EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE0841

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų, reglamentuojančių tabako ir susijusių gaminių gamybą, pateikimą ir pardavimą, suderinimo (COM(2012) 788 final – 2012/0366 (COD))

OL C 327, 2013 11 12, p. 65–81 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

12.11.2013   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 327/65


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų, reglamentuojančių tabako ir susijusių gaminių gamybą, pateikimą ir pardavimą, suderinimo

(COM(2012) 788 final – 2012/0366 (COD))

2013/C 327/13

Pranešėjas José Isaías RODRÍGUEZ GARCÍA-CARO

Europos Komisija, vadovaudamasi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 304 straipsniu, 2013 m. sausio 15 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų, taikomų tabako ir susijusių gaminių gamybai, pateikimui ir pardavimui, suderinimo

COM(2012) 788 final – 2012/0366 (COD).

Užimtumo, socialinių reikalų ir pilietybės skyrius, kuris buvo atsakingas už Komiteto parengiamąjį darbą šiuo klausimu, 2013 m. kovo 26 d. priėmė savo nuomonę.

491-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2013 m. liepos 10–11 d. (liepos 11 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 173 nariams balsavus už, 52 - prieš ir 28 susilaikius.

1.   Išvados

1.1

Europos Komisijos siūlomo teisės akto projekto teisinis pagrindas yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) (1) 114 straipsnis. Taigi šiuo teisės akto projektu tariamai siekiama suderinti tabako gaminiams taikomus teisės aktus ir taip užtikrinti tinkamą vidaus rinkos veikimą. Pasiūlymo dėl direktyvos „Aiškinamojo memorandumo“ 3.9.1 dalyje nurodoma, kad pasirinktą teisinį pagrindą patvirtino Europos Sąjungos Teisingumo Teismas Direktyvos 2001/37/EB (2) atžvilgiu, taigi tas pats teisinis pagrindas yra tinkamas šiam pasiūlymui, kuriuo siekiama užtikrinti aukštą gyventojų sveikatos apsaugos nuo tabako keliamo pavojaus lygį.

1.2

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK) iš esmės palankiai vertina teisinį pagrindą atsižvelgdamas į pasiūlymo tikslus, kuriems EESRK visiškai pritaria ir kuriais visų pirma siekiama sutrukdyti pradėti rūkyti, ypač jaunimui. Vis dėlto EESRK pažymi, kad kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, Europos Parlamento Teisės tarnybos atveju, buvo išreikštas nerimas dėl teisinio pagrindo tinkamumo, nes tikslą gali pakankamai veiksmingai pasiekti valstybės narės.

1.3

EESRK visiškai pritaria Europos Komisijai, kad teisė į sveikatą turi būti svarbesnė už bet kokius ekonominius interesus. Šiuo požiūriu EESRK taip pat tvirtai pasisako už tai, kad būtų skatinamos visuomenės švietimo ir informavimo apie rimtas rūkymo pasekmes sveikatai kampanijos ir planai. Vis dėlto Komitetas abejoja, ar siūlomos priemonės padės pamažu atsisakyti rūkymo įpročio. Todėl EESRK rekomenduoja šią svarstomą priemonę papildyti ir Europos lygmeniu aiškiai pabrėžti švietimo ir pagalbos strategijų pradinio ir vidurinio mokslo įstaigose svarbą, kad kiekvienas vaikas ar jaunuolis būtų teisingai, visapusiškai ir nuolat informuojamas apie tabaką ir jo žalingą poveikį, taip pat apie aplinkos tabako dūmų (ATD) (3) kancerogeninį poveikį.

1.4

Komitetas pripažįsta, kad nemažam skaičiui darbo vietų kils grėsmė visoje ES visuose sektoriuose, susijusiuose su tabako ir susijusių produktų žemės ūkio, gamybos, pakavimo ir mažmeninės prekybos vertės grandine. EESRK ragina būtinai kreipti dėmesį į tai, kad būtų sumažinta ši grėsmė darbo rinkai ir primygtinai rekomenduoja, kad būtų panaudotos visos turimos pereinamojo laikotarpio ir restruktūrizavimo priemonės, visų pirma darbuotojų mokymo programos ir mokslinė, techninė bei inovacinė parama įmonėms ir ūkiams, kad jie galėtų persiorientuoti į naujus produktus, siekiant išsaugoti darbo vietas. Be to, reikia pažymėti, kad tabako auginimas prisideda prie užimtumo kaimo vietovėse. Valstybėse narėse, kurioms ši restruktūrizacija smogs skaudžiausiai, turėtų būti veiksmingai panaudojami Sanglaudos ir struktūriniai fondai, regioniniai fondai ir moksliniams tyrimams bei inovacijoms skirtos lėšos, ypač dabartinėmis ekonomikos krizės sąlygomis.

1.5

Kyla pavojus, kad labai sumažės mokestinės pajamos, ne tik dėl išaugusios nelegalios prekybos, bet ir dėl sumažėjusio pardavimo bei kainų. Šiuo metu Europos Sąjungoje iš tabako mokesčių surenkama beveik 100 000 mln. eurų.

1.6

Dėl smarkiai padidėsiančios nelegalios prekybos (kontrabanda ir klastojimas), kurią valdo nusikalstami tinklai, sumažės legalaus tabako pardavimas, bus surenkama mažiau mokesčių iš tabako gaminių, dėl nepakankamos sveikatos ir kokybės kontrolės bus prasčiau užtikrinamas vartotojų saugumas ir sudaromos palankesnės sąlygos nepilnamečiams įsigyti tabako gaminių. Kasmet dėl nelegalios prekybos Europos Sąjungoje prarandama 10 000 mln. eurų (4) mokestinių pajamų (OLAF duomenys); taigi šiuo metu kontrabandinio tabako pardavimas ES sudaro maždaug 10 proc. (5). EESRK tikrai palankiai vertina tai, kad neseniai pagal PPO Tabako kontrolės pagrindų konvenciją buvo pasirašytas Nelegalios prekybos tabako produktais protokolas, kuriame prašoma visų jo šalių įgyvendinti veiksmingas priemones, skirtas nelegaliai tabako gamybai ir prekybai jo gaminiais išnaikinti (6).

1.7

Dabartinis pasiūlymas gerokai pakeistų patekimo į rinką sąlygas, konkurenciją ir būtiną legalaus, nors ir griežtai reguliuojamo, gaminio laisvos prekybos veikimą. EESRK atkreipia dėmesį į susirūpinimą, kuris buvo išreikštas kai kuriuose poveikio vertinimuose ES ir tarptautiniu lygmeniu. Tačiau EESRK ragina apsvarstyti tikėtiną pagerėjimą, tiek išlaidų sveikatos priežiūrai sumažėjimo aspektu, tiek sveikatos lygio pakėlimo požiūriu – juk Europos piliečiai turi teisę tikėtis, kad Europos Sąjunga užtikrins aukštą žmonių sveikatos apsaugos lygį pagal Pagrindinių teisių chartijos 35 straipsnį.

1.8

Komisijai suteikus plačias galias vėliau plėtoti svarbiausius direktyvos aspektus rengiant deleguotuosius teisės aktus bus pažeisti valstybių narių suverenūs įgaliojimai ir kartu pažeistas subsidiarumo principas. EESRK negali pritarti deleguotiesiems teisės aktams, kuriais peržengiamos SESV 290 straipsnyje aiškiai nustatytos ribos. Be to, aštuoni nacionaliniai parlamentai (subsidiarumo stebėsena) atidavė 14 balsų prieš Komisijos pasiūlymą dėl subsidiarumo principo nesilaikymo (7).

1.9

EESRK pritaria rizikos mažinimo idėjai, todėl prašo Komisijos pateikti aiškią „sumažintos rizikos gaminių“ apibrėžtį ir pasirinkti tinkamą teisinį pagrindą, paremtą neabejotinais moksliniais įrodymais, kad tokie gaminiai kelia mažesnį pavojų už įprastas cigaretes. Tai ypač svarbu gaminiams, kurių sudėtyje yra tabako (o ne cheminio nikotino) ir kuriems taikoma minėta direktyva.

2.   Įžanga

2.1

EESRK puikiai supranta, kokį poveikį visuomenės sveikatai daro tabakas. Kaip teigiama pasiūlymo dėl direktyvos „Aiškinamojo memorandumo“ 1 dalyje, tabakas yra svarbiausia priešlaikinių mirčių priežastis ES – dėl jo kasmet miršta apie 700 000 žmonių. Šiuo požiūriu pasiūlyme daug dėmesio skiriama pagirtiniems tikslams, kuriems Komitetas visiškai pritaria, pavyzdžiui, kaip sutrukdyti pradėti rūkyti atsižvelgiant į tai, kad 70 proc. rūkančiųjų pradeda rūkyti iki 18 metų, o 94 proc. – iki 25 metų, todėl dar svarbiau imtis priemonių, skirtų vaikams ir jaunimui (8).

2.2

Atsižvelgdamas į tai EESRK išreiškia nuomonę, kad direktyvą persvarstyti būtina ir tai reikia padaryti nedelsiant. Iš tikrųjų vėluojama jau keletą metų, nors Europos Sąjungos Pagrindinių žmogaus teisių chartijoje numatyta, kad aukštas žmonių sveikatos apsaugos lygis užtikrinamas apibrėžiant ir vykdant visą Sąjungos politiką ir veiklą. Teisė į sveikatą turi būti svarbesnė už bet kokius ekonominius interesus. Be to, reikia atsižvelgti į tai, kad šalyse, kurios priėmė tabako vartojimą itin ribojančius teisės aktus, jo vartojimo lygis beveik nepakito. Neseniai paskelbtame Europos Komisijos pranešime (9) apie aplinką be dūmų teigiama, kad, pavyzdžiui, Ispanijoje, nepaisant priimtų griežtų teisės aktų, per pastaruosius trejus metus vartojimo lygis sumažėjo vos dviem procentiniais punktais. Šioje srityje EESRK tvirtai pasisako ne tik už aptariamą priemonę, bet ir už tai, kad būtų skatinamos visuomenės švietimo ir informavimo apie rimtas rūkymo pasekmes sveikatai kampanijos ir planai. Jie ilgainiui sustiprins siūlomų priemonių poveikį visuomenės sveikatai, nors abejotina, ar jos padės pamažu atsisakyti rūkymo įpročio.

2.3

Tačiau 2012 m. gruodžio 19 d. Europos Komisijos pateiktas pasiūlymo persvarstyti Tabako gaminių direktyvą 2001/37/EB projektas gali turėti sunkių padarinių užimtumui, ekonomikai ir mokestinėms pajamoms Europos Sąjungoje, kartu pakenkti kitiems pagrindiniams Sąjungos tikslams, pavyzdžiui, visiškam užimtumui ir ekonomikos augimui (ES sutarties 3 str.), jeigu nebus įgyvendinta jokia papildoma priemonė. Europos Sąjungos tabako sektoriuje dirba beveik 1,5 mln. žmonių. Iš šių darbo vietų 400 000 tenka ūkininkams, auginantiems tabaką, o 956 000 darbo vietų susiję su mažmenine tabako prekyba (10). Be to, iš tabako gaminiams taikomų mokesčių kasmet surenkama beveik 100 000 mln. eurų. Šis sektorius užima svarbią vietą eksporto srityje ir yra vienas iš nedaugelio sektorių, išlaikančių teigiamą balansą tiek Europos mastu, tiek daugelyje valstybių narių. 2010 m. bendras tabako gaminių eksportas iš Europos Sąjungos sudarė apie 55 000 tonų. Didžiausia dalis buvo eksportuojama iš Bulgarijos (13 200), Graikijos (11 200) ir Prancūzijos (8 000). Be to, tabakas yra žemės ūkio produktas, kuris Sąjungoje padeda užtikrinti 400 000 darbo vietų, daugiausia skurdžiuose ir kitų alternatyvų neturinčiuose regionuose. Italijos žaliavinio tabako augintojų asociacijų konfederacijos ir ES žemės ūkio profesinių organizacijų komiteto surinkti statistiniai duomenys rodo, kad 96 proc. tabaką auginančių ūkių yra šeiminiai ir jų vidutinis pasėlių plotas užima nuo 0,5 iki 3 hektarų (11).

