EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009IE1469

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Vplyv celosvetovej krízy na hlavné európske odvetvia výroby a služieb (stanovisko z vlastnej iniciatívy)

Ú. v. EÚ C 318, 23.12.2009, p. 43–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.12.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 318/43


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Vplyv celosvetovej krízy na hlavné európske odvetvia výroby a služieb“ (stanovisko z vlastnej iniciatívy)

2009/C 318/09

Spravodajca: pán PEZZINI

Pomocný spravodajca: pán GIBELLIERI

Európsky hospodársky a sociálny výbor sa 26. februára 2009 rozhodol vypracovať podľa článku 29 ods. 2 vnútorného poriadku stanovisko z vlastnej iniciatívy na tému:

Vplyv celosvetovej krízy na hlavné európske odvetvia výroby a služieb

Poradná komisia pre priemyselné zmeny poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 10. septembra 2009. Spravodajcom bol pán PEZZINI a pomocným spravodajcom pán GIBELLIERI.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 456. plenárnom zasadnutí 30. septembra a 1. októbra 2009 (schôdza z 1. októbra) prijal 156 hlasmi za, pričom nikto nehlasoval proti a 2 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery

1.1   EHSV je presvedčený, že dôsledky súčasnej finančnej krízy v hlavných sektoroch výroby a služieb EÚ prinútia európske inštitúcie a členské štáty hlbšie sa zamyslieť a lepšie skoordinovať politické opatrenia a nástroje Spoločenstva s cieľom upraviť rebríček hodnôt tak, aby sa na prvé miesto dostala reálna ekonomika a požiadavky podnikov, pracovníkov a občanov.

1.2   EHSV sa dôrazne dovoláva ratifikácie Lisabonskej zmluvy, aby EÚ získala štruktúru, ktorá by jej umožnila reagovať na potrebu prehodnotiť plánovanie rozvoja nášho kontinentu v duchu konkurencieschopnosti, trvalej udržateľnosti a otvorenosti pomocou:

opatrení na zlepšenie spolupráce medzi podnikmi a pracovníkmi,

spoločných a koordinovanejších politických opatrení,

rýchlejších systémov prijímania rozhodnutí,

jednoduchších a transparentnejších právnych predpisov.

1.3   EHSV je presvedčený, že ak sa podarí obnoviť projekt budovania spoločnej Európy v duchu ideí Jeana Monneta, ktorými sa inšpiroval v okamihu zrodu a realizácie Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, bude možné položiť nové základy oživenia európskeho hospodárstva. Pri riešení krízy a jej hospodárskych a sociálnych dôsledkov sa ukázali znepokojujúce nedostatky súčasných platných zmlúv.

1.4   Zásada subsidiarity sa musí prehodnotiť v pôvodnom duchu. Zodpovednosť sa musí prevziať a rozhodnutia prijímať na tej úrovni, ktorá zabezpečí najväčší prínos pre európskeho občana. Celosvetové problémy možno riešiť len politickými opatreniami a nástrojmi, ktoré musia byť stanovené na európskej a celosvetovej úrovni.

1.5   EHSV je presvedčený, že vlády členských štátov a Rada EÚ musia vynaložiť všemožné úsilie, aby obnovili dôveru občanov v silnejšiu Európu schopnú zadovážiť si spoločné a uznávané nástroje na prekonanie celosvetovej krízy teraz i v budúcnosti.

1.5.1

EHSV si uvedomuje, že rôzne krajiny, ktoré patrili do pôvodnej skupiny krajín dožadujúcich sa Európskeho spoločenstva, pociťujú voči niektorým pravidlám jednotného trhu (hospodárska súťaž, štátna pomoc) značnú nevôľu. Ale to je chyba! (1)

1.5.2

V súčasnej situácii by Rada s pomocou Európskeho parlamentu (EP) a Komisie mala iniciovať „strategický pakt“, ktorý by zahŕňal tieto prvky:

výrazné úsilie v oblasti jednotného trhu, s posilnenými mechanizmami, predovšetkým v niektorých sektoroch, kde pretrvávajú nedostatky (2),

úsilie o zavedenie koordinovaného prístupu v daňovej oblasti, ktorý by rešpektoval daňovú zvrchovanosť štátov, ale súčasne posilnil spoluprácu v niektorých oblastiach,

možnosť pre členské štáty „v problematickej situácii“ vstúpiť do eurozóny po spoločnej dohode, v krátkom čase a po dodržaní stanovených podmienok,

koordinované, primerané, transparentné a postupom času čoraz menej rozsiahle štátne opatrenia na obmedzenie rozsahu systémových rizík a urýchlenie návratu k hospodárskym aktivitám, ktoré sa dokážu udržať na voľnom trhu vlastnými silami.

1.6   EHSV sprostredkúva nasledujúce posolstvo: občania, sociálne sily a občianska spoločnosť ako celok sú presvedčení, že súčasná kríza bude impulzom na vytvorenie silnejšej Európy, ktorá by bola schopná presahovať ohraničenú úlohu jednotlivých štátov.

1.7   Od jednotlivých štátov treba požadovať konkrétne obete v zmysle zastúpenia a zviditeľnenia na posilnenie celkovej úlohy Európy v jej demokratických inštitúciách: EP, Rade a Komisii.

1.8   EHSV je presvedčený, že prvým nástrojom, ktorý treba použiť, je skutočná, konkrétna priemyselná politika nepodliehajúca vplyvu rozhodnutí finančných špekulantov a zameraná na trvalo udržateľný rozvoj. Treba využiť konkrétne skúsenosti získané v oblasti priemyselnej politiky riadiacej sa päťdesiat rokov zmluvou o založení ESUO v dvoch dôležitých európskych výrobných odvetviach. Tieto skúsenosti by po primeranej aktualizácii a úprave s cieľom podporiť trvalo udržateľný rozvoj mohli poslúžiť ako východisko pre budúce opatrenia (3).

