EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE1297

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie (prepracované znenie)“ COM(2012) 64 final – 2012/0027 (COD)

Ú. v. EÚ C 229, 31.7.2012, p. 68–71 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

31.7.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 229/68


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie (prepracované znenie)“

COM(2012) 64 final – 2012/0027 (COD)

2012/C 229/13

Spravodajca: pán PEZZINI

Rada (7. marca 2012) a Európsky parlament (13. marca 2012) sa rozhodli podľa článku 33, článku 114 a článku 207 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie (prepracované znenie)

COM(2012) 64 final – 2012/0027 (COD).

Odborná sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci, prijala svoje stanovisko 8. mája 2012.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 481. plenárnom zasadnutí 23. a 24. mája 2012 (schôdza z 23. mája) prijal 135 hlasmi za, pričom 3 členovia hlasovali proti a 3 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1   Výbor sa domnieva, že účinná colná únia je nevyhnutným predpokladom procesu európskej integrácie, a má zabezpečiť účinný, bezpečný a transparentný voľný pohyb tovaru a maximálnu možnú ochranu spotrebiteľov a životného prostredia, ako aj účinný boj proti daňovým únikom a falšovaniu, a to jednotne, na celom území Únie.

1.2   Výbor preto žiada, aby sa sledovala jednotná colná politika, založená na jednotných, aktualizovaných, transparentných, účinných a zjednodušených postupoch, ktorá by prispela k zvýšeniu hospodárskej konkurencieschopnosti EÚ v celosvetovom meradle, a ktorá by dokázala chrániť duševné vlastníctvo, práva a bezpečnosť podnikov a európskych spotrebiteľov.

1.3   Preto výbor víta návrh prepracovaného znenia nariadenia (ES) č. 450/2008 z 23. apríla 2008, ktorý vypracovala Európska komisia, a dúfa, že sa poskytnú presne stanovené lehoty, zabezpečí jednotný výklad, rozsiahla informovanosť a odborná príprava, ako aj primerané finančné zdroje na národnej úrovni a úrovni EÚ.

1.4   EHSV samozrejme podporuje zosúladenie ustanovení kódexu s Lisabonskou zmluvou, pokiaľ ide o delegovanie právomocí a prenos vykonávacích právomocí, so zreteľom na dosiahnutie primeranej rovnováhy medzi Európskym parlamentom a Radou, ktorá má obom inštitúciám zaručiť rovnoprávnosť, pokiaľ ide o delegované akty.

1.5   Výbor tiež považuje za potrebné zaviesť opatrenia zamerané na modernizáciu, ktorá zahŕňa zjednodušenie colných právnych predpisov a dokončenie elektronických colných systémov, s cieľom zjednodušiť obchodné praktiky a posilniť koordináciu preventívnych a sankčných opatrení.

1.6   EHSV s obavami vníma možnosť rozdielneho výkladu colných právnych predpisov EÚ v jednotlivých krajinách, čo by znamenalo pre podniky, najmä tie menšie, značnú byrokratickú záťaž, a tým negatívne ovplyvnilo aj európsku konkurencieschopnosť.

1.7   V tejto súvislosti EHSV s presvedčením podporuje proces centralizovaného colného konania prostredníctvom vhodných elektronických systémov, systematické využívanie štandardných pracovných postupov, modelovanie postupov obchodných činností, rozšírenie všetkých iniciatív súvisiacich s elektronickými colnými postupmi a pokusné vytvorenie európskej task force rýchleho zásahu na podporu inovatívnych postupov.

1.8   Podľa výboru by bolo vhodné oddialiť uplatňovanie kódexu, aby bol dostatočný čas na vytvorenie harmonizovaných elektronických systémov a zlepšenie organizácie colných postupov na vonkajších hraniciach Európskej únie, ale predovšetkým aby bolo možné informovať a odborne pripraviť ľudské zdroje, a tým uľahčiť medzinárodný obchod a rýchly pohyb osôb a tovaru.

