EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE2766

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o zveřejňování informací ohledně udržitelných investic a rizik týkajících se udržitelnosti a o změně směrnice (EU) 2016/2341 [COM(2018) 354 final – 2018/0179 (COD)]

EESC 2018/02766

Úř. věst. C 62, 15.2.2019, p. 97–102 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.2.2019   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 62/97


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o zveřejňování informací ohledně udržitelných investic a rizik týkajících se udržitelnosti a o změně směrnice (EU) 2016/2341

[COM(2018) 354 final – 2018/0179 (COD)]

(2019/C 62/15)

Zpravodaj:

Carlos TRIAS PINTÓ

Konzultace

Rada Evropské unie, 6. 7. 2018

Evropský parlament, 5. 7. 2018

Právní základ

Článek 114 Smlouvy o fungování Evropské unie

 

 

Odpovědná specializovaná sekce

Hospodářská a měnová unie, hospodářská a sociální soudržnost

Přijato ve specializované sekci

3. 10. 2018

Přijato na plenárním zasedání

17. 10. 2018

Plenární zasedání č.

538

Výsledek hlasování

(pro/proti/zdrželi se hlasování)

174/7/4

1.   Závěry a doporučení

1.1.

Finanční subjekty přispívají k přechodu evropského hospodářství na ekologičtější, odolnější a oběhový systém do té míry, nakolik začleňují faktory ESG (1):

při poradenských činnostech pro koncové investory, kterých se ptají na jejich preference, pokud jde o udržitelnost,

při konfiguraci nebo při výběru portfolia finančních aktiv,

při transparentním zveřejňovánídůvěryhodném odůvodňování přijatých rozhodnutí,

při podávání ex ante předsmluvních informací o začleňování rizik a jejich očekávaném dopadu,

v pravidelných zprávách při uvádění celkového dopadu finančního produktu na udržitelnost prostřednictvím použití relevantních ukazatelů udržitelnosti.

1.2.

Stěžejními body pilířů sdílené udržitelnosti jsou cíle udržitelného rozvoje (2)Pařížská dohoda o změně klimatu a tuto novou strukturu upevní akční plán Evropské komise týkající se udržitelného financování (3).

1.3.

Výchozím bodem je postupně na základě přesných vědeckých důkazů stanovit, které činnosti jsou udržitelné, a to za použití metodiky analýzy nákladů a přínosů po celou dobu životnosti projektu, která zhodnotí environmentální, sociální a ekonomické externality.

1.4.

Počínaje složkou „E“ (kritérií ESG) je nutné dodržovat (4) záruky v sociální oblasti sjednané na mezinárodní úrovni (5), jakož i evropský pilíř sociálních práv (6). EHSV se domnívá, že uvedené záruky je třeba uplatňovat až po složku „G“ a nesmíme přitom zapomínat na řádnou správu v oblasti daní (korporátní i institucionální).

1.5.

EHSV návrh akčního plánu vítá. Stávající stanovisko se soustředí na činnosti, které mají přeorientovat kapitálové toky na udržitelné investice, a proto se plně vztahuje na fiduciární povinnosti subjektů na kapitálových trzích, jejichž nejslabší článek, tj. koncový investor, bude moci sladit své preference v oblasti udržitelnosti se svými informovanými rozhodnutími v oblasti investic. Vytváření tohoto akčního plánu je jak díky navrhovanému novému nařízení, tak díky reformě směrnice spolehlivější, soudržnější a efektivnější.

1.6.

Mnoho hlasů hovoří o  impulsu k tomu učinit z nouze ctnost: posílit „Evropu hodnot“ a převzít otěže udržitelnosti. V tomto smyslu EHSV s odhodláním sází na navržení udržitelných panevropských finančních produktů, přičemž vychází z přesvědčení, že budou sloužit k dosažení lepší Evropy ve více oblastech.

1.7.

