EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009IE1469

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu Globālās krīzes ietekme uz Eiropas ražošanas un pakalpojumu nozarēm (pašiniciatīvas atzinums)

OV C 318, 23.12.2009, p. 43–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.12.2009   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 318/43


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Globālās krīzes ietekme uz Eiropas ražošanas un pakalpojumu nozarēm” (pašiniciatīvas atzinums)

2009/C 318/09

Ziņotājs: PEZZINI kgs

Līdzziņotājs: GIBELLIERI kgs

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja saskaņā ar Reglamenta 29. panta 2. punktu 2009. gada 26. februārī nolēma izstrādāt pašiniciatīvas atzinumu par tematu

Globālās krīzes ietekme uz galvenajām Eiropas ražošanas un pakalpojumu nozarēm.

Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Rūpniecības pārmaiņu konsultatīvā komisija (CCMI) savu atzinumu pieņēma 2009. gada 10. septembrī. Ziņotājs — PEZZINI kgs, līdzziņotājs — GIBELLIERI kgs.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 456. plenārajā sesijā, kas notika 2009. gada 30. septembrī un 1. oktobrī (1. oktobra sēdē), ar 156 balsīm par un 2 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

1.   Secinājumi.

1.1.   EESK ir pārliecināta, ka, ņemot vērā pašreizējās finanšu krīzes ietekmi uz svarīgām Eiropas ražošanas un pakalpojumu nozarēm, ES iestādēm un dalībvalstīm vispusīgi jāpārskata un labāk jāsaskaņo ES pasākumi un instrumenti, lai mainītu vērtību sistēmu, par prioritāti izvirzot reālo ekonomiku, kā arī uzņēmumu, darbinieku un iedzīvotāju vajadzības.

1.2.   EESK neatlaidīgi aicina ratificēt Lisabonas līgumu, lai izveidotu tādu ES institucionālo struktūru, kas spēj virzīt mūsu kontinenta attīstību uz lielāku konkurētspēju, ilgtspēju un atvērtību, izmantojot šādus instrumentus:

pasākumus uzņēmumu un darba ņēmēju sadarbības veicināšanai;

kopīgus un labāk saskaņotus pasākumus;

ātrākas lēmumu pieņemšanas procedūras;

vienkāršāku un pārredzamāku tiesisko regulējumu.

1.3.   EESK ir pārliecināta — ja Eiropas projekts tiks atjaunināts atbilstīgi Jean Monnet idejām laikā, kad tika parakstīts un īstenots Parīzes līgums, ar ko izveidoja Eiropas Ogļu un tērauda kopienu (EOTK), izdosies izveidotu pamatu Eiropas ekonomikas atveseļošanās procesam. Bažas raisa fakts, ka pašlaik spēkā esošie līgumi izrādījās nepietiekami efektīvi, lai pārvarētu krīzi un tās ekonomiskās un sociālās sekas.

1.4.   Subsidiaritātes princips jāsaprot tā sākotnējā nozīmē. Lēmumu pieņemšana un pienākumi jāuztic tam līmenim, kas no Eiropas iedzīvotāju viedokļa var to veikt visefektīvāk. Globālas problēmas var atrisināt tikai ar Eiropas un pasaules mēroga pasākumiem un instrumentiem.

1.5   EESK ir pārliecināta, ka dalībvalstu valdībām un ES Padomei jādara viss iespējamais, lai atgūtu sabiedrības uzticēšanos centieniem veidot spēcīgāku Eiropu, kuras rīcībā ir kopīgi un atzīti instrumenti un kura spēj pārvarēt pašreizējo globālo krīzi un nākamās iespējamās globālās krīzes.

1.5.1.

EESK apzinās, ka dažas valstis, kas ir Eiropas Kopienas dibinātājvalstis, sevišķi šajā krīzes laikā ir diezgan neiecietīgas pret vienotā tirgus noteikumiem tādās jomās kā konkurētspēja un valsts atbalsts. Tā ir kļūda (1).

1.5.2.

Pašreizējos apstākļos Padomei ar Eiropas Parlamenta un Komisijas atbalstu būtu jāizstrādā “stratēģisks pakts”, kurā iekļauti šādi elementi:

stingra apņemšanās veidot vienoto tirgu ar spēcīgiem instrumentiem, sevišķi tajās nozarēs, kurās vēl joprojām pastāv trūkumi (2);

apņemšanās sākt koordināciju nodokļu jomā, ne tikai respektējot valstu fiskālo suverenitāti, bet arī padziļinot sadarbību noteiktu jautājumu risināšanā;

saskaņota iespēja dalībvalstīm, kuras skārusi īpaši smaga krīze, ātrāk pievienoties euro zonai, ievērojot zināmus nosacījumus;

koordinētu, samērīgu, pārredzamu un regresīvu publisko pasākumu īstenošana, lai mazinātu sistēmisko risku un sekmētu ātru atgriešanos pie patstāvīgas darbības brīvā tirgū.

1.6.   EESK norāda — iedzīvotāji, sociālie partneri un pilsoniskā sabiedrība kopumā ir pārliecināta, ka pašreizējā krīze mudina veidot spēcīgu Eiropu, kurai ir lielākas iespējas nekā atsevišķām valstīm.

1.7.   Dalībvalstis jārosina zināmā mērā ierobežot savas intereses pārstāvības un atpazīstamības jomā, lai stiprinātu ES ietekmi pasaulē un tās demokrātiskās struktūras — Eiropas Parlamentu, Padomi un Komisiju.

1.8.   EESK ir pārliecināta, ka vispirms jāizstrādā patiešām saturīga rūpniecības politika, kuru neietekmē finanšu spekulantu lēmumi un kuras mērķis ir ilgtspējīga attīstība. Konkrētā pieredze, kas piecdesmit gados gūta rūpniecības politikā, pamatojoties uz EOTK līgumu divās svarīgās Eiropas ražošanas nozarēs, būtu jāapkopo, attiecīgi jāatjaunina, jāgroza, lai veicinātu ilgtspējīgu attīstību, un jāizmanto kā atsauce turpmākajā darbā (3).