1.9   Podľa EHSV je nevyhnutná užšia koordinácia medzi colnými orgánmi, orgánmi vykonávajúcimi dohľad nad trhom, útvarmi Komisie a európskymi agentúrami, aby sa dosiahla lepšia kontrola kvality tovaru, ktorý prechádza cez hranice.

1.10   Výbor zdôrazňuje, že je dôležité zlepšiť kvalitu služieb pre hospodárskych aktérov a ďalšie zainteresované strany, a preto odporúča Komisii, aby ponúkaním konkrétnych zvýhodnení a zjednodušenými postupmi nabádala subjekty, aby požiadali o udelenie štatútu schváleného hospodárskeho subjektu.

1.11   Výbor trvá na tom, že je potrebné poskytnúť colným úradníkom, hospodárskym aktérom a colným dopravcom primeranú odbornú prípravu a príslušné informácie, aby sa tak zaručilo jednotné uplatňovanie a výklad právnych predpisov a lepšia ochrana spotrebiteľov, a taktiež rozvíjať katedry Jeana Monneta pre európske colné právo, v úzkej spolupráci s univerzitami a výskumnými centrami v celej EÚ.

1.12   Výbor je presvedčený, že treba lepšie využiť kapacity a schopnosti jednotlivých členských štátov s cieľom dospieť k vytvoreniu vysoko špecializovanej európskej školy v colnej oblasti, ktorá by dokázala podporovať profesionálnu excelentnosť v colnej oblasti a časom aj dosiahnuť vytvorenie jednotného systému európskej colnej správy.

2.   Súčasná situácia

2.1   Clá zohrávajú významnú úlohu pri zaručovaní bezpečnosti, ochrany spotrebiteľov a životného prostredia, zabezpečovaní výberu príjmov v plnom rozsahu, posilňovaní boja proti podvodom a korupcii a zaručovaní presadzovania práv duševného vlastníctva. Dovoz falšovaného tovaru do Európskej únie predstavuje únik ziskov, porušuje práva duševného vlastníctva, a okrem toho predstavuje vážne ohrozenie bezpečnosti a zdravia európskych spotrebiteľov.

2.2   Colný kódex Spoločenstva z roku 1992, ktorý dodnes platí, sa uplatňuje postupmi, ktoré často využívajú dokumenty v papierovej forme, hoci sa už nejaký čas prostredníctvom vnútroštátnych počítačových systémov používa elektronické colné konanie. Neexistuje však povinnosť používať takýto systém na úrovni EÚ.

2.3   Úloha colných orgánov sa medzičasom rozšírila, a to v dôsledku zosilnenia komerčných tokov a iných faktorov spojených s bezpečnosťou výrobkov a novými informatickými technológiami, ktoré zvýšili hospodársku súťaž na vnútornom trhu, a to aj vďaka zmenám, ktoré priniesla Lisabonská zmluva.

2.4   V roku 2008 bol zavedený modernizovaný colný kódex (1), ktorý mal účinne riadiť hlavné komerčné toky, nové riziká v oblasti ochrany legitímnej obchodnej činnosti a vytvoriť spoločné počítačové prostredie pre oblasť cla a obchodu.

2.5   Ustanovenia tohto modernizovaného colného kódexu (MCK) už platia, ale na to, aby sa mohli skutočne uplatňovať, sú potrebné vykonávacie ustanovenia, ktoré by sa mali zaviesť do 24. júna 2013. Tento termín však nemôže byť dodržaný, a to z praktických i technických dôvodov, v dôsledku komplexných právnych, informatických a prevádzkových aspektov.

2.6   EHSV sa vo svojich príslušných stanoviskách už vtedy vyjadril, že „tieto lehoty […] boli stanovené pomerne optimisticky“ (2), a zdôraznil, že „absencia vykonávacích ustanovení, za ktorých vypracovanie je zodpovedná taktiež Komisia, momentálne ponecháva pri rôznych ustanoveniach priestor pre určitú neistotu“ (3), EHSV však naďalej zastáva názor, že „v oblasti colnej únie, ktorá dala impulz európskej hospodárskej integrácii, [si Únia nemôže dovoliť] oneskorenie oproti neustále sa meniacemu medzinárodnému obchodu“ (4).

