EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R0835

2011 m. rugpjūčio 19 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 835/2011, kuriuo dėl didžiausios leidžiamosios policiklinių aromatinių angliavandenilių koncentracijos maisto produktuose iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1881/2006 Tekstas svarbus EEE

OL L 215, 2011 8 20, p. 4–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 24/05/2023; netiesiogiai panaikino 32023R0915

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/835/oj

20.8.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 215/4


KOMISIJOS REGLAMENTAS (ES) Nr. 835/2011

2011 m. rugpjūčio 19 d.

kuriuo dėl didžiausios leidžiamosios policiklinių aromatinių angliavandenilių koncentracijos maisto produktuose iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1881/2006

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 1993 m. vasario 8 d. Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 315/93, nustatantį Bendrijos procedūras dėl maisto teršalų (1), ypač į jo 2 straipsnio 3 dalį,

kadangi:

(1)

Komisijos reglamente (EB) Nr. 1881/2006, nustatančiame didžiausias leistinas tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijas (2), nustatyta didžiausia leidžiamoji benzo(a)pireno koncentracija tam tikruose maisto produktuose.

(2)

Benzo(a)pirenas priklauso policiklinių aromatinių angliavandenilių (PAA) grupei ir, remiantis buvusio Maisto produktų mokslinio komiteto (toliau – MPMK) (3) moksline nuomone, naudojamas kaip kancerogeninių PAA paplitimo maisto produktuose ir poveikio jiems žymuo. 2002 m. gruodžio mėn. nuomonėje MPMK rekomendavo toliau tirti atitinkamą šių PAA kiekį maisto produktuose, kad vėliau būtų galima atlikti peržiūrą, ar ir toliau tinka naudoti benzo(a)pireną kaip žymenį.

(3)

Atsižvelgdamos į Komisijos rekomendaciją 2005/108/EB (4), valstybės narės surinko naujų duomenų apie kancerogeniškų PAA paplitimą maisto produktuose. Komisija paprašė Europos maisto saugos tarnybos (toliau – EMST) peržiūrėti MPMK nuomonę, atsižvelgiant į naujus paplitimo duomenis, kitą naują svarbią mokslinę informaciją ir poveikio ribas (toliau – PR). EMST paprašyta šioje peržiūroje dar kartą įvertinti, ar tinka benzo(a)pireną naudoti kaip žymenį.

(4)

2008 m. birželio 9 d. EMST Maisto grandinės teršalų mokslinė grupė (toliau CONTAM grupė) priėmė nuomonę dėl policiklinių aromatinių angliavandenilių maisto produktuose (5). Toje nuomonėje EMST padarė išvadą, kad benzo(a)pirenas nėra tinkamas policiklinių aromatinių angliavandenilių paplitimo maisto produktuose žymuo, ir keturios konkrečios (PAA4 (6)) ar aštuonios (PAA8 (7)) konkrečios sistemą sudarančios medžiagos būtų tinkamiausi PAA maisto produktuose rodikliai. EMST taip pat padarė išvadą, kad aštuonių medžiagų (PAA8) sistema nesuteiktų daug papildomos naudos palyginti su keturių medžiagų sistema (PAA4).

(5)

Be to, CONTAM grupė, atsižvelgdama į poveikio ribas (PR), padarė išvadą, kad vidutinio apskaičiuoto poveikio per maistą atveju didelio susirūpinimo dėl vartotojų sveikatos nekyla. Tačiau didelį poveikį per maistą patiriančių vartotojų atveju poveikio ribos (PR) beveik prilygo arba buvo mažesnės nei 10 000, o tai gali kelti didelį susirūpinimą dėl vartotojų sveikatos.

(6)

Remiantis EMST išvadomis, dabartinė sistema, kurioje benzo(a)pirenas yra vienintelis policiklinių aromatinių angliavandenilių grupės žymuo toliau negali būti naudojama. Todėl Reglamentą (EB) Nr. 1881/2006 būtina iš dalies keisti.

(7)

Turėtų būti nustatyta nauja didžiausia leidžiamoji keturių susumuotų medžiagų (PAA4) (benzo(a)pireno, benz(a)antraceno, benzo(b)fluoranteno ir chrizeno) koncentracija, ir toliau naudojama atskira didžiausia leidžiamoji benzo(a)pireno koncentracija.

