EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE3005

Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o „Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi okružja jedinstvenog europskog pomorskog sučelja i stavljanju izvan snage Direktive 2010/65/EU” (COM(2018) 278 final – 2018/0139(COD)) i o „Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o elektroničkim informacijama o prijevozu tereta” (COM(2018) 279 final – 2018/0140-(COD))

EESC 2018/03005

SL C 62, 15.2.2019, p. 265–268 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.2.2019   

HR

Službeni list Europske unije

C 62/265


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o „Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi okružja jedinstvenog europskog pomorskog sučelja i stavljanju izvan snage Direktive 2010/65/EU”

(COM(2018) 278 final – 2018/0139(COD))

i o „Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o elektroničkim informacijama o prijevozu tereta”

(COM(2018) 279 final – 2018/0140-(COD))

(2019/C 62/41)

Izvjestitelj:

Stefan BACK

Zahtjev za savjetovanje:

Europski parlament, 11.6.2018.

Vijeće, 14.–15.6.2018.

Pravni temelj:

članak 91., članak 100. stavak 2., članak 192. stavak 1., članak 304. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

 

 

Nadležna stručna skupina:

Stručna skupina za promet, energiju, infrastrukturu i informacijsko društvo

Datum usvajanja u Stručnoj skupini:

4.10.2018.

Datum usvajanja na plenarnom zasjedanju:

17.10.2018.

Plenarno zasjedanje br.:

538

Rezultat glasovanja

(za/protiv/suzdržani):

210/2/2

1.   Zaključci i preporuke

1.1.

EGSO pozdravlja oba prijedloga kao važne korake prema digitalizaciji prometa, što je jedan od ciljeva Bijele knjige o prometnoj politici iz 2011. godine i korak u provedbi nove industrijske strategije koju je Komisija predstavila u listopadu 2017., te zaključke Vijeća ministara o digitalizaciji prometa od 5. prosinca 2017. i Izjavu s Danâ digitalnog prometa potpisanu u Tallinnu 10. studenog 2017.

1.2.

EGSO podupire odabrani oblik zakonodavnog akta; iskustvo pokazuje da su jasne i obvezne dužnosti država članica nužne za dobro funkcioniranje elektroničkog informacijskog sustava u cijeloj Europskoj uniji.

1.3.

Cilj je svakog prijedloga postići odgovarajući stupanj usklađenosti s obzirom na zadatke koje treba ispuniti.

1.4.

EGSO naglašava da će prikladnost standarda i zahtjeva za certifikaciju koje će Komisija utvrditi u delegiranim ili provedbenim aktima biti od ključne važnosti za ispravno funkcioniranje planiranih koncepata i povjerenje korisnika u digitalna rješenja. U pogledu Prijedloga o informacijama o teretu, on bi mogao biti ključan za to da dotični sustav postane obvezan, ne samo za nadležna tijela nego i za korisnike.

1.5.

EGSO smatra da su besprijekorno funkcioniranje sustavâ, osiguravanje sigurnosti, cjelovitosti komunikacija, privatnost i povjerljivost komercijalnih i, prema potrebi, drugih osjetljivih informacija, ključni elementi za stvaranje povjerenja. EGSO skreće pozornost na tekuće aktivnosti Gospodarske komisije za Europu (UNECE) Gospodarskog i socijalnog vijeća UN-a usmjerene na osiguravanje visokih i univerzalnih standarda u tom području.

1.6.

EGSO se nada da će Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o elektroničkim informacijama o prijevozu tereta [COM(2018) 279] (dalje u tekstu: Prijedlog o informacijama o teretu) ubrzo dovesti do razvoja sustava koji će biti obvezan i za korisnike, a sve to kako bi se optimirali povećanje učinkovitosti, smanjenje troškova i dodana okolišna vrijednost. Dobru priliku za to moglo bi predstavljati preispitivanje Uredbe predviđeno člankom 15. Prijedloga.

1.7.

EGSO izražava žaljenje i zbog toga što je područje primjene Prijedloga o informacijama o teretu po svemu sudeći ograničeno na zahtjeve za informacije navedene u aktima Unije u vezi s uvjetima pod kojima se prijevoz može izvršiti na temelju glave UFEU-a o prometu. EGSO smatra da bi se prednosti digitalizacije trebale primjenjivati i na druge administrativne zahtjeve povezane s takvim aktivnostima prijevoza. U točki 3.8 u nastavku nalazi se prijedlog za izmjenu. Važno je poslati općenitu poruku u tom smislu, ne dovodeći u pitanje postojeće ili buduće posebne odredbe.

1.8.