2.7   Pokiaľ ide o finančné zdroje, výbor opätovne zdôrazňuje to, čo uviedol vo svojom nedávnom stanovisku k akčnému programu pre colníctvo a dane v Európskej únii na obdobie rokov 2014 – 2020 ( FISCUS )  (5). Ako EHSV už pri viacerých príležitostiach zdôraznil (6), „malo by však byť len začiatkom […] organizovanej spolupráce medzi všetkými agentúrami na národnej i európskej úrovni, ktoré sú zapojené do boja proti finančným podvodom alebo zločinom: praniu špinavých peňazí, organizovanej cezhraničnej trestnej činnosti, terorizmu, pašeráctvu atď.“

2.8   Vzhľadom na skutočnosť, že za posledné roky boli vyvinuté dva programy, Colníctvo 2013 a Fiscalis 2013, z ktorých každý sa uberal iným smerom a ktoré sa teraz majú zlúčiť do jedného programu FISCUS, sa výbor domnieva, že by sa mala zachovať hlavná pozitívna črta tohto programu, teda „význam, ktorý sa pripisuje ľudskému faktoru“:

„treba zaručiť dostatočné vybavenie národných colných a daňových úradov, aby dokázali čeliť výzvam nesledujúceho desaťročia,

v daňovej a colnej oblasti musí byť k dispozícii aktualizovaný a výkonný IT systém. To by zahŕňalo také prvky, ako napríklad modernizovaný Colný kódex,

výbor by uvítal podrobnejšie hodnotenia vplyvu na rozpočty EÚ a vlád členských štátov“ (7).

2.9   Na modernizáciu colného sektora sú potrebné finančné prostriedky primerané postupom a procesom spojeným s colnou správou, najmä s vytvorením elektronických systémov a odbornou prípravou príslušných ľudských zdrojov.

2.10   Strategické ciele nového návrhu nariadenia zostávajú rovnaké ako pri nariadení (ES) č. 450/2008, ktoré bolo prepracované, teda ciele, ktoré sú v súlade so súčasnými opatreniami v oblasti obchodu s tovarom, ktorý prichádza na územie Európskej únie, alebo ho opúšťa. K týmto cieľom sa výbor už vyjadril (8).

2.11   Európsky parlament sa vo svojom uznesení z 1. decembra 2011 vyjadril o modernizácii colných systémov (9), a zaoberal sa týmito problémami: colná stratégia, nástroje na zabezpečenie konkurencieschopnosti a riadenie rizika; jedno kontaktné miesto; zosúladenie systémov colných kontrol a sankcií; zjednodušenie postupov; finančné záujmy a práva duševného vlastníctva a posilnená spolupráca.

2.12   Komisia zase, vo svojej správe o pokroku v stratégii vývoja colnej únie (10), uvádza nasledujúce aspekty, ktoré sú podľa nej nevyhnutné:

širší strategický prístup k spolupráci s inými agentúrami a medzinárodnými partnermi v oblastiach ochrany, zdravia, bezpečnosti a životného prostredia,

zlepšovanie a aktualizácia riadenia, čo sa týka štruktúr aj pracovných metód, najmä vývojom viac podnikateľsky orientovaného prístupu k postupom colnej únie,

spoločné využívanie a združovanie kapacít a schopností medzi členskými štátmi a medzi členskými štátmi a Komisiou s cieľom zlepšiť efektívnosť, jednotnosť a dosiahnuť úspory z rozsahu v rámci budúceho programu FISCUS,

vymedzenie základu merania a posudzovania výkonnosti (výsledkov, ako aj výstupov) s cieľom zaistiť, aby colná únia plnila svoje ciele a identifikovať zaostávanie či medzery.