(8)

Ši sistema leistų užtikrinti, kad būtų naudojamas toks PAA kiekis maisto produktuose, kuris nekelia susirūpinimo dėl sveikatos, ir, taip pat, kad būtų galima kontroliuoti PAA kiekį mėginiuose, kuriuose benzo(a)pireno neįmanoma nustatyti, tačiau kuriuose yra kitų PAA.

(9)

Atskira didžiausia leidžiamoji benzo(a)pireno koncentracija toliau naudojama, siekiant užtikrinti ankstesnių ir būsimų duomenų palyginamumą. Praėjus šiek tiek laiko po šio dalinio pakeitimo priėmimo ir remiantis naujais duomenimis, kurie bus surinkti ateityje, reikėtų dar kartą įvertinti poreikį ir toliau naudoti atskirą didžiausią leidžiamąją benzo(a)pireno koncentraciją.

(10)

Keturių susumuotų medžiagų (PAA4) atveju sprendimai dėl atitikties turėtų būti grindžiami apatine ribine koncentracija.

(11)

Didžiausia leidžiamoji policiklinių aromatinių angliavandenilių koncentracija turi būti saugi ir tokia maža, kokią pagrįstai įmanoma užtikrinti (ALARA principas) taikant gerąją gamybos ir žemės ūkio ir (arba) žuvininkystės patirtį. Nauji PAA paplitimo duomenys rodo, kad bazinė PAA koncentracija tam tikruose maisto produktuose yra mažesnė nei manyta. Todėl didžiausia leidžiamoji benzo(a)pireno koncentracija buvo pakoreguota, kad realistiškiau būtų parodyta mažesnė bazinės koncentracijos vertė šviežiuose ir rūkytuose dvigeldžiuose moliuskuose.

(12)

Duomenys apie rūkytą žuvį ir rūkytą mėsą taip pat parodė, kad galima nustatyti racionaliai pagrįstą mažesnę didžiausios leidžiamosios koncentracijos vertę. Nepaisant to, tam tikrais atvejais gali būti reikalinga koreguoti dabartinę rūkymo technologiją. Todėl rūkytai mėsai ir rūkytai žuviai reikėtų įdiegti dviejų etapų procedūrą, pagal kurią prieš pradedant taikyti mažesnę didžiausios leidžiamosios koncentracijos vertę būtų suteiktas dvejų metų pereinamasis laikotarpis nuo šio reglamento taikymo dienos.

(13)

Nustatyta, kad rūkytuose šprotuose ir konservuotuose rūkytuose šprotuose PAA kiekis yra didesnis nei kitoje rūkytoje žuvyje. Reikėtų nustatyti konkrečią didžiausią leidžiamąją koncentraciją rūkytuose šprotuose ir konservuotuose rūkytuose šprotuose, kad būtų parodyta, kokią racionaliai pagrįstą koncentraciją galima nustatyti šiuose maisto produktuose.

(14)

Anksčiau nustatyta didžiausia leidžiamoji benzo(a)pireno koncentracija žuvų, išskyrus rūkytą žuvį, raumenų mėsoje taikyta kaip galimos aplinkos taršos rodiklis. Nepaisant to, įrodyta, kad šviežioje žuvyje PAA yra greitai suskaidomi ir nesikaupia raumenų mėsoje. Todėl nėra tikslinga toliau naudoti didžiausią leidžiamąją PAA koncentraciją šviežioje žuvyje.

(15)

Nustatytas didelis PAA kiekis tam tikrų rūšių termiškai apdorotoje mėsoje ir termiškai apdorotos mėsos gaminiuose, parduodamuose galutiniam vartotojui. Šio kiekio galima išvengti, jei laikomasi tinkamų perdirbimo sąlygų ir naudojama tinkama perdirbimo įranga. Todėl tikslinga nustatyti didžiausią leidžiamąją PAA koncentraciją termiškai apdorojamoje mėsoje ir mėsos gaminiuose, t. y. skirtuose kepti ant grotelių ir kepsninėse, nes žinoma, kad šio proceso metu gali susiformuoti PAA.

