EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Статистика, свързана с професионалното обучение

Статистика, свързана с професионалното обучение

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 1552/2005 — статистиката, свързана с професионалното обучение в предприятията

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТОЗИ РЕГЛАМЕНТ?

Той определя правилата и методите за събиране на европейска статистика относно професионалното обучение в предприятията*.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Данни, които трябва да бъдат събирани в предприятията

Държавите от ЕС трябва да събират данни за следните неща:

  • политика на обучението и стратегии на обучението на предприятията при развиване на уменията на тяхната работна сила;
  • управление, организация и форми на продължаващото професионално обучение в предприятията;
  • ролята на социалните партньори при осигуряването на всички аспекти на продължаващото професионално обучение на работното място;
  • достъп до продължаващо професионално обучение, неговия обем и съдържание, особено в контекста на икономическата дейност и размера на предприятието;
  • конкретни мерки на предприятията за продължаващото обучение, за подобряване на уменията на работната им сила в областта на информационните и комуникационните технологии;
  • възможности за наетите лица в малки и средни предприятия (МСП) за достъп до продължаващо професионално обучение и за придобиване на нови умения, и особените нужди на МСП при предоставянето на обучението;
  • ефектите на обществените мерки върху професионалното обучение в предприятията;
  • равни възможности за достъп до продължаващо професионално обучение в предприятията за всички служители по отношение на пол (и по-специално по отношение на конкретни възрастови групи);
  • специални мерки за хора в неравностойно положение на трудовия пазар, например, възрастни хора и хора от малцинствата;
  • мерки, насочени към различни видове трудови договори;
  • разходи за продължаващо професионално обучение: нива на финансиране и ресурси за финансиране, стимули за продължаващо професионално обучение; и
  • процедури за оценка и мониторинг на предприятия по отношение на продължаващото професионално обучение.

По отношение на първоначалното професионално обучение на работното място, държавите от ЕС трябва да събират данни за:

  • участниците в обучението от този вид; и
  • общите разходи за обучение от този тип.

Обхват

Статистиката обхваща обучението в предприятията, включени в икономически дейности, попадащи в раздели B до N и R до S от класификацията NACE* на ЕС.

Статистически единици

Като основно правило, данните се събират само по отношение на предприятия, в които работят 10 или повече души.

Източници на данни

Държавите от ЕС следва да събират данните като използват или изследване в предприятията или комбинация от изследване в предприятията и други източници, за да намалят бремето върху отговарящите и за административното опростяване.

Държавите от ЕС определят процедурите за предприятията да отговорят на изследването в указаните крайни срокове. Други източници на данни могат да бъдат използвани, когато това е необходимо, по отношение на своевременността и уместността.

Характеристики на изследването и подход

Държавите от ЕС трябва да гарантират, че данните, които те предават отразяват точно структурата на населението в статистическите единици. Изследването трябва да се проведе по начин, който позволява детайлизиране на резултатите на равнище на ЕС поне по следните категории:

  • икономически дейности
  • размер на предприятието.

Европейската комисия (Евростат) решава относно изискванията за извадката, размерът на извадката да отговаря на тези изисквания и подробни спецификации на NACE и на категориите за размер, на които резултатите могат да бъдат детайлизирани. Комисията също решава относно специфичните данни, които да бъдат събрани по отношение на обучението* и необучаващи предприятия* и към различни форми на професионално обучение.

Контрол на качеството

Държавите от ЕС отговарят за гарантиране качеството на данните, които те предават на Евростат. След всеки референтен период от 1 календарна година, те трябва в рамките на 21 месеца да подадат доклад за качеството до Евростат, съдържащ цялата информация и исканите данни. Докладът следва също да споменава, дали е имало нарушения на методологичните изисквания. Въз основа на тези доклади Евростат оценява качеството на предадените данни, за да гарантира тяхната сравнимост.

Периодичност

Държавите от ЕС трябва да събират данни на всеки 5 години.

Предаване на данни

Държавите от ЕС изпращат индивидуални данни относно предприятията до Евростат в съответствие със законодателството на ЕС относно предаването на данни, предмет на статистическа поверителност, както е посочено в Регламент (ЕО) № 223/2009. Те трябва да гарантират, че изпратените данни не позволяват прякото идентифициране на статистическите единици. Предаването е в електронна форма и в съответствие със спецификациите, одобрени от Комитета на Европейската статистическа система, комитет, който подпомага и съветва представителите от държавите от ЕС в Евростат и се председателства от Комисията.

Държавите от ЕС трябва да предават пълни и точни данни не по-късно от 18 месеца след края на всяка референтна година.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 20 октомври 2005 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Предприятие: статистическа единица, използвана от Евростат за наблюдение и анализ на производствената система в ЕС.
Класификация NACE: абревиатура на класификацията за икономически дейности на ЕС, от френски език Nomenclature statistique des activités économiques.
Обучаващи предприятия: предприятия, обхванати в извадката, която предоставя обучителни услуги.
Необучаващи предприятия: предприятия, включени в извадката, но чийто бизнес не е да предоставят обучителни услуги.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 1552/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 7 септември 2005 година относно статистиката, свързана с професионалното обучение в предприятията (ОВ L 255, 30.9.2005 г., стр. 1—5)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 1552/2005 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2009 година относно европейската статистика и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1101/2008 за предоставянето на поверителна статистическа информация на Статистическата служба на Европейските общности, на Регламент (ЕО) № 322/97 на Съвета относно статистиката на Общността и на Решение 89/382/ЕИО, Евратом на Съвета за създаване на Статистически програмен комитет на Европейските общности (ОВ L 87, 31.3.2009 г., стр. 164–173)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 13.11.2017

Top