EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0915

2008/915/EZ: Odluka Komisije od 30. listopada 2008. o utvrđivanju, u skladu s Direktivom 2000/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, vrijednosti za klasifikacije sustava praćenja u državama članicama kao rezultat postupka interkalibracije (priopćena pod brojem dokumenta C(2008) 6016) Tekst značajan za EGP

SL L 332, 10.12.2008, p. 20–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 22/09/2013; stavljeno izvan snage 32013D0480

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/915/oj

15/Sv. 012

HR

Službeni list Europske unije

162


32008D0915


L 332/20

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

30.10.2008.


ODLUKA KOMISIJE

od 30. listopada 2008.

o utvrđivanju, u skladu s Direktivom 2000/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, vrijednosti za klasifikacije sustava praćenja u državama članicama kao rezultat postupka interkalibracije

(priopćena pod brojem dokumenta C(2008) 6016)

(Tekst značajan za EGP)

(2008/915/EZ)

KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

uzimajući u obzir Direktivu 2000/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2000. o uspostavi okvira za djelovanje Zajednice u području vodne politike (1), a posebno odjeljak 1.4.1(ix) njezinog Priloga V.,

budući da:

(1)

Članak 4. stavak 1. točka (a) podtočka ii. Direktive 2000/60/EZ zahtijeva od država članica da štite, poboljšavaju i obnavljaju sva tijela površinske vode s ciljem postizanja dobrog stanja površinske vode najkasnije 15 godina nakon datuma stupanja na snagu Direktive, uz određene iznimke, u skladu s odredbama utvrđenima u Prilogu V. Direktivi. Članak 4. stavak 1. točka (a) podtočka iii. Direktive 2000/60/EZ zahtijeva od država članica da zaštite i poboljšaju sva umjetna i znatno promijenjena vodna tijela s ciljem postizanja dobrog ekološkog potencijala i dobrog kemijskog stanja površinskih voda najkasnije 15 godina od datuma stupanja na snagu te Direktive, uz određene iznimke, u skladu s odredbama utvrđenima u Prilogu V. Direktivi. U skladu s Prilogom V. odjeljkom 1.4.1. točkom i. Direktive 2000/60/EZ, upućivanje na ekološko stanje tumači se kao upućivanje na ekološki potencijal umjetnih i znatno promijenjenih vodnih tijela.

(2)

Prilog V. odjeljak 1.4.1. Direktive 2000/60/EZ predviđa postupak kojim se između država članica osigurava usporedivost rezultata biološkog praćenja, što predstavlja središnji dio klasifikacije ekološkog stanja. To zahtjeva da rezultati praćenja i sustavi klasifikacije država članica budu uspoređeni kroz interkalibracijsku mrežu koja se sastoji od mjernih mjesta u svakoj državi članici i u svakoj eko-regiji Zajednice. Direktiva 2000/60/EZ zahtijeva od država članica da, prema potrebi, prikupljaju potrebne podatke za mjesta koja su uključena u interkalibracijsku mrežu, kako bi omogućile procjenu sukladnosti nacionalnih klasifikacijskih sustava s normativnim definicijama Priloga V. odjeljka 1.2. Direktive 2000/60/EZ i usporedivost rezultata klasifikacijskih sustava između država članica.

(3)

Odlukom Komisije 2005/646/EZ od 17. kolovoza 2005. o uspostavi registra područjâ koja će činiti interkalibracijsku mrežu u skladu s Direktivom 2000/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (2), uspostavljen je registar mjesta koja će činiti interkalibracijsku mrežu iz Priloga V. odjeljka 1.4.1. točke vii. Direktive 2000/60/EZ.

(4)

Kako bi provele postupak interkalibracije, države članice su organizirane u geografske interkalibracijske skupine, koje se sastoje od država članica koje dijele određene tipove površinskih vodnih cjelina, kako je definirano u Prilogu odjeljku 2. Odluke 2005/646/EZ. To je svakoj skupini omogućilo da uspoređuje svoje rezultate i da među svojim članovima provodi postupak interkalibracije.

(5)

Postupak interkalibracije provodi se na razini bioloških elemenata, uspoređujući rezultate klasifikacije nacionalnih sustava praćenja za svaki biološki element i za svaku zajedničku površinsku vodnu cjelinu između država članica u istoj geografskoj interkalibracijskoj skupini, i procjenjujući sukladnost rezultata s prije navedenim normativnim definicijama.

(6)

„Tehničko izvješće o postupku interkalibracije na temelju Okvirne direktive o vodama” detaljno opisuje kako se interkalibracija provodi za kategorije vode i biološke elemente kvalitete iz Priloga ovoj Odluci.

(7)

Komisija je olakšala postupak interkalibracije putem Instituta za okoliš i održivost Zajedničkog istraživačkog centra u Ispra (Italija), koji je koordinirao tehnički rad.

(8)

Postupak interkalibracije je složena znanstvena i tehnička zadaća. Geografske interkalibracijske skupine koristile su različite metodološke opcije za provedbu postupka, ovisno o dostupnosti podataka o praćenju za različite biološke elemente kvalitete i o razvijenosti nacionalnih sustava za praćenje i klasifikaciju. Kako bi se povećala pouzdanost statističkih rezultata, većina metodologija koju koriste geografske interkalibracijske skupine uključuje korištenje podataka sa što je više moguće točaka praćenja, koje pokrivaju čitav raspon razreda stanja, od vrlo dobrog do lošeg stanja. Stoga su korišteni podaci o praćenju s mjesta koja nisu dio interkalibracijske mreže, jer ona obuhvaća samo ograničeni broj mjesta s vrlo dobrim, dobrim ili umjereno dobrim stanjem.

(9)

Komisija je primila interkalibracijske rezultate za brojne biološke elemente kvalitete, koji sadrže definiciju ekološkog stanja. U nekim slučajevima dostavljeni su rezultati samo za neke parametre bioloških elemenata ili samo za neke države članice koje sudjeluju u geografskoj interkalibracijskoj skupini. Stoga Komisija smatra da, u tim slučajevima, usporedivost nije u potpunosti osigurana. Stoga daljnji rezultati interkalibracije mogu biti predmet buduće odluke kada države članice dostave relevantne podatke u skladu s Prilogom V. odjeljkom 1.4.1. Direktive 2000/60/EZ.

(10)

Dostupne rezultate interkalibracije potrebno je usvojiti na vrijeme kako bi se mogli koristiti u razvoju prvih planova upravljanja riječnim slivovima i programâ mjera, u skladu s člancima 11. i 13. Direktive 2000/60/EZ.

(11)

Kao rezultat postupka interkalibracije, vrijednosti omjerâ ekološke kvalitete za razgraničenja između razredâ ekoloških stanja za sustave klasifikacije država članica trebale bi predstavljati ekvivalentno ekološko stanje. Razlike u vrijednostima za iste biološke elemente kvalitete nastaju zbog razlika u nacionalnim metodama. Dodatno, zbog razlika u načinima izračuna i zbog ostalih razloga nije moguće usporediti vrijednosti omjerâ ekološke kvalitete među različitim biološkim elementima kvalitete.