(16)

Kakavos sviestui laikinai netaikyta aliejams ir riebalams Reglamentu (EB) Nr. 1881/2006 nustatyta esama didžiausia leidžiamoji benzo(a)pireno koncentracija, ir iki 2007 m. balandžio 1 d. numatyta peržiūrėti, ar tikslinga nustatyti didžiausią leidžiamąją PAA koncentraciją kakavos svieste. Vėliau peržiūra atidėta laukiant EMST atliekamo pakartotinio PAA mokslinio vertinimo rezultatų.

(17)

Kakavos svieste yra didesnis PAA kiekis nei kituose aliejuose ir riebaluose. Dažniausia to priežastis – netinkamas kakavos pupelių džiovinimas ir tai, kad kakavos sviesto, priešingai nei kito augalinio aliejaus ir riebalų, neįmanoma rafinuoti. Kakavos sviestas yra pagrindinė kakavos žaliavos (pavyzdžiui, kakavos pupelių, kakavos masės, susmulkintų kakavos pupelių ar kakavos likerio) sudedamoji dalis, jo yra šokolade ir kituose kakavos gaminiuose, kuriuos dažnai vartoja vaikai. Todėl jis turi poveikio žmonėms, ypač – vaikams. Dėl šios priežasties būtina nustatyti didžiausią leidžiamąją PAA koncentraciją kakavos pupelėse ir antriniuose produktuose, įskaitant kakavos sviestą.

(18)

Reikėtų nustatyti, kad didžiausia leidžiamoji PAA koncentracija kakavos pupelėse būtų tokia maža, kokią pagrįstai įmanoma užtikrinti, ir atsižvelgti į esamas technologines galimybes gaminančiose šalyse. Didžiausia leidžiamoji koncentracija turėtų būti nustatyta riebaluose, nes PAA kaupiasi riebalų frakcijoje – kakavos svieste. Kad gaminančios šalys galėtų atlikti technologinius patobulinimus ir prisitaikyti prie minėtos didžiausios leidžiamosios koncentracijos, reikėtų atidėti didžiausios leidžiamosios koncentracijos kakavos pupelėse ir antriniuose produktuose taikymo datą. Be to, šiems produktams iš karto turėtų būti taikoma didesnė keturių susumuotų medžiagų didžiausios leidžiamosios koncentracijos vertė. Praėjus dvejų metų pereinamajam laikotarpiui turėtų būti taikoma mažesnė didžiausios leidžiamosios koncentracijos vertė. PAA kiekis kakavos pupelėse ir antriniuose produktuose turėtų būti nuolatos stebimas, kad būtų galima įvertinti galimybę ateityje dar labiau sumažinti didžiausios leidžiamosios koncentracijos vertę.

(19)

Yra duomenų, kad kokosų aliejuje gali būti didesnis PAA4 kiekis nei kitame augaliniame aliejuje ir riebaluose. Taip yra dėl atitinkamai didesnio benz(a)antraceno ir chrizeno, kurių, rafinuojant kokosų aliejų, neįmanoma lengvai pašalinti, kiekio. Todėl reikėtų nustatyti, kad konkreti didžiausia leidžiamoji koncentracija kokosų aliejuje būtų tokia maža, kokią pagrįstai įmanoma užtikrinti, ir atsižvelgti į esamas technologines galimybes gaminančiose šalyse. Kadangi tikimasi, kad gaminančios šalys atliks technologinius patobulinimus, PAA kiekis kokosų aliejuje turėtų būti nuolatos stebimas, siekiant įvertinti galimybę ateityje nustatyti dar mažesnę didžiausios leidžiamosios koncentracijos vertę.

(20)

Dabartiniai duomenys apie PAA paplitimą javuose ir daržovėse yra riboti. Iš turimų duomenų matyti, kad javuose ir daržovėse yra pakankamai mažas PAA kiekis. Didžiausios leidžiamosios koncentracijos negalima nustatyti skubotai, remiantis iš turimų paplitimo duomenų matomu mažu kiekiu. Be to, EMST nurodė, kad vartojant dideliais kiekiais javai ir daržovės daro žmonėms didelį poveikį. Todėl reikėtų ir toliau stebėti PAA kiekį šių dviejų grupių produktuose. Poreikis nustatyti didžiausią leidžiamąją koncentraciją bus vertinamas remiantis vėlesniais duomenimis.

