EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE0534

Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o „Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija o Planu za očuvanje voda u Europi” COM(2012) 673 final o „Izvješću Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o provođenju Okvirne direktive o vodama (2000/60/EZ) – Planovi za upravljanje riječnim slivovima” COM(2012) 670 final o „Komunikaciji Komisije Europskom Parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Izvješće o reviziji politike EU-a o nestašici vode i suši” COM(2012) 672 final

SL C 327, 12.11.2013, p. 93–101 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

12.11.2013   

HR

Službeni list Europske unije

C 327/93


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o „Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija o Planu za očuvanje voda u Europi”

COM(2012) 673 final

o „Izvješću Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o provođenju Okvirne direktive o vodama (2000/60/EZ) – Planovi za upravljanje riječnim slivovima”

COM(2012) 670 final

o „Komunikaciji Komisije Europskom Parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Izvješće o reviziji politike EU-a o nestašici vode i suši”

COM(2012) 672 final

2013/C 327/16

Izvjestitelj: Georges CINGAL

Suizvjestiteljica: An LE NOUAIL MARLIÈRE

Europska komisija je 11. studenog 2012., sukladno članku 304. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, odlučila savjetovati se s Europskim gospodarskim i socijalnim odborom o

"Komunikaciji Komisije Europskome parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru te Odboru regija - Plan za očuvanje voda u Europi"

COM(2012) 673 final.

Stručna skupina za poljoprivredu, ruralni razvoj i zaštitu okoliša, odgovorna za pripremu rada Odbora na tu temu, donijela je svoje mišljenje 12. lipnja 2013.

Europski gospodarski i socijalni odbor usvojio je mišljenje na 491. plenarnom zasjedanju održanom 10. i 11. srpnja 2013. (sjednica od 10. srpnja), sa 128 glasova za, 101 protiv i 17 suzdržanih.

1.   Zaključci i preporuke

1.1

EGSO pridaje zasluženi značaj komunikaciji Komisije, ali smatra da taj dokument ne predlaže dovoljno odlučnih akcija koje bi ponudile rješenja za razne ustanovljene probleme.

1.2

EGSO stoga poziva Komisiju da potvrdi da je potrebno:

demokratizirati upravljanje vodom, odnosno dati svakom potrošaču mjesto u organima za upravljanje riječnim slivom koje mu s pravom pripada,

uvesti europski nadzor vode kako bi se pravedno postupalo prema svim regijama,

voditi računa o zabrinjavajućim tvarima (kemikalijama, nanoelementima, itd.).

1.3

EGSO je zadovoljan što se Komisija zauzela za uključivanje ciljeva povezanih s vodom u druge ključne politike kao što su ZPP (zajednička poljoprivredna politika), Kohezijski fond, strukturni fondovi i politike o održivim energijama. Istovremeno, konstatira da su potrebni znatno veći napori da bi se dostigla stvarna dosljednost među politikama i da bi se ukinuli poticaji na pretjeranu potrošnju vode, na ugrožavanje njenog morfološkog sastava i na zagađenje vode.

1.4

EGSO poziva Komisiju da pojasni pitanje trajnosti resursa. Iako Okvirna direktiva o vodama (1) uvodi obavezu da se ne ugrožavaju vodni resursi, može se ustanoviti da EU dopušta razvijanje projekata za osiguranje opskrbe energijom. Problem koji je bio marginalan mogao bi postati redovitom pojavom u projektima ekstrakcije plina iz škriljevca. EGSO smatra da su vodni resursi najbitniji.

1.5

EGSO preporučuje Komisiji da potiče države članice da strogo primjenjuju članak 9. (načelo onečišćivač plaća) Okvirne direktive o vodama kako bi se vode dovelo u dobro stanje.

1.6

EGSO poziva Komisiju da pojasni što bi trebalo razumjeti pod pojmom nestašice vode. Ako se držimo uobičajene definicije da potražnja vode prelazi raspoložive resurse postoji rizik da ćemo često djelovati prekasno (umiranje šuma …). Stoga bi trebalo, uz određivanje minimalnih ekološki prihvatljivih protoka, odrediti i alarmantne razine od kojih bi se pokretale preventivne akcije prije nego se dostignu minimalne prihvatljive granice, kako bi se izbjegle kritične situacije.

1.7

EGSO poziva Komisiju da, putem instrumenata kohezijske politike (Europskog fonda za regionalni razvoj - EFRR, Europskog socijalnog fonda - ESF, Europske teritorijalne suradnje …) potiče:

lokalne organe vlasti na razvijanje tercijarnih tretmana otpadnih voda u postrojenjima za pročišćavanje,

gospodarske činitelje da više pažnje posvete tome koliko su njihovi posjedi otporni na klimatske promjene, dajući prednost prirodnim mehanizmima (tla, vegetacije …) zaštite voda, na primjer upotrebom omjera C/N (ugljika/dušika) kao indikatora kvalitete tla,

najbolje inicijative (Akcijski plan LIFE, itd.).

1.8

EGSO poziva Komisiju da iznese najbolje raspoložive tehnike. Sudeći po napretku postignutom, na primjer, u papirnoj industriji, zatvaranje ciklusa vode ne čini se više nerealnim ciljem. Međutim, EGSO smatra da je potrebno uspostaviti norme i pravila kako bi se smanjila istjecanja iz mreže.

