáhradné diely. Niektorým osobitným prípadom je venovaný krátky zoznam výnimiek.
  • Na niektoré výrobky sa zákaz začal uplatňovať postupne. Nadobúda účinnosť:
    • 22. júla 2014 pre monitorovacie a kontrolné prístrojezdravotnícke pomôcky,
    • 22. júla 2016 pre zdravotnícke pomôcky in vitro,
    • 22. júla 2017 pre priemyselné monitorovacie a kontrolné prístroje a
    • 22. júla 2019 pre zvyšné skupiny produktov.

Výnimky

Obmedzenia sa nevzťahujú na rôzne predmety, ako sú zbrane, vesmírne zariadenia, veľké stacionárne priemyselné náradia (napr. tlačiarenské stroje, frézovacie a vŕtacie stroje) a pevné inštalácie (napr. generátory elektriny). Výnimka sa takisto uplatňuje na fotovoltické panely.

Smernicou (EÚ) 2017/2102 sa mení smernica 2011/65/EÚ na účely riešenia viacerých otázok s cieľom vyhnúť sa neželaným dôsledkom právnych predpisov z dôvodu otvoreného rozsahu pôsobnosti zavedeného v roku 2011.

Z jej rozsahu pôsobnosti sa vylučujú píšťalové organy a niektoré necestné pojazdné stroje.

Usiluje sa aj o posilnenie obehového hospodárstva odstránením zákazu operácií na sekundárnych trhoch (ktoré zahŕňajú opravu, nahradenie náhradných dielov, modernizáciu, opätovné použitie a dodatočnú montáž) pre EEZ, ktoré nespadali do rozsahu pôsobnosti predchádzajúcej smernice 2002/95/ES, ktoré by však neboli v súlade so smernicou 2011/65/EÚ.

Opätovne použité náhradné diely získané z EEZ možno vyňať z rozsahu pôsobnosti, pokiaľ k opätovnému použitiu dôjde v rámci kontrolovateľných, uzavretých medzipodnikových návratných systémov a spotrebiteľ bude informovaný o tom, ktoré časti boli opätovne použité.

Výnimky

  • Ak sú splnené určité kritériá, obmedzenia sa dočasne nevzťahujú ani na určité vyňaté použitia, napríklad používanie olova v spájkach pre elektrické a elektronické zariadenia.
  • Výnimky z obmedzení sa uvádzajú v dvoch prílohách. Od uverejnenia smernice bolo niekoľko výnimiek pridaných a niekoľko výnimiek už neplatí a neuplatňujú sa. Zoznam výnimiek sa neustále aktualizuje v súlade s technickým pokrokom.

Povinnosti

  • V smernici sa výrobcom nariaďuje zabezpečiť, aby akékoľvek EEZ, ktoré uvádzajú na trh, boli navrhnuté a vyrobené v súlade s požiadavkami stanovenými v právnych predpisoch.
  • Dovozcovia musia skontrolovať, že zariadenie bolo schválené a spĺňa potrebné normy.
  • Distribútori sa takisto musia ubezpečiť, že sú dodržané normy.

Prispôsobenie a zrevidovanie

  • Jednotlivé prílohy vrátane zoznamu obmedzovaných látok a ich tolerovaných hodnôt koncentrácie sa pravidelne revidujú. Budú sa aktualizovať v súlade s vedeckým a technickým pokrokom a pri zohľadnení rizík pre zdravie ľudí a životné prostredie.
  • Európska komisia začala v roku 2020 preskúmanie smernice s cieľom vyhodnotiť ju a podľa potreby upraviť.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 21. júla 2011. Smernicou 2011/65/EÚ sa revidovala a nahradila smernica 2002/95/ES (a jej následné zmeny), ktorá mala byť transponovaná do právnych predpisov krajín EÚ do roku 2004. Nové pravidlá v smernici 2011/65/EÚ mali byť transponované do právnych predpisov krajín EÚ do roku 2013.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ z 8. júna 2011 o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 174, 1.7.2011, s. 88 – 110)

Následné zmeny smernice 2011/65/EÚ boli zapracované do pôvodného dokumentu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Posledná aktualizácia 01.09.2023

Top