EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE0534

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Eiropas ūdens resursu aizsardzības konceptuālais plāns”  ” COM(2012) 673 final; “Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par Ūdens pamatdirektīvas (2000/60/EK) īstenošanu. Upju baseinu apsaimniekošanas plāni” COM(2012) 670 final; “Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Ziņojums par Eiropas ūdens trūkuma un sausuma novēršanas politikas novērtējumu”  ” COM(2012) 672 final

OV C 327, 12.11.2013, p. 93–101 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

12.11.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 327/93


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Eiropas ūdens resursu aizsardzības konceptuālais plāns” ”

COM(2012) 673 final;

“Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par Ūdens pamatdirektīvas (2000/60/EK) īstenošanu. Upju baseinu apsaimniekošanas plāni”

COM(2012) 670 final;

“Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Ziņojums par Eiropas ūdens trūkuma un sausuma novēršanas politikas novērtējumu” ”

COM(2012) 672 final

2013/C 327/16

Ziņotājs: Georges CINGAL kgs

Līdzziņotāja: An LE NOUAIL-MARLIÈRE kdze

Eiropas Komisija saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 304. pantu 2012. gada 11. novembrī nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Eiropas ūdens resursu aizsardzības konceptuālais plāns”

COM(2012) 673 final.

Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Lauksaimniecības, lauku attīstības un vides specializētā nodaļa savu atzinumu pieņēma 2013. gada 12. jūnijā.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 491. plenārajā sesijā, kas notika 2013. gada 10. un 11. jūlijā (10. jūlija sēdē), ar 128 balsīm par, 101 balsi pret un 17 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

1.   Secinājumi un ieteikumi

1.1

EESK atzinīgi vērtē Komisijas paziņojumu, taču uzskata, ka dokumentā nav ierosināts pietiekami daudz mērķtiecīgu pasākumu, lai rastu risinājumu dažādām konstatētajām problēmām.

1.2

Tāpēc EESK aicina Komisiju atzīt, ka vajag

demokratizēt ūdens resursu apsaimniekošanu, proti, piešķirt patērētājam pienācīgu vietu baseinu apsaimniekošanas struktūrās,

izveidot Eiropas ūdens inspekciju, lai nodrošinātu vienlīdzīgu attieksmi visiem reģioniem,

obligāti ņemt vērā bīstamās vielas (ķīmiskās vielas, nanoelementus u.c.).

1.3

EESK pauž gandarījumu par Komisijas apņemšanos integrēt ar ūdeni saistītos mērķus citās svarīgās politikas jomās, piemēram, kopējā lauksaimniecības politikā (KLP), Kohēzijas fondā, struktūrfondos, kā arī atjaunojamo energoresursu politikas jomās. Vienlaikus Komiteja konstatē: lai panāktu politikas jomu faktisku saskaņotību un neveicinātu pārmērīgu ūdens ieguvi, morfoloģisko degradāciju un ūdeņu piesārņošanu, ir jāstrādā vēl mērķtiecīgāk.

1.4

EESK aicina Komisiju ieviest skaidrību resursu ilgtspējas jautājumā. Lai arī Ūdens pamatdirektīvā (1) ir prasība nekaitēt ūdens resursiem, jāsecina, ka ES ļauj izvērst projektus energoapgādes nodrošināšanai. Līdz ar slānekļa gāzes ieguves projektiem problēma, kas bija otršķirīga, var kļūt aktuāla. EESK uzskata, ka ūdens resursiem ir primāra nozīme.

1.5

EESK iesaka Komisijai mudināt dalībvalstis stingri ievērot Ūdens pamatdirektīvas 9. panta noteikumus (principu “piesārņotājs maksā”), lai nodrošinātu apmierinošu ūdens resursu stāvokli.

1.6

EESK aicina Komisiju precizēt jēdzienu “ūdens resursu noslodze”. Ja ņem vērā klasisko definīciju (pieprasījums pēc ūdens pārsniedz pieejamos resursu), tad pastāv risks, ka reakcija seko pārāk vēlu (mežu bojāeja u. tml.). Tādēļ papildus minimālo ekoloģisko plūsmu definēšanai jānosaka arī brīdinājumu līmeņi, kas ļauj sākt preventīvus pasākumus, pirms šīs minimālās robežvērtības tiek sasniegtas, lai novērstu jebkuru kritisku situāciju.

1.7

EESK aicina Komisiju ar kohēzijas politikas instrumentu (ERAF, ESF, ES teritoriālā sadarbība) palīdzību

mudināt reģionālās un vietējās pašvaldības izvērst notekūdeņu attīrīšanas iekārtās terciāro apstrādi,

aicināt ekonomikas dalībniekus lielāku uzmanību pievērst īpašumu noturīgumam pret klimata pārmaiņām, priekšroku dodot ūdens resursu aizsardzības dabīgajiem mehānismiem (augsne, augi u. tml.), piemēram, izmantojot augsnes kvalitātes rādītāju C/N (oglekļa un slāpekļa attiecība),

īstenot labākās iniciatīvas (programma LIFE u.c.).

1.8

EESK aicina Komisiju izplatīt labākās pieejamās metodes. Ūdens apgādes cikla noslēgšana ir mērķis, kas vairs nešķiet nereāls, ja ņem vērā panākto progresu, piemēram, papīra rūpniecībā. Tomēr EESK uzskata, ka ir jāizstrādā standarti un regulējums, lai samazinātu noplūdi ūdens sadales tīklos.

1.9

EESK aicina Komisiju izstrādāt tiesību aktu, lai noteiktu pienākumu pakāpeniski arvien vairāk orientēties uz ūdens resursu apsaimniekošanas (patēriņa uzskaites, piegādes, attīrīšanas utt.) efektivitāti. Turklāt nevajadzētu koncentrēties vienīgi uz mājsaimniecību patēriņu. Nevar arī aprobežoties ar brīvprātīgiem pasākumiem. Integrēta apsaimniekošana attiecas uz katru konkrēto sateces baseinu.

