EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE3034

Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o „Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi Programa za jedinstveno tržište, konkurentnost poduzeća, uključujući mala i srednja poduzeća, te europsku statistiku i o stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 99/2013, (EU) br. 1287/2013, (EU) br. 254/2014, (EU) br. 258/2014, (EU) br. 652/2014 i (EU) 2017/826” (COM(2018) 441 final – 2018/0231 (COD))

EESC 2018/03034

SL C 62, 15.2.2019, p. 40–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.2.2019   

HR

Službeni list Europske unije

C 62/40


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o „Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi Programa za jedinstveno tržište, konkurentnost poduzeća, uključujući mala i srednja poduzeća, te europsku statistiku i o stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 99/2013, (EU) br. 1287/2013, (EU) br. 254/2014, (EU) br. 258/2014, (EU) br. 652/2014 i (EU) 2017/826”

(COM(2018) 441 final – 2018/0231 (COD))

(2019/C 62/06)

Izvjestitelj:

Oliver RÖPKE

Suizvjestiteljica:

Violeta JELIĆ

Zahtjev za savjetovanje:

Europski parlament, 14.6.2018.

Vijeće, 26.6.2018.

Pravni temelj:

članak 114. stavak 1., članak 169. stavak 3., članak 43. stavak 2. i članak 173. stavak 3. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

 

 

Nadležna stručna skupina:

Stručna skupina za jedinstveno tržište, proizvodnju i potrošnju

Datum usvajanja u Stručnoj skupini:

02.10.2018.

Datum usvajanja na plenarnom zasjedanju:

17.10.2018.

Plenarno zasjedanje br.:

538

Rezultat glasovanja

(za/protiv/suzdržani):

187/4/2

1.   Zaključci i preporuke

1.1.

Jedinstveno tržište glavni je temelj ostvarivanja gospodarskog rasta i konkurentnosti. Znatno doprinosi otvaranju radnih mjesta, a potrošačima jamči velik izbor robe i usluga. Osim toga, može poslužiti kao temelj za ostvarivanje blagostanja u Europskoj uniji.

1.2.

Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) u načelu pozdravlja objedinjavanje pet prethodnih programa (kao i Europskog statističkog programa, koji pak prelazi okvire jedinstvenog tržišta) i niza proračunskih naslova u Program za jedinstveno tržište jer se može očekivati da će to dovesti do sinergije i veće troškovne učinkovitosti.

1.3.

EGSO se slaže s Komisijom da je potrebno ukloniti postojeće prepreke i nastaviti razvijati, provoditi i izvršavati zakonodavstvo Unije na unutarnjem tržištu, osobito u područjima robe i usluga, javne nabave, nadzora tržišta, prava trgovačkih društava, ugovornog i izvanugovornog prava, sprečavanja pranja novca, slobodnog kretanja kapitala, financijskih usluga i tržišnog natjecanja te razvoja alata za upravljanje. EGSO poziva na uspostavu poštenog i potpunog unutarnjeg tržišta, pri čemu bi trebalo voditi računa i o poštovanju radnih, potrošačkih i okolišnih normi.

1.4.

Međutim, što se tiče prehrambenog lanca, EGSO poziva Komisiju da financijska sredstva za to područje osigura u okviru kategorije 3. – „prirodni resursi i okoliš” – zbog uske povezanosti tog programa s poljoprivrednom politikom.

1.5.

EGSO pozdravlja prijedlog Komisije da 25 % raspoloživih sredstava izdvoji za ispunjavanje ciljeva Pariškog sporazuma u pogledu klimatskih promjena, ali želi dodatne informacije o tome koji se izdaci mogu smatrati povezanima s mjerama u području klime.

1.6.

EGSO napominje da je količina posla u okviru politike zaštite potrošača u stalnom porastu, među ostalim i zbog digitalne transformacije. EGSO stoga potiče Komisiju da dodatno razvije suradnju s mrežama i organizacijama potrošača te da u skladu s tim poveća financijska sredstva za njihovu zaštitu.

1.7.