1.9.   Tieši uzņēmumu un sociālās ekonomikas attīstība un to spēja sniegt inovatīvus risinājumus ļaus Eiropā pārvarēt krīzi un atveseļot ekonomiku.

1.10.   Lai izstrādātu attīstības stratēģiju, sociālajiem partneriem un visai organizētajai pilsoniskajai sabiedrībai jācenšas iedibināt teritoriālā sociālā atbildība, kas ļautu īstenot tādas saskaņotas stratēģijas kā

izturības un izdzīvošanas stratēģija, kas paver iespēju darboties stabilā tirgū, pateicoties īpašai specializācijai vienā un tajā pašā tirgū, izmaksu samazināšanai, izvērstai darbības dažādošanai blakusesošajos sektoros un jauniem risinājumiem;

procesu, produktu un pakalpojumu inovācijas stratēģija, kas paver iespēju apgūt jaunus tirgus un ieviest jaunas tehnoloģijas un materiālus, lai varētu ražot novatoriskus produktus;

jaunas iniciatīvas, lai attīstītu jaunus uzņēmējdarbības veidus, nozares un ierosmes. Iepriekš jāizvērtē, kādi varētu būt jauni, populāri produkti (piemēram, pirmtirgos), kuros varētu veikt jaunus ieguldījumus;

vietējā tirgvedība, kurā galvenā uzmanība pievērsta virzībai uz izcilību, izmantojot ar izpētes centriem noslēgtās vienošanās, lai sekmētu jaunu tehnoloģiju izplatību;

finansiāls atbalsts, izmantojot attīstībai paredzētus līdzekļus, tostarp EIF (4) aizdevuma garantijas;

krājaizdevu sabiedrību riska kapitāla kapitalizācija, noslēdzot vienošanos starp valsts iestādēm un banku sistēmu, lai pirmām kārtām nodarbinātības līmeņa saglabāšanas labad mikrouzņēmumiem un maziem uzņēmumiem piešķirtu maksājumu pagarinājumu;

īstermiņa parādu konsolidācija, lai mikrouzņēmumiem un maziem uzņēmumiem ļautu pievērsties ražošanai, tirdzniecībai un garantijas remontiem;

atbalsts inovatīvai pakalpojumu nozarei (videi draudzīga ekonomika), izmantojot Eiropas Sociālā fonda pavērtās jaunās apmācības iespējas;

augsta standarta personālo pakalpojumu pilnveidošana, tostarp uzlabojot un nostiprinot sociālās un veselības aprūpes sistēmu (5);

infrastruktūras pasākumu īstenošana, lai palielinātu inovatīvu risinājumu izvēles iespējas zemas oglekļa emisijas ekonomikā un radītu labvēlīgus apstākļus dzīvošanai attiecīgajā reģionā;

energoefektivitātes un vides kritēriju nostiprināšana publiskā iepirkuma procedūrās;

finansiāls atbalsts jauniem, efektīvākiem produktiem, kas aizstātu vecos;

informācijas pieejamības uzlabošana;

atvieglota izejvielu izmantošana.

1.11.   Salīdzinot stimulus rūpnieciski attīstītajās valstīs, jāsecina, ka ES dalībvalstu valdībām vairāk jāsaskaņo redzējums, it īpaši tādās jomās kā ilgtspējīga attīstība, uzņēmumu sociālā atbildība un ciešāka sadarbība ar Eiropas Komisiju. Turklāt ar vārdiem vien nepietiek. Dalībvalstīm steidzami jāīsteno izstrādātie plāni, jo krīze nopietni ietekmē uzņēmumus un darba ņēmējus.

1.12.   EESK atzinīgi vērtē darbu, kas paveikts 2009. gada 7. maijā Prāgā notikušajā sammitā par nodarbinātības jautājumiem un kas ļāva noteikt jomas, kurās valstu un ES līmenī kopā ar sociālajiem partneriem, veidojot dziļāku sociālo dialogu (6), jāīsteno pasākumi, lai nodrošinātu, ka lielāka uzmanība tiek pievērsta darba vietu radīšanai un pieprasījuma veicināšanai.

1.13.   Jāsaglabā uzticēšanās Lisabonas stratēģijai arī turpmāk un jāpierāda tās spēja pielāgoties jaunajiem apstākļiem, paātrinot reformas, nosakot skaidras prioritātes un jaunas metodes, kā arī iekļaujot ES ilgtspējīgas stratēģijas mērķus jaunajā stratēģijā, kas aizstās Lisabonas stratēģiju un kuru jāizstrādā nākamajos mēnešos.

1.14.   ES dalībvalstu valdībām jāvelta lielākas pūles, lai nodrošinātu, ka Kopienas līmenī pieņemtās saistības tiek pilnībā īstenotas saskaņā ar noteikto grafiku.

1.15.   Valsts atbalsts nodarbinātības sekmēšanai globalizācijas un kredītu krīzes skartajos uzņēmumos būtu jāpiešķir, nodrošinot ka:

minētais atbalsts nesekmē protekcionismu un nekavē brīvu konkurenci;

uzņēmumi, kas saņem līdzekļus, apņemas saglabāt pirmām kārtam nodarbinātības līmeni;

tiek ņemti vērā koplīgumi un saglabāta darba ņēmēju pirktspēja;

samazināta ražošanas apjoma periodus darbinieki var izmantot mācībām, lai apgūtu jaunas prasmes, un viņi šajā procesā ir jāatbalsta;

valsts finanšu atbalsts nekļūst par akcionāru ienākumu avotu dividenžu veidā vai citā akciju atpirkšanas veidā;

atbalsts pēc iespējas sekmē jaunu, videi nekaitīgu produktu un pakalpojumu rašanos;

atbalsts nekropļo konkurenci, un tas ir pagaidu atbalsts, kas samazinās;

pastāv attiecīgi kontroles mehānismi nodokļu maksātāju aizsardzībai.

