EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE1213

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku tvorivosti a inovácie (2009) KOM(2008) 159 v konečnom znení – 2008/0064 (COD)

Ú. v. EÚ C 27, 3.2.2009, p. 119–122 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.2.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 27/119


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku tvorivosti a inovácie (2009)“

KOM(2008) 159 v konečnom znení – 2008/0064 (COD)

(2009/C 27/25)

Rada sa 7. apríla 2008 rozhodla podľa článku 262 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

„Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku tvorivosti a inovácie 2009“.

Grémium Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru poverilo 21. apríla 2008 vypracovaním tohto stanoviska odbornú sekciu pre zamestnanosť, sociálne veci a občianstvo.

Vzhľadom na naliehavosť danej témy bol rozhodnutím Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na 446. plenárnom zasadnutí 9. a 10. júla 2008 (schôdza z 9. júla 2008) vymenovaný za hlavného spravodajcu pán RODRÍGUEZ GARCÍA-CARO. Výbor prijal 108 hlasmi za, pričom 5 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery

1.1

EHSV plne súhlasí s opatreniami na podporu tvorivosti a inovácií medzi občanmi Európskej únie a víta iniciatívu venovať jeden Európsky rok problematike podpory a posilnenia tvorivosti prostredníctvom celoživotného vzdelávania, ako hybnej sily inovácií. EHSV už opakovane zdôraznil význam podpory inovácie pri napĺňaní cieľov Lisabonskej stratégie (1). Napriek tomu, že EHSV súhlasí s rámcom, v ktorom sa Európsky rok tvorivosti a inovácie nachádza, domnieva sa, že návrh rozhodnutia, ku ktorému vypracoval stanovisko, nie je tým najvhodnejším nástrojom na dosiahnutie stanoveného cieľa. Tento svoj názor zakladá na pripomienkach uvedených v tomto stanovisku.

1.2

Zatiaľ čo iné Európske roky sa pripravovali počas dlhšieho časového obdobia a návrhy boli predkladané až 2 roky vopred, v tomto prípade ostáva od schválenia návrhu Komisie až po otvorenie Európskeho roka len sedem mesiacov na to, aby Európsky parlament a Rada rozhodnutie schválili a aby Európska komisia a členské štáty pripravili a koordinovali naplánované podujatia. EHSV sa domnieva, že tento postup je urýchlený a mohol by ohroziť oslavy Európskeho roka tvorivosti a inovácie, ktorý by si vzhľadom na svoj význam zaslúžil dôkladnejšiu prípravu.

1.3

Návrh rozhodnutia je v dvoch aspektoch, ktoré sú podľa názoru EHSV veľmi dôležité, do veľkej miery nekonkrétny a preto by bolo potrebné text objasniť a konkretizovať. Týmito dvomi aspektmi sú: financovanie Európskeho roka a zmienka o podpore alebo účasti iných programov či politík Európskej únie, ktoré nesúvisia s celoživotným vzdelávaním.

1.3.1

I keď EHSV súhlasí s návrhom Európskej komisie v tom zmysle, že na realizáciu Európskeho roka nie je potrebné vytvárať špecifické rozpočtové položky a súhlasí tiež s tým, aby boli využité rozpočtové prostriedky Programu celoživotného vzdelávania, zahŕňajúceho špecifické ciele týkajúce sa podpory inovácií, upozorňuje však na to, že text návrhu rozhodnutia neuvádza žiadnu konkrétnu čiastku určenú na toto podujatie. Udáva len to, že rozpočtovým zdrojom je už spomínaný Program celoživotného vzdelávania a to, že na financovaní sa budú spolupodieľať aj iné programy, ktoré však nie sú menované ani konkretizované. Vzhľadom na skutočnosti uvedené v návrhu rozhodnutia považuje výbor za potrebné, aby boli uvedené odhadované náklady na túto iniciatívu. EHSV považuje preto za vhodné, aby návrh uvádzal odhadovaný rozpočet.

1.3.2

Čo sa týka finančnej pomoci, ktorú by mohli poskytnúť iné programy a politiky, tu je miera nejasnosti ešte väčšia. Z predmetného textu by sa teda dalo vyvodiť, že keďže podpora inovácií je zaradená medzi špecifické ciele iných programov, ako napr. Programu pre podnikanie a inováciu a Programu podpory informačných a komunikačných technológií, ktoré sú obidva začlenené do Rámcového programu pre konkurencieschopnosť a inováciu, budú to práve tieto druhy programov, ktoré budú spolufinancovať podujatia počas Európskeho roka. Na základe týchto okolností EHSV považuje za vhodné, aby sa v texte návrhu konkrétne uviedlo ktoré programy sa budú na spolufinancovaní Európskeho roka podieľať, v akej miere a ako budú koordinované podujatia medzi rôznymi spolufinancujúcimi programami, ktorých riadenie spadá pod odlišné generálne riaditeľstvá Európskej komisie.