EGSO također skreće pozornost na potencijalnu dodanu vrijednost mogućnosti podnošenja elektroničkih informacija nadležnim tijelima diljem svijeta uz primjenu usklađenih normi poput onih koje razvija UNECE.

1.9.

EGSO posebice izražava zabrinutost u pogledu Prijedloga uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi okružja jedinstvenog europskog pomorskog sučelja i stavljanju izvan snage Direktive 2010/65/EU [COM(2018) 278] (dalje u tekstu: Prijedlog o jedinstvenom europskom pomorskom sučelju) zbog toga što bi se opcija ostavljanja prostora za specifične nacionalne zahtjeve lako mogla pretvoriti u prepreku za besprijekorno funkcioniranje unutarnjeg tržišta. EGSO očekuje da će Komisija pomno nadzirati provedbu te mogućnosti kao i da će kontinuirani dijalog između Komisije i država članica pomoći u ograničavanju specifičnih nacionalnih zahtjeva.

1.10.

EGSO ističe i važnost rješavanja društvenih učinaka digitalizacije u tom kontekstu. To obuhvaća pružanje pravodobnih informacija, pokretanje dijaloga, rješavanje pitanja nepostojanosti radnih mjesta i potrebe za razvijanjem novih vještina te omogućavanje radnoj snazi da se prilagodi novom kontekstu. Prema mišljenju EGSO-a, prometni bi sektor zahvaljujući digitalizaciji mogao postati privlačnije radno okruženje, čime bi se pridonijelo rješavanju aktualnih problema zapošljavanja u tom sektoru.

2.   Prijedlozi Komisije

2.1.

Komisija je iznijela dva povezana prijedloga, odnosno:

Prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi okružja jedinstvenog europskog pomorskog sučelja i stavljanju izvan snage Direktive 2010/65/EU [COM(2018) 278] (dalje u tekstu: Prijedlog o jedinstvenom europskom pomorskom sučelju), i

Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o elektroničkim informacijama o prijevozu tereta [COM(2018)279] (dalje u tekstu: Prijedlog o informacijama o teretu).

2.2.

Prijedlozi su funkcionalno međusobno povezani jer oba uspostavljaju sustav elektroničke komunikacije između poduzeća i javnih vlasti kako bi se olakšala kontrola usklađenosti s nizom zakonskih obveza putem mehanizma koji jamči vjerodostojnost i integritet dostavljenih informacija te poštovanje zahtjeva za privatnost.

2.3.

Prijedlog o jedinstvenom europskom pomorskom sučelju zamijenit će Direktivu 2010/65/EU koja ima sličan cilj, ali koja se pokazala neučinkovitom jer je državama članicama omogućila preveliku slobodu u provedbi, što je dovelo do razvoja različitih standarda, rutina i opsega digitaliziranih obavijesti, uslijed čega se povećalo administrativno opterećenje za pomorski prijevoz, dok je neke administrativne postupke i dalje potrebno provoditi ručno.

2.4.

Po svemu sudeći, sam sustav jedinstvenog pomorskog sučelja otvoren je za sve brodove koji podliježu pravnoj obvezi izvješćivanja kada uplovljavaju u luke država članica.

2.5.

Prijedlogom o informacijama o teretu utvrđuje se obveza prema kojoj su tijela države članice dužna prihvaćati elektroničku dokumentaciju koju dostavljaju poduzeća u sklopu svoje obveze da dokažu sukladnost sa zahtjevima iz niza zakonodavnih akata EU-a o prijevozu robe te s uvjetima za pošiljke otpada. U tu svrhu, Prijedlogom o informacijama o teretu uspostavlja se sustav elektroničkih informacija o prijevozu tereta (eFTI) koji se sastoji od okvira za pružanje usluga, uključujući zajednički skup podataka, postupaka i pravila za pristup, zahtjeva u pogledu platformi za eFTI i eFTI usluga te sustava certificiranja.

2.6.

Mogućnost predviđena u Prijedlogu o informacijama o teretu dostupna je prijevoznicima koji su podložni obvezama pružanja pravnih informacija ili dokumentacije navedenima u prijedlogu.

3.   Opće napomene

3.1.

EGSO pozdravlja oba prijedloga koji sadržavaju opći cilj digitalizacije prometa. Taj je cilj izvorno zacrtan u Bijeloj knjizi o prometnoj politici iz 2011., a nakon toga je uključen, primjerice, u strategiju jedinstvenog digitalnog tržišta i novu industrijsku strategiju koju je Komisija predstavila u listopadu 2017. te u zaključke Vijeća ministara o digitalizaciji prometa od 5. prosinca 2017. koji su uslijedili nakon Izjave s Danâ digitalnog prometa potpisane u Tallinnu 10. studenog 2017.

