EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22007D0754

2007/754/ES: Rozhodnutie Asociačnej rady EÚ – Tunisko č. 1/2007 z  9. novembra 2007 , ktorým sa zriaďuje podvýbor Ľudské práva a demokracia

Ú. v. EÚ L 305, 23.11.2007, p. 24–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/754/oj

23.11.2007   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 305/24


ROZHODNUTIE ASOCIAČNEJ RADY EÚ – TUNISKO č. 1/2007

z 9. novembra 2007,

ktorým sa zriaďuje podvýbor Ľudské práva a demokracia

(2007/754/ES)

ASOCIAČNÁ RADA EÚ – TUNISKO,

so zreteľom na Euro-stredomorskú dohodu o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Tuniskou republikou na strane druhej (ďalej len „dohoda o pridružení“),

keďže:

(1)

Dodržiavanie demokratických zásad, ľudských práv a základných slobôd je neoddeliteľnou a základnou časťou rámca, ktorý upravuje vzťahy medzi Európskou úniou (EÚ) a jej stredomorskými partnermi.

(2)

Tieto otázky sú základným prvkom dohody o pridružení. Tieto témy sa riadne prerokujú v rámci jednotlivých orgánov ustanovených dohodou.

(3)

Susedská politika si stanovuje ambiciózne ciele založené na vzájomne uznanom vyznávaní spoločných hodnôt, medzi ktoré patrí demokracia, právny štát, dodržiavanie a podpora ľudských práv ako celku vrátane práva na rozvoj.

(4)

Vzťahy EÚ s krajinami južného Stredomoria sú neustále živšie a realizujú sa prostredníctvom euro-stredomorských dohôd, susedských akčných plánov, ako aj snahou o euro-stredomorské partnerstvo. Plnenie priorít partnerstva s každou krajinou a aproximácia právnych predpisov týchto krajín týkajúcich sa týchto priorít sa musí pravidelne sledovať.

(5)

Vzťahy a spolupráca so stredozemskými krajinami sa môžu rozvíjať, zohľadňujúc právomoci EÚ, súdržnosť a celkovú rovnováhu barcelonského procesu, ako aj osobitosti a potreby každej stredomorskej krajiny.

(6)

Asociačná rada už rozhodla o zriadení podvýborov asociačného výboru EÚ – Tunisko, aby sa tak vytvoril vhodný inštitucionálny rámec pre realizáciu a posilnenie spolupráce.

(7)

V článku 84 dohody o pridružení sa ustanovuje zriadenie pracovných skupín alebo orgánov nevyhnutných na vykonávanie dohody,

ROZHODLA TAKTO:

Článok 1

1.   Týmto sa pri asociačnom výbore EÚ – Tunisko (ďalej len „asociačný výbor“) zriaďuje podvýbor Ľudské práva a demokracia.

Jeho rokovací poriadok je uvedený v prílohe.

2.   Témy uvedené v mandáte podvýboru môžu byť tiež predmetom rokovaní na vyššej úrovni v rámci politického dialógu medzi Európskou úniou a Tuniskom.

3.   Asociačný výbor navrhuje asociačnej rade všetky ďalšie potrebné opatrenia na zabezpečenie riadneho fungovania podvýboru.

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli 9. novembra 2007

Za Asociačnú radu EÚ – Tunisko

L. AMADO


PRÍLOHA

Rokovací poriadok podvýboru Ľudské práva a demokracia

1.   Zloženie a predsedníctvo

Podvýbor Ľudské práva a demokracia (ďalej len „podvýbor“) sa skladá zo zástupcov Komisie a členských štátov na jednej strane a zo zástupcov vlády Tuniskej republiky na strane druhej. Striedavo mu predsedajú obidve strany.

2.   Úloha

Podvýbor pracuje na základe poverenia asociačného výboru EÚ – Tunisko (ďalej len „asociačný výbor“), ktorému podáva správu po každom zasadnutí. Podvýbor nemá rozhodovaciu právomoc. Vo vzťahu k asociačnému výboru má však právomoc predkladať návrhy.

3.   Témy

Podvýbor skúma vykonávanie dohody o pridružení medzi EÚ a Tuniskom v uvedených oblastiach. Je tiež hlavným kontrolným mechanizmom na technickej úrovni, pokiaľ ide o vykonávanie akcií v oblasti ľudských práv a demokracie uvedených v akčnom pláne EÚ – Tunisko v rámci susedskej politiky. Skúma pokrok dosiahnutý v oblasti aproximácie a vykonávania právnych predpisov. V prípade potreby by sa spolupráca medzi verejnými správami mohla preskúmať v súlade s akčným plánom v rámci susedskej politiky. Podvýbor skúma pokrok dosiahnutý v oblastiach uvedených nižšie a navrhne opatrenia, ktoré by sa prípadne mali prijať:

a)

právny štát a demokracia, vrátane posilnenia demokracie a právneho štátu, nezávislosti súdnictva, prístupu k súdnictvu a jeho modernizácie;

b)

vykonávanie hlavných medzinárodných dohovorov v oblasti ľudských práv a základných slobôd vrátane preskúmania možností pristúpenia k opčným protokolom k týmto dohovorom;

c)

posilnenie administratívnej kapacity a vnútroštátnych inštitúcií.

Tento zoznam nie je úplný a asociačný výbor môže po dohode medzi oboma stranami doplniť ďalšie oblasti.

Podvýbor sa na svojom zasadnutí môže zaoberať otázkami, ktoré sa týkajú jednej, viacerých alebo všetkých uvedených oblastí.

4.   Sekretariát

Jeden úradník Európskej komisie a jeden úradník vlády Tuniskej republiky konajú spoločne ako stáli tajomníci podvýboru a sú poverení prípravou zasadnutí.

5.   Zasadnutia

Podvýbor zasadá aspoň raz ročne. Zasadnutie sa môže zvolať na základe žiadosti jednej zo strán. Stály tajomník strany, ktorá o to požiada, odovzdá túto žiadosť druhej strane. Stály tajomník druhej strany odpovie do 15 pracovných dní po jej doručení.

Každé zasadnutie podvýboru sa koná v čase a na mieste, na ktorom sa dohodli obe strany.

Zasadnutia zvoláva za každú stranu jej stály tajomník po dohode s predsedom. Predsedovi sa pred každým zasadnutím oznámi zloženie delegácie každej strany.

Ak obe strany súhlasia, podvýbor môže objednať vypracovanie odborných posudkov s cieľom získať požadované špecifické informácie k vopred dohodnutým témam.

6.   Program zasadnutí

Všetky návrhy oboch strán na zaradenie bodov do programu zasadnutia podvýboru sa zasielajú stálym tajomníkom podvýboru.

Predbežný program zasadnutia obsahuje len body, pre ktoré stáli tajomníci dostali žiadosť o zaradenie do programu najneskôr pätnásť dní pred zasadnutím.

Predbežný program každého zasadnutia vypracuje predseda po dohode s druhou stranou najneskôr desať dní pred zasadnutím.

Pracovné podklady sa obom stranám musia doručiť aspoň sedem dní pred zasadnutím. Tieto lehoty sa so súhlasom oboch strán môžu skrátiť.

Podvýbor schvaľuje program na začiatku každého zasadnutia.

7.   Zápisnica

Zápisnicu vypracúvajú a schvaľujú obaja stáli tajomníci po každom zasadnutí. Stáli tajomníci podvýboru zašlú kópiu zápisnice tajomníkom a predsedovi asociačného výboru.

8.   Verejný charakter zasadnutí

Zasadnutia podvýboru nie sú verejné a zápisnice sú dôverné.


Top