EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Европейски фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (2021—2027 г.)

Европейски фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (2021—2027 г.)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EС) 2021/691 относно Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (ЕФПГ)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Мисия и цели

  • ЕФПГ е фонд за солидарност, финансиращ активни мерки на трудовия пазар (като обучение, търсене на работа и създаване на предприятия) при неочаквани и значителни съкращения на работни места поради големи преструктурирания.
  • Това е фонд за реагиране на извънредни ситуации, който е извън бюджетните тавани на МФР.

Критерии за намеса

  • Подкрепата от ЕФПГ се отпуска при съкращаване на повече от 200 работници (този критерий е намален, тъй като приложимият по-рано критерий за периода 2014—2020 г. беше 500 работници) — на заплата или като самостоятелно заети лица — за период от 4 месеца (за съкращения в същото предприятие или за съкращения в един и същ регион) или за период от 6 месеца в предприятие или група от предприятия (особено малки и средни предприятия) в един и същ сектор и географски район. За съкращения в дадено предприятие този праг може да включва доставчиците и производителите надолу по веригата.
  • При малки пазари на труда могат да се приемат заявления, които не отговарят на този праг, ако съкращенията имат сериозно въздействие върху заетостта и местната, регионалната или националната икономика. По изключение това може да се прилага и за по-големи пазари на труда, но финансовата помощ за всички такива случаи в рамките на дадена година не трябва да надвишава 15 % от годишния таван на ЕФПГ.
  • ЕФПГ не се прилага за работници, освободени поради бюджетни съкращения от държава — членка на ЕС (съкращения в публичния сектор).

Допустими мерки

От ЕФПГ може да се осигури финансова вноска за активни политики по заетостта, които съставляват част от съгласуван пакет от персонализирани услуги, целящи повторното интегриране на съкратени работници в заетост или самостоятелна заетост. Те може да включват следното:

  • обучение и преквалификация, включително в областта на информационните и комуникационните технологии и други цифрови умения;
  • сертифициране на придобитите знания и умения;
  • помощ при търсене на работа;
  • целеви групови дейности;
  • професионално ориентиране и консултантски услуги;
  • наставничество;
  • помощ за пренасочване;
  • насърчаване на предприемачеството;
  • помощ за самостоятелна заетост, създаване на предприятия, изкупуване на дружество от служителите и дейности по сътрудничество;
  • мерки с ограничен срок (не повече от 35 % от общия пакет), като например помощи за мобилност, помощи за отглеждане на дете, помощи за покриване на разходи за обучение и на дневни разходи, както и помощи за лица, които полагат грижи, наред със стимули за наемане на работа — при условие че бенефициерите участват активно в търсенето на работа или в обучението.

Разпространяването на умения, които се изискват в цифровата индустриална епоха и в икономика с ефективно използване на ресурсите, се счита за хоризонтален елемент при разработването на съгласуваните пакети.

По ЕФПГ не се подкрепят мерки, които са отговорност на предприятията съгласно националното законодателство или колективните споразумения. Държавите членки могат да кандидатстват за помощ за дейностите по подготовка, управление, информация и публичност, както и контрол и докладване. Одобрените заявления за подпомагане от ЕФПГ са валидни за срок от 24 месеца.

Инвестициите в самостоятелна заетост, създаване на предприятия или изкупуване на дружества от служителите не трябва да надвишават 22 000 EUR на бенефициер. Финансовият принос от ЕФПГ е ограничен до това, което е необходимо за оказване на временна, еднократна подкрепа на бенефициерите от целевата група.

Заявления

  • Държавите членки трябва да подадат заявления по ЕФПГ в срок от 12 седмици от референтния период, през който e извършено съкращаването на работни места, като Европейската комисия извършва анализ на заявленията и предлага на бюджетния орган (Европейския парламент и Съвета) мобилизиране на ЕФПГ. Това е необходимо, тъй като ЕФПГ е извън бюджетните тавани на МФГ и ги надвишава.
  • Решението за мобилизиране на финансиране по ЕФПГ се взема от бюджетния орган в срок от 6 седмици от получаване на предложението на Комисията.

Процент на съфинансиране

Приложимият за ЕФПГ процент на съфинансиране е съгласуван с най-високия процент на съфинансиране по Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) в съответната държава членка, но не е по-нисък от 60 %.

Отмяна

Регламентът отменя Регламент (ЕС) № 1309/2013, считано от 1 януари 2021 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 1 януари 2021 г., с изключение на член 15 (Бюджетна процедура и изпълнение), който се прилага от 3 май 2021 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 2021/691 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 година относно Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници (ЕФПГ) и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1309/2013 (OВ L 153, 3.5.2021 г., стр. 48—70)

СВЪРЗАН ДОКУМЕНТ

План за действие на Европейския стълб на социалните права, Европейска комисия, 4 март 2021 г.

последно актуализация 18.06.2021

Top