EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AE5457

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на ставките на данъка върху добавената стойност“ [COM(2018) 20 final — 2018/0005(CNS)] — „Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност по отношение на специалния режим за малките предприятия“ [COM(2018) 21 final — 2018/0006 (CNS)] — „Изменено предложение за регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 904/2010 по отношение на мерките за засилване на административното сътрудничество в областта на данъка върху добавената стойност“ [COM(2017) 706 final — 2017/0248 (CNS)] — „Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност по отношение на специалния режим за малките предприятия“ [COM(2017) 783 final — 2017/0349 (CNS)]

EESC 2017/05457

OB C 283, 10.8.2018, p. 35–38 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.8.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 283/35


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на ставките на данъка върху добавената стойност“

[COM(2018) 20 final — 2018/0005(CNS)]

„Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност по отношение на специалния режим за малките предприятия“

[COM(2018) 21 final — 2018/0006 (CNS)]

„Изменено предложение за регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 904/2010 по отношение на мерките за засилване на административното сътрудничество в областта на данъка върху добавената стойност“

[COM(2017) 706 final — 2017/0248 (CNS)]

„Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност по отношение на специалния режим за малките предприятия“

[COM(2017) 783 final — 2017/0349 (CNS)]

(2018/C 283/05)

Докладчик:

Petru Sorin DANDEA

Консултация

Съвет на Европейския съюз, 15.12.2017 г., 9.1.2018 г., 5.2.2018 г.

 

 

Правно основание

член 113 от Договора за функционирането на Европейския съюз

 

 

Компетентна секция

„Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“

Приемане от секцията

26.3.2018 г.

Приемане на пленарна сесия

23.5.2018 г.

Пленарна сесия №

535

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

198/5/10

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК приветства предложението на Комисията и препоръчва на държавите членки да го приемат и да го приложат бързо на практика, като се има предвид, че прекомерното разпокъсване на режима на ДДС в рамките на вътрешния пазар създава необосновани пречки пред развитието на малките предприятия.

1.2.

ЕИСК подкрепя целта на Комисията крайният потребител да бъде бенефициерът на мерките, съдържащи се в разглеждания пакет. Той счита обаче, че намалените ставки и освобождаванията съгласно член 98, параграфи 1 и 2 от предложението за Директива 2018/0005 (CNS), следва да се прилагат преди всичко с оглед на последователното постигане на цел от общ интерес. В някои случаи подобни цели се преследват от организации посредници (като например службите за социално подпомагане и образователните служби), които не са крайни потребители. Освен това ЕИСК счита, че посредством увеличаване на таваните системата би трябвало да бъде отворена не само за микропредприятията, но и за малките и средните предприятия.

1.3.

ЕИСК изразява съгласие с предложението на Комисията да изготви „отрицателен списък“ на стоките и услугите, по отношение на които не се прилагат намаленията, предвидени в проекта за директива, но отбелязва, че този списък не бива да води до неоснователно ограничаване на свободата на държавите членки да определят намалени ставки за някои продукти от общ интерес. Освен това държавите членки би трябвало и занапред да имат възможност да прилагат намалени ставки за стоките, за които се прилагат такива ставки в съответствие със съществуващите дерогации, посочени в действащата Директива 2006/112/ЕО.

1.4.

Комисията счита, че режимът на намалени ставки не следва да се прилага по отношение на стоки и услуги, които представляват междинен ресурс. Според ЕИСК счита този подход води до проблеми в тълкуването, например при управлението на комплексни услуги, особено на онези, които са предоставяни от мрежи и клъстери от предприятия и консорциуми. Поради това той може да породи нееднозначни тълкувания в случаите, когато услуга, предоставена от едно от предприятията в групата, се заплаща на дружеството майка, което впоследствие я префактурира на същото предприятие, което я е предоставило. Ако в този случай не се приложи преференциалната ставка, това ще доведе до увеличаване на цените, което в крайна сметка ще се отрази на крайния потребител, макар и по косвен начин.

1.5.

ЕИСК счита, че амбициозните цели, определени от Комисията в този пакет от регулаторни мерки, могат да бъдат постигнати само ако държавите членки положат необходимите усилия за приемането на окончателната система на ДДС в разумен срок.

1.6.

