EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0098

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s stališčem Sveta v prvi obravnavi z namenom sprejetja Direktive Evropskega parlamenta in Sveta o minimalnih zahtevah za povečanje mobilnosti delavcev z izboljšanjem pridobivanja in ohranjanja pravic iz dodatnega pokojninskega zavarovanja 2005/0214 (COD) )

/* COM/2014/098 final - 2005/0214 (COD) */

52014PC0098

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s stališčem Sveta v prvi obravnavi z namenom sprejetja Direktive Evropskega parlamenta in Sveta o minimalnih zahtevah za povečanje mobilnosti delavcev z izboljšanjem pridobivanja in ohranjanja pravic iz dodatnega pokojninskega zavarovanja 2005/0214 (COD) ) /* COM/2014/098 final - 2005/0214 (COD) */


2005/0214 (COD)

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s

stališčem Sveta v prvi obravnavi z namenom sprejetja Direktive Evropskega parlamenta in Sveta o minimalnih zahtevah za povečanje mobilnosti delavcev z izboljšanjem pridobivanja in ohranjanja pravic iz dodatnega pokojninskega zavarovanja 2005/0214 (COD) )

1.           Ozadje

Datum predložitve predloga Evropskemu parlamentu in Svetu (dokument COM(2005) 507 final – 2005/0214 COD): || 20. 10. 2005.

Datum mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora: (CESE 589/2006 fin) || 20. 4. 2006.

Datum stališča Evropskega parlamenta, prva obravnava:            (Poročilo, OOMEN-RUIJTEN – 52007AP0269) || 20. 6. 2007.

Datum predložitve spremenjenega predloga: (dokument COM(2007) 603 final – COD nespremenjen) || 9. 10. 2007.

Datum sprejetja stališča Sveta: || 17. 2. 2014.

2.           Cilj predloga Komisije

Zaradi staranja prebivalstva in potrebe po ohranjanju vzdržnosti javnih financ se pričakuje, da bodo morala imeti poklicni pokojninski sistemi večjo vlogo pri zagotavljanju ustreznih dohodkov v upokojitvi.

Zato je bistveno zagotoviti, da pravila, ki urejajo delovanje teh sistemov, ne ovirajo prostega pretoka delavcev v različnih državah članicah ali mobilnosti znotraj katere koli države članice in s tem ne zmanjšajo možnosti mobilnih delavcev, da bi pridobili in ohranili dovolj pokojninskih pravic na koncu svoje poklicne poti. Neuspeh pri doseganju tega bo tudi zmanjšal prožnost in učinkovitost trga dela. Čeprav mnogo dejavnikov vpliva na odločitev posameznika za večjo mobilnost, lahko možnost, da posameznik izgubi pravice do dodatnega pokojninskega zavarovanja, vpliva na njegovo odločitev, kadar menjuje zaposlitev.

3.           Pripombe k stališču Sveta

Stališče Sveta se od predloga Komisije razlikuje v dveh glavnih vidikih. Eden zadeva področje uporabe Direktive, za katero Svet želi, da se omeji na čezmejno mobilnost. Komisija je predlagala, da bi vsi delavci, ki zamenjajo zaposlitev, morali imeti korist od določb Direktive, ne glede na to, ali se zamenjava zaposlitve opravi znotraj ene države ali iz ene države v drugo. To je bilo predvsem zaradi praktičnih razlogov, saj ni bilo jasno, kako naj bi v praksi sistemi lahko uporabljali različna pravila za osebe, ki zamenjajo zaposlitev iz ene države v drugo, in tiste, ki ostanejo v isti državi. Svet je trdil, da se člena 46 PDEU ne more uporabiti kot pravne podlage za zaščito oseb, ki zamenjajo zaposlitev v isti državi, in oblikoval metodo, po kateri bi se čezmejna mobilnost lahko razlikovala od notranje mobilnosti, saj ta ostaja v pristojnosti držav članic. Komisija lahko sprejme to stališče, vendar poziva države članice, naj standarde Direktive uporabljajo tudi za delavce, ki zamenjajo zaposlitev znotraj države. Večina držav članic je že izrazila svojo namero, da bo Direktivo uporabljala enotno za vse, ki zamenjajo službo.

Druga večja sprememba v zvezi s predlogom Komisije zadeva pogoje za pridobitev poklicnih pokojninskih pravic. Komisija je predlagala, da čakalna doba za pridobitev poklicnih pokojninskih pravic (preden je delavec vključen v pokojninsko zavarovanje), ne sme biti daljša od enega leta, in obvezne dobe za pridobitev pravic (obdobje trajanja vključenosti v sistem pokojninskega zavarovanja, po katerem pravice ne morejo biti izgubljene zaradi predčasnega prenehanja zaposlitvenega razmerja) prav tako ne smejo biti daljše od enega leta. Svet je zavzel stališče, da kombinirane čakalne in obvezne dobe za pridobitev pravic ne smejo biti daljše od treh let. Hkrati se je Svet odločil za ugodnejše pravilo o največji dovoljeni minimalni starosti za pridobitev pravice iz pokojninskega zavarovanja. Namesto 25 let ta minimalna starost ne bi smela preseči 21 let. Čeprav stališče Sveta ne dosega predloga Komisije glede skupne dolžine čakalnih in obveznih dob za pridobitev pravic, to pomeni izboljšanje glede minimalne starosti. Komisija zato lahko sprejme stališče Sveta.

4.           Sklepna ugotovitev

Komisija zato meni, da lahko podpre stališče Sveta, tako da lahko Evropski parlament sprejme končno besedilo v drugi obravnavi pred koncem sedanjega mandata zakonodajnega organa.

Top