EHSV podporuje návrh Komise vytvořit platformu pro udržitelné finance složenou z odborníků, kteří budou zastupovat jak veřejný, tak soukromý sektor. Její součástí by měl být i EHSV.

1.8.

EHSV dále zdůrazňuje, že je zapotřebí zaručit účast občanské společnosti a sociálních partnerů v průběhu celého procesu.

2.   Souvislosti

2.1.   Všeobecný rámec: akční plán pro financování udržitelného růstu

2.1.1.

Na dlouhé cestě za dokončením finanční unie se revize unie kapitálových trhů v polovině období zaměřila na mobilizaci evropských úspor prostřednictvím podpory udržitelných soukromých investic. Akční plán pro financování udržitelného růstu, který Komise zahájila dne 8. března 2018, vytvořil inteligentní a přesný postup, jak tento závazek splnit.

2.1.2.

Evropský hospodářský a sociální výbor hodnotí tuto iniciativu, jejíchž deset opatření zavádí sled konzistentních a dobře provázaných činů a která by měla být přijata před koncem roku 2019, velmi kladně.

2.1.3.

Návrh změny regulačního rámce, který je předmětem tohoto stanoviska, souvisí s fiduciární funkcí finančních subjektů.

2.1.4.

Odkazuje zejména na opatření č. 7 akčního plánu, kam patří začlenění udržitelnosti do investičních portfolií a jejich správné zpřístupňování, a navazuje na opatření č. 4 týkající se poradenství pro koncového investora. Částečně se týká také opatření č. 9, jelikož je podmínkou sine qua non toho, aby podniky vydávaly podnikové mimofinanční informace, které budou kvalitní a harmonizované.

2.1.5.

Zároveň v rámci tohoto prvního konzistentního kola opatření akčního plánu zaujímá EHSV postoj k taxonomii (opatření č. 1) a referenčním hodnotám udržitelnosti (opatření č. 5) (7).

2.2.   Povinnosti institucionálních investorů a správců aktiv v souvislosti s udržitelností

2.2.1.

Navrhuje se nařízení o začlenění hledisek udržitelnosti do rozhodovacího procesu a zveřejňování informací ohledně udržitelných investic a rizik týkajících se udržitelnosti, kterým se rovněž mění směrnice (EU) 2016/2341 o činnostech institucí zaměstnaneckého penzijního pojištění (IZPP) a dohledu nad nimi, jakož i akty v přenesené pravomoci Evropské komise, které mají uvést do souladu směrnici o trzích finančních nástrojů (MiFID) II a směrnici o distribuci pojištění (IDD), za podpory orgánů dohledu.

2.2.2.

Jedná se o to zajistit, aby správci aktiv, institucionální investoři, distributoři pojištění a investiční poradci do svých investičních rozhodnutí (opatření č. 7) a poradenských procesů (opatření č. 4) jakožto součást své povinnosti jednat v nejlepším zájmu investorů a příjemců začlenili environmentální faktory, sociální faktory a faktory správy a řízení společností (ESG).

2.2.3.

Správci aktiv a institucionální investoři by měli objasnit, jak jsou jejich investice sladěny s těmito cíli udržitelnosti, a měli by pravidelně informovat o nefinanční výkonnosti investic prostřednictvím ad hoc ukazatelů dopadu. To znamená větší transparentnost pro koncové investory, kteří budou moci přijímat řádně informovaná rozhodnutí na základě srovnatelných produktů bez environmentálních a/nebo sociálních dezinformací (greenwashingsocialwashing).

2.2.4.

Navrhované nařízení se bude uplatňovat na správce aktiv (8), institucionální investory (pojišťovny, na něž se vztahuje směrnice Solventnost II, a fondy zaměstnaneckého penzijního pojištění, které se řídí směrnicí IZPP II), distributory pojištění, na něž se vztahuje směrnice IDD, investiční poradce a samostatné správce portfolia, na něž se vztahuje směrnice MiFID II.

2.2.5.