1.9

EGSO poziva Komisiju da predloži zakonodavni instrument kojim bi se nametnulo postupno koncentriranje na učinkovitost upravljanja vodom: mjerenje potrošnje, prijevoz, pročišćavanje, itd. Ne treba se ograničiti na korištenje vode u kućanstvima. Također se ne treba zadovoljiti samovoljnim postupcima. Integrirano upravljanje obuhvaća svaki riječni sliv.

1.10

EGSO poziva Komisiju da produži listu štetnih tvari (nanoelemenata, kemijskih molekula s kancerogenim i mutagenim djelovanjem te djelovanjem otrovnim za reprodukciju) koje se ne bi smjele naći u površinskim vodama ni u vodonosnicima kako bi se zaštitilo zdravlje građana (2) te da sastavi preporuke za ponovno korištenje pročišćene vode. EGSO ističe značaj izvješća br. 1/2013 Europske agencije za okoliš pod naslovom "Rana upozorenja i kasne pouke II" (3).

1.11

EGSO ponovo izražava zabrinutost oko financijskih kompenzacija među slivovima i upozorava Komisiju da bude vrlo oprezna. Svi projekti moraju obavezno biti izneseni u javnost (Arhuška konvencija) i biti predmetom otvorenih rasprava. EGSO smatra da bi sustav prijenosa bio nepravedan i na štetu najugroženijih slojeva stanovništva, bez obzira jesu li za to predviđene financijske kompenzacije ili ne.

2.   Kontekst

2.1

Okvirna direktiva o vodama postavila je 2000. godine zakonske temelje zaštiti i podizanju kvalitete europskih voda i osiguranju njihovog trajnog i dugoročnog korištenja. Opći cilj Okvirne direktive o vodama jest da sve vode u EU-u, bez obzira radi li se o jezerima, rijekama, potocima ili podzemnim vodama, budu vraćene u dobro stanje do 2015. godine.

2.2

Komisija je ustanovila da su vlasti često neuspješno usklađivale učinkovitost s pravednošću (stoga bi bilo logično primijeniti načelo "onečišćivač plaća", ukidajući štetne ili kontraproduktivne potpore) kako bi se uravnotežili prihodi i rashodi investicija.

2.3

Komisija je 14. studenog 2012. objavila "Planski paket" ("Blueprint Package") koji se sastoji od tri dokumenta:

Komunikacije o planu za očuvanje voda u Europi,

izvješća o reviziji politike EU-a o nestašici vode i suši,

izvješća o provođenju Okvirne direktive o vodama i planova za upravljanje riječnim slivovima.

2.3.1

S obzirom na vitalni značaj vodnih resursa i na to da je dobrobit svih građana EU-a na kocki, upravljanje tim resursima predstavlja poseban izazov u pogledu potrebne stručnosti. Sažeci tehničkih ocjena i učinaka dovoljno su bitni da bi zasluživali distribuciju po organizacijama civilnog društva te dostupnost na raznim jezicima EU-a.

2.3.2

Prijedlozi Komisije potječu iz raznih dokumenata, posebno iz studija Europske agencije za okoliš:

Za učinkovitu upotrebu vodnih resursa Europe /Towards efficient use of water ressources in Europe/, Izvješće br. 1/2012, 68 stranica

Europske vode - ocjena statusa i pritisaka /European waters – assessment of status and pressures/, Izvješće br. 8/2012, 96 stranica

Europske vode - trenutni status i budući izazovi /European waters – current status and future challenges/, sažetak, 51 stranica

Vodni resursi u Europi u kontekstu osjetljivosti/Water resources in Europe in the context of vulnerability/, Izvješće br. 11/2012, 92 stranice

2.3.3

Preispitivanje europske politike u pogledu nedovoljnih vodnih resursa i suše dobrodošlo je s obzirom na to da potražnja raste, a resursi ne, a, kako ističu razna izvješća Ujedinjenih naroda, granica sušnih područja pomiče se na sjever.

2.4

Plan za očuvanje voda predlaže trojaki pristup, uz mjere u 25 etapa:

poboljšati provođenje sadašnje europske vodne politike, koristeći se u potpunosti mogućnostima koje nude zakoni na snazi;

poticati uključivanje ciljeva vodne politike u druga relevantna politička područja kao što su poljoprivreda, ribarstvo, obnovljive energije, prijevoz, kao i u kohezijske i strukturalne fondove;

popuniti nedostatke u postojećem okviru, posebno u vezi s instrumentima potrebnim za postizanje učinkovitije potrošnje vode.

2.5

Raspored Plana o vodama usko je povezan sa strategijom EU-a Europa 2020., a posebno s programom za učinkovito korištenje resursa, s obzirom na to da je Plan dio tog programa, posvećen vodi.