1.9   Práve pomocou rozvoja podnikov a sociálneho hospodárstva a ich schopnosti poskytovať inovatívne odpovede bude Európa môcť prekonať krízu a oživiť hospodárstvo.

1.10   Na dosiahnutie stratégie rozvoja by sa sociálni partneri a organizovaná občianska spoločnosť ako celok mali snažiť o vytvorenie sociálne zodpovedného územia, na ktorom by sa dali uskutočniť rôzne navzájom koordinované stratégie:

stratégia vytrvania a prežitia, ktorá by dokázala vytvoriť možnosti pôsobiť na vyspelých trhoch pomocou lepšej špecializácie samotného trhu, znížením nákladov a výraznou diverzifikáciou v hraničiacich sektoroch alebo prostredníctvom nových riešení,

stratégia inovácie postupov, výrobkov a služieb so zmenou trhu a technológie a pomocou nových materiálov, ktoré by viedli k novým výrobkom,

nové iniciatívy, iniciovaním nových foriem podnikov, nových sektorov alebo nových iniciatív, pomocou výhľadového plánovania treba odhadnúť, ktoré nové výrobky budú úspešné (ako aj vedúce trhy) a kam teda treba nasmerovať nové investície,

územný marketing, ktorý by sa zameriaval na výnimočnú kvalitu prostredníctvom dohôd s výskumnými strediskami v záujme väčšieho rozšírenia technológií,

finančná podpora pomocou finančného plánovania rozvoja aj využitím bankových záruk EIF (4),

kapitalizácia rizikového fondu záručných družstiev dohodou medzi správnymi orgánmi a bankovým systémom, aby sa malým a najmenším podnikom povolili odklady platieb, najmä v záujme zachovania úrovne zamestnanosti,

konsolidácia dlhov v krátkom období, aby sa malým a najmenším podnikom umožnilo sústrediť sa na výrobu a marketing, ako aj popredajné služby,

podpora sektora inovatívnych služieb (ekologické hospodárstvo) využitím možnosti inovatívneho odborného vzdelávania, ktoré poskytuje Európsky sociálny fond,

rozvoj vysokokvalitných služieb pre občanov aj prostredníctvom efektívnejšieho využitia a posilnenia štruktúr sociálnej a zdravotníckej starostlivosti (5),

realizácia opatrení v oblasti infraštruktúry, ktoré by prispeli k inovačnejším rozhodnutiam v prospech hospodárstva s nízkymi emisiami CO2, ako aj vytvorenie podmienok na zatraktívnenie vytvárania sídel na určitom území,

sprísnenie kritérií energetickej účinnosti a ochrany životného prostredia pri verejnom obstarávaní,

finančné stimuly na náhradu starých výrobkov novými a účinnejšími,

lepší prístup k informáciám,

zvýhodnené využívanie surovín.

1.11   Zporovnania balíkov stimulačných opatrení jednotlivých industrializovaných štátov vyplýva potreba výraznejšej spoločnej výhľadovej vízie vlád európskych krajín, najmä pokiaľ ide o stimulovanie trvalo udržateľného rozvoja a sociálnej zodpovednosti podnikov, ako aj lepšej koordinácie s Európskou komisiou. Navyše, len slová nestačia. Členské štáty musia urýchlene uskutočniť svoje plány vzhľadom na to, že kríza ťažko dolieha na podniky a pracovníkov.

1.12   EHSV s potešením víta snahu, ktorú na summite o zamestnanosti 7. mája 2009 v Prahe vynaložili jeho účastníci s cieľom určiť oblasti opatrení, ktoré treba uskutočniť na úrovni jednotlivých štátov i EÚ spoločne so sociálnymi partnermi opierajúc sa o posilnený sociálny dialóg (6), a vo väčšej miere zohľadniť vytváranie pracovných miest a opatrenia potrebné na stimulovanie dopytu.

1.13   Lisabonská stratégia si musí zachovať svoju dôveryhodnosť a dokázať svoju schopnosť prispôsobiť sa týmto novým podmienkam tým, že sa v nasledujúcich mesiacoch urýchlia prebiehajúce reformy a stanovia jasné priority a nové postupy a že sa zosúladí s cieľmi Stratégie trvalo udržateľného rozvoja EÚ v post-lisabonskej stratégii, ktorá sa má vypracovať v nadchádzajúcich mesiacoch.

1.14   Európske vlády musia vynaložiť väčšie úsilie, aby v plnom rozsahu a v stanovených lehotách splnili záväzky, ktoré prijali na úrovni Spoločenstva.

1.15   Štátna pomoc, ktorá má slúžiť na udržanie pracovných miest v podnikoch čeliacich problémom v dôsledku globalizácie a úverov, sa musí zakladať na podmienkach zaručujúcich, že:

táto pomoc nebude slúžiť na posilnenie protekcionizmu a nebude zabraňovať voľnej hospodárskej súťaži,

podniky, ktoré získajú finančnú pomoc, sa predovšetkým zaviažu, že zachovajú pracovné miesta,

budú dodržané kolektívne zmluvy a zachovaná kúpna sila pracovníkov,

počas období zníženej výroby sa pracovníkom poskytne možnosť navštevovať rekvalifikačné kurzy, ku ktorým by mali byť stimulovaní,

verejná finančná pomoc sa nestane príjmom akcionárov vo forme dividend alebo cez spätný nákup akcií,

podľa možnosti by finančná pomoc mala podporiť rozvoj nových výrobkov a nových služieb v súlade s požiadavkami ochrany životného prostredia,

verejná pomoc nenaruší hospodársku súťaž a bude časovo obmedzená a postupom času čoraz menej rozsiahla,

budú existovať primerané kontrolné mechanizmy na ochranu daňovníkov.