Navrhovaná pravidla zahrnují veškeré nabízené finanční produkty a služby (správa a poradenství týkající se portfolií) poskytované výše zmíněnými subjekty, a to nezávisle na tom, zda sledují cíle udržitelného investování, či nikoli.

2.2.6.

Nízký ukazatel týkající se uhlíku v EU nebo ukazatel pozitivního dopadu týkajícího se uhlíku by se určily jako referenční hodnoty jen pro ty výrobky/služby, které sledují cíl nízkých emisí uhlíku, a stejně by se uplatňovaly i další ukazatele na výrobky/služby, které by usilovaly o cíle týkající se dopadu na životní prostředí a/nebo sociálního dopadu.

2.2.7.

Takto budou investoři při hodnocení výkonnosti svých dlouhodobých investic brát v úvahu pokrytí rizik týkajících se udržitelnosti a naplní tak takzvané „fiduciární povinnosti“ v nejlepším zájmu svých koncových investorů/příjemců.

2.2.8.

Takto finanční sektor zastane nezbytnou funkci při přizpůsobování se rizikům změny klimatu a environmentálních a sociálních výzev a výzev týkajících se správy a řízení tím, že postupně přeorientuje soukromé kapitálové toky do udržitelných investic tím, že zvolí vhodné činnosti, projekty i podniky.

2.2.9.

Zároveň EU posílí veřejné prostředky s cílem přitáhnout více soukromých investic. Zejména rozšířený a posílený Evropský fond pro strategické investice (EFSI 2.0), v platnosti od 31. prosince 2017, navrhuje pro investice inteligentních z hlediska klimatu cíl ve výši 40 %, který bude ve víceletém finančním rámci (VFR) na období 2021–2027 nadále růst.

3.   Obecné připomínky

3.1.

Při přechodu k udržitelnějším a inkluzivnějším ekonomikám napomůže systémové finanční stabilitě vyvážené zohlednění rizik ESG a přiměřené přizpůsobení aktérů finančního systému.

3.2.

V rámci akčního plánu Evropské komise se EHSV obecně vyslovil (9) k fiduciárním povinnostem institucionálních investorů a správců aktiv, pokud jde o udržitelnost.

3.3.

Konkrétněji EHSV podporuje zahrnutí finančních produktů souvisejících s důchody do nové taxonomie a ukazatelů (benchmarks), které bude možné propojit s dlouhodobými investicemi z EFSI 2.0 a budoucím fondem „InvestEU“, s nímž se počítá ve VFR 2021–2027.

3.4.

Tak by se „celoevropský osobní penzijní produkt“ (PEPP) mohl stát reprezentativním udržitelným produktem, neboť jeho obrovská hodnota spočívá v tom, že stanoví dlouhodobé toky finančních zdrojů, což umožní řešit zároveň rozdílnost výzev, před nimiž evropská společnost stojí, a – stručně řečeno – zaručit budoucí blahobyt jednotlivců a zároveň financovat spolehlivé udržitelné infrastruktury. Podle názoru EHSV by se jednalo o standardní investiční možnost, která musí střadatelům v rámci PEPP umožnit získat zpět investovaný kapitál, a to i prostřednictvím podpůrného institucionálního zaštítění ze strany Evropské unie (10).

3.5.

Vedle mobilizace vnitřních úspor je nutné přilákat do Evropy více investic. Kromě pobídek souvisejících s udržitelným investováním mnoho studií dokládá, že investoři usilují o přístup na největší kapitálové trhy, kde jejich investice mívají větší výnos.

3.6.

Integrace kapitálových trhů by měla rovněž počítat s reformami a pobídkami, které by podněcovaly udržitelné celoevropské individuální a kolektivní důchodové plány, a to za předpokladu, že zároveň zajistí spolehlivý veřejný důchodový systém a rozšíří stávající základnu osob pojištěných v systému sociálního zabezpečení. Veřejné důchodové systémy by měly být podporovány v tom, aby zároveň prováděly udržitelné investice ze svých rezervních fondů, pokud je mají.