2.6

EGSO je 22. rujna 2010. objavio informativni izvještaj koji je usvojila stručna skupina REX pod naslovom "Dostojanstven rad i održivi razvoj na području Sredozemlja: sektor slatke vode, morske vode te sektor pročišćavanja otpadnih voda" Taj izvještaj, koji je predstavljen na samitu Gospodarskih i socijalnih odbora zemalja regije Euromed u studenom 2010. godine, istakao je probleme vezane uz sve veću nestašicu vode oko Sredozemlja, kao i socijalne posljedice toga, te uvjete za financiranje povezanih projekata. Na zahtjev mađarskog predsjedništva (Vijeća EU-a), EGSO je 15. lipnja 2011. odgovorio razmatračkim mišljenjem: "Uključivanje vodne politike u druge europske politike" (4). Dana 23. svibnja 2012. donio je mišljenje o "Prioritetnim tvarima u području vodne politike" (5), a 13. prosinca 2012. mišljenje o "Europskom partnerstvu za inovacije u vezi s vodom". (6) Također Vas upućujemo na mišljenja "Tematska strategija za zaštitu tla" (7) i "Sedmi akcijski program za okoliš" (8).

3.   Opće napomene

3.1

EGSO se pridružuje Komisiji u mišljenju da je Okvirna direktiva o vodama dobar instrument da se postigne ekološki dobra kvaliteta vode u Europi. Međutim, taj će se cilj moći postići samo ako bazama podataka upravljaju neovisne organizacije i ako se provođenje direktive strogo nadgleda. Dobra kvaliteta vode neće se postići u 47 % slučajeva do 2015. godine,iako akcijski plan donosi procjenu poboljšanja postignutih u upravljanju vodom i daje nekoliko prijedloga koje bi trebalo provesti do 2020.

3.2

Neke države članice kasne s primjenom članka 9. Okvirne direktive o vodama, iako je ona donesena još 2000. godine, a izravna posljedica toga je kašnjenje s postizanjem dobre kvalitete vode. EGSO smatra da se načelo "onečišćivač plaća" mora nametnuti onima koji upravljaju vodom uvijek i svuda kako bi se odredile cijene vode i tarife dažbina za pročišćavanje i preporučuje da se plan primjenjuje kako u deficitarnim tako i u suficitarnim regijama.

3.2.1

EGSO žali što zemlje članice kasne s provođenjem Okvirne direktive o vodama i tako lišavaju građane pristupa kvalitetnijoj vodi. Stoga izražavamo nepokolebljivu podršku Komisiji u nastojanju da nametne svim zemljama članicama poštovanje Okvirne direktive o vodama.

3.3

EGSO je ipak zabrinut konstatacijom da Komisija ne predlaže dovoljno inovativnih mjera za poboljšanje učinkovitosti upravljanja vodom. Do 2030. godine očekuje se da bi potražnja vode mogla ostati nezadovoljena u čak 40 % slučajeva, što znači da će većina zemalja članica osjetiti nedostatnost resursa. Pristup Komisije predstavlja veliki rizik jer se oslanja samo na postojeće instrumente i osim Direktive o ekološkom dizajnu, ne predlaže nikakvu drugu politiku upravljanja svakim zasebnim proizvodom kako bi odgovorila na potrebe domaćinstava, industrije (uključujući i kamenolome) i poljoprivrednika. Stoga se možemo pribojavati isušivanja i onečišćenja sve većeg broja vodenih tokova. EGSO se boji da će građani nastaviti plaćati dažbine i tako nastaviti subvencionirati sustave proizvodnje koji se ne drže načela održivog razvoja. Integrirano upravljanje vodnim resursima (IWRM) samo je globalna referenca; potrebno je razjasniti uvjete u kojima se ono promjenjuje na sve riječne slivove.

3.4

EGSO je zadovoljan mjerama za očuvanje ekosistema i podržava postupak očuvanja prirodnih vodonosnika. Taj postupak nudi prednosti za otpornost vrsta i ekosistema na klimatske promjene, posebno ako bude popraćen odgovarajućim mjerama zajedničke poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja. Komisija nažalost nije dovoljno istakla uzajamnu povezanost vode i klime. Potrebno je odrediti mjere pomoću kojih bi se padaline zadržavale u tlu i filtrirale prema podzemnim vodospremnicima.

4.   Posebne napomene

4.1

Pitanje vode temeljno je pitanje jer ona je osnovno životno dobro za ljude i prirodne ekosisteme, kao i zajednička baština svih ljudskih bića.

4.2

Vodna i sanitarna politika moraju se ugraditi u pristup održivog razvoja čime će omogućiti da se zadovolje sadašnje potrebe stanovništva za vodom, kao i njezino očuvanje za buduće generacije. U Europi i svijetu mnogo ljudi nema pristup tom osnovnom životnom resursu. Ujedinjeni narodi priznali su kao opće ljudsko pravo pristup dovoljnim količinama pitke vode i sanitarnom sustavu, što će omogućiti da više od milijun ljudi u Europi koji nemaju pristup čistoj pitkoj vodi po prihvatljivoj cijeni, kao i milijuni građana koji ne raspolažu sanitarnim sustavom, ostvare ta temeljna prava (9).

