EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D1926

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1926/2006/ES z 18. decembra 2006 , ktorým sa ustanovuje akčný program Spoločenstva v oblasti spotrebiteľskej politiky (2007 – 2013) (Text s významom pre EHP)

Ú. v. EÚ L 404, 30.12.2006, p. 39–45 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2013; Zrušil 32014R0254

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/1926/oj

30.12.2006   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 404/39


ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY č. 1926/2006/ES

z 18. decembra 2006,

ktorým sa ustanovuje akčný program Spoločenstva v oblasti spotrebiteľskej politiky (2007 – 2013)

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 153,

so zreteľom na návrh Komisie,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (1),

so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov (2),

konajúc v súlade s postupom ustanoveným v článku 251 zmluvy (3),

keďže:

(1)

Spoločenstvo môže prispieť k ochrane zdravotných, bezpečnostných a hospodárskych a právnych záujmov občanov prostredníctvom akcií v oblasti ochrany spotrebiteľa.

(2)

Je preto vhodné ustanoviť akčný program Spoločenstva v oblasti spotrebiteľskej politiky, ktorým sa nahradí rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 20/2004/ES z 8. decembra 2003, ktorým sa stanovuje všeobecný systém financovania opatrení Spoločenstva na podporu spotrebiteľskej politiky na roky 2004 až 2007 (4). Uvedené rozhodnutie by sa preto malo zrušiť.

(3)

Začlenenie záujmov spotrebiteľov do všetkých politík Spoločenstva v súlade s článkom 153 zmluvy, ako aj plnenie cieľov spotrebiteľskej politiky uvedených v tomto programe, by sa malo stať prioritou. Kľúčový význam pre úplné zohľadnenie záujmov spotrebiteľov v iných politikách má koordinácia s týmito politikami a inými programami Spoločenstva. Iné fondy a programy Spoločenstva by mali poskytovať finančnú podporu pre začlenenie záujmov spotrebiteľov do oblastí svojej pôsobnosti, aby sa podporila súčinnosť a aby sa predišlo duplicite.

(4)

Týmto rozhodnutím ustanovuje finančné krytie pre celé trvanie programu, ktoré predstavuje základný odkaz v zmysle bodu 37 Medziinštitucionálnej dohody zo 17. mája 2006 uzavretej medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne a riadnom finančnom hospodárení (5) pre rozpočtový orgán v priebehu ročného rozpočtového postupu.

(5)

Je vo všeobecnom európskom záujme, aby boli na úrovni Spoločenstva zastúpené záujmy občanov v oblasti zdravia, bezpečnosti služieb a nepotravinových výrobkov a ich hospodárske a právne záujmy, ako aj záujmy spotrebiteľov pri tvorbe noriem pre výrobky a služby. Vzhľadom na osobitnú povahu dotknutých organizácií by sa obnova podpory, ktorú Spoločenstvo poskytuje na ich činnosť, nemala riadiť zásadou postupného znižovania rozsahu podpory Spoločenstva.

(6)

Je vhodné, aby sa zabezpečila kontinuita s programom, ktorý tento program nahrádza, najmä pokiaľ ide o pokračovanie viacročných opatrení a o hodnotenie úspechov predchádzajúceho programu a oblastí, ktoré si vyžadujú väčšiu pozornosť. Od 1. januára 2014 by náklady súvisiace s riadením akcií, ktoré sa neukončia do konca roka 2013, mali pokrývať rozpočtové prostriedky na technickú a administratívnu pomoc v prípade, že je potrebná.

(7)

Opatrenia potrebné na vykonanie tohto rozhodnutia by sa mali prijať v súlade s rozhodnutím Rady 1999/468/ES z 28. júna 1999, ktorým sa ustanovujú postupy pre výkon vykonávacích právomocí prenesených na Komisiu (6).

(8)

Pri vykonávaní programu by sa mala zohľadniť skutočnosť, že vnútorný trh nebude správne fungovať, ak budú spotrebitelia v niektorých členských štátoch chránení menej ako v iných členských štátoch. Program by sa mal preto zamerať osobitne na ochranu a informovanosť spotrebiteľov v členských štátoch, ktoré pristúpili 1. mája 2004 alebo neskôr, aby sa zabezpečili rovnaké východiskové podmienky pre všetky členské štáty.