3.2.

EGSO ponavlja svoju potporu inovativnim rješenjima i podupire odabrani oblik zakonodavnog akta s obzirom na to da su jasne i obvezne dužnosti država članica nužne za dobro funkcioniranje elektroničkog informacijskog sustava u cijeloj Europskoj uniji.

3.3.

S tim u vezi EGSO podsjeća na svoja upozorenja o problematičnosti provedbe direktive (zbog njezina pretežito neobveznog karaktera), koja će biti stavljena izvan snage ako se usvoji Prijedlog o jedinstvenom europskom pomorskom sučelju.

3.4.

S obzirom na navedeno, EGSO se slaže da bi moglo biti potrebno postići ravnotežu između potpune usklađenosti i interoperabilnosti. Jasno je da postoji potreba za dalekosežnim usklađivanjem u kontekstu sustava kojim će se olakšati odobravanje kretanja brodova koji dolaze u luke EU-a i odlaze iz njih, što će, primjerice, zahtijevati besprijekorno funkcioniranje sučelja između broda i obale s usklađenim standardima i procedurama. Manji stupanj usklađenosti može se prihvatiti u sustavu koji zapravo služi za uvođenje odgovarajućih i sigurnih procedura zahvaljujući kojima se javnim tijelima na raspolaganje stavljaju dokumenti potrebni za osiguravanje sukladnosti sa zakonodavstvom EU-a.

3.5.

U skladu s navedenim, EGSO smatra da oba prijedloga iziskuju odgovarajuću razinu usklađenosti.

3.6.

EGSO napominje da Prijedlog o informacijama o teretu zapravo stvara mogućnost, a ne obvezu, za omogućavanje podnošenja dokumenata u elektroničkom obliku. EGSO u ovom trenutku prihvaća razloge za taj izbor, ali se ipak nada brzom razvoju u smjeru obveznog sustava, uzimajući u obzir da to podrazumijeva lakše praćenje usklađenosti u svakom trenutku i znači smanjenje količine papira, posebice za operativno osoblje kao što su vozači kamiona. Dobru priliku za razmatranje tog pitanja moglo bi predstavljati preispitivanje Uredbe predviđeno člankom 15. Prijedloga.

3.7.

Kako se navodi u njegovu članku 1. stavku 2., Prijedlog o informacijama o teretu primjenjuje se na „zahtjeve u pogledu regulatornih informacija utvrđene u aktima Unije u kojima se utvrđuju uvjeti za prijevoz robe na području Unije u skladu s glavom VI. trećeg dijela Ugovora ili uvjeti za pošiljke otpada”. EGSO se pita neće li to pretjerano ograničiti pravo na dostavu informacija i dokumenata u elektroničkom obliku. Akti Unije nabrojeni u Prilogu I. Prijedlogu o informacijama o teretu samo su naoko oni koji se izravno odnose na uvjete pristupa tržištu.

3.8.

EGSO smatra da bi i drugi zahtjevi za administrativnu dokumentaciju ili informacije mogli imati koristi od prava na dostavu u elektroničkom obliku. Primjeri za to su, među ostalim, objavljivanje obavijesti i informacija koje se pružaju u kontekstu upućivanja radnika ili informacija koje su predane radi dokazivanja usklađenosti s odredbama o vremenu vožnje i odmora. Prema mišljenju EGSO-a, područje primjene prijedloga moglo bi se proširiti dodavanjem riječi „i ostale odredbe o” između riječi „uvjeti za” i „prijevoz robe” u članku 1. stavku 2. EGSO smatra da je važno poslati općenitu poruku u tom smislu, ne dovodeći u pitanje postojeće ili buduće posebne odredbe.

3.9.

EGSO ukazuje i na aspekt održivosti smanjenja količine ispisanog papira, kao što je navedeno i u Prijedlogu o informacijama o teretu.

3.10.

EGSO prima na znanje posebne odredbe u obama prijedlozima kojima bi se trebala osigurati povjerljivost komercijalnih i, u slučaju jedinstvenog pomorskog sučelja, drugih osjetljivih informacija. Nadalje, EGSO želi skrenuti pozornost na visoku razinu sigurnosti protiv neovlaštenih manipulacija i visoku razinu zaštite privatnosti koja je svojstvena dobro osmišljenoj i dobro upravljanoj strukturi protočne razmjene podataka.

3.11.

EGSO ističe važnost tekućih aktivnosti UNECE-a u područjima navedenima u točki 3.10, a osobito važnost njegove Bijele knjige o konceptu protoka podataka za poboljšanje kvalitete podataka u lancu opskrbe. Prema mišljenju EGSO-a, to je još jedan argument za obvezno podnošenje elektroničke dokumentacije u najvećoj mogućoj mjeri.