1.16.   Līdzšinējie priekšlikumi krīzes sociālo seku risināšanai ir izrādījušies nepiemēroti. Nav pietiekami ņemtas vērā darba vietu radīšanas iespējas un pieprasījuma sekmēšanai nepieciešamie pasākumi (piemēram, ES līmenī saskaņotāku finanšu stimulu kopums un pasākumi algu politikas jomā) (7).

1.17.   Izstrādājot noteikumus par pagaidu pasākumiem darba tirgū, jānodrošina, ka līdztekus īstermiņa darba attiecībām tiek piedāvāta attiecīga apmācība, jo īpaši higiēnas un darba drošības jautājumos, un garantēts zināms atalgojuma līmenis.

1.18.   Komiteja uzskata, ka ES ražošanas struktūras nākotnes labad ir svarīgi pēc iespējas ātrāk veikt pasākumus, lai jauniešos radītu interesi par tehniskajiem mācību priekšmetiem un dabaszinātnēm visos izglītības un apmācības līmeņos, tādējādi novēršot ar ražošanu saistītu vērtību izzušanu un aizstāšanu ar finansiālām un spekulatīvām vērtībām (8).

1.19.   Lai nodrošinātu Eiropas ražošanas un pakalpojumu nozares stāvokļa uzlabošanos un ilgtspēju, pēc EESK domām, būtu jāpaplašina darbība pētniecības, izstrādes un inovācijas jomā. Šim nolūkam būtu jāizmanto tādi pieejamie instrumenti kā 7. pamatprogramma pētniecībai un tehnoloģiju attīstībai un Eiropas Tehnoloģijas institūts (ETI), kā arī skaidra sektorālā pieeja, kuras pamatā ir Eiropas tehnoloģijas forumu izvirzītās prioritātes.

1.20.   Lai sekmētu it īpaši MVU internacionalizāciju un eksportu, EESK aicina ar Kopienas iniciatīvas palīdzību atbalstīt uzņēmējdarbības pakalpojumu nozari, kas iedzīvotājiem, patērētājiem, darba ņēmējiem un uzņēmumiem rada jaunus pakalpojumus un saturu.

1.21.   Komiteja uzskata, un tās priekšsēdētājs jau norādījis (9), ka jāpārskata pieteikšanās kritēriji struktūrfondu un jo īpaši ESF līdzekļu saņemšanai, lai nodrošinātu tiešu piekļuvi ES līmenī, kā arī atsevišķās nozarēs, un tādējādi izmatotu EOTK pieredzi, kura izrādījās efektīva un ātri piemērojama.

1.22.   Attiecībā uz starptautisko tirdzniecību EESK norāda, ka ātrāk jāpabeidz Dohas sarunas par daudzpusējo tirdzniecību. Tas būtu pozitīvs signāls starptautiskiem tirgiem un būtiski ietekmētu pašreizējo krīzi (10). ES var uzņemties spēcīgāku vadošo lomu sarunās, un tai tā jāuzņemas, demonstrējot vienotu nostāju, lai sasniegtu tālejošus mērķus. Jāpanāk ILO noteikumu, kas attiecas uz darba ņēmēju pamattiesībām un pamatbrīvībām, un pienācīga darba koncepcijas ievērošana, jo tie ir būtiski aspekti, lai nodrošinātu Eiropas ražošanas un pakalpojumu nozaru turpmāko izaugsmi.

1.23.   Pašreizējos apstākļos pastāv ļoti reāla iespēja, ka arvien biežāk izpaudīsies protekcionisms, kam ir negatīva ietekme. Tādēļ Komisijai ir apņēmīgi jāīsteno tiesību akti par ES tirdzniecības aizsardzību, jāveic stingri pasākumi, kas vērsti pret dempinga un subsidētām precēm, jācīnās pret nepamatotiem protekcionisma pasākumiem un jāuzlabo dialogs ar galvenajiem ES tirdzniecības partneriem, lai risinātu pretrunas tirdzniecības jomā.

2.   Ievads.

2.1.

Ražošanas un pakalpojumu nozares ir ES ekonomikas pamats. Iekšējais tirgus, kura pamatā ir vienoti standarti un noteikumi, sekmēja šo nozaru strauju attīstību.

2.2.

Ražošanas un pakalpojumu nozarēs ir jārisina milzīgas problēmas:

finansiāls sabrukums, kas ar līdz šim nepieredzētu spēku vienlaicīgi ietekmēja visu pasaules ekonomiku un mazināja uzticību un ticību tirgiem;

jauna starptautiskā darba dalīšana, kas rada nepieciešamību racionalizēt un pārstrukturēt rūpniecību jaunajā pasaules tirgū, kurā ir pilnībā iesaistījušās jaunās industrializētās valstis, kurās ir noteikts mazāk ierobežojumu;

klimata pārmaiņas un vide — sabiedrības labklājības interesēs izvirzīti īpaši svarīgi mērķi, proti, nodrošināt ekosistēmas aizsardzību un ilgtspējīgu attīstību, un tāpēc ir jāpaaugstina energoefektivitāte, jāmodernizē ražošanas cikli un, izmantojot videi nekaitīgu tehnoloģiju, jārada jauni produkti un procesi;

cilvēkresursi, sabiedrības novecošana un spēcīgā migrācijas plūsma — šajā jomā nepieciešama lielāka profesionālā mobilitāte, elastīgums, mūžizglītība un augstāks kvalifikācijas līmenis, lai nodrošinātu labāku dzīves kvalitāti un kvalitatīvi augstvērtīgākas darba vietas;

pārvaldības problēmas starptautiskā un ES līmenī — pašreizējā starptautiskā monetārā sistēma un krīze, kas skārusi Eiropas veidošanas projektu, liecina par trūkumiem institūciju darbībā un neefektīvām lēmumu pieņemšanas procedūrām un noteikumiem;

reģionālās atšķirības, kas kļūst aizvien izteiktākas ES teritorijā;

valsts un uzņēmumu budžetā pieejamo resursu samazināšanās, kuras dēļ var pietrūkt līdzekļu reformām, kas vajadzīgas ekonomikas un darba tirgus atveseļošanai.