(9)

Dohoda o Európskom hospodárskom priestore (ďalej len „dohoda o EHP“) ustanovuje spoluprácu v oblasti ochrany spotrebiteľa medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi na jednej strane a krajinami Európskeho združenia voľného obchodu, ktoré patria do Európskeho hospodárskeho priestoru (ďalej len „krajiny EZVO/EHP“), na strane druhej. Malo by sa tiež ustanoviť, že programu sa môžu zúčastniť aj iné krajiny, najmä krajiny, ktoré susedia s Európskou úniou a krajiny, ktoré sa uchádzajú o členstvo v Európskej únii, kandidátske krajiny alebo krajiny pristupujúce k Európskej únii.

(10)

Pri vykonávaní programu by sa mala podporovať spolupráca s tretími krajinami, ktoré sa programu nezúčastňujú, pričom sa zohľadnia všetky príslušné dohody medzi týmito krajinami a Spoločenstvom.

(11)

Hodnota a dosah opatrení prijatých v rámci programu by sa mali pravidelne monitorovať a hodnotiť okrem iného nezávislými externými hodnotiacimi subjektami. Na účely hodnotenia spotrebiteľskej politiky by sa mali stanoviť merateľné ciele a vypracovať ukazovatele.

(12)

Keďže ciele tohto rozhodnutia nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni členských štátov vzhľadom na cezhraničnú povahu tejto problematiky, a preto z dôvodu väčšieho potenciálu akcie Spoločenstva efektívnejšie a účinnejšie chrániť zdravotné, bezpečnostné a hospodárske a právne záujmy občanov, ich možno lepšie dosiahnuť na úrovni Spoločenstva, Spoločenstvo môže prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 zmluvy. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku toto rozhodnutie neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie týchto cieľov,

ROZHODLI TAKTO:

Článok 1

Ustanovenie programu

Týmto sa ustanovuje akčný program Spoločenstva v oblasti spotrebiteľskej politiky na obdobie od 31. decembra 2006 do 31. decembra 2013 (ďalej len „program“).

Článok 2

Celkový cieľ a ciele

1.   Celkovým cieľom programu je dopĺňať, podporovať a monitorovať politiky členských štátov a prispievať k ochrane zdravotných, bezpečnostných a hospodárskych a právnych záujmov spotrebiteľov, ako aj k presadzovaniu ich práv na informácie, vzdelávanie a združovanie sa na účely ochrany svojich záujmov.

2.   Celkový cieľ uvedený v odseku 1 sa dosiahne prostredníctvom týchto cieľov:

a)

zabezpečenie vysokej úrovne ochrany spotrebiteľa predovšetkým zlepšením poznatkov spotrebiteľov, poradenstva pre spotrebiteľov a zastupovania ich záujmov;

b)

zabezpečenie účinného uplatňovania pravidiel ochrany spotrebiteľa najmä spoluprácou pri vynucovaní práva, informovaním, vzdelávaním a nápravou.

Tieto ciele sa dosiahnu prostredníctvom prepojenia akcií a nástrojov zo zoznamu uvedeného v prílohe I v súlade s prioritami uvedenými v ročnom pracovnom pláne uvedenom v článku 7 ods. 2 písm. a).

Článok 3

Financovanie

1.   Finančné krytie na vykonávanie programu na obdobie od 31. decembra 2006 do 31. decembra 2013 sa týmto ustanovuje na 156 800 000 EUR.