3.7.

Na druhou stranu EHSV zdůraznil, že služby finančního zprostředkování musejí jakožto součást svých zákonných povinností proaktivně jednat s klienty a poskytovat jim jasné informace o možných finančních rizicích a o přínosech zahrnutí kritérií ESG. U neprofesionálních investorů je třeba ověřit, zda přesně porozuměli všem informacím, které jim byly poskytnuty.

3.8.

Proto EHSV podporuje také přizpůsobení směrnice MiFID II a směrnice IDD a je pro to, aby následně Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) do svých pokynů pro posouzení vhodnosti zahrnul i upřednostnění volby udržitelnosti. Aniž jsou dotčeny cíle těchto směrnic týkající se zajištění ochrany investorů, je zejména zapotřebí, aby bylo prozkoumáno, jakým způsobem mohou být preference investorů z hlediska udržitelnosti zahrnuty do těchto právních předpisů, tak aby mohli finanční poradci dávat vhodná doporučení o finančních produktech, které co nejvíce odpovídají preferencím klientů a jsou pro ně nejvhodnější.

3.9.

EHSV mimoto vítá souběžnou soudržnou revizi Evropského systému dohledu nad finančním trhem, jejímž cílem je, aby se do úkonů mikroobezřetnostního dohledu začlenila i finančně závažná rizika udržitelnosti (11), a má za to, že stávající kapitálové a likviditní požadavky bude nutné pečlivě posoudit v souladu s těmito novými kritérii.

3.10.

V neposlední řadě EHSV ještě jednou vyjadřuje svou hlubokou nespokojenost s tím, že ani nejpokročilejší země nedokázaly překonat genderové rozdíly. V této souvislosti nabízejí udržitelné finance účinné odpovědi: investování zohledňující genderové hledisko (12) (gender-lens investing) může zahrnovat financování podniků vlastněných ženami, podniků, které ženy hojně zaměstnávaly a zaměstnávají, nebo podniků, které svými výrobky nebo službami životy žen a dívek zlepšují.

3.11.

Pro úplnost, podle The Boston Consulting Group jak mileniálové, tak ženy stále více usilují o to, aby své finanční a investiční cíle sladili se svými hodnotami, aniž by se kvůli tomu snížila jejich očekávání, pokud jde o návratnost. Jinými slovy, hledají přidanou hodnotu nad rámec finančních výnosů.

4.   Konkrétní připomínky

4.1.

EHSV považuje za přiměřené, aby právním základem této úpravy byl článek 114 SFEU, neboť se jedná o zachování rovných podmínek (level playing field) mezi různými finančními subjekty a zároveň se má zaručit vysoká úroveň ochrany spotřebitelů (koncových investorů).

4.2.   Návrh nařízení

4.2.1.

EHSV podporuje to, že se tímto nařízením harmonizují pravidla, která musejí dodržovat institucionální investoři a správci aktiv při investování, přičemž se zohledňují kritéria i rizika týkající se udržitelnosti, jakož i požadavky na transparentnost, které umožní objektivní srovnávání mezi udržitelnými finančními produkty. Zdůrazňuje také, jak důležitou úlohu budou mít orgány dohledu při navrhování technických standardů pro sestavování a šíření informací, k čemuž bude zapotřebí specializované technické poradenství.

4.2.2.

EHSV vítá komplexní definice uvedené v článku 2 a s uspokojením konstatuje, že všechny zahrnují environmentální, sociální a správní aspekty, které budou hrát roli při vytváření nové taxonomie. Tento regulační přístup se odráží v písmenu o), podle něhož se udržitelné investice nemají zakládat pouze na environmentálních cílech uvedených v bodě i) odkazujícím na článek 2 návrhu nařízení o nové taxonomii (13), ale musí splňovat také body ii) a iii), které se týkají sociálního rozměru a správy. Tato ustanovení byla zavedena, aby se usnadnila povinnost podávat zprávy, kterou budou mít ti účastníci trhu, kteří již do svých portfolií zahrnuli sociální a správní kritéria, a EHSV se domnívá, že je nutné je výslovně nastavit jako záruky „zelené taxonomie“.

