EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014L0061

Działania mające na celu zmniejszenie kosztów realizacji szybkich sieci łączności elektronicznej

Działania mające na celu zmniejszenie kosztów realizacji szybkich sieci łączności elektronicznej

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2014/61/UE w sprawie środków mających na celu zmniejszenie kosztów realizacji szybkich sieci łączności elektronicznej

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

  • Ma ona na celu ułatwianie i wspieranie realizacji szybkich sieci łączności elektronicznej (tj. szybkiego, szerokopasmowego internetu o przepustowości przekraczającej 30 Mb/s) w UE. Główną przeszkodę stanowią kwestie finansowe, gdyż koszty realizacji infrastruktury technicznej (np. przebudowy ulic w celu ułożenia kabli światłowodowych umożliwiających korzystanie z usług dostępu szerokopasmowego) mogą stanowić nawet 80% wszystkich kosztów.
  • Ogólnie rzecz biorąc, proponowane są cztery podejścia:
    • promowanie ponownego wykorzystania istniejącej infrastruktury technicznej;
    • stworzenie warunków umożliwiających koordynację robót budowlanych i efektywniejszą instalację nowej infrastruktury technicznej;
    • wyposażanie nowo wznoszonych budynków i budynków po remontach generalnych w infrastrukturę techniczną; oraz
    • uproszczenie procedur udzielania zezwoleń na prowadzenie robót budowlanych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Główne filary dyrektywy:

  • 1.

    Dostęp do istniejącej infrastruktury technicznej

    • Państwa UE mają dopilnować, aby operatorzy sieci* (sieci telekomunikacyjnych, energetycznych i transportowych oraz sieci przesyłu i dystrybucji wody) zapewniali operatorom telekomunikacyjnym dostęp do swojej infrastruktury technicznej.
    • Od operatorów sieci wymaga się, aby udostępniali swoją infrastrukturę techniczną na rozsądnych warunkach, w tym cenowych.
  • 2.

    Koordynacja robót budowlanych

    • Państwa UE mają dopilnować, aby operatorzy sieci mogli negocjować umowy z operatorami telekomunikacyjnymi w celu koordynowania robót budowlanych.
    • Jeżeli takie roboty są finansowane ze środków publicznych, operatorzy sieci muszą uwzględniać wszelkie uzasadnione i złożone w odpowiednim czasie wnioski dotyczące koordynacji, o ile uwzględnienie wniosku nie spowoduje dodatkowych kosztów i nie utrudni kontroli nad koordynacją robót. Oznacza to, że musi istnieć możliwość odzyskania wszelkich dodatkowych kosztów związanych ze wspólną realizacją, gdyż w przeciwnym razie wniosek może zostać załatwiony odmownie.
    • Do celów negocjowania umowy dotyczącej koordynacji robót budowlanych państwa UE wymagają od operatorów sieci udostępniania, na wniosek przedsiębiorstwa dostarczającego publiczne sieci łączności, następujących minimalnych informacji na temat trwających lub planowanych robót budowlanych: a) lokalizacja i rodzaj robót; b) elementy sieci, których dotyczą roboty; c) przewidywana data rozpoczęcia robót i czas ich trwania; oraz d) punkt kontaktowy.
  • 3.

    Przejrzystość

    W celu usprawnienia procesu realizacji państwa UE zapewniają przedsiębiorstwom realizującym sieci łączności elektronicznej dostęp do określonego minimum informacji dotyczących istniejącej infrastruktury technicznej, takich jak:

    • lokalizacja i przebieg,
    • rodzaj/sposób użytkowania infrastruktury,
    • punkt kontaktowy.

Dostęp do powyższych informacji zagwarantuje utrzymanie kosztów tego typu przedsięwzięć na minimalnym poziomie (np. dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury technicznej i koordynacji robót inżynieryjno-budowlanych). Dostęp do tego minimum informacji może zostać ograniczony z następujących powodów:

  • bezpieczeństwo i integralność sieci;
  • bezpieczeństwo narodowe;
  • zdrowie lub bezpieczeństwo publiczne; oraz
  • poufność lub tajemnice operacyjne i handlowe.