2.   Ročné rozpočtové prostriedky schvaľuje rozpočtový orgán v rámci limitov finančného rámca.

Článok 4

Finančné príspevky

1.   Finančné príspevky Spoločenstva nesmú presiahnuť tieto úrovne:

a)

50 % nákladov na akcie spoločne financované Spoločenstvom a jedným alebo viacerými členskými štátmi alebo Spoločenstvom a príslušnými orgánmi tretích krajín, ktoré sa na programe zúčastňujú podľa článku 8, s výnimkou akcií, ktoré sú výnimočne prospešné, pri ktorých príspevok Spoločenstva na ich náklady nesmie presiahnuť 70 %;

b)

85 % nákladov na akcie zamerané na zavedenie integrovaného európskeho magisterského štúdia v odbore spotrebiteľských záležitostí;

c)

50 % nákladov na činnosť európskych spotrebiteľských organizácií;

d)

95 % nákladov na činnosť európskych spotrebiteľských organizácií, ktoré zastupujú záujmy spotrebiteľov pri tvorbe noriem pre výrobky a služby na úrovni Spoločenstva.

2.   Finančné príspevky Spoločenstva sa môžu poskytovať v podobe:

a)

štipendií na individuálnu mobilitu pedagógov a študentov v rámci integrovaného európskeho magisterského štúdia v odbore spotrebiteľských záležitostí. Správou týchto štipendií sa môžu poveriť národné agentúry pre program Erasmus programu celoživotného vzdelávania;

b)

príspevkov na dopravu a pobyt pri výmene úradníkov zodpovedných za vynucovanie práva.

3.   Kritériá, podľa ktorých sa posúdi, či akcie vykazujú výnimočnú prospešnosť v zmysle odseku 1 písm. a), sa ustanovia vopred v ročnom pracovnom pláne. Akcie výnimočnej prospešnosti slúžia najmä spotrebiteľom z členských štátov, ktoré pristúpili k Európskej únii 1. mája 2004 alebo neskôr.

4.   Na obnovu finančných príspevkov uvedených v odseku 1 písm. c) a d) sa nevzťahuje zásada postupného znižovania.

5.   Na účely odsekov 1 a 2 sa finančné príspevky Spoločenstva môžu poskytnúť aj v podobe paušálnych alebo jednorazových príspevkov, ak to zodpovedá povahe dotknutých akcií vymedzených v ročnom pracovnom pláne. Na paušálne alebo jednorazové príspevky sa nevzťahujú percentuálne limity ustanovené v odseku 1, hoci sa naďalej vyžaduje spolufinancovanie.

Článok 5

Prijímatelia

Skupiny prijímateľov oprávnených na finančné príspevky ustanovené v článku 4 sú uvedené v prílohe II.

Článok 6

Administratívna a technická pomoc

1.   Z finančných príspevkov na program sa môžu financovať aj náklady na činnosti prípravy, monitorovania, kontroly, auditu a hodnotenia, ktoré sú bezprostredne nevyhnutné na riadenie programu a plnenie jeho cieľov, najmä na štúdie, stretnutia, informačné a propagačné akcie, výdavky spojené s informačno-technologickými sieťami určenými na výmenu informácií, ako aj akékoľvek výdavky Komisie na administratívnu a technickú pomoc pri riadení programu.

2.   Z finančných príspevkov na program sa môžu financovať aj výdavky na technickú a administratívnu pomoc potrebnú na zabezpečenie kontinuity medzi programom a opatreniami prijatými podľa rozhodnutia č. 20/2004/ES. V prípade potreby sa v rozpočte na obdobie po roku 2013 môžu vyčleniť na tieto výdavky rozpočtové prostriedky s cieľom umožniť riadenie akcií, ktoré sa neukončia do 31. decembra 2013.

Článok 7

Vykonávanie

1.   Za vykonávanie programu zodpovedá Komisia.

Pri akciách na dosiahnutie celkového cieľa a cieľov stanovených v článku 2 sa naplno využívajú vhodné dostupné metódy vykonávania, ktoré zahŕňajú najmä priame alebo nepriame vykonávanie Komisiou na centralizovanom základe.

