EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006L0112

Společný systém Evropské unie daně z přidané hodnoty (DPH)

Společný systém Evropské unie daně z přidané hodnoty (DPH)

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 2006/112/ES – společný systém Evropské unie daně z přidané hodnoty

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

Touto směrnicí se přepracovává a ruší šestá směrnice o dani z přidané hodnoty (DPH) s cílem vyjasnit současné právní předpisy v oblasti DPH v Evropské unii (EU).

KLÍČOVÉ BODY

Předmětem DPH jsou všechna plnění prováděná v EU za úplatu osobami povinnými k dani (tj. osobami nebo podniky, které v rámci podnikání dodávají zboží a služby). Předmětem DPH je také dovoz jakoukoliv takovou osobou.

Mezi zdanitelná plnění patří dodání zboží nebo poskytnutí služeb v rámci EU, pořízení zboží mezi členskými státy EU (zboží dodané, doručené či přepravené podnikem z jednoho členského státu do podniku nacházejícího se v jiném členském státě) a dovoz zboží do EU ze zemí mimo EU.

  • Místo plnění závisí na povaze plnění, druhu dodávaného výrobku a tom, zda je zahrnutá přeprava.
    • Dodání zboží. Místo, na něž je zboží dodáno.
    • Pořízení zboží mezi členskými státy. Místo, na něž je zboží dodáno (tj. členský stát, do kterého zboží nakonec dorazí po přepravě z jiného členského státu).
    • Dovoz zboží. Obvykle členský stát, do kterého zboží dorazí.
    • Poskytnutí služeb. Místo poskytování služeb. To závisí nejen na typu dodaných služeb, ale také na typu zákazníka, který je příjemcem takové služby. Obecně platí, že služby se daní na místě pobytu zákazníka, pokud jde o podnik, nebo na místě poskytovatele, pokud je zákazník fyzická osoba. Pro zajištění toho, aby služba byla zdaněna na místě, kde je skutečné využita, existují určité výjimky z těchto obecných pravidel, například:
      • služby související s nemovitostmi,
      • přeprava osob,
      • činnosti související s kulturou, sportem, vzděláváním a zábavou,
      • restaurační služby.
  • DPH se uplatňuje, když je zboží dodáno nebo služby jsou poskytnuty, v souladu s povahou transakce. Povinnost k DPH v případě pořízení zboží mezi členskými státy obecně vzniká, když je dodávka zboží do příslušného členského státu dokončena. V případě dovozu do EU se DPH uplatňuje, když se zboží dostane do členského státu.
  • Základ daně v případě dodání zboží a poskytnutí služeb a pořízení zboží mezi členskými státy zahrnuje všechny platby dodavateli za příslušné dodání. V případě dovozu zboží je základem daně celní hodnota. Základ také zahrnuje daně, cla a další poplatky s výjimkou samotné DPH, ale nezahrnuje snížení ceny a rabaty pro zákazníka.
  • Minimální základní sazba DPH použitelná ve všech členských státech na zboží a služby činí 15 %. Členské státy mohou použít jednu nebo dvě snížené sazby ve výši nejméně 5 % na určité zboží či služby uvedené v příloze III směrnice. Za určitých podmínek platí řada výjimek z těchto pravidel (např. nižší sazby u jiného zboží či služby).
  • Směrnice umožňuje osvobození od DPH. Většinou se jedná o osvobození bez nároku na slevu na dani (např. zdravotní péče, sociální služby nebo finanční a pojišťovací služby). Nicméně existují i případy osvobození s nárokem na odpočet (např. dodání zboží mezi členskými státy nebo vývoz zboží do země mimo EU). Většina výjimek je pro členské státy povinná, ale některé jsou volitelné.
  • Osoba povinná k dani si může odečíst částku DPH zaplacenou za dodané zboží či služby použité pro zdanitelná plnění v členském státě, kde byly toto zboží nebo služby pořízeny. Tuto DPH na vstupu lze odečíst od DPH, jež má být odvedena za zdanitelná plnění (např. domácí dodávky zboží či služeb). Obecně nárok na odpočet nevzniká v případě ekonomické činnosti osvobozené od DPH nebo v případě, že osoba povinná k dani uplatní určité zvláštní režimy. V některých případech mohou být odpočty omezeny nebo upraveny.
  • Směrnice stanoví povinnosti osob povinných k dani a některých osob nepovinných k dani. Obecně vzato DPH má odvést každá osoba povinná k dani, která uskuteční zdanitelné dodání zboží nebo poskytnutí služby. Mezi výjimky patří určitá plnění, kdy DPH platí zákazník (např. v případě služeb poskytovaných podniku dodavatelem v jiné zemi a plnění, kdy se členský stát může rozhodnout, že určí, že DPH bude platit zákazník, například u dodávek se zvýšeným rizikem podvodů).
  • Směrnice stanoví výjimky ze standardních pravidel o DPH, které mohou členské státy provést (např. v rámci boje proti daňovým únikům). Existují také zvláštní režimy DPH, které mají snížit administrativní zátěž (např. pro malé podniky a zemědělce).
  • Směrnice kromě toho povoluje těm členským státům, které jsou podvody v oblasti DPH postiženy nejvíce, uplatnit dočasně obecné přenesení daňové povinnosti. To zahrnuje přenesení odpovědnosti za úhradu DPH z dodavatele na zákazníka. Členské státy mohou toto opatření použít pouze pro dodávky zboží a služeb v dané zemi v hodnotě více než 17 500 EUR na transakci, a to pouze do 30. června 2022za velmi přísných podmínek.