(12)

Parametri kao što su koncentracija klorofila-a, biovolumen fitoplanktona, postotak cijanobakterija ili dubinske granice za makroalge i angiosperme ne obuhvaćaju sve biološke elemente kvalitete. Ipak, zbog dostupnosti podataka i metoda procjene, one čine temelj trenutačnog postupka interkalibracije za jezera i obalne vode. Vrijednosti tih parametara izravno su usporedive između država članica pod uvjetom da su uzete u obzir razlike u uzorkovanju i analitičkim metodama. Zbog toga bi, uz omjere ekološke kvalitete, u Prilog ovoj Odluci trebalo uključiti i apsolutne vrijednosti tih parametara, kao dio rezultata postupka interkalibracije.

(13)

Rezultati bi trebali upućivati na ekološko stanje. Ako su vodne cjeline koje odgovaraju interkalibracijskom tipu utvrđene kao znatno promijenjene vodne cjeline u skladu s člankom 4. stavkom 3. Direktive 2000/60/EZ, rezultati iz Priloga ovoj Odluci mogu se koristiti kako bi se dobio njihov dobar ekološki potencijal, uzimajući u obzir njihove fizičke promjene i s njima povezano korištenje vode, u skladu s normativnim definicijama iz Priloga V. odjeljka 1.2.5. Direktive 2000/60/EZ.

(14)

Kako je utvrđeno u Prilogu V. odjeljku 1.4.1. točki iii. Direktive 2000/60/EZ, države članice morati će prenijeti rezultate postupka interkalibracije u svoje nacionalne sustave klasifikacije kako bi utvrdile granice između vrlo dobrog i dobrog stanja i između dobrog i umjereno dobrog stanja za sve svoje nacionalne tipove. Za pomoć u primjeni rezultata izrađene su smjernice za prijenos rezultata interkalibracije u nacionalne sustave klasifikacije i za dobivanje referentnih stanja.

(15)

Podaci koji će biti dostupni kroz provedbu programa praćenja iz članka osmog Direktive 2000/60/EZ te revizija i ažuriranje karakteristika vodnih područja iz članka petog Direktive 2000/60/EZ mogu dati nove dokaze koji mogu dovesti do prilagodbe sustava praćenja i klasifikacije država članica znanstvenom i tehničkom napretku, te na kraju i do revizije rezultata postupka interkalibracije radi poboljšanja njihove kvalitete.

(16)

Mjere predviđene ovom Odlukom u skladu su s mišljenjem Odbora iz članka 21. stavka 1. Direktive 2000/60/EZ,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Za potrebe Priloga V. odjeljka 1.4.1. točke iii. Direktive 2000/60/EZ, države članice kod klasifikacije svojih sustava praćenja koriste vrijednosti granica između razreda, koje su utvrđene u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 2.

Ova je Odluka upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 30. listopada 2008.

Za Komisiju

Stavros DIMAS

Član Komisije


(1)  SL L 327, 22.12.2000., str. 1.

(2)  SL L 243, 19.9.2005., str. 1.


PRILOG

KATEGORIJA VODE: Rijeke

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Alpska

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Karakteristike rijeke

Sliv (km2)

Nadmorska visina i geomorfologija

Alkalitet

Riječni režim

R-A1

Male do srednje veličine, velika nadmorska visina, vapnenasta

10 - 1 000

800 - 2 500 m (sliv), kamenje/sitniji šljunak

Visok (ali ne ekstremno visok) alkalitet

 

R-A2

Male do srednje veličine, velika nadmorska visina, silikatna

10 - 1 000

500 - 1 000 m (maksimalna nadmorska visina sliva 3 000 m, srednja visina 1 500 m), kamenje

Nevapnenasta (granit, metamorfni), srednji do niski alkalitet

Snježno-ledeni riječni režim

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija

Tip R-A1

:

Njemačka, Austrija, Francuska, Italija, Slovenija

Tip R-A2

:

Austrija, Francuska, Italija, Španjolska, Slovenija

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fauna bentičkih beskralježnjaka

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Tip i zemlja

Nacionalni sustavi klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Tip R-A1

Austrija

Austrijski sustav za procjenu ekološkog stanja rijeka (najslabiji rezultat između multimetrijskih indeksa opće degradacije i saprobnog indeksa)

0,80

0,60

Francuska

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) i okružnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 br. 14 od 28. srpnja 2005. izmijenjena 13. lipnja 2007.

0,93

0,79

Njemačka

PERLODES – Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos

0,80

0,60

Italija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,97

0,73

Slovenija

Slovenski sustav procjene bentičkih beskralježnjaka: multimetrijski indeks (hidromorfologija/opća degradacija), saprobni indeks

0,80

0,60

Tip R-A2

Austrija

Austrijski sustav za procjenu ekološkog stanja rijeka (najslabiji rezultat između multimetrijskih indeksa opće degradacije i saprobnog indeksa)

0,80

0,60

Francuska (Alpe)

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) i okružnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 br. 14 od 28. srpnja 2005. izmijenjena 13. lipnja 2007.

0,93

0,71

Francuska (Pirineji)

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) i okružnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 br. 14 od 28. srpnja 2005. izmijenjena 13. lipnja 2007.

0,94

0,81

Italija

STAR Intercallibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,95

0,71

Španjolska

Iberian BMWP (IBMWP)

0,83

0,53

Biološki element kvalitete: fitobentos

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Tip i zemlja

Nacionalni sustavi klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Tip R-A1

Austrija

Multimetrijska metoda koja se sastoji od tri modula/metrike (trofički indeks, saprobni indeks, referentne vrste)

0,87

0,56

Francuska

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) i okružnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 br. 14 od 28. srpnja 2005. izmijenjena 13. lipnja 2007.

0,86

0,71

Njemačka

Deutsches Bewertungsverfahren für Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB)

0,73

0,54

Slovenija

Multimetrijska metoda koja se sastoji od dva modula/metrike

0,80

0,60

Tip R-A2

Austrija

Multimetrijska metoda koja se sastoji od tri modula/metrike (trofički indeks, saprobni indeks, referentne vrste)

0,87

0,56

Francuska

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) i okružnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 br. 14 od 28. srpnja 2005. izmijenjena 13. lipnja 2007.

0,86

0,71

Španjolska

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Lenoir & Coste, 1996)

0,94

0,74

KATEGORIJA VODE: Rijeke

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Središnja/Baltička

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Karakteristike rijeke

Sliv

(km2)

Nadmorska visina i geomorfologija

Alkalitet

(meq/l)

R-C1

Manja, nizinska, silikatni pijesak

10-100

nizinska, prevladava pješčani supstrat (male čestice), širina 3-8 m (presjek riječnog korita)

> 0,4

R-C2

Manja, nizinska, silikatna – stijene

10-100

nizinska, stijene, širina 3-8 m (presjek riječnog korita)

< 0,4

R-C3

Manja, srednja nadmorska visina, silikatna

10-100

srednja nadmorska visina, stijene (granit) – šljunčani supstrat, širina 2-10 m (presjek riječnog korita)

< 0,4

R-C4

Srednja, nizinska, miješana

100-1 000

nizinska, pješčani do šljunčani supstrat, širina 8-25 m (presjek riječnog korita)

> 0,4

R-C5

Velika, nizinska, miješana

1 000-10 000

nizinska, područje mrene, razlike u brzini, maksimalna nadmorska visina u slivu: 800 m, širina > 25 m (presjek riječnog korita)