1.16   Pokiaľ ide o zvládanie krízy po sociálnej stránke, doterajšie návrhy neboli postačujúce. Neprisudzuje sa dostatočná vážnosť nevyhnutnosti vytvoriť pracovné miesta, resp. zaviesť potrebné opatrenia na zvýšenie dopytu (napr. daňové stimuly v balíku opatrení, ktoré by boli koordinovanejšie na úrovni EÚ, mzdová politika) (7).

1.17   Pokiaľ ide o dočasné opatrenia na trhu práce a príslušné pravidlá, treba zabezpečiť, aby krátkodobé pracovné pomery boli skombinované s primeranou odbornou prípravou, najmä v súvislosti s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, a aby boli zaručené určité mzdové úrovne.

1.18   Výbor pokladá za naliehavé a nevyhnutné pre budúcnosť výrobnej štruktúry EÚ, aby sa zaviedli opatrenia, ktoré by nasmerovali mladých ľudí na vedecko-technické odbory na všetkých stupňoch škôl a úrovniach vzdelávania s cieľom zabrániť zániku hodnôt, ktoré sa spájajú s výrobnou činnosťou, kvôli finančným a špekulatívnym aktivitám (8).

1.19   EHSV sa nazdáva, že na podporu oživenia výroby a trvalej udržateľnosti európskych priemyselných odvetví a služieb je potrebné posilniť aktivity v oblasti výskumu, inovácie a rozvoja pomocou existujúcich dostupných nástrojov, ako napr. 7. rámcového programu v oblasti výskumu, technického rozvoja a demonštračných činností a Európskeho technologického inštitútu (ETI), ale aj zavedením jasného odvetvového zamerania na základe priorít stanovených pomocou európskych technologických platforiem.

1.20   EHSV sa dôrazne dožaduje podpory sektora služieb podnikom zo strany Spoločenstva rozvinutím novátorských služieb a inovačnej náplne v prospech občanov, spotrebiteľov, pracovníkov a podnikov, predovšetkým v záujme rozvoja medzinárodného rozmeru a exportu MSP.

1.21   Výbor v súlade s vyjadreniami svojho predsedníctva (9) pokladá za dôležité prehodnotiť kritériá využívania štrukturálnych fondov – hlavne ESF – tak, aby sa vychádzajúc zo skúseností ESUO, ktoré sa osvedčili ako účinné a rýchlo uplatniteľné, umožnil priamy prístup k nim na európskej úrovni aj na odvetvovej báze.

1.22   V súvislosti s medzinárodným obchodom pokladá EHSV za prvoradé urýchlené ukončenie multilaterálnych obchodných rokovaní (rokovania v Dauhá), ktoré by bolo pozitívnym signálom pre medzinárodné trhy, čo by sa výrazne odrazilo na prebiehajúcej kríze (10): EÚ môže a musí prevziať rozhodnejšie vedúce postavenie v rámci rokovaní a zaručiť jednotný postoj v záujme dosiahnutia ctižiadostivých výsledkov, vďaka ktorým by sa zaviedla povinnosť dodržiavať základné predpisy MOP, pokiaľ ide o pracovné podmienky a dôstojnú prácu, ktoré sú nevyhnutné pre budúci rast európskych odvetví výroby a služieb.

1.23   Vyhliadky na vystupňovanie protekcionistických snáh sú v súčasnej situácii veľmi konkrétne a nebezpečné. Preto je veľmi dôležité, aby Komisia dôrazne presadzovala predpisy týkajúce sa ochrany obchodovania a neoblomne zasiahla proti dumpingu a subvenciám, aby protestovala a bojovala proti neoprávneným protekcionistickým opatreniam a zintenzívnila dialóg s hlavnými obchodnými partnermi EÚ s cieľom vyriešiť obchodné spory.

2.   Úvod

2.1

Odvetvia výroby a služieb sú nosným pilierom európskeho hospodárstva. Vytvorenie jednotného trhu umožnilo ich prudký rozvoj v súlade so spoločnými pravidlami a normami.

2.2

Uvedené sektory čelia výnimočným výzvam. Ide o:

finančný kolaps, ktorý neslýchane prudko zasiahol súčasne celosvetové hospodárstvo a naštrbil dôveryhodnosť a spoľahlivosť trhov,

nová deľba práce na medzinárodnej scéne spojená s potrebou racionalizácie a reštrukturalizácie priemyslu vnútených novým celosvetovým trhom, na ktorý plným právom ale s menšími obmedzeniami vstúpili novo industrializované svetadiely,

klimatické zmeny a životné prostredie, pričom vzhľadom na zdravie občanov nemožno spúšťať zo zreteľa ciele, akými sú ochrana ekosystému a trvalo udržateľný rozvoj, z ktorých vyplýva požiadavka zlepšiť energetickú účinnosť a zmodernizovať výrobné cykly pomocou nových výrobkov a postupov založených na čistých technológiách,

ľudský kapitál so sprievodným starnutím obyvateľstva a veľkými migračnými tokmi, ktoré si vyžadujú väčšiu flexibilitu a mobilitu v zamestnaní a celoživotné vzdelávanie pre skupiny s vyššou kvalifikáciou v záujme dosiahnutia vyššej životnej úrovne a kvalitnejších pracovných podmienok,

nedostatky v riadení na celosvetovej a európskej úrovni, spolu s neprimeranosťou inštitúcií, rozhodovacích právomocí a pravidiel, ako ukazuje súčasný medzinárodný menový systém a kríza procesu budovania spoločnej Európy,

prehlbujúce sa regionálne rozdiely v rámci EÚ,

zníženie objemu disponibilných prostriedkov tak na úrovni verejných, ako aj podnikových rozpočtov, čo by mohlo ohroziť primerané financovanie reforiem potrebných na oživenie hospodárstva a zamestnanosti.

