EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0491

Strategia na rzecz równości kobiet i mężczyzn 2010–2015

Status prawny dokumentu To streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane, ponieważ dokument, którego dotyczy, już nie obowiązuje lub nie odzwierciedla bieżącej sytuacji.

Strategia na rzecz równości kobiet i mężczyzn 2010–2015

Komisja przedstawia nowe priorytety w dziedzinie równości kobiet i mężczyzn. Przyjęta strategia ma przyczynić się do poprawy miejsca kobiet na rynku pracy, w społeczeństwie oraz w procesach decyzyjnych, zarówno w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 21 września 2010 r. – Strategia na rzecz równości kobiet i mężczyzn 2010–2015 [COM(2010) 491 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Strategia stanowi kontynuację planu działania 2006–2010 na rzecz równości kobiet i mężczyzn. Przejmuje priorytety zdefiniowane w karcie dla kobiet, tworzy program pracy Komisji i opisuje kluczowe działania przewidziane na lata 2010–2015.

Strategia jest również podstawą dla współpracy pomiędzy Komisją, pozostałymi instytucjami europejskimi, państwami członkowskimi, jak i innymi stronami w ramach europejskiego paktu na rzecz równości kobiet i mężczyzn.

Niezależność ekonomiczna kobiet

W przeciągu ostatniej dekady wskaźnik zatrudnienia kobiet wzrósł w sposób znaczący. Jednakże tendencja ta musi się utrzymać, aby osiągnąć poziom zatrudnienia wynoszący 75% zgodnie z założeniem strategii Europa 2020 i objąć te grupy, w których wskaźnik zatrudnienia jest najniższy. Niezbędne są także postępy w zakresie poprawy jakości zatrudnienia oraz rozwiązań politycznych ułatwiających godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym.

Komisja zamierza podjąć inicjatywy, których celem będzie:

  • propagowanie równości płci w ramach strategii Europa 2020 oraz finansowania UE,
  • propagowanie przedsiębiorczości i tworzenia przedsiębiorstw przez kobiety,
  • analiza praw pracowników w obszarze korzystania z urlopu rodzinnego,
  • analiza postępów dokonanych przez państwa członkowskie w zakresie opieki nad dziećmi,
  • propagowanie równość płci w inicjatywach dotyczących migracji i integracji migrantów.

Równość wynagrodzenia

Komisja wskazuje na utrzymujące się rozbieżności w zakresie wynagrodzenia kobiet i mężczyzn za tę samą pracę lub pracę równej wartości. Przyczyny nierówności w wynagrodzeniu są różnorodne i wynikają w szczególności z segregacji: kobiety i mężczyźni nadal kształcą się i pracują w innych zawodach.

Działania Komisji zmierzające do wyeliminowania rozbieżności w wynagrodzeniu obejmą:

  • zbadanie, we współpracy z partnerami społecznymi, możliwych sposobów poprawy przejrzystości wynagrodzeń,
  • wsparcie inicjatyw dotyczących równej płacy podejmowanych w miejscu pracy, jak np. znaki i „karty” równości płci oraz nagrody,
  • ustanowienie corocznego europejskiego dnia równości wynagrodzeń,
  • zachęcanie kobiet do wykonywania zawodów „nietradycyjnych”, np. w branżach ekologicznych lub sektorach innowacyjnych.

Równość w procesach decyzyjnych

Kobiety nadal są niewystarczająco reprezentowane w procesach decyzyjnych, zarówno w parlamentach i rządach, jak i zarządach dużych przedsiębiorstw. Tymczasem stanowią prawie połowę pracowników, a w ostatnich latach także ponad połowę absolwentów szkół wyższych w UE.

W tym zakresie Komisja podejmie następujące działania:

  • zaproponowanie inicjatyw celowych zmierzających do poprawy sytuacji,
  • kontynuacja postępów w szczególności w sektorze badań naukowych, z celem zajmowania przez kobiety 25% stanowisk kierowniczych,
  • wspieranie postępów w osiągnięciu co najmniej 40% reprezentacji kobiet pośród członków ustanowionych przez nią komitetów i grup eksperckich,
  • propagowanie większego udziału kobiet w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Godność, integralność i eliminacja przemocy uwarunkowanej płcią

Szacuje się, że w Europie 20–25% kobiet doświadczyło przemocy fizycznej przynajmniej raz w życiu oraz że ponad pół miliona mieszkanek Europy to ofiary okaleczenia narządów płciowych.

Komisja podejmie w tym zakresie następujące działania:

  • przyjęcie ogólnounijnej strategii w sprawie walki z przemocą wobec kobiet,
  • zapewnienie, aby przepisy UE dotyczące azylu uwzględniały kwestie równouprawnienia płci,
  • monitorowanie kwestii płci w dziedzinie zdrowia.

Równość płci w polityce zewnętrznej

W ramach swojej polityki zewnętrznej UE może mieć znaczny udział w propagowaniu równości płci i wzmacnianiu pozycji kobiet na świecie. W tym zakresie Komisja podejmie następujące działania:

  • przyśpieszenie postępów w kwestii równości kobiet i mężczyzn w krajach kandydujących oraz w krajach będących potencjalnymi kandydatami do UE,
  • przyjęcie programu działania w sprawie równości płci oraz wzmocnienia pozycji kobiet w kontekście współpracy na rzecz rozwoju (2010–2015),
  • prowadzenie regularnego dialogu i wymiany doświadczeń z państwami partnerskimi europejskiej polityki sąsiedztwa,
  • włączanie problematyki równości płci do unijnej pomocy humanitarnej.

Kwestie przekrojowe

Działania Komisji służące realizacji celów i osiągnięciu postępów w zakresie polityki równości płci uwzględniają w szczególności:

  • rolę mężczyzn w sprawie równości płci,
  • rozpowszechnianie dobrych praktyk w zakresie podejścia do przypisywanych płciom ról w dziedzinach takich, jak młodzież, edukacja, kultura oraz sport,
  • prawidłowe zastosowanie prawodawstwa unijnego, przede wszystkim dyrektywy 2004/113/WE dotyczącej równego traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do towarów i usług oraz dostarczania towarów i usług, a także dyrektywy 2006/54/WE w sprawie równości szans,
  • zarządzanie i narzędzia służące zapewnieniu równości, w szczególności poprzez opracowanie corocznego sprawozdania na temat równości kobiet i mężczyzn, na rzecz podjęcia na wysokim szczeblu corocznego dialogu, w którym wezmą udział Parlament Europejski, Komisja, państwa członkowskie oraz najważniejsze zainteresowane strony.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011

Góra