EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0296

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyság és más lényeges paraméterek tekintetében történő címkézéséről, és az 1222/2009/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM/2018/296 final - 2018/0148 (COD)

Brüsszel, 2018.5.17.

COM(2018) 296 final

2018/0148(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyság és más lényeges paraméterek tekintetében történő címkézéséről, és az 1222/2009/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

{SEC(2018) 234 final}
{SWD(2018) 188 final}
{SWD(2018) 189 final}


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

A gumiabroncsok címkézésének javítása által a fogyasztók bővebb tájékoztatást kapnak az üzemanyag-hatékonysággal, biztonsággal és a zajjal kapcsolatban, ami lehetővé teszi számukra, hogy gumiabroncs-vásárlásnál pontos, helytálló és összevethető információkat szerezzenek az előbb felsorolt szempontokat illetően. A javaslat segítséget nyújt a gumiabroncs-címkézési rendszer hatékonyságának javításában, ezáltal pedig tisztábbá, biztonságosabbá és csendesebbé teszi a járműveket, valamint hozzájárul a közlekedési ágazat dekarbonizációjához.

E javaslat hatályon kívül helyezi és felváltja a gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyság és más lényeges paraméterek tekintetében történő címkézéséről szóló 1222/2009/EK 1 rendeletet (Gumiabroncsok címkézéséről szóló rendelet, TLR).

A TLR az alkalmazás kezdete előtt két alkalommal került módosításra, először a C1 típusú gumiabroncsok (gépkocsi) nedves tapadásának mérésére szolgáló új vizsgálati módszerrel egészült ki, majd, miután a C2 típusú (kisteherautó) és C3 típusú (nehézgépjármű) gumiabroncsokhoz 2 is kifejlesztették a nedves tapadás mérésére alkalmas nemzetközi vizsgálati módszert, ennek megfelelően további módosításra került, továbbá pedig a gördülési ellenállás mérése tekintetében a laboratóriumok összehangolására szolgáló eljárással is kiegészült. E javaslat magában foglalja az említett módosításokat.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

2009-ben az EU a gumiabroncsokkal kapcsolatosan két szabályrendszert fogadott el:

Az Unió azon követelményeit megfogalmazó TLR, amelyek összehangolják a gumiabroncs-paraméterekről szóló, végfelhasználók részére nyújtott tájékoztatást, lehetővé téve a tudatos választást a vásárlás során; valamint

A gépjárművek általános biztonságára vonatkozó típusjóváhagyási előírásokról szóló rendelet 3 (Általános biztonságról szóló rendelet, GSR), amely olyan harmonizált műszaki követelményeket fogalmaz meg, amelyeknek az uniós piacokra kerülést megelőzően a gumiabroncsoknak meg kell felelniük.

A GSR többek között a gumiabroncsokra vonatkozóan fogalmaz meg minimumkövetelményeket a következők tekintetében:

i.    gördülési ellenállás;

ii.    nedves tapadás; valamint

iii.    a gumiabroncsok külső gördülési zaja.

Ezek a követelmények 2012. november 1-jén léptek hatályba úgy, hogy 2016. november 1-jétől, második szakaszban, a gördülési ellenállás tekintetében szigorúbb követelmények kerültek bevezetésre (2018-ban és 2020-ban pedig további módosítások lépnek életbe).

Az uniós piacokra kerülő egyéb termékekhez hasonlóan, a gumiabroncsokat a nemzeti piacfelügyeleti hatóságok által ellenőrizni kell vonatkozó követelményeknek történő megfelelés tekintetében. A 765/2008/EK rendelet 4 határozza meg a tagállamokban működő piacfelügyelet keretrendszerét, és biztosítja a határokon átnyúló piacfelügyelet hatékony működését.

Az általános energiafogyasztási címkézési keretrendszer 2017-ben került frissítésre az (EU) 2017/1369 rendelet 5 elfogadásával. Ez hatályon kívül helyezte és felváltotta a 2010/30/EU irányelvet, és egy sor új elemet vezetett be, köztük a terméknyilvántartási adatbázist, valamint új szabályokat a vizuális reklámokra, a táv- és internetes értékesítésekre vonatkozóan.

A gumiabroncs címkézés a termékek energiahatékonyságáról szóló Uniós szabályozás részét képezi. Ez magában foglalja azokat a minimumkövetelményeket megfogalmazó környezetbarát tervezési előírásokat, amelyeknek az energiához kapcsolódó termékeknek meg kell felelniük mielőtt az uniós piacra kerülnek, valamint azokat az energiafogyasztás címkézéséről szóló előírásokat, amelyek energiafogyasztással és a termékek egyéb fontos aspektusaival kapcsolatos tájékoztatást nyújtatnak a fogyasztók számára, azáltal segítve őket, hogy olyan tudatos, költséghatékony és környezetbarát vásárlási döntéseket hozzanak, amelyek mind a környezet mind pedig takarékosság szempontjából előnyösek.

Ez a kezdeményezés összhangban van az Unió energiapolitikájával, mivel korszerűsíti és javítja a gumiabroncsok címkézésével kapcsolatban jelenleg létező vívmányok hatékonyságát.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A gumiabroncs-címkézési rendszer felülvizsgálata hozzájárul az EU azon törekvéseihez, amelyekkel az üvegházhatásúgáz-kibocsátást és a közlekedési ágazat által okozott légszennyezést kívánja csökkenteni.

Ez a kezdeményezés a harmadik „Európa mozgásban” csomag részét képezi, amely a 2017. szeptemberi, új iparpolitikai stratégiát hajtja végre azzal a céllal, hogy megvalósítsa azt a folyamatot, amely által lehetővé válik Európa számára, hogy a mobilitás modernizálása és dekarbonizációja által jelentett előnyökkel teljes mértékben élni tudjon. Kiemelt fontosságú, hogy a jövő mobilitási rendszere biztonságos, tiszta és hatékony legyen minden uniós állampolgár részére. A cél az európai mobilitás biztonságosabbá és hozzáférhetőbbé, az európai ipar versenyképesebbé, az európai foglalkoztatás biztonságosabbá tétele, valamint, hogy mindez világosabban és jobban illeszkedjen a klímaváltozás elleni küzdelem alapelveihez. Ehhez az EU, a tagállamok és az érdekeltek teljes elköteleződése szükséges, nem kevésbé az üvegházhatásúgáz-kibocsátás és a légszennyezés csökkentésére tett erőfeszítések megerősítését illetően.

A Bizottság „A műanyagok körforgásos gazdaságban betöltött szerepével kapcsolatos európai stratégia” címen megjelent közleménye utal rá, hogy meg kell vizsgálni, mely módokon csökkenthető a gumiabroncsok nem szándékos mikroműanyag-kibocsátása.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

Az 1222/2009/EK rendelet az Európai Közösséget létrehozó szerződés 95. cikkén alapul, amely jelenleg az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 114. cikke. Belső piaci jogalap biztosítása szükséges, mivel a rendelet kapcsolódik az Unióban piacra kerülő gumiabroncsokra vonatkozó típusjóváhagyási előírásokhoz, ugyanakkor, mivel az üzemanyag-hatékonyság területét is lefedi, energiaügyi jogalap (EUMSZ 194. cikke) megadására is szükség van.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Az energia- és üzemanyag-hatékonyság területén uniós szinten elfogadott eszközök jól tükrözik az energia mint politikai és gazdasági kihívás növekvő jelentőségét, valamint szoros kapcsolatát olyan szakpolitikai területekkel, mint az energiaellátás biztonsága, az éghajlatváltozás, a fenntarthatóság, a környezetvédelem, a belső piac és a gazdasági fejlődés. Mind ez idáig a tagállamok önállóan képtelenek voltak az energia-hatékonysággal kapcsolatos célok kielégítő teljesítésére, így uniós szintű intézkedésre van szükség a nemzeti szintű intézkedések megvalósításához és támogatásához.

Alapvető fontosságú, hogy egyenlő feltételeket biztosítsunk a gyártók és kereskedők számára a vevők részére szóló tájékoztatás tekintetében az EU belső piacain értékesítésre kerülő gumiabroncsokat illetően. Ezen oknál fogva EU-szerte kötelező érvényű szabályokra van szükség.

A piac felügyeletét az egyes tagállamok hatóságai végzik. Az eredményesség érdekében az egész Unión belül biztosítani kell ennek egységességét; az egységesség hiánya aláássa a belső piacot, és hátráltatja azokat a vállalkozásokat, amelyek energiahatékony termékek tervezésébe, előállításába és értékesítésébe fektetnek. Az, hogy a gumiabroncsok bekerülnek a termékadatbázisba, segít hatékonyabbá tenni a piacfelügyeletet.

Arányosság

Az arányosság elvének mentén a meglévő jogszabályi keretet érintő javasolt módosítások nem haladják meg a kitűzött célok eléréséhez szükséges mértéket. A javasolt módosítások révén a jogszabályi keret világosabbá és még inkább alkalmazhatóvá válik.

A javasolt módosítások révén lehetőség lesz a havas/jeges útviszonyokra gyártott gumiabroncsokkal kapcsolatban információt feltüntetni a címkén, megerősíteni a címke bemutatására szóló követelményt olyan helyzetekben, amikor a fogyasztók nem látják a megvásárolni kívánt gumiabroncso(ka)t (mert azokat máshol tárolják, illetve táv- és internetes értékesítés esetében) és felvenni a gumiabroncsokat az (EU) 2017/1369 rendelet értelmében létrehozott terméknyilvántartási adatbázisba a piacfelügyelet és fogyasztói tájékoztatás javítása érdekében.

A beszállítók kötelesek lesznek felvinni az információkat az új termékadatbázisba. Ezek azok az információk, amelyeket jelenleg a beszállítók kérés esetén kötelesek megadni a nemzeti piacfelügyeleti hatóságok részére, az ezzel járó többletteher tehát minimálisnak és a termékadatbázistól várt végrehajtással és átláthatósággal kapcsolatos előnyökhöz mérten arányosnak tekinthető.

A javaslatot az SWD(2018)189 számú hatásvizsgálat kíséri, és hivatkozni kell azokra a részekre, amelyek az arányosság kérdését tárgyalják.

A jogi aktus típusának megválasztása

A jelenleg hatályos TLR az Európai Parlament és a Tanács Rendelete, és mint olyan, kizárólag azonos típusú jogi aktussal helyettesíthető, mivel közvetlenül alkalmazandó kötelezettségeket tartalmaz a gazdálkodók részére.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

A Bizottság elvégezte a TLR utólagos értékelését, amely a hatásvizsgálati jelentés 5. mellékletében található.

Az értékelés megállapította, hogy a TLR hatékonysága és eredményessége tovább javítható, különösképpen az alábbiak révén:

i.    a fogyasztók címkéről szóló ismereteinek, és az abba vetett bizalmuk növelésével (ami által nagyobb valószínűséggel fognak a címkén feltüntetett információkra hagyatkozni gumiabroncs vásárlásakor), valamint

ii.    a piacfelügyelet javításával, a TLR három célkitűzésének végleges és hiánytalan elérése érdekében.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

2015 novemberében értekezletre került sor 40 érdekelt fél részvételével.

2017. október 10. és 2018. január 8. között nyilvános konzultáció folyt a Bizottság konzultációs weboldalán 6 . 70 válasz érkezett, és a válaszadókról és válaszaikról szóló részletes összefoglaló a Hatásvizsgálati jelentés 2. mellékletében olvasható.

Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

A vizsgálat 7 elkészítésének támogatására hivatott specifikus és széles körű tanulmány részeként 6000 fogyasztót kérdeztek meg hat tagállamban.

Hatásvizsgálat

Ezt a javaslatot egy hatásvizsgálat kíséri, amely a Bizottság európai weboldalán került közzétételre a Szabályozói Ellenőrzési Testület 2018. március 23-án elfogadott kedvező véleményével (Ares(2018) 1626237) együtt.

A hatásvizsgálat egy sor problémát azonosított a jelenleg hatályos rendelettel kapcsolatosan, amelyek közül a két legfontosabb:

a gumiabroncscímke alacsony hatékonysága a rossz láthatóság miatt;

meg nem felelés a rendelet gyenge végrehajtása miatt.

Vizsgált szakpolitikai alternatívák:

(1)nem szabályozási jellegű intézkedések, többek között tájékoztató kampányok, közös végrehajtási intézkedések és a vizsgálati módszerek felülvizsgálata.

(2)célzott jogszabály-módosítások, amelyek lehetővé teszik:

·a járművekkel szállított gumiabroncsok mindenkori címkézését;

·az online címkézést;

·a havas és jeges útviszonyok között nyújtott teljesítménnyel kapcsolatos információk feltüntetését a címkén;

·a C3 típusú gumiabroncsokra vonatkozó címkézési követelmények hatályának kiterjesztését;

·a műszaki dokumentációra vonatkozó követelmények megerősítését;

·a vizsgálati módszerekről szóló mellékletek módosítását, valamint a típusjóváhagyási folyamat kibővítését úgy, hogy az magába foglalja a címkén megjelenő nyilatkozatot;

·futásteljesítmény és kopás mint teljesítményparaméterek megadását a jövőben;

·a címkeosztályok módosítását; valamint

·a gumiabroncsok felvételét az (EU) 2017/1369 rendelet értelmében létrehozott terméknyilvántartási adatbázisba.

Ezen alternatívákon belül további alternatívákat is figyelembe vettek, amelyekből a fent említett célzott jogszabály-módosítások egy részét kihagyták.

(3)az 1. és 2. szakpolitikai alternatíva kombinációja

Az előnyben részesített alternatíva a 3. lehetőség. Az alternatíváról készült tanulmány a következő becsült hatásokat állapította meg (a Hatásvizsgálati jelentés 6. szakasza):

·évi 9 milliárd eurós üzleti forgalomnövekedés 2030-ra;

·129 PJ éves üzemanyag-megtakarítás 2030-ra;

·10 Mt éves CO2-ekvivalens megtakarítás 2030-ra;

·lecsökkent zajkibocsátás a gumiabroncsokból, és az ebből adódó egészségügyi előnyök; valamint

·nagyobb biztonság és kevesebb baleset.

Ez a javaslat az előnyben részesített alternatíva jogszabályi részét valósítja meg. Az alternatíva megvalósításához szükséges további nem jogszabályi jellegű intézkedéseket a Hatásvizsgálat körvonalazza.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

Mivel e javaslat a meglévő jogszabályt vizsgálja felül, azt is feltérképezte, hogy hogyan lehet egyszerűsíteni és javítani az adott jogszabályt. A jogszabály szövegezése frissítésre került annak érdekében, hogy maximális összhangban legyen az adott terület egyéb aktualizált jogszabályaival, különös tekintettel az új, energiacímkézésről szóló keretrendeletre.