(21)

Nustatytas didelis PAA kiekis tam tikruose maisto papilduose. Nepaisant to, minėtas kiekis kinta ir priklauso nuo konkrečios maisto papildo rūšies. Reikėtų toliau rinkti reikalingus duomenis apie maisto papildus. Kai šie duomenys bus pateikti, bus vertinamas poreikis nustatyti didžiausią leidžiamąją koncentraciją maisto papilduose.

(22)

Valstybėms narėms ir maisto tvarkymo subjektams turėtų būti suteikta daugiau laiko, kad galėtų prisitaikyti prie šiuo reglamentu nustatytos didžiausios leidžiamosios koncentracijos. Todėl šio reglamento taikymo data turėtų būti atidėta. Turėtų būti suteiktas pereinamasis laikotarpis, taikomas produktams, jau pateiktiems rinkai iki šiuo reglamentu nustatytų dalinių pakeitimų taikymo datos.

(23)

Šiame reglamente nustatytos priemonės atitinka Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinio komiteto nuomonę ir nei Europos Parlamentas, nei Taryba joms neprieštarauja,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Reglamento (EB) Nr. 1881/2006 priedas iš dalies keičiamas pagal šio reglamento priedą.

2 straipsnis

1.   Nuo 2012 m. rugsėjo 1 d. pagal Reglamento (EB) Nr. 1881/2006 su pakeitimais, padarytais šiuo reglamentu, priedo 6 dalį Policikliniai aromatiniai angliavandeniliai taikomos didžiausios leidžiamosios koncentracijos neatitinkančiais maisto produktais, teisėtai pateiktais rinkai iki 2012 m. rugsėjo 1 d., galima prekiauti ir po šios dienos iki trumpiausio tinkamumo vartoti termino arba suvartojimo termino.

2.   Nuo 2014 m. rugsėjo 1 d. pagal Reglamento (EB) Nr. 1881/2006 su pakeitimais, padarytais šiuo reglamentu, priedo 6.1.4 ir 6.1.5 punktus taikomos didžiausios leidžiamosios koncentracijos neatitinkančiais maisto produktais, teisėtai pateiktais rinkai iki 2014 m. rugsėjo 1 d., galima prekiauti ir po šios dienos iki trumpiausio tinkamumo vartoti termino arba suvartojimo termino.

3.   Nuo 2013 m. balandžio 1 d. pagal Reglamento (EB) Nr. 1881/2006 su pakeitimais, padarytais šiuo reglamentu, priedo 6.1.2 punktą taikomos didžiausios leidžiamosios koncentracijos neatitinkančiais maisto produktais, teisėtai pateiktais rinkai iki 2013 m. balandžio 1 d., galima prekiauti ir po šios dienos iki trumpiausio tinkamumo vartoti termino arba suvartojimo termino.

4.   Nuo 2015 m. balandžio 1 d. pagal Reglamento (EB) Nr. 1881/2006 su pakeitimais, padarytais šiuo reglamentu, priedo 6.1.2 punktą taikomos didžiausios leidžiamosios koncentracijos neatitinkančiais maisto produktais, teisėtai pateiktais rinkai iki 2015 m. balandžio 1 d., galima prekiauti ir po šios dienos iki trumpiausio tinkamumo vartoti termino arba suvartojimo termino.

3 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtąją dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Jis taikomas nuo 2012 m. rugsėjo 1 d.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje 2011 m. rugpjūčio 19 d.

Komisijos vardu

Pirmininkas

José Manuel BARROSO


(1)  OL L 37, 1993 2 13, p. 1.

(2)  OL L 364, 2006 12 20, p. 5.

(3)  Maisto produktų mokslinio komiteto nuomonė dėl maiste esančių policiklinių aromatinių angliavandenilių keliamo pavojaus žmonių sveikatai (pareikšta 2002 m. gruodžio 4 d.).

http://ec.europa.eu/food/fs/sc/scf/out153_en.pdf

(4)  OL L 34, 2005 2 8, p. 43.

(5)  EFSA leidinys (2008 m.) 724, p. 1-114.

(6)  Benzo(a)pirenas, chrizenas, benz(a)antracenas, benzo(b)fluorantenas.

