EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R2120

Dostęp do otwartego internetu i usług łączności wewnątrzunijnej

Dostęp do otwartego internetu i usług łączności wewnątrzunijnej

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2015/2120 ustanawiające środki dotyczące dostępu do otwartego internetu

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • Rozporządzenie wprowadza przepisy gwarantujące równe i niedyskryminacyjne traktowanie ruchu internetowego (neutralność sieci) między państwami członkowskimi Unii Europejskiej (UE).
  • Ustanawia ono również wspólne zasady mające na celu zapewnienie, że konsumenci nie będą obciążani wygórowanymi cenami za korzystanie z łączności interpersonalnej wykorzystującej numery* obsługiwanej przez operatora krajowego z ich państwa członkowskiego na dowolny numer stacjonarny lub komórkowy w innym państwie członkowskim i ustala opłaty detaliczne dla regulowanej łączności wewnątrzunijnej*.
  • Rozporządzenie zmienia również:

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Dostęp do otwartego internetu

Dostawcy usług dostępu do internetu, w czasie świadczenia usług dostępu do internetu, są zobowiązani do traktowania wszystkich transmisji danych równo:

  • bez dyskryminacji, ograniczeń czy ingerencji; oraz
  • bez względu na:
    • nadawcę lub odbiorcę;
    • konsultowane lub rozpowszechniane treści; lub
    • wykorzystywane aplikacje lub usługi.

Dostawcy mogą zastosować odpowiednie środki zarządzania ruchem, które powinny być przejrzyste, niedyskryminacyjne i proporcjonalne oraz nie powinny być podyktowane względami handlowymi.

Środki zarządzania ruchem nie obejmują monitorowania konkretnych treści i nie mogą być utrzymywane dłużej, niż jest to konieczne. Środki wykraczające poza zakres takich środków zarządzania ruchem (tj. blokowanie lub dławienie) są zakazane, z wyjątkiem ograniczonej liczby przypadków określonych w niniejszym rozporządzeniu.

Dopuszcza się umowy w sprawie usług wymagające określonego poziomu jakości, pod warunkiem że nie są one wykorzystywane jako substytut dostępu do internetu i nie ograniczają dostępności lub jakości usług dostępu do internetu. Dostawcy usług dostępu do Internetu powinniinformować klientów o:

  • sposobie, w jakim praktyki zarządzania ruchem oraz inne usługi mogłyby wpłynąć na jakość dostępu do internetu,
  • zwykle dostępnej prędkości internetu i o procedurach rozpatrywania skarg użytkowników w przypadku nienależytego wykonania.

Opłaty detaliczne za regulowane usługi łączności wewnątrzunijnej

  • Od dnia 15 maja 2019 r. cena detaliczna (bez podatku VAT) pobierana od konsumentów za regulowane usługi łączności wewnątrzunijnej nie może przekraczać 0,19 EUR za minutę połączenia i 0,06 EUR za wiadomość SMS.
  • Jednak dostawcy usług komunikacyjnych mogą również oferować taryfy alternatywne, a konsumenci powinni mieć swobodę ich wyboru w przypadku łączności międzynarodowej, w tym regulowanej łączności wewnątrzunijnej, w przypadku gdy konsumenci są obciążani taryfą za regulowaną łączność wewnątrzunijną inną niż ta, gdyby nie mieli takiego wyboru. Przykładem takiego pakietu może być taryfa zawierająca opłatę w wysokości 0,30 euro/minutę zarówno za połączenia wewnątrzunijne, jak i połączenia wykonywane do krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dostawca musi informować konsumentów o korzyściach, które mogłyby zostać utracone, zanim wybiorą taryfę alternatywną.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 30 kwietnia 2016 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Usługa łączności interpersonalnej wykorzystująca numery. Usługa łączności interpersonalnej, która łączy się z numerem lub numerami w publicznie przydzielanych krajowych lub międzynarodowych planach numeracji lub umożliwia komunikację z nimi.
Regulowane usługi łączności wewnątrzunijnej. Wszelkie usługi łączności interpersonalnej wykorzystujące numery, inicjowane u krajowego dostawcy z państwa członkowskiego konsumenta i zakończone na dowolnym numerze stacjonarnym lub komórkowym krajowego planu numeracji innego państwa członkowskiego, za które opłata jest w całości lub w części oparta na rzeczywistym użyciu.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r. ustanawiające środki dotyczące dostępu do otwartego internetu oraz zmieniające dyrektywę 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników, a także rozporządzenie (UE) nr 531/2012 w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii (Dz.U. L 310 z 26.11.2015, s. 1–18).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) 2015/2120 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1971 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiające Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz Agencję Wsparcia BEREC (Urząd BEREC), zmieniające rozporządzenie (UE) 2015/2120 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1211/2009 (Dz.U. L 321 z 17.12.2018, s. 1–35).

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiająca Europejski kodeks łączności elektronicznej (wersja przekształcona) (Dz.U. L 321 z 17.12.2018, s. 36–214).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/2286 z dnia 15 grudnia 2016 r. ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące stosowania polityki uczciwego korzystania i metod oceny zrównoważonego charakteru zniesienia dodatkowych opłat z tytułu detalicznych usług roamingu oraz dotyczące wniosku, jaki ma obowiązek złożyć dostawca usług roamingu na potrzeby tej oceny (Dz.U. L 344 z 17.12.2016, s. 46–62).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022

Góra