ЕИСК е съгласен с предложението на Комисията да се разреши на държавите членки да използват две намалени ставки, достигащи най-малко 5 %, както и една друга ставка под 5 %, и счита, че те следва да се прилагат към определени класове стоки и услуги, както това се прави в някои държави членки. ЕИСК препоръчва на държавите членки да запазят намаленията, които се прилагат понастоящем към определени класове стоки или услуги от общ интерес. Освен това той счита, че държавите членки би трябвало да предложат списък на стоките и услугите, по отношение на които могат да се прилагат намалени ставки, за да се помогне на МСП да получат достъп до вътрешния пазар. Би трябвало да се помисли за провеждането на задълбочен анализ на възможността за въвеждане на по-високи ставки на ДДС за луксозните стоки.

1.7.

Комитетът би искал да привлече вниманието на държавите членки върху важни аспекти на режима за ДДС, който се прилага за организациите и сдруженията, оказващи помощ на хора в неравностойно положение. В повечето случаи те не могат да възстановят големи суми поради ДДС, което значително намалява капацитета им да предоставят помощ на хора от групите в неравностойно положение. Затова Комитетът препоръчва институциите на ЕС и държавите членки да изключат тези организации от режима за ДДС. Освен това ЕИСК счита, че адвокатите, които работят pro bono или pro deo, не би трябвало да бъдат подложени на режима за ДДС, при условие че тези дейности не им носят доходи (или доходите се малки).

1.8.

ЕИСК препоръчва на държавите членки да осигурят човешките, финансовите и логистичните ресурси, които са необходими на органите, отговарящи за борбата с престъпления в областта на ДДС, за да се гарантира, че разпоредбите на регламента са надлежно изпълнени, както е предложено от Комисията. Също така той смята за полезно държавите членки да проучат възможността за по-ефективно използване на цифровите технологии за борба с измамите в областта на ДДС, както и за насърчаване на доброволната подкрепа за по-голяма прозрачност на европейското законодателство в областта на ДДС.

2.   Предложението на Европейската комисия

2.1.

През април 2016 г. Европейската комисия публикува План за действие (1) за модернизация на европейската система за ДДС. Предлаганият от нея механизъм включва три предложения за директиви (2) и едно предложение за регламент (3), като част от продължаващите усилия за изпълнение на плана.

2.2.

В трите предложения за директиви се предлага изменение на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност. Предложените промени се отнасят до специалния режим за малките предприятия, минималните ставки на ДДС и спазването на минималната стандартна ставка.

2.3.

Европейските правила в областта на ДДС датират от преди повече от двадесет години и се основават на принципа на произхода. Комисията желае да ги модернизира и да създаде окончателна система на ДДС за трансграничния обмен на стоки между предприятията, която следва да се основава на данъчно облагане в държавата членка по местоназначение.

2.4.

Целта на предложението на Комисията е да се въведе равнопоставено третиране в държавите членки, като се предвиди възможност за единна намалена ставка на ДДС без задължителен минимален праг и на две други ставки, достигащи най-малко 5 %. Комисията предлага също така стандартната ставка да се запази на минимално равнище от 15 %.

2.5.

Комисията счита, че режимът на намалени ставки не би трябвало да се прилага по отношение на стоките и услугите, които представляват междинен ресурс в търговията, осъществявана в рамките на Съюза. Освен това тя предлага разпоредбите, включени в разглеждания пакет от мерки, да бъдат в полза на крайния потребител.

2.6.

В предложението за регламент се препоръчва да се измени Регламент (ЕС) № 904/2010, който съдържа мерки за засилване на административното сътрудничество в областта на данъка върху добавената стойност. Основните препоръчани промени включват обмен на информация без предварително искане, съвместни одити, реда и условията на процедурите за възстановяване на ДДС на данъчнозадължени лица, които не са установени в държавата членка по възстановяване, укрепване на Eurofisc чрез съвместен капацитет за анализ на риска и възможността да координира запитванията и да си сътрудничи с Европейската служба за борба с измамите (OLAF) и Европол за разкриване на сериозни случаи на измами с ДДС, както и с Европейската прокуратура, актуализиране на условията за обмен на информация между компетентните органи и споделяне на информация относно данъчните режими 42 и 63 и относно регистрацията на превозни средства (4).

3.   Общи и конкретни бележки

3.1.

Предвид прекомерната фрагментация на режима на ДДС на равнището на държавите членки и неговата неефективност по отношение на измамите, но също и на пречките пред малките предприятия, които спъват тяхната дейност в областта на търговията и инвестициите, ЕИСК приветства предложението на Комисията и препоръчва на държавите членки да го приемат и приложат в кратки срокове.

3.2.