> 0,4

R-C6

Manja, nizinska, vapnenačka

10-300

nizinska, šljunčani supstrat (vapnenac), širina 3-10 m (presjek riječnog korita)

> 2

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Tip R-C1

:

Belgija (Flandrija), Njemačka, Danska, Francuska, Italija, Litva, Nizozemska, Poljska, Švedska, Ujedinjena Kraljevina

Tip R-C2

:

Španjolska, Francuska, Irska, Portugal, Švedska, Ujedinjena Kraljevina

Tip R-C3

:

Austrija, Belgija (Valonija), Češka, Njemačka, Poljska, Portugal, Španjolska, Švedska, Francuska, Latvija, Luksemburg, Ujedinjena Kraljevina

Tip R-C4

:

Belgija (Flandrija), Češka, Njemačka, Danska, Estonija, Španjolska, Francuska, Irska, Italija, Litva, Luksemburg, Nizozemska, Poljska, Švedska, Ujedinjena Kraljevina

Tip R-C5

:

Češka, Estonija, Francuska, Njemačka, Španjolska, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Nizozemska, Poljska, Švedska, Ujedinjena Kraljevina

Tip R-C6

:

Danska, Estonija, Španjolska, Francuska, Irska, Italija, Poljska, Litva, Luksemburg, Švedska, Ujedinjena Kraljevina

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fauna bentičkih beskralježnjaka

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Sljedeći rezultati odnose se na sve gore opisane tipove.

Zemlja

Nacionalni sustav klasifikacije za koji je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Austrija

Austrijski sustav za procjenu ekološkog stanja rijeka (najslabiji rezultat između multimetrijskih indeksa opće degradacije i saprobnog indeksa)

0,80

0,60

Belgija (Flandrija)

Multimetric Macroinvertebrate Index Flanders (MMIF)

0,90

0,70

Belgija (Valonija)

Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Norme AFNOR NF T 90 350, 1992) i „Privremena definicija dobrog stanja”, Ministarstvo Valonske regije (2007.)

0,97

0,74

Danska

Danski indeks riječne faune (DSFI)

1,00

0,71

Njemačka

PERLODES – Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos

0,80

0,60

Francuska

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) i okružnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 br. 14 od 28. srpnja 2005. izmijenjena 13. lipnja 2007.

0,94

0,80

Irska

Quality Rating System – Sustav procjene kvalitete (Q-vrijednost)

0,85

0,75

Italija

STAR Intercallibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,96

0,72

Luksemburg

Classification luxembourgeoise DCE, Indice Biologique Global Normalisé (IBGN), Norme AFNOR NF T 90 350, 1992) i okružnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 07 br. 4 od 11. travnja 2007.

0,96

0,72

Nizozemska

KRW-maatlat

0,80

0,60

Poljska

BMWP (BMWP-PL) provjeren izmijenjenim Margalefovim indeksom raznovrsnosti

0,89

0,68

Španjolska

Multimetrijski indeksi sjeverne Španjolske

0,93

0,70

Švedska

DJ-indeks (Dahl & Johnson 2004)

0,80

0,60

Ujedinjena Kraljevina

Alat za klasifikaciju riječnih kralježnjaka -River Invertebrate Classification Tool (RICT)

0,97

0,86

Biološki element kvalitete: fitobentos

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Zemlja

Nacionalni sustav klasifikacije za koji je provedena interkalibracija

Tip

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Austrija

Multimetrijska metoda koja se sastoji od tri modula/metrike (trofički indeks, saprobni indeks, referentne vrste)

Svi tipovi, nadmorska visina < 500 m

0,70

0,42

Svi tipovi, nadmorska visina > 500 m

0,71

0,42

Belgija (Flandrija)

Proportions of Impact-Sensitive and Impact-Associated Diatoms (PISIAD)

Svi tipovi

0,80

0,60

Belgija (Valonija)

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) AFNOR norm NF T 90-354 (2000) i „Privremena definicija dobrog stanja”, Ministarstvo Valonske regije (2007.)

Svi tipovi

0,93

0,68

Estonija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

Svi tipovi

0,85

0,70

Francuska

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) i okružnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 br. 14 od 28. srpnja 2005. izmijenjena 13. lipnja 2007.

Nacionalni tipovi 1, 2 i 4

0,93

0,80

Nacionalni tip 3

0,92

0,77

Njemačka

Deutsches Bewertungsverfahren für Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB)

R-C1

0,67

0,43

R-C3

0,67

0,43

R-C4

0,61

0,43

R-C5

0,73

0,55

Irska

Revidirani oblik Trophic Diatom Index (TDI)

Svi tipovi

0,93

0,78

Luksemburg

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

Svi tipovi

0,85

0,70

Nizozemska

KRW Maatlat

Svi tipovi

0,80

0,60

Španjolska

Diatom multimetric (MDIAT)

Svi tipovi

0,93

0,70

Švedska

Švedske metode procjene, Švedski EPA propisi (NFS 2008:1) na temelju Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

Svi tipovi

0,89

0,74

Ujedinjena Kraljevina

Diatom Assessment for River Ecological Status (DARES)

Svi tipovi

0,93

0,78

KATEGORIJA VODE: Rijeke

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Istočna kontinentalna

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Karakteristike rijeke

Ekoregija

Sliv

(km2)

Nadmorska visina

(m)

Geologija

Supstrat

R-E1

Karpati: manja do srednje velika, srednja nadmorska visina

10

10 – 1 000

500 – 800

silikatna

šljunak i kamenje

R-E2

Nizina: srednje velika, nizinska

11 i 12

100 – 1 000

< 200

miješana

pijesak i mulj

R-E4

Nizina: srednje velika, srednja nadmorska visina

11 i 12

100 – 1 000

200 – 500

miješana

pijesak i šljunak

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Tip R-E1

:

Češka, Mađarska, Rumunjska, Slovačka

Tip R-E2

:

Češka, Mađarska, Rumunjska, Slovačka

Tip R-E4

:

Austrija, Češka, Mađarska, Slovačka, Slovenija

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fauna bentičkih beskralježnjaka

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Tip i zemlja

Nacionalni sustav klasifikacije za koji je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Tip R-E1, R-E2, R-E4

Slovačka

Slovački sustav za procjenu ekološkog stanja rijeka

0,80

0,60

Tip R-E4

Austrija

Austrijski sustav za procjenu ekološkog stanja rijeka (najslabiji rezultat između multimetrijskih indeksa opće degradacije i saprobnog indeksa)

0,80

0,60

KATEGORIJA VODE: Rijeke

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Sredozemna

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Karakteristike rijeke

Sliv (km2)

Nadmorska visina (m)

Geologija

Riječni režim

R-M1

Manja, srednja nadmorska visina, sredozemni vodotokovi

10-100

200-800

miješana

izrazito sezonski

R-M2

Manja/srednja veličina, nizina, sredozemni vodotokovi

10-1 000

< 400

miješana

izrazito sezonski

R-M4

Manja/srednja veličina, sredozemni planinski vodotokovi

10-1 000

400-1 500

bez silicija

izrazito sezonski

R-M5

Manja, nizinska, privremena

10-100

< 300

miješana

privremen

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Tip R-M1

:

Francuska, Grčka, Italija, Portugal, Slovenija, Španjolska

Tip R-M2

:

Francuska, Grčka, Italija, Portugal, Španjolska

Tip R-M4

:

Cipar, Francuska, Grčka, Italija, Španjolska

Tip R-M5

:

Cipar, Italija, Portugal, Slovenija, Španjolska

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fauna bentičkih beskralježnjaka

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Tip i zemlja

Nacionalni sustav klasifikacije za koji je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

R-M1

Francuska

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norma AFNOR NF T 90 350 (1992) i okružnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 br. 14 od 28. srpnja 2005. izmijenjena 13. lipnja 2007.