1.4

Na základe týchto argumentov, ktoré patria medzi tie najdôležitejšie spomedzi uvádzaných v stanovisku, EHSV navrhuje Európskej komisii, aby tento návrh znovu prehodnotila, a aby zvážila uvedené skutočnosti. EHSV tiež navrhuje Európskemu parlamentu a Rade, aby tieto pripomienky zvážili a v ich duchu modifikovali text rozhodnutia v aspektoch, ktoré sú najmenej konkrétne.

2.   Úvod

2.1

Popri potrebe vypracovať európsky referenčný rámec definujúci nové základné zručnosti, ktoré by sa mali získavať prostredníctvom celoživotného vzdelávania a popri zdôrazneniu skutočnosti, že ľudský kapitál je pre Európu hlavným aktívom sa v záveroch z mimoriadneho zasadania Európskej rady v Lisabone v marci 2000 vyzdvihla potreba prispôsobiť vzdelávacie a školiace systémy požiadavkám spoločnosti založenej na vedomostiach a tiež potreba zlepšiť úroveň a kvalitu zamestnania.

2.2

Tieto základné zručnosti alebo hlavné kompetencie celoživotného vzdelávania boli identifikované a zaznamenané v odporúčaní Európskeho parlamentu a Rady z 18. decembra 2006 (2) a možno ich považovať za základný faktor inovácie, produktivity a konkurencieschopnosti, ktoré sú v spoločnosti založenej na vedomostiach rozhodujúce. EHSV sa k tomuto odporúčaniu v danom čase vyjadril (3).

2.3

V záveroch zasadania Európskej rady, ktorá sa konala v Bruseli 8. a 9. marca 2007 žiadala Rada členské štáty a inštitúcie Európskej únie, aby pokračovali vo vytváraní lepších rámcových podmienok pre inovácie a väčšie investície do výskumu a vývoja. V odseku, ktorý sa venuje podpore inováciám, výskumu a vzdelávaniu Rada uznáva, že členské štáty sú rozhodnuté zlepšiť rámcové podmienky pre inovácie, ako napr. konkurenčné trhy a mobilizovať dodatočné zdroje pre aktivity v oblasti výskumu, rozvoja a inovácií. Európska rada preto vyzvala Komisiu a členské štáty, aby presadzovali uplatňovanie inovatívnej politickej stratégie, keďže si uvedomuje, že vzdelávanie a školenie sú predpokladmi dobre fungujúceho „vedomostného trojuholníka“ (vzdelanie – výskum – inovácie).

2.4

Otvorenie Európskeho roka tvorivosti a inovácie je dobrým spôsobom, ako prispieť k úvahám o výzvach, pred ktorými Európa stojí, prostredníctvom zvyšovania povedomia obyvateľov o význame tvorivosti a schopnosti inovácie pre zlepšenie ich osobného rozvoja a rastu verejného blaha.

3.   Zhrnutie návrhu

3.1

Návrh rozhodnutia ustanovuje rok 2009 za Európsky rok tvorivosti a inovácie a stanovuje jeho všeobecný cieľ, a to pomoc členským štátom v ich úsilí pri podpore tvorivosti prostredníctvom celoživotného vzdelávania, ktoré je hybnou silou inovácie a kľúčovým faktorom rozvoja osobných, pracovných, podnikateľských a spoločenských schopností jednotlivcov v spoločnosti. K tomuto všeobecnému cieľu sa pridružuje 13 faktorov, ktoré by mohli prispievať k podpore tvorivosti a schopnosti inovácie.

3.2

Opatrenia navrhnuté na dosiahnutie spomínaných cieľov zahŕňajú, okrem iných možností, konferencie a iniciatívy na zvyšovanie povedomia o tvorivosti a schopnosti inovácie, kampane na šírenie tohto hlavného posolstva, identifikáciu a šírenie príkladov osvedčených postupov a štúdie na vnútroštátnej úrovni i na úrovni Spoločenstva.

3.3

Návrh ustanovuje funkciu národného koordinátora Európskeho roka ako osobu zodpovednú za organizáciu a uvádza, že podujatia budú na úrovni EÚ koordinované prostredníctvom schôdzí národných koordinátorov, organizovaných Európskou komisiou.