1.10

EESK aicina Komisiju paplašināt to piesārņojošo vielu (nanoelementu, kancerogēnu un mutagēnu ķīmisko molekulu, reproduktīvajai funkcijai toksisku vielu) sarakstu, kuras nedrīkst atrasties virszemes ūdeņos vai gruntsūdeņos, lai tādējādi aizsargātu iedzīvotāju veselību (2) un izstrādātu ieteikumus attīrīto ūdeņu atkārtotai izmantošanai. EESK uzsver, ka ļoti noderīgs ir Eiropas Vides aģentūras (EVA) ziņojums Nr. 1/2013 “Novēloti gūtās mācības no agrīniem brīdinājumiem II” (3).

1.11

EESK atgādina par savām bažām saistībā ar finanšu kompensācijām pārvades jomā un aicina Komisiju būt ļoti piesardzīgai. Ikviens projekts ir obligāti jāpublisko (Orhūsas konvencija) un publiski jāapspriež. EESK norāda, ka pārvades sistēma — neatkarīgi no tā, vai šī pārvade tiek finansiāli kompensēta vai ne, — būtu netaisnīga un nelabvēlīga vistrūcīgākajiem iedzīvotājiem.

2.   Vispārīga informācija

2.1

Ūdens pamatdirektīvā 2000. gadā tika noteikts juridiskais pamats, lai aizsargātu un atjaunotu ES ūdens resursus, kā arī nodrošinātu to ilgtspējīgu izmantošanu ilgtermiņā. Ūdens pamatdirektīvas vispārīgais mērķis ir panākt, lai visi ES ūdeņi (neatkarīgi no tā, vai tie ir ezeri, upes vai gruntsūdeņi) līdz 2015. gadam būtu labā stāvoklī.

2.2

Komisija konstatēja, ka bieži vien iestādēm neizdodas apvienot efektivitātes un taisnīguma mērķus (tāpēc būtu loģiski piemērot principu “piesārņotājs maksā”, atceļot neproduktīvas vai kaitīgas subsīdijas), lai tādējādi līdzsvarotu ieņēmumus un ieguldījumu izdevumus.

2.3

Komisija 2012. gada 14. novembrī publiskoja tiesību aktu kopumu ūdens resursu jomā (Blueprint Package), kas sastāv no trim daļām:

paziņojums par Eiropas ūdens resursu aizsardzības konceptuālo plānu;

ziņojums par Eiropas ūdens trūkuma un sausuma novēršanas politikas novērtējumu;

ziņojums par Ūdens pamatdirektīvas īstenošanu un upju baseinu apsaimniekošanas plāns.

2.3.1

Tā kā ūdens resursi ir dzīvībai svarīgi resursi, to apsaimniekošana ir saistīta gan ar mērķiem, kas svarīgi ES iedzīvotājiem, gan ar uzdevumiem vajadzīgās pieredzes apgūšanai. Tehnisko un ietekmes novērtējumu kopsavilkumi ir pietiekami nozīmīgi, lai tos izplatītu pilsoniskās sabiedrības organizācijām un lai tie būtu pieejami dažādās ES oficiālajās valodās.

2.3.2

Komisijas priekšlikumu pamatā ir dažādi dokumenti, tostarp šādi Eiropas Vides aģentūras sagatavotie dokumenti:

“Ceļā uz ūdens resursu efektīvu izmantošanu Eiropā” (Towards efficient use of water ressources in Europe), Ziņojums Nr. 1/2012, 68 lpp.;

“Eiropas ūdeņu stāvokļa un problēmu novērtējums” (European waters – assessment of status and pressures), Ziņojums Nr. 8/2012, 96 lpp.;

“Eiropas ūdeņu pašreizējais stāvoklis un turpmākie uzdevumi” (European waters – current status and future challenges), kopsavilkums, 51 lpp.;

“Eiropas ūdens resursi neaizsargātības apstākļos” (Water resources in Europe in the context of vulnerability), Ziņojums Nr. 11/2012, 92 lpp.

2.3.3

Novērtēt Eiropas ūdens trūkuma un sausuma novēršanas politiku ir lietderīgi, jo pieprasījums pieaug, taču resursu apjoms nepalielinās, turklāt vairākos ANO ziņojumos norādīts, ka sausuma līnija virzās uz ziemeļiem.

2.4

Ūdens resursu aizsardzības konceptuālajā plānā ir paredzēta trīspakāpju pieeja, ko papildina pasākumi, kuri īstenojami 25 posmos:

uzlabot esošās ES ūdens resursu politikas īstenošanu, pilnībā izmantojot pašreiz spēkā esošo tiesību aktu piedāvātās iespējas;

veicināt ūdens resursu politikas mērķu integrāciju citās atbilstošās darbības jomās, piemēram, lauksaimniecībā, zivsaimniecībā, atjaunojamu energoresursu un transporta politikā, kohēzijas politikas fondos un struktūrfondos;

novērst nepilnības esošajā regulējumā, it īpaši saistībā ar instrumentiem, kuri vajadzīgi, lai panāktu racionālāku ūdens izmantošanu.

2.5

Ūdens resursu aizsardzības konceptuālā plāna grafiks ir cieši saistīts ar ES stratēģijas “Eiropa 2020” grafiku, bet jo īpaši ar Ceļvedi par resursu efektīvu izmantošanu, kurā konceptuālais plāns veido sadaļu attiecībā uz ūdens resursiem.