EGSO napominje da su, prema Komisiji, za prioritete u okviru novog Programa za jedinstveno tržište određena sredstva od otprilike 3,9 milijardi EUR, odnosno približno kao i u tekućem razdoblju financiranja 2014. – 2020., no izražava zabrinutost zbog toga što bi pregovori o financijskom okviru EU-a mogli dovesti do rezova, a time i manjeg proračuna nego u prošlosti. Međutim, EGSO pozdravlja činjenicu da su u kontekstu programa COSME dostupne dodatne 2 milijarde EUR u okviru programa InvestEU i da je moguće kombinirati sredstva iz drugih programa.

1.8.

Statistike Europskog statističkog programa imaju visoku europsku dodanu vrijednost i jedan su od temelja politika Europske unije, uključujući posebice politiku jedinstvenog tržišta. EGSO se stoga slaže s Komisijom da dosadašnji Europski statistički program treba nastaviti podupirati potrebnim sredstvima i u okviru novog Programa za jedinstveno tržište.

1.9.

EGSO poziva na to da se europski socijalni partneri na primjeren način uključe u sve faze novog Programa za jedinstveno tržište.

2.   Opće napomene o novom Programu za jedinstveno tržište

2.1.

EGSO je već u više navrata istaknuo da je jedinstveno tržište jedan od temelja europskog integracijskog procesa i da u znatnoj mjeri doprinosi gospodarskom rastu i otvaranju novih radnih mjesta. Povrh toga, jedinstveno tržište može doprinijeti i blagostanju (1).

2.2.

EGSO je u mišljenju „Višegodišnji financijski okvir nakon 2020.” (2) već iznio kritiku da je u sljedećem financijskom razdoblju predviđeno još manje sredstava za postizanje ciljeva Unije nego u tekućem razdoblju.

2.3.

Komisija predlaže da se u višegodišnjem financijskom okviru EU-a objedini niz programa i proračunskih naslova povezanih s konkurentnošću poduzeća (uključujući MSP-ove), zaštitom potrošača, potrošačima i krajnjim korisnicima financijskih usluga, donošenjem politika u području financijskih usluga, prehrambenim lancem te razvojem, izradom i širenjem europskih statistika. EGSO u načelu pozdravlja predmetni prijedlog jer se njime mogu ostvariti sinergije i povećati učinkovitost financiranja projekata kojima se pruža potpora. Programom se osigurava i fleksibilniji financijski okvir, koji će korisnicima olakšati provedbu projekata.

2.4.

Evaluacija pojedinačnih programa koji će se objediniti u novi Program za jedinstveno tržište pokazuje i visoku europsku dodanu vrijednost tih različitih inicijativa.

2.5.

Treba napomenuti da i dalje postoje barijere i prepreke za jedinstveno tržište. Stoga je važno pratiti kretanja u tom području, analizirati preostale prepreke i utvrditi plan za nesmetano funkcioniranje jedinstvenog tržišta u interesu svih. EGSO se slaže s Komisijom da novi program može doprinijeti boljem funkcioniranju jedinstvenog tržišta uz pomoć izrade, provedbe i primjene zakonodavstva EU-a. Djelovanje EU-a mora dovesti do uspostave jednostavnog, jasnog, stabilnog i predvidljivog regulatornog okvira za poduzeća, radnike i građane. EGSO poziva na uspostavu poštenog i potpunog unutarnjeg tržišta, pri čemu bi trebalo voditi računa i o poštovanju radnih, potrošačkih i okolišnih normi.

2.6.

EGSO posebno pozdravlja mogućnost kumulativnog financiranja aktivnosti i projekata iz nekoliko programa EU-a, kao što su InvestEU, Obzor Europa i Europski socijalni fond, što bi moglo imati sinergijske učinke i znatno olakšati financiranje projekata.

2.7.

EGSO također skreće pozornost na posebnu važnost daljnjeg razvoja europske porezne politike za promicanje učinkovitog, konkurentnog i pravednog jedinstvenog tržišta (3).

3.   Ciljevi Programa

3.1.