2.3

Súčasný celosvetový úpadok hospodárstva môže ohroziť úsilie, ktoré jednotlivé sektory vynakladajú s cieľom:

prispôsobiť sa novej medzinárodnej deľbe práce,

chrániť ekosystém a zachovať trvalo udržateľný rozvoj,

zamerať sa na nové technológie pri výrobkoch a postupoch,

zvýšiť a skvalitniť zamestnanosť so zameraním na povolania s čoraz náročnejším profilom a vyššou kvalifikáciou.

2.4

Súčasné krízy nepredstavujú pre podniky len ohrozenie ich existencie, ale aj veľkú príležitosť na rozvoj a inováciu. Podniky však nesmú byť ponechané bez pomoci: treba povzbudzovať podnikanie a vytváranie pracovných miest tak, že sa čo najrýchlejšie uskutočnia reformy na zlepšenie podnikateľského prostredia, zníži zbytočná administratívna záťaž, udrží a skvalitní vnútorný trh, bude stimulovať rizikový kapitál, povzbudí inovácia a opatrenia v rámci flexiistoty, bude tvoriť menej právnych predpisov, ktoré ale budú kvalitnejšie, a bude sa investovať do vzťahov medzi akademickou a vedeckou obcou a podnikateľskou sférou, ako aj do vzdelávania a odbornej prípravy ľudských zdrojov – najmä vo vedecko-technických odboroch – a do rozvoja vedúcich trhov.

2.5

EHSV by rád zdôraznil, že je dôležité poukázať na súčasnú situáciu a možné budúce vyhliadky hlavných odvetví výroby, služieb a najmä cestovného ruchu, pričom treba zohľadniť rôzne dôležité aspekty, ktoré navzájom súvisia:

Medzinárodný rozmer: Kríza sa rozvinula na prepojených medzinárodných okruhoch, ktoré mali k dispozícii novátorské nástroje vymykajúce sa kontrole a pravidlám jednotlivých trhov a medzinárodného trhu ako celku, a zastrela proces prispôsobovania sa Európy novým podmienkam vo svete podľa scenára, podľa ktorého by krajiny BRIC (11) mali v roku 2020 dosiahnuť a zrejme prekročiť 30-percentný podiel na svetovom HDP.

Inštitucionálny rozmer: Celoštátne, regionálne a medzinárodné inštitucionálne mechanizmy riadenia sa ukázali byť úplne nepostačujúce na preventívne zistenie problémov, na včasné stanovenie prostriedkov a nástrojov na zabránenie reťazovej reakcii, ktorou kríza prenikla do ekonomík jednotlivých regiónov a štátov, a na vytvorenie protilátok schopných obmedziť rozsah škôd.

Sociálny rozmer: V marci 2009 dosiahla miera nezamestnanosti hodnotu 8,9 % (7,2 % v marci 2008) v eurozóne a 8,3 % (6,7 % v marci 2008) v EÚ-27, zatiaľ čo miera nezamestnanosti mladých ľudí vo veku do 25 rokov predstavovala 18,1 % v eurozóne a 18,3 % v EÚ-27 (12).

Rozmerreálnej ekonomiky“: V EÚ-27 poklesla priemyselná výroba v decembri 2008 oproti rovnakému obdobiu v roku 2007 o 12,8 %. V stavebníctve sa zaznamenal pokles o 6,7 %. Obchodná výmena v rámci Spoločenstva sa znížila o 13,7 % a vývoz výrobných odvetví poklesol o 5,8 % (13). Pokles výroby sa týkal predovšetkým chemického a textilného priemyslu, motorových vozidiel, kovov (s výrazným znížením exportu napr. v automobilovom sektore), chemických výrobkov, telekomunikácií, sféry rozhlasu a televízie a oblasti služieb cestovného ruchu (14).

Environmentálny rozmer: Energetická účinnosť, boj proti klimatickým zmenám a udržateľné využívanie zdrojov sú neodkladnými výzvami na zachovanie a rozvoj planéty a predovšetkým Európy, zdravia jej obyvateľov, ochranu ekosystému a hospodárstva ako celku, čo má výrazný dosah na konkurencieschopnosť Európy, najmä v rámci jasných, pevných a jednotných pravidiel.

3.   Medzinárodný rozmer

3.1

V USA sa HDP v poslednom štvrťroku 2008 znížil o 1 % po tom, čo v predchádzajúcom štvrťroku zaznamenal pokles o 0,1 %. V Japonsku sa HDP znížil o 3,3 % po tom, čo v predchádzajúcom štvrťroku zaznamenal pokles o 0,6 %. V eurozóne sa HDP znížil o 1,5 % po tom, čo v predchádzajúcom štvrťroku zaznamenal pokles o 0,2 % (15).

3.2

Miera nezamestnanosti rýchlo stúpa a podľa OECD by sa mala koncom roku 2010 priblížiť k 12 %. Výška platov zároveň stúpa pomalšie alebo ostáva nezmenená.