2.3.

Pašreizējās globālās recesijas dēļ minētajām nozarēm, iespējams, būs jāvelta vairāk pūļu, lai

pielāgotos jaunajai starptautiskajai darba dalīšanai;

aizsargātu ekosistēmu un nodrošinātu ilgtspējīgu attīstību;

pārorientētos uz jaunu produktu un procesu tehnoloģiju;

radītu un uzlabotu darba vietas, pastāvīgi pilnveidojot prasmes un profesionālo izaugsmi.

2.4.

Pašreizējās krīzes ne tikai rada izdzīvošanas problēmas uzņēmumiem, bet arī paver lielas attīstības un inovācijas iespējas. Uzņēmumiem tomēr būtu jāsniedz atbalsts. Uzņēmējdarbība un darba vietu radīšana būtu jāsekmē, pēc iespējas ātrāk īstenojot reformas, lai uzlabotu uzņēmējdarbības vidi, samazinot nevajadzīgu administratīvo slogu, aizsargājot un pilnveidojot iekšējo tirgu, atbalstot riska kapitālu, sekmējot inovāciju un elastdrošības pasākumus, pieņemot mazāk tiesību aktu un izstrādājot labākus tiesību aktus, veicot ieguldījumus akadēmisko aprindu, zinātnieku un uzņēmēju sadarbības veidošanā, kā arī cilvēkresursu izglītošanā un apmācībā, jo īpaši tehniskajos un dabaszinātņu priekšmetos, un pirmtirgu veidošanā.

2.5.

EESK uzsver, ka ir svarīgi pievērst uzmanību pašreizējai situācijai un iespējamajām turpmākajām izredzēm galvenajās ražošanas un pakalpojumu nozarēs, jo īpaši tūrisma nozarē, ņemot vērā virkni būtisku un savstarpēji saistītu aspektu:

starptautiskā dimensija: krīze radās integrētās starptautiskās jomās, kurās varēja izmantot inovatīvus instrumentus, kas kopumā netika kontrolēti ne ar atsevišķu tirgu, ne starptautiskā tirgus reglamentējošiem un uzraudzības instrumentiem. Krīze sākās brīdī, kad ES centās pielāgoties globālajām attīstības tendencēm, kas liecina, ka BRIC valstis (11) līdz 2020. gadam sasniegs un, iespējams, pārsniegs 30 % pasaules IKP;

institucionālā dimensija: valstu, reģionu un starptautiskie pārvaldības mehānismi izrādījās pilnībā nepiemēroti, lai savlaicīgi prognozētu problēmas, laikus izvēlētos pasākumus un instrumentus, kas novērstu kaitīgās ietekmes izplatību no viena reģiona vai valsts ekonomikas uz citu, un izstrādātu pasākumus kaitējuma ierobežošanai;

sociālā dimensija: 2009. gada martā bezdarba līmenis euro zonā palielinājās līdz 8,9 % (2008. gada martā tas bija 7,2 %) un līdz 8,3 % ES 27 dalībvalstīs (2008. gada martā tas bija 6,7 %), savukārt vecuma grupā līdz 25 gadiem bezdarba līmenis euro zonā bija 18,1 % un ES 27 dalībvalstīs — 18,3 % (12);

reālās ekonomikas dimensija: ES 27 dalībvalstīs rūpnieciskā ražošana 2008. gada decembrī samazinājās par 12,8 % salīdzinājumā ar to pašu mēnesi 2007. gadā, būvniecība samazinājās par 6,7 %, tirdzniecības apjoms Kopienā samazinājās par 13,7 % un ES ražoto produktu eksports — par 5,8 % (13). Ražošanas samazinājums skāra galvenokārt ķīmisko rūpniecību, tekstilrūpniecību, autorūpniecību un metālrūpniecību, un eksports strauji samazinājās tādās nozarēs kā autorūpniecība, ķīmiskā rūpniecība, telesakari, radio un televīzijas nozare, kā arī tādā pakalpojumu nozarē kā tūrisms (14);

vides dimensija: energoefektivitāte, klimata pārmaiņu ierobežošana un ilgtspējīga resursu izmantošana ir steidzami risināmas problēmas no planētas aizsardzības un attīstības, it īpaši Eiropas nākotnes, iedzīvotāju veselības, kā arī ekosistēmas un ekonomikas aizsardzības viedokļa. Šo problēmu risināšana būtiski ietekmēs Eiropas konkurētspēju, jo īpaši skaidrā, stabilā un saskaņotā tiesiskajā vidē.

3.   Starptautiskā dimensija.

3.1.

ASV iekšzemes kopprodukts (IKP) 2008. gada ceturtajā ceturksnī samazinājās par 1 %, bet trešajā ceturksnī tas bija samazinājies par 0,1 %. Japānas IKP 2008. gada ceturtajā ceturksnī samazinājās par 3,3 %, bet trešajā ceturksnī tas bija samazinājies par 0,6 %. Euro zonas IKP samazinājās par 1,5 %, bet trešajā ceturksnī tas bija samazinājies par 0,2 % (15).

3.2.

Bezdarba līmenis strauji pieaug, un saskaņā ar ESAO prognozēm līdz 2010. gada beigām tas varētu sasniegt 12 %. Tajā pašā laikā darba samaksa paaugstinās lēnāk vai nepaaugstinās nemaz.

3.3.

Komisija uzsver (16): “Kamēr saglabāsies kredītresursu trūkums, pūliņiem veicināt pieprasījumu un palielināt patērētāju uzticību nebūs rezultātu.” [.] “Šī ir pasaules mēroga krīze, un ekonomikas atveseļošanās nebūs pabeigta tik ilgi, kamēr nozīmīgi pasaules ekonomikas dalībnieki nebūs atgriezušies uz izaugsmes un savstarpējās tirdzniecības ceļa.”