(7)  Benzo(a)pirenas, chrizenas, benz(a)antracenas, benzo(b)fluorantenas, benzo(k)fluorantenas, benzo(g,h,i)perilenas, dibenz(a,h)antracenas ir indeno(1,2,3-c,d)pirenas.


PRIEDAS

Reglamento (EB) Nr. 1881/2006 priedas iš dalies keičiamas taip:

(1)

6 dalis. Policikliniai aromatiniai angliavandeniliai pakeičiama taip:

„6 dalis.   Policikliniai aromatiniai angliavandeniliai

Maisto produktai

Didžiausia leidžiamoji koncentracija (μg/kg)

6.1

Benzo(a)pirenas, benz(a)antracenas, benzo(b)fluorantenas ir chrizenas

Benz(a)pirenas

Susumuoti benzo(a)pirenas, benz(a)antracenas, benzo(b)fluorantenas ir chrizenas (1)

6.1.1

Aliejai ir riebalai (išskyrus kakavos sviestą ir kokosų aliejų), skirti tiesiogiai žmonėms vartoti arba vartojami kaip maisto produktų sudedamosios dalys

2,0

10,0

6.1.2

Kakavos pupelės ir antriniai produktai

5,0 μg/kg riebalų nuo 2013 04 01

35,0 μg/kg riebalų nuo 2013 04 01 iki 2015 03 31

30,0 μg/kg riebalų nuo 2015 04 01

6.1.3

Kokosų aliejus skirtas tiesiogiai žmonėms vartoti arba vartojamas kaip maisto produktų sudedamoji dalis

2,0

20,0

6.1.4

Rūkyta mėsa ir rūkytos mėsos gaminiai

5,0 iki 2014 08 31

2,0 nuo 2014 09 01

30,0 nuo 2012 09 01 iki 2014 08 31

12,0 nuo 2014 09 01

6.1.5

Rūkytos žuvies raumenų mėsa ir rūkyti žuvininkystės produktai (25)(36), išskyrus 6.1.6 ir 6.1.7 punktuose nurodytus žuvininkystės produktus. Didžiausia leidžiamoji koncentracija rūkytuose vėžiagyviuose taikoma galūnių ir pilvo raumenų mėsai (44). Jei tai rūkyti krabai ir į krabus panašūs vėžiagyviai (Brachyura ir Anomura) – taikoma galūnių raumenų mėsai.

5,0 iki 2014 08 31

2,0 nuo 2014 09 01

30,0 nuo 2012 09 01 iki 2014 08 31

12,0 nuo 2014 09 01

6.1.6

Rūkyti šprotai ir konservuoti rūkyti šprotai (25)  (3) (sprattus sprattus), dvigeldžiai moliuskai (švieži, atšaldyti ar sušaldyti) (26), termiškai apdorota mėsa ir termiškai apdorotos mėsos produktai  (2), parduodami galutiniam vartotojui

5,0

30,0

6.1.7

Dvigeldžiai moliuskai (36) (rūkyti)

6,0

35,0

6.1.8

Kūdikiams ir mažiems vaikams skirti perdirbti grūdiniai maisto produktai ir kūdikių maistas (3)(29)

1,0

1,0

6.1.9

Pradiniai mišiniai kūdikiams ir tolesnio maitinimo mišiniai kūdikiams, įskaitant pieno mišinius kūdikiams iki papildomo maitinimo įvedimo ir tolesnio maitinimo pieno mišinius (8)(29)

1,0

1,0

6.1.10

Tik kūdikiams skirti specialiosios medicininės paskirties dietiniai maisto produktai (9)(29)

1,0

1,0

(2)

(35) galinė išnaša išbraukiama.


(1)  Apatinė ribinė koncentracija apskaičiuojama darant prielaidą, kad visi keturių medžiagų dydžiai, mažesni už kiekybinio nustatymo ribą, yra lygūs nuliui.

(2)  Termiškai apdorojama mėsa ir mėsos gaminiai, kuriuose gali susiformuoti PAA, t. y. skirti kepti ant grotelių ir kepsninėse.

(3)  Konservuotų produktų atveju tiriamas visas konservų dėžutės turinys. Viso sudėtinio produkto didžiausios leidžiamosios koncentracijos atveju taikomi 2 straipsnio 1 dalies c punktas ir 2 straipsnio 2 dalis.“


Top