3.3

Ako zdôrazňuje Komisia (16): „Pokiaľ sa nevyrieši otázka nedostatočného poskytovania úverov, úsilie vynaložené na zvýšenie dopytu a posilnenie dôvery spotrebiteľov neprinesie želané výsledky. startsqbracket(...)endbracket Keďže ide o celosvetovú krízu, hospodárska obnova bude zavŕšená až vtedy, keď hlavní aktéri svetového hospodárstva opäť zaznamenajú rast a budú opäť spolu obchodovať.“

3.4

Rovnaký názor zastáva aj Európska konfederácia odborových zväzov, podľa ktorej pravdepodobne dôjde k zhoršeniu hospodárskej situácie a jej zlepšenie možno očakávať len pod podmienkou, že sa radikálne zmení spôsob myslenia: treba dať ruky preč od pohodlnej, ale nerealistickej predstavy návratu k pôvodnému fungovaniu, potrebujeme novú hospodársku realitu opierajúcu sa o ľudí, inováciu a udržateľný rozvoj. Rovnako potrebujeme prehodnotenie úlohy vlády:

pri regulácii trhov,

vo verejných službách,

v boji proti rozdielom v odmeňovaní (17).

3.5

Pri príležitosti vrcholného stretnutia G-20 v Londýne 18. marca 2009 európska federácia podnikateľov (BUSINESSEUROPE) zdôraznila, že finančná kríza má devastujúci vplyv na podniky, keďže hlavné hnacie sily rastu zasiahlo obmedzenie prístupu k finančným prostriedkom. Podľa tejto organizácie sú potrebné ekonomické stimuly, aby sa zabránilo globálnemu hospodárskemu kolapsu (18).

4.   Inštitucionálny rozmer

4.1

Rozvíja sa čoraz širší konsenzus a dochádza k čoraz väčšiemu sústreďovaniu síl v záujme prijatia mimoriadnych opatrení a núdzových politických riešení, aby sa za každú cenu odhliadajúc od existujúcich pravidiel podarilo udržať pri živote podniky a výrobné odvetvia, zachovať činnosť výrobných jednotiek a služieb, zamestnanosť, úroveň príjmov a spotreby domácností.

4.2

Politika, ktorá sa snaží obmedziť hospodárske a sociálne dôsledky krízy a jej dosah na zamestnanosť tým, že na svojich susedov zvaľuje nahromadené vnútorné napätie, je nielenže chybným riešením problému, ale hrozí tým, že hospodárstva naberú nacionalistický a protekcionistický smer, ktorý by zničil rámce medzinárodnej spolupráce a regionálnej integrácie, ktoré sa v priebehu uplynulých rokov v Európe a vo svete podarilo s námahou vybudovať.

4.3

EHSV pokladá v súvislosti s akýmkoľvek opatrením na riešenie krízy za nevyhnutné a nenahraditeľné nasledujúce kroky:

zaviesť nový rámec medzinárodnej a celosvetovej spolupráce založený na transparentných pravidlách, ktorý by umožnil odstrániť aj skryté nedostatky medzinárodného hospodárskeho, menového a finančného systému v predstihu, a pritom ponechal medzinárodnému obchodu úplnú voľnosť,

okamžite začať skúmať možnosť uzavrieť novú sociálnu dohodu s finančným sektorom a dôkladne nanovo zregulovať a podrobiť lepšiemu dohľadu medzinárodný finančný trh, ako aj zaviesť lepšiu verejnú kontrolu balíkov stimulačných opatrení, aby sa zaručilo, že finančnú pomoc získajú pracovníci, spotrebitelia a podniky, a pritom sa ponechá voľnosť medzinárodnému obchodu,

zachovať základy EÚ, pokiaľ ide o:

jednotnosť európskeho trhu,

voľný pohyb osôb, služieb, tovaru a kapitálu,

rozvoj a uplatňovanie spoločných politických opatrení v plnom rozsahu, a to najmä politiky hospodárskej súťaže,

slobodu podnikania a zachovanie európskeho sociálneho modelu,

zaviesť koordinované, primerané, transparentné a postupom času čoraz menej rozsiahle štátne opatrenia na obmedzenie rozsahu systémových rizík,

udržať a zlepšiť konkurencieschopnosť a celistvosť európskych odvetví výroby a služieb,

posilniť hospodárstvo založené na vedomostiach,

zlepšiť kvalifikáciu ľudských zdrojov vrátane riadiacich pracovníkov,

prispôsobiť kvalitu výrobkov a postupov požiadavkám ochrany životného prostredia, energetickej účinnosti a používania materiálov a vytvoriť rámcové podmienky ich šírenia na trhu,

podporovať rozvoj sociálne zodpovedného územia,

nezvyšovať administratívnu záťaž a množstvo predpisov pre európske podniky,

rozvinúť koordinovaný prístup v oblasti IPR (19),

zlepšiť prístup k úverom, najmä pre MSP.

4.4

EHSV je presvedčený, že súčasná kríza musí viesť k inštitucionálnemu posunu k väčšej hospodárskej integrácii zameranej na rozvoj hospodárstva založeného na kvalite, ako aj k vytvoreniu väčšieho počtu kvalitnejších pracovných miest.

4.5

EHSV preto pokladá za ešte významnejší kvalitatívny posun smerom k väčšej politickej integrácii Európy, keďže ju považuje za jediný nástroj schopný dosiahnuť kompromis, ktorý znamená vzdať sa egoizmu a presadzovania priorít jednotlivých štátov v záujme spoločnej budúcnosti.

4.6

EHSV je presvedčený, že len ak sa podarí obnoviť projekt budovania spoločnej Európy v duchu ideí Jeana Monneta, ktorými sa inšpiroval v okamihu zrodu a realizácie Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, bude možné položiť nové základy oživenia európskeho hospodárstva.