3.4

Na záver návrh stanovuje, že financovanie bude pochádzať z Programu celoživotného vzdelávania, čo nebude mať vplyv na eventuálnu pomoc či spolufinancovanie pochádzajúce z programov týkajúcich sa iných oblastí, ako napr. podnikania, súdržnosti, výskumu a informačnej spoločnosti.

4.   Všeobecné pripomienky k návrhu

4.1

Výbor plne podporuje aktivity na podporu tvorivosti a inovácií, ktoré sa rozvíjajú medzi občanmi Európskej únie. Vo svojom stanovisku z vlastnej iniciatívy na tému „Inovácia: Vplyv na priemyselné zmeny a úloha EIB“ (4), EHSV uviedol, že „základom inovácií bude musieť byť najmä rozsiahly systém vzdelávania a odbornej prípravy v súlade s kritériami celoživotného vzdelávania“. V súlade so svojím tvrdením bude preto EHSV plne podporovať uplatňovanie nástrojov, ktoré by mohli prispieť k podpore tvorivosti a schopnosti inovácie. Považuje však za potrebné vyjadriť nasledujúce pripomienky k predkladanému návrhu.

4.2

Výbor víta iniciatívu venovať Európsky rok podpore a propagácii tvorivosti medzi európskymi občanmi prostredníctvom celoživotného vzdelávania, ako hybnej sily inovácie. Opakovane už vyjadril svoj názor o dôležitosti podpory inovácie pri dosahovaní cieľov Lisabonskej stratégie. V tejto súvislosti sa v Správe Aho (5) hovorí, že by mala byť podporovaná kultúra inovácií, s cieľom riešiť európske otázky v sociálnej oblasti a v oblasti produktivity.

Hoci EHSV súhlasí s rámcom, v ktorom sa Európsky rok nachádza, domnieva sa však, že spomínaný návrh rozhodnutia nie je tým najlepším nástrojom na dosiahnutie stanoveného cieľa, z dôvodu obsahu tohto dokumentu i jeho formy, v rámci ktorej sa proces prípravy a schválenia vyvíja.

4.3

Plánovaný prístup k tejto iniciatíve nie je, podľa názoru výboru, pre tento druh podujatia ten najvhodnejší. V odseku 3 Dôvodovej správy návrhu rozhodnutia, týkajúcej sa konzultácií so zainteresovanými stranami sa spomína, že prebehli neformálne rozhovory s poslancami Európskeho parlamentu a s členskými štátmi. Znamená to, že sa pri príprave návrhu postupovalo systémom „zhora nadol“, teda od inštitúcií k občanom.

EHSV sa domnieva, že prístup „zhora nadol“, v rámci ktorého sa spoločnosť, organizácie a jednotlivci nezúčastňujú na plánovaní a na prípravách Európskeho roka veľmi pravdepodobne prejde medzi občanmi nepovšimnutý, na rozdiel od prístupu spočívajúceho v tom, že sa podniknú kroky na aktívne zaangažovanie tých, ktorých prínos je pre úspešný výsledok nevyhnutný.

V tejto súvislosti chce výbor spomenúť svoju pripomienku v stanovisku na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o implementácii, výsledkoch a celkovom zhodnotení Európskeho roka ľudí so zdravotným postihnutím 2003“. (6) V spomínanom stanovisku (7) výbor žiadal inštitúcie Spoločenstva, aby pri príprave tohto typu podujatí uprednostňovali prístup „zdola nahor“. EHSV preto zdôrazňuje, že takýto prístup by mal byť použitý pri príprave Európskeho roka.

4.4

Keďže Európsky rok tvorivosti a inovácie by sa mal začať 1. januára 2009 a vzhľadom na časový rámec, ktorý ostáva pred jeho schválením Európskym parlamentom a Radou v prvom čítaní sa EHSV domnieva, že časový harmonogram na prípravu a schválenie Európskeho roka je veľmi urýchlený. V minulosti výbor schvaľoval svoje stanovisko rok pred tým, než sa podujatie začalo (8), čo svedčí o plánovanom harmonograme Komisie. Nemusíme chodiť ani tak ďaleko; ako dobrý príklad takéhoto plánovaného harmonogramu je schválenie – na plenárnom zasadnutí EHSV v máji 2008 (9) – stanoviska na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu (2010)“. (10)

Možno by bolo rozumnejšie odložiť túto iniciatívu a nevymenovať rok 2009 za žiadny Európsky rok, ako sa rýchlo hnať k schváleniu rozhodnutia, ktorého očakávané ciele nebude možné naplniť z dôvodu nedostatku času potrebného na naplánovanie podujatí.