4.2.3.

EHSV vyjadřuje podporu tomu, aby všechny subjekty na webových stránkách zveřejnily kritéria začlenění finančně závažných faktorů udržitelnosti (14) i finančních rizik souvisejících s nabídkou jejich produktů. Nicméně to bude užitečné pouze tehdy, pokud budou informace všemi subjekty investičního řetězce co nejvíce standardizovány a souběžně aktualizovány.

4.2.4.

Velice důležité jsou předsmluvní informace, které musejí být jasné, relevantní, objektivní a srovnatelné. Je důležité, aby se typizovaly specifické informace týkající se každého souboru produktů a jasně se uvedly ukazatele dopadu a/nebo referenční ukazatele (benchmarks), včetně metodiky výpočtu.

4.2.5.

EHSV rovněž podporuje pravidla pro informování koncových investorů o dopadu jejich investic. Zároveň naléhavě vyzývá evropský orgán dohledu příslušný u každého případu, aby pečlivě sledoval, zda se dodržují požadavky pravidelnosti, aktualizace a podávání objektivních informací, čímž se zajišťuje soudržnost se strategiemi uvádění na trh u každého produktu.

4.3.   Návrh změny směrnice (EU) 2016/2341

4.3.1.

EHSV podporuje to, aby všechny akty v přenesené pravomoci, jimiž se mají do směrnic, které se týkají institucionálních investorů a správců aktiv, začlenit kritéria ESG, vycházely z „pravidla obezřetnosti“, a tudíž nabízely důvěryhodný a spolehlivý rámec pro investiční politiky, které vyrovnají podmínky hospodářské soutěže mezi jednotlivými subjekty a zajistí vysokou úroveň ochrany spotřebitele.

4.3.2.

Z tohoto důvodu podporuje revizi této směrnice, aby se tak sladila s ostatními směrnicemi a fondy dotčenými tímto nařízením.

4.4.   Akty v přenesené pravomoci (MiFID II a směrnice o distribuci pojištění)

4.4.1.

Odkazují na opatření č. 4 akčního plánu a mají se sladit s opatřením č. 7 v rámci řetězovitého uplatňování soudržnosti regulace. EHSV souhlasí s plánovanými změnami předchozích aktů v přenesené pravomoci, jež mají zaručit, že koncový investor bude přiměřeně dotazován na to, jaké jsou jeho preference v oblasti udržitelnosti, což se zároveň musí řádně odrazit do doporučení poradce.

4.5.

Kromě toho, že podporuje první kroky, které Komise učinila v postupu spojeném s akčním plánem pro financování udržitelného rozvoje, má EHSV následující připomínky:

4.5.1.

Je nezbytné využít zkušeností a empirických důkazů, které přinášejí finanční subjekty, které již působí jako banky cenných papírů, a proto bude Komise muset regulovat uspořádaný a systematický přínos tržních praktik, neboť je to klíčový faktor pro správnou strukturaci nové taxonomie.

4.5.2.

Bude tedy nutné v rámci nových postupů pro „zlepšování právní úpravy“ umožnit větší interakci mezi Evropskou komisí a hlavními zúčastněnými stranami: osobní nebo online setkání, specializované dílny, nové nástroje atd. To vše aniž by se opomněly úkoly svěřené technické skupině odborníků na udržitelné finance a dalším ad hoc skupinám v souvislosti s akty v přenesené pravomoci Komise a stávající postup konzultací, jehož dosah byl zatím mizivý.

4.5.3.