Három, a jogszabály egyszerűsítésére és az adminisztratív terhek csökkentésére irányuló lehetőséget azonosítottak és vettek fel a javaslatba:

·terméknyilvántartási adatbázis;

·összehangolás a GSR vizsgálati módszereivel; valamint

·a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok szélesebb körű alkalmazása.

A három lehetőséghez kapcsolódó becsült REFIT költségmegtakarítás:



REFIT költségmegtakarítás – előnyben részesített alternatíva/alternatívák:

Megnevezés

Összeg

Megjegyzések

Terméknyilvántartási adatbázis

Évente 80 000 EUR

Ismétlődő költségmegtakarítások a tagállamok piacfelügyeleti hatóságainál, a gyártóknál és a kiskereskedőknél. Lehetséges költségmegtakarítás a gyártóknál is.

A gumiabroncsok felvétele az adatbázisba az energiához kapcsolódó termékek közé kezdeti határköltséget jelent a Bizottság számára.

A GSR-rel történő összehangolás

Évente 420 000 EUR

Költségesebb és jóváhagyott vizsgálati laboratóriumokban lefolytatott vizsgálatokat írhat elő a gyártók számára, cserébe azonban a gyártóknak nem kell további vizsgálatokat végezniük. Lecsökkent piacfelügyeleti költségek (ismétlődő megtakarítás).

TLR/felhatalmazáson alapuló jogi aktusok.

Felhatalmazáson alapuló jogi aktusonként 110 000 EUR

Az EU jogalkotó intézményeinél és a tagállamoknál felmerülő adminisztrációs költségek csökkennek.

Annak érdekében, hogy az egységes piacon biztosított legyen a tisztességes verseny, valamint a fogyasztók koherens és következetes információkat kapjanak, minden gazdálkodóra nézve azonos szabályokat kell alkalmazni. Minden kiskereskedőre tehát ugyanazon szabályok kell, hogy vonatkozzanak, mivel a gumiabroncscímkék csak abban az esetben hasznosak a fogyasztók számára, ha minden kiskereskedelmi elárusítóhelyen minden termék rendelkezik címkével. A javaslat tehát nem mentesíti a kkv-kat és a mikrovállalkozásokat. Jóllehet Európában nincsenek gumiabroncsgyártó kkv-k vagy mikrovállalkozások, továbbá az esetlegesen felmerülő költségek várhatóan nem lesznek jelentősek, és főként a gyártók és kiskereskedők azon kötelezettségéhez kapcsolódnak majd, amely a címke bemutatására vonatkozik a gumiabroncsok online értékesítésénél.

E javaslat internetes használatra alkalmas, mivel felveszi a gumiabroncs-címkézést az (EU) 2017/1369 rendelet értelmében létrehozott terméknyilvántartási adatbázisba, amely felgyorsítja és fokozza a termékinformációk átadását a gyártók, kiskereskedők, piacfelügyeleti hatóságok és fogyasztók között. Más termékekhez hasonlóan a gumiabroncsok esetében is QR-kódokat alkalmaznak, amelyek elektronikus hozzáférést biztosítanak a fogyasztók számára a részletes információkhoz. Ezek az új címke részét képezik majd.

Alapjogok

Úgy ítélték meg, hogy a javaslat az alapjogokra nézve nincs hatással.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

E javaslat felváltja a gumiabroncsok címkézéséről szóló meglévő rendeletet, ennélfogva pedig a becsült adminisztratív hatások és költségek mérsékeltek, mivel a szükséges struktúrák és szabályok nagy része már létezik.

Ezt a kiadást a hivatalos pénzügyi programban már előirányzott erőforrásból támogatják. Az uniós költségvetésből további erőforrásokra nincs szükség. Ez a kezdeményezés nem kívánja érinteni továbbá a Bizottság következő többéves pénzügyi keretről szóló javaslatát.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

Az új rendelet hatását nyomon követik és kiértékelik egy értékelő tanulmányban, amelyet a hatálybalépését követően hat évvel készítenek el. Az értékelés határozza majd meg, hogy a kezdeményezés célkitűzéseit sikerült-e megvalósítani.

A tagállamok beszámolnak a gumiabroncsok címkézésével foglalkozó szakértői csoportnak – A Piacfelügyeleti Igazgatási Együttműködés adatokat szolgáltat a piacfelügyeleti tevékenységeket és megfelelési arányokat illetően. A folyamatban lévő MSTyre15 8 közös felügyeleti tevékenység és minden más nyomonkövetési projekt további adatokat fog biztosítani.

A javasolt kötelező terméknyilvántartási adatbázis szintén adatforrásként szolgál, ez alapján követik majd nyomon és értékelik a rendelet célkitűzéseinek elérése érdekében tett haladást. Ez fog adatokkal szolgálni a gumiabroncsok különböző teljesítményosztályok közti eloszlásáról. Támogatást nyújt továbbá a piacfelügyelethez, amely nélkülözhetetlen a rendelet végrehajtásához. A végrehajtást az is segíti majd, hogy a tagállamokat arra kötelezik, tájékoztassák a Bizottságot a rendelet megsértése esetén alkalmazandó szankciókról és végrehajtási mechanizmusokról.

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

A javaslat megtartja a jelenlegi TLR célkitűzéseit és alapelveit, ugyanakkor tisztázza, megerősíti és kiterjeszti a hatályát azáltal, hogy:

·frissíti a gumiabroncscímkét és lehetővé teszi annak felülvizsgálatát;

·javítja a címke láthatóságát a fogyasztók számára azáltal, hogy előírja, hogy a gumiabroncsok értékesítésekor minden esetben fel kell tüntetni; valamint követelményeket fogalmaz meg az internetes és távértékesítésekre és egyéb olyan helyzetekre vonatkozóan, amelyekben a fogyasztó nem látja a gumiabroncsot fizikai valójában;

·előírja, hogy a címkén információt kell feltüntetni a gumiabroncsok havas és jeges útviszonyok között nyújtott teljesítményéről;

·lehetővé teszi a későbbiekben a futásteljesítménnyel és kopással kapcsolatos paraméterek feltüntetését a címkén, amennyiben szükséges;

·lehetővé teszi a későbbiekben az újrafutózott gumiabroncsok felvételét, amennyiben szükséges;

·előírja, hogy a címkét fel kell tüntetni a vizuális hirdetésekben és a műszaki promóciós anyagokban;

·a címke feltüntetéséről szóló követelményt kiterjeszti a C3 típusú gumiabroncsokra;

·kibővíti a típusjóváhagyási folyamatot úgy, hogy az magába fogalja a címkén megjelenő nyilatkozatot;

·javítja a végrehajtást azáltal, hogy kötelezővé teszi a gumiabroncsok regisztrációját az (EU) 2017/1369 rendelet értelmében létrehozott termékadatbázisba;

·módosítja az I. melléklet szerinti gumiabroncs-paraméterek osztályozását;

·frissíti a II. mellékletben szereplő címkéket (különös tekintettel a „hópehely” ikon feltüntetésére);

·további Mellékleteket csatol az információs követelményekkel kapcsolatosan;

·felváltja a C1 típusú gumiabroncsok nedvestapadási indexének mérésére szolgáló vizsgálati módszerekről szóló mellékletet (G) a releváns mérési módszerekre történő hivatkozással.

A gumiabroncscímke frissítése és a felülvizsgálati lehetőségének megteremtése:

A címke három paramétert fed le: gördülési ellenállás, nedvestapadás és külső gördülési zaj. Módosítani kell az adott paraméterekhez tartozó osztályokat a technológiai fejlődés figyelembevételével, valamint tekintettel a GSR-ben szereplő követelményekre, amelyek értelmében az alsó osztályok gyakorlatilag üresek, hiszen ilyen gumiabroncsok már nem értékesíthetők az uniós piacon.

A jelenleg hatályos rendelet 11. cikke felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy elfogadjon felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat, módosítsa a nem alapvető fontosságú elemeket és kiegészítse a rendeletet, valamint a műszaki fejlődést szem előtt tartva módosítsa a mellékleteket. A cikk hatályát kiterjesztették úgy, hogy magába foglalja magát a címkét érintő változásokat is, ezzel lehetővé téve a későbbiekben a jeges útviszonyokra, a futásteljesítményre és a kopásra vonatkozó paraméterek hozzáadását, illetve a címkeosztályok átalakítását felhatalmazáson alapuló jogi aktusok révén.

A címke láthatóságának javítása a fogyasztók számára:

Minden piacra kerülő gumiabroncsot címkével kell ellátni, mégpedig különálló dokumentum vagy matrica formájában. Ez a kötelezettség azokra a C3 típusú gumiabroncsokra vonatkozik, amelyek esetében jelenleg nem előírás a teljes címke, mindössze hivatkozni kell a teljesítményparaméterekre a promóciós anyagokban. A gumiabroncsok internetes vagy papír alapú távértékesítése során ezentúl a teljes címkét fel kell majd tüntetni. A címkét abban az esetben is fel kell tüntetni, amikor a gumiabroncsok új járművel együtt kerülnek értékesítésre, illetve járműlízing esetén, vagy ha az adott jármű egy flotta tagja.

Előírás, miszerint a címkén információt kell feltüntetni a gumiabroncsok havas és jeges útviszonyok között nyújtott teljesítményéről:

Ez teljesebb képet ad a fogyasztók számára a gumiabroncs téli időjárási körülmények között nyújtott teljesítményéről, különösen a nedvestapadást illetően. A havas körülmények között nyújtott teljesítményhez kapcsolódóan már létezik megfelelő vizsgálat és logó, amely fel lesz tüntetve a címkén. A jeges körülmények között nyújtott teljesítményhez kapcsolódó vizsgálat fejlesztés alatt áll, és javasolt átruházott hatásköröket alkalmazni ennek a paraméternek a címkén történő feltüntetésére a jövőben, a vizsgálati szabványok véglegesítését követően.

A későbbiekben lehetővé válik a futásteljesítménnyel és a kopással kapcsolatos paraméterek feltüntetése a címkén, amennyiben szükséges:

A gumiabroncsok futásteljesítménye a tartósságukkal és várható élettartamukkal áll összefüggésben. A gumiabroncskopás a mikroműanyagok környezetbe bocsátásának egyik fő forrása. Eddig még nem fejlesztettek ki olyan vizsgálatot, amely lehetővé tenné a gumiabroncsok futásteljesítményének vagy kopási sebességének megbízható mérését. Javasolt tehát figyelembe venni átruházott hatáskörök alkalmazását annak érdekében, hogy a jövőben ezek a paraméterek is bekerüljenek a rendeletbe a megfelelő vizsgálati szabvány véglegesítését követően.

A gumiabroncsok újrafutózása egy olyan folyamat, amellyel a használt gumiabroncsok élettartama meghosszabbítható. Ezt különösen C3 típusú gumiabroncsok esetében alkalmazzák, amelyek Európában az újrafutózott gumiabroncsok piaci részesedésének 30 %-át teszik ki, ez körülbelül 5 millió darab gumiabroncsnak felel meg. A gumiabroncsok újrafutózásának hozzáadása a rendelethez jelentős energiamegtakarítási lehetőséget jelentene és hozzájárulna a körforgásos gazdaság olyan célkitűzéseihez, mint például a hulladékcsökkentés. Mivel azonban nem létezik alkalmas vizsgálati módszer, javasolt figyelembe venni átruházott hatáskörök alkalmazását annak érdekében, hogy a jövőben az újrafutózott gumiabroncsokat is bekerüljenek a javaslatba megfelelő vizsgálati szabvány véglegesítését követően.

Előírás, miszerint a címkét fel kell tüntetni a vizuális hirdetésekben és a műszaki promóciós anyagokban:

Az energiához kapcsolódó termékek beszállítóira vonatkozó, az (EU) 2017/1369 rendeletben szereplő kötelezettségek értelmében a gumiabroncsok beszállítói az általuk szállított gumiabroncsok teljesítményével kapcsolatos információkat kötelesek feltüntetni a hirdetésekben és a műszaki promóciós anyagokban. A teljes címkét fel kell azonban tüntetni, nem csupán az energiahatékonysági osztályt és a besorolási skálát (az energiacímkéhez hasonlóan).

A címke feltüntetéséről szóló követelmény kiterjesztése a C3 típusú gumiabroncsokra:

A jelenleg hatályos rendelet értelmében a C3 típusú gumiabroncsok esetében nem előírás a teljes címke feltüntetése, mindössze hivatkozni kell a teljesítményparaméterekre a promóciós anyagokban. A C3 típusú gumiabroncsokra ezentúl ugyanazok a címkézési követelmények vonatkoznak majd, mint a C1 és C2 típusú gumiabroncsokra.

A típusjóváhagyási folyamat kibővítése úgy, hogy az magába fogalja a címkén megjelenő nyilatkozatot:

A gumiabroncsgyártók számára előírás lesz a címkén megjelenő nyilatkozat leadása a típusjóváhagyási folyamathoz, amely további garanciát biztosít a címke helyességét illetően.

A végrehajtás javítása azáltal, hogy kötelezővé teszi a gumiabroncsok regisztrációját az (EU) 2017/1369 rendelet értelmében létrehozott termékadatbázisba:

Az energiacímkézési rendeletek által érintett termékekre vonatkozó adatbázis 2019. január 1-jén lép működésbe. Attól a naptól kezdődően a gumiabroncs-beszállítók kötelesek lesznek megadni az adatbázisban az (EU) 2017/1369 rendelet 1. mellékletében meghatározott információkat (beszállítói azonosító, gumiabroncsmodell, címke, paraméter osztályok és termékismertető adatlap).

A mellékletek módosításai:

Az I. melléklet paramétereinek osztályozását a jelenlegi A–G osztályok közötti határok újradefiniálása révén módosították azért, hogy pontosabbak legyenek és jobban tükröződjön, hogy a legalsó osztály (G) a GSR követelményei miatt üres.

A II. mellékletben a címkét úgy módosították, hogy kivették a gördülési ellenállás legalsó osztályát, valamint kiegészítették egy hópehely ikonnal és egy QR-kóddal. Bizonyos mértékig a címke külső megjelenését is az energiacímkézésről szóló keretrendelet által szabályozott címkékhez igazították.

A végfelhasználók számára elérhető információk javítása és szabványosítása érdekében, valamint azért, hogy összhangban legyen az energiacímkézésről szóló keretrendelet követelményeivel, az új III. melléklet felsorolja azokat az információkat, amelyeket a műszaki dokumentációnak minimálisan tartalmaznia kell. Az új IV. melléklet sorolja fel, hogy mely információkat kell feltüntetni a piacra kerülő gumiabroncsokhoz előírt kísérő termékismertető adatlapon, valamint az új V. melléklet határozza meg azokat az információkat, amelyeket a műszaki promóciós anyagnak tartalmaznia kell.

