EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE4796

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 391/2009 seoses Ühendkuningriigi liidust väljaastumisega“ (COM(2018) 567 final – 2018/0298 (COD))

EESC 2018/04796

ELT C 62, 15.2.2019, p. 298–300 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.2.2019   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 62/298


Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 391/2009 seoses Ühendkuningriigi liidust väljaastumisega“

(COM(2018) 567 final – 2018/0298 (COD))

(2019/C 62/47)

Pearaportöör:

Séamus BOLAND

Konsulteerimistaotlus

Euroopa Parlament, 10.9.2018

Euroopa Liidu Nõukogu, 10.9.2018

Õiguslik alus

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 100 lõige 2

Vastutav sektsioon

transpordi, energeetika, infrastruktuuri ja infoühiskonna sektsioon

Juhatuse otsus

18.9.2018

Vastuvõtmine täiskogus

17.10.2018

Täiskogu istungjärk nr

538

Hääletuse tulemus

(poolt/vastu/erapooletuid)

122/0/0

1.   Järeldused ja soovitused

1.1.

Komitee nõustub komisjoni ettepanekuga muuta määrust (EÜ) nr 391/2009 laevade kontrollimise ja ülevaatuse kohta, mida on vaja seoses Ühendkuningriigi väljaastumisega Euroopa Liidust.

1.2.

Komitee usub, et kavandatud muutused loovad soodsa pinnase ja soovitab komisjonil edendada koostööd kõigi asjaomaste Euroopa ja riiklike institutsioonide ning tunnustatud organisatsioonidega, millega liikmesriikidel on sõlmitud volituslepingud.

1.3.

Komitee avaldab heameelt tõsiasja üle, et kõnealuse ettepanekuga luuakse õiguskindlus selles tööstussektoris, millest on ülisuurel määral sõltuvuses sujuv ja tõendatult kõige kõrgematele standarditele vastav kaubavedu. Seepärast soovitab komitee määruse kohest vastuvõtmist.

1.4.

Komitee pooldab komisjoni kavatsust esitada pärast piisavat kohaldamisperioodi aruanne selle mõju kohta ning soovitab piisavate meetmete võtmist eelkõige seal, kus määruse kohaldamisala muutmisest tulenevaid tagajärgi ei saanud ette näha.

2.   Üldised märkused

2.1.

23. juunil 2016 ELi liikmesuse üle toimunud rahvahääletusel otsustas Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriik Euroopa Liidust lahkuda. See otsus puudutab ka Gibraltari poolsaart.

2.2.

29. märtsil 2017 esitas Ühendkuningriik teate oma kavatsuse kohta EList välja astuda. See tähendab, et Ühendkuningriigi suhtes lõpetatakse 30. märtsil 2019 („väljaastumiskuupäev“) kõigi liidu esmaste ja teiseste õigusaktide kohaldamine. Sel hetkel saab Ühendkuningriigist kolmas riik.

2.3.

Sõltuvalt väljaastumislepingu sisust, mille üle praegu läbirääkimised käivad, on selge, et Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi (k.a Gibraltar) suhtes ei kehti enam ELi meretranspordialased õigusaktid. Liidu õiguse kohaselt saab liikmesriikide lipu all sõitvate laevade kontrollimise ja ülevaatusega tegelevate organisatsioonide tunnustamine liidu tasandil jätkuda üksnes kõnealuse ettepaneku heakskiitmisel.

2.4.

Määruse (EÜ) nr 391/2009 (edaspidi „määrus“) artikli 8 lõikes 1 on nõutud, et komisjon hindab laevade kontrollimise ja ülevaatusega tegelevaid tunnustatud organisatsioone vähemalt kord kahe aasta jooksul, tehes seda koos liikmesriigiga, kes taotleb asjaomase organisatsiooni tunnustamist. Ent väljaastumisest alates ei saa Ühendkuningriik enam osaleda määruse artikli 8 lõike 1 kohastel hindamistel selliste organisatsioonide puhul, mille sponsorliikmesriik ta on.

2.5.

Kuna on oodata, et Ühendkuningriigi väljaastumise tõttu ei tunnusta EL enam neid organisatsioone, mille sponsorliikmesriik on Ühendkuningriik, on loogiline eeldada, et see avaldab kahjulikku mõju nende EL 27 liikmesriigi konkurentsivõimele ja lipulaevaks olemise atraktiivsusele, mis on andnud kõnealustele tunnustatud organisatsioonidele loa tegutseda nende nimel laevade kohustuslike kontrollimiste, ülevaatuste ja sertifitseerimise eesmärgil. Paljudel asjaomastel organisatsioonidel on volituslepingud ülejäänud EL 27 liikmesriigiga, mis kaotaksid pärast Ühendkuningriigi väljaastumist kehtivuse.