3.   Bendrosios pastabos

3.1

Europos Komisijos pateiktas pasiūlymas dėl Tabako gaminių direktyvos sutelktas į šešias veiklos sritis:

ženklinimas ir pakuotės,

sudedamosios dalys,

formatai,

atsekamumas ir saugumo elementai,

tarpvalstybinė nuotolinė prekyba,

bedūmiai tabako gaminiai ir produktų, kuriems taikoma direktyva, sąrašo išplėtimas.

Trys iš šių šešių sričių gali turėti didžiulį poveikį užimtumui ir mokestinėms pajamoms Europos Sąjungos valstybėse narėse. Kalbant apie ženklinimą, pakuotes ir sudedamąsias dalis, pasiūlyme numatoma prievolė pateikti neproporcingai išplėstus, palyginti su dabartiniais, įspėjimus apie grėsmę sveikatai taip apribojant tabako gaminių formatą, skonį ir sudėtį. Taigi, pavyzdžiui, ant visų cigarečių pakelių turės būti pateikiami iš vaizdo ir teksto sudaryti 75 proc. ploto užimantys įspėjimai ir nauja informacija ant šoninių paviršių (užimanti 50 proc. ploto iš kiekvienos pusės). Be to, turi būti pateikiami kai kuriose valstybėse narėse privalomi žyminiai ženklai, pranešimas, kad draudžiama parduoti nepilnamečiams, ir numatyta vieta naujoms priemonėms, užtikrinančioms tabako gaminių stebėseną ir atsekamumą. Tai reiškia, kad de facto bus labai sumažintas plotas, skirtas teisėtai įregistruotiems prekių ženklams. Be to, bus nustatytas minimalus pakelių aukštis ir plotis, todėl kai kurie pakelių formatai išnyks. Paminėtinas kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Graikijoje, labai populiarus formatas „casket“. Išnyks ir labiausiai Portugalijoje perkamas formatas. Be to, dėl šio pakuotės pakeitimo, kuris nėra pagrįstas jokiais moksliniais įrodymais, gali iškilti didelis pavojus darbo vietoms pakuočių pramonės sektoriuje daugelyje Europos šalių, pavyzdžiui, Vokietijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje ar Austrijoje. Reikia pažymėti, kad būtiniausi reikalavimai dėl tabako gaminių aukščio ir pločio nebuvo aptarti per viešas konsultacijas, nebuvo atliktas jų poveikio vertinimas. Maža to, draudžiama prekiauti būdingo kvapo cigaretėmis ir pateikiama nauja cigarilės apibrėžtis, prieštaraujanti šiek tiek daugiau kaip metus Sąjungoje galiojantiems mokesčių įstatymams (12).

3.2

Kadangi visi pakeliai bus to paties formato ir juose bus to paties skonio gaminiai, kaina bus vienintelis prekės ženklus skiriantis kriterijus, todėl bus nuskurdinta viso sektoriaus vertės grandinė. Jei kaina liks vienintelis konkurencijos veiksnys, kainos bus mažinamos, o tai lems, viena vertus, mažesnes šio sektoriaus subjektų pajamas ir mažesnes valstybių mokestines pajamas, kita vertus, darbo vietų šiame sektoriuje naikinimą.

3.3

Galimybė diferencijuoti tik pagal kainą lems, pavyzdžiui, tai, kad Europos Sąjungoje auginamas kokybiškas tabakas nebebus patrauklus gamyklas Europos Sąjungos teritorijoje turinčioms bendrovėms, kadangi perkant tabaką nebebus vadovaujamasi kokybės kriterijumi ir, priešingai nei savo poveikio vertinime teigia Komisija, kils didelis pavojus nuo šios kultūros auginimo priklausančioms darbo vietoms. Šiuo metu Europos Sąjungoje tabako derlius siekia 250 000 tonų per metus: daugiausia jo išaugina Italija (89 000 tonų), po jos – Bulgarija (41 056 tonos), Ispanija (38 400 tonų) ir Graikija (24 240 tonų). Šioje grandinės dalyje užtikrinama 400 000 darbo vietų: daugiausia žmonių šiame sektoriuje dirba Bulgarijoje – 110 000 asmenų, taip pat Lenkijoje (75 100) ir Italijoje (59 300) (13).

3.4

Dar viena formatų ir skonių standartizacijos pasekmė taip pat galėtų būti kontrabandos padidėjimas. Jei visi gaminiai galiausiai bus beveik vienodi, tai bus naudinga mafijai. Ji kurs originalių formatų ir skonių kontrabandinius gaminius, prie kurių vartotojai yra pripratę, ir nesunkiai patenkins jų paklausą vykdydama neteisėtą veiklą ir nepalikdama nė euro valstybių narių mokesčių administracijoms. Be to, šiems gaminiams nebus taikoma jokia kokybės kontrolė, todėl iškils rimtas pavojus vartotojų saugumui.

3.5

Remiantis turimais naujausiais duomenimis, dėl nelegalios prekybos Europos Sąjungoje iš tabako gaminiams taikomų mokesčių kasmet nesurenkama 10 000 mln. eurų. Šiuo metu kontrabandinio tabako pardavimas ES iš viso sudaro 10 proc. (14). Todėl EESRK tikrai palankiai vertina tai, kad neseniai pagal PPO Tabako kontrolės pagrindų konvenciją buvo pasirašytas Nelegalios prekybos tabako produktais protokolas. Dėl jo derybas Sąjungos ir jos valstybių narių vardu vedė Europos Komisija ir jame prašoma visų jo šalių įgyvendinti veiksmingas priemones, skirtas nelegaliai tabako gamybai ir prekybai jo gaminiais išnaikinti (15).

3.6

Be mokesčių nemokėjimo, išaugusi nelegali prekyba lems mažesnį tabako pardavimą, o tai atsilieps visai vertės grandinei, tačiau ypač gali pakenkti mažmeninės tabako prekybos įmonėms. Europos Sąjungoje beveik milijonas darbo vietų tiesiogiai arba netiesiogiai priklauso nuo mažmeninės tabako prekybos tiek savitarnos parduotuvėse, kioskuose, tiek specializuotose parduotuvėse, kaip Prancūzijos, Italijos, Ispanijos ir visai neseniai Vengrijos atveju, kur veikia valstybės reguliuojami ir kontroliuojami tabako pardavimo tinklai. Vien tik Graikijoje nuo mažmeninės tabako prekybos priklauso 40 000 darbo vietų (16).

3.7

Komitetas pripažįsta, kad užimtumui kils grėsmė visuose sektoriuose, susijusiuose su tabako ir susijusių produktų žemės ūkio, gamybos, pakavimo ir mažmeninės prekybos vertės grandine. Reikėtų pažymėti, kad tabako auginimas prisideda prie užimtumo kaime. EESRK ragina būtinai atkreipti dėmesį į tai, kad būtų sumažinta ši grėsmė darbo rinkai ir primygtinai rekomenduoja panaudoti visas turimas pereinamojo laikotarpio ir restruktūrizavimo priemones, visų pirma darbuotojų mokymo programas ir mokslinę, techninę bei inovacinę paramą įmonėms ir ūkiams, kad jie galėtų persiorientuoti į naujus produktus, siekiant išsaugoti darbo vietas. Valstybėse narėse, kurioms ši restruktūrizacija smogs skaudžiausiai, ypač dabartinės ekonomikos krizės aplinkybėmis, turėtų būti veiksmingai panaudojami Sanglaudos ir struktūriniai fondai, regioniniai fondai ir moksliniams tyrimams bei inovacijoms skirtos lėšos.

3.8

Apibendrinant, EESRK pripažįsta, kad pasiūlymas dėl direktyvos gali būti susijęs su nemaža rizika. Tačiau EESRK prašo atsižvelgti į numatytus patobulinimus ir sveikatos priežiūros išlaidų sumažinimo, ir sveikatos priežiūros standartų padidinimo srityse, turint omenyje, kad Europos piliečiai turi teisę tikėtis iš Europos Sąjungos aukštesnio žmonių sveikatos apsaugos lygio pagal Pagrindinių teisių chartijos 35 straipsnį.

3.9

Be to, pasiūlyme dėl direktyvos numatyta šešiolika deleguotųjų teisės aktų, kuriais Europos Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti teisės aktus ir sprendimus dėl esminių direktyvos nuostatų, o tai aiškiai nenumatyta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 290 straipsnyje (17). Tokiu atveju Taryba, Europos Parlamentas ir nacionaliniai parlamentai beveik netenka galios reguliuoti svarbiausių direktyvos aspektų.

4.   Konkrečios pastabos

4.1

Pasiūlyme dėl direktyvos numatytos priemonės yra labai ribojančios ir grindžiamos kriterijais, kuriais siekiama sumažinti tabako patrauklumą, kad būtų pasiekti tikslai sveikatos srityje. Be to, EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad būtina įgyvendinti planus ir švietimo kampanijas, konkrečiai skirtas jaunimui Europoje. Šiuo požiūriu reikia priminti, kad pačios Europos Komisijos prognozės dėl jos siūlomų priemonių poveikio sveikatai gali būti labai kuklios (2 proc.), tačiau toks laipsniškumas užkirs kelią didelei ir veikiausiai neproporcingai žalai ekonomikai.

4.1.1

Reikalavimas ant abiejų pakuočių pusių pateikti 75 proc. ploto užimančius įspėjimus apie grėsmę sveikatai ir naują informaciją ant šoninių paviršių, užimančią 50 proc. ploto iš kiekvienos pusės (9 straipsnis), nėra paremtas neginčijamais moksliniais įrodymais. Nors D. Hammond (18) tyrime nurodomas tokių įspėjimų veiksmingumas, kiti tyrimai, pavyzdžiui, atlikti Mastrichto universiteto (19) ar JAV Maisto ir vaistų administracijos (20), priešingai, rodo, kad grafiniai įspėjimai apie grėsmę sveikatai nėra veiksmingi norint sumažinti rūkančiųjų skaičių. Be to, pačios Europos Komisijos „Eurobarometro“ duomenimis (21), devyni iš dešimties rūkančiųjų pripažįsta, kad dideli įspėjimai neskatina jų mesti rūkyti, o septyni iš dešimties mano, kad tokio pobūdžio priemonės nepadeda sumažinti nepilnamečių tabako suvartojimo. Jungtinių Valstijų Federalinio kasacijos teismo neseniai priimtame sprendime taip pat prieita prie išvados, kad dideli grafiniai įspėjimai apie grėsmę sveikatai nėra pakankamai pagrįsti. Taigi pažymima, kad nė vienoje iš šalių, kuriose to reikalaujama, nėra jokio įrodymo, kad minėti įspėjimai tiesiogiai padėjo iš esmės sumažinti rūkymo mastą, ir priduriama, kad įrodymai nėra labai įtikimi (22).