4.7

Treba urýchlene zavŕšiť proces ratifikácie Lisabonskej zmluvy, aby EÚ získala štruktúru, ktorá by jej umožnila reagovať pomocou koordinovanejších politických opatrení.

5.   Sociálny rozmer krízy: dosah na pracovníkov, podniky a domácnosti

5.1

V uplynulých mesiacoch sme boli svedkami prudkého nárastu reštrukturalizácií podnikov. Mnohé podniky začali uskutočňovať plány prepúšťania zamestnancov, čo malo výrazné sociálne dôsledky aj pre budúcnosť mladých ľudí (20). Voči iným podnikom sa začalo konkurzné konanie.

5.2

EHSV je presvedčený, že ľudské zdroje budú kľúčovým faktorom obnovy konkurencieschopnosti EÚ, a to tak z hľadiska schopností a kvalifikovanosti pracovnej sily, ako aj z hľadiska nového modelu riadenia.

5.3

Podľa EHSV sú investície do pracovnej sily a udržanie pracovných miest zásadným predpokladom podpory konkurencieschopnosti európskeho priemyslu, a to tak z hľadiska kvalifikácie a nových zručností pracovnej sily, ako aj nového modelu sociálnej zodpovednosti podnikov (21).

5.4

Vzhľadom na rozsiahlosť krízy by bolo potrebné urýchlene poskytnúť pracovníkom, ktorí sa stali obeťami hospodárskeho úpadku, vzdelávacie resp. pracovné programy zamerané na prekvitajúce sektory, ako napr. obnoviteľné zdroje energie.

5.5

Mali by sa zvážiť opatrenia na podporu spotreby domácností, aby sa dopytu poskytli nové impulzy (22).

6.    Rozmer „reálnej ekonomiky“: oživenie odvetví výroby a služieb

6.1

Deindustrializácia. V uplynulých rokoch, najmä na prelome storočí, zrejme Komisia a mnohé členské štáty pripisovali menší význam priemyselnej a výrobnej politike uprednostňujúc bohatstvo plynúce z rozvoja komplexných finančných systémov opierajúcich sa najmä o severoamerické modely.

6.2

V roku 2005 prijala EÚ usmernenia pre integrovaný prístup k európskej priemyselnej politike založený na kombinácii horizontálnych a odvetvových iniciatív, po ktorej v roku 2007 nasledovalo strednodobé hodnotenie ako príspevok k Stratégii EÚ pre rast a zamestnanosť (23). Neskôr v roku 2008 EÚ schválila akčný plán pre trvalo udržateľnú priemyselnú politiku (24), ku ktorej mal EHSV možnosť vypracovať svoje stanovisko (25).

6.3

Politické opatrenia na oživenie odvetví výroby a služieb nesmú spúšťať zo zreteľa ústredné postavenie sociálne zodpovedných a konkurencieschopných podnikov, podnikov sociálneho hospodárstva a pracovných miest zameraných na čoraz vyššiu kvalifikáciu a účasť pracovníkov.

6.4

Lisabonská stratégia si musí zachovať svoju dôveryhodnosť. Členské štáty a inštitúcie EÚ musia preukázať schopnosť prispôsobiť svoju politiku novej situácii a určiť jasné priority a nové postupy na vypracovanie post-lisabonskej stratégie v nasledujúcich mesiacoch. Treba urýchliť reformy a stanoviť jasné a jednoznačné priority s uskutočniteľným a overiteľným harmonogramom.

6.5

EHSV sa nazdáva, že k rozvoju európskych odvetví výroby a služieb by malo dôjsť skvalitnením postupov a výrobkov. EHSV požaduje od EÚ, aby v tejto súvislosti prijala rozhodné opatrenia.

6.6

EHSV sa nazdáva, že takáto priemyselná stratégia by mala obsahovať nasledujúce prvky:

rozsiahle investície do nových budov a prestavby v zmysle trvalej udržateľnosti, najmä budov verejnej infraštruktúry a priemyselných budov (26) v záujme zníženia spotreby tým, že sa použijú materiály s nízkou tepelnou priepustnosťou, ako napríklad sklokompozity a keramika,

rozsiahle investície na podporu energetickej účinnosti, zvýšenie schopnosti vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov a rozvoj technológie na zachytávanie a ukladanie CO2,

investície do plánov dopravy s malým vplyvom na životné prostredie, ako napr. „európska iniciatíva ekologických áut“ navrhnutá Komisiou (27), investície do výroby nevyžadujúcej si prekonávanie veľkých vzdialeností, ako aj do lepšieho spracovania odpadov,

väčší prístup výrobného sektora k investičným fondom podporovaným vládou na pomoc inovácii a projektovania ekologicky vhodných technológií a postupov v automobilovom a strojárenskom priemysle, pričom by sa prevzala a posilnila „iniciatíva závodov budúcnosti“ navrhnutá Komisiou (28),

stimuly pre hmotnú a nehmotnú sieťovú infraštruktúru na európskej úrovni a najmä šírenie širokopásmových informačných technológií ako aj posilnenie iniciatívy EÚ i2010, t. j. inteligentné investície a infraštruktúry zamerané na podporu integrácie rozšírenej EÚ.

6.7

Treba sa zaoberať špecifickým postavením MSP, hlavne pokiaľ ide o nedostatočný prístup k úverom a pôžičkám. V súčasnosti prostriedky určené pre MSP nespĺňajú svoj účel.