2018/0148 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyság és más lényeges paraméterek tekintetében történő címkézéséről, és az 1222/2009/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 114. cikkére és 194. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére ( 9 ),

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 10 ,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)Az Unió elkötelezett egy olyan energiaunió kialakítása mellett, amely előretekintő éghajlat-politikát folytat. Az üzemanyag-hatékonyság lényeges eleme a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó uniós éghajlat- és energiapolitikai keretnek, és döntő szerepet játszik az energia iránti kereslet mérséklésében.

(2)A Bizottság felülvizsgálta 11 az Európai Parlament és a Tanács 12 1222/2009/EK rendeletének hatékonyságát, és megállapította, hogy a hatékonyság javítása érdekében szükség van a rendelet rendelkezéseinek frissítésére.

(3)Az 1222/2009/EK rendeletet egy új rendelettel kell helyettesíteni, amely magában foglalja a 2011-es változtatásokat, valamint módosítja és megerősíti annak egyes rendelkezéseit a tartalom egyértelműsítése és frissítése érdekében, az elmúlt években a gumiabroncsokat érintő technológiai fejlődés figyelembevételével.

(4)A közlekedési ágazat az Unió energiafogyasztásának egyharmadát teszi ki. 2015-ben az Unió teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátásának 22 %-áért a közúti szállítás volt felelős. A gumiabroncsok – főként gördülési ellenállásuk miatt – a gépjárművek üzemanyag-fogyasztásának 5–10 %-áért felelősek. Ezért a gumiabroncsok gördülési ellenállásának csökkentése jelentős mértékben hozzájárulna a közúti közlekedés üzemanyag-hatékonyságához, és ezáltal a kibocsátás csökkentéséhez.

(5)A gumiabroncsokat számos, egymással összefüggő paraméterrel lehet jellemezni. Az egyik paraméter javítása, például a gördülési ellenállás csökkentése kedvezőtlenül befolyásolhat más paramétereket, például a nedves tapadást; ezzel szemben a nedves tapadás javítása kedvezőtlenül befolyásolhatja a külső gördülési zajt. A gumiabroncsgyártókat ösztönözni kell valamennyi paraméternek a már teljesített normákat meghaladó mértékű optimalizálására.

(6)Az üzemanyag-hatékony gumiabroncsok költséghatékonyak lehetnek, mivel az üzemanyag-megtakarítás bőségesen ellensúlyozza a gumiabroncsok magasabb előállítási költségéből adódó magasabb vételárát.

(7)A 661/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 13 fogalmazza meg a gumiabroncsok gördülési ellenállására vonatkozó minimumkövetelményeket. A technológiai fejlődés lehetővé teszi a gumiabroncsok gördülési ellenállása által előidézett energiaveszteségek jelentős, az említett minimumkövetelményeket meghaladó mértékű csökkentését. Ezért a közúti közlekedés környezeti hatásainak csökkentése érdekében helyénvaló frissíteni a gumiabroncsok címkézésére vonatkozó rendelkezéseket, hogy ezzel üzemanyag-hatékonyabb gumiabroncsok vásárlására ösztönözzék a végfelhasználókat azáltal, hogy összehangolt információkat szolgáltatnak erről a paraméterről.

(8)A forgalmi zaj komoly kellemetlenségeket okoz, és káros az egészségre nézve. A 661/2009/EK rendelet minimumkövetelményeket fogalmaz meg a gumiabroncsok külső gördülési zajára vonatkozóan. A technológiai fejlődés lehetővé teszi a külső gördülési zaj jelentős, az említett minimumkövetelményeket meghaladó mértékű csökkentését. A forgalmi zaj csökkentése érdekében ezért indokolt frissíteni a gumiabroncsok címkézésére vonatkozó rendelkezéseket, ezzel alacsonyabb külső gördülési zajt keltő gumiabroncsok vásárlására ösztönözve a végfelhasználókat azáltal, hogy összehangolt információkat közölnek erről a paraméterről.

(9)A külső gördülési zajjal kapcsolatos összehangolt információk közlése a forgalmi zaj korlátozására tett intézkedések megvalósítását is megkönnyíti, és hozzájárul a gumiabroncsok forgalmi zajkeltő hatásával kapcsolatos fokozottabb tudatossághoz is a 2002/49/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv keretében 14 .

(10)A 661/2009/EK rendelet minimumkövetelményeket fogalmaz meg a gumiabroncsok nedves tapadási teljesítményére vonatkozóan. A technológiai fejlődés lehetővé teszi a nedves tapadás jelentős, az említett követelményeket meghaladó mértékű javítását, és ezzel együtt a nedves féktávolságok csökkentését. Ezért a közúti közlekedésbiztonság növelése érdekében indokolt frissíteni a gumiabroncsok címkézésére vonatkozó rendelkezéseket, ezzel jobb nedves tapadási teljesítményt nyújtó gumiabroncsok vásárlására ösztönözve a végfelhasználókat azáltal, hogy összehangolt információkat közölnek erről a paraméterről.

(11)A nemzetközi kerettel történő összehangolás biztosítása érdekében a 661/2009/EK rendelet az ENSZ EGB 117. előírására 15 hivatkozik, amely tartalmazza a gumiabroncsok gördülési ellenállásának, zajának, nedves és havas útviszonyok között nyújtott tapadási teljesítményének mérésére szolgáló módszereket.

(12)Annak érdekében, hogy a végfelhasználók információt kapjanak a havas és jeges útviszonyokra kialakított speciális gumiabroncsok teljesítményéről, elő kell írni a havas és jeges útviszonyokra szánt gumiabroncsokra vonatkozó információs követelmények feltüntetését a címkén.

(13)A használat során előforduló gumiabroncskopás jelentős, a környezetre nézve káros mikroműanyag-forrást jelent, a Bizottság „A műanyagok körforgásos gazdaságban betöltött szerepével kapcsolatos európai stratégia” című közleménye 16 szerint tehát szükség van a gumiabroncsok nem szándékos mikroműanyag-kibocsátása által jelentett probléma orvoslására, többek között olyan tájékoztatási intézkedések segítségével, mint például a gumiabroncsokra vonatkozó címkézési és minimumkövetelmények. Jelenleg azonban nincs olyan vizsgálati módszer, amely alkalmas a gumiabroncskopás mérésére. A Bizottságnak tehát megbízást kellene adnia a módszer kifejlesztésére, a legkorszerűbb nemzetközileg kidolgozott vagy javasolt szabványok vagy előírások teljes mértékű figyelembevétele mellett, a megfelelő vizsgálati módszer mihamarabbi kialakítását szem előtt tartva.

(14)Az újrafutózott gumiabroncsok a nehézgépjármű-gumiabroncsok piacának jelentős részét képezik. A gumiabroncsok újrafutózása meghosszabbítja a gumiabroncsok élettartamát, és hozzájárul a körforgásos gazdaság olyan célkitűzéseihez, mint például a hulladékcsökkentés. Az ilyen gumiabroncsokra vonatkozó címkézési követelmények alkalmazásával jelentős energiamegtakarítás érhető el. Mivel azonban jelenleg nincs olyan vizsgálati módszer, amely alkalmas az újrafutózott gumiabroncsok teljesítményének mérésére, lehetővé kell tenni a rendelet későbbiekben e tekintetben történő kiegészítését.

(15)Az (EU) 2017/1369 európai parlamenti és tanácsi rendelet 17 szerinti energiacímkét – amely a termékek energiafogyasztását egy „A”-tól „G”-ig terjedő skálán osztályozza – az uniós fogyasztók 85 %-a felismeri, és bizonyítottan hatásos a nagyobb hatékonyságú termékek népszerűsítésében. A gumiabroncscímkéket továbbra is a korábbival a lehető legnagyobb mértékű azonosságot mutató kivitelben kell alkalmazni, a gumiabroncs-paraméterek sajátosságainak figyelembevétele mellett.

(16)A gumiabroncs-paraméterekre vonatkozó, összehasonlítható információk szabványos címke formájában történő közlése nagy valószínűséggel a biztonságosabb, csendesebb és üzemanyag-hatékonyabb gumiabroncsok vásárlására ösztönzi majd a végfelhasználókat. Ez viszont feltételezhetően az említett paraméterek optimalizálására sarkallja majd a gumiabroncsgyártókat, ami megteremti a fenntarthatóbb fogyasztás és termelés lehetőségét.

(17)A gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyságára és más paramétereire vonatkozó bővebb tájékoztatás lényeges valamennyi végfelhasználó, köztük a cseregumiabroncsok, az új járművekre szerelt gumiabroncsok vásárlói, valamint a flottakezelők és a fuvarozási vállalkozások számára, akik, illetve amelyek címkézési és összehangolt vizsgálati rendszer hiányában nehezen tudják összehasonlítani a különféle gyártmányú gumiabroncsok egyes paramétereit. Minden esetben elő kell írni tehát a járművekre szerelt gumiabroncsok címkézését.

(18)Jelenleg a címkék kifejezetten a gépkocsikra (C1 típusú gumiabroncsok) és kisteherautókra (C2 típusú gumiabroncsok) vonatkozóan számítanak előírásnak, a nehézgépjárművekre (C3 típusú gumiabroncsok) vonatkozóan nem. A C3 típusú gumiabroncsokkal éves szinten több üzemanyagot fogyasztanak és több kilométert tesznek meg, mint C1 és C2 típusú gumiabroncsokkal, ezáltal jelentős lehetőség rejlik bennük az üzemanyag-fogyasztás és a nehéz tehergépjárművekből származó kibocsátás csökkentésére.

(19)A C3 típusú gumiabroncsok teljes mértékben e rendelet hatálya alá vétele továbbá összhangban van az új nehézgépjárművek CO2-kibocsátásának és üzemanyag-fogyasztásának nyomon követéséről és bejelentéséről szóló rendeletre irányuló bizottsági javaslattal, 18 valamint a nehézgépjárművekre vonatkozó CO2-szabványokra irányuló bizottsági javaslattal 19 .

(20)Sok végfelhasználó anélkül hoz döntést gumiabroncs-vásárlással kapcsolatban, hogy ténylegesen látná a gumiabroncsot, így pedig a ráragasztott címkét sem látja. Az ilyen helyzetekben a végfelhasználó részére minden esetben be kell mutatni a címkét a vásárlásról szóló döntés véglegesítése előtt. A címke megjelenítése az értékesítési helyen található gumiabroncsokon, valamint a műszaki promóciós anyagban biztosítja, hogy a forgalmazók, valamint a potenciális végfelhasználók a vásárlási döntés helyén és idejében összehangolt információkat kapjanak a gumiabroncs vonatkozó paramétereiről.

(21)A végfelhasználók egy része már az értékesítési helyre történő megérkezés előtt kiválasztja a gumiabroncsokat, vagy pedig levelezés útján vagy interneten történő megrendeléssel vásárolja meg azokat. Annak érdekében, hogy ezek a végfelhasználók is megalapozott döntést hozhassanak a gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyságára, nedves tapadási teljesítményére, külső gördülési zajára és egyéb paramétereire vonatkozó összehangolt információk alapján, a címkéket meg kell jeleníteni minden műszaki promóciós anyagban, beleértve az interneten elérhetővé tett ilyen jellegű anyagokat is.

(22)A lehetséges végfelhasználókat tájékoztatni kell a címke egyes elemeinek jelentéséről és jelentőségéről. Ezt a tájékoztatást a műszaki promóciós anyagban, például a beszállítók weboldalain kell biztosítani.

(23)A gumiabroncsokra vonatkozó üzemanyag-fogyasztást, nedves tapadást és egyéb paramétereket megbízható, pontos és reprodukálható módszerek alapján kell megmérni, az általánosan elismert legmodernebb mérési és számítási módszerek figyelembevételével. Amennyiben lehetséges, ezeknek a módszereknek az átlagos fogyasztói magatartást kell tükrözniük, és szilárd alapokon kell nyugodniuk a szándékos vagy nem szándékos módon történő kijátszás elkerülése érdekében. A megbízható, pontos és reprodukálható laboratóriumi vizsgálatok hiánya által jelentett korlátok között a gumiabroncscímkéken a gumiabroncsok tényleges használat alatt nyújtott összehasonlítható teljesítményét kell feltüntetni annak érdekében, hogy lehetővé tegyék a végfelhasználók számára a különböző gumiabroncsok összehasonlítását, valamint határt szabjanak a gyártóknál felmerülő vizsgálati költségeknek.

(24)Az Unión belüli egyenlő versenyfeltételek biztosításához elengedhetetlen, hogy a beszállítók és a forgalmazók betartsák a gumiabroncs-címkézésre vonatkozó rendelkezéseket. A tagállamoknak tehát piacfelügyelet és rendszeres utólagos ellenőrzések révén figyelemmel kell kísérniük ezek betartását, a 765/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek 20 megfelelően.

(25)A gumiabroncsokat fel kell venni az (EU) 2017/1369 rendelet értelmében létrehozott termékadatbázisba annak érdekében, hogy ezáltal lehetővé váljon a megfelelőség nyomon követése, egy hasznos eszköz kerüljön a végfelhasználók kezébe, valamint a kereskedők alternatív módszerekkel elérhessék a termékismertető adatlapokat. Az (EU) 2017/1369 rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(26)A tagállamok piacfelügyeletre vonatkozó kötelezettségeinek és a beszállítókra háruló, a termék megfelelőségének ellenőrzésére vonatkozó kötelezettségeknek a sérelme nélkül a beszállítóknak az előírt termékmegfelelési információkat elektronikus formában elérhetővé kell tenniük a termékadatbázisban.

(27)A végfelhasználók gumiabroncscímkébe vetett bizalmának kialakítása érdekében az eredeti címkékhez hasonló utánzatok alkalmazása nem engedélyezhető. Ugyanezen okból kifolyólag más egyéb olyan címkét, jelölést, szimbólumot vagy feliratot sem szabad engedélyezni, amely a gumiabroncscímkén szereplő paraméterek tekintetében a végfelhasználók számára félrevezető vagy megtévesztő lehet.

(28)Az e rendelet és az e rendelet alapján elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktusok megsértése esetén alkalmazandó szankcióknak hatékonynak, arányosnak és visszatartó erejűnek kell lenniük.

(29)Az energiahatékonyság, az éghajlatváltozás mérséklése és a környezet védelme érdekében lehetővé kell tenni, hogy a tagállamok ösztönzőkkel serkentsék az energiahatékony termékek használatát. A tagállamok szabadon dönthetnek az ilyen ösztönzők jellegéről. A szóban forgó ösztönzőknek összhangban kell lenniük az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal, és nem képezhetnek indokolatlan piaci akadályokat. Ez a rendelet nem sértheti azon jövőbeli állami támogatási eljárások kimenetelét, amelyek az ilyen jellegű ösztönzők tekintetében az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 107. és 108. cikkével összhangban indíthatók.