2.   Postup uvedený v článku 10 ods. 2 sa uplatňuje na prijímanie:

a)

ročného pracovného plánu vykonávania programu, ktorý stanovuje;

priority a akcie, ktoré sa majú prijať, vrátane pridelenia finančných zdrojov,

kritériá výberu a kritériá poskytovania finančných príspevkov, ako aj kritériá určovania percentuálnej výšky finančných príspevkov Spoločenstva,

údaje o poskytnutí paušálnych a jednorazových finančných príspevkov, a

plánovaný harmonogram verejných súťaží, spoločných akcií a výziev na predkladanie návrhov;

b)

dojednaní o vykonávaní akcií uvedených v článku 4 ods. 1 písm. a) vrátane kritérií výberu a kritérií poskytovania finančných príspevkov.

3.   Komisia informuje výbor uvedený v článku 10 o akciách vykonaných v rámci vykonávania programu.

Článok 8

Účasť tretích krajín

Programu sa môžu zúčastniť:

a)

krajiny EZVO/EHP v súlade s podmienkami ustanovenými v Dohode o EHP;

b)

tretie krajiny, najmä krajiny, na ktoré sa uplatňuje Európska susedská politika, krajiny, ktoré sa uchádzajú o členstvo v Európskej únii, kandidátske krajiny alebo krajiny pristupujúce k Európskej únii, krajiny západného Balkánu, ktoré sú súčasťou procesu stabilizácie a pridruženia, v súlade s podmienkami ustanovenými v príslušných dvojstranných alebo viacstranných dohodách s týmito krajinami, ktorými sa ustanovujú všeobecné zásady ich účasti na programoch Spoločenstva.

Článok 9

Monitorovanie, hodnotenie a šírenie výsledkov

1.   Komisia v úzkej spolupráci s členskými štátmi monitoruje vykonávanie akcií programu so zreteľom na jeho ciele. Podáva o tom správy výboru uvedenému v článku 10 a informuje o tom Európsky parlament a Radu.

2.   Členské štáty poskytujú Komisii na jej žiadosť informácie o vykonávaní a dosahu programu.

3.   Komisia zabezpečí, aby sa program zhodnotil tri roky po jeho začatí a po jeho ukončení. Komisia oznámi výsledky týchto hodnotení spolu so svojimi pripomienkami Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskeho a sociálnemu výboru a Výboru regiónov.

Komisia zverejní výsledky akcií vykonaných na základe tohto rozhodnutia.

Článok 10

Výbor

1.   Komisii pomáha výbor.

2.   Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňujú sa články 3 a 7 rozhodnutia 1999/468/ES so zreteľom na ustanovenia jeho článku 8.

3.   Výbor prijme svoj rokovací poriadok.

Článok 11

Zrušenie

Rozhodnutie č. 20/2004/ES sa týmto zrušuje.

Článok 12

Nadobudnutie účinnosti

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli, 18. decembra 2006

Za Európsky parlament

predseda

J. BORRELL FONTELLES

Za Radu

predseda

J.-E. ENESTAM


(1)  Ú. v. EÚ C 88, 11.4.2006, s. 1.

(2)  Ú. v. EÚ C 192, 16.8.2006, s. 8.

(3)  Stanovisko Európskeho parlamentu z 23. marca 2006 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku), spoločná pozícia Rady z 14. novembra 2006 (zatiaľ neuverejnená v úradnom vestníku) a pozícia Európskeho parlamentu z 12. decembra 2006.

(4)  Ú. v. EÚ L 5, 9.1.2004, s. 1. Rozhodnutie zmenené a doplnené rozhodnutím č. 786/2004/ES (Ú. v. EÚ L 138, 30.4.2004, s. 7).

(5)  Ú. v. EÚ C 139, 14.6.2006, s. 1.

(6)  Ú. v. ES L 184, 17.7.1999, s. 23. Rozhodnutie zmenené a doplnené rozhodnutím č. 2006/512/ES (Ú. v. EÚ L 200, 22.7.2006, s. 11).


PRÍLOHA I

AKCIE A NÁSTROJE UVEDENÉ V ČLÁNKU 2

Cieľ I

Zabezpečenie vysokej úrovne ochrany spotrebiteľa predovšetkým zlepšením poznatkov spotrebiteľov, poradenstva pre spotrebiteľov a zastupovania ich záujmov.