6.8

Iniciatíva „Small Business Act“, ku ktorej mal výbor príležitosť zaujať stanovisko (29), je „najmä v kontexte súčasných hospodárskych a finančných problémov“ nepostačujúca, keďže nedisponuje primeranými finančnými prostriedkami. Je však potrebné zabezpečiť úplnú, včasnú a systematickú realizáciu stratégie „Small Business Act“ v členských štátoch.

6.9

Výbor opakovane zdôraznil, že zásadný význam, ktorý sa ešte zvyšuje v súčasnej situácii, majú okrem prístupu k úverom aj tieto aspekty:

prijatie Štatútu európskej súkromnej spoločnosti, pokiaľ ide o rešpektovanie práv zamestnancov, ktorý je obzvlášť naliehavý pre MSP (30),

prepracovanie smernice Spoločenstva o omeškaní platieb,

podpora postavenia zoskupení podnikov ako hnacej sily rozvoja územia a zriadenie funkčných výrobných zoskupení na európskej úrovni, ktoré sú obzvlášť prínosné pre odvetvia výroby a služieb,

spustenie iniciatív Spoločenstva na „tútorskú“ pomoc novým MSP a začínajúcim podnikom s cieľom zvýšiť ich šancu na úspech a prístup k medzinárodným trhom,

sústavná kontrola úrovne ohrozenosti sektora s cieľom predísť zlyhaniu trhu a v predstihu koncipovať perspektívy pozitívneho rozvoja.

6.10

Pokiaľ ide o špecifické sektory, Komisia po rozsiahlej verejnej konzultácii určila niekoľko výrobných odvetví, na ktoré treba zamerať stimuly a snahy o oživenie. Na počiatočnú etapu iniciatívy „Vedúce trhy“ bolo identifikovaných šesť trhov (31):

elektronické zdravotníctvo,

ochranné textílie,

udržateľná výstavba,

recyklácia,

biovýrobky,

obnoviteľné zdroje energie.

6.11

Postup Komisie by sa mal rozšíriť aj na ostatné odvetvia. Mali by sa stanoviť oblasti, „v ktorých môžu rozvoj trhu urýchliť dohodnuté opatrenia prostredníctvom kľúčových nástrojov politiky a rámcových podmienok, startsqbracket(...)endbracket ako aj posilnená spolupráca kľúčových zainteresovaných strán, a to bez toho, aby sa narúšala hospodárska súťaž“ (32). Rovnaké platí aj pre rozvoj európskeho obranného priemyslu, ktorým by sa mala zaoberať koordinovanejšia európska politika po vytvorení Európskej obrannej agentúry, a dosiahnutý pokrok, ktorý možno konštatovať v oblasti spoločnej bezpečnosti (33).

6.12

Aby bola európska priemyselná politika efektívna, musí prihliadať na špecifický kontext jednotlivých sektorov, počínajúc odvetvím motorových vozidiel (osobné autá, nákladné autá a motocykle (34), cez chemický priemysel, lodiarsky priemysel, odvetvie uhlia a ocele, stavebníctvo, sklársky a keramický priemysel, cementárenský priemysel, textilný a odevnícky priemysel, poľnohospodársko-potravinársky sektor, strojárstvo, vesmírny výskum a letectvo, sektor informatiky a telekomunikácii, až po energetiku, zdravotnícke služby a podobne.

6.13

EHSV pokladá za dôležité, aby sa aj kvôli podpore zavádzania inovácií ďalej rozvíjali novo vytvorené nástroje priemyselnej politiky, ako napr. spoločné technologické iniciatívy, novátorské verejné obstarávanie a akčný plán trvalo udržateľnej výroby a spotreby.

6.14

EHSV sa nazdáva, že aj v odvetví služieb treba urýchliť liberalizáciu, najmä pokiaľ ide o výkon slobodných povolaní a ešte stále existujúce obmedzenia v súvislosti s tarifami a obmedzeným počtom licencií.

6.15

EHSV sa dôrazne dožaduje podpory sektora služieb podnikom zo strany Spoločenstva rozvinutím novátorských služieb a náplne v prospech občanov, spotrebiteľov, pracovníkov a podnikov, urýchlením prechodu na digitálne technológie a rozšírenia širokopásmového pripojenia a odstránením prekážok elektronickej verejnej správy a vzájomného kompatibilného prepojenia systémov.

6.16

EHSV sa domnieva, že by sa mala posilniť a sprísniť spoločná zahraničná politika vo vzťahu k ostatným krajinám.

7.   Rozmer trvalo udržateľného rozvoja

7.1

EHSV už v minulosti vyjadril (35) a naďalej vyjadruje svoju podporu iniciatívam na rozvoj politických opatrení v oblasti trvalo udržateľnej ťažby, výroby a spotreby, ktoré by boli plne integrované s ostatnými opatreniami Spoločenstva, aby sa podarilo „zmeniť potenciálne výzvy na príležitosti, vďaka ktorým sa priemysel EÚ stane konkurencieschopným“.

7.2

EHSV je presvedčený, že činnosť EÚ sa musí naďalej zameriavať na ambiciózne ciele, ktoré sa však musia opierať o legislatívne a finančné nástroje, ktoré nesmú vo forme väčšej záťaže pre podniky a občanov ochromovať konkurencieschopnosť Európy, ale naopak musia podporovať príklady dobrej praxe a procesy inovácie a technologického pokroku.

7.3

EHSV opakovane zdôrazňuje, že je dôležité spustiť príslušné iniciatívy na prevzatie čelného postavenia na medzinárodnej scéne, pokiaľ ide o energetickú účinnosť, zvýšenie schopnosti vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov a rozvoj technológií na zachytávanie CO2.