Комисията счита, че режимът на намалени ставки не следва да се прилага по отношение на стоки и услуги, които представляват междинен ресурс. Този подход обаче води до проблеми в тълкуването, например при управлението на комплексни услуги, особено на онези, които са предоставяни от мрежи и клъстери от предприятия и консорциуми. Поради това той може да породи нееднозначни тълкувания в случаите, когато услуга, предоставена от едно от предприятията в групата, се заплаща на дружеството майка, което впоследствие я префактурира на същото предприятие, което я е предоставило. Ако в този случай не се приложи преференциалната ставка, това ще доведе до увеличаване на цените, което в крайна сметка ще се отрази на крайния потребител, макар и по косвен начин.

3.3.

Комисията предлага в бъдеще системата на ДДС да се основава на принципа на държавата на местоназначение. ЕИСК счита, че това следва да бъде важна стъпка по пътя към окончателната европейска система на ДДС и насърчава Комисията и държавите членки да ускорят процеса и да внесат яснота при определянето на различните стоки и услуги.

3.4.

Комисията предлага да се запази минималното равнище на стандартната ставка на ДДС от 15 %. ЕИСК би желал да отбележи, че в повечето държави — членки на ЕС, ДДС е един от основните източници на приходи в държавния бюджет, и поради това подкрепя предложението на Комисията.

3.5.

Повечето държави членки прилагат намалена ставка на ДДС за хранителни продукти, лекарства или книги, както и за предоставяне на основни услуги, като например здравни грижи и социално подпомагане. ЕИСК е съгласен с предложението на Комисията да се разреши на държавите членки да използват две намалени ставки, достигащи най-малко 5 %, както и една друга ставка под 5 %, и счита, че те следва да се прилагат към определени класове стоки и услуги, както това се прави в някои държави членки. Използването на тези намалени ставки задълбочава необходимостта от информиране на МСП, които са активни и извън националния си пазар. Би трябвало да се помисли за провеждането на задълбочен анализ на възможността за въвеждане на по-високи ставки на ДДС за луксозните стоки.

3.6.

Комисията изтъква, че в контекста на новия режим, основан на принципа на държавата на местоназначение, биха могли да възникнат нарушения на конкуренцията за определени услуги или стоки. За справяне с този проблем, Комисията предлага на базата на статистическа класификация да се изготви отрицателен списък на стоките и услугите, за които се прилага стандартната ставка на ДДС. Като подкрепя предложението на Комисията и подчертава задължението на държавите членки да се съобразяват с подобен списък, ЕИСК би желал да подчертае, че е важно, след като се вземе решение за един такъв списък, той да не води до неоснователно ограничаване на свободата на действие, с която разполагат държавите членки при определяне на намалени данъчни ставки за някои стоки от общ интерес. Освен това държавите членки би трябвало и занапред да имат възможност да прилагат намалени ставки за стоките, за които се прилагат такива ставки в съответствие със съществуващите дерогации, посочени в действащата Директива 2006/112/ЕО. Поради това предложеният от Европейската комисия отрицателен списък (приложение IIIa) следва да бъде съобразен с установените правила в държавите членки. При всички случаи следва да се посочи ясно, че тази намалена ставка на ДДС може да се запази за предоставянето на трудоемки услуги, особено от страна на МСП.

3.7.

Като се има предвид, че предлаганата от Комисията нова система на ДДС, приложима по отношение на малките предприятия, им помага, като им дава възможност да използват перспективите, които разкрива единният пазар, ЕИСК е на мнение, че таваните, предложени в член 284, параграф 1 и член 284, параграф 2, буква а), би трябвало да са съобразени по-добре с размера на оборота, определен в член 280а, параграф 1. С други думи, в предложението на Комисията максималният годишен оборот, при който микропредприятията могат да се ползват от данъчните облекчения, предвидени в предложението за директива, е определен на 85 000 евро. Таванът за обема на трансграничните продажби е 100 000 евро, така че предложеният режим се прилага по-скоро по отношение на микропредприятията. ЕИСК е на мнение, че таваните следва да бъдат установени по такъв начин, че и МСП да бъдат обхванати от този нов режим. Желателно е също така мерките, предназначени за МСП, да могат да се прилагат и по отношение на социалните предприятия, особено когато те предоставят услуги в социалната сфера и образованието. Освен това ЕИСК счита, че трябва да се предвидят допълнителни мерки, за да могат и МСП да се ползват от намаляване на административните разходи, които в предложения от Комисията режим се прилагат само по отношение на микропредприятията.

3.8.

ЕИСК счита, че за улесняване на достъпа на МСП до вътрешния пазар на ЕС, държавите членки би трябвало да изготвят списък на стоки и услуги, за които се прилагат намалени ставки на ДДС. Той следва да бъде предоставен на разположение на икономическите субекти в цяла Европа.