4.3

Stoga EGSO poziva Europsku komisiju da predloži zakonodavne instrumente koji će pristup vodi i njenom pročišćavanju učiniti osnovnim ljudskim pravom u smislu koji tome daju Ujedinjeni narodi, a opskrbu vodom i sanitarni odvod promicati kao javne službe neophodne za sve. Europsko pravo trebalo bi zahtijevati od vlada da osiguraju sanitarni sustav i opskrbljuju stanovništvo zdravom pitkom vodom u dovoljnoj količini. EGSO preporučuje:

da europske institucije i države članice budu dužne osigurati svim stanovnicima pravo na vodu i sanitarni odvod,

da opskrba vodom i upravljanje vodnim resursima ne budu podređeni samo "pravilima unutarnjeg tržišta" te da uslužne djelatnosti vezane uz vodu ne budu podčinjene liberalizaciji i ne potpadaju u područje direktive o koncesijama (10),

da EU pojača napore u ostvarivanju pristupa vodi i sanitarnom sustavu za sve na svojoj teritoriji.

4.4

Pristup vodi temeljno je pravo koje je usko povezano s uslužnim vodnim djelatnostima i određivanjem cijena vode. U tom pogledu, EGSO prima na znanje da je u tijeku istraga Komisije o tržištu vode u Francuskoj otpočeta u siječnju 2012. Tri vodeće multinacionalne grupacije na svjetskom tržištu vode su iz Francuske. Odbor podržava taj službeni postupak kojem je cilj da istraži pitanja kartelnog sporazuma, a koji se nastavlja na istrage vođene u ta tri poduzeća u proljeće 2010. Istraga bi trebala omogućiti Komisiji da odredi da li su ta tri poduzeća "u suglasnosti s profesionalnim savezom poduzeća u vodnom sektoru (FP2E)" usuglasila svoje postupke na francuskom tržištu vode i otpadnih voda, kršeći pravila EU-a o kartelnim sporazumima, kao i da sazna da li su se poduzeća dogovorila o cijenama koje naplaćuju za određene usluge krajnjim potrošačima. EGSO nestrpljivo očekuje objavljivanje rezultata istrage.

4.5

Prijenos od jedne vodene površine do druge podrazumijeva značajna ulaganja i može predstavljati bitan rizik za okoliš; to ne potiče na racionalno korištenje resursa i povećava nejednakosti jer si najimućniji ekonomski čimbenici mogu dozvoliti skuplje plaćanje rijetkih resursa.

4.6

Komunikacija sugerira samo da se treba pouzdati u najbolje raspoložive tehnike kako bi se izbjeglo otjecanje iz mreža. Tu problematiku bi se trebalo rješavati određivanjem normi i boljim pravilima na razini svakog vodnog sliva. Određivanje normi pokazalo se korisnim u poboljšanju usluga i učinkovitosti. Komisija bi mogla osmisliti plan smanjenja otjecanja iz mreže.

4.7

Kada nositelj projekta razmatra plan infrastrukture kojom se mijenja režim vodene mase, on svakako mora poštovati cilj očuvanja biološke raznolikosti. EGSO podsjeća da je nekoliko lokacija u Ramsaru žrtvovano za navodnjavanje. EGSO ističe da Akcijski plan ne predviđa plaćanje naknada za ranije pretrpljenu štetu i da su prijedlozi nedovoljni jer se radi samo o ribljim dizalima i stazama. Preostaje nam samo žaliti što Plan ne precizira da je prijeko potrebno zaštititi vrh sliva i male vodene površine (mlake, jezerca, močvarna tresetišta, …).

U Bruxellesu, 10. srpnja 2013.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Henri MALOSSE


(1)  SL L 327, od 22.12.2000., str. 1-73.

(2)  SL C 229 od 31.7.2012., str. 116.-118.

(3)  http://www.eea.europa.eu/pressroom/newsreleases/the-cost-of-ignoring-the.

(4)  SL C 248 od 25.8.2011., str. 43.-48.

(5)  SL C 229 od 31.7. 012., str. 116.-118.

(6)  SL C 44. od 15.2.2013., str. 147-152.

(7)  SL C 168 od 20.7.2007., str. 29.-33.

(8)  SL C 161, od 6.6.2013., str. 77-81.

(9)  SL C 44. od 15.2.2013., str. 147-152.

(10)  SL C 191, 29.6.2012., str. 84.-96.


DODATAK I

mišljenju Odbora

Sljedeće protumišljenje, koje je izglasano barem četvrtinom glasova, odbačeno je tijekom rasprave:

Zamijenite čitav tekst mišljenja novim tekstom koji slijedi:

1.   Zaključci i preporuke

1.1

Voda je vitalna za ljudski život, prirodu i gospodarstvo. Konstantno se obnavlja, ali je također konačna i ne može se proizvoditi ili nadomjestiti drugim resursima.

1.2

U zadnjih nekoliko desetljeća postignut je značajan uspjeh u smanjenju ispuštanja onečišćivača u europske vode, što je dovelo do bolje kvalitete vode. Međutim, postoje pokazatelji da je više od polovice površinskih voda u Europi ekološki u dosta lošem stanju ili slaba potencijala, te da će trebati dodatne mjere kako bi se postigli ciljevi Direktive o vodi (WFD).

1.3

Plan priznaje da se vodena okružja u EU-u jako međusobno razlikuju i stoga ne predlaže univerzalno rješenje "isti model za sve", u skladu s načelom supsidijarnosti i razmjernosti.

1.4

Odbor posebno uvažava opseg i kvalitetu posla obavljenog za vrijeme pripremne faze Plana za očuvanje voda. Dokument se zasniva na podrobnoj ocjeni iskustava u vezi s problemima vode iz Planova upravljanja vodenim slivovima (RBMP), kao i na informacijama iz stručnih studija.