Mala i srednja poduzeća imaju središnju ulogu u europskom gospodarstvu. Ukupno 99 % poduzeća u EU-u čine MSP-ovi, a dvije trećine zaposlenika radi u toj vrsti poduzeća. EGSO stoga smatra da je od temeljne važnosti da Europska unija pruži potporu MSP-ovima u pogledu povećanja njihove konkurentnosti. EGSO naglašava važnost mjera potpore za profesionalne i poslovne usluge jer te mjere promiču konkurentnost europskih malih i srednjih poduzeća, a od velike su važnosti i za mnoge druge sektore te imaju središnju ulogu u usmjeravanju europskog gospodarstva na usluge (servitizacija).

3.2.

EGSO ističe pozitivna iskustva u vezi s programom COSME, koji MSP-ovima donosi veliku korist zahvaljujući potpori usmjerenoj na potrebe u područjima kao što su turizam, tekstilna industrija i drugi sektori te stoga uvelike doprinosi gospodarskom rastu i otvaranju novih radnih mjesta. Zbog toga treba nastaviti i ojačati pružanje potpore u okviru programa COSME.

3.3.

MSP-ovi se posljednjih godina suočavaju s posebnim poteškoćama u pristupu financiranju. Manjak kreditne sposobnosti onemogućuje mala i srednja poduzeća da na odgovarajući način ulažu u područja usmjerena na budućnost kao što su digitalizacija, inovacije i globalizacija. To negativno utječe na gospodarski rast i otvaranje novih radnih mjesta, a može ugroziti i opstanak poduzeća. EGSO stoga pozdravlja dodatnu mogućnost refinanciranja uz pomoć dužničkih i vlasničkih instrumenata u okviru novog fonda InvestEU.

3.4.

Osim toga, potrebne su potpore u području izgradnje kapaciteta za socijalne partnere, javnu upravu i druge korisnike kako bi se tim akterima omogućilo sudjelovanje u programima EU-a.

3.5.

Potpore za mlade poduzetnike te inovativne proizvode i usluge bit će jedan od ključnih elemenata Programa za jedinstveno tržište. EGSO smatra da podupiranje novih poslovnih modela, naprednih tehnologija, niskougljičnih i resursno učinkovitih rješenja i drugih područja, kao što su inicijative za međunarodne aktivnosti, pronalazak osoblja i usavršavanje, uz pomoć klasterskih inicijativa predstavlja pozitivan pristup; Odbor podupire rad europske platforme za suradnju klastera.

3.6.

U mnogim je gospodarskim sektorima uporaba digitalnih rješenja već ustaljena. Kontinuiran uspjeh i konkurentnost MSP-ova ovisi među ostalim o pravodobnim ulaganjima u primjerenu digitalnu infrastrukturu. EGSO stoga podržava ideju o podupiranju MSP-ova u njihovim ulaganjima u digitalne projekte. Ti bi projekti trebali biti tako osmišljeni da od njih imaju koristi i poslovni sektor i civilno društvo u cjelini.

3.7.

EGSO se zalaže za nastavak potpore digitalnim portalima Vaša Europa, SOLVIT i Vaša Europa – Savjeti, Informacijskom sustavu unutarnjeg tržišta i pregledu rezultata jedinstvenog tržišta te za promicanje uspostave i širenja dodatnih javnih digitalnih usluga i suradnje nadležnih tijela unutar i između država članica u digitalnom području, uključujući u vezi s programom Digitalna Europa.

3.8.

U vezi s tim EGSO pozdravlja progresivan pristup Komisije prema kojem će se 25 % raspoloživih sredstava izdvojiti za ispunjavanje ciljeva Pariškog sporazuma u pogledu klimatskih promjena, ali želi dodatne informacije o tome koji se izdaci mogu smatrati povezanima s mjerama u području klime.

3.9.

Cilj je Programa za jedinstveno tržište podupiranje interesa potrošača i osiguravanje visoke razine zaštite potrošača. EGSO napominje da se izazovi u području politike zaštite potrošača općenito neprestano povećavaju, pored ostalog zbog internetske trgovine robom i uslugama te zbog digitalne transformacije, ali djelomice i zbog neprimjerenih mjera deregulacije kao što su ukidanje zakonskih mjera osiguravanja kvalitete ili odredbi o pristupu profesijama. Novim se programom stoga mora osigurati da se potrošačima u njihovim potrošačkim aktivnostima pružaju odgovarajuće informacije i podrška. Istodobno se mora osigurati odgovarajuća potpora i informiranost poduzeća u području zaštite potrošača.