0,94

0,81

Grčka

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,95

0,71

Italija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,97

0,72

Portugal

North Invertebrate Portuguese Index, IPtIN

0,92

0,69

Španjolska

IBMWP

0,78

0,48

R-M2

Grčka

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,94

0,71

Italija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,94

0,70

Portugal

North Invertebrate Portuguese Index, IPtIN

0,87

0,66

R-M4

Cipar

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,97

0,73

Grčka

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,96

0,72

Italija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,94

0,70

Španjolska

IBMWP

0,83

0,51

R-M5

Italija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,97

0,73

Portugal

South Invertebrate Portuguese Index, IPtIS

0,98

0,72

Španjolska

IBMWP

0,91

0,55

Biološki element kvalitete: fitobentos

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Tip i zemlja

Nacionalni sustav klasifikacije za koji je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

R-M1

Francuska

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) i okružnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 br. 14 od 28. srpnja 2005. izmijenjena 13. lipnja 2007.

0,93

0,80

Portugal

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,84

0,62

Španjolska

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,90

0,67

R-M2

Francuska

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90-354 (2000) i okružnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 br. 14 od 28. srpnja 2005. izmijenjena 13. lipnja 2007.

0,93

0,80

Portugal

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,84

0,62

Španjolska

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,93

0,70

R-M4

Španjolska

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,91

0,68

R-M5

Portugal

Europski indeks (CEE)

0,85

0,64

Španjolska

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,95

0,71

KATEGORIJA VODE: Rijeke

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Sjeverna

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Karakteristike rijeke

Područje sliva (dio rijeke)

Nadmorska visina i geomorfologija

Alkalitet

(meq/l)

Organski materijal

(mg Pt/l)

R-N1

Manja, nizinska, silikatna, umjereno alkalna

10-100 km2

< 200 m ili ispod najviše visine obale

0,2 – 1

< 30 (< 150 u Irskoj)

R-N3

Manja/srednje veličine, nizinska, organska

10-1 000 km2

< 0,2

> 30

R-N4

Srednje veličine, nizinska, silikatna, umjereno alkalna

100-1 000 km2

0,2 – 1

< 30

R-N5

Manja, srednja nadmorska visina, silikatna

10-100 km2

Između nizinske i planinske

< 0,2

< 30

Države kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Tip R-N1

:

Finska, Irska, Norveška, Švedska, Ujedinjena Kraljevina

Tip R-N3

:

Finska, Irska, Norveška, Švedska, Ujedinjena Kraljevina

Tip R-N4

:

Finska, Norveška, Švedska, Ujedinjena Kraljevina

Tip R-N5

:

Finska, Norveška, Švedska, Ujedinjena Kraljevina

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fauna bentičkih beskralježnjaka

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Sljedeći rezultati odnose se na sve gore opisane tipove.

Zemlja

Nacionalni sustav klasifikacije za koji je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Finska

Multimetrijski sustav, utvrđena prva verzija

0,80

0,60

Irska

Quality Rating System – Sustav procjene kvalitete (Q-vrijednost)

0,85

0,75

Norveška

Average Score per Taxon (ASPT)

0,99

0,87

Švedska

DJ-index (Dahl & Johnson 2004)

0,80

0,60

Ujedinjena Kraljevina

Alat za klasifikaciju riječnih kralježnjaka -River Invertebrate Classification Tool (RICT)

0,97

0,86

Biološki element kvalitete: fitobentos

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Sljedeći rezultati vrijede za sve gore opisane tipove.

Zemlja

Nacionalni sustav klasifikacije za koji je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Finska

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,91

0,80

Irska

Revised form of Trophic Diatom Index (TDI)

0,93

0,78

Švedska

Švedske metode procjene, Švedski EPA propisi (NFS 2008:1) na temelju Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,89

0,74

Ujedinjena Kraljevina

Diatom Assessment for River Ecological Status (DARES)

0,93

0,78

KATEGORIJA VODE: Jezera

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Atlantska

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Karakteristike jezera

Nadmorska visina

(m)

Prosječna dubina

(m)

Alkalitet

(meq/l)

LA1/2

Nizinsko, plitko, vapnenasto, malo i veliko

< 200

3-15

> 1

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Irska i Ujedinjena Kraljevina

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fitoplankton

Fitoplankton: parametar koji je pokazatelj biomase (klorofil a)

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti parametara

Sljedeći rezultati odnose se na srednje vrijednosti sezone rasta i vrijede za sve zemlje kojima je zajednički tip.

Tip

Omjeri ekološke kvalitete

Koncentracija klorofila a (μg/l)

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

LA1/2

0,55

0,32

4,6 – 7,0

8,0 – 12,0

KATEGORIJA VODE: Jezera

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Alpska

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Karakteristike jezera

Nadmorska visina

(m)

Prosječna dubina

(m)

Alkalitet

(meq/l)

Veličina jezera

(km2)

L-AL3

Nizinsko ili srednje nadmorske visine, duboko, umjerenog do visokog alkaliteta (alpski utjecaj), veliko

50 – 800

> 15

> 1

> 0,5

L-AL4

Srednja nadmorska visina, plitko, umjerenog do visokog alkaliteta (alpski utjecaj), veliko

200 – 800

3 – 15

> 1

> 0,5

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Tipovi L-AL3 i L-AL4

:

Austrija, Francuska, Njemačka, Italija i Slovenija

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fitoplankton

Fitoplankton: parametar koji je pokazatelj biomase

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti parametara

Sljedeći rezultati odnose se na godišnje srednje vrijednosti i vrijede za sve države kojima je zajednički tip. Države članice mogu izabrati da li će koristiti klorofil a, ukupni biovolumen, ili oba parametra.

Klorofil a

Tip

Omjeri ekološke kvalitete

Koncentracija klorofila a (μg/l)

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

L-AL3

0,70

0,40

2,1 – 2,7

3,8 – 4,7

L-AL4

0,75

0,41

3,6 – 4,4

6,6 – 8,0


Ukupni biovolumen

Tip

Omjeri ekološke kvalitete

Ukupni biovolumeni (mm3/l)

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

L-AL3

0,60

0,25

0,3 – 0,5

0,8 – 1,2

L-AL4

0,64

0,26

0,8 – 1,1

1,9 – 2,7

Fitoplankton: parametri koji pokazuju taksonomski sastav i brojnost

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti nacionalnih parametara, za koje je provedena interkalibracija

Zemlja

Nacionalni parametri, za koje je provedena interkalibracija

Tip

Omjeri ekološke kvalitete

Granice između razreda

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Austrija

Slovenija

Brettum index

L-AL3

0,94

0,83

4,12 – 4,34

3,64 – 3,83

L-AL4

0,94

0,81

3,69 – 3,87

3,20 – 3,34

Njemačka

PTSI (Phytoplankton Taxa Lake Index)

