EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ujawnianie informacji niefinansowych i dotyczących różnorodności przez duże jednostki oraz grupy

Ujawnianie informacji niefinansowych i dotyczących różnorodności przez duże jednostki oraz grupy

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2014/95/UE dotycząca ujawniania informacji niefinansowych i dotyczących różnorodności

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Niniejsza dyrektywa nakłada na niektóre duże jednostki obowiązek ujawniania odpowiednich informacji niefinansowych w celu zapewnienia inwestorom i innym zainteresowanym stronom bardziej kompletnego obrazu ich rozwoju, wydajności, pozycji i wpływu ich działalności.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie do niektórych dużych podmiotów i grup zatrudniających ponad 500 pracowników.

Informacja

Podmioty takie zobligowane są do przedstawiania przeglądu swojego modelu biznesowego, polityk, wyników, głównych ryzyk oraz kluczowych wskaźników wyników, w tym dotyczących kwestii:

  • środowiskowych,
  • społecznych i pracowniczych,
  • poszanowania praw człowieka;
  • przeciwdziałania korupcji i łapownictwu.

Jeśli podmioty nie prowadzą polityki poświęconej którejś z powyższych kwestii, przyczyna takiego stanu rzeczy powinna być wyjaśniona w oświadczeniu na temat informacji niefinansowych. Podmioty mają także obowiązek przedstawiania informacji na temat polityki różnorodności w organach.

Wytyczne

Podmioty powinny ujawniać te informacje w swoich rocznych sprawozdaniach, przy czym niektóre kraje UE dopuszczają możliwość, aby podmioty zawierały tego typu dane w odrębnych sprawozdaniach, według własnego uznania. Przygotowując oświadczenia, podmioty mogą korzystać z krajowych, europejskich lub międzynarodowych wytycznych, takich jak inicjatywa ONZ „Global Compact”.

W 2017 r. Komisja Europejska przygotowała niewiążące wytyczne dotyczące sprawozdań na temat informacji niefinansowych. W roku 2019 sporządzi dodatkowe wytyczne dotyczące sposobu przedstawiania informacji na temat klimatu.

Jednostki zależne

Jednostka zależna nie musi przedstawiać oświadczenia, jeśli odpowiednie informacje zawarte są w sprawozdaniu jednostki dominującej (tj. spółki kontrolującej zarządzanie i działalność jednostki zależnej).

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od dnia 5 grudnia 2014 r. Miała ona zostać włączona do porządku krajowego państw UE do dnia 6 grudnia 2016 r. Zgodnie z dyrektywą w 2018 roku podmioty miały obowiązek sporządzić swoje pierwsze sprawozdania za rok 2017.

KONTEKST

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE z dnia 22 października 2014 r. zmieniająca dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy (Dz.U. L 330 z 15.11.2014, s. 1–9)

Kolejne zmiany do dyrektywy 2014/95/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENT POWIĄZANY

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylająca dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG (Dz.U. L 182 z 29.6.2013, s. 19–76)

Zob. tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019

Top