3.10.

Financijska i gospodarska kriza koja je počela 2008. pokazala je da je osobito bitno potrošačima pružiti sveobuhvatne savjete i informacije o financijskim uslugama, uključujući savjete o upravljanju dugom. Uz to, u donošenje politika u tom području potrebno je u kudikamo većoj mjeri uključiti civilno društvo, posebice promicanjem organizacija koje podupiru interese potrošača u vezi s politikama u području financijskih usluga.

3.11.

Pružanje tržišnih i potrošačkih informacija te pristup pravnim lijekovima trebaju se osigurati podupiranjem organizacija za zaštitu potrošača i nadležnih tijela za izvršavanje zakonodavstva. EGSO, međutim, napominje da program „Nove pogodnosti za potrošače” ne odgovara opravdanim očekivanjima potrošača, što je nedavno naglasio i u mišljenju o predmetnom prijedlogu Komisije.

3.12.

Snažno se podupire zaštita potrošača na razini Europske unije, posebice uz pomoć Europske mreže centara za zaštitu potrošača i Europske organizacije za zaštitu potrošača (BEUC). Posljednjih je godina Mreža uspjela doprijeti do milijuna potrošača i informirati ih te je odgovorila na nekoliko stotina tisuća njihovih upita. BEUC aktivno zastupa interese potrošača u svim relevantnim područjima politike EU-a. Podupiranjem Mreže i BEUC-a ostvarena je visoka europska dodana vrijednost. EGSO se stoga zalaže za dugotrajni nastavak i daljnji razvoj uspješne suradnje s Europskom mrežom centara za zaštitu potrošača i Europskom organizacijom za zaštitu potrošača. Odbor također pozdravlja planiranu suradnju s nacionalnim organizacijama za zaštitu potrošača.

3.13.

Kako bi se unaprijedilo zastupanje interesa potrošača u području financijskih usluga, dodijeljena su financijska sredstva dvjema neprofitnim udrugama (Finance Watch i Better Finance) – prvo u okviru pilot-projekta, a zatim i pripremnog djelovanja. Uredbom (EU) 2017/826 o jačanju kapaciteta u tom području predviđa se daljnje sufinanciranje tih udruga. EGSO poziva Komisiju da dodatno razvije suradnju s organizacijama u tom području politike.

3.14.

EGSO napominje da je, imajući u vidu brojne zadaće koje treba izvršiti, proračun za zaštitu interesa potrošača u iznosu od 198,5 milijuna EUR iznimno ograničen. EGSO snažno potiče Europski parlament i Vijeće da u skladu s tim povećaju dostupna proračunska sredstva.

3.15.

Podaci i statistike temelj su za donošenje odluka u brojnim područjima, uključujući socijalnu, gospodarsku, regionalnu, okolišnu i poljoprivrednu politiku. Statistike Europskog statističkog programa stoga imaju visoku europsku dodanu vrijednost i jedan su od temelja politika Europske unije, uključujući posebice politiku jedinstvenog tržišta. EGSO se stoga slaže s Komisijom da dosadašnji Europski statistički program treba nastaviti podupirati potrebnim sredstvima i u okviru Programa za jedinstveno tržište, posebice u svjetlu potrebe za modernizacijom procesa izrade statistika i sve veće potrebe za statističkim podacima.

3.16.

EGSO se zalaže za brz i pravovremen razvoj normi, u suradnji s predstavnicima MSP-ova, zaposlenika, potrošača i organizacija za zaštitu okoliša.

3.17.

Programom za lanac opskrbe hranom podupiru se mjere za osiguravanje visoke razine zaštite zdravlja ljudi, životinja i bilja. Osim toga, treba povećati održivost proizvodnje hrane i hrane za životinje te povisiti norme kvalitete na razini EU-a. Utjecaj bolesti životinja te štetnih organizama treba svesti na najmanju moguću mjeru primjenom preventivnih programa koji dobivaju potporu EU-a. Potrebno je podupirati i razinu zaštite okoliša i biološke raznolikosti.