4.2

Neproporcingai padidinus įspėjimų apie grėsmę sveikatai dydį, be kita ko, bus

vienašališkai eksproprijuotos teisėtos gamintojų intelektinės ir pramoninės nuosavybės teisės, kadangi jie negalės naudoti savo įregistruotų prekių ženklų. Pasak Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (23), gamintojai turi teisę naudoti savo įregistruotus prekių ženklus ir išskirti savo gaminius;

nustatytas dar vienas konkurencijos apribojimas jau ir taip ribotas diferenciacijos galimybes turinčiame sektoriuje;

pažeistos pagrindinės prekybos teisės, būdingos bet kokiai teisėtai komercinei veiklai;

stabdomas naujų produktų pateikimas rinkai ir

užkirstas kelias moksliniams tyrimams bei galimam siūlomų produktų kokybės gerinimui. Savavališkai ribojamas naujų naujosios kartos gaminių pateikimas rinkai nesuteikiant galimybės sukurti aiškios reguliavimo sistemos, kuri padėtų išanalizuoti, kaip sumažinti galimą šių gaminių pavojų gyventojams. Tai gali trukdyti kurti gerovę ir darbo vietas su šiais gaminiais susijusių inovacijų ir mokslinių tyrimų srityje. Be to, šiems naujiems gaminiams, kurie gali kelti mažesnį pavojų, neturėtų būti taikomi tie patys apribojimai kaip įprastiems gaminiams.

4.3

Tas pats pasakytina ir apie sudedamųjų dalių apribojimus siekiant pašalinti būdingo skonio ar kvapo gaminius (6 straipsnis). Šie apribojimai grindžiami ne moksliniais įrodymais, pavyzdžiui, dėl mažesnio minėtų sudedamųjų dalių toksiškumo ar priklausomybės sukėlimo gebos, o tokiais subjektyviais kriterijais kaip siekis sumažinti tabako patrauklumą ir subjektyviais stereotipais, susijusiais su tam tikros amžiaus grupės ar lyties atstovų rūkomo tabako rūšimi. Toks pat subjektyvumas būdingas ir beatodairiškam tam tikrų formatų, pavyzdžiui, plonų (angl. slim) cigarečių (tai nebuvo aptarta per viešas konsultacijas ir nebuvo atliktas jų poveikio vertinimas), trumpų cigarečių ir visos mėtinių cigarečių kategorijų, visiškai nepagrįstam uždraudimui, mažiausio rūkomojo tabako pakuočių svorio nustatymui, rūkomojo tabako skardinių standartizavimui ar naujos cigarilių kategorijos sukūrimui taip prieštaraujant nuo 2011 m. sausio 1 d. galiojančiai Direktyvai 2011/64/ES (24). Uždraudus plonas ir mėtines cigaretes, kurios labai populiarios įvairiose Europos šalyse, vartotojai nebeturės galimybės jų gauti ir bus priverti jų įsigyti kontrabandinėje rinkoje. Be to, šiuos tabako gaminius rūko daugiausia suaugusieji, todėl šiuo konkrečiu atveju negalima taikyti argumento, kad taip stengiamasi užkirsti kelią nepilnamečių rūkymui. Pavyzdžiui, kalbant konkrečiai apie mentolį, reikia priminti, kad šios rūšies tabaką rūko daugiausia vyresnio amžiaus žmonės. Be to, šalys, kurių kovos su rūkymu teisės aktai labai išplėtoti ir juose numatytos labai konkrečios nuostatos dėl tam tikrų sudedamųjų dalių uždraudimo, pavyzdžiui Jungtinės Valstijos arba Kanada, mentolio neuždraudė. Todėl EESRK siūlo pasiūlyme dėl direktyvos panaikinti draudimą, susijusį su mentoliu.

4.3.1

Galiausiai, visiškai pritariame Komisijos pasiūlymui uždrausti pateikti rinkai naujus kramtomosios gumos, piña colada, mojito ar kitokio skonio gaminius, vadinamąsias aromatizuotas cigaretes (angl. candy-flavored cigarettes), kurios gali būti skirtos daugiausia jauniems vartotojams.

4.3.2

Pernelyg didelis sudedamųjų dalių apribojimas lemtų skonio standartizavimą, todėl konkurentams būtų neįmanoma išsiskirti, sumažėtų investicijos ir būtų sunkiau pateikti rinkai naujus gaminius. Dėl to nukentėtų vartotojas, kadangi iš jo būtų atimta galimybė rinktis.

4.4

EESRK prašo Komisijos pateikti aiškią „sumažintos rizikos gaminių“ apibrėžtį ir pasirinkti tinkamą teisinį pagrindą, paremtą neabejotinais moksliniais įrodymais, kad tokie gaminiai kelia mažesnį pavojų už įprastas cigaretes. Sumažintos rizikos sąvoka taikoma ne atpratinimo nuo tabako gaminiams, o gaminiams, galintiems pakeisti įprastas cigaretes, tačiau keliantiems kur kas mažesnį pavojų sveikatai. Gaminiai, kurių sudėtyje yra tabako (o ne cheminio nikotino) ir kuriems taikoma direktyva, turi būti aiškiai apibrėžti ir reglamentuoti, kad vartotojai būtų informuoti apie jų požymius.

4.5

Be to, Europos Komisija savo pasiūlyme dėl direktyvos nustato priemones, kuriomis siekiama mažinti nelegalią tabako prekybą. Pavyzdžiui, pasiūlymo 14 straipsnyje Europos Komisija nustato stebėjimo ir sekimo sistemą, taip pat įvairias papildomas saugumo priemones, kad Europos Sąjungoje būtų parduodami tik direktyvos nuostatas atitinkantys gaminiai. Ši priemonė lems neproporcingai didelę ekonominę ir administracinę naštą, kurios daugelis mažųjų ir vidutinių įmonių nepajėgs prisiimti. Tai ne tik nesumažins nelegalios prekybos, bet ir lems didesnę administracinę naštą valstybėms narėms, atsakingoms už kontrolės vykdymą. Be to, ši sistema nepadės sumažinti kontrabandos ir nelegalios prekybos, kurioms, priešingai, bus sudarytos palankios sąlygos kitomis pasiūlyme dėl direktyvos numatytomis priemonėmis. Todėl EESRK mano, kad pasiūlymo dėl direktyvos 14 straipsnyje išdėstytos nuostatos turėtų būti lygiai tokios pačios, kaip stebėjimo ir atsekamumo sąlygos, įtrauktos į Nelegalios prekybos protokolą, kurį praėjusių metų pabaigoje priėmė PSO Šalių konferencija (25).

4.6

Galiausiai šia direktyva Europos Komisijai bus suteikta galimybė priimant deleguotuosius teisės aktus reguliuoti ir keisti tokius esminius aspektus kaip priedų kiekį, įspėjimų apie grėsmę sveikatai formuluotę, vietą ir dydį. Šiuo požiūriu pagal šios direktyvos nuostatas valstybės beveik netenka veiksmų laisvės, o tai reiškia kraštutinį intervencionizmą, kuris iki šiol Europos Sąjungoje menkai tepasireiškė. Taip pažeidžiamas subsidiarumo ir proporcingumo principas, kaip jau pareiškė aštuonių valstybių narių (26) (Italijos, Čekijos, Graikijos, Bulgarijos, Danijos, Portugalijos, Rumunijos ir Švedijos) parlamentai. Italijos Parlamentas ne tik pažymėjo, kad pasiūlymu pažeidžiami minėti principai, bet ir pabrėžė, kad uždraustos tam tikrų formatų, pavyzdžiui, plonos arba mažu dervų kiekiu pasižyminčios cigaretės, gali būti naudinga priemonė įgyvendinant politiką, kuria siekiama sumažinti tabako suvartojimą arba jo atsisakyti (27).

4.6.1

Pavyzdžiui, pasiūlymo dėl direktyvos 8, 9 ir 11 straipsniais Europos Komisijai suteikiami įgaliojimai priimant deleguotuosius teisės aktus keisti įspėjimų apie grėsmę sveikatai formuluotes, jų dizainą, išdėstymą, formatą ir vietą. Be to, pagal 6 straipsnį Komisijai leidžiama priimant deleguotuosius teisės aktus nustatyti priedų sudėtį ir didžiausią leidžiamą kiekį.

4.6.2

Be to, cigarų, cigarilių ir pypkių tabako atveju pasiūlyme dėl direktyvos numatoma galimybė automatiškai panaikinti tam tikras tekste numatytas išimtis esant esminiam aplinkybių pasikeitimui, t. y. parduodamam kiekiui padidėjus ne mažiau kaip 10 proc. bent 10 valstybių narių arba jaunesnių nei 25 metų amžiaus vartotojų skaičiui išaugus 5 procentiniais punktais. Komisija nežino, kad dešimtyje iš 27 dabartinių valstybių narių šių gaminių rinka yra nepaprastai maža ir 10 proc. pokytis gali nesunkiai įvykti. Taigi tokia priemonė neturi prasmės ir gali lemti didelį teisinį netikrumą šiame sektoriuje.

4.7

Nors Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 290 straipsnyje numatyta galimybė deleguoti įgaliojimus priimant deleguotuosius teisės aktus, jie turi atitikti tam tikrus reikalavimus. Taigi deleguotąjį teisės aktą priimti galima tik dėl neesminių pagal teisėkūros procedūrą priimto teisės akto nuostatų. Šiame pasiūlyme apie tai nekalbama.

2013 m. liepos 11 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Henri MALOSSE


(1)  SESV 114 straipsnis.

„1.

Išskyrus tuos atvejus, kai Sutartyse nustatyta kitaip, 26 straipsnyje iškeltiems tikslams pasiekti taikomos toliau dėstomos nuostatos. Europos Parlamentas ir Taryba, spręsdami pagal įprastą teisėkūros procedūrą, pasikonsultavę su Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu, nustato priemones valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatoms, skirtoms vidaus rinkos sukūrimui ir veikimui, suderinti.“

(2)  Žr. bylą C-491/01 The Queen v Secretary of State for Health, ex parte British American Tobacco (Investments) Ltd and Imperial Tobacco Ltd.

(3)  OL C 128, 2010 5 18, p. 89–93.

(4)  http://europa.eu/rapid/press-release_OLAF-11-5_en.htm?locale=EN.

(5)  The European Tobacco Sector. An analysis of the socio-economic footprint (Nomisma) ir 2012 m. lapkričio 16 d. Europos Komisijos pranešimas spaudai.

(6)  Ten pat.

(7)  http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/dossier.do?code=COD&year=2012&number=0366&appLng=LT.

(8)  OL C 351, 2012 11 15, p. 6–11.

(9)  2009 m. lapkričio 30 d. Tarybos rekomendacijos dėl aplinkos be dūmų įgyvendinimo ataskaita.

(10)  The European Tobacco Sector. An analysis of the socio-economic footprint (Nomisma).

(11)  DIVTOB: diversification for Tobacco Growing Regions in the Southern European Region. Hohenheim University. Sixth Framework Programme funded European Research and Technological Development.

(12)  2011 m. birželio 21 d. Tarybos direktyva 2011/64/ES dėl akcizų, taikomų apdorotam tabakui, struktūros, OL L 176, 2011 7 5, p. 24–36.

(13)  Žr. 10 išnašą.

(14)  Žr. 5 išnašą.

(15)  Žr. 5 išnašą.

(16)  Žr. 10 išnašą.

(17)  OL Nr. 115, 2008 5 9 p. 172.