Akcia 1

Zhromažďovanie, výmena a analýza údajov a informácií, ktoré tvoria základňu poznatkov pre rozvoj spotrebiteľskej politiky a začlenenie záujmov spotrebiteľov do ostatných politík Spoločenstva, vrátane:

1.1.

monitorovania a posudzovania trhového vývoja, ktorý má vplyv na hospodárske a iné záujmy spotrebiteľov, vrátane štúdií, cenových prieskumov, mapovania zmien v štruktúre trhov, spotrebiteľských a podnikateľských prieskumov, zhromažďovania a analýzy sťažností spotrebiteľov, zhromažďovania a analýzy údajov o cezhraničných obchodných vzťahoch medzi podnikateľmi a spotrebiteľmi a cezhraničných trhoch;

1.2.

vývoja a údržby databáz;

1.3.

zhromažďovania a analýzy štatistických a iných relevantných poznatkov, ktorých štatistický prvok sa v prípade potreby rozvinie prostredníctvom štatistického programu Spoločenstva.

Akcia 2

Zhromažďovanie, výmena a analýza údajov a informácií a tvorba nástrojov posudzovania, ktoré tvoria základňu poznatkov o bezpečnosti spotrebného tovaru a služieb pre spotrebiteľov vrátane poznatkov o vystavení spotrebiteľov chemickým látkam, ktoré sa uvoľňujú z výrobkov, o rizikách a zraneniach spojených so spotrebnými výrobkami a službami pre spotrebiteľov, a o technickej analýze varovných oznámení.

Akcia 3

Podpora vedeckého poradenstva a hodnotenia rizika vrátane úloh nezávislých vedeckých výborov zriadených rozhodnutím Komisie 2004/210/ES z 3. marca 2004, ktorým sa zriaďujú vedecké výbory v oblasti bezpečnosti spotrebiteľov, zdravia obyvateľstva a životného prostredia (1).

Akcia 4

Príprava legislatívnych a iných regulačných iniciatív a podpora spoločných regulačných a samoregulačných iniciatív vrátane:

4.1.

právnych a technických expertíz, vrátane štúdií, súvisiacich s reguláciou a jej dosahom;

4.2.

právnych a technických expertíz, vrátane štúdií, súvisiacich s rozvojom politiky v oblasti bezpečnosti výrobkov a služieb a hospodárskych a právnych záujmov spotrebiteľov;

4.3.

právnych a technických expertíz, vrátane štúdií, súvisiacich s posudzovaním potreby noriem pre bezpečnosť výrobkov a vypracovaním mandátov pre tvorbu noriem pre výrobky a služby;

4.4.

seminárov, konferencií, pracovných skupín a stretnutí zainteresovaných strán a odborníkov.

Akcia 5

Finančné príspevky na činnosť európskych spotrebiteľských organizácií.

Akcia 6

Finančné príspevky na činnosť európskych spotrebiteľských organizácií, ktoré zastupujú záujmy spotrebiteľov pri tvorbe noriem pre výrobky a služby na úrovni Spoločenstva.

Akcia 7

Budovanie kapacít regionálnych, národných a európskych spotrebiteľských organizácií, najmä spotrebiteľských organizácií v členských štátoch, ktoré pristúpili k Európskej únii 1. mája 2004 alebo neskôr, predovšetkým prostredníctvom odbornej prípravy a výmeny najlepších postupov a znalostí pre ich zamestnancov.

Cieľ II

Zabezpečenie účinného uplatňovania pravidiel ochrany spotrebiteľa predovšetkým spoluprácou pri vynucovaní práva, informovaním, vzdelávaním a nápravou.