2.6

EESK 2010. gada 22. septembrī publiskoja informatīvu ziņojumu “Pienācīgas kvalitātes nodarbinātība un ilgtspējīga attīstība Vidusjūras reģionā: saldūdens, jūras ūdens un notekūdeņu attīrīšanas nozares”, ko pieņēma REX specializētā nodaļa un ko 2010. gada novembrī iesniedza Euromed valstu Ekonomikas un sociālo lietu padomju un tām līdzīgu iestāžu samitā. Minētajā ziņojumā ir atspoguļoti problēmjautājumi saistībā ar sausumu Vidusjūras reģionā, tā sociālās sekas un attiecīgo projektu finansēšanas nosacījumi. Pēc prezidentvalsts Ungārijas pieprasījuma Komiteja 2011. gada 15. jūnijā izstrādāja izpētes atzinumu par tematu “Ūdens politikas iekļaušana citās ES politikas jomās” (4). Komiteja 2012. gada 23. maijā pieņēma atzinumu par tematu “Prioritārās vielas ūdens resursu politikas jomā” (5). Savukārt 2012. gada 13. decembrī EESK pieņēma atzinumu par tematu “Eiropas inovācijas partnerība ūdens resursu jomā” (6). Mēs aicinām iepazīties arī ar atzinumiem par tematu “Augsnes aizsardzības tematiskās stratēģijas īstenošana” (7) un “Septītā vides rīcības programma” (8).

3.   Vispārīgas piezīmes

3.1

EESK tāpat kā Komisija atzīst, ka Ūdens pamatdirektīva ir piemērots instruments, lai Eiropā panāktu labu ūdens ekoloģisko stāvokli. Taču šo mērķi varēs sasniegt tikai tad, ja datubāzu pārvaldību veiks neatkarīgas struktūras un ja tiks pastiprināta direktīvas īstenošana. Kaut arī konceptuālajā plānā novērtēts ūdens apsaimniekošanā panāktais progress un ierosināti vairāki līdz 2020. gadam īstenojami pasākumi, tomēr līdz 2015. gadam 47 % gadījumu netiks sasniegts labs ūdens resursu stāvoklis.

3.2

Lai arī Ūdens pamatdirektīva pieņemta jau 2000. gadā, dažas dalībvalstis nesteidzas to īstenot; tas savukārt kavē panākt labu ūdens resursu stāvokli. EESK uzskata, ka ūdens resursu apsaimniekotājiem, nosakot ūdens cenu un sanitārijas nodevu tarifus, vienmēr un visur jāievēro princips “piesārņotājs maksā”, un iesaka plānu piemērot gan reģionos, kuros trūkst ūdens resursu, gan reģionos, kuros to ir pārāk daudz.

3.2.1

EESK pauž nožēlu, ka dalībvalstis kavējas ar Ūdens pamatdirektīvas īstenošanu un liedz iedzīvotājiem izmantot labākas kvalitātes ūdens resursus. Tādēļ Komiteja pauž nedalītu atbalstu Komisijai, lai tā noteiktu pienākumu visām dalībvalstīm ievērot Ūdens pamatdirektīvas noteikumus.

3.3

Tomēr EESK ar bažām konstatējusi, ka Komisija nav ierosinājusi pietiekami daudz jaunu pasākumu, kas uzlabotu ūdens resursu apsaimniekošanas efektivitāti. Tiek prognozēts, ka līdz 2030. gadam pieprasījums varētu pārsniegt piedāvājumu par 40 %. Tas nozīmē, ka resursu nepietiekamība skars lielāko daļu dalībvalstu. Komisijas pieeja ir saistīta ar ievērojamu risku, jo tās pamatā ir vienīgi esošie instrumenti, bet papildus ekodizaina direktīvai netiek ierosināta apsaimniekošanas politika atkarībā no produkta, lai apmierinātu mājsaimniecību, rūpniecības (arī karjeru) un lauksaimniecības patēriņa vajadzības. Šajā situācijā arvien vairāk ūdensteču varētu izžūt vai tikt piesārņotas. EESK ir nobažījusies, ka iedzīvotājiem arī turpmāk būs jāmaksā nodevas, lai subsidētu tādas ražošanas sistēmas, kas neatbilst ilgtspējīgas attīstības perspektīvai. Integrēta ūdens resursu apsaimniekošana ir tikai vispārīga atsauce; tādēļ ir jāprecizē, ar kādiem nosacījumiem to piemēro visiem sateces baseiniem.

3.4

EESK pozitīvi vērtē ekosistēmu saglabāšanas pasākumus un atbalsta iniciatīvu par dabisko ūdens nesējslāņu aizsardzību. Šai iniciatīvai ir priekšrocības, ņemot vērā sugu un ekosistēmu pielāgošanās spēju klimata pārmaiņām, sevišķi, ja to papildina atbilstoši pasākumi kopējās lauksaimniecības politikas un lauku attīstības politikas jomā. Diemžēl Komisija nav pietiekami uzsvērusi ūdens un klimata savstarpējo saikni. Ir jānosaka pasākumi, kas veicinātu lietus ūdens uzsūkšanos augsnē un nonākšanu gruntsūdeņos.

4.   Īpašas piezīmes

4.1

Jautājums par ūdens resursiem ir būtisks, jo tie ir vitāli svarīgi cilvēkiem un dabas ekosistēmām, kā arī veido visas cilvēces kopīgo mantojumu.

4.2

Ūdens resursu un ūdens attīrīšanas politikai jāiekļaujas ilgtspējīgas attīstības pieejā, kas nodrošinātu, ka šie resursi apmierina iedzīvotāju pašreizējās vajadzības un tiek aizsargāti nākamo paaudžu vajadzībām. Gan Eiropā, gan citviet pasaulē daudziem cilvēkiem šie vitāli svarīgie resursi nav pieejami. Apvienoto Nāciju Organizācijas atziņa, ka piekļuve dzeramajam ūdenim pietiekamā daudzumā un sanitārijai ir vispārējas tiesības, nodrošinās šīs pamattiesības vairāk nekā vienam miljonam cilvēku Eiropā, kuriem nav pieejams nekaitīgs, tīrs ūdens par pieņemamu cenu, un vairākiem miljoniem ES iedzīvotāju, kuriem nav pieejama nekāda sanitārijas sistēma (9).