(18)  Hammond D. Health warning messages on tobacco products: a review („Įspėjimai apie pavojų sveikatai ant tabako gaminių. Apžvalga“), Tobacco Control 2011, 20:327-3. Sambrook Research International, A review of the science base to support the development of health warnings for tobacco packages („Mokslinių įrodymų, kuriais remiantis kuriami ant tabako pakuočių skelbiami įspėjimai apie pavojų sveikatai, apžvalga“), Newport, Sambrook Research International, 2009 (Europos Komisijos parengta ataskaita).

(19)  http://www.maastrichtuniversity.nl/web/Main/Sitewide/News1/SmokersWillNotBePutOff1.htm.

(20)  Nonnemaker, J. ir kt., Experimental Study of Graphic Cigarette Warning Labels: Final Results Report Prepared for Center for Tobacco Products, Food and Drug Administration, Contract No. HHSF-223-2009-10135G, 2010 m. gruodžio mėn.

(21)  http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/eurobaro_attitudes_towards_tobacco_2012_en.pdf.

(22)  RJ Reynolds Tobacco Company v Food & Drug Administration, United States Court of Appeals for the District of Columbia Circuit, August 2012.

(23)  1990 m. spalio 17 d. ES Teisingumo Teismo sprendimas Byloje C-10/89.

(24)  2011 m. birželio 21 d. Tarybos direktyva 2011/64/ES dėl akcizų, taikomų apdorotam tabakui, struktūros, OL L 176, 2011 7 5, p. 24–36.

(25)  http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop5/FCTC_COP5(1)-en.pdf.

(26)  http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/dossier.do?code=COD&year=2012&number=0366&appLng=LT.

(27)  Italijos Parlamento Socialinių reikalų skyriaus nuomonė apie Europos Komisijos dokumentą COM(2012) 788 final.


PRIEDAS

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto Nuomonės

Toliau pateikiamas diskusijų metu atmestas pakeitimas, kuriam pritarė daugiau nei ketvirtadalis balsavusiųjų.

Kontranuomonė

Visą nuomonės tekstą pakeisti taip:

1.    Išvados

1.1

Komisijos siūlomos direktyvos teisinis pagrindas yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 114 straipsnis (1). Pasiūlymo tikslas – suderinti įstatymus ir kitas teisės aktų nuostatas, taikomas tabako gaminių gamybai, pateikimui ir pardavimui, siekiant užtikrinti tinkamą vidaus rinkos veikimą. „Aiškinamojo memorandumo“ 3.9.1 dalyje nurodoma, kad pasirinktą teisinį pagrindą patvirtino Europos Sąjungos Teisingumo Teismas Direktyvos 2001/37/EB (2) atžvilgiu, taigi tas pats teisinis pagrindas yra tinkamas ir šiam pasiūlymui. 2001 m. direktyva ir siūloma peržiūra siekiama užtikrinti tinkamą vidaus rinkos veikimą ir aukštą gyventojų sveikatos apsaugos nuo tabako keliamo pavojaus lygį.

1.2

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK) užtikrina, jog tvirtai rems tikslą pagerinti vidaus rinkos veikimą; be to, tai yra papildoma paskata valstybėms narėms imtis reikiamų ir pageidautinų visuomenės sveikatos apsaugos veiksmų ir suteikia joms galimybę priimti griežtesnes priemones nei numatyta pasiūlyme.

1.3

EESRK, kaip ir daugelyje savo ankstesnių nuomonių sveikatos ir susijusiais klausimais, visiškai pritaria Europos Komisijai, kad teisė į sveikatą turi būti svarbesnė už bet kokius ekonominius interesus. Todėl EESRK tvirtai pasisako už tai, kad būtų skatinamos visuomenės švietimo ir informavimo apie rimtas rūkymo pasekmes sveikatai kampanijos ir planai. Kartu turi būti pasiūlytos įvairios priemonės, kuriomis siekiama sumažinti paskatas jaunuoliams pradėti rūkyti, o tiems, kurie jau priklausomi nuo nikotino, padėti šio įpročio atsisakyti. Komitetas rekomenduoja šį punktą išplėsti ir pabrėžti ES lygmens švietimo ir pagalbos strategijų pradinio ir vidurinio mokslo įstaigose svarbą, kad kiekvienas vaikas ir jaunuolis būtų teisingai, visapusiškai ir nuolat informuojamas apie rūkymą ir jo žalingą poveikį bei kitas su nikotinu susijusias priklausomybės ir sveikatos problemas, taip pat apie tiesioginių ir aplinkos tabako dūmų (ATD) (3) kancerogeninį ir kitokį poveikį.

1.4

EESRK taip pat pripažįsta, kad gali iškilti pavojus konkrečioms darbo vietoms žemės ūkyje, kur neišplėtotos kitos galimos užimtumo formos ir pagal BŽŪP subsidijos tabako gamybai nebeteikiamos. Šioje srityje reikėtų skubiai numatyti pereinamojo laikotarpio pagalbą, taip pat mokslinę ir techninę paramą kitų tokių pat pelningų, tvaresnių, socialiniu požiūriu priimtinesnių ir ne tokių žalingų kultūrų auginimui ir, jei įmanoma, geresnės kokybės darbo vietų užtikrinimui. Tas pat pasakytina ir apie visas kitas darbo vietas, kurioms kyla pavojus tiekimo grandinėje dėl tiesioginės šio pasiūlymo įtakos; jei tai naudingiausia visuomenės sveikatai, valstybės parama geresnės kokybės darbo vietoms yra visiškai pateisinama ir turėtų būti skatinama.

1.5

Bet kuriuo atveju reikia atsižvelgti į pagrindinį privalumą – mirčių ir tabako sukeliamų ligų prevenciją; su šiuo pavojumi susiduria rūkantys vadovai, darbuotojai ir vartotojai, taip pat potencialūs rūkantieji, kurie gali būti bet kokio amžiaus, priklausyti bet kuriam visuomenės sluoksniui ir kurie nepradės rūkyti, jei bus priimtos šios priemonės ir jie nepatirs tokio didelio tiesioginio komercinio spaudimo. Pagal Komisijos poveikio vertinimą ES ekonomika turės apie 4 mln. EUR grynojo pelno, 506 mln. EUR mažiau bus išleista sveikatos priežiūrai ir bus išsaugota 16,8 mln. gyvenimo metų (4). Tinkamomis priemonėmis turėtų būti kuriamos darbo vietos, perskirstomos lėšos ES viduje ir geriau panaudojamos mokestinės pajamos nacionaliniu lygmeniu.

1.6

EESRK pažymi, kad šiuo metu Europos Sąjungoje iš tabako mokesčių surenkama beveik 100 mlrd. EUR. Tabako gaminių apmokestinimas yra veiksmingiausias ir ekonomiškiausias būdas sumažinti tabako vartojimą, visų pirma jaunimo ir mažas pajamas gaunančių asmenų grupių (t. y. pažeidžiamiausių mūsų visuomenės narių) (5). Tyrimai parodė, kad tabako gaminių kaina yra trečia dažniausiai rūkančiųjų nurodoma priežastis jų atsisakyti (6). Sutaupyti pinigai nebeleidžiant jų tabako gaminiams gali būti panaudoti kitoms taip pat apmokestintoms prekėms įsigyti. Reikia pažymėti ir tai, kad iš šiuo metu surenkamų mokesčių mokama už asmenų, pradėjusių rūkyti prieš 50 metų, sveikatos priežiūrą; pradedantiems rūkyti šiandien tokios pat priežiūros reikės po 50 metų. Dabartinė patirtis rodo, kad valstybių narių vyriausybės tai puikiai supranta ir galėjo toliau didinti mokesčius nepaisydamos sumažėjusio tabako vartojimo ir pardavimo Europoje. Nėra jokio pagrindo šią padėtį keisti.

1.7

Kad būtų užkirstas kelias tolesnei nusikalstamų tinklų vykdomos neteisėtos prekybos (kontrabandos, klastojimo, neteisėtos prekybos ir gamybos), kuri kelia didžiausią grėsmę užimtumui ir mokesčių surinkimui ES, plėtrai, EESRK ragina imtis visų reikiamų priemonių, užtikrinančių, kad atitinkami teisės aktai būtų nedelsiant ir veiksmingai taikomi visose valstybėse narėse. Reikėtų pateikti daugiau su tabako pramone suderintų pasiūlymų dėl kitų priemonių, kuriomis būtų galima apriboti klastojimą bei kontrabandą ir palengvinti atpažinimą, pavyzdžiui, ant tabako gaminių pakuočių uždedant sunkiai atgaminamas atpažinimo ženklus ar elektroninius žymenis. EESRK sutinka, kad moderniomis technologijomis palyginti lengva suklastoti beveik visas prekes ar pakuotes; bet kuriuo atveju daugiau vietos skiriant atitinkamiems įspėjimams apie grėsmę sveikatai vargu ar bus padarytas didelis poveikis.

1.8

Be Komisijai suteiktų plačių galių toliau plėtoti svarbiausius direktyvos aspektus rengiant deleguotuosius teisės aktus, būtina užtikrinti, kad sprendimai būtų priimami atvirai ir atsižvelgiant į valstybių narių interesus. EESRK pabrėžia, kad privalomosios priemonės turi atitikti SESV 290 straipsnį.

1.9

EESRK tvirtai pritaria rizikos mažinimo idėjai, todėl prašo Komisijos pateikti aiškią „sumažintos rizikos gaminių“ apibrėžtį ir pasirinkti tinkamą teisinį pagrindą. Ši pastaba ypač svarbi gaminiams, kurių sudėtyje yra tabako, bet mažesnis nikotino kiekis, arba kurių sudėtyje yra nikotino, bet nėra tabako ir kuriems taikoma ši direktyva. EESRK pripažįsta, kad kai kuriuos iš šių gaminių galima toliau plėtoti kartu vykdant griežtą kontrolę, kad būtų sumažintas dėl priklausomybės nuo nikotino ilgalaikis neigiamas tabako rūkymo poveikis.

2.    Įžanga

2.1

EESRK puikiai supranta, kokį pavojų visuomenės sveikatai kelia visų rūšių tabakas. Tabakas yra svarbiausia priešlaikinių mirčių priežastis ES – dėl jo kasmet miršta apie 700 000 žmonių. Todėl pasiūlyme daug dėmesio skiriama tam, kad būtų užkirstas kelias, visų pirma jaunimui ir kitoms pažeidžiamoms grupėms, pradėti vartoti tabaką. Pasiūlyme pažymima, kad 70 proc. rūkančiųjų pradeda rūkyti iki 18 metų, o 95 proc. – iki 25 metų, todėl dar svarbiau imtis priemonių, skirtų vaikams ir jaunimui (7).

2.2

Atsižvelgdamas į tai, EESRK išreiškia nuomonę, kad direktyvą persvarstyti būtina ir tai reikia padaryti nedelsiant. Jis pažymi, kad kai kuriose šalyse tabako suvartojimo lygis tebėra aukštas, nors buvo priimti tabako vartojimą itin ribojantys teisės aktai. Aišku ir tai, kad šiuo metu vykdoma kontrolė padėjo gerokai sumažinti tabako suvartojimą daugelyje valstybių narių. Ispanijoje per trumpą laikotarpį tabako suvartojimas sumažėjo 2 proc. Šiuo pasiūlymu panašių rezultatų tikimasi pasiekti visoje Europoje. Be to, EESRK tvirtai pasisako už tai, kad būtų skatinamos visuomenės švietimo ir informavimo apie rimtas rūkymo pasekmes sveikatai kampanijos ir planai.