3.9.

ЕИСК изразява съгласие с предложените от Комисията опростявания на задълженията, които следва да изпълняват предприятията по отношение на регистрация и деклариране, и счита, че те ще им помогнат да се развиват по-бързо и ще улеснят достъпа им до единния пазар.

3.10.

Следователно, макар и да изразява съгласие с целта на Комисията разпоредбите, съдържащи се в разглеждания пакет от мерки, да бъдат в полза на крайния потребител, ЕИСК счита, че намалените ставки и освобождаванията съгласно член 98, параграфи 1 и 2 от предложението за Директива 2018/0005 (CNS), следва да се прилагат преди всичко с оглед на последователното постигане на цел от общ интерес. В някои случаи подобни цели се преследват от организации посредници (като например службите за социално подпомагане и образователните служби), които не са крайни потребители. Освен това, с оглед на улесняването на достъпа до правна защита за всички, е важно да се предвиди по-ниска ставка на ДДС за адвокатските услуги, предоставяни на хора в неравностойно положение.

3.11.

ЕИСК признава, че включените във втория пакет разпоредби не обхващат областта на ДДС в изчерпателна степен. И все пак Комитетът би искал да привлече вниманието на държавите членки върху важни аспекти на режима за ДДС, който се прилага за организациите и сдруженията, оказващи помощ на хора в неравностойно положение. В повечето случаи те не могат да възстановят големи суми поради ДДС, което значително намалява капацитета им да предоставят помощ на хора от групите в неравностойно положение.

3.12.

Комисията предлага 2022 г. като краен срок за транспониране на директивата. ЕИСК препоръчва на Комисията и на държавите членки да предвидят по-кратък срок за прилагане, предвид факта, че с новия режим дейностите на предприятията ще бъдат улеснени и те ще имат по-големи перспективи на единния пазар. ЕИСК предлага Комисията да стартира, в сътрудничество с държавите членки, голяма медийна информационна кампания за популяризиране на новата система на ДДС и нейните изисквания.

3.13.

Като взе предвид, че през 2015 г. общият размер на загубите, понесени от държавите членки в областта на събиране на ДДС, възлизаше на 152 милиарда евро, ЕИСК приема мерките, препоръчани от Комисията в предложението ѝ за регламент относно административното сътрудничество. Тъй като наред с Eurofisc, OLAF и Европейската прокуратура ще бъдат привлечени към разследванията на измамите с ДДС при трансгранични операции, капацитетът за откриване на измамите в държавите членки ще се подобри.

3.14.

ЕИСК препоръчва на държавите членки да осигурят необходимите човешки, финансови и логистични ресурси на органите, отговарящи за борбата с престъпления в областта на ДДС, за да се гарантира, че разпоредбите на регламента се изпълняват надлежно, както е предложено от Комисията. Също така той смята за полезно държавите членки да проучат възможността за по-ефективно използване на цифровите технологии за борба с измамите в областта на ДДС и за подобряване на доброволното спазване на действащите разпоредби.

3.15.

ЕИСК припомня, че предложи създаването на форум (5), който да гарантира обмен на най-добри практики в събирането на приходите и да открива възможностите за развиване на административния капацитет на държавите членки за целите на борбата с измамите с ДДС в областта на трансграничните трансакции, като в същото време се подобрява функционирането на вътрешния пазар. Комисията би трябвало да създаде този форум.

3.16.

ЕИСК отбелязва, че амбициозните цели, определени от Комисията в този пакет от регулаторни мерки, могат да бъдат постигнати само ако държавите членки положат необходимите усилия за приемането на окончателната система на ДДС в разумен срок.

Брюксел, 23 май 2018 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Luca JAHIER


(1)  COM(2016) 148 final — План за действие във връзка с ДДС — Към единно пространство на ЕС по отношение на ДДС — Време за избор.

(2)  COM(2017) 783 final — Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност по отношение на задължението за спазване на минимален размер на данъчната ставка.

(3)  COM (2017) 706 final — Изменено предложение за регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 904/2010 по отношение на мерките за засилване на административното сътрудничество в областта на данъка върху добавената стойност.

(4)  За по-подробна информация вж. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX%3A52014DC0069 и http://europa.eu/rapid/press-release_ECA-11-47_bg.htm.

(5)  Вж. становището на ЕИСК ECO/442 относно „Пакет във връзка с реформата на ДДС (I)“ (все още непубликувано в Официален вестник).


Top