EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0099

Doporučení pro DOPORUČENÍ RADY o hlavních směrech hospodářských politik členských států a Unie

/* COM/2015/099 final */

52015PC0099

Doporučení pro DOPORUČENÍ RADY o hlavních směrech hospodářských politik členských států a Unie /* COM/2015/099 final - 2015/ () */


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

Smlouva o fungování Evropské unie stanoví, že členské státy považují své hospodářské politiky a podporu zaměstnanosti za věc společného zájmu a koordinují své činnosti v rámci Rady. Ve dvou různých článcích Smlouva stanoví, že Rada přijme návrh hlavních směrů hospodářských politik členských států (článek 121) a hlavní zásady politiky zaměstnanosti (článek 148), a upřesňuje, že hlavní zásady politiky zaměstnanosti musí být slučitelné s hlavními směry hospodářských politik. S ohledem na tento právní základ jsou hlavní zásady politiky zaměstnanosti a hlavní směry hospodářských politik předkládány jako dva různé, ale vzájemně propojené právní nástroje:

· doporučení Rady o hlavních směrech hospodářských politik členských států a Unie – část I integrovaných hlavních směrů,

· rozhodnutí Rady o hlavních směrech politik zaměstnanosti členských států – část II integrovaných hlavních směrů.

Tyto hlavní směry politik byly poprvé přijaty společně („integrovaný balíček“) v roce 2010 a bezprostředně přispívají k plnění strategie Evropa 2020. V roce 2010 bylo rovněž rozhodnuto, že integrované hlavní směry by měly zůstat až do roku 2014 v zásadě stabilní. Zatímco hlavní směry hospodářských politik zůstávají v platnosti po jakoukoli dobu, hlavní směry politiky zaměstnanosti se musí vypracovávat každý rok.

Hlavní směry politik kromě toho vymezují rozsah a směr koordinace politik členských států a rovněž poskytují základ pro doporučení pro jednotlivé země v příslušných oblastech.

Cílem stávajícího souboru „integrovaných hlavních směrů“ je podpořit strategii Evropa 2020 v kontextu nového přístupu k tvorbě hospodářských politik, který staví na investicích, strukturálních reformách a fiskální odpovědnosti, jak je uvedeno v roční analýze růstu na rok 2015 vypracované Komisí. Integrované hlavní směry mají zároveň přispět k dosažení inteligentního a udržitelného růstu podporujícího začlenění a cílů evropského semestru pro koordinaci hospodářských politik.

„Integrované hlavní směry“ jsou tyto:

Hlavní směr 1:             Podpora investic

Hlavní směr 2:             Posílení růstu prováděním strukturálních reforem

Hlavní směr 3:             Odstranění základních překážek pro růst a zaměstnanost na úrovni EU

Hlavní směr 4:             Zlepšení udržitelnosti a prorůstové orientace veřejných financí

Hlavní směr 5:             Podpora poptávky po pracovní síle

Hlavní směr 6:             Zlepšení nabídky práce a dovedností

Hlavní směr 7:             Zlepšení fungování trhů práce

Hlavní směr 8:             Zajištění spravedlnosti, boj s chudobou a prosazování rovných příležitostí

Doporučení pro

DOPORUČENÍ RADY

o hlavních směrech hospodářských politik členských států a Unie

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 121 odst. 2 této smlouvy,

s ohledem na doporučení Evropské komise,

s ohledem na závěry Evropské rady,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Členské státy by měly považovat své hospodářské politiky za věc společného zájmu a měly by je koordinovat v rámci Rady. Hlavní zásady politiky zaměstnanosti a hlavní směry hospodářských politik členských států by měly být přijaty Radou jako vodítko pro politiky členských států a Unie.

(2) Unie v souladu s ustanoveními Smlouvy vytvořila a provádí nástroje pro koordinaci politik zaměřené na fiskální politiku a makrostrukturální politiky. Evropský semestr kombinuje různé nástroje v souhrnném rámci pro integrovaný mnohostranný hospodářský a rozpočtový dohled. Jak je uvedeno v roční analýze růstu pro rok 2015 vypracované Komisí, zefektivněním evropského semestru a zvýšením úsilí při provádění činností v rámci evropského semestru se dále zlepší jeho fungování.

(3) Finanční a hospodářská krize odhalila a posílila významné nedostatky v ekonomice Unie a jejích členských států. Mimoto zdůraznila vzájemnou provázanost ekonomik a trhů práce členských států. V dnešní době je zásadním úkolem posunout Unii na úroveň silného a udržitelného růstu podporujícího začlenění a vytváření pracovních příležitostí. To vyžaduje koordinovaná a ambiciózní politická opatření jak na úrovni Unie, tak na vnitrostátní úrovni, jež budou v souladu s ustanoveními Smlouvy a se správou ekonomických záležitostí Unie. Tato opatření by měla být kombinací opatření na straně nabídky a poptávky a měla by zahrnovat podporu investic, obnovený závazek ke strukturálním reformám a výkon fiskální odpovědnosti.

(4) Členské státy a Unie by měly také řešit sociální dopady krize a usilovat o vytvoření soudržné společnosti, jejíž členové jsou schopni předjímat a zvládat změny a mohou se aktivně podílet na životě společnosti a na fungování ekonomiky. Měl by být zajištěn přístup a příležitosti pro každého a snížena chudoba a sociální vyloučení, a to zejména zajištěním účinného fungování trhů práce a systémů sociálního zabezpečení a odstraněním překážek omezujících účast na trhu práce. Členské státy by rovněž měly zajistit, aby z hospodářského růstu měli prospěch všichni občané a všechny regiony.

(5) Opatření, jež jsou v souladu s hlavními zásadami a směry politik, významně přispívají k dosažení cílů strategie Evropa 2020. Hlavní zásady a směry politik představují integrovaný soubor evropských a vnitrostátních politik, jež by členské státy a Unie měly provádět, aby bylo dosaženo příznivých vedlejších účinků koordinovaných strukturálních reforem a vhodné celkové kombinace hospodářských politik a zajistil se soustavnější přínos evropských politik pro cíle strategie Evropa 2020.

(6) I když jsou tyto hlavní zásady a směry určeny členským státům a Unii, měly by se provádět ve spolupráci se všemi vnitrostátními, regionálními a místními orgány, do níž by se měly intenzivně zapojovat parlamenty, jakož i sociální partneři a zástupci občanské společnosti.

(7) Hlavní směry hospodářských politik poskytují členským státům vodítka, pokud jde o provádění reforem, s ohledem na jejich vzájemnou provázanost a v souladu s Paktem o stabilitě a růstu. Hlavní směry by měly být základem pro veškerá specifická doporučení, která Rada přijímá pro konkrétní členský stát,

PŘIJALA TOTO DOPORUČENÍ:

Členské státy a tam, kde je to vhodné, Unie by měly ve svých hospodářských politikách zohlednit hlavní směry uvedené v příloze. Tyto hlavní směry jsou součástí „integrovaných hlavních směrů“.

V Bruselu dne

                                                                       Za Radu

                                                                       předseda

Top