2.3

EESRK pastebi, kad pasiūlymas sukėlė susirūpinimą dėl darbo vietų, mokesčių ir visos ekonomikos Europos Sąjungoje. Nurodoma, kad ES tabako pramonėje dirba beveik 1,5 mln. žmonių, iš kurių apie 400 000 augina tabaką. Komisijos pateikti ir iš kitų šaltinių gauti statistiniai duomenys rodo, kad šie skaičiai apima ir asmenis, dirbančius tabako gaminių tiekimo grandinėje sezoniškai, laikinai arba ne visą darbo dieną. Pavyzdžiui, manoma, kad tiesiogiai ir išskirtinai tabako auginimu verčiasi mažiau nei 100 000 asmenų. Šių ūkininkų produkcija sudaro ketvirtadalį gamybai ir pardavimui ES naudojamo tabako; kita dalis yra importuojama, visų pirma iš JAV. Kitoms darbo vietoms, susijusioms su pakavimu, rinkodara, pardavimu, teisinėmis paslaugomis, moksliniais tyrimais ir paskirstymu, tai įtakos daryti neturėtų. Todėl neaišku, kodėl siūlomi galutinių gaminių pakuotės pakeitimai turėtų turėti kokios nors įtakos esamam užimtumo lygiui. Dar labiau neaišku, kaip siūlomos priemonės gali būti vadinamos „neįrodytomis ir sunkiai įvykdomomis“ ir „veikiausiai katastrofiškomis“ tabako pramonei. EESRK mano, kad abiem atvejais yra priešingai: šios priemonės turės naudingą, teigiamą ir proporcingą poveikį žmonių sveikatai ir tik nedidelį poveikį bendram pramonės augimui ir pelningumui. Iš tikrųjų nuostoliai, susiję su mažesniu pardavimu jaunimui, turėtų būti daugiau nei kompensuoti sumažinus nelegalią prekybą, kuri yra kur kas didesnio masto ir neatneša naudos niekam, išskyrus ją vykdančias nusikalstamas grupuotes.

2.4

Tabako auginimas ES vis dėlto užtikrina darbo vietas, daugiausia skurdžiose vietovėse, kuriose išplėtota nedaug kitų galimybių. Dabar, kai BŽŪP subsidijos tabako gamybai nebeteikiamos, skubiai reikalinga pereinamojo laikotarpio techninė ir finansinė pagalba perėjimui prie mažiau žalingų ir ilgainiui tvaresnių pajamų šaltinių. Panašios pastabos tinka ir kitoms darbo vietoms tiekimo grandinėje; jei šios darbo vietos panaikinamos visuomenės labui, tai aiškiai reikalinga valstybės parama.

2.5

Iš tabako gaminiams taikomų mokesčių kasmet surenkama beveik 100 mlrd. EUR. EESRK pažymi, kad, nors tai padeda kompensuoti sveikatos priežiūros išlaidas tiems, kurie pradėjo rūkyti prieš 50 metų, tokius pat mokesčius reikės taikyti ir po 50 metų, kai reikės pasirūpinti tais, kurie pradeda pirkti ir vartoti tabako gaminius šiandien. Todėl mokesčius didinti bus būtina siekiant atsverti sumažėjusį pardavimą. Kol kas yra pagrindo manyti, kad valstybių narių vyriausybės tai žino, todėl gali sėkmingai išlaikyti ar net padidinti mokesčius nepaisydamos pastaraisiais metais sumažėjusio pardavimo. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje visų partijų parlamentinės grupės parengtame pranešime dėl rūkymo ir sveikatos (2013 m.) (8) teigiama, kad dėl 1992–2011 m. laipsniškai didėjusių kainų ir dėl nustatyto mokesčio, kuris prilygsta arba viršija 75 proc. visos mažmeninės kainos, cigarečių pardavimas sumažėjo 51 proc., o vyriausybės gaunamos mokestinės pajamos padidėjo 44 proc. Suaugusių rūkančiųjų procentinė dalis per tą patį laikotarpį sumažėjo nuo 27 iki 20 proc.

2.6

Nors didžioji ES pagamintų tabako gaminių dalis parduodama vartotojams, tam tikras kiekis yra eksportuojamas. Remiantis šio sektoriaus duomenimis, 2010 m. tabako gaminių eksportas sudarė apie 55 000 tonų. Daugiausia buvo eksportuojama į Afrikos ir Azijos šalis, kur gyvenimo trukmė, deja, tokia trumpa, kad sunku pastebėti konkretų neigiamą poveikį sveikatai. Atėjus laikui, kai bus išspręstos kitos problemos ir gyvenimo trukmė pailgės, kaip tikimasi, priklausomybės nuo nikotino ir tabako vartojimo poveikis, kaip ir kitų eksportuotų ligų atveju, taps akivaizdesnis.

2.7

EESRK ypač atkreipia dėmesį į tai, kad labiausiai išsivysčiusiose ES šalyse bus stebimas priešingas reiškinys: gyvenimo trukmė ir darbingas amžius toliau ilgės ir rūkymo pasekmės darbo vietoje ir visoje visuomenėje bus labiau matomos, todėl ši problema vis aštrės ir bus labiau matoma ir vis didesnė atsakomybė teks darbdaviams bei darbuotojų organizacijoms. Atsižvelgiant į dabartinį nuosmukį, ankstyva (ir išvengiama) samdomųjų darbuotojų mirtis ir jų pajamų ar pensijos praradimas prisidės prie problemų, kurias patiria šeimos, jau ir taip kovojančios už ekonominį išlikimą.

2.8

EESRK pažymi, kad, nors rūkymo sukeliamo vėžio indukcinis laikotarpis lieka pastovus, bendra nerūkančiųjų gyvenimo trukmė vis ilgėja. Gyvenimo trukmė dėl tabako vartojimo vis trumpėja: nuo 2–3 metų XX a. pradžioje iki 20–30 metų tiems, kurie pradeda rūkyti dabar ar nagrinėjamame pasiūlyme minimu laikotarpiu.

3.    Bendrosios pastabos

3.1

Europos Komisijos pasiūlyme dėl tabako gaminių direktyvos daugiausia dėmesio skiriama priemonėms, kuriomis siekiama užtikrinti tinkamą vidaus rinkos veikimą, įskaitant pastangas sumažinti neteisėtą prekybą, ir aukštą gyventojų sveikatos apsaugos nuo tabako keliamo pavojaus lygį. Minėtos priemonės susijusios su šiomis sritimis:

ženklinimas ir pakuotės,

sudedamosios dalys,

atsekamumas ir saugumo elementai,

tarpvalstybinė nuotolinė prekyba,

bedūmiai tabako gaminiai ir produktų, kuriems taikoma direktyva, sąrašo išplėtimas.

3.2

Kalbant apie ženklinimą, pakuotes ir sudedamąsias dalis, pasiūlyme reikalaujama pateikti išplėstus įspėjimus apie grėsmę sveikatai atsižvelgiant į tabako vartojimo keliamą rimtą pavojų sveikatai.

3.3

Pasiūlyme gamintojams leidžiama išsaugoti kvapiąsias medžiagas, kurios svarbios jų dabartiniam prekės ženklui, tačiau ribojamas naujų su tabaku nesusijusių priedų, kuriais siekiama išplėsti pardavimą, visų pirma jaunimui, naudojimas. Taigi ant visų cigarečių pakelių turės būti pateikiami iš vaizdo ir teksto sudaryti 75 proc. ploto užimantys įspėjimai ir nauja informacija ant šoninių paviršių (užimanti 50 proc. ploto iš kiekvienos pusės). Be to, turi būti pateikiami kai kuriose valstybėse narėse privalomi žyminiai ženklai, pranešimas, kad draudžiama parduoti nepilnamečiams, ir numatyta vieta naujoms priemonėms, užtikrinančioms tabako gaminių stebėseną ir atsekamumą. Tai reiškia, kad bus labai sumažintas plotas, skirtas teisėtai įregistruotiems prekių ženklams ir kitiems su rinkodara susijusiems vaizdams. Valstybės narės, jei nori, gali pasirinkti visiškai neutralias pakuotes, tačiau šiame pasiūlyme to nereikalaujama. Be to, bus nustatytas minimalus pakelių aukštis ir plotis, todėl kai kurie pakelių formatai, visų pirma tie, kuriais siekiama pritraukti jaunimą, išnyks. 2009 m. panašios taisyklės nustatytos Jungtinėse Valstijose siekiant sumažinti vaikų ir jaunimo įtraukimą. EESRK pritaria visoms šioms priemonėms.

3.4

Dėl to reikės pakeisti pakuočių dizainą, tačiau sunku įsivaizduoti, kad tai turės didelės įtakos darbo vietoms pakuočių sektoriuje tokiose šalyse kaip Vokietija, Lenkija, Prancūzija, Čekija ir Austrija. Tikimasi, kad visų formų galutiniai tabako gaminiai ir toliau bus plačiai parduodami, kadangi visos ES mastu susiformavusi tikrai uždara maždaug 150 000 000 nuo nikotino priklausomų vartotojų rinka. Todėl reikėtų pabrėžti didelę naudą visuomenės sveikatai – tiek ekonominiu, tiek žmonių kančių sumažinimo požiūriu – ir tai, kad metusieji rūkyti pinigus leis kitose srityse ir taip sukurs galimybių naujoms darbo vietoms. ES patiriamos išlaidos, susijusios su tabako vartojimu, vertinamos 517 mlrd. EUR (9). Valstybių narių lygmeniu visos šios išlaidos sudaro maždaug 4,6 proc. ES BVP (10). Šiuo metu ES išleidžia 25,3 mlrd. EUR tabako vartojimo sukeltoms ligoms gydyti ir praranda 8,3 mlrd. EUR dėl sumažėjusio darbingumo (11). Šios sumos kone prilygsta tabako pramonės pajamoms visoje tiekimo grandinėje (išskyrus mokesčius), kurios iš viso sudaro 35 mlrd. EUR.

3.5

EESRK pažymi, kad išlaidos, tiesiogiai siejamos su nikotino ir tabako gaminių vartojimo sukeltomis ligomis, šiuo metu padeda tiksliausiai įvertinti realias valstybių narių išlaidas. Jos gerokai mažesnės už teorinę žmogaus gyvybės vertę (1 mln. EUR už kiekvienus prarasto ar sutrumpėjusio gyvenimo metus), apie kurią buvo kalbama ankstesniuose Komisijos poveikio vertinimuose siekiant pagrįsti teisės aktus ir užtikrinti įmonių ir kitų numatomų išlaidų pusiausvyrą. Jei šiame dokumente būtų nurodomas šis gerokai didesnis skaičius, tai pasiūlyme reikėtų numatyti 700 mlrd. EUR finansinę paskatą, o tai užgožtų bet kokius kitus svarstymus.

3.6

Be to, reikia pažymėti, kad rūkymas ir susiję įpročiai neduoda realios socialinės ar ekonominės naudos rūkantiesiems, išskyrus tai, kad lengvinamos jų priklausomybės nuo nikotino pasekmės. Dėl priklausomybės mesti rūkyti yra sunku ir tai lėtas procesas. Gaila, kad net supratimas, jog maždaug pusė visų rūkančiųjų (vartotojų, piliečių ir pažeidžiamų asmenų) veikiausiai mirs pirma laiko, yra nepakankamas pagrindas šio įpročio atsisakyti, todėl būtina sumažinti visas paskatas pradėti rūkyti.