2.13   Rada vo svojom uznesení z 13. decembra 2011 (11) rozhodla vymedziť stratégiu budúcej colnej spolupráce s cieľom identifikovať opatrenia, ktoré sa musia prijať v záujme ďalšieho rozvoja colnej spolupráce a spolupráce s inými orgánmi, v záujme posilnenia úlohy colných správ ako vedúceho orgánu kontroly pohybu tovaru v priestore slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, aby sa dosiahla účinnejšia ochrana občanov Únie.

3.   Návrh Komisie

3.1   Komisia navrhuje nahradiť nariadenie (ES) č. 450/2008 (modernizovaný colný kódex) prepracovaným nariadením, ktoré by, okrem iného

prispôsobilo text Lisabonskej zmluve,

prispôsobilo ho praktickým aspektom a vývoju právnych predpisov v colnej oblasti a ďalších oblastiach, ktoré súvisia s pohybom tovaru medzi Európskou úniou a tretími krajinami a

stanovilo dostatočne dlhé termíny na vytvorenie informatických systémov potrebných na jeho fungovanie.

3.2   Prepracovaním nariadenia (ES) č. 450/2008 sa ustanovia právne predpisy, ktoré budú primeranejšie zodpovedať obchodným praktikám a budú založené na optimálnej architektúre a plánovaní vývoja v oblasti IT, pričom budú zahŕňať všetky výhody nariadenia, ktoré je predmetom návrhu na prepracovanie, najmä zjednodušenie administratívnych postupov pre verejnoprávne orgány (EÚ alebo vnútroštátne) a subjekty súkromného sektora.

4.   Všeobecné pripomienky

4.1   Výbor víta skutočnosť, že Európska komisia schválila návrh prepracovaného znenia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 450/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa ustanovuje modernizovaný Colný kódex Spoločenstva.

4.2   Výbor však zdôrazňuje, že na to, aby mohol takýto nový návrh skutočne uvítať s presvedčením, je potrebné, aby boli zaručené:

vhodné termíny na zavedenie týchto ustanovení do praxe, aby sa zabránilo opätovným prepracovaniam a odkladom,

jednotný výklad colných právnych predpisov Únie, pričom colné správy by mali konať ako jedna správa, aby sa dosiahla jednotná európska colná správa,

rovnaká úroveň kontroly a rovnaké zaobchádzanie s hospodárskymi subjektmi kdekoľvek na colnom území EÚ, a to s rovnakými balíkmi štandardizovanej kontroly, vylepšenie spoločného miesta kontroly a uľahčenie prístupu k statusu schváleného hospodárskeho subjektu,

rozsiahla informovanosť všetkých zainteresovaných aktérov, aby sa zabezpečilo homogénne a jednotné uplatňovanie nových právnych predpisov a informatických postupov, na základe spoločných noriem, ktoré by zabezpečovali úplnú interoperabilitu,

kvalitná odborná príprava ľudských zdrojov colných úradov a aktérov, založená na platformách a európskych normách, s cieľom zvýšiť profesionálnu úroveň a zodpovednosť, s vhodným dohľadom, na základe európskych parametrov kvality,

primerané finančné zdroje na vnútroštátnej úrovni i úrovni EÚ, ktoré umožnia rozbehnúť stanovené programy ako FISCUS, programy EÚ v oblasti sústavného vzdelávania, zamerané aj na jazykovú prípravu a IKT, ako aj katedry Jeana Monneta,

spoločné využívanie a združovanie kapacít a schopností medzi členskými štátmi a na európskej úrovni, aby sa dosiahlo vytvorenie vysoko špecializovanej európskej školy v colnej oblasti, ktorá by bola schopná podporovať excelentnosť v colnej oblasti.

4.3   Výbor sa domnieva, že tieto body sú obzvlášť významné vo vzťahu k odbornému vzdelávaniu a spoločným iniciatívam v oblasti IT, aby sa zabezpečili vysoké normy interoperability colných systémov a jednotný súbor európskych colných predpisov, kvalifikácia a homogénne prevádzkové štandardy.