L-AL3

0,60

0,43

1,25

1,75

L-AL4

0,71

0,56

1,75

2,25

Italija

PTIot (Phytoplankton Taxa Index)

L-AL3 (prosječna dubina < 100 m)

0,95

0,89

3,43

3,22

L-AL4

0,95

0,85

3,37

3,01

PTIspecies (Phytoplankton Taxa Index)

L-AL 3 (prosječna dubina > 100 m)

0,93

0,82

4,00

3,50

Biološki element kvalitete: makrofiti

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti nacionalnih parametara, za koje je provedena interkalibracija

Tip i zemlja

Nacionalni sustavi klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Austrija

Tip L-AL3 i L-AL4

Austrijski sustav za ocjenu makrofita: Austrian Index Macrophytes za jezera (AIM za jezera), Modul 1

0,80

0,60

Njemačka

Tip L-AL3

Njemački sustav za procjenu makrofita/fitobentosa: Modul 1

0,78

0,51

Njemačka

Tip L-AL4

Njemački sustav za procjenu makrofita/fitobentosa: Moduli 1 + 2

0,71

0,47

KATEGORIJA VODE: Jezera

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Središnja/Baltička

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Karakteristike jezera

Nadmorska visina (m)

Prosječna dubina (m)

Alkalitet (meq/l)

Vrijeme zadržavanja vode (u godinama)

L-CB1

Nizinsko, plitko, vapnenasto

< 200

3 – 15

> 1

1 – 10

L-CB2

Nizinsko, vrlo plitko, vapnenasto

< 200

< 3

> 1

0,1 – 1

L-CB3

Nizinsko, plitko, malo, silikatno (umjerenog alkaliteta)

< 200

3 – 15

0,2 – 1

1 – 10

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Tipovi L-CB1 i L-CB2

:

Belgija, Njemačka, Danska, Estonija, Francuska, Litva, Latvija, Nizozemska, Poljska, Ujedinjena Kraljevina.

Tip L-CB3

:

Belgija, Danska, Estonija, Francuska, Latvija, Poljska.

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fitoplankton

Fitoplankton: parametar koji je pokazatelj biomase

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti parametara

Sljedeći rezultati odnose se na srednje vrijednosti sezone rasta i vrijede za sve zemlje kojima je zajednički tip.

Tip

Omjeri ekološke kvalitete

Koncentracija klorofila a (μg/l)

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

L-CB1

0,55

0,32

4,6 – 7,0

8,0 – 12,0

L-CB2

0,63

0,30

9,9 – 11,7

21,0 – 25,0

L-CB3

0,57

0,31

4,3 – 6,5

8,0 – 12,0

Biološki element kvalitete: makrofiti

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti nacionalnih parametara za koje je provedena interkalibracija.

Sljedeći rezultati vrijede za tipove LCB1 i LCB2

Zemlja

Nacionalni sustavi klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Belgija

Flamanski sustav za procjenu makrofita

0,80

0,60

Njemačka

Njemački sustav za procjenu makrofita: Referentni indeks

0,75

0,50

Estonija

Estonski sustav za procjenu makrofita

0,80

0,60

Latvija

Latvijski sustav za procjenu makrofita

0,80

0,60

Nizozemska

Nizozemski sustav za procjenu makrofita (KRW Maatlat)

0,80

0,60

Ujedinjena Kraljevina

Sustav za procjenu makrofita Ujedinjene Kraljevine: LEAF-PACS

0,80

0,60

KATEGORIJA VODE: Jezera

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Sredozemna

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Karakteristike jezera

Nadmorska visina

(m)

Prosječna godišnja količina padalina (mm) i temperatura (°C)

Prosječna dubina

(m)

Alkalitet

(meq/l)

Veličina jezera

(km2)

L-M5/7

Spremnici, duboki, veliki, silikatni, „vlažna područja”, površina sliva < 20 000 km2

0 – 800

> 800 ili < 15

> 15

< 1

> 0,5

L-M8

Spremnici, duboki, veliki, vapnenasti, površina sliva < 20 000 km2

0 – 800

> 15

> 1

> 0,5

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Tip L-M5/7

:

Grčka, Francuska, Portugal, Španjolska, Rumunjska.

Tip L-M8

:

Cipar, Grčka, Francuska, Italija, Španjolska, Rumunjska.

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fitoplankton

Fitoplankton: parametar koji je pokazatelj biomase

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti parametara

Sljedeći rezultati odnose se na ljetne srednje vrijednosti dubine eufotičkog sloja i vrijede za sve zemlje kojima je zajednički tip. Države članice mogu izabrati da li će koristiti klorofil a, ukupni biovolumen, ili oba parametra.

Klorofil a

Tip

Omjeri ekološke kvalitete

Koncentracija klorofila a (μg/l)

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

L-M5/7

0,21

6,7 – 9,5

L-M8

0,43

4,2 – 6,0


Ukupni biovolumen

Tip

Omjeri ekološke kvalitete

Ukupni biovolumeni (mm3/l)

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

L-M5/7

0,19

1,9

L-M8

0,36

2,1

Fitoplankton: parametri koji pokazuju taksonomski sastav i brojnost

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti parametara

Sljedeći rezultati odnose se na ljetne srednje vrijednosti dubine eufotičkog sloja i vrijede za sve zemlje kojima je zajednički tip. Države članice moraju koristiti barem jedan od interkalibriranih parametara (postotak cijanobakterija, Catalan indeks, MED PTI indeks).

Postotak cijanobakterija

Tip i zemlja

Omjeri ekološke kvalitete

% cijanobakterija

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Tip L-M5/7

Sve zemlje kojima je zajednički tip

0,91

9,2

Tip L-M8

Sve zemlje kojima je zajednički tip

0,72

28,5

Omjer ekološke kvalitete (EQR) izračunan je kao EQR = (100 – granična vrijednost)/(100 – referentna vrijednost)

Catalan indeks

Tip i zemlja

Omjeri ekološke kvalitete

Catalan indeks

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Tip L-M5/7

Sve zemlje kojima je zajednički tip

0,97

10,6

Tip L-M8

Sve zemlje kojima je zajednički tip

0,98

7,7

Omjer ekološke kvalitete (EQR) izračunan je kao EQR = (400 – granična vrijednost)/(400 – referentna vrijednost)

Med PTI indeks

Tip i zemlja

Omjeri ekološke kvalitete

Med PTI

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Tip L-M5/7

Sve zemlje kojima je zajednički tip

0,75

2,32

Tip L-M8

Sve zemlje kojima je zajednički tip

0,77

2,38

KATEGORIJA VODE: Jezera

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Sjeverna

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Karakteristike jezera

Nadmorska visina

(m)

Prosječna dubina

(m)

Alkalitet

(meq/l)

Boja

(mg Pt/l)

LN1

Nizinsko, plitko, umjereni alkalitet, bistro

< 200

3–15

0,2–1

< 30

LN2a

Nizinsko, plitko, niski alkalitet, bistro

< 200

3–15

< 0,2

< 30

LN2b

Nizinsko, duboko, niski alkalitet, bistro

< 200

> 15

< 0,2

< 30

LN3a

Nizinsko, plitko, niski alkalitet, srednje humozno

< 200

3–15

< 0,2

30-90

LN5

Srednja nadmorska visina, plitko, niski alkalitet, bistro

200–800

3–15

< 0,2

< 30

LN6a

Srednja nadmorska visina, plitko, niski alkalitet, srednje humozno

200–800

3–15

< 0,2

30-90

LN8a

Nizinsko, plitko, umjereni alkalitet, srednje humozno

< 200

3–15

0,2–1

30-90

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Tipovi LN1, LN2a, LN3a, LN8a

:

Irska, Finska, Norveška, Švedska, Ujedinjena Kraljevina

Tipovi LN2b, LN5 i LN6a

:

Norveška, Švedska, Ujedinjena Kraljevina

Biološki element kvalitete: fitoplankton

Fitoplankton: parametar koji je pokazatelj biomase

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti parametara

Sljedeći rezultati odnose se na srednje vrijednosti sezone rasta i vrijede za sve zemlje kojima je zajednički tip.