3.4.

Eiropas Arodbiedrību konfederācija (EAK) piekrīt minētajam viedoklim, ka “ekonomiskā situācija, iespējams, turpinās pasliktināties un uzlabosies tikai tad, ja tiks pilnīgi mainīta domāšana, proti, nevis bezrūpīgi, taču nereāli jācer uz atgriešanos pie “ierastās uzņēmējdarbības”, bet gan jāveido jauni ekonomikas apstākļi, ieguldot cilvēkos, inovācijā un ilgtspējīgā attīstībā. Turklāt jāmaina valdību loma šādās jomās:

tirgu regulēšana;

sabiedriskie pakalpojumi;

nevienlīdzīga atalgojuma apkarošana” (17).

3.5.

Saistībā ar Londonā 2009. gada 18. martā notikušo G20 sanāksmi Eiropas uzņēmēju federācija (BUSINESSEUROPE) uzsvēra, ka “finanšu krīze ļoti negatīvi ietekmē uzņēmumus, tiklīdz tiem kā galvenajiem izaugsmes virzītājspēkiem tiek ierobežota piekļuve finansējumam. […] Lai nepieļautu pasaules ekonomikas sabrukumu, ir vajadzīgi ekonomiskie stimuli.” (18)

4.   Institucionālā dimensija.

4.1.

Veidojas aizvien plašāka vienprātība un ciešāka sadarbība, lai līdztekus spēkā esošajiem tiesību aktiem īstenotu ārkārtas pasākumus un izstrādātu politiskus risinājumus neatliekamiem gadījumiem, tādējādi aizsargājot uzņēmumus, apstrādes jomas, ražošanu un pakalpojumu nozari, darba vietas, ienākumus un mājsaimniecību patēriņu.

4.2.

Politika, kuras mērķis ir, ierobežot krīzes ietekmi uz ekonomiku, nodarbinātību un sociālo jomu, attiecīgajā valstī radušos saspīlējumu noveļot uz kaimiņvalstīm, problēmas neatrisinās un ir saistīta ar risku, ka ekonomikā būs vērojamas nacionālisma un protekcionisma izpausmes, kas sagraus starptautisko sadarbību un reģionālo integrāciju, kas pēdējos gados ar lielām pūlēm veidota Eiropā un visā pasaulē.

4.3.

EESK uzskata — lai risinātu pašreizējo krīzi, ir svarīgi veikt šādus pasākumus:

jāveido jauna starptautiskās un globālās sadarbības kārtība, kuras pamatā ir pārredzami noteikumi, lai starptautiskajā ekonomikas, monetārajā un finanšu sistēmā novērstu darbības novirzes, pat ja tās ir slēptas, un tajā pašā laikā pilnībā saglabātu brīvu starptautisko tirdzniecību;

nekavējoties jāanalizē, vai iespējams jauns sociālais nolīgums ar finanšu nozari, un rūpīgi jāpārskata regulējums, labāk jāuzrauga starptautiskais finanšu tirgus, kā arī labāk jākontrolē valsts stimulu kopums, lai nodrošinātu, ka finanšu atbalsts nonāk pie darba ņēmējiem, patērētājiem un uzņēmumiem un ka ir saglabāta brīva starptautiskā tirdzniecība;

jāsaglabā tādas ES pamatvērtības kā

Eiropas tirgus vienotība,

cilvēku, preču, kapitāla un pakalpojumu brīva aprite,

kopīgas politikas, jo īpaši konkurētspējas politikas, izstrāde un pilnīga īstenošana,

uzņēmējdarbības brīvība un Eiropas sociālā modeļa aizsardzība;

jāīsteno koordinēti, samērīgi, pārredzami un regresīvi valsts pasākumi, lai mazinātu sistēmisko risku;

jāsaglabā un jāuzlabo Eiropas ražošanas un pakalpojumu nozaru konkurētspēja un pastāvīgums;

jānostiprina uz zinātnes atziņām balstīta ekonomika;

jāuzlabo cilvēkresursu, tostarp vadošā personāla, prasmes;

jāpilnveido produkti un procesi, kas orientēti uz vides aizsardzību, energoefektivitāti un materiālu efektīvāku izmantošanu, un jārada apstākļi to ieviešanai tirgū;

jāatbalsta teritoriālās sociālās atbildības veidošanās;

jānovērš lielāka administratīvā un regulatīvā sloga uzlikšana Eiropas uzņēmumiem;

jāizstrādā saskaņota pieeja attiecībā uz noteikumiem par starptautiskiem produktiem (IPR) (19);

jāuzlabo kredītu pieejamība, jo īpaši MVU gadījumā.

4.4.

EESK ir pārliecināta, ka pašreizējās krīzes dēļ vajadzīga institucionāla virzība uz ciešāku ekonomikas integrāciju, lai ekonomikas attīstība būtu orientēta uz kvalitāti un rastos vairāk un kvalitatīvi augstvērtīgākas darbavietas.

4.5.

Pēc EESK domām, vēl vairāk vajadzīgs ir kvalitatīvs lēciens, lai panāktu ciešāku politisko integrāciju Eiropā. Komiteja uzskata, ka integrācija ir vienīgā iespēja, kā panākt līdzsvaru starp atteikšanos no nacionālā egoisma un prioritātēm, no vienas puses, un virzību uz kopīgu nākotni, no otras puses.

4.6.

EESK ir pārliecināta — ja Eiropas projekts tiks atjaunināts atbilstīgi Jean Monnet idejām laikā, kad tika parakstīts un īstenots Parīzes līgums, ar ko izveidoja Eiropas Ogļu un tērauda kopienu (EOTK), izdosies izveidot pamatu Eiropas ekonomikas atveseļošanās procesam.