(30)A címke tartalmi és formai módosítása, az újrafutózott gumiabroncsokra, a kopásra és a futásteljesítményre vonatkozó követelmények bevezetése, valamint a mellékleteknek a műszaki fejlődés szerinti kiigazítása érdekében a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy az Európai Unió működéséről szóló Szerződés 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el. Különösen fontos, hogy a Bizottság az előkészítő munkája során megfelelő konzultációkat folytasson, többek között szakértői szinten, és hogy e konzultációkra a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodásnak 21 megfelelően kerüljön sor. A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítésében való egyenlő részvétel biztosítása érdekében az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a tagállamok szakértőivel egyidejűleg kézhez kell kapnia minden dokumentumot, és szakértőiknek biztosítani kell a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítésével foglalkozó szakértői csoportjainak ülésein való rendszeres részvételt.

(31)Nem szükséges újracímkézni azokat a gumiabroncsokat, amelyek az e rendeletben szereplő követelmények alkalmazásának kezdőnapját megelőzően kerültek piacra.

(32)A címkébe vetett bizalom megerősítése, valamint a pontosság biztosítása érdekében arra a nyilatkozatra vonatkozóan, amelyet a beszállítók a gördülési ellenállás, a nedvestapadás és a zaj értékeit tartalmazó címkével kapcsolatosan tesznek, a 661/2009/EK rendelet szerinti típusjóváhagyási folyamatot kell alkalmazni.

(33)A Bizottságnak el kell végeznie e rendelet értékelését. Az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság között létrejött, a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodás (22) bekezdése alapján ennek az értékelésnek a hatékonyság, az eredményesség, a relevancia, a koherencia és az uniós hozzáadott érték öt kritériumán kell alapulnia, és alapot kell biztosítania a további lehetséges mérések hatásvizsgálatához.

(34)Mivel e rendelet célkitűzéseit – nevezetesen a közúti szállítás biztonságának, valamint gazdasági és környezeti hatékonyságának javítása a végfelhasználók tájékoztatása által, lehetővé téve számukra az üzemanyag-hatékonyabb, biztonságosabb, és kevésbe zajos gumiabroncsok kiválasztását – a tagállamok által nem lehet kielégítő módon elérni, hiszen ehhez a végfelhasználók részére nyújtott összehangolt tájékoztatás szükséges, és a harmonizált szabályozási keret és a gyártók számára biztosított egyenlő versenyfeltételek révén ez a célkitűzés uniós szinten jobban megvalósítható, az Unió az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkében megfogalmazott szubszidiaritás elve szerint intézkedéseket fogadhat el. A megfelelő jogi eszköz továbbra is a rendelet, mivel a rendelet olyan egyértelmű és részletes szabályokat állapít meg, amelyek kizárják az eltérő tagállami átültetések lehetőségét, így nagy fokú harmonizációt biztosítanak az egész Unióban. A tagállami helyett uniós szinten összehangolt szabályozási keret csökkenti a beszállítók költségeit, egyenlő versenyfeltételeket biztosít, és lehetővé teszi az áruk szabad mozgását a belső piacon. Az ugyanezen cikkben foglalt arányossági elvnek megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az említett célok eléréséhez szükséges mértéket.

(35)Ezért az 1222/2009/EK rendeletet hatályon kívül kell helyezni.

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk
Cél és tárgy

(1)E rendelet célja, hogy az üzemanyag-hatékony, biztonságos és alacsony zajkibocsátási szinttel rendelkező gumiabroncsok használatának előmozdítása révén növelje a közúti közlekedés biztonságát, egészségvédelmét, valamint gazdasági és környezeti hatékonyságát.

(2)Ez a rendelet a gumiabroncsok paramétereire vonatkozó, címkézés útján történő összehangolt információszolgáltatás kereteit határozza meg, lehetővé téve a végfelhasználók számára, hogy a gumiabroncs vásárlásakor megalapozott döntést hozhassanak.

2. cikk
Hatály

(1)E rendelet a C1, C2 és C3 típusú gumiabroncsokra vonatkozik.

(2)E rendelet az újrafutózott gumiabroncsokra is alkalmazandó, miután a mellékletek módosításra kerültek az ilyen jellegű gumiabroncsok teljesítményének mérésére alkalmas vizsgálati módszer hozzáadásával, a 12. cikk szerinti felhatalmazáson alapuló jogi aktus révén.

(3)Ez a rendelet nem alkalmazandó a következőkre:

a)professzionális terepjáró-gumiabroncsok;

b)a kizárólag az első alkalommal 1990. október 1-je előtt nyilvántartásba vett gépjárművekre való felszerelésre szánt gumiabroncsok;

c)T típusú, ideiglenes használatra szánt tartalék gumiabroncsok;

d)azon gumiabroncsok, amelyek sebességhatára kevesebb mint 80 km/h;

e)azon gumiabroncsok, amelyek névleges kerékpántátmérője nem haladja meg a 254 mm-t, vagy legalább 635 mm;

f)a vontatási tulajdonságaik javítása érdekében kiegészítő eszközökkel felszerelt gumiabroncsok, például a fogazott gumiabroncsok;

g)a kizárólag versenyzésre gyártott járműveken való használatra tervezett gumiabroncsok.

3. cikk
Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

1.„C1, C2 és C3 típusú gumiabroncsok”: a 661/2009/EK rendelet 8. cikkében meghatározott gumiabroncsosztályok;

2.„újrafutózott gumiabroncs”: használt gumiabroncs, amelyet az elhasznált futófelület új anyaggal történő helyettesítésével felújítanak;

3.„T típusú, ideiglenes használatra szánt tartalék gumiabroncsok”: azok az ideiglenes használatra szánt tartalék gumiabroncsok, amelyeket a normál vagy megerősített gumiabroncsoknál magasabb felfúvási nyomáson történő használatra terveztek;

4.„címke”: nyomtatott, elektronikus, vagy matrica formájú grafikus ábra, amelyen szimbólumok vannak feltüntetve annak érdekében, hogy tájékoztassák a végfelhasználókat egy gumiabroncs vagy gumiabroncstétel teljesítményéről, az I. mellékletben megadott paraméterekhez kapcsolódóan;

5.„értékesítési hely”: olyan helyszín, ahol a gumiabroncsokat kiállítják vagy tárolják, továbbá a végfelhasználóknak eladásra felkínálják, a gépjárművekre fel nem szerelt, a végfelhasználóknak eladásra felkínált gumiabroncsok tekintetében az autószalonokat is beleértve;

6.„műszaki promóciós anyag”: nyomtatott vagy elektronikus formátumú dokumentáció, amelyet a beszállító készít azért, hogy a hirdetési anyagot minimálisan az V. melléklet szerinti műszaki információval kiegészítse;

7.„termékismertető adatlap”: nyomtatott vagy elektronikus formátumú szabványos dokumentum, amely a IV. mellékletben meghatározott információkat tartalmazza;

8.„műszaki dokumentáció”: olyan – a III. mellékletben meghatározott információkat tartalmazó – dokumentáció, amely elegendő ahhoz, hogy a piacfelügyeleti hatóság képes legyen megítélni egy adott termék címkéjének és termékismertető adatlapjának pontosságát;

9.„termékadatbázis:” az (EU) 2017/1369 rendelet értelmében létrehozott termékadatbázis, amely a következő részekből áll: fogyasztóközpontú nyilvános rész, amelyben az egyes termékparaméterekre vonatkozó információk elektronikus formában elérhetők, a hozzáférést biztosító online portál, valamint egy megfelelési rész, amelyre pontosan meghatározott hozzáférhetőségi és biztonsági követelmények vonatkoznak;

10.„távértékesítés:” csomagküldő kereskedelem vagy katalógus útján, interneten, telemarketingen keresztül vagy egyéb olyan módon történő eladásra kínálás, bérbeadás vagy részletvásárlásra kínálás, amely feltételezi, hogy a potenciális végfelhasználó a bemutatott terméket nem tudja megtekinteni;

11.„gyártó”: az a természetes vagy jogi személy, aki terméket gyárt, illetve aki az adott terméket tervezteti vagy legyártatja, és a saját neve vagy védjegye alatt forgalomba hozza;

12.„importőr”: az Unióban letelepedett olyan természetes vagy jogi személy, aki vagy amely harmadik országból származó terméket hoz forgalomba az uniós piacon;

13.„meghatalmazott képviselő”: az Unióban letelepedett természetes vagy jogi személy, akit vagy amelyet a gyártó írásban meghatalmazott, hogy meghatározott feladatokat a nevében elvégezzen;

14.„beszállító”: az Unióban letelepedett gyártó, az Unióban le nem telepedett gyártó meghatalmazott képviselője vagy az importőr, aki terméket hoz forgalomba az uniós piacon;

15.„forgalmazó”: az ellátási láncon belül bármely olyan, terméket piacra juttató természetes vagy jogi személy, aki vagy amely nem azonos a beszállítóval;

16.„forgalmazás:” valamely termék kereskedelmi tevékenység keretében történő rendelkezésre bocsátása az uniós piacon értékesítés vagy használat céljára, akár térítésmentesen, akár ellenérték fejében;

17.„forgalomba hozatal”: a termék első alkalommal történő forgalmazása az uniós piacon;

18.„végfelhasználó”: a fogyasztó, a flottakezelő vagy közúti fuvarozási vállalkozás, aki vagy amely gumiabroncsot vásárol vagy várhatóan vásárolni fog;

19.„paraméter”: a gumiabroncsok I. mellékletben meghatározott paraméterei – mint például a gördülési ellenállás, a nedves tapadás, a külső gördülési zaj, a havas és jeges útviszonyokra vonatkozó paraméterek, a futásteljesítmény, a kopás –, amelyek a használat során jelentős hatást gyakorolnak a környezetre, a közúti közlekedésbiztonságra vagy az egészségre;

20.„gumiabroncstípus”: egy adott gumiabroncs olyan változata, amelynek minden egyes példánya ugyanazokkal a – a címke és a termékismertető adatlap tekintetében releváns – műszaki jellemzőkkel és ugyanazzal a modellazonosítóval rendelkezik.

4. cikk
A gumiabroncs-beszállítók feladatai

(1)A beszállítóknak biztosítaniuk kell, hogy a forgalomba hozott C1, C2 és C3 típusú gumiabroncsok rendelkeznek a következőkkel:

a)minden egyes gumiabroncs esetén a II. melléklet szerinti matrica formátumú címkével, amely az I. mellékletben megadott valamennyi paraméterre vonatkozóan tartalmazza az információkat és az osztályba sorolást, valamint termékismertető adatlappal, a IV. mellékletben leírtaknak megfelelően;

b)minden egyes, egy vagy több azonos abroncsból álló tétel esetén a II. melléklet szerinti nyomtatott formátumú címkével, amely az I. mellékletben megadott valamennyi paraméterre vonatkozóan tartalmazza az információkat és az osztályba sorolást, valamint termékismertető adatlappal, a IV. mellékletben leírtaknak megfelelően.

(2)Az interneten értékesített gumiabroncsok esetében a beszállítóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a címke az ár közelében fel legyen tüntetve, valamint, hogy a termékismertető adatlap elérhető legyen.

(3)A beszállítóknak gondoskodniuk kell arról, hogy az adott gumiabroncstípusok vizuális hirdetéseiben, ideértve az internetes hirdetéseket is, fel legyen tüntetve a címke.

(4)A beszállítóknak biztosítaniuk kell, hogy az adott gumiabroncstípusra vonatkozó műszaki promóciós anyagok, ideértve az internetes anyagokat is, megfeleljenek az V. melléklet követelményeinek.

(5)A beszállítóknak biztosítaniuk kell, hogy az értékek, a hozzájuk kapcsolódó osztályok és minden olyan további, teljesítménnyel kapcsolatos információ, amely a címkén feltüntetésre kerül az I. mellékletben megadott lényeges paraméterekre vonatkozóan, átesett a 661/2009/EK rendelet szerinti típusjóváhagyási folyamaton.

(6)A beszállítóknak biztosítaniuk kell, hogy az általuk átadott címkék és termékismertető adatlapok pontosak legyenek.

(7)A beszállítóknak a III. melléklet szerinti műszaki dokumentációt kérés esetén a tagállamok hatóságainak rendelkezésére kell bocsátaniuk.

(8)A beszállítók kötelesek együttműködni a piacfelügyeleti hatóságokkal, és saját kezdeményezésükre vagy a piacfelügyeleti hatóságok kérésére azonnali intézkedéseket kell hozniuk a felelősségi körükbe tartozó, az e rendeletben meghatározott követelményeknek való meg nem felelés orvoslására.

(9)A beszállítók nem adhatnak át vagy tüntethetnek fel olyan címkéket, jelzéseket, szimbólumokat vagy feliratokat, amelyek e rendelet követelményeinek nem felelnek meg, amennyiben ezzel valószínűleg félrevezetik vagy megtévesztik a végfelhasználókat a lényeges paramétereket illetően.

(10)A beszállítók nem adhatnak át vagy tüntethetnek fel olyan címkéket, amelyek utánzatai az e rendeletben előírt címkéknek.

5. cikk
A gumiabroncs-beszállítók feladatai a termékadatbázissal kapcsolatban

(1)2020. január 1-jétől a beszállítóknak a gumiabroncs forgalomba hozatalát megelőzően meg kell adniuk az (EU) 2017/1369 rendelet I. mellékletében meghatározott információkat a termékadatbázisban.

(2)Amennyiben a gumiabroncsok [kérjük, adja meg e rendelet hatálybalépésének dátumát] és 2019. december 31. között kerülnek forgalomba, a beszállítónak 2020. június 30-ig kell megadnia az adott gumiabroncsokra vonatkozóan az (EU) 2017/1369 rendelet I. mellékletében meghatározott információkat a termékadatbázisban.

(3)Amíg az (1) és (2) bekezdésben hivatkozott információk nincsenek megadva a termékadatbázisban, a beszállítónak a piacfelügyeleti hatóságok kérésétől számított 10 napon belül a műszaki dokumentációt ellenőrzés céljából elektronikus formátumban rendelkezésre kell bocsátania.

(4)Az olyan gumiabroncs, amelyen a címkét vagy a termékismertető adatlapot érintő változtatások történnek, új gumiabroncstípusnak tekintendő. A beszállítók kötelesek jelezni az adatbázisban, ha valamely gumiabroncstípus példányait már nem hozzák forgalomba.

(5)Egy adott gumiabroncstípus utolsó példányának forgalomba hozatalát követően a beszállítók kötelesek a szóban forgó gumiabroncstípusra vonatkozó információkat öt évig megőrizni a termékadatbázis megfelelési részében.

6. cikk
A gumiabroncs-forgalmazók feladatai

(1)A forgalmazók gondoskodnak arról, hogy:

a)az értékesítési helyen lévő gumiabroncsokon a II. mellékletnek megfelelően, jól látható helyen, matrica formátumban szerepeljen a beszállítók által a 4. cikk (1) bekezdésének a) pontja értelmében alkalmazott címke;

b)az egy vagy több azonos gumiabroncsból álló tételhez tartozó gumiabroncs megvásárlását megelőzően a 4. cikk (1) bekezdésének b) pontjában említett címkére a végfelhasználó figyelmét felhívják, és azt az értékesítési helyen, a gumiabroncs közvetlen közelében, jól látható módon feltüntessék.