4.3

Šajā nolūkā EESK aicina Eiropas Komisiju ierosināt tiesību aktu, ar ko piekļuve dzeramajam ūdenim un sanitārijai kļūtu par cilvēktiesībām tādā nozīmē, kā to atzīst ANO, kā arī veicināt ūdens piegādi un sanitāriju kā sabiedriskos pakalpojumus, kas ir būtiski visiem. Eiropas tiesībās vajadzētu noteikt, ka valdībām jānodrošina un jāsniedz iedzīvotājiem sanitārijas pakalpojumi un tīrs dzeramais ūdens pietiekamā daudzumā. EESK iesaka, lai

ES iestādēm un dalībvalstīm būtu pienākums nodrošināt visiem iedzīvotājiem tiesības uz ūdeni un sanitāriju,

ūdensapgāde un ūdens resursu apsaimniekošana nebūtu atkarīga tikai no iekšējā tirgus noteikumiem un lai liberalizācija un direktīva par koncesijām netiktu attiecināta uz ūdensapgādes pakalpojumiem (10),

ES aktīvāk censtos nodrošināt vispārēju piekļuvi ūdenim un sanitārijai ES teritorijā.

4.4

Piekļuve ūdenim ir pamattiesības, kas cieši saistītas ar ūdensapgādes pakalpojumiem, kā arī ar ūdens tarifu veidošanas metodi. Šajā sakarā EESK pieņem zināšanai 2012. gada janvārī uzsākto Komisijas izmeklēšanas procedūru par ūdens tirgu Francijā. Trīs vadošās daudznacionālās sabiedrības pasaules ūdens tirgū ir Francijas sabiedrības. Komiteja atbalsta šo oficiālo pretmonopola procedūru, kas ir turpinājums 2010. gada pavasarī veiktajai izmeklēšanai trijos minētajos uzņēmumos. Tas ļaus Komisijai noskaidrot, vai trīs uzņēmumi, saskaņojot ar Ūdens apsaimniekošanas uzņēmumu profesionālo federāciju (FP2E), koordinēja savu rīcību Francijas ūdens un notekūdeņu tirgos, tādējādi pārkāpjot ES konkurences noteikumus, un vai minētie uzņēmumi ir vienojušies par galapatērētājam pieprasītās cenas aspektiem. EESK ar nepacietību gaida izmeklēšanas rezultātus.

4.5

Ūdens masas pārvadei no viena sateces baseina uz citu ir vajadzīgi ievērojami ieguldījumi, turklāt tas var radīt nopietnu apdraudējumu videi un neveicina resursu lietderīgu izmantošanu; šāda pārvade palielina nevienlīdzību, jo tikai visbagātākie ekonomikas dalībnieki var atļauties maksāt vairāk par ierobežoto resursu.

4.6

Lai samazinātu noplūdi no tīkliem, paziņojumā vienīgi ieteikts izmantot labākās pieejamās metodes. Šo problēmjautājumu vajadzētu risināt, izstrādājot standartus un efektīvāku regulējumu katram upju baseinam. Standartu izstrādāšana ir izrādījusies lietderīga, lai uzlabotu pakalpojumus un ražīgumu. Komisija varētu ierosināt ūdens noplūdes samazināšanas plānu.

4.7

Ja projekta virzītājs paredzējis tādu infrastruktūras projektu, kura īstenošanas vajadzībām jāmaina ūdens masas sistēma, viņam obligāti jāievēro bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas mērķi. EESK atgādina, ka apūdeņošanas vajadzībām jau upurētas vairākas Ramsāres konvencijā definētās dabas ainavas. EESK uzsver, ka plānā nav paredzēta agrāko zaudējumu atlīdzināšana un ka priekšlikumi ir nepietiekami, jo tajos ir minēti tikai zivju ceļi un kāpņveida zivju ceļi. Diemžēl plānā nav precizēts, ka noteikti ir jāaizsargā augšsateces baseini un mazie ūdens resursi (mazie ezeri, dīķi, purvi utt.).

Briselē, 2013. gada 10. jūlijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

Henri MALOSSE


(1)  OV L 327, 22.12.2000., 1.–73. lpp.

(2)  OV C 229, 31.7.2012., 116.-118. lpp.

(3)  http://www.eea.europa.eu/fr/pressroom/newsreleases/ce-que-coute-d2019ignorer-les

(4)  OV C 248, 25.8.2011., 43.-48. lpp.

(5)  OV C 229, 31.7.2012., 116.-118. lpp.

(6)  OV C 44, 15.2.2013., 147.-152. lpp.

(7)  OV C 168, 20.7.2007., 29.-33. lpp.

(8)  OV C 161, 6.6.2013., 77.-81. lpp.

(9)  OV C 44, 15.2.2013., 147.-152. lpp.

(10)  OV C 191, 29.6.2012., 84.–96. lpp.


I PIELIKUMS

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinuma

Šāds pretatzinums ieguva vismaz ceturtdaļu balsu, taču tika noraidīts debašu laikā:

Aizstāt visu atzinuma teksta ar šādu jaunu tekstu:

1.   Secinājumi un ieteikumi

1.1

Ūdens ir būtisks cilvēkiem, dabai un ekonomikai. Tas pastāvīgi atjaunojas, taču tā resursi nav neierobežoti, un to nevar aizstāt ar citiem resursiem.

1.2

Pēdējās desmitgadēs ir gūti ievērojami panākumi Eiropas ūdeņu piesārņošanas samazināšanā, tādējādi sekmējot ūdens kvalitātes uzlabojumus. Tomēr informācija liecina, ka vairāk nekā pusi virszemes ūdenstilpju Eiropā raksturo neapmierinošs ekoloģiskais stāvoklis vai potenciāls, un būs vajadzīgi papildu pasākumi, lai sasniegtu Ūdens pamatdirektīvas mērķi.

1.3

Konceptuālajā plānā ir atzīts, ka ūdens vide visā ES ievērojami atšķiras, tādēļ netiek ierosināti universāli risinājumi, ņemot vērā subsidiaritātes principu un proporcionalitātes principu.

1.4

Komiteja atzinīgi vērtē ūdens jomas Konceptuālā plāna sagatavošanas stadijā veiktā darba apjomu un kvalitāti. Dokuments ir izstrādāts, rūpīgi izvērtējot ūdens problēmu jomā gūto pieredzi, kas ir apkopota Upju baseinu apsaimniekošanas plānos (RBMP), kā arī ekspertu sniegto informāciju.