4.5

V odseku 3.2 Dôvodovej správy návrhu sa uvádza, že sa očakáva, že Európsky rok bude mať aspoň tak významný dosah ako dosah iných predchádzajúcich iniciatív, ako napr. Európskeho roka celoživotného vzdelávania a odbornej prípravy alebo Európskeho roka výchovy prostredníctvom športu. Návrh však neobsahuje žiadny bod alebo odkaz na neskoršie zhodnotenie výsledkov realizovaných podujatí. Preto možno predpokladať, že dôsledky budú analyzované buď empiricky alebo prostredníctvom nepriamych indikátorov Programu celoživotného vzdelávania alebo iných programov, ktoré môžu byť zainteresované do tejto iniciatívy.

4.6

Výbor súhlasí s názorom Komisie, že flexibilita pri stanovovaní priorít na ročnom alebo viacročnom základe a to v rámci Programu celoživotného vzdelávania ako aj v rámci iných existujúcich programov poskytuje dostatočný finančný rámec na to, aby nebolo potrebné vyčleňovať na podujatie Európsky rok rozdielne zdroje. Podpora inovácií je skutočne jedným zo špecifických cieľov Programu celoživotného vzdelávania a tiež iných programov, ako napr. Programu pre podnikanie a inovácie a Programu na podporu informačných a komunikačných technológií, ktoré sú obidva začlenené do Rámcového programu pre konkurencieschopnosť a inováciu. Napriek tomu, že návrh výslovne neuvádza vyššie spomínaný rámcový program sa EHSV domnieva, že táto iniciatíva môže byť organizovaná na základe existujúcich programov a rozpočtov, ako sa uvádza v odseku 5 Dôvodovej správy.

5.   Konkrétne pripomienky k textu návrhu

5.1

Odsek 2 návrhu stanovuje špecifický cieľ vyzdvihnúť niekoľko faktorov, ktoré by mohli prispieť k podpore tvorivosti a schopnosti inovácie. Tieto faktory sú rozdelené do trinástich širších kategórií, z ktorých každá pokrýva zároveň rôzne aspekty.

EHSV sa domnieva, že tieto ciele a/alebo faktory by mali byť viac konkretizované, aby sa aktivity, ktoré treba rozvíjať, sústreďovali na niekoľko hlavných aspektov: tvorivosť a inovácie ako hlavné osi celej iniciatívy, občanov a predovšetkým mládež ako cieľové skupiny realizovaných aktivít a vzdelávacie inštitúcie a spoločensko-ekonomickú a podnikateľskú sieť ako cestu pre túto iniciatívu.

5.2

Európsky rok tvorivosti a inovácie by mal na dosahovanie vytýčených cieľov používať novátorské opatrenia. Opatrenia spomínané v odseku 3, i keď sú ako celok vhodné, sú zvyčajne používané na akýkoľvek druh kampane na zvyšovanie povedomia, na propagáciu a šírenie. EHSV sa domnieva, že by bolo mimoriadne poučné, hlavne pre mladých ľudí, keby navrhované aktivity obsahovali niektoré z novátorských opatrení uvedených v tomto odseku, s cieľom napĺňať ciele uvedené v návrhu. Príkladom by mohlo byť zorganizovanie súťaže nápadov s cieľom nájsť nástroj, ktorý by trvale podporoval tvorivosť a inovácie v celej Európe viditeľnejším spôsobom. Ďalšou možnosťou by mohlo byť udeľovanie európskej ceny na ročnom alebo dvojročnom základe, aby sa tak pri rôznych aktivitách a v rôznych oblastiach podporili a povzbudili skutočné inovatívne nápady a tvorivosť mladých ľudí.

5.3

Bez toho, aby boli dotknuté všeobecné pripomienky EHSV o spolufinancovaní Európskeho roka prostredníctvom Programu celoživotného vzdelávania a Rámcového programu pre konkurencieschopnosť a inováciu sa výbor domnieva, že odsek 6 návrhu by mal viac konkretizovať tento aspekt, pretože je pre úspech veľmi dôležitý.

5.3.1

Rozhodnutie by malo minimálne obsahovať plán rozpočtu. Mohla by sa stanoviť určitá suma pridelená na realizáciu podujatia roka 2009 a nasledujúcich rokov v rámci programov spolufinancujúcich Európsky rok alebo maximálne percento výdavkov za realizáciu príslušných opatrení v rámci spomínaných programov. Ktorákoľvek z týchto možností by bolo vhodná, pretože podľa EHSV nie je vhodné ponechať odhad nákladov súvisiacich s touto akciou úplne nedefinovaný.