4.7

Pēc iespējas ātrāk jāpabeidz Lisabonas līguma ratificēšana, lai nodrošinātu ES institucionālo struktūru, kas ļauj reaģēt, īstenojot saskaņotākus pasākumus.

5.   Krīzes sociālā dimensija: ietekme uz darba ņēmējiem, uzņēmumiem un ģimenēm.

5.1.

Pēdējos mēnešos vērojama daudz aktīvāka uzņēmumu pārstrukturēšana. Daudzi uzņēmumi īsteno darbinieku atlaišanas plānus, kuriem ir nopietnas sociālās sekas, kas īpaši ietekmē jauniešu nākotni (20). Citi uzņēmumi paziņojuši par bankrotu.

5.2.

EESK ir pārliecināta, ka cilvēkresursi būs stūrakmens, kas ļaus atjaunot ES konkurētspēju gan darbaspēka prasmju un kvalifikācijas, gan arī jauna vadības modeļa ziņā.

5.3.

EESK uzskata, ka ieguldījumi darbaspēkā un darba vietu saglabāšana ir svarīgi, lai palielinātu Eiropas rūpniecības konkurētspēju gan darbaspēka kvalifikācijas un jaunu prasmju, gan arī jauna uzņēmumu sociālās atbildības modeļa ziņā (21).

5.4.

Ņemot vērā krīzes mērogu, nekavējoties jāizstrādā recesijas dēļ cietušo darba ņēmēju profesionālās apmācības un/vai nodarbinātības plāni, kas orientēti uz tādām perspektīvām jomām kā atjaunojami energoresursi.

5.5.

Jāapsver pasākumi mājsaimniecību patēriņa palielināšanai, lai veicinātu arī pieprasījumu (22).

6.   Reālās ekonomikas dimensija: ražošanas un pakalpojumu nozaru atveseļošana.

6.1.

Deindustrializācija. Pēdējos gados, jo īpaši gadsimtu mijā, Komisija un daudzas dalībvalstis, iespējams, pievērsa mazāku uzmanību rūpniecības un ražošanas politikai, priekšroku dodot labklājībai, kas gūta, attīstot sarežģītas, galvenokārt pēc Ziemeļamerikas modeļiem veidotas finanšu sistēmas.

6.2.

Eiropas Savienība 2005. gadā vienojās par integrētu ES rūpniecības politikas koncepciju, kuras pamatā ir gan atsevišķās nozarēs īstenojami, gan transversāli pasākumi. Šīs politikas termiņa vidusposma pārskats veikts 2007. gadā, sekmējot ES izaugsmes un nodarbinātības stratēģijas īstenošanu (23). 2008. gadā ES izstrādāja ilgtspējīgas rūpniecības politikas rīcības plānu (24), par kuru EESK jau ir paudusi viedokli (25).

6.3.

Izstrādājot atveseļošanas pasākumus ražošanas un pakalpojumu nozarēs, īpaša uzmanība jāvelta sociāli atbildīgiem un konkurētspējīgiem uzņēmumiem, sociālās ekonomikas uzņēmumiem un labāk kvalificētam un aktīvam darbaspēkam.

6.4.

Arī turpmāk jāsaglabā Lisabonas stratēģijas uzticamība. Dalībvalstīm un ES iestādēm jādemonstrē sava spēja pielāgot politiku jaunajiem apstākļiem, nosakot skaidras prioritātes un jaunas metodes stratēģijai, kas aizstās Lisabonas stratēģiju un kas ir jāizstrādā nākamajos mēnešos. Reformas ir jāpaātrina, nosakot skaidras un precīzas prioritātes atbilstīgi īstenojamiem un pārbaudāmiem laika grafikiem.

6.5.

EESK uzskata, ka Eiropas ražošanas un pakalpojumu nozares ir jāattīsta, uzlabojot procesus un produktus. EESK rosina ES attiecīgi rīkoties.

6.6.

EESK uzskata, ka minētajā rūpniecības stratēģijā ir jāparedz šādi pasākumi:

lielāki ieguldījumi jaunās ēkās un ilgtspējīga ēku, jo īpaši publisko un rūpniecisko ēku remontēšana  (26), izmantojot materiālus ar zemu caurlaidības spēju, piemēram, stiklu vai keramiku, lai samazinātu enerģijas patēriņu;

lielāki ieguldījumi energoefektivitātes paaugstināšanā, lai palielinātu no atjaunojamiem resursiem iegūstamās enerģijas ražošanas jaudu un attīstītu CO2 uztveršanas un uzglabāšanas tehnoloģiju;

ieguldījumi videi nekaitīga transporta plānos, piemēram, Komisijas ierosinātajā iniciatīvā par videi nekaitīgiem automobiļiem (27), kā arī ieguldījumi plašākā ražošanā uz vietas un labākā atkritumu apsaimniekošanā;

ražošanas nozaru lielākas iespējas piekļūt valdību atbalstītiem ieguldījumu fondiem, lai sekmētu inovāciju un attīstītu tīras tehnoloģijas un procesus automobiļu un mašīnbūves nozarē, tādējādi papildinot un pilnveidojot Komisijas ierosināto iniciatīvu par nākotnes rūpnīcām (28);

atbalsts materiālā un nemateriālā tīkla infrastruktūrai ES līmenī, galvenokārt izplatot platjoslas informācijas tehnoloģiju, kā arī pilnveidojot ES iniciatīvu “i2010”. Tas nozīmē, ka jāveic lietderīgi ieguldījumi un jāveido infrastruktūra, kas sekmē ciešāku integrāciju paplašinātajā ES.

6.7.

Jārisina MVU īpašās problēmas, sevišķi saistībā ar kredītu un aizdevumu nepietiekamo pieejamību. Pašlaik MVU paredzētie līdzekļi nepilda savas funkcijas.

6.8.