3.7

Šiame dokumente numatytomis priemonėmis nesiekiama daryti įtakos jau rūkantiems suaugusiesiems ir mažai tikėtina, kad tai pavyktų, tačiau, vadovaujantis patirtimi iš viso pasaulio, jos turėtų padėti sumažinti paskatas jaunimui pradėti rūkyti. Sumažinus rūkančiųjų skaičių, visų pirma bus gerokai sumažintos išlaidos sveikatos priežiūrai, o ilgainiui išgelbėta daug gyvybių ir sumažinta žmonių kančia.

3.8

EESRK atkreipia dėmesį, kad pasiūlyme pakuotė nėra visiškai standartizuojama numatant standartines spalvas ir šriftus, kaip Australijoje. Išliks atskiri prekių ženklai, atskiriami pagal gamintojų pavadinimus ir specifinius tabako kvapus. Gaminio kokybės reikalavimas ir toliau bus svarbus, kadangi vartotojas ir toliau bus informuojamas apie įsigyjamo produkto gamintoją.

3.9

Tėra mažai patikimų įrodymų, kad pakavimo taisyklių pakeitimai lems didesnį tabako klastojimą ar kontrabandą. Priešingai, rūkančiųjų pasirinkimas pirkti neteisėtą tabaką labai priklauso nuo kainos ir galimybės jo gauti (12). Remiantis naujausiais šio sektoriaus pateiktais duomenimis, dėl tokios neteisėtos prekybos iš tabako gaminiams taikomų mokesčių kasmet nesurenkama 10 mlrd. EUR. Šiuo metu kontrabandinio tabako pardavimas ES iš viso sudaro 10 proc. (13). Jau galima gauti gaminių iš ES nepriklausančių šalių, visų pirma iš Rusijos ir Kinijos. Šalyse, kuriose yra ekonominių problemų ir (arba) kuriose tabako gaminiams taikomi dideli mokesčiai, šių gaminių paklausa yra didelė. Dėl neteisėtos prekybos kyla pavojus darbo vietoms ES, sumažėja vyriausybių mokestinės pajamos ir teisėtos prekybos pelningumas. Todėl reikia dėti visas įmanomas pastangas, kad būtų apribota tabako kontrabanda: didinti saugumą, įgyvendinti priežiūros ir prevencijos priemones, vykdyti griežtesnę tabako gaminių kontrolę; čia tik keli pavyzdžiai. Reikėtų apsvarstyti galimybę naudoti iškilias atpažinimo žymas ar elektroninius žymenis ir kartu taikyti kitas su tabako pramone jau sutartas priemones.

3.10

Kad ir kokios būtų siūlomų priemonių įgyvendinimo sąnaudos, reikia turėti omenyje, kad sumažinus tabako suvartojimą ir taip pagerinus visuomenės sveikatą galima visuotinė nauda yra kur kas didesnė. Tyrimai parodė, kad vyriausybės ir darbdaviai, ėmęsi veiksmų uždrausti rūkyti darbo vietoje, netruko pastebėti teigiamą poveikį (didesnis produktyvumas, mažiau pravaikštų, mažesnės išlaidos patalpų išlaikymui ir priežiūrai, mažesnės išlaidos sveikatos priežiūrai ir sveikatos draudimui) (14).

3.11

Be to, pasiūlyme numatyta šešiolika deleguotųjų teisės aktų, kuriais Europos Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti teisės aktus ir sprendimus dėl konkrečių direktyvos nuostatų vadovaujantis Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 290 straipsniu (15).

4.    Konkrečios pastabos

4.1

Direktyvoje ir toliau daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama pastangoms pasiekti su vidaus rinka ir visuomenės sveikata susijusius tikslus įgyvendinant ilgalaikes ir trumpalaikes priemones. Šiuo požiūriu svarbu pažymėti, kad pagal pačios Europos Komisijos prognozes dėl jos siūlomų priemonių poveikio sveikatai esamų ar potencialių rūkančių asmenų skaičius sumažės 2 proc. Direktyva visų pirma siekiama sustabdyti rūkančiųjų skaičiaus augimą, o ne sumažinti dabartinį tabako suvartojimą. Nors šis procentas gali atrodyti žemas, jis daro aiškiai teigiamą poveikį daugeliui įvairių sričių.

4.2

Darbingo amžiaus žmonės, kurie meta rūkyti (taip pat potencialūs rūkantieji, kurie nepradeda rūkyti), gyvena ilgiau, todėl ilgiau yra darbingi. Apskaičiuota, kad rūkantieji miršta 14 metų anksčiau už tuos, kurie niekada nerūkė, dėl rūkymo sukeltų ligų ar su tuo susijusių komplikacijų. Ilgėjant bendrai gyvenimo trukmei, ypač nerūkančiųjų, šis skirtumas taip pat didės. Tabako suvartojimo sumažėjimas 2 procentais prilygsta 2,4 mln. metusių rūkyti asmenų ir 16,8 mln. išsaugotų gyvenimo metų. Visuomenei tai kasmet atneš 10,3 mlrd. EUR pelno ir lems 506 mln. EUR per metus mažesnes išlaidas sveikatos priežiūrai. Pelnas, susijęs su didesniu produktyvumu, mažesniu pravaikštų, ankstyvo išėjimo į pensiją ir panašių įvykių skaičiumi, sieks 165 mln. EUR per metus (16).

4.3

Reikalavimas ant abiejų pakuočių pusių pateikti 75 proc. ploto užimančius įspėjimus apie grėsmę sveikatai ir naują informaciją ant šoninių paviršių, užimančią 50 proc. ploto iš kiekvienos pusės (9 straipsnis) įtrauktas į priemonių, kuriomis siekiama sumažinti bendrą rūkančiųjų skaičių, paketą. Tabako pakuotė turi būti sukurta taip, kad joje pateikta informacija apie gaminio sudėtį nebūtų klaidinanti. Būtina pateikti aiškų įspėjimą apie grėsmę sveikatai, ypač priešlaikinę mirtį. Įspėjimai turėtų būti iškabinti pardavimo vietose. Reklama pardavimo vietose, be abejonės, turėtų būti uždrausta.

4.4

Sudedamųjų dalių apribojimus siekiant pašalinti būdingo skonio ar kvapo gaminius (6 straipsnis), taip pat vaizdinis pakuočių pristatymas yra ypač svarbu. Vienas iš objektyvių kriterijų, t. y. mažesnis tabako patrauklumas, yra ypač svarbus kai kurioms amžiaus grupėms ar tam tikros lyties atstovams, konkrečiai – jaunoms moterims ir merginoms, kurios šiuo metu yra vienas iš labiausiai augančių ES rinkos segmentų ir patiria didžiausią reklamos spaudimą pradėti rūkyti.

4.5

Todėl EESRK pritaria Komisijos pasiūlymui uždrausti pateikti rinkai naujus kramtomosios gumos, piña colada, mojito ar kitokio skonio gaminius, vadinamąsias aromatizuotas cigaretes (angl. candy-flavored cigarettes), kurios skirtos visų pirma jauniems vartotojams, ypač moterims. Plonų (angl. slim) cigarečių pakuotės taip pat orientuotos į jaunas moteris bandant kūno formą, svorį ir žavesį susieti su rūkymu, kuris galiausiai taps kone pusės jų priešlaikinės mirties priežastimi. Atsižvelgiant į tai, kad neišvengiamą priklausomybės nuo nikotino skatinamo rūkymo pavojų visi supranta ir pripažįsta, EESRK nuomone, sunku įsivaizduoti, kaip atsakingi gamintojai galėjo sukurti ir įgyvendinti tokias rinkodaros strategijas.

4.6

EESRK prašo Komisijos pateikti aiškią „sumažintos rizikos gaminių“ apibrėžtį ir pasirinkti tinkamą teisinį pagrindą, paremtą neabejotinais moksliniais įrodymais, kad tokie gaminiai kelia mažesnį pavojų už įprastas cigaretes. Sumažintos rizikos sąvoka taikoma ne atpratinimo nuo rūkymo gaminiams, o gaminiams, galintiems pakeisti įprastas cigaretes, tačiau keliantiems kur kas mažesnį pavojų sveikatai. Gaminiai, kurių sudėtyje yra tabako ir mažesnis kiekis nikotino arba kurių sudėtyje yra nikotino, bet nėra tabako (elektroninės cigaretės) ir kuriems taikoma ši direktyva, turi būti aiškiai apibrėžti ir reglamentuoti, kad vartotojai būtų informuoti apie jų ilgalaikį pavojų ar pranašumus prieš įprastus tabako gaminius.

4.7

Be to, pasiūlyme nustatytos priemonės, kuriomis siekiama mažinti neteisėtą tabako prekybą. Pavyzdžiui, pasiūlymo 14 straipsnyje Europos Komisija nustato stebėjimo ir sekimo sistemą, taip pat įvairias papildomas saugumo priemones, kad Europos Sąjungoje būtų parduodami tik direktyvos nuostatas atitinkantys gaminiai. Šios priemonės lems ekonominę ir administracinę naštą, kurią mažosioms ir vidutinėms įmonėms (priešingai nei didžiosioms tarptautinėms bendrovėms, užimančioms dominuojančią padėtį pasaulinėje su tabaku ir nikotinu susijusių gaminių prekyboje) pakelti gali būti per sunku, taip pat didesnę administracinę naštą valstybėms narėms, atsakingoms už kontrolės vykdymą. Reikia tikėtis, kad ši sistema apribos kontrabandą ir neteisėtą prekybą. Todėl EESRK mano, kad pasiūlymo 14 straipsnyje išdėstytos nuostatos turėtų būti lygiai tokios pačios, kaip stebėjimo ir atsekamumo sąlygos, įtrauktos į Nelegalios prekybos protokolą, kurį praėjusių metų pabaigoje priėmė PSO šalių konferencija (17).

4.8

Dėl cigarų, cigarilių ir pypkių pasiūlyme numatoma galimybė automatiškai panaikinti tam tikras tekste numatytas išimtis iš esmės pasikeitus aplinkybėms, t. y. parduodamam kiekiui padidėjus ne mažiau kaip 10 proc. bent 10 valstybių narių arba jaunesnių nei 25 metų amžiaus vartotojų skaičiui išaugus 5 procentiniais punktais. Vis dėlto dešimtyje iš 27 dabartinių valstybių narių šių gaminių rinka yra nepaprastai maža ir 10 proc. pokytis gali nesunkiai įvykti be didelio poveikio užimtumui ar mokestinėms pajamoms.

4.9

EESRK atkreipia dėmesį, kad Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 290 straipsnyje numatyta galimybė deleguoti įgaliojimus priimant deleguotuosius teisės aktus, kurie turi atitikti tam tikrus reikalavimus. Deleguotąjį teisės aktą galima priimti tik dėl neesminių teisėkūros procedūra priimto akto nuostatų.

Balsavimo rezultatai:

89

Prieš

162

Susilaikė

17

Naujas 1.4. punktas

Įrašyti naują punktą:

Pabrėždamas, kad svarbu turėti sveiką visuomenę ir kad ją turėti naudinga daugeliu požiūriu, EESRK siūlo valstybėms narėms įrengti kuo daugiau nerūkantiems skirtų zonų (angl. „smoke-free environments“), kuriose piliečiai sulauktų tiek moralinės, tiek medicininės pagalbos ir kurios būtų skirtos visų pirma jaunimui, mokymo įstaigoms, įmonėms ir pan. Be to, reikėtų padėti diegti ir palaikyti novatoriškumu ir švietėjiškumu išsiskiriančius pagalbos būdus ir bendradarbiavimo tinklus.

