EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0776

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на 13-ата Министерска конференция на Световната търговска организация по въпроса за присъединяването на Демократична република Източен Тимор към СТО

COM/2023/776 final

Брюксел, 11.12.2023

COM(2023) 776 final

2023/0458(NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на 13-ата Министерска конференция на Световната търговска организация по въпроса за присъединяването на Демократична република Източен Тимор към СТО


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.Предмет на предложението

Настоящото предложение се отнася до решението на Съвета за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на 13-ата Министерска конференция на Световната търговска организация (СТО) във връзка с предвиденото приемане на решение за присъединяване на Демократична република Източен Тимор към СТО.

2.Контекст на предложението

2.1.Споразумението за създаване на Световната търговска организация („Споразумението за СТО“)

Споразумението за СТО е насочено към постигане на целите, предвидени в неговия преамбюл. Споразумението влезе в сила на 1 януари 1995 г.

Европейският съюз (ЕС) е страна по Споразумението 1 . Всички 27 държави — членки на ЕС, също са страни по Споразумението. СТО може да взема решения в съответствие с процедурите, предвидени в Споразумението за СТО.

2.2.Министерската конференция на Световната търговска организация

Министерската конференция е най-висшият орган за вземане на решения на СТО и се провежда най-малко веднъж на всеки две години. В съответствие с правните разпоредбите и съществуващата практика решенията се вземат с консенсус.

Следващото заседание на Министерската конференция ще се състои в Абу Даби, Обединените арабски емирства на 26—29 февруари 2024 г.

2.3.Предвиденият акт по време на Министерската конференция на СТО и основанието и целта на предложението

По време на 13-ата Министерска конференция на СТО („13-ата МК“) може да бъде прието решение относно присъединяването на Демократична република Източен Тимор („Източен Тимор“) към СТО.

Членовете на СТО и Източен Тимор са на заключителния етап от споразумение за условията за присъединяване на Източен Тимор към организацията. Това се случва след няколко години преговори, които започнаха, когато през 2016 г. Източен Тимор подаде заявлението си за присъединяване към СТО.

Като представя условията за присъединяване на Източен Тимор към СТО за одобрение от Съвета, Комисията счита, че тези условия представляват балансиран и амбициозен пакет от ангажименти за отваряне на пазара, които ще донесат значителни ползи както за Източен Тимор, така и за неговите търговски партньори от СТО. Искането на Източен Тимор за присъединяване беше разгледано в съответствие с насоките, определени от Общия съвет на СТО за присъединяване на най-слаборазвитите държави (НСРД).

2.4.Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Многостранното сътрудничество е в основата на търговската политика на ЕС и той подкрепя присъединяването на трети държави към СТО, при условие че това е поставено на правилна основа.

2.5.Съгласуваност с други политики на Съюза

В духа на външната дейност на ЕС и на политиката за развитие с настоящото предложение трайно ще се затвърди мястото, което Източен Тимор заема в многостранната търговска система, в съответствие с насоките на Общия съвет на СТО за присъединяване на НСРД.

3.Позиция, която трябва да се заеме от името на Съюза

Общи бележки

Целта на настоящото предложение е да се даде възможност на ЕС да се присъедини към евентуален консенсус в рамките на СТО по отношение на приемането на предвидения акт от Министерската конференция, а именно решение за присъединяване на Източен Тимор към СТО.

Въпреки че все още не е ясно дали и до каква степен членовете на СТО ще успеят да постигнат консенсус по предвидения акт, позицията на ЕС в рамките на 13-ата МК трябва да бъде предварително установена от Съвета в съответствие с член 218, параграф 9 от ДФЕС 2 .

Настоящото предложение се отнася до евентуално решение на 13-ата МК за присъединяване на Източен Тимор към СТО. През 2016 г. правителството на Източен Тимор подаде заявление за присъединяване към СТО. На 7 декември 2016 г. беше създадена работна група за присъединяване на Източен Тимор. Шестото заседание на работната група се проведе на 11 октомври 2023 г. Многостранните преговори по допълнителните области, свързани с търговията, все още продължават. През март 2023 г. от името на ЕС Комисията приключи двустранните преговори по всеобхватен набор от ангажименти за отваряне на пазара от страна на Източен Тимор. Очаква се присъединяването към СТО да даде траен положителен принос за процеса на реформиране на икономиката и за устойчивото развитие на Източен Тимор. ЕС следва да подкрепи присъединяването на Източен Тимор.

Тъй като понастоящем се водят преговори, Комисията очаква Съветът да вземе своето решение за позицията на ЕС във връзка с резултата от преговорите, след като е налице яснота относно съответните текстове в началото или по време на самата Министерска конференция.

Инициативата е напълно съвместима с действащите разпоредби в тази област на политиката. Подобни решения са изготвяни за предишни Министерски конференции на СТО, последната от които е 10-ата Министерска конференция на СТО през 2015 г. 3 .

Обобщение на условията за присъединяване към СТО

Списък на ангажиментите: стоки и услуги

Мита за стоки

Митническата тарифа на Източен Тимор се състои от 10 810 тарифни линии. Източен Тимор поема ангажименти за 100 % от тарифата си и ще прилага крайните обвързани мита от датата на присъединяване, с изключение на определени тарифни линия за продуктите на информационните технологии (378 през 2027 г. и 27 през 2030 г.).

·Промишлени стоки: средното крайно обвързано мито за неселскостопанските продукти е 10,0 % (най-високите мита са 80 % за прясна риба и бамбук).

·Селскостопански стоки: средното крайно обвързано мито за селскостопанските продукти е 15,7 % (най-високите мита са 80 % за кафето и какаото).

Тези средни равнища на митата са твърде високи за НСРД, особено предвид малкия мащаб и уязвимостта на икономиката на Източен Тимор.