Tip

Omjeri ekološke kvalitete

Koncentracija klorofila a (μg/l)

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

LN1

0,50

0,33

5,0 – 7,0

7,5 – 10,5

LN2a

0,50

0,29

3,0 – 5,0

5,0 – 8,5

LN2b

0,50

0,33

3,0 – 5,0

4,5 – 7,5

LN3a

0,50

0,30

5,0 – 7,0

8,0 – 12,0

LN5

0,50

0,33

2,0 – 4,0

3,0 – 6,0

LN6a

0,50

0,33

4,0 – 6,0

6,0 – 9,0

LN8a

0,50

0,33

7,0 – 10,0

10,5 – 15,0

Biološki element kvalitete: makrofiti

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija (samo za interkalibraciju makrofita)

Tip

Karakteristike jezera

Alkalitet (meq/l)

Boja (mg Pt/l)

101.

Niski alkalitet, bistro

0,05 – 0,2

< 30

102.

Niski alkalitet, humozno

0,05 – 0,2

> 30

201.

Umjereni alkalitet, bistro

0,2 – 1,0

< 30

202.

Umjereni alkalitet, humozno

0,2 – 1,0

> 30

301.

Visoki alkalitet, bistro

> 1,0

< 30

302.

Visoki alkalitet, humozno

> 1,0

> 30

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Tipovi 101, 102, 201 i 202

:

Irska, Finska, Norveška, Švedska, Ujedinjena Kraljevina.

Tip 301

:

Irska, Norveška, Švedska, Ujedinjena Kraljevina.

Tip 302

:

Irska, Norveška, Švedska, Ujedinjena Kraljevina.

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete metoda nacionalnih sustava klasifikacije

Zemlja

Nacionalni sustav klasifikacije za koji je provedena interkalibracija

Tip

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Irska

Free Macrophyte Index

Svi tipovi za koje je provedena interkalibracija

0,90

0,68

Švedska

Macrophyte Trophic index Trofički indeks makrofita - Macrophyte Trophic Index (Ecke)

Tip 101

0,98

0,79

Tip 102

0,98

0,88

Tip 201

0,94

0,83

Tip 202

0,96

0,83

Norveška

Trofički indeks makrofita Macrophyte Trophic Index (Mjelde)

Tip 101

0,94

0,61

Tip 102

0,96

0,65

Tip 201

0,91

0,72

Tip 202

0,9

0,77

Tip 301

0,92

0,69

Ujedinjena Kraljevina

Sustav procjene makrofita Ujedinjene Kraljevine: LEAFPACS

Svi tipovi za koje je provedena interkalibracija

0,80

0,60

KATEGORIJA VODE: Obalne i prijelazne

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Baltičko more

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Salinitet psu

Izloženost

Dubina

Broj dana prekrivenosti ledom

Ostale karakteristike

CW B0

0,5 – 3

Zaklonjeno

Plitko

> 150

Mjesta u Botnijskom zaljevu (Northern Quark)

CW B2

3 – 6

Zaklonjeno

Plitko

90 – 150

Mjesta u Botnijskom moru

CW B3 a

3 – 6

Zaklonjeno

Plitko

~90

Mjesta u području koje se proteže od južnog Botnijskog mora do Arhipelaškog mora i zapadnog Finskog zaljeva

CW B3b

3 – 6

Izloženo

Plitko

~90

CW B12 a

Istočno Baltičko more

5 – 8

Zaklonjeno

Plitko

Mjesta u Riškom zaljevu,

CW B12 b

Zapadno Baltičko more

8 – 22

Zaklonjeno

Plitko

Mjesta na južnoj švedskoj obali i otvorenoj jugozapadnoj obali Baltičkog mora uzduž Danske i Njemačke

CW B13

6 – 22

Izloženo

Plitko

Mjesta uzduž obale Estonije, Latvije i Litve, poljska obala i danski otok Bornholm

CW B 14

6 – 22

Zaklonjeno

Plitko

Lagune

TW B 13

6 – 22

Izloženo

Plitko

Prijelazne vode. Mjesta uzduž obale Litve i Poljske.

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Tipovi CWB0, CWB2, CWB3a, CWB3b

:

Finska, Švedska

Tip CWB12a

:

Estonija

Tip CWB12b

:

Njemačka, Danska, Švedska

Tip CWB13

:

Danska, Estonija, Litva, Latvija, Poljska

Tip CWB14

:

Danska, Poljska

Tip TWB13

:

Litva, Poljska.

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fauna bentičkih beskralježnjaka

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Tip i zemlja

Nacionalni sustav klasifikacije za koji je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

CW B0

Finska

Finski indeks BBI (Brackish water Benthic Index)

0,99

0,59

Švedska

Švedski multimetrijski indeks biološke kvalitete BQI (infauna u mekom sedimentu)

0,77

0,31

CW B2

Finska

Finski indeks BBI (Brackish water Benthic Index)

0,95

0,57

Švedska

Švedski multimetrijski indeks biološke kvalitete BQI (infauna u mekom sedimentu)

0,76

0,29

CW B3 a

Finska

Finski indeks BBI (Brackish water Benthic Index)

0,89

0,53

Švedska

Švedski multimetrijski indeks biološke kvalitete BQI (infauna u mekom sedimentu)

0,76

0,29

CW B3 b

Finska

Finski indeks BBI (Brackish water Benthic Index)

0,90

0,54

Švedska

Švedski multimetrijski indeks biološke kvalitete BQI (infauna u mekom sedimentu)

0,76

0,29

Biološki element kvalitete: fitoplankton

Fitoplankton: parametar koji je pokazatelj biomase (klorofil a)

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti parametara

Sljedeći rezultati odnose se na ljetne srednje vrijednosti svibanj/lipanj - rujan

Tip i zemlja

Omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije

Vrijednosti/raspon parametra

klorofil a μg/l

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

CW B0

 

 

 

 

Sve države kojima je zajednički tip

0,76

0,56

1,7 (1,5 – 1,8)

2,3 (2,0 – 2,7)

CW B2

 

 

 

 

Sve zemlje kojima je zajednički tip

0,78

0,56

1,8

2,5 (2,3 – 2,6)

CW B3 a

 

 

 

 

Zaklonjen

Sve zemlje kojima je zajednički tip

0,71

0,49

2,4 (2,2 – 2,6)

3,5 (2,9 – 4,0)

CW B3 b

 

 

 

 

Izložen

Sve zemlje kojima je zajednički tip

0,81

0,68

1,5

1,8

CW B 12 a

 

 

 

 