V rámci úsilí o završení unie kapitálových trhů je zásadní stimulovat souběh veřejných a soukromých zdrojů tím, že se vytvoří různé cesty pro přeorientování kapitálových toků a spojí různé zdroje s cílem vytvářet udržitelné společné investice (nadace, sdružení, dárci, hromadné kapitálové financování neboli equity crowdfunding atd.), přičemž se uplatní zásada zákazu diskriminace, odstraní přeshraniční překážky a administrativní zátěž v souladu s právními předpisy členských států a harmonizuje se daňové zacházení.

4.5.4.

Podle názoru EHSV jsou náklady na začlenění udržitelnosti do portfolií správy aktiv únosné dokonce i pro menší subjekty, jež je snadno kompenzují tím, že díky lepší reputaci dosáhnou vyššího obratu.

4.5.5.

Opatření č. 9 (podpora zveřejňování informací o udržitelnosti) musí být pákou, která usnadní malým a středním podnikům zveřejňování kvalitních informací o udržitelnosti, a podpoří tak získávání udržitelných finančních prostředků.

4.5.6.

Největší obavy budí opatření na zajištění souladu (compliance), která jsou obecně pro subjekty, které mají méně prostředků, velmi technokratická a zatěžující. Orgány dohledu (zejména ESMA a EIOPA) musejí požadovat pouze relevantní informace, čímž se usnadní úkony předávání údajů a odůvodňování.

4.5.7.

EHSV souhlasí se lhůtou 12 měsíců pro provedení regulace, neboť u strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou (15) mohlo být provedení dokončeno za pouhých šest měsíců.

4.5.8.

A nakonec se EHSV táže, zda na základě zkušeností získaných v rámci iniciativy na „zlepšování právní úpravy“ není přehnané si stanovit maximální lhůtu na revizi provádění tohoto nařízení v délce šedesáti měsíců.

V Bruselu dne 17. října 2018.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Luca JAHIER


(1)  Environmentální faktory, sociální faktory a faktory správy a řízení společností.

(2)  Cíle udržitelného rozvoje byly vytvořeny na konferenci OSN o udržitelném rozvoji konané v Riu de Janeiru v roce 2012.

(3)  COM(2018) 97 final.

(4)  Společný závazek v rámci dialogu mezi Evropským parlamentem, Radou a Komisí (známého též jako trialog).

(5)  Zejména obecné zásady OSN v oblasti podnikání a lidských práv, Listina základních práv Evropské unie a pracovní normy MOP.

(6)  Viz stanovisko EHSV Zahájení veřejné konzultace o evropském pilíři sociálních práv (Úř. věst. C 125, 21.4.2017, s. 10).

(7)  Stanovisko EHSV ECO/467 – Udržitelné finance – taxonomie a referenční kritéria (viz strana 103 v tomto čísle Úředního věstníku).

(8)  Vztahuje se na ně směrnice o subjektech kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (SKIPCP) a směrnice o správcích alternativních investičních fondů, evropském fondu rizikového kapitálu (EuVECA) a evropském fondu sociálního podnikání (EuSEF).

(9)  Stanovisko EHSV ECO/456 – Udržitelné financování (sdělení) (viz strana 73 v tomto čísle Úředního věstníku).

(10)  Proto bude nutné omezit provize, které dostávají poskytovatelé a zprostředkovatelé PEPP, a zároveň vytvořit minimální standardy daňové harmonizace.

(11)  Rámec významnosti analyzuje faktory, jež jsou pro finanční výkonnost podniků nejdůležitější, včetně finančně významných faktorů udržitelnosti.

(12)  Sarah Kaplan a Jackie VanderBurg z U.S. Trust napsaly o praxi, kdy „ženy, které zakládají a rozšiřují podniky na celém světě, zasahuje kolektivní úvěrová propast odhadovaná na 320 miliard USD“.

(13)  COM(2018) 353 final.

(14)  Rámec významnosti analyzuje faktory, jež jsou pro finanční výkonnost podniků nejdůležitější, včetně finančně významných faktorů udržitelnosti.

(15)  Sdělení klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou.


Top