1.5

Visi četri vides tiesību pamatprincipi ir piemēroti atbilstošā veidā, lai risinātu daudzās problēmas un atbalstītu humāno principu attiecībā uz piekļuvi nekaitīgam dzeramajam ūdenim un sanitārijas pamatpakalpojumiem pasaules mērogā.

1.6

EESK augstu novērtē koncepciju par upju baseiniem kā pamatelementiem ES ūdens resursu politikas jomā, kas sekmē sadarbību starp dalībvalstīm, lai visefektīvākajā veidā risinātu svarīgākās problēmas.

1.7

Lai gan EESK uzskata, ka konceptuālais plāns un visi attiecīgie pavaddokumenti ir ļoti labi izstrādāti, ir nepieciešams pievērst vēl lielāku uzmanību plānoto darbību īstenošanai.

1.8

Esošo reglamentējošo pasākumu (1. daļa) īstenošanā būtu jāpievērš uzmanība izkliedēto piesārņojuma avotu samazināšanai. Īstenošana būtu pienācīgi jāstimulē atbilstoši konkrētajiem apstākļiem katrā upes baseinā.

1.9

Principa “piesārņotājs maksā” piemērošana prasa atbilstošus mērījumus un uzraudzību, lai izveidotu stabilu pamatu papildu pasākumiem. Tomēr šādām prasībām jābūt proporcionālām, ņemot vērā vietējos apstākļus un risināmo problēmu smaguma pakāpi.

1.10

Konceptuālais plāns pamatoti paredz turpmāk izstrādāt ūdens resursu pārskatus kopīgi ar dalībvalstīm un EEZ. Šādi pārskati ļaus upju baseinu apsaimniekotājiem aprēķināt, cik daudz ūdens resursu var izmantot un cik daudz ir jāatstāj, lai saglabātu ekosistēmas funkcijas (ekoloģiskās plūsmas).

1.11

Nelikumīga ieguve ir nopietna problēma dažos ūdens resursu noslodzes skartajos reģionos. Pētījumi, lai izmēģinātu COPERNICUS/GMES datus, ļautu dalībvalstīm identificēt nelikumīgu ieguvi.

1.12

Komiteja uzsver nepieciešamību saskaņot ūdens resursu programmu ar KLP, izmantojot šo īpašo iespēju, kad Parlaments, Padome un Komisija noteiks programmu turpmākajiem septiņiem gadiem. Šo iespēju nedrīkst neizmantot.

1.13

Pretplūdu pasākumiem (ļoti aktuāli patlaban Centrāleiropā) ir vajadzīgs saskaņots finansējums, tostarp no struktūrfondu / kohēzijas fondu līdzekļiem. Turklāt daži no plānotajiem pasākumiem (reakcija uz iepriekšējiem plūdiem) nav pabeigti dažādu administratīvo šķēršļu dēļ.

1.14

Komiteja jau ir atzinīgi novērtējusi inovācijas partnerības tādās jomās kā ūdens apsaimniekošana, lauksaimniecības ražīgums un ilgtspēja. Jāuzsver, ka šīs iniciatīvas ir izstrādātas augšupējā virzienā.

1.15

Arī politikas darbības ārpus saldūdens jomas var būt nozīmīgas, lai mazinātu ūdens piesārņošanu. Piemēram, tiesību akti par pesticīdu ilgtspējīgu lietošanu, rūpnieciskajām emisijām, farmācijas produktiem, kā arī REACH regula, ir jāsaskaņo ar Ūdens pamatdirektīvu.

1.16

Trūkumu novēršana esošajā sistēmā ir pamatoti vērsta uz lielāku ūdens izmantošanas efektivitāti, turklāt izšķirīga nozīme ir ūdens atkārtotas izmantošanas potenciāla palielināšanai. Lai sasniegtu vajadzīgos un gaidāmos rezultātus, pirmām kārtām ir jānosaka kritēriji drošai ūdens atkārtotai izmantošanai.

1.17

Visbeidzot, Komiteja atzīmē svarīgos augsnes un mežu apsaimniekošanas aspektus, kas ir cieši saistīti ar ūdens tematiku.

1.18

EESK brīdina, ka konceptuālajā plānā izvirzīto mērķu īstenošanā ir iespējami šķēršļi. Visām konceptuālā plāna īstenošanā iesaistītajām pusēm būtu jāapzinās šie riski un savas kompetences ietvaros vajadzētu darīt visu iespējamo, lai tos pēc iespējas novērstu. Pilsoniskā sabiedrība būtu cieši jāiesaista šajā sarežģītajā procesā, nodrošinot atbilstošu informāciju, īstenojot savas pilnvaras saistībā ar politikas lēmumiem un pielāgojot savas darbības ūdens problēmām.

2.   Vispārēja informācija - Komisijas dokumenti

2.1

Ūdens ir būtisks cilvēkiem, dabai un ekonomikai. Tas pastāvīgi atjaunojas, taču tā resursi nav neierobežoti, un to nevar aizstāt ar citiem resursiem. Saldūdens veido tikai aptuveni 2 % no visa uz planētas pieejamā ūdens daudzuma, un konkurējošā pieprasījuma dēļ pasaulē līdz 2030. gadam varētu būt 40 % liels ūdensapgādes trūkums.

2.2

Dokumentos, kas iesniegti šajā paketē, ietilpst divi svarīgi ziņojumi un galveno nepieciešamo pasākumu plāns:

Ziņojums par Ūdens pamatdirektīvas (2000/60/EK) īstenošanu — Upju baseinu apsaimniekošanas plāni;

Ziņojums par Eiropas ūdens trūkuma un sausuma novēršanas politikas novērtējumu;

Eiropas ūdens resursu aizsardzības konceptuālais plāns.

2.3

Turklāt ir pieejami daudzi pētījumi, kuri norāda uz ūdens problēmu daudzšķautņainību. Ciktāl ir redzams no iesniegtajiem dokumentiem, galvenie jautājumi ir risināti Ūdens resursu konceptuālajā plānā.