3.18.

Mnoge aktivnosti u programu za lanac opskrbe hranom obuhvaćene su poljoprivrednom i okolišnom politikom. EGSO stoga poziva Komisiju da sredstva za te aktivnosti povezane s prehrambenim lancem osigura u okviru kategorije 3. „prirodni resursi i okoliš”.

4.   Proračun

4.1.

Komisija predlaže ukupni proračun za Program jedinstvenog tržišta za razdoblje 2021. – 2027. u iznosu od 4 089 milijuna EUR. To uključuje:

oko 438 milijuna EUR za cilj unutarnjeg tržišta,

1 milijardu EUR za program COSME za MSP-ove,

198,5 milijuna EUR za potrošače,

220,5 milijuna EUR za normizaciju,

552 milijuna EUR za statistiku, i

1,68 milijardi EUR za prehrambeni lanac.

4.2.

U pogledu usporedivosti tih financijskih omotnica s trenutačnim razdobljem financiranja 2014. – 2020., EGSO napominje da se zbog Brexita i integracije pojedinačnih programa u Program jedinstvenog tržišta mogu iznositi samo ograničene izjave u vezi s trenutačnim proračunom.

4.3.

EGSO napominje da su, prema Europskoj komisiji, sredstva izdvojena za Program jedinstvenog tržišta usporediva sa sredstvima dostupnima u tekućem financijskom razdoblju (oko 3,9 milijardi EUR), no izražava zabrinutost zbog toga što bi pregovori mogli dovesti do proračunskih rezova, a time i smanjenja dostupnih sredstava u usporedbi s razdobljem 2014. – 2020.

4.4.

EGSO primjećuje da je više od 41 % ukupnih proračunskih sredstava, odnosno 1,68 milijardi EUR, dodijeljeno prehrambenom lancu te je time ta stavka Programa jedinstvenog tržišta dobila kudikamo najviše sredstava, dok je manje od 5 % izdvojeno za projekte u području politike zaštite potrošača.

4.5.

Izražava zadovoljstvo činjenicom da će se za podupiranje MSP-ova povrh 1 milijarde EUR dostupne u okviru programa COSME na raspolaganje staviti dodatne 2 milijarde EUR u okviru komponente fonda InvestEU (4).

4.6.

EGSO poziva da se znatno povećaju sredstva za dio Programa jedinstvenog tržišta koji se odnosi na politiku zaštite potrošača, budući da se ta politika suočava sa sve većim izazovima, među ostalim i zbog sve veće važnosti prekogranične e-trgovine i internetskih usluga.

4.7.

U pogledu prehrambenog lanca EGSO poziva da se za mjere koje nisu povezane s nadzorom tržišta financijska sredstva osiguraju u okviru kategorije 3. – „prirodni resursi i okoliš”. To, primjerice, obuhvaća aktivnosti u području borbe protiv bolesti životinja i organizama štetnih za bilje te mjere za dobrobit životinja.

4.8.

EGSO pozdravlja mogućnost kombiniranja sredstava za financiranje projekata iz drugih programa kao što su Europski fond za regionalni razvoj, Kohezijski fond, Europski socijalni fond plus ili Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj.

4.9.

Uz potporu MSP-ovima i novoosnovanim poduzećima te jačanje konkurentnosti i poticanje rasta poduzeća, prihvatljivost u skladu s člankom 3. Programa jedinstvenog tržišta trebalo bi proširiti i na mjere koje građanima, potrošačima, krajnjim korisnicima, sindikatima te predstavnicima civilnog društva i poduzeća omogućuju aktivno sudjelovanje u političkoj raspravi, kreiranju politika i donošenju odluka, uključujući potporu aktivnostima nacionalnih i europskih predstavničkih organizacija.

Bruxelles, 17. listopada 2018.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Luca JAHIER


(1)  SL C 125, 21.4.2017., str. 1.

(2)  ECO/460 – Mišljenje „Višegodišnji financijski okvir nakon 2020.” (usvojeno na plenarnom zasjedanju u rujnu 2018.).

(3)  SL C 125, 21.4.2017., str. 1.

(4)  COM(2018) 439 final.


Top