EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0427

2009/427/ES: Sklep Komisije z dne 3. junija 2009 o ustanovitvi skupine strokovnjakov za strokovno svetovanje v zvezi z ekološko pridelavo

UL L 139, 5.6.2009, p. 29–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 14/09/2021; razveljavil 32021D0826(01)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/427/oj

5.6.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

L 139/29


SKLEP KOMISIJE

z dne 3. junija 2009

o ustanovitvi skupine strokovnjakov za strokovno svetovanje v zvezi z ekološko pridelavo

(2009/427/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Uredba Sveta (ES) št. 834/2007 z dne 28. junija 2007 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 2092/91 (1), določa cilje in načela, ki veljajo za ekološko pridelavo, ter osnovne zahteve v zvezi s pridelavo, označevanjem in nadzorom ekoloških proizvodov pri pridelavi rastlin, živinoreji in ribogojstvu.

(2)

S sporočilom Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu o Evropskem akcijskem načrtu za ekološko prehrano in kmetijstvo, sprejetim junija 2004 (2), Komisija namerava oceniti stanje in določiti osnove za razvoj politike, kar bi ustvarilo celovito strateško vizijo za prispevek ekološkega kmetovanja k skupni kmetijski politiki. Evropski akcijski načrt za ekološko prehrano in kmetijstvo v ukrepu 11 konkretno priporoča ustanovitev neodvisne skupine strokovnjakov za strokovno svetovanje.

(3)

Komisija bo morda potrebovala strokovno svetovanje, ko se bo odločala o izdaji dovoljenj za uporabo proizvodov, snovi in tehnik v ekološkem kmetovanju in predelavi ter razvijala ali izboljševala pravila ekološke pridelave, bolj na splošno pa tudi v zvezi s katero koli drugo zadevo v zvezi z ekološko pridelavo. To so zapletene in časovno zahtevne dejavnosti, ki zahtevajo visoko stopnjo specializacije.

(4)

Zato je treba ustanoviti skupino strokovnjakov na področju ekološke pridelave ter opredeliti njene naloge in sestavo.

(5)

Skupina bi morala pomagati pri zagotavljanju enostavnega dostopa do visokostrokovnega znanja na številnih področjih, povezanih z ekološko pridelavo.

(6)

Skupina bi morala biti sestavljena iz znanstvenikov in ostalih strokovnjakov za ekološko pridelavo ter bi morala Komisiji nuditi neodvisne, visokokakovostne in pregledne strokovne nasvete.

(7)

Za člane skupine bi bilo treba določiti pravila o razkrivanju podatkov, brez poseganja v Pravilnik Komisije o varnosti iz Priloge k Sklepu Komisije 2001/844/ES, ESPJ, Euratom (3).

(8)

Osebne podatke, povezane s člani skupine, je treba obdelovati v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (4)

SKLENILA:

Člen 1

Skupina strokovnjakov za strokovno svetovanje v zvezi z ekološko pridelavo

Ustanovi se skupina strokovnjakov za strokovno svetovanje v zvezi z ekološko pridelavo, v nadaljnjem besedilu „skupina“.

Člen 2

Naloga

Naloga skupine je, da pomaga Komisiji pri:

(a)

ocenjevanju proizvodov, snovi in tehnik, ki se lahko uporabljajo pri ekološki pridelavi, ob upoštevanju ciljev in načel iz Uredbe (ES) št. 834/2007,

(b)

izboljševanju obstoječih pravil in razvijanju novih pravil pridelave,

(c)

zagotavljanju izmenjave izkušenj in dobrih praks na področju ekološke pridelave.

Člen 3

Posvetovanje

1.   Komisija se lahko posvetuje s skupino glede vseh zadev na področju ekološke pridelave.

2.   Predsednik skupine lahko Komisijo obvesti, da je zaželeno, da se o določenem vprašanju posvetuje s skupino.

Člen 4

Člani – imenovanje

1.   Skupino sestavlja 13 članov.

2.   Komisija imenuje člane skupine izmed strokovnjakov z znanjem na področjih iz členov 2 in 3(1), ki so se odzvali na javni razpis. Komisija lahko sestavi tudi rezervni seznam kandidatov, ki jih ni bilo mogoče imenovati za stalne člane, čeprav je bilo v izbirnem postopku ocenjeno, da so primerni za sodelovanje v skupini.