2.4

Lai nodrošinātu skaidrību un īstenošanas atbalstu, ir izstrādātas 26 vadlīnijas par dažādiem Ūdens pamatdirektīvas ieviešanas aspektiem saskaņā ar Ūdens pamatdirektīvas īstenošanas vienoto stratēģiju (CIS) atklātā, uz līdzdalību balstītā procesā, iesaistot plašu ieinteresēto personu loku.

2.5

Sabiedriskajā apspriešanā konstatēja, ka Ūdens pamatdirektīvas īstenošanas vienotajā stratēģijā pilnībā vai daļēji ir risināti pareizie jautājumi un ka sniegtie ieteikumi ir bijuši noderīgi ES ūdens resursu politikas praktiskajā īstenošanā. Tomēr dažos jautājumos (piemēram, izmaksu un ieguvumu analīze, mērķu noteikšana) ir vajadzīga lielāka skaidrība, un vadlīniju lietderība būtu bijusi lielāka, ja tās būtu iestrādātas jau agrāk īstenošanas grafikā.

2.6

Progress, kas panākts, ūdens resursu jomas mērķiem piemērojot visaptverošu, ekosistēmisku pieeju, joprojām šķiet nepietiekams. Nākotnē var būt nepieciešams pārskatīt laba stāvokļa definīciju, lai nodrošinātu, ka tā ir pietiekami plaša, lai novērstu turpmāku stāvokļa pasliktināšanos. Turklāt tagad ir daudz vairāk ņemta vērā ekosistēmu pakalpojumu aizsardzības nozīme.

2.7

“Veselīguma pārbaudes” pētījumā ir konstatētas šādas svarīgākās problēmas, kas jārisina.

Ūdens kvalitāte. Informācija, kas sniegta pirmajā (2009.g.) Upju baseinu apsaimniekošanas plānā (UBAP), liecina, ka vairāk nekā puse virszemes ūdenstilpju Eiropā neatbilst laba ekoloģiskā stāvokļa kritērijiem. Līdzās pasākumiem, kas noteikti saskaņā ar agrākajām direktīvām (Nitrātu, Pilsētu notekūdeņu, Rūpnieciskās emisijas direktīvas), būs vajadzīgas papildu darbības, lai sasniegtu Ūdens pamatdirektīvas mērķus.

Ūdens trūkums izplatās Eiropā. Lielās platībās, it īpaši Eiropas dienvidos, ir vērojams ūdens trūkums, savukārt konkurējošs pieprasījums visā kontinentā pieaug. Vairākos Eiropas reģionos ūdens trūkums rada tūlītējus un ilgtermiņa draudus ekosistēmām un lauksaimniecības, rūpniecības un individuālo lietotāju apgādei ar ūdeni.

Plūdu un sausuma biežums un intensitāte, kā arī to ietekme uz vidi un ekonomiskais kaitējums, pēdējo trīsdesmit gadu laikā ir palielinājušies. To var izskaidrot gan ar klimata pārmaiņām, gan ar citiem antropogēnās ietekmes veidiem (t.i., zemes izmantojuma izmaiņām). Kopš 1998. gada plūdi Eiropā izraisījuši ap 700 nāves gadījumu, piespieduši apmēram pusmiljonu cilvēku mainīt dzīvesvietu un radījuši vismaz 25 miljardus euro [apdrošinātus] ekonomiskos zaudējumus.

Cita būtiska ietekme uz ES ūdeņiem rodas no piesārņojošo vielu iekļūšanas, hidromorfoloģiskajām izmaiņām un ūdens ieguves, kas galvenokārt ir saistīta ar demogrāfisko pieaugumu, zemes izmantošanu un saimniecisko darbību.

2.8

Pēdējās desmitgadēs ir gūti ievērojami panākumi Eiropas ūdeņu piesārņošanas samazināšanā, tādējādi sekmējot ūdens kvalitātes uzlabojumus. Tomēr pirmajā UBAP sniegtā informācija liecina, ka vairāk nekā pusi virszemes ūdenstilpju Eiropā raksturo neapmierinošs ekoloģiskais stāvoklis vai potenciāls, un būs vajadzīgi papildu pasākumi, lai sasniegtu Ūdens pamatdirektīvas mērķi. Ietekme, kura skar lielāko daļu virszemes ūdenstilpju, ir piesārņojums no izkliedētiem avotiem, kas izraisa barības vielu bagātināšanos un hidromorfoloģisko ietekmi, kas izmaina dzīvotnes.

2.9

Konceptuālajā plānā ir atzīts, ka ūdens vide visā ES ievērojami atšķiras, tādēļ, ievērojot subsidiaritātes principu, netiek ierosināti universāli risinājumi. Plānā ir uzsvērti galvenie temati, kas ietver zemes izmantojuma uzlabošanu, ūdens piesārņojuma novēršanu, ūdens izmantošanas efektivitātes un ilgtspējas palielināšanu, kā arī pārvaldības uzlabošanu ūdens resursu apsaimniekošanas jomā.

2.10

Konceptuālajā plānā ir norādīti daudzi īpaši pasākumi/programmas/darbības, lai risinātu problēmas dažādos līmeņos, un tie ir atspoguļoti trīs darbības virzienos:

īstenošana;

ūdens politikas iekļaušana citās ES politikas jomās;

nepilnību novēršana tiesiskajā regulējumā.

Pasākumi jau tiek īstenoti, un tos ir plānots pabeigt līdz 2016. gadam, izņemot ilgtermiņa pasākumus/programmas, kas jāpabeidz līdz 2021. gadam.

3.   Vispārīgas piezīmes

3.1

Komiteja atzinīgi vērtē Konceptuālā plāna sagatavošanas stadijā veiktā darba apjomu un kvalitāti. Dokuments ir izstrādāts, rūpīgi izvērtējot gan ūdens problēmu jomā gūto pieredzi, kas ir apkopota Upju baseinu apsaimniekošanas plānos, gan arī ekspertu sniegto informāciju. Turklāt jāatzīmē, ka ūdens resursu tiesības Eiropas valstīs vienmēr ir bijušas daļa no juridiskās struktūras, tādējādi šajā jomā gūta arī ilgstoša pieredze.