Mazās uzņēmējdarbības akts, par kuru Komiteja pieņēmusi atzinumu (29), “nav pietiekami vērienīgs, lai risinātu šo problēmjautājumu, īpaši ņemot vērā pašreizējo ekonomikas un finanšu situāciju”, jo tā vajadzībām nav piešķirti pietiekami līdzekļi. Neskatoties uz to, ir svarīgi nodrošināt minētā akta pilnīgu, savlaicīgu un sistemātisku īstenošanu dalībvalstīs.

6.9.

Komiteja vairākkārt ir uzsvērusi, ka it īpaši pašreizējos apstākļos ir ļoti svarīgi ne tikai nodrošināt piekļuvi kredītiem, bet arī īstenot šādus pasākumus:

steidzami jāpieņem Eiropas privātā uzņēmuma statūti, kas ir ļoti būtiski MVU (30), vienlaicīgi ņemot vērā darba ņēmēju tiesības;

jāpārskata Kopienas direktīva par novēlotiem maksājumiem;

jānostiprina rūpniecības kopas, jo tās palīdz veidoties ES līmeņa “funkcionālām ražošanas kopām”, kas ir sevišķi lietderīgas ražošanas un pakalpojumu nozarēs;

jāuzsāk Kopienas iniciatīvas, kas paredzētas padomu sniegšanai jauniem MVU un jaunizveidotiem uzņēmumiem, lai palielinātu to veiksmes iespējas un piekļuvi starptautiskiem tirgiem;

pastāvīgi jāanalizē katras nozares trūkumi, lai novērstu tirgus nepilnības un izstrādātu pozitīvu un perspektīvu attīstības redzējumu.

6.10.

Analizējot situāciju konkrētās nozarēs, Komisija pēc plašas sabiedriskās apspriešanās jau ir minējusi virkni ražošanas nozaru, kurās būtu jāveic stimulējoši un atveseļošanas pasākumi. Pirmtirgus iniciatīvas sākotnējā posmā bija minētas sešas nozares (31):

e-veselība;

aizsargājoši tekstilizstrādājumi;

ilgtspējīga būvniecība;

atkritumu pārstrāde;

bioprodukti;

atjaunojami energoresursi.

6.11.

Komisijas izmantotā metode būtu jāattiecina arī uz citām nozarēm. Tādēļ būtu jānosaka nozares, kurās saskaņota rīcība, izveidojot svarīgus politikas instrumentus un pamatnosacījumus, kā arī ciešāka ieinteresēto personu sadarbība ļautu paātrināt tirgus attīstību, nekropļojot konkurenci (32). To pašu varētu teikt par Eiropas aizsardzības rūpniecības attīstību, kas pēc Eiropas Aizsardzības aģentūras izveidošanas un kopīgās drošības jomā gūtajiem panākumiem būtu jāveicina, īstenojot saskaņotāku Eiropas politiku (33).

6.12.

Lai Eiropas rūpniecības politika kļūtu efektīva, ir jāņem vērā īpašie apstākļi atsevišķās nozarēs, tostarp autobūves nozarē (automobiļi, kravas automobiļi un motocikli (34), ķīmiskajā rūpniecībā, kuģu būvē, ogļu un tērauda nozarē, būvniecībā, stikla, keramikas un cementa ražošanas nozarē, tekstilrūpniecībā un apģērbu ražošanas nozarē, lauksaimniecībā, mašīnbūvē, elektromehānikas nozarē, aviācijā, informācijas tehnoloģiju, telesakaru, enerģētikas un veselības aprūpes nozarē.

6.13.

EESK arī uzskata — lai atbalstītu jauninājumu ieviešanu, ir svarīgi pilnveidot tādus nesen radītos rūpniecības politikas instrumentus kā kopīgas tehnoloģijas iniciatīvas, novatorisks publiskais iepirkums un rīcības plāns ilgtspējīgai ražošanai un patēriņam.

6.14.

EESK uzskata, ka jāpaātrina arī pakalpojumu nozares liberalizācija, jo īpaši saistībā ar brīvo profesiju pārstāvju pakalpojumiem un vēl pastāvošajiem ierobežojumiem tarifu un kvotu ziņā.

6.15.

EESK neatlaidīgi aicina izstrādāt Kopienas iniciatīvu attiecībā uz atbalstu uzņēmumu pakalpojumu nozarei, kas rada inovatīvus pakalpojumus un saturu iedzīvotājiem, patērētājiem, darba ņēmējiem un uzņēmumiem, paātrina pāreju uz ciparu sistēmas pakalpojumiem un platjoslas pakalpojumu plašāku ieviešanu, kā arī novērš šķēršļus e-pārvaldības un sistēmu sadarbspējas jomā.

6.16.

Pēc EESK domām, jāpilnveido un jānostiprina kopīga ārpolitika, kas nosaka ES attiecības ar pārējām pasaules valstīm.

7.   Ilgtspējīgas attīstības dimensija.

7.1.

Lai iespējamās problēmas pārvērstu iespējās paaugstināt konkurētspēju, EESK ir atbalstījusi (35) un turpinās atbalstīt iniciatīvas, kuras ļauj izstrādāt ilgtspējīgu ieguves, ražošanas un patēriņa politiku, kas pilnībā integrēta pārējās ES politikas jomās.

7.2.

EESK ir pārliecināta, ka ES arī turpmāk jāizvirza tālejoši mērķi, kuru sasniegšana jāveicina ar tiesību un finanšu instrumentiem, kas nemazina Eiropas konkurētspēju un nerada lielāku slogu uzņēmumiem un iedzīvotājiem, bet gan sekmē labu praksi, jauninājumus un tehnoloģiskus uzlabojumus.

7.3.

EESK vēlreiz uzsver, ka ir svarīgi sākt atbilstošas iniciatīvas, lai pasaules mērogā izvirzītos vadošajās pozīcijās tādās jomās kā energoefektivitāte, atjaunīgās enerģijas ražošanu jaudu palielināšana un CO2 uztveršanas tehnoloģijas pilnveidošana.

