EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE1605

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh smernice Rady, ktorou sa ustanovujú požiadavky na ochranu zdravia obyvateľstva vzhľadom na rádioaktívne látky obsiahnuté vo vode určenej na ľudskú spotrebu“ [KOM(2011) 385 v konečnom znení – 2011/0170 (NLE)]

Ú. v. EÚ C 24, 28.1.2012, p. 122–124 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.1.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 24/122


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh smernice Rady, ktorou sa ustanovujú požiadavky na ochranu zdravia obyvateľstva vzhľadom na rádioaktívne látky obsiahnuté vo vode určenej na ľudskú spotrebu“

[KOM(2011) 385 v konečnom znení – 2011/0170 (NLE)]

2012/C 24/27

Spravodajca: Josef ZBOŘIL

Európska komisia sa 27. júna 2011 rozhodla podľa článku 31 a článku 32 Zmluvy o Euratome prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Návrh smernice Rady, ktorou sa ustanovujú požiadavky na ochranu zdravia obyvateľstva vzhľadom na rádioaktívne látky obsiahnuté vo vode určenej na ľudskú spotrebu

KOM(2011) 385 v konečnom znení – 2011/0170 (NLE).

Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 6. októbra 2011.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 475. plenárnom zasadnutí 26. a 27. októbra 2011 (schôdza z 27. októbra 2011) prijal 105 hlasmi za, pričom 2 členovia hlasovali proti a 2 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1   Závery

1.1.1   Výbor víta tento návrh, v ktorom sú vymedzené základné bezpečnostné normy ochrany zdravia obyvateľstva pred nebezpečenstvom vznikajúcim v dôsledku ionizujúceho žiarenia vzhľadom na rádioaktívne látky v pitnej vode.

1.1.2   EHSV podporuje myšlienku, aby bola právnym základom kapitola 3 Zmluvy o Euratome s cieľom zabezpečiť súlad prístupu s požiadavkami týkajúcimi sa monitorovania životného prostredia podľa tejto zmluvy a základnými bezpečnostnými normami ochrany pred žiarením.

1.1.3   V návrhu sa ustanovujú normy kvality a požiadavky monitorovania za štandardných podmienok. Rádiologický havarijný stav a následná kontaminácia pitnej vody zdrojmi žiarenia zapríčinenými ľudskou činnosťou sú predmetom osobitnej úpravy havarijného stavu (1).

1.1.4   Výbor chápe, že odporúčanie Komisie 2001/928/Euratom (2) z 20. decembra 2001 o ochrane verejnosti pred vystavením radónu v dodávkach pitnej vody sa zaoberá rádiologickou kvalitou dodávok pitnej vody so zreteľom na radón a produkty rozpadu radónu s dlhou životnosťou.

1.2   Odporúčania

1.2.1   Výbor súhlasí s tým, že radón a produkty rozpadu radónu by mali spadať do pôsobnosti navrhovanej smernice napriek existujúcemu odporúčaniu 2001/928/Euratom.

1.2.2   EHSV však odporúča, aby rádionuklidy polónia (Po-210) a olova (Pb-210) s dlhou životnosťou boli zahrnuté do definície celkovej indikatívnej dávky.

1.2.3   EHSV berie na vedomie, že navrhovaná smernica zohľadňuje chemotoxicitu uránu na 3. strane prílohy III „Výkonnostné charakteristiky a analytické metódy“. Výbor zároveň odporúča, aby sa začlenilo ustanovenie o toxikologických kontrolách podzemnej vody určenej na dodávky pitnej vody v žiareniu vystavených oblastiach s vysokým výskytom uránových látok do smernice Rady 98/83/ES o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu.

1.2.4   EHSV poukazuje na to, že parametrické hodnoty trícia uvedené v prílohe I k navrhovanej smernici sú stokrát nižšie ako hodnoty stanovené v usmerneniach pre kvalitu pitnej vody, ktoré vydala Svetová zdravotnícka organizácia (Ženeva, 3. vydanie, 2008). Hoci príliš nízka parametrická hodnota trícia v súčasnosti nevedie k neodôvodneným obmedzeniam a môže byť užitočná ako indikátor iných problémov, musí sa opätovne zvážiť so zreteľom na budúce technológie.

1.2.5   Výbor oceňuje, že všetky zapojené subjekty odviedli pri príprave návrhu veľmi dôkladnú prácu a odporúča čo najskôr prikročiť k jeho schváleniu.