Услуги

Списъкът с конкретните ангажименти, поети от Източен Тимор в областта на услугите, е много всеобхватен и амбициозен с оглед на това, че държавата е част от НСРД. Източен Тимор ще поеме ангажименти за достъп до пазара и национално третиране в много от секторите на услугите, включително професионални, компютърни и други бизнес услуги, комуникационни услуги, строителни услуги, услуги по разпространение, образователни услуги, услуги в областта на околната среда, финансови (застрахователни и банкови) услуги, свързани със здравето и социални услуги, туристически и пътнически услуги, услуги в областта на културата, спорта и развлеченията и транспортни услуги. Източен Тимор ще поеме също така ангажимент за спазване на референтния документ за национално регулиране на услугите.

4.Правно основание

4.1.Процесуалноправно основание

4.1.1.Принципи

В член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) се предвижда приемането на решения за установяване на „позициите, които трябва да се заемат от името на Съюза в рамките на орган, създаден със споразумение, когато този орган има за задача да приема актове с правно действие, с изключение на актовете за допълнение или изменение на институционалната рамка на споразумението“.

Понятието „актове с правно действие“ включва актове с правно действие по силата на нормите на международното право, които уреждат съответния орган. То включва и инструменти, които нямат обвързващ характер съгласно международното право, но са „годни да окажат съществено въздействие върху съдържанието на приеманата от законодателя на Съюза нормативна уредба“ 4 .

4.1.2.Приложение в конкретния случай

Министерската конференция на СТО е орган, създаден със споразумение, а именно Споразумението за СТО, което съгласно член IV, параграф 1 от него има правомощията да взема решения относно всички въпроси по многостранните търговски споразумения, включително решения с правно действие.

Предвидените актове, посочени по-горе, представляват актове с правно действие, тъй като може да окажат въздействие върху правата и задълженията на Съюза по силата на международното право.

Предвидените актове не допълват, нито изменят институционалната рамка на Споразумението.

Поради това процесуалноправното основание за предложеното решение е член 218, параграф 9 от ДФЕС.

4.2.Материалноправно основание

4.2.1.Принципи

Материалноправното основание за дадено решение съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС зависи преди всичко от целта и съдържанието на предвидения акт, във връзка с който се заема позиция от името на Съюза. Ако предвиденият акт преследва две цели или се състои от две части и ако едната от целите или частите може да се определи като основна, докато другата е само акцесорна, решението съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС трябва да се основава на едно-единствено материалноправно основание, а именно на изискваното от основната или преобладаващата цел или част.

4.2.2.Приложение в конкретния случай

Основната цел и съдържание на предвидения акт са свързани с общата търговска политика.

Поради това материалноправното основание за предложеното решение е член 207 от ДФЕС.

4.3.Заключение

Правното основание за предложеното решение следва да бъде член 207 от ДФЕС във връзка с член 218, параграф 9 от ДФЕС.

2023/0458 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на 13-ата Министерска конференция на Световната търговска организация по въпроса за присъединяването на Демократична република Източен Тимор към СТО

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 207, параграф 4, първа алинея във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)Маракешкото споразумение за създаване на Световната търговска организация („Споразумението за СТО“) беше сключено от Съюза с Решение 94/800/ЕО на Съвета от 22 декември 1994 г. 5 и влезе в сила на 1 януари 1995 г.

(2)Съгласно член IV, параграф 1 и член IX, параграф 1 от Споразумението за СТО Министерската конференция на Световната търговска организация (СТО) може да приема решения с консенсус.

(3)По време на 13-ото си заседание на 26—29 февруари 2024 г. Министерската конференция на СТО може да приеме решение за присъединяване на Източен Тимор към СТО.

(4)Тъй като решенията са обвързващи за Съюза, е целесъобразно да се установи позицията, която трябва да се заеме от негово име в рамките на Министерската конференция на СТО.

(5)Преговорите за присъединяване на Източен Тимор към СТО започнаха през 2016 г. На 7 декември 2016 г. беше създадена работна група за присъединяване на Източен Тимор. Шестото заседание на работната група се проведе на 11 октомври 2023 г. Многостранните преговори по допълнителните области, свързани с търговията, все още продължават. През март 2023 г. от името на ЕС Комисията приключи двустранните преговори по всеобхватен набор от ангажименти за отваряне на пазара от страна на Източен Тимор. Очаква се присъединяването към СТО да даде траен положителен принос за процеса на реформиране на икономиката и за устойчивото развитие на Източен Тимор. ЕС следва да подкрепи присъединяването на Източен Тимор,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза по време на 13-ата Министерска конференция на СТО, е

съгласие с консенсуса, постигнат между членовете на СТО, с оглед на приемането на решение за присъединяване на Източен Тимор към СТО.

Член 2

Адресат на настоящото решение е Комисията.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    Решение  94/800/EО на Съвета от 22 декември 1994 г. относно сключването от името на Европейската общност, що се отнася до въпроси от нейната компетентност, на споразуменията, постигнати на Уругвайския кръг на многостранните преговори (1986—1994 г.) (OВ L 336, 23.12.1994 г., стр. 1).
(2)    Ако противно на сегашните очаквания консенсусът бъде формално уреден в международно споразумение, изменящо Споразумението за СТО, или в многостранно международно споразумение между някои от членовете на СТО, Комисията ще направи необходимите предложения съгласно член 218, параграф 6 от ДФЕС след приемане на текстовете и предоставянето им за приемане в рамките на 13-ата МК или от съответните членове на СТО по време на 13-ата МК.
(3)     pdf (europa.eu) .
(4)    Решение на Съда от 7 октомври 2014 г., Германия/Съвет, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, т. 61—64.
(5)    ОВ L 336, 23.12.1994 г., стр. 1.
Top