Istočno Baltičko more

Salinitet 5–8 psu

Sve zemlje kojima je zajednički tip

0,82

0,66

2,2

2,7

CW B 12 b

 

 

 

 

Zapadno Baltičko more

Salinitet 8–22 psu

Sve zemlje kojima je zajednički tip

0,92

0,63

1,3 (1,1 – 1,5)

1,9

CW B 13

 

 

 

 

Danska, Estonija i Latvija

0,92

0,75

1,3

1,6

CW B 14

 

 

 

 

Danska

0,82

0,56

1,1

1,6

TW B 13

 

 

 

 

Sve zemlje kojima je zajednički tip

0,90

0,66

4,2

5,8

Biološki element kvalitete: angiospermi

Angiospermi: parametar koji pokazuje brojnost (najveća dubina morske trave Zostera marina)

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti parametara

Tip i zemlja

Omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije

Vrijednosti/raspon parametra

najveća dubina (m) morske trave Zostera marina

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

CW B 12 b

 

 

 

 

Danska i Njemačka

Otvorena obala

0,90

0,74

8,5 (8,0 – 9,4)

7 (6,6 – 7,1)

KATEGORIJA VODE: Obalne i prijelazne

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Sjeveroistočni Atlantik

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Karakteristike

Salinitet (psu)

Raspon plime i oseke (m)

Dubina (m)

Brzina struje (u čvorovima)

Izloženost

Miješanje

Vrijeme zadržavanja

NEA1/26a

Otvoreni ocean, izložen ili zaklonjen, eu-salinitet, plitko

> 30

Mezotidalne 1 – 5

< 30

Srednja 1 – 3

Izložena ili zaklonjena

Potpuno izmiješano

Više dana

NEA1/26b

Zaštićena mora, izložena ili zaklonjena, eu-salinitet, plitko

> 30

Mezotidalna 1 – 5

< 30

Srednja 1 – 3

Izložena ili zaklonjena

Potpuno izmiješano

Više dana

NEA1/26c

Zaštićena mora, zaštićena ili zaklonjena, djelomično stratificirana

> 30

Mikrotidalna/Mezotidalna

< 1 – 5

< 30

Srednja 1 – 3

Izložena ili zaklonjena

Djelomično stratificirana

Više dana ili tjedana

NEA1/26d

Skandinavska obala, izložena ili zaklonjena, plitka

> 30

Mikrotidalna < 1

< 30

Mala < 1

Izložena ili umjereno izložena

Djelomično stratificirana

Više dana ili tjedana

NEA1/26e

Područja dizanja, izložena ili zaklonjena, eu-salinitet, plitka

> 30

Mezotidalna 1 – 5

< 30

Srednja 1 – 3

Izložena ili zaklonjena

Potpuno izmiješano

Više dana

NEA3/4

Poli-salinitet, izložena ili umjereno izložena (tip Wadensko more)

Poli-salinitet 18 – 30

Mezotidalna 1 – 5

< 30

Srednja 1 – 3

Izložena ili umjereno izložena

Potpuno izmiješano

Više dana

NEA7

Duboki fjordovski i morsko-jezerski sustavi

> 30

Mezotidalna 1 – 5

> 30

Mala < 1

Zaklonjeno

Potpuno izmiješano

Više dana

NEA8

Tip Skagerrak Inner Arc, poli-salinitet, mikrotidalna, zaklonjena, plitka

Poli-salinitet 18 – 30

Mikrotidalna < 1

< 30

Mala < 1

Zaklonjeno

Djelomično stratificirana

Više dana ili tjedana

NEA9

Fjord s niskim pragom na ulazu i vrlo velikom najvećom dubinom u središnjem bazenu te sa slabom izmjenom duboke vode

Poli-salinitet 18 – 30

Mikrotidalna < 1

> 30

Mala < 1

Zaklonjeno

Djelomično stratificirana

Više tjedana

NEA10

Tip Skagerrak Outer Arc, poli-salinitet, mikrotidalna, izložena, duboka

Poli-salinitet 18 – 30

Mikrotidalna < 1

> 30

Mala < 1

Izloženo

Djelomično stratificirana

Više dana

NEA11

Prijelazne vode

Oligo-salinitet 0 – 35

Mikro do makrotidalna < 30

Promjenjiva

Zaklonjeno ili umjereno izloženo

Djelomično ili trajno stratificirana

Više dana ili tjedana

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Tip NEA1/26a

:

Španjolska, Francuska, Irska, Norveška, Ujedinjena Kraljevina

Tip NEA1/26b

:

Belgija, Francuska, Nizozemska, Ujedinjena Kraljevina

Tip NEA1/26c

:

Njemačka, Danska

Tip NEA1/26d

:

Danska

Tip NEA1/26e

:

Portugal, Španjolska

Tip NEA3/4

:

Njemačka, Nizozemska

Tip NEA7

:

Norveška, Ujedinjena Kraljevina

Tip NEA8

:

Danska, Norveška, Švedska

Tip NEA9

:

Norveška, Švedska

Tip NEA10

:

Norveška, Švedska

Tip NEA11

:

Belgija, Njemačka, Španjolska, Francuska, Irska, Nizozemska, Portugal, Ujedinjena Kraljevina

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fauna bentičkih beskralježnjaka

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije za koje je provedena interkalibracija

Rezultati se odnose samo na staništa u mekom sedimentu (potplimna staništa u mulju/pijesku).

Tip i zemlja

Nacionalni sustav klasifikacije

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Tipovi NEA1/26, NEA3/4 i NEA7 (indeksi osjetljivi prvenstveno na organska obogaćenja i na pritisak toksičnog onečišćenja staništa u mekom sedimentu)

Danska

DKI

0,67

0,53

Francuska

M-AMBI

0,77

0,53

Njemačka

M-AMBI

0,85

0,70

Irska

IQI

0,75

0,64

Norveška

NQI

0,92

0,81

Portugal

P-BAT

0,79

0,58

Španjolska

M-AMBI

0,77

0,53

Ujedinjena Kraljevina

IQI

0,75

0,64

Tipovi NEA1/26 i NEA3/4 (Indeks osjetljiv na višestruke pritiske u raznovrsnim staništima)

Belgija

BEQI

0,80

0,60

Nizozemska

BEQI

0,80

0,60

Tipovi NEA8/9/10

Danska

DKI

0,82

0,63

Norveška

NQI

0,92

0,81

Švedska

BQI

0,89

0,68

Biološki element kvalitete: fitoplankton

Fitoplankton: parametar koji je pokazatelj biomase (klorofil a)

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti parametara

Sljedeći rezultati važe za sve zemlje kojima su zajednički tipovi. Vrijednosti parametara izražene su u μg/l kao 90 %-tna vrijednost izračunana tijekom utvrđene sezone rasta u razdoblju od šest godina. Rezultati se odnose na geografska područja unutar tipova, kako je opisano u tehničkom izvješću.