3.2

Visi četri vides tiesību pamatprincipi ir piemēroti atbilstošā veidā, lai risinātu daudzās problēmas un atbalstītu principu par piekļuvi nekaitīgam dzeramajam ūdenim un sanitārijas pamatpakalpojumiem pasaules mērogā.

3.3

Konceptuālajā plānā ir ne tikai formāli atzīta lielā daudzveidība, kas Eiropas Savienībā piemīt dabas apstākļiem ūdens jomā, bet arī ierosināti praktiski pasākumi, kas vērsti uz galvenajām konkrētajām problēmām atsevišķos reģionos / upju baseinos. EESK augstu novērtē koncepciju par upju baseiniem kā ES ūdens resursu politikas pamatelementiem, kas sekmē sadarbību starp dalībvalstīm, lai visefektīvākajā veidā risinātu svarīgākās problēmas.

3.4

Komiteja arī atzinīgi novērtē “Veselīguma pārbaudes” dokumentu (1), kas ir viens no pirmajiem šāda veida dokumentiem un kas satur vērtīgu novērtējumu gan par pašu ūdens resursu politiku, gan par tās nozīmi visa tiesību aktu kopuma kontekstā attiecīgajās politikas jomās.

3.5

Lai gan EESK uzskata, ka konceptuālais plāns un visi attiecīgie pavaddokumenti ir ļoti labi izstrādāti, ir nepieciešams pievērst vēl lielāku uzmanību plānoto darbību īstenošanai. Kā vienmēr, šajā gadījumā īstenošana varētu būt sarežģīta, un tai tagad būtu jākļūst par galveno prioritāti. Lai sekmīgi īstenotu šo plānu, būtu jāizmanto visi iespējamie politiskie centieni, stimuli un sistēmas/projektu vadības metodes.

4.   Īpašas piezīmes

4.1

Spēkā esošo reglamentējošo pasākumu (1. daļa) īstenošanā būtu jāpievērš uzmanība izkliedēto piesārņojuma avotu samazināšanai, pastiprinot/nostiprinot rīcības programmas nitrātu jomā. Būtu rūpīgi jāanalizē atpalikšanas iemesli un pienācīgi jāstimulē nepieciešamie uzlabojumi atbilstoši specifiskajiem apstākļiem konkrētu upju baseinos.

4.2

Šajā gadījumā piemēro arī “piesārņotājs maksā” principu, tomēr šādam pienākumam jābūt skaidri definētam un pamatotam ar reāliem pieņēmumiem/novērtējumiem par ūdens ciklu. Piesārņotājam būtu jāmaksā par pierādītu reālu piesārņojumu, par ko tas ir atbildīgs.

4.3

Centieni vēl vairāk ierobežot piesārņojumu no rūpnieciskiem stacionāriem avotiem balstās uz Rūpniecisko emisiju direktīvu. Proporcionalitātes princips jāpiemēro kopā ar “piesārņotājs maksā” principu, un tas ir skaidri noteikts attiecībā uz stacionāriem piesārņojuma avotiem.

4.4

Principa “piesārņotājs maksā” piemērošana prasa atbilstošus mērījumus (tilpumu) un, iespējams, uzraudzību (attiecībā uz piesārņojošām vielām), lai izveidotu stabilu pamatu papildu pasākumiem. Šādām prasībām jābūt proporcionālām, un jāņem vērā vietējie apstākļi un risināmo problēmu smaguma pakāpe.

4.5

Diemžēl daudzviet Eiropā vēl joprojām nav pieejama pilnīga ūdens plūsmu aina. Konceptuālais plāns pamatoti paredz turpmāk izstrādāt ūdens resursu pārskatus kopīgi ar dalībvalstīm un EEZ. Šādi pārskati ļaus upju baseinu apsaimniekotājiem aprēķināt, cik daudz ūdens resursu var izmantot un cik daudz ir jāatstāj, lai saglabātu ekosistēmas funkciju (ekoloģiskās plūsmas). Komiteja stingri iesaka pēc iespējas īsā laikā pabeigt minēto pasākumu.

4.6

Daudzviet Eiropā nesaprātīga apūdeņošanas izmantošana neļauj panākt labu ūdens stāvokli. Nelikumīga ieguve ir nopietna problēma dažos ūdens resursu noslodzes skartajos reģionos. COPERNICUS/GMES datu izpēte ļautu dalībvalstīm apzināt nelikumīgu ieguvi, un šādiem uzdevumiem būtu turpmāk jābūt ES nozīmes GMES projekta pamatā.

4.7

Komiteja uzskata, ka ir svarīgi izstrādāt kopēju metodoloģiju izmaksu segšanai, kas dotu iespēju iegūt salīdzināmus rezultātus visā ES. Tas nodrošinātu to, ka visiem ūdens izmantotājiem ir atbilstīgi stimuli efektīvai ūdens izmantošanai.

4.8

EESK norāda uz vairākiem iniciatīvu un pieeju piemēriem ūdens resursu noslodzes skartajos reģionos, ko darīja zināmus Komitejā rīkotajā atklātajā uzklausīšanā. Ir publicēti arī vairāki pētījumi par efektīvu ūdens izmantošanu (“more crop per drop”). Tajos gūtās atziņas varētu izmantot, lai ūdens resursu noslodzes skartajos reģionos tuvinātu lauksaimniecības vajadzības un pieejamos ūdens resursus. Šādu sensitīvu jautājumu risināšanā būtu jāpiemēro proporcionalitātes princips.

4.9

Ūdens apsaimniekošanas politikas mērķu integrēšanai pārējās ES politikas jomās (2. daļa) arī ir vajadzīgi daudzi pasākumi, kas uzskaitīti konceptuālā plāna rīcības plānā.