Akcia 8

Akcie na zlepšenie účinného uplatňovania právnych predpisov Spoločenstva v oblasti ochrany spotrebiteľa, najmä smernice Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES z 3. decembra 2001 o všeobecnej bezpečnosti výrobkov (2) a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2006/2004 z 27. októbra 2004 o spolupráci medzi národnými orgánmi zodpovednými za vynucovanie právnych predpisov na ochranu spotrebiteľa (3), vrátane:

8.1.

akcií na zlepšenie koordinácie dohľadu a vynucovania práva a zlepšenie spolupráce príslušných orgánov vrátane vývoja a údržby informačno-technologických nástrojov (napr. databáz, informačných a komunikačných systémov) a organizovania seminárov, konferencií, pracovných skupín a stretnutí zainteresovaných strán a odborníkov v oblasti vynucovania práva, ako aj výmen a odbornej prípravy úradníkov zodpovedných za vynucovanie práva, ako aj pracovníkov v súdnictve;

8.2.

monitorovania a posudzovania bezpečnosti nepotravinárskych výrobkov a služieb vrátane posilnenia a rozšírenia rozsahu pôsobnosti a prevádzky varovného systému RAPEX so zreteľom na vývoj v oblasti výmeny informácií v rámci dohľadu nad trhom, ako aj ďalšieho rozvoja siete v oblasti bezpečnosti spotrebných výrobkov ustanovenej v smernici 2001/95/ES;

8.3.

spoločných akcií monitorovania a vynucovania práva a iných akcií v rámci administratívnej spolupráce a spolupráce v oblasti vynucovania práva;

8.4.

akcií zameraných na administratívnu spoluprácu a spoluprácu v oblasti vynucovania práva s tretími krajinami, ktoré sa na programe nezúčastňujú.

Akcia 9

Právna a technická expertíza, vrátane štúdií, v oblasti monitorovania a hodnotenia transpozície, vykonávania a vynucovania právnych predpisov v oblasti ochrany spotrebiteľa členskými štátmi, najmä smernice Európskeho parlamentu a Rady 2005/29/ES z 11. mája 2005 o nekalých obchodných praktikách podnikateľov voči spotrebiteľom na vnútornom trhu (4) a nariadenia (ES) č. 2006/2004, ako aj vnútroštátnych spotrebiteľských politík. Patrí sem aj vývoj a údržba ľahko a verejne dostupných databáz pre transpozíciu a vykonávanie právnych predpisov Spoločenstva v oblasti ochrany spotrebiteľa.

Akcia 10

Akcie v oblasti informovania, poradenstva a nápravy, ku ktorým patrí:

10.1.

monitorovanie fungovania alternatívnych postupov riešenia sporov a posudzovanie ich dosahu;

10.2.

finančné príspevky na spoločné akcie s verejnými alebo neziskovými organizáciami tvoriacimi siete Spoločenstva, ktoré spotrebiteľom poskytujú informácie a pomoc pri výkone ich práv a zabezpečovaní prístupu k vhodným postupom riešenia sporov (sieť európskych spotrebiteľských centier);

10.3.

akcie na zlepšenie komunikácie s občanmi EÚ o spotrebiteľských otázkach – najmä v členských štátoch, ktoré k Európskej únii pristúpili 1. mája 2004 alebo neskôr – ku ktorým patria publikácie o otázkach záujmov spotrebiteľskej politiky, poskytovanie informácií on-line a akcie poskytujúce informácie o opatreniach na ochranu spotrebiteľa a o právach spotrebiteľov.

Akcia 11

Akcie zamerané na vzdelávanie spotrebiteľov, ku ktorým patria:

11.1.

osobitné akcie zamerané na mladých spotrebiteľov, starších spotrebiteľov a zraniteľné skupiny spotrebiteľov so zníženou schopnosťou brániť svoje záujmy a tvorba interaktívnych nástrojov vzdelávania spotrebiteľov;

11.2.

finančné príspevky na rozvoj integrovaného európskeho magisterského štúdia v odbore spotrebiteľských záležitostí vrátane štipendijných programov pobytov umožňujúcich študentom stráviť najviac šesť mesiacov v inej krajine.


(1)  Ú. v. EÚ L 66, 4.3.2004, s. 45.

(2)  Ú. v. ES L 11, 15.1.2002, s. 4.

(3)  Ú. v. EÚ L 364, 9.12.2004, s. 1. Nariadenie zmenené a doplnené smernicou 2005/29/ES (Ú. v. EÚ L 149, 11.6.2005, s. 22).