(2)A forgalmazóknak gondoskodniuk kell arról, hogy az adott gumiabroncstípus vizuális hirdetéseiben – ideértve az internetes hirdetéseket is – fel legyen tüntetve a címke.

(3)A forgalmazóknak biztosítaniuk kell, hogy az adott gumiabroncstípusra vonatkozó műszaki promóciós anyagok – ideértve az internetes anyagokat is – megfeleljenek az V. melléklet követelményeinek.

(4)A forgalmazóknak biztosítaniuk kell, hogy amennyiben az értékesítésre kínált gumiabroncsok nem láthatók a végfelhasználók számára, az értékesítést megelőzően bemutassák a címke másolatát a végfelhasználóknak.

(5)A forgalmazóknak biztosítaniuk kell, hogy papír alapú távértékesítés során minden esetben feltüntessékk a címkét, valamint, hogy a végfelhasználók számára egy ingyenesen hozzáférhető weboldalon keresztül elérhető legyen a termékismertető adatlap, vagy az nyomtatott formában igényelhessék.

(6)A telemarketing-alapú távértékesítést alkalmazó forgalmazóknak külön tájékoztatniuk kell a végfelhasználókat a címkén feltüntetett lényeges paraméterek osztályairól, valamint biztosítaniuk kell, hogy a végfelhasználók egy ingyenesen hozzáférhető weboldalon keresztül vagy igény szerint nyomtatott formátumban elérhessék a teljes címkét és termékismertető adatlapot.

(7)A közvetlenül az interneten értékesített gumiabroncsok esetében a forgalmazóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a címke az ár közelében legyen feltüntetve, valamint, hogy a termékismertető adatlap elérhető legyen.

7. cikk
A járműbeszállítók és a járműforgalmazók feladatai

Amennyiben a végfelhasználók új járművet kívánnak vásárolni, az értékesítést megelőzően a járműbeszállítók és -forgalmazók kötelesek bemutatni számukra a járművel érkező gumiabroncsok címkéjét, valamint a hozzá tartozó műszaki promóciós anyagot.

8. cikk
Vizsgálati és mérési módszerek

Azokat a címkén feltüntetett paraméterekhez tartozó információkat, amelyekről a 4., a 6. és a 7. cikk szerint tájékoztatást kell adni, az I. mellékletben hivatkozott vizsgálati és mérési módszerek, valamint a VI. mellékletben hivatkozott laboratóriumi összehangolási eljárás alkalmazásával kell beszerezni.

9. cikk
Hitelesítési eljárás

A tagállamoknak minden, I. mellékletben szereplő lényeges paramétert illetően értékelniük kell a bejelentett besorolási osztályok megfelelőségét a VII. mellékletben meghatározott eljárás szerint.

10. cikk
A tagállamok kötelezettségei

(1)A tagállamok nem akadályozhatják meg az e rendeletnek megfelelő gumiabroncsok saját területükön történő forgalomba hozatalát vagy üzembe helyezését.

(2)A tagállamok az I. melléklet A., illetve B. része szerinti B üzemanyag-hatékonysági, illetve nedves tapadási osztály alatti gumiabroncsok tekintetében nem biztosítanak ösztönzőket. E rendelet alkalmazásában az adó- és a költségvetési intézkedések nem minősülnek ösztönzőknek.

(3)A tagállamok megállapítják az e rendelet és az e rendelet alapján elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktusok megsértése esetén alkalmazandó szankciókra és végrehajtási mechanizmusokra vonatkozó szabályokat, és meghoznak minden szükséges intézkedést ezek végrehajtására. Az előírt szankcióknak hatásosaknak, arányosaknak és visszatartó erejűeknek kell lenniük.

(4)A tagállamok 2020. június 1-jéig tájékoztatják a Bizottságot a (3) bekezdésben említett szabályokról, amelyekről korábban még nem küldtek értesítést, és haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot az említett szabályok minden későbbi módosításáról.

11. cikk
Uniós piacfelügyelet és az uniós piacra belépő termékek ellenőrzése

(1)[A 765/2008/EK rendelet/a COM(2017)795 javaslatban előirányzott, a jogszabályok betartásáról és érvényesítéséről szóló rendelet 16–29. cikke] az irányadó e rendelet és az e rendelet alapján elfogadott, vonatkozó, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok által érintett termékekre.

(2)A Bizottság – különösen a gumiabroncsok címkézéséért felelős, a piacfelügyelettel foglalkozó közigazgatási együttműködési szakértői csoport szorosabb bevonása révén – ösztönzi és támogatja, hogy a tagállamok piacfelügyeletért, illetve az uniós piacra belépő termékek ellenőrzéséért felelős nemzeti hatóságai egymással, továbbá a Bizottsággal megosszák a termékek címkézésére vonatkozó piacfelügyeleti információkat, valamint együttműködést folytassanak ezen a területen.

(3)A tagállamok [a 765/2008/EK rendelet/a COM(2017)795 javaslatban előirányzott, a jogszabályok betartásáról és érvényesítéséről szóló rendelet 13. cikke] alapján létrehozott általános piacfelügyeleti programjaiban szerepelniük kell olyan intézkedéseknek, amelyek biztosítják e rendelet eredményes érvényesítését.

12. cikk

Felhatalmazáson alapuló jogi aktusok

A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 13. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el annak érdekében, hogy:

a)a címke tartalmát és formátumát illetően változtatásokat vezessen be;

b)paramétereket vagy információkra vonatkozó követelményeket vezessen be a mellékletekben, különös tekintettel a futásteljesítményre és a kopásra, amennyiben rendelkezésre állnak a megfelelő vizsgálati módszerek;

c)a mellékletekben szereplő értékeket, számítási módszereket és követelményeket a technikai fejlődéshez igazítsa;

Adott esetben a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítése során a Bizottság az unióbeli vásárlók reprezentatív csoportjainak bevonásával megvizsgálja a meghatározott termékcsoportokra vonatkozó címkék megjelenését és tartalmát annak biztosítása céljából, hogy a címkék világosan érthetők legyenek.

13. cikk
A felhatalmazás gyakorlása

(1)A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozóan a Bizottság részére adott felhatalmazás gyakorlásának feltételeit ez a cikk határozza meg.

(2)A Bizottságnak a 12. cikkben említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó felhatalmazása ötéves időtartamra szól, [kérjük, adja meg e rendelet hatálybalépésének dátumát] napon kezdődő hatállyal. A Bizottság legkésőbb kilenc hónappal az ötéves időtartam letelte előtt jelentést készít a felhatalmazásról. A felhatalmazás hallgatólagosan meghosszabbodik a korábbival megegyező időtartamra, amennyiben az Európai Parlament vagy a Tanács nem ellenzi a meghosszabbítást legkésőbb három hónappal minden egyes időtartam letelte előtt.

(3)Az Európai Parlament vagy a Tanács bármikor visszavonhatja a 12. cikkben említett felhatalmazást. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon, vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.

(4)A felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadása előtt a Bizottság a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodásban foglalt elveknek megfelelően konzultál az egyes tagállamok által kijelölt szakértőkkel.

(5)A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadását követően haladéktalanul és egyidejűleg értesíti arról az Európai Parlamentet és a Tanácsot.

(6)A 12. cikk értelmében elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a jogi aktusról való értesítését követő két hónapon belül sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt ellene kifogást, illetve, ha az említett időtartam lejártát megelőzően mind az Európai Parlament, mind a Tanács arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem fog kifogást emelni. Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ez az időtartam két hónappal meghosszabbodik.

14. cikk
Értékelés és jelentés

2026. június 1-jétől a Bizottság elvégzi e rendelet értékelését, és jelentést tesz az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak.

A jelentés értékeli, hogy e rendelet és az e rendelet alapján elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktusok milyen eredményességgel tették lehetővé a végfelhasználók számára a nagyobb teljesítményű gumiabroncsok kiválasztását, annak üzleti, az üzemanyag-fogyasztással, a biztonsággal, az üvegházhatásúgáz-kibocsátással és a piacfelügyeleti tevékenységekkel összefüggő hatásainak figyelembevétele mellett. A jelentés továbbá értékeli a címkén feltüntetett információk független, harmadik fél általi kötelező ellenőrzésének költségét és hasznát, a 661/2009/EK rendelet által biztosított tágabb keretet is figyelembe véve.

15. cikk
Az (EU) 2017/1369 rendelet módosítása

Az (EU) 2017/1369 rendelet 12. cikke (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„a)    a piacfelügyeleti hatóságok támogatása az e rendelet és a vonatkozó, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok, valamint az (EU) [adja meg e rendelet számát] rendelet szerinti feladataik elvégzése során, ideértve azok érvényesítését is.“

16. cikk
A 2009/1222/EK rendelet hatályon kívül helyezése

A 2009/1222/EK rendelet hatályát veszti.

A hatályon kívül helyezett rendeletre vonatkozó hivatkozásokat az e rendeletre való hivatkozásokként kell érteni, és a VIII. mellékletben szereplő megfelelési táblázat szerint kell értelmezni.

17. cikk
Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2020. június 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

   1.1.    A javaslat/kezdeményezés címe

   1.2.    A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)

   1.3.    A javaslat/kezdeményezés típusa

   1.4.    Célkitűzés(ek)

   1.5.    A javaslat/kezdeményezés indoklása

   1.6.    Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

   1.7.    Tervezett irányítási módszer(ek)

2.    IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

   2.1.    A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

   2.2.    Irányítási és kontrollrendszer

   2.3.    A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

3.    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

   3.1.    A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

   3.2.    A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

   3.2.1.    A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

   3.2.2.    Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

   3.2.3.    Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

   3.2.4.    A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

   3.2.5.    Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

   3.3.    A bevételre gyakorolt becsült hatás

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

Európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslat a gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyság és más lényeges paraméterek tekintetében történő címkézéséről, és az 1222/2009/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről.

1.2.A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek) 22

32. cím: Energiaügy

32 02 02 Az európai energiapolitikát és a belső piacot támogató tevékenységek

1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul.

1.4.Célkitűzés(ek)

1.4.1.A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzés(ek)

Energiaunió

1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek) és a tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

Konkrét célkitűzés

Az energiaigény mérséklésének előmozdítása.

A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

Tevékenységalapú költségvetés-tervezés 1: Hagyományos és megújuló energiák

Tevékenységalapú költségvetés-tervezés 2: Energiához kapcsolódó kutatási és innovációs tevékenységek

1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

Ez a kezdeményezés várhatóan azt eredményezi, hogy javul az Unió jelenlegi, gumiabroncsokra vonatkozó energiacímkézési rendszere, amely eredményesség, megfelelőség és ambíciószint szempontjából nem optimális.

E javaslat a hatékonyabb címkézés és a fokozott végrehajtás révén növeli az állampolgárok és a gumiabroncsok végfelhasználóinak védelmét.

A javaslat hatással lesz azokra a gazdálkodókra, akik továbbra is kötelesek a gumiabroncscímkék biztosítására és feltüntetésére, valamint a piacfelügyelet különböző csatornákon keresztül történő tájékoztatására.

A javaslat hatással lesz a nemzeti hatóságokra, amelyek nagyobb felkészültséggel végezhetik a piac felügyeletét.

1.4.4.Eredmény- és hatásmutatók

Az A-besorolású, B-besorolású stb. gumiabroncsok aránya.

A nemzeti piacfelügyeleti hatóság által talált, nem megfelelő gumiabroncsok aránya.

1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.5.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

E kezdeményezés általános célkitűzése, hogy támogassa a belső piac működését az olyan áruk szabad mozgásának biztosítása révén, amelyek magas szintű környezetvédelmet és fogyasztóvédelmet, biztonságot és közegészségügy (külső gördülési zaj) tesznek lehetővé.

1.5.2.Az uniós részvételből adódó többletérték

Az uniós szintű intézkedés azonos, harmonizált tájékoztatást biztosít a végfelhasználók számára függetlenül attól, hogy mely tagállamban kívánják megvásárolni a gumiabroncsaikat. Az uniós szintű gumiabroncs-címkézési rendszer elősegíti az energiahatékony és biztonságos gumiabroncsok használatát, amelyek minden tagállamban csökkentik a zajszennyezést azáltal, hogy nagyobb piacot teremtenek az ilyen gumiabroncsok számára, és így nagyobb ösztönzést jelentenek a gumiabroncs-iparban a fejlesztésre.

Ez egyenlő feltételeket biztosít a gyártók és kiskereskedők számára a vevők részére szóló tájékoztatás tekintetében az EU belső piacain értékesítésre kerülő gumiabroncsokat illetően. Ezen oknál fogva EU-szerte kötelező érvényű szabályokra van szükség.

Ez az egyetlen módja biztosítani, hogy a forgalomba kerülő termékek címkéi minden tagállamban összehasonlíthatóak legyenek, ezáltal biztosítva a belső piacnak az EUMSZ 26. cikkében rögzített működését.

1.5.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

Bár az Uniónak a gumiabroncscímkék tekintetében sikerült egységes piacot teremtenie, a címkéket a technológiai fejlődésnek megfelelően frissíteni kell, ami azt jelenti, hogy több modell átkerül a legmagasabb osztályokba, ami nem jelent különbséget a fogyasztók számára, valamint a legrosszabb teljesítményt nyújtó gumiabroncsok a 661/2009/EK rendelet szerinti típusjóváhagyási folyamat eredményeképp ki lesznek tiltva a piacról (Általános biztonsági rendelet – GSR).

Bár a piacfelügyeleti hatóságok folyamatosan ellenőrzik az energiacímkézési előírásoknak történő megfelelést, az előírások be nem tartása továbbra is közel 10 %-os veszteséget jelent a tervezett energiamegtakarításban (és a fogyasztók pénzmegtakarításában). Az új piacfelügyeleti rendeletre irányuló bizottsági javaslat (COM(2017) 795) a termékekre vonatkozó uniós harmonizációs jogszabályt érintő ilyen jellegű kihívásokra kíván válaszolni. A gumiabroncs-címkézés területén azonban a piacfelügyeleti hatóságoknak olyan problémákkal is szembe kell nézniük, amelyekre a javaslat nem nyújt megoldást: időben történő hozzáférés a műszaki dokumentációhoz, nehézségekbe ütközik a külföldi gyártók azonosítása és kapcsolati adataik megszerzése, valamint nincs központi rendszer az olyan egyenértékű modellek azonosítására, amelyek már korábban más piacfelügyeleti hatóságok által ellenőrzésre kerülhettek. Továbbá a megfelelő címkeosztályokra vonatkozó követelmények meghatározása is nehézséget okozott a Bizottság számára, a gumiabroncsok teljesítményéről szóló közelmúltbeli nyilvános adatok hiánya miatt.