3.   S tega rezervnega seznama se lahko imenujejo zamenjave za člane skupine ali člani podskupin.

4.   Člani skupine in podskupin se imenujejo kot posamezniki in svetujejo Komisiji neodvisno od vseh zunanjih vplivov.

5.   Člani skupine se imenujejo za mandat treh let z možnostjo podaljšanja, funkcijo pa lahko opravljajo največ tri zaporedne mandate. Svoje naloge opravljajo, dokler niso zamenjani v skladu z odstavkom 6 ali se jim ne izteče mandat.

6.   Člane, ki ne zmorejo več učinkovito prispevati k razpravam skupine, dajo odpoved ali ne izpolnjujejo pogojev iz odstavka 4 tega člena ali člena 287 Pogodbe, je mogoče zamenjati za preostanek njihovega mandata.

7.   Člani, imenovani kot posamezniki, se vsako leto pisno zavežejo, da bodo delovali v javnem interesu, ter podpišejo izjavo o neobstoju oziroma obstoju kakršnega koli interesa, ki bi lahko negativno vplival na njihovo nepristranskost. Prav tako na vsakem sestanku navedejo vse posebne interese, ki bi lahko vplivali na njihovo neodvisnost v zvezi s točkami dnevnega reda.

8.   Imena članov, ki se imenujejo v skupino in podskupine kot posamezniki, in imena kandidatov z rezervnega seznama se objavijo na internetni strani Generalnega direktorata za kmetijstvo in razvoj podeželja in v registru skupin strokovnjakov. Ta imena se zbirajo, obdelujejo in objavljajo v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001.

Člen 5

Delovanje

1.   Skupina izmed svojih članov z navadno večino izvoli predsednika in dva podpredsednika.

2.   V dogovoru z Generalnim direktoratom za kmetijstvo in razvoj podeželja se lahko ustanovijo podskupine za proučitev posebnih vprašanj v okviru obsega pooblastil, ki jih določi skupina. Take skupine se razpustijo takoj po tem, ko opravijo svojo nalogo. Vsaka podskupina je sestavljena iz največ sedmih članov, ki so člani skupine ali navedeni na rezervnem seznamu iz člena 4(3).

3.   Predstavnik Komisije lahko prosi strokovnjake ali opazovalce s posebnim strokovnim znanjem o zadevi na dnevnem redu, da sodelujejo v posvetovanjih skupine ali podskupine, če je to koristno ali potrebno.

4.   Člani ne smejo razkrivati informacij, ki jih dobijo pri sodelovanju v razpravah skupine ali podskupine, če se te informacije po mnenju Komisije nanašajo na zaupne zadeve.

5.   Skupina in njene podskupine se običajno sestajajo v prostorih Komisije v skladu s postopki in časovnim razporedom, ki jih določi Komisija. Komisija zagotovi tajniške storitve. Sestankov skupine in njenih podskupin se lahko udeležujejo tudi drugi uradniki Komisije, ki jih zanimajo razprave.

6.   Skupina sprejme svoj poslovnik na podlagi standardnega poslovnika, ki ga je sprejela Komisija (5).

7.   Komisija lahko na internetu v izvirnem jeziku zadevnega dokumenta objavi dnevni red, zapisnike, vsak povzetek, sklep, delni sklep ali delovni dokument skupine.

Člen 6

Stroški zasedanj

Komisija članom in strokovnjakom povrne potne stroške in, kadar je to ustrezno, dnevnice v zvezi z dejavnostmi skupine v skladu s pravili Komisije o nadomestilih za zunanje strokovnjake.

Za opravljene storitve iz tega sklepa se nagrade ne izplačujejo.

Stroški zasedanj se povrnejo v mejah letnega proračuna, ki ga pristojne službe Komisije dodelijo skupini.

Člen 7

Začetek veljavnosti

Sklep začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 3. junija 2009

Za Komisijo

Mariann FISCHER BOEL

Članica Komisije


(1)  UL L 189, 20.7.2007, str. 1.

(2)  SEC(2004) 739.

(3)  UL L 317, 3.12.2001, str. 1.

(4)  UL L 8, 12.1.2001, str. 1.

(5)  SEC(2005) 1004.


Top