EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nacionalne strategije vključevanja Romov: skupni evropski okvir

Nacionalne strategije vključevanja Romov: skupni evropski okvir

 

POVZETEK:

Sporočilo (COM(2011) 173 final) o okviru EU za nacionalne strategije vključevanja Romov do leta 2020

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

To sporočilo poziva države EU, naj sprejmejo nacionalne strategije za izboljšanje ekonomskega in socialnega položaja Romov do leta 2020.

KLJUČNE TOČKE

Evropska komisija predstavlja skupne cilje v zvezi z vključevanjem romske skupnosti, ki dopolnjujejo cilje strategije Evropa 2020.

Da bi se zmanjšala obstoječa neskladja s preostalim prebivalstvom, so morale države EU do konca leta 2011 predlagati strategije za vključevanje ali svežnje ukrepov politike, katerih cilj je omogočiti Romom večji dostop do:

  • izobraževanja, da bi vsak otrok pridobil vsaj osnovnošolsko izobrazbo,
  • zaposlovanja,
  • zdravstvenega varstva,
  • stanovanj,
  • osnovnih storitev (zlasti vodovodnega, plinskega in električnega omrežja).

Ocena strategij

Komisija je morala leta 2012 oceniti te strategije in spremljati njihovo izvajanja s pomočjo mehanizma za spremljanje, ki je vključeval različne skupine. V zvezi s tem je morala Svetu in Evropskemu parlamentu predstaviti letna poročila o spremljanju.

Komisija si je prizadevala tudi za spodbujanje reform in okrepitev Evropske platforme za vključevanje Romov.

Izvajanje nacionalnih strategij

Določiti je bilo treba nacionalne cilje za vključevanje Romov ob upoštevanju potreb, ovir in različnih razmer v vsaki državi EU.

Pripraviti je bilo treba strategije vključevanja, ki bi vključevale zadevne strani, zlasti lokalne in regionalne organe, civilno družbo in predstavnike Romov.

V vsaki državi EU je bilo treba vzpostaviti enotno kontaktno točko, ki bi spremljala dejavnosti.

Financiranje

Jasno je bilo treba opredeliti vire financiranja nacionalnih strategij. Ta sredstva lahko prihajajo iz nacionalnih proračunov, strukturnih skladov ali drugih virov financiranja EU (kot je mikrofinančni instrument Progress ali evropska pobuda za socialne inovacije) ali mednarodnih nepovratnih sredstev.

Širitev EU

Evropski cilji glede vključevanja Romov veljajo za države, ki so vključene v širitveno politiko EU. Komisija podpira prizadevanja teh držav, med drugim tudi s povečanjem razpoložljivih finančnih sredstev.

Poleg tega spremlja napredek vsake države in predstavlja letna poročila o širitvi.

Priporočilo Sveta

Svet je leta 2013 sprejel priporočilo o učinkovitih ukrepih vključevanja Romov. To je zajemalo ukrepe za povečanje vključevanja Romov na področju:

Obravnavalo pa je tudi vprašanja, kot so:

  • boj proti diskriminaciji,
  • zaščita romskih otrok in žensk,
  • prenos nacionalnih zavez v lokalne ukrepe s povečanjem vključenosti lokalnih in regionalnih organov,
  • spremljanje vpliva politik,
  • upoštevanje dela „organov za enakost“,
  • povečanje vloge nacionalnih kontaktnih točk za Rome in
  • razvoj čeznacionalnega sodelovanja.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Okvir EU za nacionalne strategije vključevanja Romov do leta 2020 (COM(2011) 173 final z dne 5. aprila 2011).

POVEZANI DOKUMENTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu – Unija enakosti: Strateški okvir EU za enakost, vključevanje in udeležbo Romov (COM(2020) 620 final, z dne 7. oktobra 2020).

Sporočilo Komisije Evropskemu Parlamentu in Svetu – Poročilo o izvajanju nacionalnih strategij vključevanja Romov – 2019 (COM(2019) 406 final z dne 5. septembra 2019).

Sporočilo Komisije Evropskemu Parlamentu in Svetu – Poročilo o oceni okvira EU za nacionalne strategije vključevanja Romov do leta 2020 (COM(2018) 785 final z dne 4. decembra 2018).

Sporočilo Komisije Evropskemu Parlamentu in Svetu – Vmesni pregled okvira EU za nacionalne strategije vključevanja Romov (COM(2017) 458 final, z dne 30. avgusta 2017).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Ocena izvajanja Okvira EU za nacionalne strategije vključevanja Romov in priporočila Sveta o učinkovitih ukrepih za vključevanje Romov v državah članicah za leto 2016 (COM(2016) 424 final z dne 27. junija 2016).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Poročilo o izvajanju Okvira EU za nacionalne strategije vključevanja Romov za leto 2015 (COM(2015) 299 final z dne 17. junija 2015).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Poročilo o izvajanju Okvira EU za nacionalne strategije vključevanja Romov (COM(2014) 209 final z dne 2. aprila 2014).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij - Napredek pri izvajanju nacionalnih strategij vključevanja Romov (COM(2013) 454 final z dne 26. junija 2013).

Priporočilo Sveta z dne 9. decembra 2013 o učinkovitih ukrepih za vključevanje Romov v državah članicah (UL C 378, 24.12.2013, str. 1–7).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – „Nacionalne strategije vključevanja Romov: prvi korak pri izvajanju okvira EU“ (COM (2012) 226 final z dne 21. maja 2012).

Zadnja posodobitev 03.06.2021

Top