EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Принципите, приложими за SOLVIT - мрежата за решаване на проблеми на граждани и на предприятия

Принципите, приложими за SOLVIT - мрежата за решаване на проблеми на граждани и на предприятия

Мрежата SOLVIT се стреми да намери решения на жалби от граждани и предприятия от ЕС, които подозират, че техните права в ЕС са били спазени от държавен орган.

АКТ

Препоръка на Комисията 2013/461/ЕС от 17 септември 2013 година относно принципите, приложими за SOLVIT. ОВ L 249, 19.9.2013 г.

ОБОБЩЕНИЕ

Препоръката на Комисията представя правилата за сътрудничество между центровете на SOLVIT

Всички държави членки плюс Норвегия, Исландия и Лихтенщайн създадоха свои национални SOLVIT центрове, които в повечето случаи са в рамките на техните кабинети на премиера или на министъра на външните работи или икономиката.

Тези центрове си сътрудничат пряко посредством онлайн база данни за решаване на проблемите, представени от граждани и фирми, прагматично и в рамките на десет седмици. Комисията е отговорна за улесняването и координирането на мрежата SOLVIT.

Услугата е безплатна и решенията не са обвързващи, тъй като мрежата е неформална.

SOLVIT може да се намесва, когато има:

  • нарушение на правото на ЕС;
  • от публичен орган;
  • в трансгранична ситуация.

Жалбоподателят не е трябвало да започва формална процедура, тъй като вече няма да е възможно да се намери неформално решение на проблема.

SOLVIT се занимава с проблеми в области като социалната сигурност, правото на пребиваване, свободното движение на стоки и услуги, признаването на професионални квалификации, данъчното облагане и регистрацията на превозни средства.

По-долу са изложени накратко някои примери за услугите, които се предполага от препоръката, че центровете а SOLVIT трябва да предлагат (NB: Читателите, които искат да разберат напълно принципите, трябва да прочетат пълния текст на препоръката):

  • центровете на SOLVIT следва да бъдат достъпни по телефон или електронна поща и следва да осигуряват бърз отговор на съобщенията;
  • жалбоподателите следва да получат първа реакция по проблема им в рамките на 1 седмица;
  • в срок от 1 месец след тази първа преценка и ако преписката е пълна, жалбоподателите следва да получат потвърждение за това дали по техният случай е била образувана преписка за случай от компетентността на SOLVIT;
  • когато определен проблем не може да бъде приет за разглеждане като случай от компетентността на SOLVIT, жалбоподателите следва да бъдат уведомени за причините и за други възможни начини на действие, които биха могли да им помогнат да преодолеят проблема;
  • в срок от 10 седмици от датата на образуване на преписката жалбоподателят следва да получи решение на проблема си, което може да включва обяснение за приложимото право на Съюза.

Популяризиране на мрежата SOLVIT

Препоръката предполага, че държавите членки следва да гарантират наличието на лесен достъп до информацията и до услугите на SOLVIT, по-специално по отношение на всички полезни уебсайтове на публичната администрация. Тя също така насърчава държавите членки да предприемат действия за повишаване на осведомеността относно SOLVIT.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Препоръка 2013/461/EС

-

-

ОВ L 249, 19.9.2013 г.

Последна актуализация: 22.04.2014

Top