EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pomoc państwa: działalność badawcza, rozwojowa i innowacyjna

Pomoc państwa: działalność badawcza, rozwojowa i innowacyjna

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Komunikat Komisji – zasady dotyczące pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną

JAKIE SĄ CELE KOMUNIKATU?

W komunikacie wyjaśniono zasady i warunki, na jakich państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) mogą przyznawać przedsiębiorstwom pomoc państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną (BRI).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zasady dotyczące pomocy państwa na BRI są złożone z dwóch uzupełniających się części.

  • Rozporządzenie (UE) nr 651/2014, znane jako ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych (GBER) (zob. streszczenie), określa warunki, na jakich pomoc na BRI (oraz inne rodzaje pomocy państwa) jest wyłączona z obowiązku wcześniejszego zgłoszenia Komisji Europejskiej (tj. objęta wyłączeniem grupowym).
  • System pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną („ramy prawne BRI”) zawiera zasady, na jakich Komisja ocenia pomoc BRI niekwalifikującą się do wyłączenia grupowego.

Przyspieszenie procesu przyznawania pomocy państwa

  • Na mocy GBER znacząco podwyższono próg kwot wyłączonych z obowiązku wcześniejszego zgłoszenia w celu uzyskania zatwierdzenia Komisji. Państwa członkowskie mogą na przykład przyznać pomoc na eksperymentalne prace rozwojowe w wysokości nawet 15 mln EUR na projekt i na beneficjenta, bez konieczności uzyskania wcześniejszego zatwierdzenia Komisji. Wcześniej kwota ta wynosiła 7,5 mln EUR.
  • Ten system daje państwom członkowskim większą elastyczność i przyspiesza proces przyznawania pomocy na BRI.

Rozszerzenie zakresu wyłączeń

Pomoc wyłączona z obowiązku zgłoszenia obejmuje:

  • badania podstawowe;
  • badania przemysłowe;
  • eksperymentalne prace rozwojowe, w tym projekty pilotażowe i prototypy;
  • studia wykonalności;
  • infrastruktury badawcze;
  • klastry innowacyjne;
  • pomoc na innowacje procesowe i organizacyjne.

Potencjalnie wyższy poziom pomocy państwa

  • Aby wesprzeć przemysł w pokonywaniu trudności związanych z pozyskaniem finansowania, ramy prawne BRI umożliwiają – w przypadku indywidualnie zgłoszonych środków pomocy – przyznanie pomocy pokrywającej do 70% kosztów kwalifikowalnych dla dużych przedsiębiorstw oraz do 90% tych kosztów dla małych przedsiębiorstw zajmujących się badaniami stosowanymi, co obejmuje koszty prototypów i demonstracji.
  • Możliwe jest także przyznanie wyższych kwot pomocy w przypadku faktycznych trudności związanych z pozyskaniem finansowania. Aby uniknąć zbędnych zakłóceń konkurencji na jednolitym rynku UE, Komisja przeprowadza dogłębną analizę, w oparciu o kryteria zawarte w ramach prawnych, w celu potwierdzenia, że istnieje konieczność przyznania pomocy w wyższej kwocie.

Połączenie pomocy państwa na BRI z zasobami UE w ramach programu „Horyzont Europa” lub z projektami, którym przyznano znak jakości w postaci pieczęci doskonałości

Aby ułatwić ocenę dużych kwot pomocy na projekty, które w sposób wyraźny stanowią przedmiot wspólnego zainteresowania UE, do GBER dodano pewne szczegółowe przepisy przyjęte w rozporządzeniu Komisji (UE) 2021/1237. Dotyczą one pomocy:

Stosowanie

Państwa członkowskie miały zapewnić, do 1 stycznia 2015 r., że ich istniejące programy pomocy na BRI są zgodne z tymi ramami prawnymi.

KONTEKST

Działalność badawcza, rozwojowa i innowacyjna pomaga osiągnąć cel w postaci inwestowania 3% produktu krajowego brutto UE na BRI, a przez to:

  • umożliwia inteligentny i zrównoważony wzrost gospodarczy;
  • ogranicza zakłócenia konkurencji wynikające z pomocy na BRI.

GŁÓWNY DOKUMENT

Komunikat Komisji – Zasady ramowe dotyczące pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną (Dz.U. L 198 z 27.6.2014, s. 1–29).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz.U. L 187 z 26.6.2014, s. 1–78).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 651/2014 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Komunikat Komisji – Kryteria analizy zgodności z rynkiem wewnętrznym pomocy państwa na wspieranie realizacji ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (Dz.U. C 188 z 20.6.2014, s. 4–12).

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021

Top