5.3.2

Spomínaný článok 6 návrhu sa začína slovami: „Bez toho, aby bola dotknutá podpora, ktorú môžu tomuto roku poskytnúť programy a politiky v ostatných oblastiach, ako je podnikanie, súdržnosť, výskum a informačná spoločnosť …“. EHSV si myslí, že kvôli dvojzmyselnosti uvedenej vety sú forma účasti a spolufinancovanie inými generálnymi riaditeľstvami Európskej komisie a inými programami nesúvisiacimi so vzdelávaním a kultúrou a s Programom celoživotného vzdelávania naďalej nešpecifikované. Na základe týchto okolností EHSV považuje za vhodné, aby sa v texte návrhu konkrétne uviedlo ktoré programy sa budú na spolufinancovaní Európskeho roka podieľať, v akej miere a ako budú koordinované podujatia medzi rôznymi spolufinancujúcimi programami, ktorých riadenie spadá pod odlišné generálne riaditeľstvá Európskej komisie.

5.4

V neposlednom rade EHSV považuje za potrebné, aby text návrhu obsahoval aj odkaz na vyhodnotenie výsledkov a na dôsledky Európskeho roka. Po skončení Európskeho roka by sa malo uskutočniť vyhodnotenie realizovaných aktivít a dosiahnutých výsledkov, aby sa dalo vyvodiť ponaučenie pre prípravu ďalších Európskych rokov a aby bol známy dosah a úspešnosť vynaloženého úsilia.

V Bruseli 9. júla 2008

predseda

Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Stanovisko EHSV z 13. decembra 2006 na tému „Uvoľnenie a posilnenie potenciálu Európy v oblasti výskumu, rozvoja a inovácií“, spravodajca: pán Wolf (Ú. v. EÚ C 325, 30.12.2006).

Stanovisko EHSV zo 14. decembra 2005 na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa ustanovuje rámcový program pre inováciu a konkurencieschopnosť“, spravodajca: pán Welschke, pomocná spravodajkyňa: pani Fusco (Ú. v. EÚ C 65, 17.3.2006).

Stanovisko EHSV z 12. júla 2007 na tému „Investovanie do vedomostí a inovácií (Lisabonská stratégia)“, spravodajca: pán Wolf (Ú. v. EÚ C 256, 27.10.2007).

(2)  Ú. v. EÚ L 394, 30.12.2006.

(3)  Stanovisko EHSV z 18. mája 2006 na tému „Návrh na odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady o kľúčových zručnostiach pre celoživotné vzdelávanie“, spravodajkyňa: pani Herczog (Ú. v. EÚ C 195, 18.8.2006).

(4)  Stanovisko EHSV z 11. júla 2007 na tému „Inovácia: Vplyv na priemyselné zmeny a úloha EIB“, spravodajca: pán Tóth, pomocný spravodajca: pán Calvet Chambón (Ú. v. EÚ C 256, 27.10.2007).

(5)  „Vytvorenie inovačnej Európy“ EUR 22005 ISBN 92-79-00964-8.

(6)  KOM(2005) 486 v konečnom znení.

(7)  Stanovisko EHSV zo 14. februára 2006 na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o implementácii, výsledkoch a celkovom zhodnotení Európskeho roka ľudí so zdravotným postihnutím 2003“, odsek 1.2, spravodajkyňa: pani Anca (Ú. v. EÚ C 88, 11.4.2006).

(8)  Stanovisko EHSV z 8. decembra 1999 na tému „Návrh na odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady – Európsky rok jazykov 2001“, hlavný spravodajca: pán RUPP (Ú. v. ES C 51, 23.2.2000).

Stanovisko EHSV z 24. apríla 2002 na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa ustanovuje Európskom roku výchovy prostredníctvom športu (2004)“, spravodajca: pán Koryfídis (Ú. v. EÚ C 149, 21.6.2002).

Stanovisko EHSV zo 14. decembra 2005 na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku rovnakých príležitostí pre všetkých (2007). Na ceste k spravodlivej spoločnosti“, spravodajkyňa: pani Herczog (Ú. v. EÚ C 65, 17.3.2006).

Stanovisko EHSV z 20. apríla 2006 na tému „Návrh na odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady – Európsky rok medzikultúrneho dialógu (2008)“, spravodajkyňa: pani Cser (Ú. v. EÚ C 185, 8.8.2006).

(9)  Stanovisko EHSV z 29. mája 2008 na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu (2010)“, spravodajca: pán Pater, pomocná spravodajkyňa: pani Koller. Ú. v. EÚ C 224, 30.8.2008, s. 106.

(10)  KOM(2007) 797 v konečnom znení.


Top