Tip

Omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije

Vrijednosti (μg/l, 90 %-tna)

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

NEA1/26a

0,67

0,33

1 – 5

2 – 10

NEA1/26b

0,67

0,44

6 – 10

9 – 15

NEA1/26c

0,67

0,44

5

7,5

NEA1/26d

0,67

0,50

3

4

NEA1/26e

0,67

0,44

6 – 8

9 – 12

NEA8

0,67

0,33

1,5

3

NEA9

0,67

0,33

2,5

5

NEA10

0,67

0,33

3

6

Fitoplankton: parametar koji je pokazatelj cvjetanja

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti parametara za koje je provedena interkalibracija

Tip i zemlja

Nacionalni parametar za koji je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Vrijednosti (% pojedinačnih taksonomskih elemenata iznad pragova)

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

NEA1/26a/b, NEA3/4

Belgija

 

 

 

 

 

Njemačka

 

 

 

 

 

Nizozemska

 

 

 

 

 

Ujedinjena Kraljevina

Cvjetanja vrste Phaeocystis

0,92

0,49

9

17

NEA1/26a/b

Španjolska

 

 

 

 

 

Francuska

 

 

 

 

 

Irska

 

 

 

 

 

Ujedinjena Kraljevina

Broj taksonomskih elemenata

0,84

0,43

20

39

NEA1/26e

Portugal

 

 

 

 

 

Španjolska

Broj taksonomskih elemenata

0,83

0,51

30

49

Biološki element kvalitete: makroalge

Makroalge: parametar koji je pokazatelj sastava

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih parametara za koje je provedena interkalibracija

Tip i zemlja

Nacionalni parametar za koji je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

NEA1/26

Irska

Multimetrijski sustav sa skraćenim popisom vrsta, za stjenovite obale

0,80

0,60

Norveška

Multimetrijski sustav sa skraćenim popisom vrsta, za stjenovite obale

0,80

0,60

Ujedinjena Kraljevina

Multimetrijski sustav sa skraćenim popisom vrsta, za stjenovite obale

0,80

0,60

Španjolska

Multimetrijski sustav CFR

0,81

0,57

Portugal

Multimetrijski sustav p-MarMAT

0,82

0,64

Irska

Ujedinjena Kraljevina

Multimetrijski sustav za oportunističke makroalge

0,80

0,60

NEA8/9/10

Norveška

Švedska

Potplimne alge (granična dubina za vrste makroalgi)

0,81

0,61

Biološki element kvalitete: angiospermi

Angiospermi: parametar koji je pokazatelj taksonomskog sastava i brojnosti

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih parametara za koje je provedena interkalibracija

Tip i zemlja

Nacionalni parametar za koji je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Vrijednosti parametara (1)

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

NEA1/26, NEA3/4, NEA11

Irska

Nizozemska

Ujedinjena Kraljevina

Multimetrijski indeks za brojnost (gustoću) i sastav vrsta međuplimne morske trave

0,90

0,70

Nije primjenjivo

Nije primjenjivo

NEA1/26, NEA3/4

Njemačka

Irska

Nizozemska

Ujedinjena Kraljevina

Međuplimna morska trava (Površina: u jutrima/veličina dna)

0,90

0,70

10

30

KATEGORIJA VODE: Obalne i prijelazne

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Sredozemna

Rezultati se odnose samo na Obalne vode

Tipologija je razvijena samo za specifične elemente kvalitete (vidjeti dolje).

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fauna bentičkih beskralježnjaka

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije

Rezultati se odnose samo na meki sediment.

Zemlja

Nacionalni sustav klasifikacije za koji je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Cipar

Bentix

0,75

0,58

Grčka

Bentix

0,75

0,58

Slovenija

M-AMBI

0,83

0,62

Španjolska

MEDOCC indeks

0,73

0,47

Biološki element kvalitete: fitoplankton

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija (odnosi se samo na fitoplanktone)

Tip

Opis

Gustoća (kg/m3)

Prosječni godišnji salinitet (psu)

Tip I

Pod velikim utjecajem dotoka slatke vode

< 25

< 34,5

Tip IIA

Pod umjerenim utjecajem dotoka slatke vode (kontinentalni utjecaj)

25 – 27

34,5 – 37,5

Tip IIIW

Kontinentalna obala, nije pod utjecajem dotoka slatke vode (Zapadni bazen)

> 27

> 37,5

Tip IIIE

Nije pod utjecajem dotoka slatke vode (Istočni bazen)

> 27

> 37,5

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Tip I

:

Francuska, Italija

Tip IIA

:

Francuska, Španjolska, Italija, Slovenija

Tip IIIW

:

Francuska, Španjolska, Italija

Tip IIIE

:

Grčka, Cipar

Fitoplankton: parametar koji je pokazatelj biomase (klorofil a)

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti parametara

Sljedeći rezultati važe za sve zemlje kojima su zajednički tipovi. Vrijednosti parametara izražene su u μg/l klorofila a, za 90 %-tnu vrijednost izračunanu tijekom godine u razdoblju od najmanje pet godina. Rezultati se odnose na geografska područja unutar tipova, kako je opisano u tehničkom izvješću.

Tip

Omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije

Vrijednosti (μg/l, 90 %-tna)

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Tip IIA

0,80

0,53

2,4

3,6

Tip IIIW

0,80

0,50

1,1

1,8

Tip IIIE

0,80

0,20

0,1

0,4

Biološki element kvalitete: makroalge

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih sustava klasifikacije

Sljedeći rezultati odnose se na gornji infralitoralni pojas (3,5 – 0,2 m dubine) na stjenovitim obalama:

Država

Nacionalni sustav klasifikacije za koji je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Cipar

EEI – Ecological Evaluation Index

0,75

0,50

Francuska

CARLIT – Cartography of Littoral and upper-sublittoral rocky-shore communities

0,75

0,60

Grčka

EEI – Ecological Evaluation Indeks (Indeks ekološke ocjene)

0,75

0,50

Slovenija

EEI – Ecological Evaluation Index

0,75

0,50

Španjolska

CARLIT – BENTHOS

0,75

0,60

KATEGORIJA VODE: Obalne i prijelazne

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Crno more

Opis tipova za koje je provedena interkalibracija

Tip

Opis

CW-BL1

Mezo-salinitet, mikrotidalna (< 1 m), plitka (< 30 m), umjereno izložena, miješani supstrat

Zemlje kojima su zajednički tipovi za koje je provedena interkalibracija:

Bugarska i Rumunjska

REZULTATI

Biološki element kvalitete: fitoplankton

Fitoplankton: parametar koji je pokazatelj biomase

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete i vrijednosti parametara

Godišnje doba

Omjeri ekološke kvalitete

Vrijednosti biomase (mg/m3)

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

Zima

0,93

0,78

1 770

3 420

Proljeće

0,93

0,78

3 515

5 690

Ljeto

0,93

0,78

1 281

2 526

Jesen

0,93

0,78

1 840

3 640

Biološki element kvalitete: fauna bentičkih beskralježnjaka

Rezultati: omjeri ekološke kvalitete nacionalnih parametara za koje je provedena interkalibracija

Države članice moraju koristiti barem jedan parametar za koji je provedena interkalibracija (H’ Shannonov indeks raznolikosti, AMBI, M-AMBI)

Nacionalni parametri za koje je provedena interkalibracija

Omjeri ekološke kvalitete

Granica između vrlo dobrog i dobrog stanja

Granica između dobrog i umjereno dobrog stanja

H’ Shannonov indeks raznolikosti

0,89

0,69

AMBI

0,83

0,53

M-AMBI

0,85

0,55


(1)  Vrijednosti međuplimne morske trave izražene kao postotak izgubljene površine iz referentnog područja.


Top