4.10

Komiteja uzsver nepieciešamību saskaņot ūdens resursu programmu ar KLP, izmantojot šo īpašo iespēju, kad Parlaments, Padome un Komisija noteiks programmu turpmākajiem septiņiem gadiem. Šo izdevību nevajadzētu palaist garām šādās jomās:

Ūdens pamatdirektīvā noteikto pamatpasākumu iekļaušana savstarpējās atbilstības sistēmā;

1. pīlāra ekoloģizācija, it īpaši ekoloģiski nozīmīgās platībās;

lauku attīstības programmu izstrādāšana, lai risinātu ar ūdens apgādi saistītus jautājumus;

KLP 2. pīlāra finansēšana pilnveidotām efektīvām apūdeņošanas sistēmām (pievienojot ekoloģiskus nosacījumus, piemēram, mērīšanu);

dabīgo ūdensaiztures pasākumu — palieņu, mitrāju, buferjoslu izveides gar upju krastiem — īstenošanas veicināšana, jo tie ir galvenie pasākumi ekosistēmas funkcijas atjaunošanai. Finansējumam 2. pīlāra mērķa jomās ir izšķiroša nozīme. Būtu jācenšas veicināt arī pasākumus, kas ietverti tādās programmās kā LIFE+, “Apvārsnis 2020” utt.

4.11

Pretplūdu pasākumiem (ļoti aktuāli patlaban Centrāleiropā) ir vajadzīgs arī saskaņots finansējums, iespējams, no struktūrfondu līdzekļiem. Turklāt daži no plānotajiem pasākumiem (reakcija uz iepriekšējiem plūdiem) nav pabeigti dažādu administratīvo šķēršļu dēļ. Šādiem ārkārtas pasākumiem būtu vajadzīgs arī ārkārtas administratīvais režīms.

4.12

Komiteja atzinīgi vērtē inovācijas partnerības tādās jomās kā ūdens apsaimniekošana, lauksaimniecības ražīgums un ilgtspēja. Jāuzsver, ka minētās iniciatīvas dalībvalstīs attīstās augšupēji, un Komisija pilda koordinatora funkcijas. Šāda attiecīgo dalībnieku iesaistīšana to atbilstīgajās darbības jomās palielina sekmīgas īstenošanas izredzes.

4.13

Ūdens piesārņojuma novēršanā nozīmīgi var būt arī tādi politikas pasākumi, kas neskar saldūdens jomu. Piemēram, tiesību aktiem par pesticīdu ilgtspējīgu lietošanu un rūpnieciskajām emisijām, farmācijas produktiem, kā arī REACH regulai, ir jāatbilst konceptuālajā plānā paredzētajiem pasākumiem.

4.14

Trūkumu novēršana esošajā sistēmā (3. daļa) ir pamatoti vērsta uz lielāku ūdens izmantošanas efektivitāti, tostarp uz būtisko aspektu — ūdens atkārtotas izmantošanas potenciāla palielināšanu. Lai sasniegtu vajadzīgos un sagaidāmos rezultātus, pirmām kārtām ir jānosaka kritēriji drošai ūdens atkārtotai izmantošanai. Atkārtota izmantošana būtu dabiska tajās pašās vai līdzīgās iekārtās, bet otrreizēji izmantojama ūdens kaskādveida novadei no viena lietotāja/iekārtas uz citu lietotāju/iekārtu ir nepieciešama vajadzīgo tilpumu un kvalitātes pienācīga līdzsvarošana.

4.15

Piemēram, pilnīga ūdens kontūru slēgšana pat vienas operācijas ietvaros ir gandrīz neiespējama, jo šajās kontūrās aizvien pieaug neorganisko sāļu saturs. Tāpēc jānosaka drošs līdzsvars, lai attiecīgie procesi noritētu netraucēti.

4.16

Visbeidzot, Komiteja atzīmē svarīgus augsnes un mežu apsaimniekošanas aspektus, kas ir cieši saistīti ar ūdens apsaimniekošanas jautājumiem. Tā kā dažādās politikas jomās dažreiz ir pretrunīgas prasības, kļūst sarežģīti nodrošināt neproduktīvos pakalpojumus, ko sniedz mežu resursi, piemēram, īstenot to lomu kā galvenajam svaiga ūdens dabiskas saglabāšanas rezervuāram un oglekļa dioksīda piesaistītājam, kā arī saistībā ar bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu utt. Dzīves cikla analīzē būtu jāatklāj visi aspekti un arī jānorāda līdzsvaroti pasākumi, kas īpaši paredzēti, lai nodrošinātu mežu funkciju izpildi Eiropas Savienībā.

4.17

Ūdens apsaimniekošanas jautājumus nevar atdalīt no jautājumiem par augsni. Komiteja aicina pievērst atbilstīgu uzmanību augsnei, lai gan tā atzīst, ka uz šiem jautājumiem attiecas subsidiaritāte. Turpmākajā darbā ar konceptuālo plānu sīkāk būtu jāpievēršas kopīgajām iezīmēm.

4.18

EESK brīdina, ka konceptuālajā plānā izvirzīto mērķu īstenošanā ir iespējami šķēršļi šādās jomās:

tirgus nepilnības (ieņēmumu zaudējumi, izmaksu un ieguvumu sadalījums);

finansējuma trūkums, kaitīgas subsīdijas;

šķēršļi, ko rada regulējums;

koordinācijas trūkums;

politiskās gribas trūkums;

ūdens apsaimniekošanas politikas iekļaušana citu nozaru politikā joprojām ir retorisks jautājums.

Visām konceptuālā plāna īstenošanā iesaistītajām pusēm būtu jāapzinās iespējamie riski un savas kompetences ietvaros vajadzētu darīt visu iespējamo, lai tos novērstu. Pilsoniskā sabiedrība būtu cieši jāiesaista šajā sarežģītajā procesā, nodrošinot atbilstošu informāciju, tai īstenojot savas pilnvaras saistībā ar politikas lēmumiem un pielāgojot savu rīcību ūdens problēmām.

Balsošanas rezultāts

Par

112

Pret

129

Atturas

12


(1)  SWD(2012) 393 final.


Top