Briselē, 2009. gada 10. septembrī

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

Mario SEPI


(1)  Bijušais konkurences komisārs Mario Monti ir paudis šaubas, vai Eiropas modelis, kura pamatā ir iekšējais tirgus, ir dzīvotspējīgs (pamatraksts laikraksta “Correre della sera”2009. gada 10. maija numurā).

(2)  Kvalifikācijas atzīšana, nodokļa uzlikšana kapitāla peļņai, dažādās valstīs iegūtā darba stāža ņemšana vērā pensijas aprēķinos u.c.

(3)  Sk. Eiropas forumu Manufuture (www.manufuture.org). Sk. arī interviju ar Étienne Davignon kgu par Davignon plāna īstenošanu (2008. gada 14. janvārī Briselē www.ena.lu).

(4)  Eiropas Investīciju fonds (EIF), ko finansē Eiropas Investīciju banka (EIB). Sk. Konkurētspējas un jauninājumu pamatprogrammas (CIP — Competitiveness and Innovation Framework Programme) pirmo pīlāru.

(5)  Sk. pirmtirgu “e-medicīna” (COM(2007) 860), kā arī 6.10. punktu tālāk tekstā.

(6)  Sk. EESK atzinumu par tematu “Sammita par nodarbinātības jautājumiem rezultāti” (CESE 1037/2009), kas vēl nav publicēts Oficiālajā Vēstnesī.

(7)  Sk. Luksemburgā 1997. gada novembrī notikušajā Eiropadomes sanāksmē apstiprinātos priekšlikumus par to, ka visā ES jāsamazina PVN likmes darbietilpīgiem pakalpojumiem.

(8)  Mērķis ir panākt, ka visās ES dalībvalstīs vismaz 50 % skolu absolventu iegūst augstāko izglītību un vismaz 25 % augstskolu studentu izvēlas tehniskas, inženierzinātņu un dabaszinātņu studijas (Electra ziņojums).

(9)  EESK priekšsēdētāja Sepi kga vēstule Komisijas priekšsēdētājam Barrozu kgam saistībā ar Prāgā notikušo ES sammitu par sociāliem jautājumiem.

(10)  Sk. atzinumu “Sarunas par jauniem tirdzniecības nolīgumiem — EESK viedoklis” (OV C 211, 19.08.2008., 82.–89. lpp.) un atzinuma projektu “Atjauninātās Lisabonas stratēģijas ārējā dimensija” (vēl nav publicēts Oficiālajā Vēstnesī).

(11)  Brazīlija, Krievija, Indija un Ķīna (BRIC — Brazil, Russia, India, China).

(12)  Eiropas Kopienu Statistikas biroja statistika (30.04.2009.).

(13)  SEC(2009)353.

(14)  UNWTO, World Tourism Barometer, 7. sēj., Nr. 2, 2009. gada jūnijā.

(15)  IKP 2009. gada pirmajā ceturksnī samazinājās par 2,5 % salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni. Rūpnieciskā ražošana Eiropas Savienībā 2009. gada maijā samazinājās par 15,9 % salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu (16,8 % ražošanas nozarē). Sk. SEC 2009/1088 (20.07.2009.).

(16)  COM(2009) 114.

(17)  Sk. EAK izpildu komitejas pieņemto rezolūciju par Eiropas ekonomikas atveseļošanas programmu (05.12.2008., http://www.etuc.org/).

(18)  Sk. BUSINESSEUROPE2009. gada 17. marta paziņojumu “G20 Business Event” (18.03.2009., http://www.businesseurope.eu/).

(19)  IPR — International Product Regulations.

(20)  ES 27 dalībvalstīs jauniešu bezdarba līmenis 2009. gada pirmajā ceturksnī sasniedza 18,3 %, t.i., 5 miljoni jauniešu bija bez darba (Eiropas Kopienu Statistikas birojs, 23.07.2009.).

(21)  Ņemot vērā Bāzeles II nolīgumā noteiktās riska un aizdevuma attiecības ietekmi uz MVU, tas būs aizvien grūtāk īstenojams. ES līmenī būtu jāveic pasākumi, lai noskaidrotu, kā varētu mazināt minētās sekas.

(22)  Sk. patērētāju uzticēšanās rādītāju (6. tabula) Ekonomikas un finanšu lietu ģenerāldirektorāta pētījumā par uzņēmējdarbību un patērētājiem (Business & Consumer Survey Results), 2009. gada jūnijā.

(23)  COM(2007) 374.

(24)  COM(2008) 397.

(25)  Sk. atzinums “Ilgtspējīgs patēriņš un ražošana” (OV C 218, 11.09.2009., 46.–49. lpp.).

(26)  Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju aizsardzības ministru padomes 2009. gada 9. marta ziņojums par nodarbinātību 2008.–2009. gadā.

(27)  Sk. COM(2008) 800 (Eiropas ekonomikas atveseļošanas plāns).

(28)  Turpat.

(29)  Sk. atzinumu CESE 38/2009 (OV C 182, 04.08.2009., 30. lpp.).

(30)  EESK atzinums par tematu “Eiropas tiesiskais statuss maziem un vidējiem uzņēmumiem” (OV C 125, 27.05.2002., 100. lpp.).

(31)  COM(2007) 860.

(32)  Konkurētspējas padomes 2006. gada 4. decembra secinājumi par inovācijas politiku un konkurētspēju.

(33)  Sk. atzinumus “Ar aizsardzību saistītu ražojumu sūtījumi” un “Eiropas aizsardzība” (publicēti attiecīgi OV C 100, 30.04.2009., 109. lpp. un OV C 10, 14.01.2004., 1. lpp.).

(34)  Tā kā arī ES motociklu nozare cieš no pašreizējās ekonomiskās krīzes sekām, būtu jāpanāk, ka tai ir pieejamas dalībvalstu ieviestās atbalsta un stimulu sistēmas, kas līdzīgas autobūves nozarē eksistējošajām.

(35)  Komitejas atzinums par tematu “Videi draudzīga ražošana” (OV C 224, 30.08.2008., 1. lpp.).


Top