EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014L0033

Liftu drošuma nodrošināšana

Liftu drošuma nodrošināšana

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2014/33/ES par dalībvalstu tiesību aktu saskaņošanu attiecībā uz liftiem un liftu drošības sastāvdaļām

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

Tai ir divi galvenie mērķi:

  • atļaut liftu un to drošības sastāvdaļu tirdzniecību visā Eiropas Savienības (ES) tirgū;
  • nodrošināt augsta līmeņa drošību liftu lietotājiem un tehniskās apkopes darbiniekiem.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Direktīva paredz vienotus noteikumus attiecībā uz liftu un liftu drošības sastāvdaļu laišanu tirgū un nodošanu ekspluatācijā. Tā attiecas uz liftiem, kurus pastāvīgi izmanto ēkās un būvniecībā un kuri paredzēti, lai transportētu cilvēkus un kravas. Tā neattiecas uz trošu dzelzceļiem, pacēlājiem, eskalatoriem un celiņiem. Direktīvu nepiemēro arī pacelšanas iekārtām, kuru ātrums nepārsniedz 0,15 m/s.

Ar direktīvu nosaka veselības un drošības pamatprasības, kas jānodrošina visiem liftiem. Turklāt ar direktīvu nosaka ražotāju, importētāju un izplatītāju pienākumus attiecībā uz liftu un liftu drošības sastāvdaļu laišanu tirgū:

  • visiem ES tirgū laistajiem liftiem un to drošības sastāvdaļām ir jābūt marķētām ar CE atbilstības zīmi, lai parādītu, ka tās atbilst visām ES tiesību aktos noteiktajām būtiskajām drošuma prasībām;
  • pirms CE atbilstības zīmes saņemšanas ražotājam ir pienākums veikt atbilstības novērtēšanu, lai garantētu liftu un to sastāvdaļu drošumu un izstrādātu tehnisko dokumentāciju;
  • ražotāji var izmantot saskaņotos standartus, uz kuriem atsauces ir citētas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, lai izmantotu atbilstības prezumpciju un atvieglotu piekļuvi tirgum;
  • importētājiem ir pienākums pārbaudīt, vai drošības sastāvdaļu ražotāji ir pareizi veikuši atbilstības novērtēšanu, un informēt drošuma uzraudzības iestādi, ja tie uzskata, ka drošības sastāvdaļas neatbilst veselības un drošības pamatprasībām;
  • visa nepieciešamā dokumentācija ir jāapkopo un jāglabā 10 gadus;
  • dokumentācijai un drošuma informācijai jābūt galalietotājiem viegli saprotamā valodā;
  • ražotājiem un importētājiem uz liftiem un to drošības sastāvdaļām ir jānorāda sava pasta adrese;
  • pēc attiecīgo valsts iestāžu pieprasījuma ražotāji var izmantot elektroniskus līdzekļus, lai pierādītu atbilstību.

Papildus tam direktīvā ir norādīts, kā valsts iestādēm, kuras uzrauga drošumu, jāidentificē un jānovērš bīstamu liftu un to drošības sastāvdaļu imports no trešām valstīm.

KOPŠ KURA LAIKA ŠIE NOTEIKUMI IR PIEMĒROJAMI?

Ar šo direktīvu tika pārskatīta un aizstāta Direktīva 95/16/EK.

Valstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 2016. gada 19. aprīlim. Šie noteikumi ir piemērojami kopš 2016. gada 20. aprīļa.

KONTEKSTS

Direktīva atjaunina ES noteikumus attiecībā uz liftu un liftu drošības sastāvdaļu laišanu tirgū un nodošanu ekspluatācijā. Tā ir daļa no centieniem modernizēt ES tiesību aktus daudzās dažādās rūpniecības nozarēs, lai vienkāršotu noteikumus, samazinātu administratīvo slogu un izveidotu skaidrākus un konsekventākus noteikumus.

Plašāka informācija:

  • Lifti (Eiropas Komisija).

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/33/ES (2014. gada 26. februāris) par dalībvalstu tiesību aktu saskaņošanu attiecībā uz liftiem un liftu drošības sastāvdaļām (pārstrādāta versija) (OV L 96, 29.3.2014., 251.–308. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 30.08.2022

Augša