E javaslat úgy küzdi le ezeket a problémákat, hogy kapcsolatot teremt az (EU) 2017/1369 rendelet (energiacímkézésről szóló keretrendelet) értelmében kialakított terméknyilvántartási adatbázissal, ahol a beszállítók teljesítménnyel és megfelelőséggel kapcsolatos adatokat biztosítanak a nemzeti piacfelügyeleti hatóságok és a Bizottság számára hozzáférhető központi helyen.

1.5.4.Egyéb releváns eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

Ez a kezdeményezés összhangban van a GSR-rel, amely a gumiabroncs-teljesítménnyel, gördülési ellenállással, nedvestapadással és külső gördülési zajjal kapcsolatos minimumkövetelményeket tartalmazó típusjóváhagyási folyamatot határoz meg.

Összhangban van továbbá a 765/2008/EK rendelettel is (a jelenleg hatályos Piacfelügyeleti rendelet), különösen azáltal, hogy kiveszi a gumiabroncs-címkézési jogszabályokból az olyan átfedő rendelkezéseket, amelyekre a piacfelügyeleti rendelkezések valamennyi uniós harmonizációs jogszabály esetében kiterjednek.

A terméknyilvántartási adatbázissal történő, javasolt összekapcsolás lehetővé teszi az egyéb uniós harmonizációs jogszabályokkal való szinergikus hatások érvényesülését, amelyek alapján ezeket az adatbázisokat létrehozták, vagy a későbbiekben létrehozhatják.

1.6.Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

A javaslat/kezdeményezés határozatlan időtartamra vonatkozik

a beindítási időszak 2019-től kezdődik,

azt követően: rendes ütem.

1.7.Tervezett irányítási módszer(ek) 23

Bizottság általi közvetlen irányítás

a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét.

Megjegyzések

A kezdeményezéshez költségvetési források szükségesek annak érdekében, hogy a gumiabroncsok felvételre kerüljenek az energiacímkézésről szóló keretrendelet értelmében létrehozott, energiához kapcsolódó termékek nyilvántartási adatbázisába, többek között a kapcsolódó kommunikációs kampányok és a végrehajtási intézkedések érdekében. Ezt a kiadást a hivatalos pénzügyi programban már előirányzott erőforrásból támogatják.

2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

A javasolt rendelet megfelelő megvalósításáról szóló megbeszélések platformja a gumiabroncs-címkézésért felelős szakértői csoport lesz.

A záró rendelkezés azt javasolja, hogy a Bizottság a hatálybalépést követően hét év elteltével készítsen értékelést és jelentést a rendelet megvalósításáról. Ennek célja, hogy azonosítsa a lehetséges problémákat és hiányosságokat, valamint kiindulópontként szolgálhat későbbi intézkedésekhez, köztük módosítási javaslatokhoz.

Irányítási és kontrollrendszer

2.1.1.Felismert kockázat(ok)

Annak költségvetése, hogy a jelenlegi termékadatbázist a gumiabroncsok regisztrációjára alkalmassá tegyék, becslések szerint 200 000 EUR. A gumiabroncstípusok száma növekedhet, ami az adatbázis frissítésével kapcsolatban többletköltséget jelenthet.

A terméknyilvántartási adatbázis működésével összefüggő kockázatok leginkább olyan IT jellegű problémákhoz kapcsolódnak, mint például a rendszer esetleges összeomlása és titoktartási kérdések.

2.1.2.A működő belső kontrollrendszerrel kapcsolatos információk

A tervezett ellenőrzési módokat a költségvetési rendelet és az alkalmazási szabályok állapítják meg.

2.2.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

A költségvetési rendelet alkalmazásán kívül nincsenek konkrét intézkedések.

3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

Jelenlegi költségvetési tételek

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete

Költségvetési tétel

Kiadás
típusa

Hozzájárulás

Szám
[Megnevezés………………….……………]

diff./nem diff 24 .

EFTA-országoktól 25

tagjelölt országoktól 26

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

1a Versenyképesség a növekedésért és a foglalkoztatásért

32 02 02

Az európai energiapolitikát és a belső piacot támogató tevékenységek

Diff.

IGEN

NEM

NEM

NEM

5 Igazgatás

32 01 01

Az „Energiaügy” szakpolitikai területen foglalkoztatott tisztviselőkkel és ideiglenes alkalmazottakkal kapcsolatos kiadások

Nem diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

5 Igazgatás

32 01 02

Az „Energiaügy” szakpolitikai területen foglalkoztatott külső munkatársakkal kapcsolatos és egyéb igazgatási kiadások

Nem diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

Létrehozandó új költségvetési tételek

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete

Költségvetési tétel

Kiadás
típusa

Hozzájárulás

Szám
[Megnevezés…]

diff./nem diff.

EFTA-országoktól

tagjelölt országoktól

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

3.2.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

3.2.1.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret
fejezete

Szám

1a. Versenyképesség a növekedésért és a foglalkoztatásért

FŐIGAZGATÓSÁG: Energiaügyi Főigazgatóság:

Tárgyév
2019 27

Tárgyév
2020

Tárgyév
2021

Tárgyév
2022

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

•Operatív előirányzatok

32 02 02

Az energiához kapcsolódó termékek IT nyilvántartási adatbázisának kiegészítése, ideértve a tájékoztatási kampányt és a közös végrehajtási intézkedéseket.

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1)

1,3

1,62

2,92

Kifizetési előirányzatok

(2)

0,8

1,12

1,0

2,92

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok 28

32 04 03

Társadalmi kihívások

(3)

Előirányzatok ÖSSZESEN
az energiaügyi főigazgatóság részére

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=1+3

1,3

1,62

2,92

Kifizetési előirányzatok

=2+3

0,8

1,12

1,0

2,92





Operatív előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(4)

1,3

1,62

2,92

Kifizetési előirányzatok

(5)

0,8

1,12

1,0

2,92

• Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok ÖSSZESEN

(6)

Előirányzatok ÖSSZESEN
a többéves pénzügyi keret
1a FEJEZETÉBEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=4+ 6

1,3

1,62

2,92

Kifizetési előirányzatok

=5+ 6

0,8

1,12

1,0

2,92





A többéves pénzügyi keret
fejezete

5

„Igazgatási kiadások”

millió EUR (három tizedesjegyig)

Tárgyév
2019

Tárgyév
2020

Tárgyév
2021

Tárgyév
2022

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

FŐIGAZGATÓSÁG: Energiaügyi Főigazgatóság:

Humánerőforrás 

0,055

0,055

0,110

Egyéb igazgatási kiadások 

0,007

0,007

0,014

Energiaügyi Főigazgatóság ÖSSZESEN

Előirányzatok

0,062

0,062

0,124

Előirányzatok ÖSSZESEN
a többéves pénzügyi keret
5. FEJEZETÉBEN
 

(Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

0,062

0,062

0,124

millió EUR (három tizedesjegyig)

Tárgyév
2019 29

Tárgyév
2020

Tárgyév
2021

Tárgyév
2022

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

Előirányzatok ÖSSZESEN
a többéves pénzügyi keret
1–5. FEJEZETÉBEN
 

Kötelezettségvállalási előirányzatok

1,362

1,682

3,044

Kifizetési előirányzatok

0,862

1,182

1,000

3,044

3.2.2.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

Tüntesse fel a célkitűzéseket és a teljesítéseket

Tárgyév
2019

Tárgyév
2020

Tárgyév
2021

Tárgyév
2022

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

TELJESÍTÉSEK

Típus 30

Átlagos költség

Száma

Költség

Száma

Költség

Száma

Költség

Száma

Költség

Száma

Költség

Száma

Költség

Száma

Költség

Összesített szám

Összköltség

KONKRÉT CÉLKITŰZÉS: Az energiaigény mérséklésének előmozdítása.

Az energiához kapcsolódó termékek IT nyilvántartási adatbázisának frissítése

0,2

1

0,2

1

0,2

Az energiához kapcsolódó termékek IT nyilvántartási adatbázisának karbantartása

0,02

1

0,02

1

0,02

Műszaki segítségnyújtás és/vagy tanulmányok a gumiabroncsok azon aspektusainak értékelésére, amelyek a rendelet megvalósításához és a szabványosítás támogatásához szükségesek.

0,1

1

0,1

1

0,1

2

0,2

Tájékoztató kampány

2,0

0,5

1,0

0,5

1,0

1

2,0

Közös végrehajtási intézkedések

1

0,5

1

0,5

ÖSSZKÖLTSÉG

1,3

1,62

2,92

3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.3.1.Összegzés

A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

Tárgyév
2019 31

Tárgyév
2020

Tárgyév
2021

Tárgyév
2022

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret
5. FEJEZETE

Humánerőforrás

0,055

0,055

0,110

Egyéb igazgatási kiadások

0,007

0,007

0,014

Részösszeg a többéves pénzügyi keret
5. FEJEZETE

0,062

0,062

0,124

A többéves pénzügyi keret 32
5. FEJEZETÉN kívül

Humánerőforrás

Egyéb
igazgatási jellegű kiadások

Részösszeg
a többéves pénzügyi keret

5. FEJEZETÉN kívül

ÖSSZESEN

0,062

0,062

0,124

A humánerőforrással és más igazgatási kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

3.2.3.2.Becsült humánerőforrás-szükségletek

A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

2019. év

2020. év

2021. év

2022. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

• A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

32 01 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

0,36

0,36

XX 01 01 02 (a küldöttségeknél)

XX 01 05 01 (közvetett kutatás)

10 01 05 01 (közvetlen kutatás)

Külső munkatársak (teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve) 33

32 01 02 01 (AC, END, INT a teljes keretből)

0,03

0,03

XX 01 02 02 (AC, AL, END, INT és JED a küldöttségeknél)

XX 01 04 yy  34

- a központban

- a küldöttségeknél

XX 01 05 02 (AC, END, INT közvetett kutatásban)

10 01 05 02 (AC, END, INT közvetlen kutatásban)

Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni)

ÖSSZESEN

0,39

0,39

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.



Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

Tanácsosok:

0,03 FTE csapatvezetőként

0,3 FTE szakreferensként a rendelethez és a felhatalmazáson alapuló jogi aktusokhoz, valamint a piacfelügyeleti hatóságok általi végrehajtás koordinációjának támogatásához

Asszisztensek:

0,03 FTE a jogalkotási eljárások és kommunikáció támogatására

Külső munkatársak

0,03 FTE (CA) csapattitkárként és logisztikáért felelős személyként

3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

A javaslat/kezdeményezés nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás

A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

(1)    Az Európai Parlament és a Tanács 1222/2009/EK rendelete (2009. november 25.) a gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyság és más lényeges paraméterek tekintetében történő címkézéséről, HL L 342., 2009.12.22., 46. o.
(2)    A Bizottság 228/2011/EU rendelete (2011. március 7.) az Európai Parlament és a Tanács 1222/2009/EK rendeletének a C1 típusú gumiabroncsok nedvestapadási vizsgálati módszerének tekintetében történő módosításáról és a Bizottság 1235/2011/EU rendelete (2011. november 29.) az 1222/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gumiabroncsok nedves tapadási osztályai, a gördülési ellenállás mérése és a hitelesítési eljárás tekintetében történő módosításáról.
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács 661/2009/EK rendelete (2009. július 13.) a gépjárművek, az ezekhez tervezett pótkocsik és rendszerek, alkatrészek, valamint önálló műszaki egységek általános biztonságára vonatkozó típusjóváhagyási előírásokról, HL L 200., 2009.7.31., 1. o.
(4)    HL L 218., 2008.8.13., 30. o. Lásd: a Bizottság COM(2017)795 hivatkozási számú javaslatát a termékekre vonatkozó uniós harmonizációs jogszabályok érvényesítésére és teljesítésére vonatkozó szabályokról és eljárásokról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre, amely a 765/2008/EK rendeletet váltja fel.
(5)    HL L 198., 2017.7.28., 1. o.
(6)    https://ec.europa.eu/info/consultations/public-consultation-evaluation-and-review-eu-tyres-labelling-scheme_en
(7)    https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/Study%20in%20support%20of%20the%20Review%20of%20the%20Tyre%20Labelling%20Regulation_final.pdf
(8)    Bővebb tájékoztatásért látogasson el a http://www.mstyr15.eu/index.php/en/ webhelyre.
(9)    HL C […], […], […] o.
(10)    HL C […], […], […] o.
(11)    COM(2017) 658 final.
(12)    Az Európai Parlament és a Tanács 1222/2009/EK rendelete (2009. november 25.) a gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyság és más lényeges paraméterek tekintetében történő címkézéséről (HL L 342., 2009.12.22., 46. o.).
(13)    Az Európai Parlament és a Tanács 661/2009/EK rendelete (2009. július 13.) a gépjárművek, az ezekhez tervezett pótkocsik és rendszerek, alkatrészek, valamint önálló műszaki egységek általános biztonságára vonatkozó típusjóváhagyási előírásokról (HL L 200., 2009.7.31., 1. o.).
(14)    Az Európai Parlament és a Tanács 2002/49/EK irányelve (2002. június 25.) a környezeti zaj értékeléséről és kezeléséről (HL L 189., 2002.7.18., 12. o.).
(15)    HL L 307., 2011.11.23., 3. o.
(16)    COM(2018) 28 final.
(17)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1369 rendelete (2017. július 4.) az energiacímkézés keretének meghatározásáról és a 2010/30/EU irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 198., 2017.7.28., 1. o.).
(18)    COM(2017)279
(19)    A javaslat elfogadását követően a hivatkozást be kell illeszteni.
(20)    Az Európai Parlament és a Tanács 765/2008/EK rendelete (2008. július 9.) a termékek forgalmazása tekintetében az akkreditálás és piacfelügyelet előírásainak megállapításáról és a 339/93/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 218., 2008.8.13., 30. o.).
(21)    HL L 123., 2016.5.12., 1. o.
(22)    Tevékenységalapú irányítás: ABM (Activity Based Management) tevékenységalapú költségvetés-tervezés: ABB (Activity Based Budgeting).
(23)    Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html
(24)    Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
(25)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
(26)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelölt országok.
(27)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.
(28)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(29)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.
(30)    A teljesítés a nyújtandó termékekre és szolgáltatásokra vonatkozik (pl. finanszírozott diákcserék száma, épített utak hossza kilométerben stb.).
(31)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.
(32)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(33)    AC=szerződéses alkalmazott; AL=helyi alkalmazott; END=kirendelt nemzeti szakértő; INT=kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JED=küldöttségi pályakezdő szakértő.
(34)    Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
Top

Brüsszel,2018.5.17.