2.6.

Seepärast soovitakse komisjoni ettepanekuga suurendada õiguskindlust, tagada asjaomaste laevaomanike tegevuse järjepidevus ja säilitada EL 27 liikmesriigi lipulaevade konkurentsivõime.

2.7.

Kui Ühendkuningriik astub liidust välja, lõpetab ta osalemise kõigis määruse (EÜ) nr 391/2009 artikli 8 lõike 1 kohastes töödes. Samas võivad kõnealuse ettepaneku vastuvõtmisel asjaomased organisatsioonid oma tööd jätkata.

3.   Komisjoni ettepaneku kokkuvõte

3.1.

Komisjoni ettepanekuga soovitakse taastada õiguskindlus mereõiguse valdkonnas, mida moonutab Ühendkuningriigi väljaastumine EList.

3.2.

Jättes välja sponsorliikmesriigi nõude, võimaldab ettepanek jätkata organisatsioonidel tööd komisjoni ja liikmesriikidega, kes on laevade sertifitseerimise ja ülevaatuse jätkamiseks sõlminud tunnustatud organisatsioonidega volituslepingud.

3.3.

Sellega soovitakse tunnustada organisatsioone, mis tegutsesid varem komisjoni nimel ja mille sponsorliikmesriik oli Ühendkuningriik. Eesmärk on tagada olemasolevate kokkulepete jätkumine nende organisatsioonide ja EL 27 ülejäänud liikmesriikide vahel. Need kokkulepped sisaldavad laevade kontrollimise ja ülevaatuste teostamist, mis tagavad püsiva ohutuse.

3.4.

Eeltoodu saavutamiseks soovitakse ettepanekuga muuta määruse artikli 8 lõiget 1. Sellega muudetaks nõuet, mille kohaselt korrapärases hindamisprotsessis osaleb komisjoni nimel ainult sponsorliikmesriik. See tähendaks, et hindamisi võivad teha tunnustatud organisatsioonid, kes tegutsevad komisjoni nimel.

3.5.

Selle eesmärk on tagada tegevuse jätkumine ja nende EL 27 liikmesriikide lipulaevade konkurentsivõime, kes teevad koostööd asjaomaste organisatsioonidega.

3.6.

Kõnealuse määrusega piirdutakse üksnes kahjulike tagajärgede parandamisega, mida põhjustab Ühendkuningriigi väljaastumine EList.

4.   Komitee märkused

4.1.

Komitee märgib, et mereõigus, eeskätt laevandust käsitlevad õigusaktid on arenenud viisil, mis tagab kogu kaubanduse ja ettevõtluse kooskõla üle kogu ELi, k.a Ühendkuningriigis.

4.2.

Komitee nõustub ettepaneku põhisisuga, mille kohaselt on oluline kaitsta ELi lipulaevu ja tagada, et pärast Brexitit ei võtaks maad õiguslik ebakindlus.

4.3.

Komitee nendib, et praegu on teemaga seotud kolm peamist organit – EMSA (Euroopa Meresõiduohutuse Amet), ABS (American Bureau Shipping) ja Lloyds.

4.4.

Komitee märgib, et ilma kõnealuse ettepaneku vastuvõtmiseta ei saa liikmesriigid jätkata koostööd asjaomaste tunnustatud organisatsioonidega oma lipu all sõitvate laevade kontrollimisel. Selle asemel peaksid nad viima oma laevad ELi välise lipu alla. Sellel oleksid tõsised tagajärjed nii praegustele lepingutele asjaomaste organisatsioonidega kui ka tööstuse järjepidevusele.

4.5.

Komitee usub, et laevandussektor on keskse tähtsusega maailmamajanduse ja kaubaveo seisukohast. Samamoodi on oluline, et õigusaktid tagaksid maksimaalse ohutuse kõikidele asjaosalistele.

4.6.

Komitee juhib tähelepanu sellele, et kui ettepanekut vastu ei võeta, häiriks see ülemaailmset kaubavedu ja ohustaks tõsiselt ELi majandust. Seepärast on oluline asjaomase määruse kohene vastuvõtmine.

4.7.

Komitee võtab teadmiseks komisjoni märkuse, et praegu kindlaks tegemata tagajärgede kohta esitatakse aruanne pärast piisavat kohaldamisperioodi.

Brüssel, 17. oktoober 2018

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

Luca JAHIER


Top