Byla provedena řada změn směrnice 2006/112/ES, včetně změn kvůli pandemii COVID-19.

  • Směrnicí (EU) 2020/284 se mění tato směrnice a zavádí se určité požadavky na poskytovatele platebních služeb, pokud jde o vedení záznamů o přeshraničních platbách v oblasti elektronického obchodu. Údaje, včetně těch, které se týkají ochrany údajů, pak budou za přísných podmínek poskytnuty vnitrostátním správcům daně. Tyto požadavky se použijí od 1. ledna 2024.
  • Pozměňující směrnice (EU) 2020/285 zavádí zjednodušená pravidla za účelem snížení administrativní zátěže a snížení nákladů na soulad s předpisy pro malé podniky a za účelem vytvoření výhodnějšího daňového prostředí, které přispěje k jejich růstu a k účinnějšímu obchodování přes hranice. Malé podniky budou schopny splňovat požadavky na uplatňování zjednodušených pravidel souladu s předpisy v oblasti DPH, pokud jejich prahová hodnota ročního obratu zůstane nižší než prahová hodnota stanovená příslušným členským státem, která nemůže být vyšší než 85 000 EUR. Za určitých podmínek budou schopny využívat tohoto zjednodušeného režimu i malé podniky z jiných členských států, které nepřekračují tuto prahovou hodnotu, pokud jejich celkový roční obrat v celé EU nepřekračuje 100 000 EUR. Tato nová pravidla se použijí od 1. ledna 2025.
  • Balíček týkající se DPH v oblasti elektronického obchodování (směrnice (EU) 2017/2455 a (EU) 2019/1995, které obě mění směrnici 2006/112/ES) zavedl nová zjednodušení pro podniky zabývající se přeshraničním prodejem výrobků či služeb. Zajišťuje, aby se DPH na tato dodání platila náležitě tomu členskému státu, ve kterém se nachází zákazník, a to v souladu se zásadou zdanění v cílovém členském státě. První opatření vstoupila v platnost v roce 2015 a zahrnovala pouze telekomunikační služby, služby rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytované služby. Podniky, které v EU dodávají zboží nebo poskytují služby mezi podniky a spotřebiteli, mohou podat přiznání a zaplatit DPH ve zjednodušeném režimu (zvláštní režim jednoho správního místa).
  • V důsledku šíření pandemie COVID-19 rozhodnutí (EU) 2020/1109 odkládá datum vstupu v platnost druhého balíčku z 1. ledna 2021 na 1. července 2021, aby poskytlo členským státům a podnikům víc času se na nová pravidla připravit.
  • Směrnice (EU) 2020/1756, kterou se mění směrnice 2006/112/ES po vystoupení Spojeného království z EU, zavádí identifikační čísla pro účely DPH v Severním Irsku se specifickou předponou, aby bylo možné rozlišovat mezi:
    • osobami povinnými k dani a právnickými osobami nepovinnými k dani, jejichž transakce se zbožím v Severním Irsku podléhají právním předpisům EU v oblasti DPH,
    • osobami uskutečňujícími jiné transakce, jimž k tomuto účelu bylo přiděleno identifikační číslo pro DPH ve Spojeném království.
  • Směrnicí (EU) 2020/2020 se mění tato směrnice s cílem zajistit větší cenovou dostupnost dodání očkovacích látek proti onemocnění COVID-19 a diagnostických zdravotnických prostředků in vitro (testovacích sad) v reakci na výskyt pandemie COVID-19 v Evropě. Od 12. prosince 2020 do 31. prosince 2022 umožňuje členským státům:
    • osvobození od DPH s nárokem na odpočet dodání očkovacích látek proti onemocnění COVID-19 a diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a služeb úzce s těmito očkovacími látkami a prostředky souvisejících,
    • uplatňování snížené sazby DPH na diagnostické zdravotnické prostředky in vitro pro testování na onemocnění COVID-19 nebo na poskytování služeb úzce souvisejících, jak už tomu je u očkovacích látek.
  • Směrnice (EU) 2021/1159 mění směrnici 2006/112/ES, pokud jde o dočasná osvobození od daně při dovozu a některých dodáních v reakci na pandemii COVID-19. To Evropské komisi a agenturám EU usnadní nákup zboží a služeb, aby je mohly bezplatně (tj. jako dary) distribuovat členským státům v souvislosti s probíhající krizí v oblasti veřejného zdraví.