2.   Zdôvodnenie

2.1   Vodné hospodárstvo je jednou z najkomplexnejšie regulovaných oblastí v rámci environmentálnych právnych predpisov Spoločenstva. Len veľmi malé percento systémov pitnej vody sa nachádza v oblastiach, ktoré majú potenciálne zdroje rádioaktívnej kontaminácie zapríčinenej ľudskou činnosťou zo zariadení, ktoré využívajú či vyrábajú rádioaktívne látky alebo ich zneškodňujú.

2.2   Vodné systémy vystavené tomuto typu kontaminácie je potrebné vo veľkej miere monitorovať, aby sa zaistilo, že ich pitná voda bude bezpečná. V Európe je však veľa regiónov, kde treba počítať so znepokojujúcou možnosťou prirodzeného výskytu rádioaktívnych látok.

2.3   Technické požiadavky na úrovni EÚ týkajúce sa ochrany zdravia obyvateľstva vzhľadom na rádioaktívne látky obsiahnuté v pitnej vode sa dokončili pred viac ako piatimi rokmi po konzultačnom procese, do ktorého bola zapojená skupina odborníkov podľa článku 31 Zmluvy o Euratome, výbor zriadený na základe smernice o pitnej vode a výbor zástupcov členských štátov podľa článkov 35 a 36 Zmluvy o Euratome. Požiadavky týkajúce sa monitorovania trícia a celkovej indikatívnej dávky podľa smernice Rady 98/83/ES o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu sa neimplementovali, pretože závisia od prijatia zmien a doplnení príloh II (monitorovanie) a III (špecifikácie pre analýzu parametrov).

2.4   Je oprávnené zaradiť požiadavky týkajúce sa monitorovania úrovní rádioaktivity do špecifických právnych predpisov podľa Zmluvy o Euratome s cieľom zachovať na úrovni Spoločenstva jednotnosť, súdržnosť a úplnosť právnych predpisov týkajúcich sa ochrany pred rádioaktívnym žiarením.

2.5   Komisia preto predložila návrh, v ktorom sa ustanovujú požiadavky na ochranu zdravia obyvateľstva so zreteľom na rádioaktívne látky vo vode určenej na ľudskú spotrebu, a to na základe článku 31 Zmluvy o Euratome.

2.6   Po schválení navrhovanej smernice podľa Zmluvy o Euratome jej ustanovenia nahradia ustanovenia smernice 98/83/ES, pokiaľ ide o rádioaktívne látky v pitnej vode.

2.7   Navrhovaná smernica obsahuje tieto hlavné zásady:

2.7.1

Právny základ: ustanovenia smernice sa týkajú základných noriem ochrany zdravia obyvateľstva. Za právny základ bola preto zvolená Zmluva o Euratome, a najmä jej články 31 a 32.

2.7.2

Zásada subsidiarity: keďže legislatívne právomoci Spoločenstva podľa hlavy II kapitoly 3 Zmluvy o Euratome sú svojou povahou výlučné, na návrh sa nevzťahuje zásada subsidiarity.

2.7.3

Zásada proporcionality: návrh je v súlade so zásadou proporcionality, keďže sa ním ustanovujú minimálne harmonizované normy pre monitorovanie trícia a celkovej indikatívnej dávky a upravujú sa vzhľadom na najnovší vedecký a technický pokrok požiadavky smernice 98/83/ES, ktoré sa týkajú rádioaktivity.

2.7.4

Výber nástrojov:

Spoločenstvo nesie zodpovednosť za stanovenie jednotných pravidiel v oblasti ochrany pred žiarením, no je na členských štátoch, aby tieto pravidlá transponovali do svojich vnútroštátnych právnych predpisov a implementovali ich.

Smernica je preto najvhodnejšia forma z hľadiska vytvorenia spoločného prístupu na definovanie harmonizovaných požiadaviek pre parametre rádioaktivity a pre monitorovanie kvality vody určenej na ľudskú spotrebu.

3.   Poznámky

3.1   Výbor víta tento cielený a dôsledný návrh, v ktorom sú jasne a jednoznačne vymedzené základné bezpečnostné normy ochrany zdravia obyvateľstva pred nebezpečenstvom vznikajúcim v dôsledku ionizujúceho žiarenia vzhľadom na rádioaktívne látky v pitnej vode a ktorý poskytuje záruky, pokiaľ ide o rádiologickú kvalitu vody dodávanej prostredníctvom distribučných systémov.