V Bruseli 1. októbra 2009

predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Mario SEPI


(1)  Bývalý člen Komisie zodpovedný za hospodársku súťaž Mario Monti v tejto súvislosti vyjadril svoje obavy o prežitie európskeho modelu, ktorý sa zakladá na vnútornom trhu (podľa článku publikovaného 10. mája 2009 v denníku Corriere della sera).

(2)  Uznávanie kvalifikácie, zdaňovanie príjmov z kapitálu, zlúčenie odvodov z odpracovaných období v rôznych krajinách na účely dôchodkového zabezpečenia atď.

(3)  Pozri európsku platformu Manufuture (www.manufuture.org). Pozri tiež rozhovor s Étiennom Davignonom o uskutočňovaní Davignonovho plánu (Brusel, 14. 1. 2008, www.ena.lu).

(4)  Európsky investičný fond (EIF) financovaný Európskou investičnou bankou (EIB). Pozri prvú časť rámcového programu pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP).

(5)  Pozri vedúci trh eZdravie (elektronické zdravotníctvo), KOM(2007) 860 v konečnom znení – bod 2.3.

(6)  Pozri stanovisko výboru na tému „Výsledky summitu o zamestnanosti“ (CESE 1037/2009), zatiaľ nezverejnené v úradnom vestníku.

(7)  Pozri návrhy, ktoré v novembri 1997 schválila Európska rada v Luxemburgu v oblasti zníženia sadzieb DPH uplatňovaných na isté pracovné výkony stanovené v európskom rámci členskými štátmi.

(8)  Cieľ: dosiahnuť, aby vo všetkých štátoch EÚ aspoň 50 % mladých ľudí zvolilo štúdium zamerané na terciárny sektor a z nich aspoň 25 % technické, inžinierske alebo vedecké zameranie (správa ELECTRA).

(9)  List predsedu výboru Sepiho predsedovi EK Barrosovi pri príležitosti pražského summitu o zamestnanosti.

(10)  Stanovisko EHSV na tému „Rokovania o nových obchodných dohodách – postoj EHSV“, Ú. v. EÚ C 211, 19.8.2008, s. 82 – 89, a stanovisko na tému „Vonkajší rozmer obnovenej Lisabonskej stratégie“ (zatiaľ nezverejnené v úradnom vestníku).

(11)  BRIC: Brazília, Rusko, India a Čína.

(12)  Eurostat, 30.4.2009.

(13)  SEK(2009) 353.

(14)  UNWTO World Tourism Barometer vol. 7 no. 2 – jún 2009.

(15)  V prvom štvrťroku 2009 poklesol oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 2,5 %. V máji 2009 sa priemyselná výroba EÚ znížila o 15,9 % oproti predchádzajúcemu roku (o 16,8 % vo výrobnom sektore) – Pozri SEK(2009) 1088– 20.7.2009.

(16)  KOM(2009) 114.

(17)  Pozri zhrnutie uznesenia EKOZ týkajúceho sa plánu obnovy európskeho hospodárstva (5. 12. 2008, http://www.etuc.org).

(18)  Pozri oznam BUSSINESSEUROPE z 17.3.2009 pri príležitosti G20 Business Event (18. 3. 2009, http://www.businesseurope.eu).

(19)  IPR = International Product Regulations.

(20)  V EÚ s 27 členskými krajinami dosiahla miera nezamestnanosti mládeže v prvom štvrťroku 2009 výšku 18,3 %, čo predstavuje 5 miliónov nezamestnaných mladých ľudí. Eurostat, 23. 7. 2009.

(21)  To bude sťažené potrebou zohľadniť aj dôsledky vzťahu medzi rizikovým fondom a pôžičkami v súlade s druhou bazilejskou dohodou (Bazilej II) o MSP. Treba prijať celý rad ustanovení na úrovni EÚ na zmiernenie tohto dosahu.

(22)  Pozri ukazovateľ „dôvera spotrebiteľov“ (obr. 6), Business & Consumer Survey Results, GR ECFIN, jún 2009.

(23)  KOM(2007) 374.

(24)  KOM(2008) 397.

(25)  Stanovisko EHSV o trvalo udržateľnej spotrebe a výrobe, Ú. v. EÚ C 218, 11.9.2009, s. 46 – 49.

(26)  Správa o zamestnanosti za obdobie 2008 – 2009, Rada pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti, 9. 3. 2009.

(27)  Pozri KOM(2008) 800 v konečnom znení (Plán hospodárskej obnovy Európy).

(28)  Tamže.

(29)  Stanovisko EHSV, Ú. v. EÚ C 182, 4.8.2009, s. 30.

(30)  Pozri stanovisko výboru na tému Prístup MSP k európskemu právnemu štatútu (Ú. v. ES C 125, 27.5.2002, s. 100) startsqbracket(neexistuje v slovenskom znení)endbracket.

(31)  KOM(2007) 860.

(32)  Zasadnutie Rady pre konkurencieschopnosť 4. decembra 2006: Závery Rady o všeobecnej inovačnej stratégii: strategické priority inovačnej činnosti na úrovni EÚ.

(33)  Pozri stanovisko EHSV o transferoch výrobkov na účely obrany (Ú. v. EÚ C 100, 30.4.2009, s. 109) a prípadne stanovisko o európskej obrane (Ú. v. EÚ C 10, 14.1.2004, s. 1).

(34)  Najmä sektor motocyklovej výroby EÚ by mohol byť zahrnutý do systému podpory a finančnej pomoci členských krajín podobného ako v prípade automobilového priemyslu, keďže ho rovnako zasiahla prebiehajúca hospodárska kríza.

(35)  Stanovisko výboru na tému „Ekologické spôsoby výroby“ (Ú. v. EÚ C 224, 30.8.2008, s. 1).


Top