COM(2018) 296 final

MELLÉKLETEK

a következőhöz:

Javaslat
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyság és más lényeges paraméterek tekintetében történő címkézéséről, és az 1222/2009/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről

{SEC(2018) 234 final}
{SWD(2018) 188 final}
{SWD(2018) 189 final}


I. MELLÉKLET
Gumiabroncs-paraméterek vizsgálata, osztályozása és mérése

A. rész: üzemanyag-hatékonysági osztályok

Az üzemanyag-hatékonysági osztály meghatározása és a címkén történő feltüntetése a gördülési ellenállási együttható (RRC) alapján, az alábbiakban megadott, A-tól G-ig terjedő skálának megfelelően, a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. melléklete, valamint annak későbbi módosításai szerinti mérésekkel, a VI. mellékletben előírt összehangolás alkalmazásával történik.

Ha egy gumiabroncstípust egynél több gumiabroncsosztályra (pl. C1 és C2) is jóváhagynak, akkor a szóban forgó gumiabroncstípus üzemanyag-hatékonysági osztályának meghatározásához a legmagasabb gumiabroncsosztályra (pl. C2, nem C1) vonatkozó besorolási osztályt kell használni.

C1 típusú gumiabroncsok

C2 típusú gumiabroncsok

C3 típusú gumiabroncsok

RRC kg/t-ban

Energia-

hatékonysági

osztály

RRC kg/t-ban

Energia-

hatékonysági

osztály

RRC kg/t-ban

Energia-

hatékonysági

osztály

RRC ≤ 5,4

A

RRC ≤ 4,4

A

RRC ≤ 3,1

A

5,5 ≤ RRC ≤ 6,5

B

4,5 ≤ RRC ≤ 5,5

B

3,2 ≤ RRC ≤ 4,0

B

6,6 ≤ RRC ≤ 7,7

C

5,6 ≤ RRC ≤ 6,7

C

4,1 ≤ RRC ≤ 5,0

C

7,8 ≤ RRC ≤ 9,0

D

6,8 ≤ RRC ≤ 8,0

D

5,1 ≤ RRC ≤ 6,0

D

9,1 ≤ RRC ≤ 10,5

E

8,1 ≤ RRC ≤ 9,2

E

6,1 ≤ RRC ≤ 7,0

E

RRC ≥ 10,6

F

RRC ≥ 9,3

F

RRC ≥ 7,1

F

B. rész: nedves tapadási osztályok

1.A nedves tapadási osztály meghatározása és a címkén történő feltüntetése a nedves tapadási index (G) alapján, az alábbi táblázatban megadott, A-tól G-ig terjedő skálának megfelelően, a 2. pont szerinti számítással és a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 5. melléklete szerinti mérésekkel történik.

2.A nedves tapadási index (G) kiszámítása:

G = G(T) – 0,03

ahol:

G(T) = a vizsgált gumiabroncs egy vizsgálati ciklusban mért nedves tapadási indexe

C1 típusú gumiabroncsok

C2 típusú gumiabroncsok

C3 típusú gumiabroncsok

G

Nedves tapadási osztály

G

Nedves tapadási osztály

G

Nedves tapadási osztály

1,68 ≤ G

A

1,53 ≤ G

A

1,38 ≤ G

A

1,55 ≤ G ≤ 1,67

B

1,40 ≤ G ≤ 1,52

B

1,25 ≤ G ≤ 1,37

B

1,40 ≤ G ≤ 1,54

C

1,25 ≤ G ≤ 1,39

C

1,10 ≤ G ≤ 1,24

C

1,25 ≤ G ≤ 1,39

D

1,10 ≤ G ≤ 1,24

D

0,95 ≤ G ≤ 1,09

D

1,10 ≤ G ≤ 1,24

E

0,95 ≤ G ≤ 1,09

E

0,80 ≤ G ≤ 0,94

E

G ≤ 1,09

F

G ≤ 0,94

F

0,65 ≤ G ≤ 0,79

F

Üres

G

Üres

G

G ≤ 0,64

G



C. rész: a külső gördülési zaj osztálya és mért értéke

A külső gördülési zaj mért értékét (N) decibelben kell megadni, és a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 3. melléklete szerint kell kiszámítani.

A külső gördülési zaj osztályát a 661/2009/EK rendelet II. mellékletének C. részében meghatározott határértékek (LV) alapján kell meghatározni és feltüntetni a címkén.

N dB-ben

Külső gördülési zaj osztálya

N ≤ LV – 6

LV – 6 < N ≤ LV – 3

N > LV – 3

D. rész: tapadás havas útviszonyok között

A havas útviszonyok között nyújtott teljesítményt a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 7. melléklete szerint kell vizsgálni.

Azokat a gumiabroncsokat, amelyek elérik a 117. sz. ENSZ EGB-előírásban meghatározott havas körülményekre vonatkozó minimum tapadási indexértéket, havas útviszonyokra szánt gumiabroncsként kell besorolni, és a következő ikont kell feltüntetni a címkén.

E. rész: tapadás jeges útviszonyok között

A jeges útviszonyok között nyújtott teljesítményt az ISO 19447 szabványnak megfelelően kell vizsgálni.

Azokat a gumiabroncsokat, amelyek elérik az ISO 19447 szabványban meghatározott jeges körülményekre vonatkozó minimum tapadási indexértéket, jeges útviszonyokra szánt gumiabroncsként kell besorolni, és a következő ikont kell feltüntetni a címkén.

II. MELLÉKLET
A címke formátuma

1.Címke

1.1.A következő információkat kell feltüntetni a címkéken az alábbi ábrák szerint:

   





I.    a beszállító neve vagy védjegye;

II.    a beszállító által megadott típusazonosító, vagyis az azon (általában alfanumerikus) kód, amely alapján az ugyanazon védjegy vagy beszállítónév alatt forgalmazott különböző gumiabroncstípusok megkülönböztethetők;

III.    QR-kód;

IV.    üzemanyag-hatékonyság;

V.    nedves tapadás;

VI.    külső gördülési zaj;

VII.    tapadás havas útviszonyok között;

VIII.    tapadás jeges útviszonyok között;

2.A címke formai követelményei

2.1.A címke formai követelményeit lásd az alábbi ábrán:

2.2.A címke legalább 90 mm széles és 130 mm magas legyen. Nagyobb méretben nyomtatott címkén a címke tartalmát a fentebb megadott méretekkel arányosan kell felnagyítani.

2.3.A címkének a következő követelményeknek kell megfelelnie:

a)a színek a CMYK – cián, bíbor, sárga és fekete – színekből állnak, és a következő példa szerint vannak megadva: 00-70-X-00: 0 % cián, 70 % bíbor, 100 % sárga, 0 % fekete;

b)Az alább felsorolt számok a 2.1. pontban megadott képfeliratoknak felelnek meg:

(1)a címke kerete: vonalvastagság: 1,5 pt – szín: X-10-00-05;

(2)Calibri regular 8 pt;

(3)az európai lobogó: szélesség: 15 mm, magasság: 10 mm;

(4)felirat: szélesség: 51,5 mm, magasság: 13 mm;

a „MÁRKA” szövege: Calibri regular 15 pt, 100 % fehér;

a „Modellszám” szövege: Calibri regular 13 pt, 100 % fehér;

(5)QR-kód: szélesség: 13 mm, magasság: 13 mm;

(6)„A”–„F” skála:

Nyilak: magasság: 5,6 mm, a nyilak közötti távolság: 0,78 mm, fekete vonal: 0,5 pt – színek:

A: X-00-X-00;

B: 70-00-X-00;

C: 30-00-X-00;

D: 00-00-X-00;

E: 00-30-X-00;

F: 00-70-X-00;

(7)vonal: szélesség: 88 mm, magasság: 2 pt – szín: X-00-00-00;

(8)külső gördülési zaj piktogramja:

a rendelkezésre bocsátott piktogram alapján: szélesség: 25,5 mm, magasság: 17 mm – szín: X-10-00-05;

(9)nyíl:

nyíl: szélesség: 20 mm, magasság: 10 mm, 100 % fekete;

szöveg: Helvetica, félkövér, 20 pt, 100 % fehér;

a mértékegység betűi: Helvetica, félkövér, 13 pt, 100 % fehér;

(10)jég piktogram:

a rendelkezésre bocsátott piktogram alapján: szélesség: 15 mm, magasság: 15 mm – vonal: 1,5 pt – szín: 100 % fekete;

(11)hó piktogram:

a rendelkezésre bocsátott piktogram alapján: szélesség: 15 mm, magasság: 15 mm – vonal: 1,5 pt – szín: 100 % fekete

(12)„A”–„G”: Calibri regular 13 pt – 100 % fekete;

(13)nyilak:

nyilak: szélesség: 11,4 mm, magasság: 9 mm, 100 % fekete;

szöveg: Calibri, félkövér, 17 pt, 100 % fehér;

(14)üzemanyag-hatékonyság piktogram:

a rendelkezésre bocsátott piktogram alapján: szélesség: 19,5 mm, magasság: 18,5 mm – szín: X-10-00-05;

(15)nedves tapadás piktogram:

a rendelkezésre bocsátott piktogram alapján: szélesség: 19 mm, magasság: 19 mm – szín: X-10-00-05.

c)a háttérnek fehérnek kell lennie.

2.4.a gumiabroncsosztályt a 2.1. pontban megadott illusztráción előírt formátumban kell feltüntetni a címkén.

III. MELLÉKLET
Műszaki dokumentáció

A 4. cikk (7) bekezdésében előírt műszaki dokumentációnak tartalmaznia kell a következőket:

a)a beszállító neve és címe;

b)a beszállító nevében kötelezettségvállalásra jogosult személy neve és aláírása;

c)a beszállító kereskedelmi megnevezése vagy védjegye;

d)a gumiabroncsmodell,

e)a gumiabroncs méretei, terhelési indexe és sebességhatára;

f)az alkalmazott mérési módszerek hivatkozásai.

IV. MELLÉKLET Termékismertető adatlap

A gumiabroncs termékismertető adatlapján feltüntetett információknak szerepelniük kell a termék brosúrájában vagy egyéb, a termék mellé biztosított szakirodalomban, és a következőket kell tartalmazniuk:

a)a beszállító neve vagy védjegye;

b)a beszállító által megadott modellazonosító;

c)a gumiabroncs üzemanyag-hatékonysági osztálya az I. mellékletnek megfelelően;

d)a gumiabroncs nedvestapadási osztálya az I. mellékletnek megfelelően;

e)a külső gördülési zaj osztálya és decibelben megadott értéke az I. mellékletnek megfelelően;

f)havas útviszonyokra szánt gumiabroncs-e;

g)jeges útviszonyokra szánt gumiabroncs-e.

V. MELLÉKLET
A műszaki promóciós anyagban közölt információk

1.A műszaki promóciós anyagban a gumiabronccsal kapcsolatban található információkat a következő sorrendben kell megadni:

a)az üzemanyag-hatékonysági osztály („A” és „F” közötti betű);

b)a nedves tapadási osztály („A” és „G” közötti betű);

c)a külső gördülési zaj osztálya és mért értéke (dB);

d)havas útviszonyokra szánt gumiabroncs-e;

e)jeges útviszonyokra szánt gumiabroncs-e.

2.Az 1. pontban közölt információknak a következő követelményeknek kell megfelelniük:

a)legyenek könnyen olvashatóak;

b)legyenek könnyen érthetőek;

c)ha egy adott gumiabroncstípus a méretétől vagy más paraméterektől függően különféle osztályokba sorolható, a legrosszabb és a legjobb teljesítményű gumiabroncs által meghatározott tartományt kell feltüntetni.

3.A beszállítóknak ezenkívül weboldalukon hozzáférhetővé kell tenniük a következő információkat:

a)az e rendelettel foglalkozó bizottsági weboldalhoz tartozó internetes link;

b)a címkére nyomtatott piktogramok magyarázata;

c)egy olyan megállapítás, amely kiemeli, hogy a tényleges üzemanyag-megtakarítás és a közúti közlekedésbiztonság nagy mértékben függ a vezető magatartásától, különös tekintettel a következőkre:

a környezettudatos vezetés jelentősen csökkentheti az üzemanyag-fogyasztást;

a gumiabroncsok nyomását rendszeresen ellenőrizni kell a nedves tapadási és üzemanyag-hatékonysági teljesítmény optimalizálása érdekében;

a féktávolságokat mindig szigorúan be kell tartani.

VI. MELLÉKLET
A gördülési ellenállás mérése tekintetében a laboratóriumok összehangolására szolgáló eljárás

1.Fogalommeghatározások

A laboratóriumok összehangolására szolgáló eljárás tekintetében a következő fogalommeghatározások alkalmazandók:

1.„referencialaboratórium”: olyan laboratórium, amely tagja azon laboratóriumok hálózatának, amelyek nevét az összehangolási eljárás céljából közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, és vizsgálati eredményei tekintetében a referenciaként szolgáló mérőberendezése segítségével képes elérni a 3. szakaszban meghatározott pontosságot;

2.„pályázó laboratórium” olyan laboratórium, amely részt vesz az összehangolási eljárásban, de nem referencialaboratórium;

3.„összehangolási gumiabroncs” az összehangolási eljárás céljából vizsgálat alá vett gumiabroncs;

4.„összehangolási gumiabroncs-garnitúra” öt vagy több összehangolási gumiabroncs együttese, amely egyetlen mérőberendezés összehangolására szolgál;

5.„hozzárendelt érték” egy adott összehangolási gumiabroncson a referencialaboratóriumok hálózata tekintetében reprezentatív elméleti laboratórium által mért, az összehangolási eljárásban felhasznált gördülési ellenállási együttható (RRC) elméleti értéke.

6.„mérőberendezés” a gumiabroncsok vizsgálatára szolgáló valamennyi orsó, amelyet egy adott mérési módszerben alkalmaznak. Egy azonos dobon működő két orsó például nem tekinthető egy mérőberendezésnek.

2.Általános rendelkezések

2.1.Alapelv

A referencialaboratóriumban (l) mért (m) gördülési ellenállási együtthatót (RRCm,l) össze kell hangolni a referencialaboratóriumok hálózatához tartozó hozzárendelt értékkel.

Egy pályázó laboratórium mérőberendezése (c) által mért (m) gördülési ellenállási együtthatót (RRCm,c) össze kell hangolni a referencialaboratórium-hálózatnak az adott laboratórium által kiválasztott egy tagján keresztül.

2.2.A gumiabroncsok kiválasztására vonatkozó követelmények

Az összehangolási eljárás céljára öt vagy több összehangolási gumiabroncsból álló garnitúrát kell összeállítani az alábbi kritériumoknak megfelelően. A C1 és a C2 típusú abroncsokból egy közös, a C3 típusú abroncsokból egy külön garnitúrát kell összeállítani.

a)Az összehangolási gumiabroncs-garnitúrát úgy kell összeállítani, hogy lefedje a C1 és C2, illetve a C3 típusok különböző RRC értékeinek teljes tartományát. Az egy garnitúrába tartozó abroncsok legnagyobb és legkisebb RRCm értékei közötti különbség összehangolás előtt és után minden esetben legalább:

i.    3 kg/t a C1 és a C2 típusú gumiabroncsok esetében; valamint

ii.    2 kg/t a C3 típusú gumiabroncsok esetében.

b)A garnitúrába tartozó egyes összehangolási gumiabroncsokon a bejelentett RRC értékek alapján a pályázó laboratóriumban vagy a referencialaboratóriumban (RRCm,c vagy RRCm,l) mért RRCm értékeknek egyenletesen kell eloszlaniuk.

c)A terhelési index és ezen keresztül a gördülési ellenállási erő értékeinek le kell fedniük a vizsgálat alá vett gumiabroncsok teljes tartományát.