3.2   EHSV podporuje myšlienku, aby bola právnym základom návrhu kapitola 3 Zmluvy o Euratome s cieľom zabezpečiť súlad prístupu s požiadavkami týkajúcimi sa monitorovania životného prostredia podľa tejto zmluvy a podľa základných bezpečnostných noriem ochrany pred žiarením.

3.3   Návrh je výsledkom rozsiahlej konzultačnej činnosti, do ktorej boli zapojení odborníci na ochranu pred žiarením. Ustanovujú sa ním normy kvality a požiadavky monitorovania za štandardných podmienok. Rádiologický havarijný stav a následná kontaminácia pitnej vody („tekutých potravín“) zdrojmi žiarenia zapríčinenými ľudskou činnosťou sú predmetom osobitnej úpravy havarijného stavu a súvisiacich postupov (3).

3.4   Výbor chápe, že odporúčanie Komisie 2001/928/Euratom z 20. decembra 2001 o ochrane verejnosti pred vystavením radónu v dodávkach pitnej vody sa zaoberá rádiologickou kvalitou dodávok pitnej vody so zreteľom na radón a produkty rozpadu radónu s dlhou životnosťou.

3.5   Výbor poznamenáva, že vystavenie žiareniu zapríčinenému radónovým plynom ako takým v dodávkach vody do domácností sa dá pripísať predovšetkým vdychovaniu plynu, ktorý sa uvoľní do vzduchu vo vnútri budovy, a v oveľa menšom rozsahu pitiu tejto vody.

3.6   Na druhej strane však EHSV zastáva názor, že rádionuklidy polónia (Po-210) a olova (Pb-210) s dlhou životnosťou by mali byť zahrnuté do definície celkovej indikatívnej dávky.

3.7   EHSV berie na vedomie, že navrhovaná smernica zohľadňuje chemotoxicitu uránu na 3. strane prílohy III „Výkonnostné charakteristiky a analytické metódy“. V žiareniu vystavených oblastiach s vysokým výskytom uránových látok v geologických vrstvách by sa mala vykonať toxikologická kontrola podzemnej vody určenej na dodávky pitnej vody. Do smernice Rady 98/83/ES o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu by malo byť začlenené ustanovenie v uvedenom zmysle, pričom do úvahy by sa mala brať predbežná usmerňovacia hodnota uránu 30 μg/l, ktorá sa odporúča v usmerneniach WHO týkajúcich sa kvality pitnej vody (4).

3.8   EHSV poukazuje na to, že parametrické hodnoty trícia uvedené v prílohe I k navrhovanej smernici sú stokrát nižšie ako hodnoty stanovené v usmerneniach pre kvalitu pitnej vody, ktoré vydala Svetová zdravotnícka organizácia (Ženeva, 3. vydanie, 2008). Hoci príliš nízka parametrická hodnota trícia v súčasnosti nevedie k neodôvodneným obmedzeniam a môže byť užitočná ako indikátor iných problémov, musí sa opätovne zvážiť so zreteľom na budúce technológie.

3.9   EHSV konštatuje, že Komisia v prílohe II „Monitorovanie rádioaktívnych látok“ k návrhu smernice, konkrétne v poznámke 2, umožňuje členským štátom na stanovenie intervalov auditu na účely monitorovania vody určenej na ľudskú spotrebu dodávanej z distribučnej siete „namiesto množstva vody použiť počet obyvateľov v oblasti dodávky“, a tým nezohľadňuje prípady, keď sa voda z distribučnej siete plní do fliaš na komerčné využitie.

V Bruseli 27. októbra 2011

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON


(1)  Nariadenie Rady (EURATOM) č. 3954/87.

(2)  Odporúčanie Komisie z 20. decembra 2001 o ochrane verejnosti pred vystavením radónu v dodávkach pitnej vody (2001/928/Euratom).

(3)  Nariadenie Rady (EURATOM) č. 3954/87.

(4)  Pozri „WHO Guidelines for drinking-water quality“ (Usmernenia WHO pre kvalitu pitnej vody), štvrté vydanie 2011, kapitola 12– „Chemical Factsheets“.


Top