1.5

Sva četiri osnovna načela zakonodavstva o okolišu primjereno su primijenjena kako bi se riješili mnogobrojni problemi i podržalo humanitarno načelo pristupa sigurnoj pitkoj vodi i osnovnim službama kanalizacije na globalnoj razini.

1.6

EGSO iznimno cijeni pojam riječnih slivova kao kamena temeljca europske vodne politike, što olakšava suradnju među državama članicama u rješavanju ključnih problema na najučinkovitiji način.

1.7

Iako EGSO smatra da je Plan, kao i svi dokumenti na kojima se osniva, izuzetno dobro priređen, još i više pažnje je potrebno posvetiti provođenju planiranih akcija.

1.8

U provođenju postojećih regulatornih mjera (dio 1.), treba obratiti pozornost na smanjivanje broja raspršenih izvora onečišćenja. Provođenje bi trebalo biti na pravi način popraćeno poticajima prema specifičnim uvjetima u svakom riječnom slivu.

1.9

Primjena načela "onečišćivač plaća" zahtjeva odgovarajuća mjerenja i nadzor kako bi se uspostavili čvrsti temelji za svaku dodatnu akciju. Međutim, takvi bi zahtjevi trebali biti razmjerni lokalitetu i ozbiljnosti problema koji je potrebno riješiti.

1.10

Plan s pravom zahtjeva daljnji razvoj vodnih računa sa zemljama članicama i EEA-om (Europskom agencijom za okoliš). Takvi računi omogućili bi upraviteljima riječnih slivova da izračunaju koliko se vode može iskoristiti, a koliko treba ostaviti po strani radi održanja funkcija ekosistema (ekološke protoke).

1.11

Nezakonito crpljenje vode predstavlja ozbiljan problem u nekim područjima gdje vlada nestašica vode. Studije o testiranju podataka COPERNICUS/GMES omogućile bi državama članicama da detektiraju nezakonito crpljenje vode.

1.12

Odbor ističe potrebu za usklađivanjem programa rada za vodu sa zajedničkom poljoprivrednom politikom u ovoj izvanrednoj prilici kada Parlament, Vijeće i Komisija utvrđuju program rada za idućih sedam godina. Ne bi se smjelo propustiti ovu priliku.

1.13

Mjere za zaštitu od poplava (ovih dana vrlo aktualne u Srednjoj Europi) zahtijevale bi koordinirano financiranje, uključujući i ono iz strukturnih i kohezijskih fondova. Pored toga, neke od planiranih mjera (kao odgovor na prethodne poplave) još nisu završene zbog raznih administrativnih prepreka.

1.14

Odbor je već povoljno ocijenio organizaciju Partnerstava za inovacije u vezi s vodom i za inovacije o poljoprivrednoj učinkovitosti i održivosti. Valja istaći da su se te inicijative razvile od baze prema gore.

1.15

Intervencije politika koje se ne tiču područja slatke vode također mogu igrati ulogu u jačanju mjera sprečavanja onečišćenja vode. Na primjer, zakonodavstvo o održivom korištenju pesticida, industrijskom zagađenju, farmaceutskim kemikalijama, i Uredbe REACH trebaju se uskladiti s Okvirnom direktivom o vodama.

1.16

Popunjavanje nedostataka u postojećoj okvirnoj strukturi usredotočuje se s pravom na poboljšanje učinkovitosti u korištenju vode, uz ključni aspekt povećanja potencijala ponovnog korištenja vode. Prije svega moraju se ustanoviti kriteriji za sigurno ponovno korištenje vode kako bi se postigli željeni i očekivani rezultati.

1.17

Konačno, Odbor napominje da su bitni aspekti upravljanja tlom i šumama blisko povezani s pitanjima vode.

1.18

EGSO upozorava da će ostvarivanje ciljeva postavljenih Planom naići na prepreke. Svi sudionici u postupku primjene Plana trebali bi biti svjesni rizika koji su posrijedi i, na razini svoje nadležnosti, trebali bi učiniti sve što mogu da ih otklone u najvećoj mogućoj mjeri. Civilno društvo treba biti aktivno uključeno u ovaj zahtjevan postupak kroz dobivanje odgovarajućih informacija, ostvarivanje svojih prava u odlukama o politikama i prilagođavanje svojeg djelovanja izazovima povezanima s vodom.

2.   Informacije o kontekstu - dokumenti Komisije

2.1

Voda je vitalna za ljudski život, prirodu i gospodarstvo. Konstantno se obnavlja, ali je također konačna i ne može se proizvoditi ili nadomjestiti drugim resursima. Slatka voda čini samo oko 2 % vode na planeti i konkurentni zahtjevi mogli bi dovesti, kako se procjenjuje, do 2030. godine, do pomanjkanja u ponudi od 40 % na svjetskoj razini.

2.2

Dokumenti uključeni u paket sastoje se od dva bitna izvješća i od plana za potrebne ključne akcije:

Izvješće o provođenju Okvirne direktive o vodama (2000/60/EZ) - Planovi za upravljanje riječnim slivovima

Izvješće o reviziji politike EU-a o nestašici vode i suši

Plan za očuvanje voda u Europi

2.3

Usto postoji mnoštvo studija, u kojima se vidi raznovrsnost vidova problema u vezi s vodom. Koliko se vidi iz podnesenih dokumenata, ključna pitanja su postavljena u Planu za očuvanje voda.