Reforma systému DPH

V rámci reformy navržené v akčním plánu Komise v oblasti DPH pro rok 2016 se pozměňující směrnicí (EU) 2022/542 mění směrnice 2006/112/ES:

  • aktualizace seznamu zboží a služeb, u nichž jsou povoleny snížené sazby DPH (příloha III); počet položek, na které lze uplatnit snížené sazby, je však omezen, aby se zabránilo šíření snížených sazeb,
  • otevření stávajících výjimek umožňujících některým členským státům uplatňovat preferenční sazby na určité výrobky pro všechny členské státy, pokud jsou slučitelné s dohodnutými zásadami,
  • období postupného ukončování snížených sazeb nebo výjimek uplatňovaných na výrobky s negativním dopadem na životní prostředí (např. na fosilní paliva a jiné zboží s podobným dopadem na emise skleníkových plynů, které přestanou platit nejpozději od 1. ledna 2030, a na chemické pesticidy a hnojiva, které přestanou platit nejpozději od 1. ledna 2032),
  • umožnění členským státům uplatňovat sníženou sazbu zejména na:
    • služby přístupu k internetu s cílem řešit nízké pokrytí těmito službami a podpořit jejich rozvoj,
    • solární panely, elektrická kola a služby recyklace odpadu, které jsou považovány za zboží a služby šetrné k životnímu prostředí,
    • zboží a služby sloužící specifickým účelům sociální a kulturní politiky.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Směrnice 2006/112/ES je v platnosti od 1. ledna 2007 a měla nabýt podoby zákona v členských státech nejpozději do 1. ledna 2008.

KONTEXT

Další informace viz:

  • DPH (Evropská komise).

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty (Úř. věst. L 347, 11.12.2006, s. 1–118).

Následné změny směrnice 2006/112/ES byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Směrnice Rady (EU) 2020/285 ze dne 18. února 2020, kterou se mění směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, pokud jde o zvláštní režim pro malé podniky, a nařízení (EU) č. 904/2010, pokud jde o správní spolupráci a výměnu informací za účelem sledování správného uplatňování zvláštního režimu pro malé podniky (Úř. věst. L 62, 2.3.2020, s. 13–23).

Směrnice Rady (EU) 2020/284 ze dne 18. února 2020, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o zavedení určitých požadavků na poskytovatele platebních služeb (Úř. věst. L 62, 2.3.2020, s. 7–12).

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru o akčním plánu v oblasti DPH Směrem k jednotné oblasti DPH v EU – Čas přijmout rozhodnutí (COM(2016) 148 final, 7.4.2016).

Nařízení Rady (EU) č. 904/2010 ze dne 7. října 2010 o správní spolupráci a boji proti podvodům v oblasti daně z přidané hodnoty (Úř. věst. L 268, 12.10.2010, s. 1–18).

Viz konsolidované znění.

Směrnice Rady 2009/132/ES ze dne 19. října 2009, kterou se vymezuje oblast působnosti čl. 143 písm. b) a c) směrnice 2006/112/ES, pokud se jedná o osvobození některých druhů zboží od daně z přidané hodnoty při konečném dovozu (Úř. věst. L 292, 10.11.2009, s. 5–30).

Viz konsolidované znění.

Směrnice Rady 2008/9/ES ze dne 12. února 2008, kterou se stanoví prováděcí pravidla pro vrácení daně z přidané hodnoty stanovené směrnicí 2006/112/ES osobám povinným k dani neusazeným v členském státě vrácení daně, ale v jiném členském státě (Úř. věst. L 44, 20.2.2008, s. 23–28).

Viz konsolidované znění.

Směrnice Rady 2007/74/ES ze dne 20. prosince 2007 o osvobození zboží dováženého osobami cestujícími ze třetích zemí od daně z přidané hodnoty a spotřební daně (Úř. věst. L 346, 29.12.2007, s. 6–12).

Směrnice Rady 2006/79/ES ze dne 5. října 2006 o osvobození zboží dováženého v drobných zásilkách neobchodní povahy ze třetích zemí od daní (kodifikované znění) (Úř. věst. L 286, 17.10.2006, s. 15–18).

Poslední aktualizace 26.04.2022

Nahoru