(4)  Ú. v. EÚ L 149, 11.6.2005, s. 22.


PRÍLOHA II

PRIJÍMATELIA OPRÁVNENÍ NA FINANČNÉ PRÍSPEVKY USTANOVENÉ V ČLÁNKU 4

1.

Finančné príspevky na akcie uvedené v článku 4 ods. 1 písm. a) sa môžu poskytnúť verejnému orgánu alebo neziskovému subjektu, ktorý transparentným spôsobom určil dotknutý členský štát alebo príslušný orgán a schválila Komisia.

2.

Finančné príspevky na akcie uvedené v článku 4 ods. 1 písm. b) sa môžu poskytnúť inštitúciám vyššieho vzdelávania členských štátov alebo tretích krajín zúčastňujúcim sa podľa článku 8, ako je vymedzené v článku 2 rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 2317/2003/ES z 5. decembra 2003, ktorým sa ustanovuje program na zvýšenie kvality vysokoškolského vzdelávania a podporu porozumenia medzi kultúrami prostredníctvom spolupráce s tretími krajinami (Erasmus Mundus) (2004 až 2008) (1).

3.

Finančné príspevky na akcie uvedené v článku 4 ods. 2 písm. a) sa môžu poskytnúť študentom a pedagógom integrovaného európskeho magisterského štúdia v odbore spotrebiteľských záležitostí, ktoré je spolufinancované podľa článku 4 ods. 1 písm. b).

4.

Finančné príspevky na akcie uvedené v článku 4 ods. 2 písm. b) sa môžu poskytnúť úradníkom zodpovedným za vynucovanie práva v oblasti ochrany spotrebiteľa uvedeným v nariadení (ES) č. 2006/2004 a smernici 2001/95/ES.

5.

Finančné príspevky na akcie uvedené v článku 4 ods. 1 písm. c) sa môžu poskytnúť európskym spotrebiteľským organizáciám, ktoré:

a)

sú mimovládne, neziskové, nezávislé od priemyselných, obchodných a podnikateľských záujmov alebo iných nezlučiteľných záujmov a hlavným cieľom ich činnosti je podpora a ochrana zdravotných, bezpečnostných a hospodárskych a právnych záujmov spotrebiteľov v Spoločenstve;

b)

boli poverené zastupovaním záujmov spotrebiteľov na úrovni Spoločenstva vnútroštátnymi spotrebiteľskými organizáciami aspoň polovice členských štátov, ktoré v súlade s vnútroštátnymi predpismi alebo postupmi zastupujú spotrebiteľov a pôsobia na regionálnej alebo vnútroštátnej úrovni, a

c)

predložili Komisii dostatočné údaje o svojich členoch, vnútorných predpisoch a zdrojoch financovania.

6.

Finančné príspevky na akcie uvedené v článku 4 ods. 1 písm. d) sa môžu poskytnúť európskym spotrebiteľských organizáciám, ktoré:

a)

sú mimovládne, neziskové, nezávislé od priemyselných, obchodných a podnikateľských záujmov alebo iných nezlučiteľných záujmov a hlavným cieľom ich činnosti je zastupovanie záujmov spotrebiteľov pri tvorbe noriem na úrovni Spoločenstva;

b)

boli aspoň v dvoch tretinách členských štátov poverené zastupovaním záujmov spotrebiteľov na úrovni Spoločenstva:

subjektmi, ktoré v súlade s vnútroštátnymi predpismi alebo postupmi zastupujú vnútroštátne spotrebiteľské organizácie v členských štátoch, alebo

ak subjekty uvedené v prvej zarážke neexistujú, vnútroštátnymi spotrebiteľskými organizáciami v členských štátoch, ktoré v súlade s vnútroštátnymi predpismi alebo postupmi zastupujú spotrebiteľov a pôsobia na celoštátnej úrovni;

c)

predložili Komisii dostatočné údaje o svojich členoch, vnútorných predpisoch a zdrojoch financovania.


(1)  Ú. v. EÚ L 345, 31.12.2003, s. 1.


Top