2.4

U svrhu jasnoće i kao potporu provedbi, u okviru strukture Zajedničke provedbene strategije Okvirne direktive o vodama, u participativnom otvorenom postupku u kojem je sudjelovao veliki broj dionika, sastavljeno je 26 dokumenata smjernica o raznim vidovima provedbe Okvirne direktive o vodama.

2.5

U savjetovanju s javnošću zaključeno je da su Zajedničke provedbene strategije u potpunosti ili djelomično rješavale prave probleme i da su iznesene smjernice bile korisne pri praktičnoj primjeni vodne politike EU-a. Međutim, neka pitanja (npr. analiza rashoda i prihoda, određivanje ciljeva) zahtijevaju pojašnjenja, a te smjernice bi bile korisnije da su iznesene ranije u provedbenom rasporedu.

2.6

Napredak koji je postignut pristupom cjelovitih ekosistema ciljevima vodne politike možda još nije dovoljan. Možda bi u budućnosti trebalo revidirati definicije dobrog stanja, kako bi se osiguralo da one budu dovoljno ambiciozne da bi se spriječilo daljnje pogoršanje stanja. Osim toga, zaštita službi ekosistema sada se smatra daleko značajnijom.

2.7

Studija provjere kvalitete izdvojila je najbitnije probleme kojima se treba pozabaviti:

Kvaliteta vode: Informacije navedene u prvom Planu za upravljanje riječnim slivovima (2009. g.) pokazuju da više od polovice površinskih voda u Europi ne zadovoljava kriterije dobrog ekološkog stanja. Pored mjera utvrđenih starijim direktivama (o nitratima, komunalnim otpadnim vodama, industrijskim emisijama) bit će potrebne daljnje mjere za ispunjavanje ciljeva Okvirne direktive o vodama.

Nestašica vode postaje sve većim problemom u Europi. Velika područja, posebice u južnoj Europi, pogođena su nestašicom vode, dok se istovremeno konkurentskim korištenjem povećava potražnja diljem kontinenta. U brojim europskim regijama nestašica vode predstavlja izravnu i dugoročnu prijetnju za ekosustave i opskrbu vodom u poljoprivredi, industriji i domaćinstvima.

Učestalost i intenzitet poplava i suša te šteta koju one uzrokuju za okoliš i gospodarstvo u zadnjih su se trideset godina pojačale. To se može pripisati klimatskim promjenama i drugim antropogenim pritiscima (npr. promjene korištenja tla). Od 1998. g. u Europi je od poplava smrtno nastradalo 700 osoba, otprilike pola milijuna ljudi bilo je prisiljeno napustiti svoje domove, a nastala (osigurana) gospodarska šteta iznosi najmanje 25 milijardi eura.

Ostali važni pritisci na vode u EU-u dolaze od ispuštanja onečišćivača, hidromorfoloških promjena i crpljenja vode, koji su uglavnom posljedica demografskog rasta, korištenja zemljišta i gospodarskih aktivnosti.

2.8

U zadnjih nekoliko desetljeća postignut je značajan uspjeh u smanjenju ispuštanja onečišćivača u europske vode, što je dovelo do bolje kvalitete vode. Međutim, prema informacijama iz prvog Plana upravljanja riječnim slivovima, više od polovice površinskih voda u Europi nalazi se u lošem ekološkom stanju, odnosno ima loš potencijal te će biti potrebne dodatne mjere za ispunjavanje ciljeva Okvirne direktive o vodama. Uzroci koji navodno utječu na većinu površinskih voda su onečišćenje iz raspršenih izvora koje uzrokuje obogaćenje hranjivim tvarima i hidromorfološki pritisci koji mijenjaju staništa.

2.9

U Planu se navodi da se vodeni okoliši diljem Europe razlikuju i zbog toga ne predlaže, u skladu s načelom supsidijarnosti, jedinstveno rješenje za sve. Plan naglašava ključne teme koje uključuju: poboljšanje uporabe tla, rješavanje problema zagađenosti vode, povećanje učinkovitosti i otpornosti vode te bolje upravljanje od strane tijela uključenih u upravljanje vodama.

2.10

U Planu se brojne predložene specifične mjere/programi/mjere za rješavanje problema na različitim razinama podijeljene u tri faze:

provedba

uključivanje ciljeva vodne politike u druge politike EU-a

popunjavanje nedostataka u postojećem okviru.

Mjere su do sada već poduzete, a planirano je da završe do 2016. g., osim dugoročnih mjera/programa koji su planirani do 2021. g.

3.   Opće napomene

3.1

Odbor posebno uvažava opseg i kvalitetu posla obavljenog za vrijeme pripremne faze Plana. Dokument se zasniva na podrobnoj ocjeni iskustava u vezi s problemima vode iz Planova upravljanja vodenim slivovima (RBMP), kao i na informacijama iz stručnih studija. Pored toga, treba se primijetiti da su pravila o vodama oduvijek bila važan dio pravne strukture u europskim zemljama te da je sukladno tome sakupljeno bogato iskustvo na ovom području.