Udzielanie zezwoleń

  • Państwa UE mają dopilnować, aby wszystkie odnośne informacje na temat warunków i procedur udzielania zezwoleń na roboty budowlane niezbędne w celu wdrożenia sieci łączności elektronicznej były dostępne za pośrednictwem pojedynczego punktu informacyjnego.
  • Państwa UE mogą zezwolić na przedkładanie wniosków o udzielenie zezwoleń w formie elektronicznej.
  • Decyzje w sprawie udzielenia zezwolenia wydaje się w terminie czterech miesięcy, zaś wszelkie odmowy udzielenia takich zezwoleń winny być w pełni uzasadnione.

Budynki przystosowane do wdrożenia szybkich sieci

  • Nowe budynki lub budynki po remontach generalnych muszą być wyposażone w infrastrukturę techniczną (taką jak minikanały) umożliwiającą podłączenie do szybkich sieci łączności elektronicznej. Obiekty budowlane muszą być wyposażone w punkt dostępu, który jest łatwo dostępny dla dostawców publicznych sieci łączności. Realizacja powinna być zgodna z zasadą neutralności technologicznej (co oznacza, że infrastruktura nie powinna wymagać konkretnej technologii ani się z nią wiązać). Możliwe są odstępstwa (np. w przypadku zabytków lub domów wakacyjnych).
  • Operatorzy muszą mieć prawo dostępu do punktu dostępu na uczciwych i niedyskryminacyjnych warunkach.

Postępowania pozasądowe

Państwa UE wdrażają postępowania pozasądowe w celu szybkiego rozwiązywania sporów dotyczących stosowania dyrektywy.

Sankcje

Państwa UE ustanawiają zasady stosowania sankcji w razie nieprzestrzegania środków krajowych przyjętych na podstawie dyrektywy. Przewidziane sankcje są odpowiednie, skuteczne, proporcjonalne i odstraszające.

Zalecenie w sprawie zestawu narzędzi pomagających w odbudowie gospodarki po kryzysie związanym z COVID-19

We wrześniu 2020 r. Komisja Europejska przyjęła zalecenie zawierające skierowane do państw UE wytyczne na temat opracowania i uzgodnienia, do 30 marca 2021 r., opartego na wspólnych najlepszych praktykach zestawu narzędzi ułatwiających wprowadzanie sieci stacjonarnych i bezprzewodowych o bardzo dużej przepustowości, przez usunięcie zbędnych barier administracyjnych i skoordynowanie przydzielania widma radiowego na potrzeby sieci piątej generacji (5G) na warunkach sprzyjających inwestycjom, zwłaszcza w odniesieniu do transgranicznych zastosowań przemysłowych. Państwa UE mają więc przedstawić Komisji (do 30 kwietnia 2021 r.) harmonogram wdrażania zestawu narzędzi oraz złożyć (do 30 kwietnia 2022 r.) sprawozdanie z wdrażania zestawu narzędzi.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa miała zostać włączona do porządku krajowego państw UE do 1 stycznia 2016 r., zaś zawarte w niej przepisy miały wejść w życie 1 lipca 2016 r.

Obecnie Komisja dokonuje przeglądu dyrektywy, tak jak zapowiedziała to w komunikacie na temat kształtowania cyfrowej przyszłości Europy.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Operatorzy sieci: podmioty dostarczające publiczne sieci łączności i zabezpieczające infrastrukturę publiczną m.in. w zakresie energii elektrycznej, publicznej sieci ciepłowniczej, wodociągów, kanalizacji czy transportu.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/61/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie środków mających na celu zmniejszenie kosztów realizacji szybkich sieci łączności elektronicznej (Dz.U. L 155 z 23.5.2014, s. 1–14)

DOKUMENT POWIĄZANY

Zalecenie Komisji (UE) 2020/1307 z dnia 18 września 2020 r. w sprawie wspólnego unijnego zestawu narzędzi służących zmniejszeniu kosztów wprowadzania sieci o bardzo dużej przepustowości oraz zapewnieniu terminowego i sprzyjającego inwestycjom dostępu do widma radiowego 5G, aby wspierać łączność z myślą o odbudowie gospodarki po kryzysie związanym z COVID-19 w Unii (Dz.U. L 305 z 21.9.2020, s. 33–41)

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020

Góra