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

1.5 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

Kyla pavojus, kad labai sumažės mokestinės pajamos, ne tik dėl išaugusios nelegalios prekybos, bet ir dėl sumažėjusio pardavimo bei kainų. Šiuo metu Europos Sąjungoje iš tabako mokesčių surenkama beveik 100 000 mln. eurų. Tabako apmokestinimas yra veiksmingiausias ir pigiausias būdas mažinti – visų pirma jaunų žmonių ir mažas pajamas turinčių asmenų – tabako vartojimą (18). Tyrimų duomenimis, tabako produktų kainos yra trečioji dažniausiai rūkančių asmenų nurodoma priežastis, paskatinusi juos mesti rūkyti (19). Be to, reikėtų pabrėžti, kad sutaupyti pinigai, kurie anksčiau buvo išleidžiami tabako gaminiams įsigyti, išleidžiami kitoms prekėms, kurioms taip pat nustatyti mokesčiai.

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

1.8 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

Be to, kad Pažeidžiami valstybių narių suverenūs įgaliojimai ir Komisijai suteikiamos plačios galios vėliau plėtoti svarbiausius direktyvos aspektus rengiant deleguotuosius teisės aktus, būtina užtikrinti, kad sprendimai būtų priimami atvirai ir atsižvelgiant į valstybių narių interesus ir taip pažeidžiant subsidiarumo principą. EESRK pabrėžia, kad privalomos priemonės turi atitikti negali pritarti deleguotiesiems teisės aktams, kuriais peržengiamos SESV 290 straipsnį yje aiškiai nustatytos ribos. Be to, aštuoni nacionaliniai parlamentai (subsidiarumo stebėsena) atidavė 14 balsų prieš Komisijos pasiūlymą dėl subsidiarumo principo nesilaikymo (20).

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

1.9 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

EESRK pritaria rizikos mažinimo idėjai, todėl prašo Komisijos pateikti aiškią „sumažintos rizikos gaminių“ apibrėžtį ir pasirinkti tinkamą teisinį pagrindą, paremtą neabejotinais moksliniais įrodymais, kad tokie gaminiai kelia mažesnį pavojų už įprastas cigaretes. Tai ypač svarbu gaminiams, kurių sudėtyje yra tabako (o ne cheminio nikotino) ir kuriems taikoma minėta direktyva.“

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

3.1 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

„Trys iš šių šešių sričių gali turėti didžiulį poveikį užimtumui ir mokestinėms pajamoms Europos Sąjungos valstybėse narėse. Kalbant apie ženklinimą, pakuotes ir sudedamąsias dalis, pasiūlyme numatoma prievolė pateikti dar ryškesnius neproporcingai išplėstus, palyginti su dabartiniais, įspėjimus apie grėsmę sveikatai taip apribojant tabako gaminių formatą, skonį ir sudėtį. Taigi, pavyzdžiui, ant visų cigarečių pakelių turės būti pateikiami iš vaizdo ir teksto sudaryti 75 proc. ploto užimantys įspėjimai ir nauja informacija ant šoninių paviršių (užimanti 50 proc. ploto iš kiekvienos pusės). Be to, turi būti pateikiami kai kuriose valstybėse narėse privalomi žyminiai ženklai, pranešimas, kad draudžiama parduoti nepilnamečiams, ir numatyta vieta naujoms priemonėms, užtikrinančioms tabako gaminių stebėseną ir atsekamumą. Tai reiškia, kad de facto bus labai sumažintas plotas, skirtas teisėtai įregistruotiems prekių ženklams. Be to, bus nustatytas minimalus pakelių aukštis ir plotis, todėl kai kurie pakelių formatai išnyks. Paminėtinas kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Graikijoje, labai populiarus formatas „casket“. Išnyks ir labiausiai Portugalijoje perkamas formatas. Be to, dėl šio pakuotės pakeitimo, kuris nėra pagrįstas jokiais moksliniais įrodymais, gali iškilti didelis pavojus darbo vietoms pakuočių pramonės sektoriuje daugelyje Europos šalių, pavyzdžiui, Vokietijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje ar Austrijoje. Reikia pažymėti, kad būtiniausi reikalavimai dėl tabako gaminių aukščio ir pločio nebuvo aptarti per viešas konsultacijas, nebuvo atliktas jų poveikio vertinimas. Maža to, draudžiama prekiauti būdingo kvapo cigaretėmis ir pateikiama nauja cigarilės apibrėžtis, prieštaraujanti šiek tiek daugiau kaip metus Sąjungoje galiojantiems mokesčių įstatymams (21) Naujo grafinio dizaino pakuotės, taip pat būtiniausi reikalavimai dėl pakuočių aukščio ir pločio duos teigiamą rezultatą, visų pirma nepritrauks rizikos grupių, tokių kaip vaikai ir jaunimas. Tyrimai aiškiai rodo, kad pakuotė yra rinkodaros priemonė, skirta prekių pardavimui. Šiuo metu tabako gaminių pakuotės dažnai kuriamos strategiškai, siekiant pritraukti tam tikrą auditoriją, pavyzdžiui, tyrimai parodė, kad moterys Latvijoje rinkdamosi šviesios pakuotės tabako gaminius mano, kad juose yra mažiau dervos, todėl jie daro mažesnę žalą sveikatai. Tuo tarpu vaikai mano, kad spalvinga tabako gaminių pakuotė reiškia, kad produktas neturi neigiamo poveikio sveikatai (22). Taigi suvienodinta, kiek įmanoma supaprastinto formato pakuotė neklaidins vartotojų dėl tikrojo poveikio – priešingai, tyrimų duomenimis, paprasta pakuotė sukelia emocijas, susijusias visų pirma su „nuoboduliu, nemaloniais kvapais, pasibaisėjimu, senumo pojūčiu“, ir t. t.  (23)

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

3.2 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

„Kadangi visi pakeliai bus to paties formato ir juose bus to paties skonio gaminiai, kaina bus vienintelis prekės ženklus skiriantis kriterijus, todėl bus nuskurdinta viso sektoriaus vertės grandinė. Jei kaina liks vienintelis konkurencijos veiksnys, kainos bus mažinamos, nors valstybės narės galės taikyti didesnį akcizą ir atitinkamai padidinti savo pajamas o tai lems, viena vertus, mažesnes šio sektoriaus subjektų pajamas ir mažesnes valstybių mokestines pajamas, kita vertus, darbo vietų šiame sektoriuje naikinimą.

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

Naujas 3.3 punktas

Naujas tekstas:

Nepaisant to, kad tabako gaminio pakuotė bus standartizuota, ir šitaip bus sumažinti skirtumai, atspindintys skirtingų gamintojų skiriamuosius bruožus, pakuotėje tam skirtoje vietoje išspausdinamas standartizuotas, vienodo dydžio, spalvos ir šrifto įmonės ir produkto pavadinimas. Taigi produkto kokybės kriterijus išliks aktualus, nes vartotojas ir toliau bus informuojamas apie tai, kurio gamintojo produktą jis perka .“

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

3.3 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

Galimybė diferencijuoti tik pagal kainą lems, pavyzdžiui, tai, kad Europos Sąjungoje auginamas kokybiškas tabakas nebebus patrauklus gamyklas Europos Sąjungos teritorijoje turinčioms bendrovėms, kadangi perkant tabaką nebebus vadovaujamasi kokybės kriterijumi ir, priešingai nei savo poveikio vertinime teigia Komisija, kils didelis pavojus nuo šios kultūros auginimo priklausančioms darbo vietoms. Šiuo metu Europos Sąjungoje tabako derlius siekia 250 000 tonų per metus: daugiausia jo išaugina Italija (89 000 tonų), po jos – Bulgarija (41 056 tonos), Ispanija (38 400 tonų) ir Graikija (24 240 tonų). Šioje grandinės dalyje užtikrinama 400 000 darbo vietų: daugiausia žmonių šiame sektoriuje dirba Bulgarijoje – 110 000 asmenų, taip pat Lenkijoje (75 100) ir Italijoje (59 300) (24).

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

3.7 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

Be to, pasiūlyme dėl direktyvos numatyta šešiolika deleguotųjų teisės aktų, kuriais Europos Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti teisės aktus ir sprendimus dėl ypatingų esminių direktyvos nuostatų kaip numatyta , o tai aiškiai nenumatyta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 290 straipsnyje (25). Tokiu atveju Taryba, Europos Parlamentas ir nacionaliniai parlamentai beveik netenka galios reguliuoti svarbiausių direktyvos aspektų.

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

4.1.1 naujas punktas

Naujas tekstas:

Šalyse, kurios pastaraisiais metais patyrė ekonominę krizę, tarp kurių yra ir Latvija, labai išaugo sveikatos priežiūros ir ekonominės išlaidos, susijusios su tabako vartojimu padariniai: tabako vartojimas turi įtakos 25 proc. vyrų ir 4 proc. moterų mirtingumui, 12 proc. visų susirgimų yra susiję su tabako vartojimo pasekmėmis. Apytiksliai skaičiuojama, kad dėl tabako vartojimo sukeltų ligų gydymo išlaidos Latvijoje siekė 29 mln. eurų, o tai yra 3,27 proc. visų sveikatos apsaugos biudžeto lėšų. Manoma, kad produktyvumo sumažėjimas dėl nedarbingumo, susijusio su rūkymo problemomis, siekia 29,5 proc., o tai Latvijai reiškia 12 mln. eurų nuostolių. Latvijoje didelių išlaidų patiriama ir dėl ankstyvų mirčių, kurias paskatina rūkimas, jos sudaro 2,5 mlrd. eurų, t. y. 9,38 proc. šalies BVP (26) .

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

4.2 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

Neproporcingai padidinus įspėjimų apie grėsmę sveikatai dydį, be kita ko, bus Dėl šių įspėjimų apie grėsmę sveikatai bus:

vienašališkai eksproprijuotos išsaugotos teisėtos gamintojų intelektinės ir pramoninės nuosavybės teisės, kadangi jie negalės naudoti savo įregistruotų prekių ženklų. Pasak Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (27) nuomone, šios teisės nėra absoliučios ir gali būti apribotos , gamintojai turi teisę naudoti savo įregistruotus prekių ženklus ir išskirti savo gaminius;

nustatytas dar vienas konkurencijos apribojimas jau ir taip ribotas diferenciacijos galimybes turinčiame sektoriuje;

pripažinta, kad visuomenės sveikata ir su ja susiję privalumai yra viena didžiausių vertybių ir jai turi būti teikiama pirmenybė prekybos tabaku atžvilgiu pažeistos pagrindinės prekybos teisės, būdingos bet kokiai teisėtai komercinei veiklai;

stabdomas visuomenės sveikatai, taigi ir ekonomikos augimui, itin kenksmingų naujų produktų pateikimas rinkai. ir

užkirstas kelias moksliniams tyrimams bei galimam siūlomų produktų kokybės gerinimui. Savavališkai ribojamas naujų naujosios kartos gaminių pateikimas rinkai nesuteikiant galimybės sukurti aiškios reguliavimo sistemos, kuri padėtų išanalizuoti, kaip sumažinti galimą šių gaminių pavojų gyventojams. Tai gali trukdyti kurti gerovę ir darbo vietas su šiais gaminiais susijusių inovacijų ir mokslinių tyrimų srityje. Be to, šiems naujiems gaminiams, kurie gali kelti mažesnį pavojų, neturėtų būti taikomi tie patys apribojimai kaip įprastiems gaminiams.