3.2

Sva četiri temeljna načela okolišnog zakonodavstva bila su primjereno korištena za rješavanje brojnih problema i podržavanje načela dostupnosti sigurne vode za piće i osnovnih sanitarnih usluga diljem svijeta.

3.3

Plan ne samo formalno prihvaća veliku promjenjivost prirodnih uvjeta u pogledu vode diljem EU-a, već predlaže i praktične mjere usmjerene na specifične probleme u pojedinim regijama/riječnim slivovima. EGSO iznimno cijeni pojam riječnih slivova kao kamena temeljca europske vodne politike EU-a koji olakšava suradnju među državama članicama kod učinkovitog rješavanja ključnih problema.

3.4

Odbor također prihvaća dokument o provjeri kvalitete, koji je jedan od prvih takve vrste i pruža vrijednu ocjenu vodne politike, kao i njegov položaj u cjelokupnom sklopu zakonodavstva na području politika koje su s njime povezane.

3.5

Iako EGSO smatra da su Plan i svi pozadinski dokumenti napravljeni izuzetno dobro, potrebno je još više pažnje posvetiti provođenju planiranih mjera. Kao i uvijek, provedba će i u ovom slučaju biti teška te sada mora postati prioritetom broj jedan. Da bi se osigurao konačni uspjeh tog plana, potrebno je primijeniti sve moguće političke napore, poticaje i metode upravljanja sustavom/projektom.

4.   Posebne napomene

4.1

U provedbi postojećih regulatornih mjera (prva faza) pažnja se treba posvetiti smanjenju raspršenih izvora onečišćenja jačanjem akcijskih programa za nitrate. Razlozi zaostajanja trebaju se temeljito analizirati, a potrebna poboljšanja trebala bi se odgovarajuće poticati sukladno specifičnim uvjetima pojedinih riječnih slivova.

4.2

Načelo "onečišćivač plaća" primjenjuje se i u ovom slučaju; unatoč tome, takva obveza mora se točno definirati i temeljiti na realističnim pretpostavkama/ocjenama vodenog ciklusa. Onečišćivač mora platiti za dokazano stvarno onečišćenje za koje je on odgovoran.

4.3

Napori da se dalje ograniči industrijsko onečišćenje iz točkastih izvora temelje se na provedbi Direktive o industrijskim emisijama. Načelo proporcionalnosti mora se primjenjivati zajedno s načelom "onečišćivač plaća" koje je jasno definirano u slučaju točkastih izvora.

4.4

Korištenje načela "onečišćivač plaća" zahtijeva provođenje odgovarajućih mjerenja (količina) i eventualno praćenje (onečišćivača) da bi se utvrdila čvrsta osnova za daljnje mjere. Takvi zahtjevi trebaju biti razmjerni lokalitetu i težini problema koji se trebaju riješiti.

4.5

Nažalost, u brojnim dijelovima Europe još uvijek nisu dostupne sveobuhvatne informacije o vodotocima. U Planu se opravdano zahtijeva izrada vodnih računa u suradnji s državama članicama, koji se temelje na radu Europske agencije za okoliš. Ti računi omogućit će upraviteljima riječnih slivova izračunavanje koliko vode se može koristiti i koliko bi se trebalo spremiti za održavanje funkcije ekosustava (ekološki tokovi). Odbor snažno preporuča da se ta mjera poduzme što je prije moguće.

4.6

U brojnim dijelovima Europe prekomjerno crpljenje vode radi navodnjavanja onemogućava uspostavu dobroga stanja vode. Nezakonito crpljenje vode predstavlja ozbiljan problem u nekim područjima gdje vlada nestašica vode. Studije o testiranju podataka iz programa COPERNICUS/GMES omogućile bi državama članicama da utvrde nezakonito crpljenje vode, što bi samo dodatno opravdalo projekt GMES koji je važan za cijelu EU.

4.7

Odbor smatra da je potrebno razviti zajedničku metodologiju za povrat troškova koja bi omogućila da se diljem Unije postižu slični rezultati. Ta metodologija bi omogućila da svim korisnicima vode na raspolaganju stoje odgovarajući poticaji za učinkovito korištenje vode.

4.8

EGSO ukazuje na nekoliko primjera inicijativa i pristupa u područjima na kojima vlada nestašica vode koji su bili predstavljeni na javnoj raspravi održanoj na tu temu u Odboru. Pored toga, na temelju koncepta "veći urod na kapljicu vode" objavljeno je nekoliko studija o učinkovitom korištenju vode. Rezultati tih studija mogli bi se iskoristiti za pokrivanje poljoprivrednih potreba i dostupnih vodenih resursa u područjima na kojima vlada nestašica vode. Treba se ponovno naglasiti da je kod rješavanja takvih osjetljivih pitanja potrebno primijeniti načelo proporcionalnosti.

4.9

Druga faza, uključivanje ciljeva vodne politike u politike EU-a, također zahtijeva poduzimanje brojnih mjera navedenih u akcijskom dijelu Plana.