Minden összehangolási gumiabroncsot ellenőrizni kell használat előtt, és ki kell cserélni, amennyiben:

a)állapota nem teszi lehetővé további vizsgálatokban való használatát; és/vagy

b)az RRCm,c vagy az RRCm,l értéke a mérőberendezés elállítódásának korrekciója után 1,5 százaléknál nagyobb mértékben eltér a korábban mérttől.

2.3.Mérési módszer

A referencialaboratórium a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletének 3. szakaszában és annak későbbi módosításaiban előírt körülmények között a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletének 4. szakaszával és annak későbbi módosításaival összhangban négyszer vet alá mérésnek minden összehangolási gumiabroncsot, és az utolsó három mérés adatait veszi figyelembe a további vizsgálatokhoz.

A pályázó laboratórium a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletének 3. szakaszában és annak későbbi módosításaiban előírt körülmények között a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletének 4. szakaszával és annak későbbi módosításaival összhangban (n + 1)-szer vet alá mérésnek minden összehangolási gumiabroncsot, ahol n az 5. szakaszban kerül meghatározásra.

Az összehangolási gumiabroncson végzett minden mérés után el kell távolítani a mérőberendezésről a gumiabroncsot és a kereket, és elölről meg kell ismételni a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletének 4. szakaszában és annak későbbi módosításaiban ismertetett teljes vizsgálati eljárást.

A pályázó laboratórium vagy a referencialaboratórium kiszámítja:

a)minden egyes összehangolási gumiabroncs esetében a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletének 6.2. és 6.3. szakaszával és azok későbbi módosításaival összhangban végzett mérések értékét (25 °C hőmérsékletre és 2 m átmérőjű vizsgálódobra korrigálva);

b)az egyes összehangolási gumiabroncsokon mért utolsó három érték (referencialaboratóriumok esetében) vagy utolsó n érték (pályázó laboratóriumok esetében) átlagát; valamint

c)a szórás (σm) értékét a következők szerint:

ahol:

i az összehangolási gumiabroncsok indexe 1-től p-ig,
j az adott összehangolási gumiabroncson elvégzett mérések utolsó n ismétlésének indexe 2-től n + 1-ig

n + 1 a gumiabroncson végzett mérések ismétléseinek száma (n + 1 = 4 referencialaboratóriumok esetében és n + 1 ≥ 4 pályázó laboratóriumok esetében);

p az összehangolási gumiabroncsok száma (p ≥ 5).

2.4.A számításokhoz és az eredmények feltüntetéséhez használandó adatformátumok

A gördülési ellenállási együttható mért értékét hőmérséklet és dobátmérő szerinti korrekció után két tizedesjegyre kell kerekíteni.

A számítások elvégzésekor valamennyi számjegyet figyelembe kell venni: további kerekítés nem végezhető, kivéve a végső összehangolási egyenleteknél.

A szórás értékét 3 tizedesjegyre kerekítve kell feltüntetni.

A gördülési ellenállási együttható értékeit 2 tizedesjegyre kerekítve kell feltüntetni.

Az összehangolási együtthatókat (A1l, B1l, A2c és B2c) négy tizedesjegyre kell kerekíteni, és így kell feltüntetni.

3.A referencialaboratóriumokra vonatkozó követelmények és a hozzárendelt értékek meghatározása

Az egyes összehangolási gumiabroncsok hozzárendelt értékeit a referencialaboratóriumok hálózata határozza meg. A hálózat minden második évben ellenőrzi a hozzárendelt értékek stabilitását és érvényességét.

A hálózatban részt vevő minden referencialaboratóriumnak meg kell felelnie a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletében és annak későbbi módosításaiban szereplő követelményeknek és a következő szórásértéknek (σm):

a)legfeljebb 0,05 kg/t a C1 és a C2 típusú gumiabroncsok esetében; valamint

b)legfeljebb 0,05 kg/t a C3 típusú gumiabroncsok esetében.

A fenti 2.2. pont követelményeinek megfelelő összehangolási gumiabroncs-garnitúrák vizsgálatát a 2.3. pontban meghatározott módon minden referencialaboratóriumnak el kell végeznie.

Az összehangolási gumiabroncs hozzárendelt értékét a hálózatba tartozó referencialaboratóriumok által az adott összehangolási gumiabroncsra megadott mérési értékek átlaga adja.

4.A referencialaboratóriumoknak a hozzárendelt értékekhez való hangolása

Minden referencialaboratóriumnak (l) össze kell hangolnia önmagát minden egyes új hozzárendelt értékhalmazhoz, valamint minden alkalommal a mérőberendezéseket érintő jelentős változásokat vagy a gumiabroncsadatok mérésében bekövetkező elállítódás esetében.

Az összehangolás lineáris regressziót alkalmaz minden egyedi adat esetében. A regressziós együtthatók – A1l és B1l – kiszámítása a következőképpen történik:

ahol:

RRC a gördülési ellenállási együttható hozzárendelt értéke;

RRCm,l a gördülési ellenállási együtthatónak a referencialaboratórium (l) által mért egyedi értéke (hőmérséklet és dobátmérő szerinti korrekció után).

5.A pályázó laboratóriumokra vonatkozó követelmények

A pályázó laboratóriumok minden egyes mérőberendezés esetén legalább kétévente egyszer, valamint a mérőberendezésen végrehajtott minden nagyobb változtatás vagy a gumiabroncsadatok mérésében bekövetkező elállítódás esetén megismétlik az összehangolási eljárást.

Először a pályázó laboratórium, majd pedig egy referencialaboratórium a 2.3. pontban meghatározott módon elvégzi a 2.2. pont követelményeinek megfelelő, öt különböző gumiabroncsból álló közös összehangolási gumiabroncs-garnitúra vizsgálatát. A vizsgálat a pályázó laboratórium kérésére ötnél több összehangolási gumiabronccsal is elvégezhető.

Az összehangolási gumiabroncs-garnitúrát a pályázó laboratórium bocsátja a kiválasztott referencialaboratórium rendelkezésére.

A pályázó laboratóriumnak (c) meg kell felelnie a 117. sz. ENSZ EGB-előírás 6. mellékletében és annak későbbi módosításaiban szereplő követelményeknek, és lehetőleg a következő szórásértékeknek (am):

a)legfeljebb 0,075 kg/t a C1 és a C2 típusú gumiabroncsok esetében; valamint

b)legfeljebb 0,06 kg/t a C3 típusú gumiabroncsok esetében.

Amennyiben a pályázó laboratórium szórása (σm) négy mérés esetén meghaladja a fenti értékeket úgy, hogy a számításokhoz az utolsó három mérést használták fel, a mérések számát (n + 1) a következők szerint kell növelni a teljes tételre nézve:

n + 1 = 1 + (σm/γ)2, felfelé kerekítve a legközelebbi egész számra

ahol:

γ = 0,043 kg/t a C1 és a C2 típusú gumiabroncsoknál

γ = 0,035 kg/t a C3 típusú gumiabroncsoknál.

6.A pályázó laboratórium összehangolási eljárása

A hálózatba tartozó valamely referencialaboratórium (i) a következők alapján a pályázó laboratórium (c) minden egyedi adatán kiszámítja a lineáris regressziós függvényt. A regressziós együtthatók – A2c és B2c – kiszámítása a következőképpen történik:

ahol:

RRCm,l a gördülési ellenállási együtthatónak a referencialaboratórium (i) által mért egyedi értéke (hőmérséklet és dobátmérő szerinti korrekció után)

RRCm,c a gördülési ellenállási együtthatónak a pályázó laboratórium (c) által mért egyedi értéke (hőmérséklet és dobátmérő szerinti korrekció után)

Amennyiben az R² determinációs együttható kisebb mint 0,97, a pályázó laboratórium nem összehangolható.

A pályázó laboratórium által vizsgált gumiabroncsok összehangolt RRC értékét a következők szerint kell kiszámítani:RRC

VII. MELLÉKLET
Hitelesítési eljárás

A beszállító által meghatározott minden egyes gumiabroncstípus vagy gumiabroncscsoport esetében értékelni kell a következő eljárások egyikének megfelelően, hogy az üzemanyag-hatékonyság, a nedves tapadás és a külső gördülési zaj bejelentett osztálya és a bejelentett értékek, valamint a címkén szereplő minden további teljesítménnyel kapcsolatos információ megfelel-e e rendeletnek:

a)először egyetlen gumiabroncsot vagy gumiabroncs-garnitúrát kell megvizsgálni:

1.ha a mért értékek az 1. táblázatban meghatározott tűrések figyelembevételével megfelelnek a bejelentett osztályoknak vagy a külső gördülési zaj tekintetében bejelentett értéknek, akkor a gumiabroncs megfelelt a vizsgálaton;

2.ha a mért értékek az 1. táblázatban meghatározott tűrések figyelembevételével nem felelnek meg a bejelentett osztályoknak vagy a külső gördülési zaj tekintetében bejelentett értéknek, akkor további három gumiabroncsot vagy gumiabroncs-garnitúrát kell megvizsgálni. A három további megvizsgált gumiabroncs vagy gumiabroncs-garnitúra mérési eredményeinek átlagát kell felhasználni annak értékeléséhez, hogy a bejelentett információk az 1. táblázatban meghatározott tűrések figyelembevételével helytállóak-e;

b)amennyiben a címkén feltüntetett osztályok vagy értékek meghatározása a 661/2009/EK rendelettel vagy a 117. sz. ENSZ EGB-előírással és annak későbbi módosításaival összhangban végrehajtott típusjóváhagyási vizsgálatok eredményei alapján történt, a tagállamok használhatják a gumiabroncsok gyártásmegfelelőségét igazoló mérési adatokat.

A gyártásmegfelelőségi vizsgálatokból származó mérési adatok értékelésekor figyelembe kell venni az 1. táblázatban megadott tűréseket.

1. táblázat

Mért paraméter

Ellenőrzési tűrések

Gördülési ellenállási együttható (üzemanyag-hatékonyság)

Az összehangolt mért érték legfeljebb 0,3 kg/1 000 kg-mal haladhatja meg a bejelentett osztályhoz tartozó felső határt (legnagyobb RRC-t).

Külső gördülési zaj

A mért érték legfeljebb 1 dB(A)-val haladhatja meg a bejelentett N értéket.

Nedves tapadás

A mért G(T) érték nem lehet kisebb a bejelentett osztályhoz tartozó alsó határnál (G legkisebb értéke).

Tapadás havas útviszonyok között

A mért érték nem lehet kisebb a havas útviszonyok között nyújtott teljesítményindex minimumértékénél.

Tapadás jeges útviszonyok között

A mért érték nem lehet kisebb a jeges útviszonyok között nyújtott teljesítményindex minimumértékénél.

VIII. MELLÉKLET
Megfelelési táblázat

1222/2009/EK rendelet

E rendelet

1. cikk, (1) bekezdés

1. cikk, (1) bekezdés

1. cikk, (2) bekezdés

1. cikk, (2) bekezdés

2. cikk, (1) bekezdés

2. cikk, (1) bekezdés

2. cikk, (2) bekezdés

2. cikk, (2) bekezdés

3. cikk, (1) bekezdés

3. cikk, (1) bekezdés

3. cikk, (2) bekezdés

3. cikk, (2) bekezdés

3. cikk, (3) bekezdés

3. cikk, (3) bekezdés

3. cikk, (4) bekezdés

3. cikk, (4) bekezdés

3. cikk, (5) bekezdés

3. cikk, (6) bekezdés

3. cikk, (5) bekezdés

3. cikk, (7) bekezdés

3. cikk, (8) bekezdés

3. cikk, (9) bekezdés

3. cikk, (6) bekezdés

3. cikk, (10) bekezdés

3. cikk, (7) bekezdés

3. cikk, (11) bekezdés

3. cikk, (8) bekezdés

3. cikk, (12) bekezdés

3. cikk, (9) bekezdés

3. cikk, (13) bekezdés

3. cikk, (10) bekezdés

3. cikk, (14) bekezdés

3. cikk, (11) bekezdés

3. cikk, (15) bekezdés

3. cikk, (16) bekezdés

3. cikk, (12) bekezdés

3. cikk, (17) bekezdés

3. cikk, (13) bekezdés

3. cikk, (18) bekezdés

3. cikk, (19) bekezdés

4. cikk

4. cikk

4. cikk (1) bekezdés

4. cikk (1) bekezdés

4. cikk, (1) bekezdés, a) pont

4. cikk, (1) bekezdés, b) pont

4. cikk, (1) bekezdés, b) pont

4. cikk, (1) bekezdés, b) pont

4. cikk, (2) bekezdés

4. cikk, (2) bekezdés

4. cikk, (3) bekezdés

4. cikk, (3) bekezdés

4. cikk, (4) bekezdés

4. cikk, (4) bekezdés

4. cikk, (6) bekezdés

4. cikk, (5) bekezdés

4. cikk, (6) bekezdés

4. cikk, (7) bekezdés

4. cikk, (8) bekezdés

4. cikk, (9) bekezdés

5. cikk

5. cikk

6. cikk

5. cikk, (1) bekezdés

6. cikk, (1) bekezdés

5. cikk, (1) bekezdés, a) pont

6. cikk, (1) bekezdés, a) pont

5. cikk, (1) bekezdés, b) pont

6. cikk, (1) bekezdés, b) pont

6. cikk, (2) bekezdés

6. cikk, (3) bekezdés

5. cikk, (2) bekezdés

6. cikk, (4) bekezdés

5. cikk, (3) bekezdés

6. cikk, (5) bekezdés

6. cikk, (6) bekezdés

6. cikk, (7) bekezdés

6. cikk

7. cikk

7. cikk

8. cikk

8. cikk

9. cikk

9. cikk, (1) bekezdés

10. cikk, (1) bekezdés

9. cikk, (2) bekezdés

10. cikk

10. cikk, (2) bekezdés

11. cikk

12. cikk

12. cikk, a) pont

12. cikk, b) pont

12. cikk, c) pont

11. cikk, a) pont

11. cikk, b) pont

11. cikk, c) pont

12. cikk, d) pont

12. cikk

11. cikk

11. cikk, (1) bekezdés

11. cikk, (2) bekezdés

11. cikk, (3) bekezdés

13. cikk

13. cikk

14. cikk

14. cikk

15. cikk

15. cikk

16. cikk

16. cikk

17. cikk

Top