EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az erdőket és az erdőalapú ágazatot érintő európai uniós stratégia

Az erdőket és az erdőalapú ágazatot érintő európai uniós stratégia

2013-ban az Európai Bizottság - az európai uniós országok és érdekelt felek (például erdőtulajdonosok, ipari és környezetvédelmi csoportok) által nyújtott eredmények felhasználásával - olyan stratégiát tett közzé, amelynek célja annak biztosítása, hogy az EU területén található erdők és az uniós erdőgazdálkodási ágazat felkészült legyen a jövőbeni kihívásokkal való szembenézésre.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az erdőket és az erdőalapú ágazatot érintő új uniós erdőgazdálkodási stratégia (COM(2013) 659 final, 2013.9.20.).

ÖSSZEFOGLALÓ

2013-ban az Európai Bizottság - az európai uniós országok és érdekelt felek (például erdőtulajdonosok, ipari és környezetvédelmi csoportok) által nyújtott eredmények felhasználásával - olyan stratégiát tett közzé, amelynek célja annak biztosítása, hogy az EU területén található erdők és az uniós erdőgazdálkodási ágazat felkészült legyen a jövőbeni kihívásokkal való szembenézésre.

MIRŐL SZÓL AZ UNIÓS ERDÉSZETI STRATÉGIA?

  • 1.

    A stratégia kiemeli, hogy az erdészet milyen módon járul hozzá az egyes ágazatokhoz, így például a vidékfejlesztéshez (munkahelyteremtés és jövedelmek), az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez (szén-dioxid elnyelése), a biológiai sokféleséghez, erőforrások biztosításához az energiaágazathoz és az iparhoz stb.

  • 2.

    Górcső alá veszi azokat a kihívásokat, amelyekkel az ágazatnak szembe kell néznie, illetve annak módjait, ahogyan e kihívásokat kezelni lehet.

  • 3.

    Hangsúlyozza a holisztikus megközelítés szükségességét, egyúttal számba veszi azt is, hogy más szakpolitikák milyen hatással vannak az erdőkre.

  • 4.

    Meghatározza a fenntartható erdőgazdálkodás fejlesztésének módjait.

  • 5.

    Szorgalmazza, hogy az erdőkkel kapcsolatos uniós szakpolitikákat maradéktalanul vegyék figyelembe a nemzeti erdészeti politikákban.

  • 6.

    Egy erdészeti információs rendszer létrehozására hív fel, amelynek célja az erdőkre vonatkozó összehangolt uniós szintű adatok összegyűjtése lenne.

  • 7.

    Célja, hogy tovább erősítse az erdőkkel kapcsolatos kezdeményezések összehangolását és politikai koherenciáját.

FŐBB PONTOK

Új politikai keretre van szükség annak biztosításához, hogy az erdészettel összefüggő különböző feladatok teljesítésére kiegyensúlyozott módon kerüljön sor. Az erdészeti vonatkozású politikákat össze kell hangolni, és a többi ágazattal megvalósuló szinergiáknak lehetőséget kell adni. Az erdők szerepét oly módon kell meghatározni, hogy az lehetővé tegye azok legnagyobb fokú hozzájárulását az uniós célkitűzésekhez.

A stratégia a következő nyolc prioritást határozza meg

  • Közösségek támogatása: az EU vidékfejlesztési politikája egyike a stratégia végrehajtásához felhasznált legfőbb eszközöknek. Uniós finanszírozások felhasználására van lehetőség - többek között - az erdészeti technológiák korszerűsítésének elősegítéséhez vagy az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének (azaz az erdőtüzekhez és viharokhoz hasonló természeti csapásokra való reagálás képességének), környezeti értékének és éghajlatváltozás-enyhítő képességének a javításához. Ez ösztönzőleg hat a versenyképességre, az életminőségre és a gazdasági tevékenység diverzifikációjára.
  • A versenyképes és fenntartható uniós erdőalapú iparágak, a bioenergia és a szélesebb értelemben vett zöld gazdaság előmozdítása: a fa természetes, megújuló, újrafelhasználható és újrafeldolgozható nyersanyag. Az erdők és az erdőkből származó nyersanyagok munkahelyeket teremthetnek, és lehetővé teszik a bevételi források diverzifikálását.
  • Változó éghajlat: az erdők ellenálló képességének és alkalmazkodási képességének fenntartása és erősítése - többek között - tűzmegelőzés és egyéb adaptív megoldások (pl. megfelelő fajok, növényfajták) révén; az erdők éghajlatváltozás-enyhítő képességének növelése.
  • Az erdők védelme és az ökoszisztéma-szolgáltatások erősítése: az erdei ökoszisztémák szolgáltatásokat és nyersanyagokat nyújtanak, valamint teret adnak a biológiai sokféleségnek. Az erdőket ellenálló képességük és multifunkcionalitásuk biztosítása érdekében védeni kell.
  • Az erdőkkel kapcsolatos tudásalap kiszélesítése: az erdőkkel kapcsolatos tudás szélesítése lehetővé teszi, hogy jobban megismerjük az ágazat előtt álló összetett környezeti és társadalmi kihívásokat.
  • Új, innovatív erdőgazdálkodás és hozzáadott értékkel bíró termékek: az innovációnak az erdőgazdálkodási ágazat egésze tekintetében történő serkentése koherens és céltudatos uniós erdészeti kutatási térség meglétét igényli (vagyis ahol a tudás, a technológia és a kutatók szabad mozgására van lehetőség).
  • Együttműködés erdeink kezelése és megismerése érdekében: az összehangoltság, az együttműködés és a kommunikáció a következetes szakpolitika létfontosságú elemeit képezik.
  • Erdőgazdálkodás globális perspektívából: az európai uniós és az uniós országokbeli erdészeti vonatkozású (például az erdőirtással vagy a fenntartható gazdálkodással kapcsolatos) szakpolitikák és kötelezettségvállalások közötti globális szintű összehangoltság biztosítása.

HÁTTÉR

A 2013-as stratégia a korábbi (1998-as) uniós erdőgazdálkodási stratégián alapul. E korábbi stratégia keretet hozott létre a számos szakpolitikán és kezdeményezésen együtt dolgozó uniós országok részvételével megvalósuló, fenntartható gazdálkodást támogató intézkedések számára.

További információkért lásd az Európai Bizottság honlapját.

utolsó frissítés 03.04.2015

Top