4.10

Odbor ističe potrebu za usklađivanjem programa rada za vodu sa zajedničkom poljoprivrednom politikom u ovoj izvanrednoj prilici kada Parlament, Vijeće i Komisija utvrđuju program rada za idućih sedam godina. Ta prilika ne smije se propustiti na sljedećim područjima:

uključivanju osnovnih mjera iz Okvirne direktive o vodama u mjere međusobnog usklađivanja

većem okretanju ekologiji prvog stupa, posebice na područjima usmjerenima na ekološka pitanja,

osmišljavanju programa ruralnog razvoja koji se bave problemom vode,

financiranju u sklopu drugog stupa zajedničke poljoprivredne politike za poboljšanje učinkovitosti sustava za navodnjavanje (uz poštivanje usklađenosti s okolišnim propisima, npr. mjerenje),

poticanju mjera za prirodno zadržavanje vode – poplavne ravnice, močvarna područja ili tampon područja uz rijeke – ključne mjere potrebne za ponovno uspostavljanje funkcije ekosustava. Izuzetno je bitno da se financiranje u drugom stupu usmjeri na područja kojima je pomoć prijeko potrebna. Također bi trebalo biti usmjereno na poticanje akcija u okviru programa LIFE+, Obzor 2020., itd.

4.11

Mjere zaštite od poplava (koje su trenutno vrlo aktualne u centralnoj Europi) također zahtijevaju koordinirano financiranje, možda iz sredstava strukturnih fondova. Pored toga, neke od planiranih mjera (kao odgovor na prethodne poplave) još nisu završene zbog raznih administrativnih prepreka. Takva hitna pitanja zahtijevaju i hitno administrativno postupanje.

4.12

Odbor pozitivnima ocjenjuje partnerstva za inovacije na području vodne i poljoprivredne produktivnosti i održivosti. Potrebno je naglasiti da su ove inicijative nastale od baze prema vrhu u državama članicama, dok Komisija igra ulogu koordinatora. Šanse za uspjeh povećavaju sudionici u svojim pripadajućim područjima djelovanja.

4.13

Intervencije politika koje se ne tiču područja slatke vode također mogu igrati ulogu u jačanju mjera sprečavanja onečišćenja vode. Na primjer, zakoni o održivom korištenju pesticida, industrijskim emisijama, farmaceutskim proizvodima i uredba REACH moraju biti usklađeni s planiranim mjerama iz Plana.

4.14

Treća faza, popunjavanje nedostataka u postojećem okviru, opravdano je usmjerena na povećanje učinkovitosti korištenja vode, pri čemu povećanje potencijala za ponovno korištenje vode igra ključnu ulogu. Prije svega moraju se ustanoviti kriteriji za sigurno ponovno korištenje vode kako bi se postigli željeni i očekivani rezultati. Ponovno korištenje može se odvijati prirodnim putem u istom/sličnom postrojenju, dok bi prelijevanje vode dobivene natrag od jednog korisnika/postrojenja za ponovno korištenje kod drugog korisnika/u drugom postrojenju zahtijevalo odgovarajuće balansiranje potrebne količine i kvalitete vode.

4.15

Na primjer, potpuno zatvaranje vodenih tokova, pa čak i samo pojedinačnom radnjom, gotovo je nemoguće zbog neprekidnog rasta udjela anorganskih soli u tim tokovima. To znači da se mora uspostaviti sigurna ravnoteža kako bi se omogućilo da se procesi odvijaju neometano.

4.16

Konačno, Odbor skreće pažnju na važne aspekte upravljanja tlom i šumama koji su blisko povezani s problemima vode. Zbog ponekad suprotnih zahtjeva raznih politika, šumski resursi dolaze pod veliki pritisak uslijed ispunjavanja svojih neproizvodnih usluga, kao što je to njihova uloga primarnog prirodnog rezervoara za čuvanje svježe vode i poniranje ugljika, očuvanje biološke raznolikosti, itd. Analiza životnog ciklusa trebala bi pokazati sve aspekte te naznačiti ujednačene mjere potrebne za ispunjavanje uloga šuma u EU-u.

4.17

Problemi vode ne mogu se rješavati odvojeno od problema tla. Odbor poziva na posvećivanje zaslužene pažnje tlu, iako prihvaćamo da je program o tlu podčinjen načelu supsidijarnosti. Zajednička obilježja trebala bi se detaljnije razmotriti u daljnjem radu povezanom s Planom.

4.18

EGSO upozorava da bi se prilikom ispunjavanja ciljeva postavljenih u Planu moglo naići na sljedeće prepreke:

tržišne neuspjehe (gubitak prihoda, distribucija troškova i zarade)

nedostatak financijskih sredstava, štetne subvencije

zakonske prepreke

nedostatak usklađivanja

nedostatak političke volje

uključivanje ciljeva politike voda u druge sektorske politike koje ostaje samo slovo na papiru.

Sve strane koje sudjeluju u Planu trebaju biti svjesne uključenih rizika i, sukladno svojim odgovornostima, napraviti sve što mogu da bi te rizike smanjili. Civilno društvo treba biti aktivno uključeno u ovaj zahtjevan postupak kroz dobivanje odgovarajućih informacija, ostvarivanje svojih prava u odlukama o politikama i prilagođavanje svojeg djelovanja izazovima povezanima s vodom.

Rezultat glasovanja

Za

:

112

Protiv

:

129

Suzdržani

:

12


Top