3.12.

EGSO skreće pozornost na potencijalnu dodanu vrijednost mogućnosti podnošenja elektroničkih informacija nadležnim tijelima diljem svijeta uz primjenu usklađenih normi poput onih koje razvija UNECE.

3.13.

U pogledu oba prijedloga Komisija ima ključnu zadaću u razvoju standarda i kriterija certificiranja. EGSO naglašava da je okvir koji stvara povjerenje i dobro funkcionira bez nepotrebne složenosti ključan za to da predloženi sustavi dobro funkcioniraju i polučuju planiranu dodanu vrijednost. To je bitan element i u stvaranju povjerenja u digitalna rješenja u cijelom sektoru prometa.

3.14.

EGSO ističe potrebu razmatranja društvenih aspekata digitalizacije u tom kontekstu. Jasno je da će digitalizacija promijeniti radno okruženje, stvoriti nova radna mjesta i iziskivati nove vještine, pa je važno pravodobno se suočiti s potrebom prilagođavanja radne snage novom kontekstu. EGSO naglašava i važnost pružanja pravodobnih informacija i pokretanja dijaloga o promjenama koje će uslijediti. Prema mišljenju EGSO-a, prometni bi sektor zahvaljujući digitalizaciji u budućnosti mogao postati privlačnije radno okruženje, čime bi se pridonijelo rješavanju aktualnih problema zapošljavanja u tom sektoru.

4.   Posebne napomene

4.1.   Prijedlog jedinstvenog pomorskog sučelja

4.1.1.

U usporedbi s Direktivom 2010/65/EU, Prijedlog jedinstvenog pomorskog sučelja vrlo je cjelovit. Po svemu sudeći, pruža prikladan okvir za olakšavanje formalnosti pri dolasku i odlasku, pa su stoga po svoj prilici njime uklonjeni elementi koji nedostaju te izostanak usklađenosti, koji su prouzročili štetne učinke za korisnike pri provedbi Direktive 2010/65/EU.

4.1.2.

EGSO se slaže s izborom Komisije da ne predloži jedinstveno sučelje EU-a, već jedinstvena nacionalna sučelja. Iako postoje uvjerljivi razlozi za jedinstveno sučelje na razini EU-a, rješenjem koje se temelji na jedinstvenim nacionalnim sučeljima izbjeći će se nepovratni troškovi koji proizlaze iz već provedenih ulaganja na nacionalnoj razini te omogućiti uvođenje specifičnih nacionalnih administrativnih zahtjeva koji budu potrebni.

4.1.3.

EGSO naglašava da je usklađivanje u cilju olakšavanja besprijekornog funkcioniranja unutarnjeg tržišta ključan element u prijedlogu, pa je važno osigurati da se on i zadrži.

4.1.4.

EGSO stoga ima određene dvojbe u vezi s opcijom kojom se ostavlja prostor za specifične nacionalne zahtjeve, koji bi se lako mogli pretvoriti u prepreke za besprijekorno funkcioniranje unutarnjeg tržišta. Stoga EGSO poziva Komisiju da pomno prati specifične nacionalne zahtjeve iz perspektive unutarnjeg tržišta i vodi kontinuirani dijalog s državama članicama kako bi se specifični nacionalni zahtjevi što više ograničili.

4.2.   Prijedlog o informacijama o teretu

4.2.1.

EGSO posebno prima na znanje važnu ulogu provedbenih i delegiranih akata koje će Komisija donijeti na temelju prijedloga te ističe da je važno da oni brzo stupe na snagu jer su ključni za pravilno funkcioniranje predložene uredbe.

4.2.2.

S tim u vezi EGSO skreće pozornost Komisije na elemente strukture protočne razmjene podataka (PDES) koja je u spomenutoj Bijeloj knjizi UNECE-a opisana kao korisna za osiguravanje sustava koji će se primjenjivati za razmjenu podataka u različitim fazama protoka prometa i biti siguran i otporan na neovlaštene manipulacije.

4.2.3.

EGSO upućuje na spomenute izjave o visokoj sigurnosti dobro osmišljenog i dobro provedenog sustava razmjene elektroničkih dokumenata te ponavlja da cilj Prijedloga koji se tiče praćenja sukladnosti predstavlja dobar razlog za razmatranje mogućnosti da se elektronička dokumentacija učini obveznom u okviru preispitivanja Uredbe predviđenog člankom 15. Prijedloga o informacijama o teretu.

Bruxelles, 17. listopada 2018.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Luca JAHIER


Top