4.4   Ani nezanedbateľné investície, ktoré už boli vykonané v súvislosti so zavedením informatizovaných a interoperabilných colných systémov nedokázali zotrieť rozdiely, pokiaľ ide o právne predpisy a využívanie údajov: lehoty, ktoré stanovila Komisia v návrhu, by mali byť využité na to, aby sa podniklo ráznejšie úsilie o harmonizáciu a skonkretizoval sa „jednotný súbor európskych colných predpisov“, ktorý je základom cieľa, za ktorý sa zasadzuje výbor, teda vytvorenia jednotnej európskej colnej správy.

4.4.1   EHSV navrhuje, s cieľom dosiahnuť homogénne uplatňovanie nového nariadenia, pokusne vytvoriť európsku task force rýchleho zásahu, ktorá by podporovala colné orgány pri ich kvalifikovanej a namáhavej práci, najmä na vonkajších hraniciach.

4.5   EHSV opätovne potvrdzuje to, čo už uviedol v minulosti, že „jednotné spravovanie colníc by malo figurovať medzi dlhodobými cieľmi Únie: takéto spravovanie by malo výhody z hľadiska jednoduchosti, dôveryhodnosti a nákladov, ako aj z hľadiska interoperability s ostatnými systémami EÚ a tretích krajín“ (12).

4.6   Výbor vyzdvihuje význam toho, aby existovali aktualizované usmernenia týkajúce sa kontroly dovozu, pokiaľ ide o bezpečnosť produktov, a verejná databáza údajov o nebezpečných tovaroch, ktoré colné orgány zadržali.

4.7   Komisia by mala zohľadniť pripomienky, ktoré EHSV vyjadril vo svojom stanovisku z 13. decembra 2007 o horizontálnom právnom rámci (13) v súvislosti s potrebou zlepšiť koordináciu a posilniť činnosť dohľadu nad trhom.

4.8   Pokiaľ ide o právnu ochranu na trhu EÚ, právne predpisy by sa mali vyvíjať tak, aby sa prispôsobili novým systémom, ktoré umožňujú určiť pôvod a zaručiť vysledovateľnosť výrobkov, aby sa zlepšila informovanosť spotrebiteľov a posilnili činnosti zamerané na predchádzanie nezrovnalostiam a podvodom v colnej oblasti.

V Bruseli 23. mája 2012

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON


(1)  Ú. v. EÚ L 145, 4.6.2008, s. 1.

(2)  Ú. v. EÚ C 318, 23.12.2006, s. 47.

(3)  Ú. v. EÚ C 309, 16.12.2006, s. 22.

(4)  Ú. v. EÚ C 324, 30.12.2006, s. 78.

(5)  Pozri stanovisko CESE Ú. v. EÚ C 143, 22.5.2012, s. 48.

(6)  Pozri stanoviská EHSV na tému „DPH: Boj proti podvodom“, Ú. v. EÚ C 347, 18.12.2010, s. 73; „Podpora správneho riadenia v daňovej oblasti“, Ú. v. EÚ C 255, 22.9.2010, s. 61; „Daňové podvody súvisiace s dovozom“, Ú. v. EÚ C 277, 17.11.2009, s. 112; „Vymáhanie pohľadávok týkajúcich sa daní, odvodov a ďalších opatrení“ a „Administratívna spolupráca v oblasti daní“, Ú. v. EÚ C 317, 23.12.2009, s. 120.

(7)  Pozri poznámku pod čiarou číslo 5.

(8)  Pozri poznámku pod čiarou číslo 2.

(9)  Pozri rozhodnutie EP 1.12.2011 (2011/2083/INI).

(10)  Pozri COM (2011) 922 z 20. decembra 2011.

(11)  Ú. v. EÚ C 5, 7.1.2012, s. 1.

(12)  Ú. v. EÚ C 318, 13.9.2006, s. 47.

(13)  Ú. v. EÚ C 120, 16.5.2008, s. 1.


Top