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

4.3 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

Tas pats pasakytina ir apie s Sudedamųjų dalių apribojimas us siekiant pašalinti būdingo skonio ar kvapo gaminius (6 straipsnis), taip pat pakuotės vizualus formatas, yra labai svarbūs. Šie apribojimai grindžiami ne moksliniais įrodymais, pavyzdžiui, dėl mažesnio minėtų sudedamųjų dalių toksiškumo ar priklausomybės sukėlimo gebos, o tokiais subjektyviais kriterijais Vienas iš objektyvių kriterijų kaip siekis sumažinti tabako patrauklumą, yra ypač aktualus tam tikros amžiaus grupės ar lyties atstovams. ir subjektyviais stereotipais, susijusiais su tam tikros amžiaus grupės ar lyties atstovų rūkomo tabako rūšimi. Toks pat subjektyvumas būdingas ir beatodairiškam tam tikrų formatų, pavyzdžiui, plonų (angl. slim) cigarečių (tai nebuvo aptarta per viešas konsultacijas ir nebuvo atliktas jų poveikio vertinimas), trumpų cigarečių ir visos mėtinių cigarečių kategorijų, visiškai nepagrįstam uždraudimui, mažiausio rūkomojo tabako pakuočių svorio nustatymui, rūkomojo tabako skardinių standartizavimui ar naujos cigarilių kategorijos sukūrimui taip prieštaraujant nuo 2011 m. sausio 1 d. galiojančiai Direktyvai 2011/64/ES (28). Uždraudus plonas ir mėtines cigaretes, kurios labai populiarios įvairiose Europos šalyse, vartotojai nebeturės galimybės jų gauti ir bus priverti jų įsigyti kontrabandinėje rinkoje. Be to, šiuos tabako gaminius rūko daugiausia suaugusieji, todėl šiuo konkrečiu atveju negalima taikyti argumento, kad taip stengiamasi užkirsti kelią nepilnamečių rūkymui. Pavyzdžiui, kalbant konkrečiai apie mentolį, reikia priminti, kad šios rūšies tabaką rūko daugiausia vyresnio amžiaus žmonės. Be to, šalys, kurių kovos su rūkymu teisės aktai labai išplėtoti ir juose numatytos labai konkrečios nuostatos dėl tam tikrų sudedamųjų dalių uždraudimo, pavyzdžiui Jungtinės Valstijos arba Kanada, mentolio neuždraudė. Todėl EESRK siūlo pasiūlyme dėl direktyvos panaikinti draudimą, susijusį su mentoliu.

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

4.3.1 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

Galiausiai, v Visiškai pritariame Komisijos pasiūlymui uždrausti pateikti rinkai naujus kramtomosios gumos, piña colada, mojito ar kitokio skonio gaminius, vadinamąsias aromatizuotas cigaretes (angl. candy-flavored cigarettes), kurios gali būti skirtos daugiausia jauniems vartotojams.

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

4.3.2 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

Pernelyg didelis s Sudedamųjų dalių apribojimas lemtų skonio standartizavimą, todėl konkurentams būtų neįmanoma išsiskirti, sumažėtų investicijos ir būtų sunkiau pateikti rinkai naujus gaminius. Dėl to nukentėtų vartotojas, kadangi iš jo būtų atimta galimybė rinktis , o tai būtų papildoma paskata realiems ir potencialiems tabako gaminių vartotojams ieškoti informacijos apie vartojamus produktus arba vengti juos vartoti siekiant pagerinti sveikatą, darbo našumą ir visus kitus veiksnius, darančius didelę įtaką gyvenimo kokybei.“

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

4.5 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

Be to, Europos Komisija savo pasiūlyme dėl direktyvos nustato priemones, kuriomis siekiama mažinti nelegalią tabako prekybą. Pavyzdžiui, pasiūlymo 14 straipsnyje Europos Komisija nustato stebėjimo ir sekimo sistemą, taip pat įvairias papildomas saugumo priemones, kad Europos Sąjungoje būtų parduodami tik direktyvos nuostatas atitinkantys gaminiai. Ši priemonė lems neproporcingai didelę ekonominę ir administracinę naštą, kurios daugelis mažųjų ir vidutinių įmonių nepajėgs prisiimti. Tai ne tik nesumažins nelegalios prekybos, bet ir lems didesnę administracinę naštą valstybėms narėms, atsakingoms už kontrolės vykdymą. Be to, ši sistema nepadės sumažinti kontrabandos ir nelegalios prekybos, kurioms, priešingai, bus sudarytos palankios sąlygos kitomis pasiūlyme dėl direktyvos numatytomis priemonėmis. Todėl EESRK mano, kad pasiūlymo dėl direktyvos 14 straipsnyje išdėstytos nuostatos turėtų būti lygiai tokios pačios, kaip stebėjimo ir atsekamumo sąlygos, įtrauktos į Nelegalios prekybos protokolą, kurį praėjusių metų pabaigoje priėmė PSO Šalių konferencija (29).

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29

4.6 punktas

Iš dalies pakeisti taip:

Galiausiai šia direktyva Europos Komisijai bus suteikta galimybė priimant deleguotuosius teisės reguliuoti ir keisti tokius esminius aspektus kaip priedų kiekį, įspėjimų apie grėsmę sveikatai formuluotę, vietą ir dydį. Šiuo požiūriu pagal šios direktyvos nuostatas valstybės beveik netenka veiksmų laisvės, o tai reiškia kraštutinį intervencionizmą, kuris iki šiol Europos Sąjungoje menkai tepasireiškė. Taip pažeidžiamas subsidiarumo ir proporcingumo principas, kaip jau pareiškė aštuonių valstybių narių (30) (Italijos, Čekijos, Graikijos, Bulgarijos, Danijos, Portugalijos, Rumunijos ir Švedijos) parlamentai. Italijos Parlamentas ne tik pažymėjo, kad pasiūlymu pažeidžiami minėti principai, bet ir pabrėžė, kad uždraustos tam tikrų formatų, pavyzdžiui, plonos arba mažu dervų kiekiu pasižyminčios cigaretės, gali būti naudinga priemonė įgyvendinant politiką, kuria siekiama sumažinti tabako suvartojimą arba jo atsisakyti (31).

Balsavimo rezultatai:

69

Prieš

157

Susilaikė

29


(1)  SESV 114 straipsnis:

1.   „Išskyrus tuos atvejus, kai Sutartyse nustatyta kitaip, 26 straipsnyje iškeltiems tikslams pasiekti taikomos toliau išdėstytos nuostatos. Europos Parlamentas ir Taryba, spręsdami pagal įprastą teisėkūros procedūrą, pasikonsultavę su Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu, nustato priemones valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatoms, skirtoms vidaus rinkos sukūrimui ir veikimui, suderinti.“

(2)  Žr. bylą C-491/01 The Queen v Secretary of State for Health, ex parte British American Tobacco (Investments) Ltd and Imperial Tobacco Ltd.

(3)   OL C 128, 2010 5 18, p. 89–93.

(4)  Poveikio vertinimas (anglų k.) http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/com_2012_788_ia_en.pdf.

(5)  Stefan Callan, Smoke Free Partnership, Making Tobacco Tax Trendy Toolkit, 2012 m., p. 5.,

http://www.smokefreepartnership.eu/sites/sfp.tttp.eu/files/LV%20-%20Tax%20Toolkit_4.pdf.

(6)  Europos Komisija, Attitudes of Europeans Towards Tobacco,

http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/eurobaro_attitudes_towards_tobacco_2012_en.pdf, p. 84.

(7)   OL C 351, 2012 11 15, p. 6–11.

(8)  http://www.ash.org.uk/APPGillicit2013.

(9)  Poveikio vertinimas, p 15.

(10)  Europos Komisijos atliktame rūkymo sukeltų sveikatos išlaidų tyrime nurodoma, kad šios išlaidos (sveikatos, sumažėjusio darbingumo ir prarastų gyvybių požiūriu) 2009 m. siekė 544 mlrd. EUR. (http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/tobacco_liability_final_en.pdf, p. 2).

(11)  Komisijos poveikio vertinimas.

(12)  Moodie C., Hastings G., Joossens L. Young adult smokers’ perceptions of illicit tobacco and the possible impact of plain packaging on illicit tobacco purchasing behaviour. Eur J Public health, pirmą kartą paskelbta internete 2011 m. kovo 26 d.DOI:10.1093/eurpub/ckr038. in Claims that Standardised Packaging Would Increase Illicit Trade are Untrue, Smoke Free Partnership, 10 September 2012,http://www.smokefreepartnership.eu/response-to-tobacco-retailers.

(13)  Žr. 5 išnašą.

(14)  Carin Hakansta, Tarptautinė darbo organizacija, Darbo dokumentas „Rūkymas darbo vietoje. Nacionalinių ir vietos praktinių ir reguliavimo priemonių apžvalga“, 2004 m. kovo mėn., p. 6, http://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/---ed_protect/---protrav/---safework/documents/publication/wcms_108424.pdf.

(15)   OL C 115, 2008 5 9, p. 172.

(16)  Komisijos tarnybų darbo dokumentas, pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų, taikomų tabako ir susijusių gaminių gamybai, pateikimui ir pardavimui, suderinimo poveikio vertinimas, http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/com_2012_788_ia_en.pdf, p. 116.

(17)  http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop5/FCTC_COP5(1)-en.pdf.

(18)  Stefan Callan, Smoke Free Partnership, Making Tobacco Tax Trendy Toolkit (Partnerystė be dūmų. Tabako mokesčio populiarinimo priemonių rinkinys), 2012 m., p. 5, http://www.smokefreepartnership.eu/sites/sfp.tttp.eu/files/LT%20-%20Tax%20Toolkit_3.pdf.

(19)  Europos Komisija, Europiečių požiūris į tabaką

http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/eurobaro_attitudes_towards_tobacco_2012_en.pdf, p. 84.

(20)  http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/dossier.do?code=COD&year=2012&number=0366&appLng=LT#.

(21)  2011 m. birželio 21 d. Tarybos direktyva 2011/64/ES dėl akcizų, taikomų apdorotam tabakui, struktūros, OL L 176, 2011 7 5, p. 24–36.

(22)  http://www.cancercampaigns.org.uk/ourcampaigns/theanswerisplain/moreinformation/

(23)  The Packaging of Tobacco Products, March 2012, The Centre for Tobacco Control Research Core funded by Cancer Research UK,

http://www.cancerresearchuk.org/prod_consump/groups/cr_common/@nre/@new/@pre/documents/generalcontent/cr_086687.pdf, 40 p.

(24)  Žr. 11 išnašą.

(25)   OL C 115, 2008 5 9 p. 172 .

(26)  http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/tobacco_liability_final_en.pdf

(27)  1990 m. spalio 17 d. ES Teisingumo Teismo sprendimas Byloje C-10/89.

(28)  2011 m. birželio 21 d. Tarybos direktyva 2011/64/ES dėl akcizų, taikomų apdorotam tabakui, struktūros, OL L 176, 2011 7 5, p. 24–36.

(29)  http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop5/FCTC_COP5(1)-en.pdf.

(30)  http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/dossier.do?code=COD&year=2012&number=0366&appLng=LT.

(31)  Italijos Parlamento Socialinių reikalų skyriaus nuomonė apie Europos Komisijos dokumentą COM(2012) 788 final.


Top